voor film en foto r Tandpasta’s en Tandenborstels Minister Van Rooy exit hoitfauMn 'fyuiül VAN YPEREN JE KUNT VEEL BETER EEN GEWONE VROUW ZIJN! nwü/e/t/brm „SPIEGEL VAN DE WEEK” 1'1 jong zijn. I JEANNE WILLEMSE I Mondhygiëne laat nog zeer veel te wensen over. Weinig aandacht van ouders. I 1 1 1 1 Bea heeft het pleit gewonnen 1 in I 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 7 JULI 1961 PAGINA 2 WEI met r Gouda door Henk van Heeswijk Markt 18 - Telefoon 2537 FEUILLETON me! en zonder zor PIGMA-DERM „RUBRIEK VOOR DE VROUW" Rumoer rond de kinderbijslagwet; Nasoetion onderhoudt informele kontakten; Nederland in tropische hitte; Een korte havenstaking; Passage 143 Tel. 2477 geen 6e HOOFDSTUK, nr 9 fabriek werd onderzocht hoe het met de mondhygiëne bij de Neder landse schooljeugd is gesteld. Al leen als men daarover voldoende gegevens bezit kunnen de nodige maatregelen worden beraamd ter verbetering. Het Medinos-Prodent Research La boratorium stelde een groot opge- alle hun Er Is een Maidenform voor ieder figuur! Hoe ook üw persoonlijke eisen zijn. altijd is er een Maidenform- model, dat precies voldoet. De Maidenform, die voor u gemaakt is, vindt u bij; S i I ker niet ongebruikt laten. Maar we geven van harte de voorkeur aan een vreedzame regeling”. Ja, Indonesië geeft de vookeur aan een vreedzame regeling, wanneer Nederland volkomen capituleert, zelf zal het geen enkele concessie doen. Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 bij Uw drogist HETZELFDE probleem heeft de mooie vrouw, die het geluk heeft dat ze de weelde wel kan dragen en niet hooghartig of ongenaakbaar is geworden. Zij heeft over het algemeen meer last van haar sex- appeal dan plezier. Zij trekt een heleboel mannen aan die met heel andere bedoelingen naderen. Maar echt van haar houdendat is heel wat anders. Voor dergelijke vrouwen volgt soms de ene teleur stelling op de andere. Het gewone meisje, dat misschien een minder aardig uiterlijk heeft, loopt minder kans op dergelijke ervaringen. Zij vindt sneller de „ware Jacob” dan haar andere zus ters. En heeft daarmee eerder kans op een harmonieus huwelijk. Voor al wanneer zo’n mooie vrouw het geluk heeft gehad een man te vin den die echt van haar houdt, be ginnen dikwijls pas de moeilijkhe den. Ze is aantrekkelijk en blijft aantrekkelijk en dus blijven er veel mannen om haar heen zwermen. En haar echtgenoot wordt natuur lijk jaloers. Tot welke, dikwijls on redelijke scènes zoiets in een huwe lijk kan leiden en wat er soms de gevolgen van kunnen zijn, weten we allemaal. Neen, je kunt beter maar een gewone vrouw zijn, dan ben je echt beter af ELLY MARTINS. met zoveel moeilijkheden tobbende Nederlandse Spoorwegen hebben daar heel wat last mee gekregen. Door het vele reizigersvervoer en de vele vakantiegangers, waarbij er velen waren die hun rijwielen wensten mee te nemen, liep het toch al zo krappe tijdschema hele maal in de war. In de grote steden was het daar entegen bizonder rustig en stil. Amsterdam leek zondag wel een uitgestorven stad. stage druppel de steen holt, veroor uiteindelijk een caviteit, of in goed EEN KORTE wilde staking in de Amsterdamse haven heeft de ge moederen even in beroering ge bracht. De actie-commissie ver zocht een onderhoud met de werk gevers, doch dit onderhoud werd geweigerd met de mededeling, dat de werknemers zich met hun eisen tot de erkende vakbonden konden wenden, die op hun beurt zich met de werkgevers in verbinding kun nen stellen. Hierop gingen de stakers naar het kantoor van het N.V.V., doch daar vond men de deur gesloten, aange zien het een