Verslag: van district sclioolartsendienst De vrije woningbouw aan banden In Waddinxveen vestigden zich In 1960 bijna zeshonderd nieuwe inwoners TECHNISCHVERSLAG VAN STORM VLOED 8rcB ruin Broodbezorging en de vijfdaagse PEDICURE - MANICURE Tj’tuüi Waddinxveen ontsnapte in 1953 aan overstromingsramp Rotterdam en den Haag leverden het grootste contingent immigranten UB a o VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Uw dagelijkse Krane Adres redaktle en administratie Waddinxveen, Telef. 2238 Oranjelaan 9 Groei rond steden Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk ’s woensdagsavonds inzenden Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.» bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per man. Kontraktprijs op aanvraag. Kans op stagnatie bij uitbreidingsplannen ORANJELAAN 30 - TELEFOON 3004 ’n Nogal strenge winterse herinnering uit grootmoeders tijd me! en zonder zon PIGMA-DERM Volgens plan Groot succes voor liet Jeugdcorps van „Concordia I E 1 i ZOALS HET VROEGER WAS f Verdere groei van Waddinxveen Vergadering van middenstand VRIJDAG 21 JULI 1961 Nr. 838 17e JAARGANG Weekblad voor Waddinxveen Passage, 131 - telefoon 3003 gevaar. Door het 99 ioo Itr compressor voor f 348,- Het was de grootste stormvloed die ons land ooit heeft doorgemaakt. In totaal kwam een gebied met een op pervlakte van 136.512 hectaren onder water te staan COLLECTE BLINDENHULP. De vorige week in deze gemeente ge- Christelijke Blindenhulp „de Fakkels bijeen” heeft heit mooie bedrag van 376,95 opgebracht. Hartelijk dank! Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 bij Uw drogist lijke prijzen van koopwoningen en de centrale ligging van de gemeen te in de Randstad Holland. Gezien de thans aan de gang zijnde woningbouw in de vrije sector en de vrije sector en de vestigingen van nieuwe bedrijven (tuinbouw en ka- belfabriek) in deze gemeente kan in de komende jaren nog een aan zienlijke stijging van het inwoner tal worden verwacht, waarbij over het algemeen het getal twintigdui zend als maximum wordt aange houden. Een geringe daling van inwonertal vertoonden kleine agrarische ge meenten als Bleiswijk, Goudswaard, Herkingen, Kedichem, Leerbroek, Molenaarsgraaf, Óoltgensplaat, Rietveld en Vlist. Op zichzelf zou in deze gemeenten het verlies aan inwoners nog groter zijn geweest indien geen behoorlijk geboorte overschot was genoteerd. Uit niet minder dan honderd van 169 Zuid- hollandse gemeenten vertrokken den. Rotterdam en Den Haag zagen respectievelijk 6600 en 4700 bewo ners naar elders vertrekken. Met uitzondering van Sommelsdijk en OPENBARE BEKENDMAKING. De burgemeester van Waddinxvaen maakt bekend, dat zij op dinsdag 25 juli a.s. igeen spreekuur houdt. De burgemeester van Waddinxveen, C A. van der Rooft. In een woensdagavond gehouden ver gadering van de plaatselijke midden stand, werd beslaten een verzoek aan de gemeenteraad te richten, teneinde te komen tot het openstellen van de winkels op vrijdagavond. Toen de jeugd van Concordia onder leiding van G. de Knegt jr zaterdag morgen de muziektent opging in Wijk bij Duurstede om de muzieknummers uit te voeren, waren de verwachtin gen hooggespannen. Toen het belletje ■ging van de jury hoorde men velen van het luisterende publiek zeggen- Ten aanzien van de groei van Wad dinxveen is in dit verband interes sant op te merken, dat van de nieu we inwoners ruim 56 procent af komstig is uit de steden Den Haag en Rotterdam. Het grootst was de trek uit Den Haag, dat 31,5 procent nieuwe inwoners leverde gevolgd door Rotterdam met 24,8 procent. De voornaamste reden om zich in Waddinxveen te vestigen waren in volgorde van belangrijkheidde woningnood elders, de aantvekke- wat