Weekblad voor Waddinxveen Uitbreidingsplan Potte Noord gaat spoedig in nitvoering komen Drlnkuiaterproiiieiiien dreigen in de provincie zuid Holland. Bezoekt de weekmarkt IIMdiDHM vóór Nieuwe woonwijk zal plaats bieden aan ruim drieduizend inwoners Torenflat 1/Kaatee.tyelen fywtaafyd. Ondanks minder gunstigen weersomstan digheden werd reis Ouden van Dagen weer 'n onvergetelijke gebeurtenis Geen toezeggingen over bejaarden woningen JA! Werkzaamheden aan Gouwe-oever vorderen gestadig tua ires agitur - f VRIJDAG 16 JUNI 1961 17e JAARGANG Adres redaktle en administratie Oranjelaan 9 Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt élke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal I 1.- bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Met de aanleg van een toegangsbrug naar het uitbreidingsplan Putte- Noord, waartoe de gemeenteraad in haar laatste vergadermg besloot, zal een eerste stap worden gezet op weg naar de uitvoering van deze nieuwe Waddinxveense uitbreiding, die op de duur een woongebied voor ongeveer drieduizend mensen zal gaan vormen. Zodra Gedepu teerde Staten hun goedkeuring aan dit plan hebben gehecht en de nodige kredieten beschikbaar komen, zal met het bouwrijp maken van het nieuwe woongebied, dat een oppervlakte krijgt van 28 hec taren, kunnen worden begonnen. gevoerd en zo een verbinding vormen met de geprojecteerde wijk Gnoens- waard. Dank zij een zeer gel'kkiige grondpo- ïitdek van die gemeente in de afgelo pen jaren is reeds alle ©rond in Putte Noord gemeentelijk eigendom. Reeds nu zijn er tal van gegadigden voor bepaalde percelen grond om daarop hun bouwplannen te kunnen reaüise- De opzet voorziet in de bouw van in totaal 942 woningen, tien winkels, ruim vijftig garageboxen, terwijl vijf terreinen worden gereserveerd voor openbare of bijzondere bebouwing, waarbij men voornamelijk aan kleu terscholen denkt. Van de 942 woningen worden er 516 uitgevoerd in laagbouw als zogenaam de eengezinswoningen. In twee bouw lagen komen er 48 woningen, dn drie bouwlagen 156, terwijl voor 192 wo ningen tot vier woonlagen zal worden overgegaan. Aan het verlengde van de Koningin Wilhelminasingel, waar een winkelgalerij is geprojecteerd hoopt men 'bovendien als markant punt voor deize week een torenflat in tien woonlagen met 30 woningen te kunnen realiseren. Vier kwartieren Putte-Noord zal in feite worden ver deeld in vier kwartieren, bestaande uit een vijfentwintigtal straten. De vier kwartieren worden gescheiden in noord-zuid lichting door het verleng de van de Koningin Wilhelminasingel en in oost-west richting door een ver bindingsweg van die Noordkade naar de spoorlijn. In de toekomst zal deze weg. evenals de pamallel lopende Willem de Zwijgerlaan met een via duct onder de spoorlijn warden door- Omzoomd door hoogbouw Putte-Noord wordt vervolgens het plan omzoond door hoogbouw. In hoeverre alle hoogbouw zal worden gerealiseerd moet nog warden afge wacht. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat evenals in de Oranjewijk een deel van die voorgenomen hoog bouw plaats zal maken voor eenge- zinsbuizen. Het oorspronkelijke plan voor bunga- lowbouw aan de noordzijde van de nieuwe wijk is vervallen en vervan gen door flatbouw in twee woonlagen. De geprojecteerde pairkaanleg langs de ringvaart in de Oranjewijk zal ook in Putte-Noord worden doorgetrok ken. In het centrum van Putte-Noord is een royale ruimte gereserveerd als speelterrein voor de jeuigd. Tevens is hier een waterpartij ontworpen. Zo als bekend komt langs de spoorlijn aan de noordgrens van Putte-Noord de nieuwe Algemene Begraafplaats met een ruime aiula. 