wilde staking betrof, die niet door de erkende vakbonden gesteund werd. De actie sloeg ook over naar Rot terdam, doch heeft in zijn totaal weinig succes opgeleverd, mede omdat er reeds sinds 13 juni door de vakorganisaties en de werkge vers over de lonen in het haven bedrijf wordt onderhandeld. De po ging een en ander door een wilde staking te forceren, moet als mis lukt worden beschouwd. Na slechts enkele dagen gingen de arbeiders weer 'aan het werk. Hoogeboom knikte naar Van Schagen en lachte. „Ja, nieuwe bezems vegen schoon. Dat hebben we al eerder meegemaakt. Maar- het is in ieder geval weer eens iets anders”. Toen de kinderen na het speelkwartier weer in de klas zaten, somde Bea haar bezwaren op. Ze trok een paar dikke lippen en zei: „Maar dat gebeurt niet meer, jongens. Dat is de juffrouw zo niet gewend. Nee, ik had gedacht: in de tweede klas zitten zulke keurige kinderen, die zo prachtig netjes in de bank zitten, wat zullen die straks netjes en ordelijk de klas uitlopen naar het speelterrein. Maar dat is me erg van jullie tegengevallen, hoor. Dat doen we straks, om half twaalf, heel anders. Kijken jullie allemaal eens naar achteren? Ja, naar de muur bij de deur. Juist. Daar gaan jullie straks netjes, twee aan twee op een rij staan, meisjes naast meisjes en jongens naast jongens. Ja. En dan kom ik erbij en dan lopen we netjes door de gang naar de voordeur en als die open Ze knikte. „Inderdaad. Ook volgens het begrip onderwijsvernieuwing. Orde en tucht zijn twee begrippen, die door de eeuwen heen onveranderd zijn gebleven, heren!” Oranjelaan 30 Telefoon 3004 ER ZIJN HEEL WAT VROUWEN, die openlijk of in hun hart afgunstig zijn op sexegenoten die rijk met uiterlijk schoon gezegend zijn. Dat is tot op zekere hoogte begrijpelijk, want het heeft aantrekkelijke kanten. Een jonge vrouw met een goed figuur, een knap snoetje, mooi haar en wat al niet meer, heeft het grote voordeel, dat ze zich gemakkelijk kan kleden. Ze kan vrijwel alles dragen en misschien behoeft ze wat haar kleding betreft alleen maar rekening te houden met bepaalde kleuren, die haar wel en die haar niet staan. Andere vrouwen hebben het ongetwijfeld moeilijker, omdat ze beslist niet alles kunnen dragen, aangezien hun figuur zich daartoe niet leent. Bij het bezit van al dat uiterlijk schoon komt bovendien nog een psychologische factor en wel het voordeel dat zo’n vrouw weet dat ze er zijn mag, hetgeen vooral het zelfvertrouwen steunt en een ge- DE AFGELOPEN WEEK is wel zeer bizonder geweest althans wat het weer betreft. We hebben enige dagen een ware tropische hitte be leefd, die de steden ontvolkte en de stranden overvol maakte. Waren er zaterdag al 100.000 bad gasten in Scheveningen en zo’n slordige 65.000 in Zandvoort, plaat sen die we als maatstaven kunnen nemen voor de trek naar de kust, zondag was het uiteraard nog veel erger. Scheveningen werd getax eerd op 200.000 zon- en waterzoe- kers en Zandvoort op omstreeks 100.000. Het verfrissing brengende water heeft uiteraard ook weer zijn tol geëist. Ongeveer twintig mensen kostte het hun leven. Het is won derlijk, dat in een waterlandje als Nederland nog steeds een groot aantal mensen te vinden zijn, die de prachtige zwemkunst niet mach tig zijn. Vroeg of laat kan dit nood lottige gevolgen hebben. De uittocht naar de kust bracht veel gereis met zich mee en de reeds DE INDONESISCHE minister van defensie, generaal Nasoetion, heeft tijdens zijn verblijf in Frankrijk en in Engeland regelma tig kontakt onderhouden met par ticuliere Nederlanders, waarmee hij informele besprekingen heeft ge voerd