De keerzijden van de werktijdverkorting UW GELUID TOT BESLUIT r f „SPIEGEL VAN DE WEEK" SPEELT HET GELD WERKELIJK DE BELANGRIJKSTE ROL? VAN YPEREN De avonturen van Freddy Fox VOETGYMNASTIEK SANDAAL ft WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 23 JUNI 1961 „Mijnheer, u hebt een stofje op uw jas", zei iemand tot een kamerlid. Waarop deze zijn colbertje afklopte en zei: Ach, dat is weer een advies van de Sociaal Economische Raad. En in derdaad de adviezen van de SER van welk een deskundigheid ze ook mo gen getuigen, werpen doorgaans wel veel stof op, maar dit laat zich ge makkelijk wegslaan! Zo is het advies van dit college om de vijfdaagse werkweek toch vooral geleidelijk in te voeren, dioor werk gevers- en werknemersorganisaties praktisch genegeerd. Thans is de in vloed van de vijfdaagse reeds merk baar in vele sectoren van (het bedirijfs leven. Niet alleen in die sectoren waar ze wei is ingevoerd, maar ook in diie waar ze nog geen gemeen goed is. Denkt u maar eens aan de Nederland se SpoorwegenDe vijfdaagse heeft edhter nog geheel andere aspefcten, welke tot dusver nog slechts in ge ringe mate in de aandacht zijn ge bracht. Zo betekent de invoering van de verkorte werkweek een keerpunt in de dienstverlen ing aan die consu ment, Met name de PTT gaat de dienst op zaterdag drastisch beperken. NEEN-VERKOOP Veel winkeliers beginnen de gevolgen te ondervinden van de vijfdaagse werkweek, die in toenemende mate ook door de grossierbedrijven wordt ingevoerd. In enkele branches hebben de grossiers reeds aan de detaillisten medegedeeld dat zjj met langere lever tfjden rekening moeten houden Een duidelijk voorbeeld vormt de klein handel in drogisterijartikelen. Bevoor rading op zaterdag schijnt hier en daar zelfs uitgesloten te zijn en het gevolg hiervan is dat de grossiers reeds op vrijdag zoveel spoedopdrach ten ontvangen, dat levering op die dag al heel moeilijk werd. Voor tal van expeditiebedrijven en besteldiensten, voo-r welke de kosten 's zaterdags gewoon doorgaan, begint de vijfdaagse werkweek een kritieke situatie te scheppen. Er iis reeds door een groot aantal vervoerders overleg gepleegd over de noodzaak van een tartefverhogamg. LERAREN TEGEN VRIJE ZATERDAG! Het ds een merkwaardige historische paradox, dat in kringen waar men jarenlang klaagde over een te lange arbeidsweek, de vijidaagise werkweek nn vrij algemeen is, terwijl de werk zaamheden van leidende figuren en topfunctionarissen zich opstapelen. De loopjongen kan niu elke week twee dagen van zijn vrije tijd genieten, maar minister Luns lijdt aan overver- mioeddhedd en moet voorshands rust houdenTerwijl de arbeiders vrij wel zondier uitzondering op invoering van de vijfdaagse werkweek aandrin gen, blijkt men in onderwijskringen een geheel ander standpunt te huldi gen. Blijkens een enquête die over dit vraagstuk is gehouden door een com missie ingesteld door de Raad van Leraren zou 83 pet van de leraren te gen de vrije zaterdag - zijn. Van de rectoren en directeuren van sch >'en voor voorbereidend en middelbaar onderwijs was 91 pet van mening dat de vrije zaterdag ongewenst is. S,echts 3 pet was van mening dat d'e vrije zaterdag wel gewenst was. Van de leraren oordeelde 68 pet dat de vrije zaterdag aanmerkelijke schade aan het onderwijs toe zal brengen. Het geven van een vrije zaterdag zou betekenen- meer lesuren per dag, meer huiswerk, meer concentratie van proefwerken, opheffing van de vrije woensdagmid dag enz. Dit zou vooral voor de zwak ke en middelmatige leerlingen een zwaardere belasting betekenen De extra lange werkonderbreking zou vermoedelijk het karakter van een vakantie krijgen en de 'animo om het huiswerk te doen, niet bevorderen. Gpmerkeldjk