'Behalve uitvals wegen vanuit Putte-Noord naar de Oranjewijk en de Noordkade wordt er naar gestreefd tevens een uitvalsweg in noordelijke riahlting naar Boskoop tot stand te brenigen. Naamgeving Een naam voor de nieuwe wijk is nog niet bepaald. Evenmin is nog een be slissing genomen met betrekking tot de straatnamen. Op zichzelf zal dit weliniig problemen scheppen, aange zien Waddinxveen tot op heden al leen maar een „bomenwijk" en een „Oranjewijk" kent. Gezien de nog te verwachten groeivan Waddinxveen verdient het misschien aanbeveling Putte-Noord wat betreft de naamge ving der straten te verdelen in twee wijken, bv. west en oost, waardoor de ligging van een bepaalde straat of laan sneller kan worden gelocaliseerd. Waddinxveen wordt weliswaar geen grote stad, maar in tal van gemeen ten is in de praktijk een consequente doorvoering van kleine wijken met 'n 'bepaalde „niaamsoort" een groot siuc- gebleken. tal van werkgevers die al niet eens genheid te maken voor de watersport, meer aankloppen bij de arbeidsbureaus Aan de Nesse zijn al een paiar panden Volgens de jongste schattingen zal het tekort aan werkkrachten dit jaar op lopen tot om en nabij de 100.090 man. En dat betreft dan de aanwijsbare open plaatsen, want er zijn ook nog en die het vruchteloos adverteren reeds hebben opgegeven. Als dit proces voortgaat, de inscha keling van Belgen, Spanjaarden en Italianen niet voldoende helpt en daarentegen tal van Nederlanders blij ven pendelen op west-Dudtsland, zal de regering langzamerhand moeten overgaan tot ingrijpende maatrege len. Wij denken bijvoorbeeld aan be- las'tingfaciQitei'ten voor gehiuwde vrouwen die nog aan het arbeidspro ces kunnen deelnemen, maar dit met het oog op de fiscus nu niet doen. Wij denken aan tewerkstelling van ge vangenen. Wij denken zelfs aan de dienstplicht voor meisjes. Want het mag niet zover komen, dat gedeelten van ziekenhuizen moeten worden ge sloten, omdat er geen verpleegsters meer zijn, zoals nu dreigt te gebeu ren; dat er 'belangrijk sociaal en maatschappelijk werk blijft liggen, omdat de werkkrachten ontbreken: dat er kinderen thuis 'blijven bij gebrek aan leerkrachten; dat de industrie or ders moet afwijzen, omdat ateliers leeglopen en kantoor, en naaimachi nes niet bediend worden. En dat alles, omdat de welstand in vele gezinnen de meisjes thuishoudt of voor talen studie naar het buitenland stuurt. En voor een aantal jeugdigen zou het misschien niet eens zo verkeerd zijn, ■als zij eens één enkel jaartje in het gareel ir^sten lopen en leerden wat werken is en wat een mens voor goeds voor zijn medemens kan doen. gesloopt omdat de nieuwe oever daar vrij ver maar achteren wordt gemaakt en waardoor het vaarwater zal wor den verbreed. In maart 1962 hoopt men het werk te hebben voltooid. Na deze datum zullen er onder onze ge meente nog twee delen van da Gouwe oever moeten worden vernieuwd en wel het gedeelte ten noorden van de bebouwde kom tot aan de gasfabriek bij Boskoop en het ingrijpende stuk ten zuiden van de rijksbrug over de Gouwe, waar ook verscheidene pan den voor desae veilbettering zullen moeten veirdwijnen. Bromfietser gegrepen door personenauto Vrijdagmorgen jl. heeft zich in de bocht nabij het woonwagenkamp aan de Onderweg een ernstig verkeerson geval voorgedaan, waarbij een brom fietser ernstig werd gewond De brom fietser, de heer G. Steenbergen uit Gouda, die iln de richting Moerkapél- le reed werd in de bocht gegrepen door een personenauto, die bestuurd werd door de heer C. J. B. uit Moer kapelle. S. moest