over de kwestie Nieuw- Gui nea. De Nederlandse regering in Den Haag heeft geen sympathie voor deze privé-besprekingen, die trou wens het grote gevaar inhouden het regerings beleid inzake Nieuw- Guinea te doorkruisen. Hoe groot dit gevaar is, blijkt wel uit een uitlating van de Indonesische mi nister die luidt: „Het is duidelijk dat zich in de Nederlandse publie ke opinie over Nieuw-Guinea een verandering voltrekt. Een groeiend aantal Nederlanders schijnt naar ons standpunt over te hellen”. Dat Indonesië niet van plan is zelf enige water bij de wijn te doen in deze kwestie, blijkt wel uit een aantal grove beschuldigingen en uitlatingen die Nasoetion aan het adres van Nederland lanceerde die zo bar waren, dat het Duitse „Pres- seamt” weigerde ze te vertalen. De inhoud kwam neer op de bewerin gen, dat Nederland ten koste van wat ook een koloniaal bewind in Nieuw-Guinea trachtte te handha ven en daartoe de wereldopinie misleidt en bedriegt. Hij beweerde dat tijdens de tweede wereldoorlog de Indonesiërs dapper tegen de Ja panners vochten, terwijl de Neder landse militairen zich overgaven en nog meer van deze verhalen. Nasoetion besloot met: „Wij Indo nesiërs zijn een vredelievend en zeer geduldig volk. Maar een volk dat zich bewust is van zijn waar digheid en zijn plaats in de wereld kan niet blijven dulden, dat een deel van zijn landgenoten onder het mom van kolonialisme in mo derne slavernij wordt gehouden. Wij zijn een dynamische natie en we hebben-moderne strijdkrachten, die' superieur zijn aan de Neder landse troepen. Als Indonesië wordt uitgedaagd zal het zijn wapens ze- Toen eindelijk om kwart voor negen de moeders met een zacht lijntje de deur uit geloodsd waren, had Bea eindelijk gelegenheid om haar nieuwe klas eens te overzien. Bovendien moest ze er rekening mee houden, dat ze nu twee klassen tegelijk had. De tweede klassertjes, die met een zekere superieure minachting naar de „kuikens’’ hadden gekeken, bezaten al wat klasse-discipline en zaten netjes, met de armen over elkaar, naar de nieuwe juf te kijken. Bea knikte ze vriendelijk toe en zei: „keurig, hoor. Aan jullie kan ik tenminste zien, dat je al een jaar op school bent. Jullie zijn ook al zo groot, he? Weet je wat we zullen doen? We gaan eerst de kleintjes een blad papier geven en een potlood, dan mogen ze gaan tekenen. Dan wennen we wat aan de klas. Laat eens kijken. dat meisje daar - Bea wees naar een flink uit de kluiten gewassen roodharige - en die jongen ja, jij. Kom maar eens bij' me. Dan mogen jullie de blaadjes papier en de potloden uitdelen. Dan wil ik wel eens zien, of jullie dat net zo keurig kunnen doen, als jullie in de bank zitten.” De beide kinderen kwamen naar voren en glommen van trots en genoe gen. En toen na een kwartiertje het grut uitgehuild was en na eerst aan dachtig de nieuwe juf bekeken te hebben, schuchtere pogingen ging aan wenden om wat op het papier te tekenen, bekeek Bea de lijst met namen van de twee klassen. Ze begon eerst bij de grootsten. Ze las een naam op en degene, die zijn naam genoemd was, moest zijn of haar vinger opsteken. Zo probeerde Bea althans een aantal namen in haar geheugen te prenten. Maar voor de eerste klassertjes bracht dat nogal moeilijkheden mee, want er waren er, die met geen mogelijkheid hun mond wilden opendoen. EN TOCH mogen ze blij zijn, dat ze niet tot die glamour vrouwen en sexbommen behoren, want die zijn toch echt niet zo erg te benijden als op het oog wel lijkt. Procents- gewijs treffen we onder deze groep meer ongelukkige vrouwen aan, dan bij de gewone doorsnee vrouwen en dat is