zijn ook de resultaten van enkele plaatselijke enquêtes, in gesteld door de schoolleiding van ver schillende scholen. Hierbij werd aan de ouders de vraag gesteld of zij voor de vrije zaterdag van hun sch ooigaan- de kinderen waren. Het merendeel der ouders, meestal zelfs een overgrote meerderheid, beantwoordde deze vraag KLM SLECHT JAAR? De KLM zal dit jaar rekening r Leraren tegen vrije zaterdag K.L.M. slecht jaar? Verontrusting door toenemende criminaliteit. maakt. De perspectieven voor 1961 zijn bepaald niet gunstig. Deze som bere prognose viel op te maken uit de redte, welke de president-directeur van de KLM dezer dagen te Utrecht voor de pers heeft gehouden. De re valuatie van de gulden heeft voor de KLM een belangrijke derving van in komsten betekend. Daarnaast is het verkeer op de Noordiaitlantische route zwaar tegen gevallen. Bovendien, is de KLM nog steeds gewikkeld in een luohtvaartpoüitieke strijd mett de Ver enigde Staten Terecht heeft drs. Beu- gea ook kritiek geuit op de passagiers belasting op Schiphol. De Luchthaven Schiphol heeft namelijk besloten om de passagiers f 2 tot f 6 vertrekgeld te laten betalen. De vraag of Schiphol ten kosten van ons rendabel moet zijn, moet ernstig worden bekeken, aldus drs. Van der Beugel. Dat ook andere landen die belasting heffen is geen argument. Slechts terloops noemde de heer Van der Beugel de twee rampen die de KLM juist hebben getroffen. Ongetwijfeld 'betekenen ook deze ram pen een geduchte schadepost voor on ze luchtvaartmaatschappij. Het is geen geheim, dat de eerste weken na een vliegtuigongeluk de verschillende 'lij nen meer dan de hedft minder passa giers vervoeren dan gewoonlijk en dat het soms wel enkele maanden kan duren alvorens de passagierstoeloop weer zijn normale omvang heeft be reikt. TOENEMENDE CRIMINALITEIT Op 6 juni werd "it het rijksasiel te Avereest een psychopaath ontjagen, omdat de leiding van de inrichting meende dat de man althans in zover re was hersteld, dat hij geen direct gevaar meer voor de maatschappij zou opleveren. Een dag later pleegde de man een roofmoord in Den Haag. Deze week ontvluchtte een debiele verpleegde uiit een psychiatrische in richting en bracht twee dagen later een taxichauffeur door wurging om het leven. In tal van plaatsen in ons land werden de laatste week min of meer ernstige aanrandingen gepleegd, merendeels op minderjarige meisjes tussen de 8 en 12 jaar. In Maarssen werd een 26-jarige landbouwer gear resteerd, die meer dan 40 gevallen van ontucht op zijn naam 'had ge bracht! Deze nieuw golf van ernstige agressieve, en sexuefte delicten heeft wederom veel verontrusting bij onze bevolking gewekt Ook van psychia trische en gerechtelijke zijde ds thans uiting gegeven aan deze verontrusting Prof. Baan, hoogleraar in de psychia trie te Groningen, heeft dn een be langwekkende rede kritiek geuit op de wijze waarop de regering een op lossing voor het psychopatenvraagstuk tracht te vinden en de president van de Amsterdamse rechtbank heeft ten overvloede nog eens gewezen op het gevaar van agressieve zedendelin- kwenten, tegen wie 'afdoende maatre gelen nauwelijks mogelijk zijn. ONVERANTWOORDE VRIJHEID De enige mogelijkheid om zedendelin- kwenten uit de maatschappij te we ren, is op het ogenblik hen lange straffen op te leggen. Wel wordt van psychiatrische zijde telkenmale de noodzaak van een intensieve behande ling bepOeit, doch met de huidige ge- stichtsaccomodatie -lijkt dit ideaal in de praktijk nauwelijks te verwezen lijken. Uitgezonderd de strafgevange nis te Groningen, waar men dan nog nota 'bene vele minder gevaarlijke ge vallen behandelt, zijn alle behande- llingsinisttittuten open inrichtingen, waar de kans op ontsnapping