zwaar gewand naar één der Goudse ziekenhuizen worden overgebracht. Ondanks de ongunstige weerberichten woensdagmorgen is het weer alles zins meegevallen. Dit was een heel stuk tot het slagen van deze dag. Een tweede oorzaak tot dit slagen was gevolg van de perfecte organisatie m deze tocht De ervaring in vorige jaren opgedaan, dat een file van bijna 100 auto's te bezwaarlijk is, heeft in de commissie geleid tot de gedachte de rij te halveren Alles bijeengenomen is het een pracht dag geworden, waar mede de commissie veel eer heeft ingelegd. Als we ons realiseren wat een hoeveelheid werk verzet moet worden, aleer een dag als deze in elkaar gezet is, hoeveel voorbereiding er mede gemoeid is, mogen de deelnemers aan deze tocht de commissie wel erkentelijk zijn. En niet alleen de com missie, maar ook het grote aantal chauffeurs en chauffeuses, die hun t<jd en auto's beschikbaar stelden teneinde ri de reizigers te vervoeren. Verdergaande vervuiling en verzilting zullen drinkwater duurder maken De drinkwatervoorziening voor de rtim 2,7 miljoen inwoners van de provincie Zuid-Holland zal in de toekomst in gevaar komen, indien niet tijdig maatregelen worden genomen. In het dezer dagen ver schenen jaarverslag van de provincie Zuid-Holland over 1960 wordt aan de drinkwatervoorziening een speciaal hoofdstuk gewijd. Op 0.86 procent na zdjn alle huizen in deze provincie op het waterleiding net aangestoten. Gemiddeld wordt per aansluiting per daig, de industrie mee gerekend, 140 liter water verbruikt. Er zijn in Zuid-Holland op het ogen blik 69 waterleidingbedrijven, waar van er 65 gemeentelijk eigendom zijn. 37 produceren zelf water, de rest zorgt alleen voor de distributie. Voorraden niet onbeperkt Voor zover kon worden berekend, zal er de eerste twintig jaren nog wel genoeg drinkwater zijn. Maar reeds nu moeten maatregelen worden ge troffen om dan niet voor onoverko melijke problemen te komen te staan. Steeds moeilijker wordt het om het zeer sterk verontreinigde rivierwater tot goed drinkwater om te zetten, dat behoorlijk smaakt en niet sóhadedijk is voor gezondheid. Steden als Rotter dam en Dordrecht, die alleen op ri vierwater zijn aangewezen, kampen vooral met het probleem van de ver ontreinigde rivieren. Rotterdam, dat meer drinkwater produceert dan alle andere ZuidhoUandse bedrijven tesa- men, heeft nu al de grootste proble men om drinkbaar water te leveren. Een derde van het water wordt langs chemische weg behandeld. Andere waterleidingbedrijven zijn in middels al begonnen in diepere Lagen water te pompen, maar ook deze voorraden zijn niet onbeperkt. Op provinciaal niveau wordt thans nage gaan of de organisatie van de water voorziening kan worden verbeterd en op wélke wijze de aanwezige water voorraden beter kunnen worden be schermd. Ongetwijfeld zullen to zijner tijd de Deltameren wel enige verlich ting brengen, zodra deze in zoetwater bekkens zijn veranderd. Nog geen drinkwater voor 23.000 inwoners Dagelijks stroomt via dte Rijn echter bijna 25.000 ton aan zouten, afkom stig van industrieel afvalwater uit Zwitserland en Duitsland ons land binnen, alsmede nog vele duizenden tonnen' ander vuil. Bovendien neemt de vervuiling van de binnenwateren door het uitblijven van voldoende maatregelen, toe. Door deze factoren is het niet uitgesloten., dat de kosten voor 'de productie van gezond drink water in de toekomst niet onbelang rijk zullen stijgen. Volgens het verslag van de provincie zijn op heit ogenblik nog 23.000 inwo ners niet op een drinkwaternet aan gesloten Overwogen wordt voor deze in onrendabele 