ook heel begrijpelijk, wan neer we even verder kijken. Uitgesproken knappe meisjes ko men er in de loop der jaren heus wel achter, dat ze mooi en aantrek kelijk zijn en het zijn niet de wel gevormde, maar alleen de stérke benen die de weelde kunnen dra gen. Bij veel van deze vrouwen heeft deze wetenschap een ave rechtse uitwerking. Zij worden dan hooghartig, ongenaakbaar, denken dat ze met mannen alles kunnen doen wat ze willen en dat ze ver boven alle andere vrouwen staan. Het heeft dus in veel gevallen een funeste uitwerking op haar karak ter. Iets dat doorslaggevend zal zijn voor haar later geluk. Tenslotte is toch de bestemming van de vrouw om in het huwelijk te treden, echtgenote te worden en moeder van een gezin. De bedoeling is, dat er een harmonieus huwelijk ontstaat. Een vrouw waarbij het karakter zodanig verbogen is als boven omschreven, heeft het heel wat moeilijker dan een gewone en minder mooie vrouw om een man te vinden die echt van haar houdt. Goed, er zullen genoeg mannen om haar heen fladderen, want het ui terlijk van een vrouw is haar visi tekaartje en dat is aantrekkelijk genoeg. Maar of er een man zal zijn, die blijvend van haar zal hou den, niet om haar uiterlijk, maar om het innerlijk, dat blijft een vraag. En daarin hebben gewone doorsnee vrouwen het gemakkelijk. werden later aangevuld met het aantal inwoners van de betreffende plaats en provincie, waarin de plaats gelegen is en statistisch ver werkt. Antwoorden werden zoveel mogelijk op juistheid gecontroleerd door niet alleen te vragen: Wie behoeft er van thuis geen tanden te poetsen? En bijvoorbeeld: Wie heeft een tandenborstel met ande ren? en Wie heeft een eigen tan denborstel? Het totaal van bepaal de groep enmoet overeenkomen met het totaal ondervraagden. De en quête is gesplitst in twee categorie ën nl. mondhygienisch negatieve en mondhygienisch positieve antwoor den, waarbij een bevestigend ant woord ongunstig resp. gunstig is. Bij de tnondhygienisch negatieve vragen kwamen de volgende inte ressante gegevens naar voren: 1 op de 20 kinderen heeft nog nooit tandpasta geproefd In sommige streken is dit aantal zelfs 1 op elke 6 kinderen. Dit houdt in dat deze kinderen naar waarschijnlijkheid nog nooit tanden hebben gepoetst, want tand pasta is tegenwoordig een zeer ver breid hulpmiddei bij de mondhy giëne. Deze cijfers zijn gemiddelden. In de grote plaatsen is het ongeveer 2 pet, in de kleinere op het platte land 17 pet. Ook is er een verschil tussen jongere en oudere kinderen. De laatsten poetsen beter. Jongens komen over het algemeen slechter voor de dag dan meisjes. 1 op de 10 kinderen poets nooit zijn tanden. Hieruit volgt dat kinderen die wel eens tandpasta hebben geproefd, er lang niet altijd een geregelde ge woonte van maken om hun tanden te poetsen. Van elke 10 kinderen is er 1, die zelf toegeeft zijn tanden nooit te poetsen. Maar dat bete kent niet, dat de andere 9 wel goed poetsen. Ten eerste zal er bij deze vraag (door schaamte) wel flink worden gesmokkeld, ten tweede wil dit niet zeggen dat deze andere 9 de wet van de tandhygiëne op de voet volgen. In kleinere plaatsen komen getallen voor als 1 op de 4 jongens, 1 op iedere 5 meisjes, die nooit hun tand enpoetsen, vooral bij de jongere garde. 5 van de 10 kinderen poetsen zo nu en dan hun tanden. Zo nu en dan kan als gunstig wor den opgevat (het is altijd beter dan nooit), maar eigenlijk is het ongun stig (men behoort immers elke dag minstens tweemaal te poetsen). Hieruit volgt dus dat van elke 10 Nederlandse kinderen er gemiddeld 5 totaal onvoldoende poetsen. Tel daarbij de ene die nooit poetst, dan kunnen wij zeggen: 60 pet van de Nederlandse kinderen verzorgen hun tanden niet goed! In kleinere plaatsen en bij jongere kinderen is dit getal dog hoger. 