zeer groot is- Daarenboven is men 'bij het departe ment van justitie nog steeds geneigd zich achter de adviezen van de be handelende psychiaters te schiaren, die het voor de genezing van hun patient noodzakelijk achten, dat deze regel matig met verlof gaat e.d. Vele ge vaarlijke zedendedihkwenfen genieten, ook al worden zij in een inrichting verpleegd, een mate van vrijheid, die nauwelijks verantwoord lijkt. Vele verpleegden hebben gedurende de tijd, dat zij van de leiding van de inrich ting verlof hadden om zich buiten de inrichting te begeven, dehkten ge pleegd. De politie heeft vele honder den van dergelijke gevallen geregi streerd en daarbij mag dan nog 'be dacht worden hoeveel gevallen nooit bij de politie aangegeven worden; niet door slachtoffers en ook niet door de leiding van de inrichting, ge lijk destijds lin Lunteren wel gebleken is. Meer en meer gaan wfl voelen voor 't standpunt van de Amsterdamse recht bank-president, die de mening ver kondigde dat niet het departement van justitie, maar de rechter zal moeten beoordelen, wanneer een verpleegde de vrijheid kan worden hergeven. „RUBRIEK VOOR DE VROUW" Enkele dagen geleden ontmoette ik '11 doodgewone lagerschooi onderwijzer cn ik raakte met hem in gesprek. „Hebt u er nu seen spflt van, dat u dit vak gekozen hebt", vroeg ik hem. Naar verhouding is de salariëring niet hoog en u had in een functie in het bedrijfsleven zeker meer kunnen ver dienen." Hij keek mij eens aan en glimlachte voor zich heen. Ja, dat had ik onge twijfeld, knikte hij. Maar of ik het naar mijn zin gehad zou hebben, valt te betwijfelen, voegde hij er aan toe. Kijk eens, volgens mij is het zo, dat een mens bij die keuze van zdjn beroep, zich in eerste instantie niet mag la ten leiden door de mogelijke verdien ste, want dan zou hij wel eens bedro gen kunnen uitkomen. Van het groot ste 'belang is het feit, of hij plezier heeft in dat werk. Je moet niet ver geten, dat het werk dat een mens moet doen, wel het grootste deel van zijn levenstijd opeisit en wanneer je dus het grootste dteea van je levenstijd iets moet doen, waar je geen plezier ia hebt, dan kun je ook noodt een ge lukkig mens wordlen, ongeacht het feit, of je er veel geld mee verdient. Neen hoor, ik heb geen spijt van mijn keuze Elke dag ga ilk weer met even veel plezier naar school. Ik leef voer mijn jongens en ik zou dit werk Voor geen goud willen missen. DE VERPLEEGSTER Een soortgelijk gesprek had ik met een verpleegster, een meisje dat bij een vriendin van mij op kamers woont Ook zfl was van mening, dat het werk dat je doet, je ergens be- vrediging moet schenken en dat je anders niet gelukkig kunt zijn. Zij vond dit in de verpleging. „Goed het is hard werken en ongere gelde diensten, allemaal toegegeven, maar je hebt voor jezelf het gevoel, dat je bijzonder nuttig werk doet. La ten we eerlijk zijn, je hebt het gevoel dat je niet voor niets leeft, omdat je met je hulp anderen zoveel kunt ge ven. Het is echt fijn. Natuurlijk mop per ik ook wel eens en het is van zelfsprekend, dat ik een betere sala riëring van harte zou toejuichen, maar als het er op aankomt, geeft het niet de doorslag. Dat wij betere sala rissen krijgen, is niet meer dan een kwestie van recht en billijkheid. Men mag natuurlijk niet parasiteren op het feit, dat er vele verpleegsters zijn, die hun' beroep als een roeping ziien, dat is oneerlijk. Ik heb deze gesprekken nog eens overdacht en ik geloof, dat de te lage salariëring van verschil lende beroepen niet alleen tot gevolg heeft, dat er een ernstig tekort aan personeel in die beroepen ontstaat, maar dot het bovendien aanleiding is dat vele jonge mensen voor hun toe- STRAKS IS HET TE LAAT Voor velen betekent geld