'gebieden wonenden 'gezinnen een extra subsidie uiit te trekken voor de aansluiting op het waterleidingnet. Zoals gezegd werd d'e iStoet doormid den gedeeld en beide groepen ver trokken om 9 uur vanuit de Oranje wijk, het ene gedeelte via Zoetermeer en Stompwijk naar „Meijendaal" en het andere via Alphen aan den Rijn en Leimudden naar Groenend-aal in Heemstede waar de koffie gereed stond. Het programma voor beide groepen was gelijk, met verschil dat elk deel tegenovergesteld reed van het andere. Na Groenendaal kwam „Velsenerend", nabij Velsen en na Meijendaal. kwam de Nachtegaal aan de beurt. Vooral de tocht door de nieuwe tunnel onder het Noordzee- kanaal was voor de deelnemers een openbaring. Tot tweemaal toe konden de oudjes dit gigantische .stuk tech niek bewonderen In Velserend werd een broodmaaltijd aangeboden, al was het tijdstip verschillend. De commis sie betoonde zich zeer royaal, zodat niemand ook maar iets te kort kwam. Na een prachtige tocht via Bloemen- daal, Zandvoort, Noordwijk en Lisse, waar overal veel te genieten viél van het aanwezige natuurschoon, werd Hotel Trestong in Hillegom bereikt. Dit door de televisie zo bekende ho tel biedt grote mogelijkheden en is berekend op massaal bezoek, niet al leen dat 'beide groepen Waddinxveense oudjes in totaal 354 personen, de ta fel gedekt vonden, ook Zevenhuizen was met 'een groot aantal bezoekers aanwezig De maaltijd was uitstekend en tot ieders genoegen toebereid. Het gemeentebestuur had de attentie ge had zich te vertegenwoordigen door de loco-burgemeester, de heer Pi'lle en de gemeentesecretaris, de heer H. Jenné. De heer Pille sprak onder hartelijke bewoordingen de aanwezi gen toe, mededeling doende dat een telegram was binnengekomen van onze burgemeester en d!e heer 'H. van Verkeerstelling Van gemeentewege zal, naar wij ver- nemen in de periode van 3 tot 7 juli a.s., bij de provinciale hefbrug over de Gouwe een verkeerstelling worden gehouden. Van vroeger dagen Man kreeg lorrie over voet Nabij de spoorbrug over de Gouwe, alhier, kwam het afgelopen weekein de de heer P. A. van Weelde uit Gou derak bij werkzaamheden met zijn voet onder een lorrie. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis „de Wijk" worden vervoerd. Hier constateerde men echter dat de opgelopen verwon dingen niet van ernstige aard waren. der Loo, weike beiden in Rome ver toefden. Hij wees er verder op dat deze dag georganiseerd kon worden ■uit de resultaten van de winkelweek, en wekte de aanwezigen op hun in kopen bij de plaatselijke middenstand te doen. De heer Huizer bra-cht dank aan allen die medewerkten aan het slagen van deze dag en huldigde de heren H. M. de Wilde en C. van der Linde voor het vele werk, wat zij hebben verricht in vroeger jaren, om zulk een uitgaansdag te organiseren De aanwezigen onderstreepten deze huidie met een hartelijk applaus. On dertussen verstreek de tijd en werd de stoet startklaar gemaakt voor de laatste etappe via Alphen aan den Rijn en Boskoop werd Waddinxveen om half negen bereikt. Als maar gewoonte stond nabij de brug en op het dorp een massa dorps genoten om de stoet te verwelkomen, „Comcordia" en „Voorwaarts" deden dit op hun manier. In de Sniep werd de stoet ontbonden, en keerde ieder hoogst voldaan naar huis terug, dankbaar voor het vele genotene, waarover nog dagen lang gesproken zal worden. Ongeval tijdens voetbal wedstrijd Tijdens de wedstrijd Waddinxveen 3— Ammerstol 4 verdraaide spil Dekker enkele minuten voor het einde zijn knieschijf. Overbrenging naar „De Wijk" te Gouda werd noodzakelijk ge acht. Uit de toespraak