1 op elke 4 kinderen hoeft van thuis geen tanden te poetsen. Oo khier geven de meisjes over het algemeen gunstiger antwoorden dan de jongens. Waar echter beide groe-< pen van thuis dezelfde opvoeding meekrijgen, volgt hieruit dat jon gens meer de neiging hebben om te beweren dat men thuis geen waarde hecht aan tandenpoetsen. Ook hier speelt de leeftijd weer een rol: jongere kinderen en oude re kinderen, resp. 33,5 pet en 20 pet 1 op elke 2 kinderen krijgt een snoepje mee naar bed. Een heel verkeerde gewoonte om dat in de mond onder invloed van de bacteriën bij de ontleding van de kleverige resten van dit snoepje of koekje wederom melkzuur wordt afgescheiden, dat zijn verderfelijk werk op het tandglazuur zal ver richten. Ongeveer 1 op elke 7 kinderen heeft een tandenborstel samen met anderen. 13,6 pet om precies te zijn. Ook hier blijkt dat er nog veel te ver beteren valt ,in het bijzonder bij de aanschaffing van de hulpmidde len voor mondreiniging: een goede tandenborstel voor ieder en goede tandpasta voor allen. Bij de mondhygiëhisch positieve vragen blijkt dat er een zekere overeenkomst bestaat tussen de antwoorden op de vragen: Wie poetst er dagelijks en Bij wie poet sen vader resp. moeder dagelijks. Goed voorbeeld doet nog altijd goed volgen. Het is veel belangrij- ker dat de ouders zelf het goede voorbeeld geven, dan dat men pro beert iets te bereiken met dwang Hoogeboom grinnikte. „Ik ben benieuwd, of u dat lukken zal. Maar u hebt natuurlijk mijn toestemming. Ik ben erg liberaal ten opzichte van mijn personeel. Iedereen mag zij eigen methodes volgen. Aangenomen natuurlijk, dat ze passen in het kader van het geheel.”. „Dank u, meneer Hoogeboom. Ik hoop over een maand uw oordeel over het resultaat te vernemen.”. Hoogeboom knikte naar Van Schagen MINISTER mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, van het departement van sociale zaken en volksgezondheid heeft zijn ontslag genomen om redenen van persoonlijke aard, verband houdende met het verloop van de besprekingen over het wetsontwerp algemene kinderbijslagverzekering. Als mogelijke opvolger van minister Van Rooy is de zelfde dag genoemd dr. G. J. M. Veldkamp, staatssecretaris van economische zaken. Deze ontwikkeling is de climax in wat zonder meer een persoonlijke tragedie is te noemen. Ze is recht streeks voortgekomèn uit de manier waarop minister Van Rooy in de afgelopen week de verdediging voerde van het ontwerp kinderbij slagwet in de Tweede Kamer Dit omstreden voorstel werd door de minister zo star en ontactisch behandeld, dat de kamerleden zich er persoonlijk door gegriefd voel den. De ministeriële beantwoording in tweede termijn nam nauwelijks tien minuten in beslag, bracht geen door kamerleden gevraagde con cessies en bevatte geen enkel ant woord op gestelde vragen; op de talrijke interrupties werd niet inge gaan. De onvrede, ook bij de regerings partijen, richtte zich volledig op de bewindsman. De twee jaren, dat minister Van Rooy het bewind op sociale zaken heeft gevoerd, zijn niet gelukkig te noemen. Reeds enkele malen heeft de bewindsman misverstanden veroorzaakt, die tot verwikkelingen met de Kamer leid den. Minister Van Rooy was de laatste, die indertijd in het kabinet De Quay werd benoemd, na einde loos gesol met andere namen. Nu heeft hij besloten heen te gaan en hiermede zal de behandeling van het wetsontwerp wel worden uit gesteld. Tot wanneer, blijft een open vraag, ook al omdat de wijzi gingen in het wetsontwerp, die minister Van Rooy reeds had aan- gekondigd, nog moeten worden in gediend. Gaat de kinderbijslagwet weer op de lange baan zet landelijk onderzoek in naar de tandenpoets-gewoonten van de Ne derlandse schooljeugd. 