het enige en in weerwil van het feit, dat ze graag onderwijzer, verpleegster, politieman, zeeman of wat dan ook zouden wor den, kiezen ze een baantje uit, waar ze wel niet zoveel plezier in hebben, maar dat heel goed betaalt. En dat kan, want in deze conjunctuur zitten ze overal te springen om werkkrach ten en er worden hoge salarissen be taald. Zouden later de onderbetaalde betrekkingen foeter gehonoreerd wor den dan zullen er velen zijni, die spijt van hun keuze krijgen, maar dan is het waarschijnlijk te laat om nog naar het andere geliefde beroep over te gaan. Er zullen er zijn, die dan inmiddels te oud zijn, of een gezüin hebben gesticht of door andere om standigheden er niet toe in staat zijn. Dan hebben ze spijt en zullen ze hun gehele leven lang werk moeten ver richten waar ze geen liefde voor héb ben, maar dat alleen goed betaald wordt. Ze kunnen niet gelukkig wor den, want elke dag opnieuw grijnst hen het spook van die vervelende ar beid tegen, die arbeid die zij indertijd kozen om het geld en waaraan ze nu gebonden zijn. Het is daarom van het allergrootste belang, weloverwogen een beroepskeuze te maken. Vergeet niet, dat je elke dag weer het werk moet doen en wanneer het prettilg werk is, zal het je voldoening en ple zier schenken en anders indet. Geld speelt héus niet de belangrijkste rel! Je levensgeluk i's belangrijker! N. Er h een Maidenform voor ieder figuur! Hoe ook üw persoonlijke eisen zijn. altijd is er een Maidenform- model, dat precies voldoet. De Maidenform, die voor u gemaakt is, vindt u bij: Markt 18 Gouda - Telefoon 2537 DOOR JAC. BOOT, BELASTING CONSULENT TE BOSKOOP. In een zestal afleveringen van deze fiscale rubriek hebben wij getracht belangstellenden - speciaal de werk nemers te bepalen bfl de mogelijk heden, welke ook voor hen zijn ge schapen om een zo redelijk mogelijk belastingbedrag aan de gemeenschap af te staan Het is niet zozeer de on wetendheid der mensen, die veel moeilijkheden veroorzaakt, maar het feit, dat ze zoveel verkeerd weten. Thans leest u de laatste bijdrage in deze serie. Het was prettig om te er varen, dat deze publicaties de aan dacht van een grote groep hadden, getuige de vele vragen, welke ons op zeer uiteenlopende manieren bereik- Als opzet gold: de betrokken le zers enig inzicht te verschaffen in de ze voor hen veelal zo onbekende ma terie, verschillende practlsche punten uit te werken en enkele „tips" te ge ven, zonder daarbij de pretentie te hebben een diepgaand en veelomvat tend commentaar te leveren. Vragen. Op deze wijze zijin er vragen gebleven. Kl'einie „problemen" 'overigens, waar van we een gedeelte in dit blad met begeleidend antwoord willen publi ceren. Niet elke vraag verdiende een antwoord. Verzoeken om inlichtingen, wélke niet terzake deden, werden ter zijde gelegd. Een lezer schrijft 1. „Mijn vrouw is ('9 middags) in dienstbetrekking. Ikzelf ook Om mijn zoontje de nodige verzorging te ge ven, heb ik enkele uren huishoudelij ke hulp genomen. 'Deze kosten mag ik toch wel aftrekken voor de belas ting?". Amtw.: Hoe spijtig het ook klinkt: u kunt deze kosten voor de loonbelas ting noch in mindering van het loon van uw echtgenote, noch op dat van uzelf brengen. 'In het algemeen kun nen slechts als kosten van verwerving aangemerkt worden die kosten, welke dloor iedereen ongeacht zdjn persoon lijke omstandigheden, voor het naar behoren uitoefenen van zijn beroep zouden zdjn gedaan. Met andere woorden: deze kosten zijn niet rechts- streek9 ten behoeve van de dienstbe trekking - gemaakt; 'integendeel, uw privé-leven speelde de belangrijke rol. Het moet gezegd: een redelijke oplossing Ss het niet. Maar logica is niet de grootste wijsheid in het <be- lasting)-recht. 