van de loco-burge meester, de heer S. Pille aan de tafel van de ouden van daigen-reds in Tres- ton te Hillegom ontlenen we Er gaan in ora&e gemeente geruchten a3s zoude het gemeentebestuur aan enkele inwoners toezeggingen gedaan hebben omtrent de woningen voor de ouden van dagen. Ten stelligste be weerde de heer Pille dat zulks met waar was Niet één .toezegging is ge- Geslaagd Te Den Haag slaagde onze plaatsge noot, de heer J. de Jonge, adjunct commies ter secretarie der gemeente Moerkapelle, dezer dagen voor het diploma Gemeente Administratie I. Dat is de radio die ik zoek Model- kleur- geluids kwaliteiten lichtgewicht „mambino" 169,— Passage 131 telef. 3003 Dezer dagen heeft de provinciale waterstaat een begin gemaakt met de vierde etappe van de werkzaamheden tot verbetering en verhoging van de Gouwe-oever. Het werk omvat o.a. de verbetering van de Gouwe-oever tussen de Ioswal van de fabriek van Louis Dobbelmann en de hefbrug over de Gouwe. zoai's wij reeds meldden is het werk opgedragen aan de fa van Splunder uit Ridderkerk voor 443.500. Door deze werkzaamheden zullen allie rio leringen, die o.p de Gouwe uitkomen, vervallen. Voorlopig wordt daarom de afvoer gezocht naar de Alpherwete- ring, waarvoor rioolbuizen door de Noordkade zullen moeten worden ge legd. Thans is begonnen met de dem ping van de Noordkade en het leggen van een riool, dat .aansluiting zal ge ven op de zuiveringsinstallatie van rioolwater. De nieuwe Gouwe-oever zal op sommige plaatsen in het water komen te staan, doch ook zal door de ze reahttrekking sommige gedeelten van de huidige oeverwand moeten verdwijnen. In de omgeving van de hefbrug brengt de verbetering aan de Gouwe-oever de grootste verandering- Daar zal het oude sluisje St. Huiber- tusverlaat van de Gouwe worden af gesneden. Dit sluisje dat momenteel in zeer gehavende toestand verkeert, zal geheel 'gaan verdwijnen. Het ligt in de bedoeling van de gemeente om op de vrijkomende plek een aangele- Voorwaarts" krijgt subsidie van Anjerfonds Dezer dagen is het jaarverslag I960 van het provinciaal Anjerfonds Zuid- Holland verschenen. Tal van vereni gingen en instellingen in de Goudse streek ontvangen subsidies De muziekvereniging „Voorwaarts alhier werd een bijdrage van 1-000 verstrekt voor de aanschaf van in strumenten. In de „Tegenwoordige staat van Zuid-Holland", een beschrijving en afbeelding der steden, dorpen, heer lijkheden en verdere wetenswaar dige plaatsen in die provincie, door A. W. Kroon, wordt naar de gege vens omtrent een eeuw geleden (1867) ook Waddinxveen beschre ven. Een beschrijving van Reeuwijk gaat vooraf. Tot deze gemeente - aldus de schrijver - behoren enige gehuchten als Randenburg, Reeu- wijksche brug, oud-Reeuwijk, Vo gelzang, Tempel en 's-Gravenbroek. Behalve landbouw en veeteelt hou den de inwoners van dit dorp en verschillende streken zich bezig met de visserij, waartoe de brede plassen hun ruimschoots gelegen heid verschaffen. Men vindt er nog andere takken van bestaan als scheepstimmerwerven en veende rijen. De bevolking bedroeg 1323 zielen. Westwaarts gaande - zo vervolgt de schrijver - bereiken wij het dorp Waddinxveen, verdeeld in Noord- en Zuid-Waddinxveen. De naam toont reeds voldoende aan Ten noorden van het dorp strekt welk terrein hier wordt gevonden, zich een brede waterplas uit, welke een belangrijke invloed op de nij verheid van de bewoners dezer streek uitoefent. Men vindt hier uitgebreide veenderijen, welke aan vele nijvere handen arbeid ver schaffen; buitendien houdt een aanmerkelijk gedeelte der bevol king zich onledig met