2000 onder wijzers en onderwijzeressen ver leenden hun medewerking. In to taal werden ongeveer 60.000 kinde ren geënquêteerd, allen leerlingen van lagere scholen in de leeftijd van 6 tot ca 14 jaar. De vragen waren zo gesteld, dat ze door vin- geropsteken konden worden beant woord. Het aantal kinderen dat op deze wijze bevestigend antwoordde, werd door de onderwijzer op het formulier vermeld - jongens en meisjes apart. Ook werd op het for mulier aangegeven de plaats waar de school gevestigd is, de categorie der school (platteland - kleine stad - grote stad), millieu der leerlingen (arbeider, boer, kleine en grote middenstander, gegoede klasse), gemiddelde leeftijd der kinderen, aantal jongens resp. meisjes en het feit of de leerlingen onder controle staan van een Stichting voor Schooltandverzorging. Gegevens De eerste morgen verliep rustig en zonder bizonderheden van enige betekenis. Maar toen de bel ging voor het speelkwartier, begonnen de moeilijkheden. De tweede klassertjes stormden de klas uit en voor Bea van de schrik bekomen was, waren de meeste kinderen al naar buiten. Sommigen uit de tweede klas hadden hun jongere broertje of zusje uit de eerste meegenomen en Bea gaf de rest toestemming om ook maar naar buiten te gaan. Wat een ordeloze bende. Maar daar zou ze wel een eind aan maken. In de andere klassen scheen dat navenant te zijn. Op het schoolplein liep ze tussen haar beide mannelijke collega’s op en neer. „En, juffrouw van Laar, lijkt het u vroeg Hoogeboom. Bea knikte. „Uitstekend. Mijn compliment voor *de tucht in de tweede klas. Maar ik ga er wel wat veranderen.” „Zo?” Hoogeboom keek haar over zijn bril aan. „En wat dan „Ook orde, als de bel gaat. Dat ben ik in 'de stad niet zo gewend. Orde en tucht zijn een eerste vereiste voor het kind. In ieder opzicht”. Van Schagen keek haar wat spottend aan. „Ook volgens de moderne onderwijsmethoden of straf. Geheel in overeenstem ming met de feiten dat meisjes be ter poetsen dan jongens, vindt men oo kdat 53 pet van de moeders doch slechts 43,7 pet van de vaders elke dag hun tanden poetsen. SAMENVATTING 5,0 pet van de kinderen heeft nim mer tandpasta geproefd 6,0 pet heeft thuis geen tandpasta 10,0 pet gaat nooit naar de tand arts 13.5 pet heeft geen eigen tanden borstel, doet samen met an deren 25,0 pet behoeft van thuis tanden te poetsen 44.5 pet geeft op dat moeder niet elke dag haar tanden poetst 45,0 pet krijgt bij het naar bed gaan een snoepje of koekje 50,0 pet poetst zo nu en dan 55,0 pet geeft op dat vader niet el ke dag zijn tanden poetst 63.5 pet poetst niet dagelijks Invloed leeftijd. Hoe jonger hoe slechter de poets- gewoonten. Invloed milieu (woonplaats, stan ding). Op het platteland en kleine plaat sen wordt minder gepoetst. Beter gesitueerden poetsen over het al gemeen geregelder. Invloed geslachten. Jongens poet sen slechter dan meisjes in alle leeftijdgroepen. 