2. „'Een kennis van mij heeft zijn verhuiskosten voor de belasting afge trokken Althans, dat beweert hij. Kan dat?". Antw.: (Hij kan dat beweren en het kan bovendien nog waar zijn! Indien iemand een soortverwante dienstbe trekking ais de vorige aanvaard bij een andere werkgever en dit besluit noopt hem tot verhuiiizig, dian behoren de daaruit voortvloeiende noodzakelij ke kosten in beginsel tot de kosten van verwferving. Gedacht moet hierbij worden aian uitgaven voor het over brengen van de inboedel en het pas klaar imaken van de overgebrachte stoffering - niet de aanschaf van waarde vertegenwoordigende zaken. 3. „Ik wiil mijn studiekosten voor de belasting aftrekken. Op welke wijze moet ik d'at dioen?". Antw.: Het antwoord op deze vraag is eenvoudig: hét is - helaas niet toegestaan deze kosten in mindering te brengen Althans, indien u kennis, welke u nog niet bezat, heeft willen eigen maken teneinde vakbekwaam heid te verkrijgen of uit te breiden. Het wetsontwerp Inkomstenbelasting toont een tegemoetkomender houding. 4. „Ik moet exttra-kledüng aanschaf fen om mijn. representatieve functie op de juiste wijze te kunnen uitoefe nen. Had ik dit beroep niet gekozen, dan had ik in ieder geval goedkopere kleding 'gekocht. Mag ik het meerdere Antw.: Het zal wel moeilijk zijn om uw bewering waar te maken. In de meeste gevallen kan toch gezegd wor den, dat deze uitgaven haar grond vinden dn het partdculdere leven. De rechtspraak huldigt eenzelfde me ning. Anders ligt het geval uiteraard, indien het speciale beroepskleding be treft. 5. „Wanneer moet fk een verzoek in dienen om vermindering van loonbe lasting te (krijgen wegens buitenge wone lasten: vóór of nè de betaling van deze lasten?". Antw.: In het algemeen gezegd: vóór de betaling watt betreft voorzienbare uitgaven zo spoedig mogelijk na de betaling wat betreft onvoorzienbare uitgaven. Op deze wijze sorteert u het meeste effect. 6. „Mijn neef, die gelijk met mij in militaire dienst was, heeft van <1® be lastingen geld terugontvangen. Dat genoegen zou ik ook wél willen sma ken. Wat moet ik doen?" Antw.: Indien het zuiver-inkoimen in een zeker jaar dusdanig is, dat geen inkomstenbelasting zou behoeven te worden betaald, wordt teruggave van de ingehouden loonbelasting gegeven, indien deze meer dan 15,bedraagt. Inkomsten uit militaire dienst (sol dij) behoeven niet in het zuiver-in- komen te worden begrepen. De Inspecteurs wachten in deze ge vallen een verzoek om teruggaaf af en laten vervolgens een aangiftebiljet in leveren. De actie moet dus van u uit gaan Militaire, werkstudenten en sei zoen-arbeiders kunnen van deze re geling voordeed hebben. Overigens niet te enthousiast zijn, ■want de ambtelijke molen maalt vrij langzaam. 7?W//7* met en zonder zon JJIUUL PIGMA-DERM Het ds misschien een geluk, vervolg de Freddy, dat die sneeuw gevallen is. Nu hebben we wélldeht nog kans, dat we sporen (kunnen vinden. Maar, zei (Rein, die sneeuw is gevallen, na dat de ,tent is weggenomen. Kijk maar er zijn hier in de buurt absoluut geen voetstappen. iDat is zo, we mioeten dus te weten komen hoe laat ongeveer de sneeuw is beginnen te vallen. Dan weten we hoeveel voorsprong die dief heeft. Ik 'geloof, dat het al een hel'e poos opgehouden i's met sneeuwen, want de lucht ds al weer helemaal blauw. Het is nu nog maar zeven uur, laten we veronderstellen, dat het om vier uur al weer droog was. Hoe lang, denk je Rein, dat het gesneeuwd heeft? Rein 'bekeek de laag sneeuw eens, en zei dat het minstens vijf uur gesneeuwd moest hebben. 