het maken van houtwerk. Nog een andere tak van nijverheid wordt hier beoefend, welke in de regel niet in een lan delijke gemeente wordt gevonden, n.l. het vervaardigen van grauw- papier. Vijf fabrieken van deze aard zijn alhier in gang, benevens een houtzaagmolen. "De bevolking van noord-Waddinx veen bedroeg 1358 zielen, die van zuid-Waddinxveen 658 zielen. Tussen dit dorp en Gouda ligt de gemeente Broek, welke een vrij aanmerkelijk uitgebreidheid beslaat. Men vindt hier het gehucht van die naam, benevens een ander, Bloe- mendaal geheten. Zijdens vele in het rond verspreide woningen, wien gezamenlijk aantal bewoners 1510 zielen bedroeg. Hun voornaamste tak van bedrijf is natuurlijk van landelijke aard, gelijk de streek, waarin zij gevestigd zijn, reeds doet vermoeden. In veeteelt en het be reiden van zuivel vinden zij hoofd zakelijk hun bestaan. Men treft er echter nog een papierfabriek, snuif molen en steenbakkerij. Westwaarts van Waddinxveen tref fen wij het van ouds bekende Moerkapelle aan. De naam duidt reeds aan, dat wij ons hier in een streek bevinden van gelijke aard als die kort te voren door ons is doorwandeld; hij wordt algemeen afgeleid van moer, moeras en een kapel, welke reeds in overoude tijd hier werd gesticht. De bewoners (509 zielen) hielden zich hoofdza kelijk bezig met landbouw en vee teelt. E. v. E. Gemeenteambtenaren maken uitstapje Met twee touringcars van de firma Buitelaar zal het administratieve personeel van de gemeente dinsdag 20 juni een dagje op reis gaan. up het programma staan bezoeken aan Gorinchem, het oude slot Loeve- steyn, Woudrichem en Ulyenhout m welke plaats een Brabantse koffie tafel zal worden genuttigd. De mid dag wordt doorgebracht in het be kende recreatiepark De IJzeren Man nabij Vught, waar de ambte naren vrij zijn zelf te bepalen wat zij gaan doen. Het dmer zal m Leersum worden gebruikt. De groep verirekt 's ochtends om ongeveer half acht en wordt dinsdagavond omstreeks tien uur terugverwacht. Ingelandenvergadering Oostpolder De leden van de Oostpolder in Schie tend kwamen dezer diagen in het Schaakbord te Gouda -voor een m2e~ landenvergadering bijeen. De omslag voor 1961 werd daarbij bepaald op 26 per ha. evenals voor 1960 Inzameling voor Anjerfonds Nu binnenkort Z.K.H. Prins Bernhard Regent van het Prins Bernhard Fonds, waarvan de Anjerfondsen deel uitma ken, zijn 50e verjaardag hoopt te vie. ren en de jaarlijkse Anjeractde geheel in het teken van dit halve-eeuw feest van de Prins staat, wil ik gaarne een ieder uitnodigen er bij te dragen, dat de a.s. Anjercodlecte welke omstreeks deze verjaardag wordt gehouden een buitengewoon succes wordt. Men geve daarom dit jaar op extra-royale wij- Sledhts door jaarlijks stijgende in komsten is het Anjerfonds in staat de culturele verenigingen en instellingen in de provincie Zuid-Holland zo goea mogelijk te steunen, hetgeen in het belang is van de gehele bevolking. Het Anjerfonds staat als een kleane macht met een 'groot geloof „rustig temidden der woelige golven van dit veelbewogen tijdsgewricht, altijd bereid de zelfwerkzaamheid op cultu reel gebied en dus de geestelijke weer baarheid van de bevolking te steunen. Weest dan tenslotte gedachtig aan het devies van het Prins Bernhard Fonds: HET GAAT OM UW ALLER ZAAK. Afsluiting Willem de Zwijgerlaan In verband met rioolwerkzaamheden zal het gedeelte van de Willem de Zwijgerlaan, gelegen tussen de Mau- ritsiaan en de Noordkade, tot 1 au gustus a.s. of zoveel korter .als moge- adjk 'gesloten rijn voor alle verkeer.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1