3 van elke 4 kinderen geeft op dat ze tandpasta lekker vinden. Bij dit geval kunnen wij nog een deel optellen van de kinderen die nimmer tandpasta hebben geproefd, maar - indien ze zouden proeven - zouden beamen het lekker te vin den. Het moet daarom mogelijk zijn te bereiken dat het aantal kinde ren dat zo nu en dan, dus niet da gelijks poetst, daalt van 50 pet en 3.5 pet resp. tot hoogstens 20 pet. In de praktijk blijkt echter dat het niet eenvoudig is de mondhygiëni- sche gewoonten van kinderen te verbeteren. Volgens een Engels on derzoek is het beste middel, er voor te zorgen dat elk kind beschikt over een tandenborstel en tandpasta. In tensieve propaganda voor het ge bruik van tandpasta helpt mede de mondhygiëne te verbeteren en zo tot een meer bevredigende toestand te komen op dit gebied van de volksgezondheid. voel van eigenwaarde geeft. Vrou wen die met aanmerkelijk minder uiterlijk schoon zijn gezegend, heb ben dikwijls weinig zelfvertrouwen en soms op een of ander punt een minderwaardigheidscomplex. Verontrustende uitslag enquete over de mondhygiëne bij schoolkinderen Voor een doeltreffende reiniging van tanden en kiezen is het nodig na elke maaltijd te poetsen. Daarvan komt in Nederland maar weinig terecht. Een flink percentage van de bevolking poetst ’s morgens na het opstaan zijn tanden en gaat pas daarna ontbijten. Na het middagmaal of lunch poetst men practisch nooit en ’s avonds direct na de maaltijd ook niet. Sommigen poetsen wel vier of vijf uur later, voor het naar bed gaan. Maar zodoende krijgen de in de mond aanwezige bacteriën voldoende tijd om de spijsresten te ontbinden, waarbij melkzuur vrijkomt dat het tandglazuur aantast. Enzoals de zaken al deze kleine speldeprikjes Nederlands: een holle kies. Het melkgebit bepaalt of er een goed blijvend gebit kan worden gevormd. Dit moet dan goed wor den onderhouden omdat het gedu rende een geheel leven dienst moet doen, aangezien schade aan het gebit niet op natuurlijke wijze wordt hersteld. Het is daarom verheugend dat door een grote Nederlandse tandpasta- is, mogen jullie naar buiten gaan. Dat is dus afgesproken, nietwaar Als de bel straks gaat, blijft iedereen netjes op zijn plaats zitten, tot ik zeg,, dat jullie twee aan twee kunnen opstellen. Even over half twaalf ging de bel en meteen brak er in de andere klassen een geloei los, alsof er een kudde koeien losgelaten werd. Maar Bea keek met haar grote ogen naar de vier rijen banken en konstateerde, dat de kinderen begrepen hadden, wat ze bedoelde. Ze verzachtte haar blik en knikte hen vriendelijk toe. Ze legde haar vingers op de mond en zei zacht: „Moeten jullie eens luisteren, jongens. Jullie zijn de kleinsten maar nu gaan jullie eens aan de grote kinderen laten zien, hoe het hoort Ze Hep naar achteren en klapte in de handen. „Met zn tweeen hier onstellen” Dat duurde wel eventjes, maar spoedig stonden eerste en tweede klassertjes door elkaar heen, twee aan twee. Weliswaar een enkele iongen en meisje naast elkaar, maar dat waren waarschijnlijk broer en zus, dus maar een oogje dichtknijpen deze eerste keer. Bea wachtte even tot het lawaai in de gang verstorven was en opende toen de deur. In haar handen klappend liep ze voor het grut uit, dat haar gedwee en netjes naast elkaar stappend volgde naar d edeur. Toen gaf ze de kinderen de vrijheid, wuifde een enkeling na en ging toen weer naar haar klas terug. Ziezo, deze overwinning was behaald. En dat zelfs op de eerste de beste morgen. Niet prettig voor haar mannelijke collega s, maar dat was haar een zorg. Haar zin voor tucht was sterker dan haar gevoel voor tact. Tot haar verwondering spraken noch Hoogeboom, noch Van Schagen er over. Ook niet, toen ze de volgende morgen met de peuters ook aan het begin van het speelkwartier twee aan twee door d egang liep. Twee dagen ging het goed. Toen klampte Hoogeboom haar in de namid dag, nadat de kinderen weggegaan waren, aan. veryolgd)

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2