70. Dat iwil dus zeggen, zei Freddy dat het om elf uur al begonnen is. Wij zijn om tien uur naar béd gegaan, zijn onmiddellijk ingeslapen en dius moet de tent tussen tien en elf uur gestolen zijn. De dief heeft ons gis teravond missschien zien zitten en zai een kwartiertje hébben gewacht tot dat wij vast sliepen. Het afbreken van de tent en het inpakken zal ook min stens een kwartier hébben geduurd. Hij kan dius 'een hall uur gelopen hebben, voordat het begonnen is te sneeuwen. Op een half uur hier van daan moeten we dius sporen kunnen vitoden. Hier verbeterde (Rein Freddy. Nee, dat klopt niet helemaal, want die eerste sporen zijn natuurlijk di rect weer dichtgesneeuwd en ook de latere zullen inaar heel flauw zicht baar zijn. Alleen de 'allerlaatste spo ren zijn goed duidelijk. De anatomisch juiste met zacht gevoerde lederen tuigjes; in vele modetinten I Jeanne Willemse Oranjelaan 30, telefoon 3004 FEUILLETON Bea heeft het pleit gewonnen door Henk van Heeswijk 6e HOOFDSTUK, nr. f Het kerkplein leek uitgeslapen. Een hond snuffelde langs de stoep en een paar kippen scharrelden in het stof bij het hek. Nu had ze wat meer gelegenheid om het centrum van Elshoven te bekijken: een paar winkels, een smederij en ginds een vrij groot cafe. Dat zou wel een zaak van die meneer Waterbeek, of hoe heette hij ook weer, zijn. In een der huisjes zag ze een gezicht door de gordijnen gluren. Ja mens, kijk maar goed, ik ben de nieuwe schooljuf. Dan weet je dat alvast, hebben. Mensen nog aan toe, wat een lawaai Het kon niet zoveel lawaai gemaakt hebben, maar bin nen scheen men het niet gehoord. Want Bea wachtte en wachtte, doch er kwam niemand. Straks is er nog niemand thuis, dacht ze. Nu ja, dan was er altijd nog dat cafe Water- boer. Het huis van meester Van Schagen herinnerde ze zich nog van haar proefles. Het lag te blakeren in de voorjaarszon. Ze betrad het erf en liep naar de voordeur. Nadat ze haar bagage op de stoep had gezet, trok ze aan de bel. Een luid gegalm weerklonk door de gang. Bea keek verschrikt om zich heen. Dat geluid zou men zeker op het hele plein gehoord Echter kwam opeens een kleine jongen om de hoek van de muur kijken. Hij gluurde even naar het meisje, dat hem vriendelijk toelach te en verdween toen weer, luid roepend: Moe! Moe! Daar is de nieuwe juf al De nieuwe juf voelde zich intussen een tifekie opgelaten. Maar lang duurde het nu niet meer, want even daarna kwam mevrouw van Scha gen zelf om de hoek en haar han den aan haar schort afvegend, zei ze: Mens, was er toch omheen ge lopen. Dat doen we hier allemaal, hoor. De voordeur is in geen maan den open geweest. Die gebruiken we nooit. Ze drukte de slappe hand van de vrouw en volgde haar om het huis heen. Bedrijvig ging ze voor haar uit de keuken in, joeg een padr kinderen naar buiten en zei tegen Bea: Ik zal blij zijn, als de school morgen weer begint. De hele dag die jongens om je heen. De kamer boven was klein, spaar zaam en slecht gemeubeld, maar zag uit op het kerkplein en dat ver goede veel. Op een klein, wit ge schilderd tafeltje stond een lampet kan en een waskom. Wacht, ik zal even wat water halen, u zult zich natuurlijk willen verfrissen. En weg was de vrouw. Bea slaakte een zucht en trok haar mantel uit. Ze bekeek de lege hang kast, die miuf rook en dacht terug aan haar gezellige slaapkamer met warm en koud stromend water en de badcel. Maar zover waren ze blijkbaar nog niet in Elshoven. Een half uurtje later zat Bea be neden in de voorkamer en wachtte op de thee, die haar gastvrouw haar beloofd had. Intussen keek ze uit naar het plein, dat nog altijd uit gestorven leek. Iedereen was na tuurlijk aan zijn werk. Elshoven was de stad niet. De thee was slap en het water had een naar smaakje. Dat had ze bo ven al geproefd. Hemel, in wat voor oord was ze verzeild geraakt. Maar ze moest het voorlopig maar nemen, zoals het was. Tijdens de thee zei Bea tegen haar gastvrouw, die even - voor de ge zelligheid - b ij haar zat: Mevrouw van Schagen, ik vind het heel aar dig van u, dat u me dadelijk in pension hebt willen nemen. Maar ik zal u niet te lang lastig vallen. Ik vind hier te zijner tijd wel iets, wat me lijkt. Mevrouw van Schagen zette met n ruk haar kopje op de schotel en keek haar gast verwonderd aan Waarom? U valt me helemaal met lastig. We zijn het gewend. De vo rige onderwijzeres was hier ook 4 jaar in de kost en daarvoor, juf frouw de Munk, bijna vijf. En laat eens kijken.ja, ja juffrouw Groot huis was hier ook nog een paar jaar. Nee, de juffrouw van de laag ste klassen is bij ons in de kost. Dat spreekt vanzelf. Bea lachte een beetje. O, ik ben er van overtuigd, dat ik het hier pret tig zal hebben. Bij een collega zit Je altijd goed. Maar ik ben een beet je te zelfstandig van nature, ziet u? Ik zoek spoedig wel een paar kamers voor mezelf. Als ik eerst maar een beetje gewend ben in het dorp. De gastvrouw keek haar opnieuw verbaasd aan. O, maar dat lukt u nooit. Dat vindt het schoolbestuur beslist niet goed. Bea trok haar wenkbrauwen op. Wat zullen we nu hebben? Wat heeft het schoolbestuur daarmee te ma ken? vroeg ze op ijzige toon. Mevrouw van Schagen haalde haar schouders op. Wel, die beslist in schoolaangelegenheden over alles. Dat zult u spoedig genoeg merken. Sangelaar ,dat is de voorzitter van het schoolbestuur, heeft indertijd beslist, dat ongehuwd schoolperso- neel bij een collega in de kost gaat. En aangezien Hoogeboom weduw naar is, ligt het voor de hand, dat u bij ons komt en bij ons blijft. Bea haalde haar schouders op en glimlachte. Nu ja, dat zien we te zijner tijd wel. Voorlopig ben ik u dankbaar. Apropos, hebt u hier te lefoon? Mevrouw van Schagen schoot in n lach. Telefoon... waarvoor? Nee, dat heeft hier zowat niemand. Nu ja, de burgemeester, en Waterburg, dat is de caféhouder hier. En de dokter. En een paar boeren. Maar voor de rest Dan ga ik wel even naar dat cafe. Ik heb het trouwens al gezien. Bea stond op en wilde naar buiten gaan, maar mevrouw Van Schagen legde haar hand op de arm van de nieuwe juf. Dat zou ik niet doen, juffrouw van Laar. Dat zou maar een slechte indruk geven, nog vóór u voor de klas staat. Maar ni'n hémel, in wait voor land ben ik hier verzeild geraakt? Le ven we hier in een vrij dorp, of is het een soort van concentratie kamp? Luister, juffrouw, in een dorp is het leven anders dan in de stad. In een dorp let iedereen of ieder en een onderwijzer moet vooral om zijn prestige denken. En een on derwijzer of onderwijzeres van on ze school bezoekt niet zonder noodzaak een cafe. Dat doet men alleen als er een of andere uitvoe ring wordt gegeven. Ja, maar mevrouw, ik wil alleen maar even naar het station bellen. Om te informeren, of mijn fiets is aangekomen. Gaat u dan naar het postkantoor. Waar is dat? Hier het plein af en dan rechts. Midden in de straat. U ziet wel een bord. Maar dat is waar ook. Dat is vandaag alleen" nog maar open van zes tot zeven. Bea zakte weer terug in haar stoel. Wel, dan wachten we maar tot zes Op" dit ogenblik kwam haar collega binnen. Er kwam een vleugje lach op zijn gezicht en hij drukte haar hartelijk de hand. Leuk, collega, dat u er al bent. Nou, u zult het met de eerste klas gemakkelijk hebben. Er zijn maar zestien nieuwelingen. En hoeveel zittenblijvers? infor meerde ze. Van Schagen glimlachte. Juffrouw van Laar, wij in Elshoven doen op onze manier ook aan onderwijsver nieuwing. Zitten blijven is er bij ons al een paar jaren niet meer bij. Iedereen gaat ieder jaar automa tisch naar een hogere klas. (wordt vervolgd»)

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2