zouden deze jongens er van te recht brengen. Toen ze echter klaar waren met hun nummers, steeg er ’n daverend applaus op van de zijde van het publiek, dit was voor de suppor ters van het jeugdkorps een teken dat er goed gespeeld was. Men bleef ech ter in spanning totdat de uitslag be kend werd gemaakt. Toen deze uit slag kwam sprong iedereen in de hoogte. Want met 315 punten werd ’n schitterende eerste prijs behaald. Als beloning kregen de jongens een con sumptie aangeboden. Toen ging de reis weer verder naar de Pyramlde van Austerlitz, waar de jongens zich heerlijk wisten te vermaken in de speeltuin. Hierna keerden ze naar huis. SLaaMS- In 1960 is de bevolking van Wad dinxveen met 315 toegenomen tot 11.149. In totaal werden er 259 kin deren lévend geboren (145 jongens en 114 meisjes) terwijl 61 mensen overleden, wat een geboorteover schot betekent van 198. Nieuwe be woners vestigden zich in Waddinx veen 577. Naar elders vertrokken 460 plaatsgenoten, wat een netto winst aan nieuwe bewoners van 117 betekent. Op 31 december 1961 telde Waddinxveen 6522 mannelijke en 5527 vrouwelijke inwoners. Ten opzichte van omliggende gemeen ten was de Waddinxveense toena me verhoudingsgewijs groot. In het algemeen deden zich in Zuid Holland tal van verschuivingen voor, waarbij bleek, dat de middel grote gemeenten groeien ten koste van de steden Rotterdam en Den Haag, alsmede van de kleinste ge meenten. De sterkste toename van inwonertallen werd geregistreerd in de gemeenten direct rond de grote steden. Zo stegen bv. Rijswijk met 1500, Voorburg met 200, Zoeter- meer met 668, Leidschendam met 450 zielen. Ook de middelgrote ste den, zoals Gouda, Leiden, Delft en Dordrecht groeiden. Slechts op het nippertje is dit ge deelte van de provincie Zuid-Hol- land tijdens de stormvloedramp van 1953 aan een overstroming ontsnapt. Weliswaar realiseerde men achter af, dat het er aan de IJsseldijken ook om had gespannen, maar dat de Prins Alexanderpolder en de Zuidplaspolder toen maar net de dans zijn ontsprongen, komt goed tot uitdrukking in het „Verslag over de Stormvloed 1953”, dat de Rijkswaterstaat dezer dagen heeft gepubliceerd. Het is een omvang rijk boekwerk (714 pagina’s) ge worden, waarin de overstromings ramp alleen uit de meteorologische en waterstaatkundige gezichtshoek wordt behandeld. In. vier afdelingen wordt in het lijvi ge, met veie kaarten, foto’s en gra fieken geïllustreerde boekwerk een beschrijving gegeven van de storm, de stormvloed, de waterkeringen en de inundaties en het herstel der wa terkeringen. Ten aanzien van de dijken langs de Hollandse IJssel lezen we in het rap port, dat op 1 februari 1953 om 5u30 dé bandijk van de Esse, Gansdorp en Blaardorpsepolder ten oosten van het gemaal over een lengte van zeven meter doorbrak. Reeds geruime tijd daarvoor was er water over de dijk gestroomd. Nadat een scheepje voor de bres tot zinken was gebracht, werd het gat door burgers en militairen op gevuld met zandzakken en betonpuin. De polder werd door het snelle in grijpen slechts drassig en was een dag later alweer droog. Het verslag gaat dan woordelijk ver der: „Dat men erin ós geslaagd dit gat zo tijdig te dichten is bijzonder ge lukkig geweest. Ware de dijk hier be- zvzeken, dan zouden de gevolgen niet Waddinxveen behoort tot een der weinige kleine gemeenten in de pro vincie Zuid Holland, die niet heeft te kampen met een teruggang in de bevolking. Blijkens een gepubliceerd overzicht van de provincie met betrekking tot de loop der bevolking in 1960 neemt namelijk het vertrek uit de agrarische gemeenten toe. In totaal nam de Zuidhollandse bevol king in 1960 met 28.310 inwoners toe tot 2.726.204. Aangezien het ge boorteoverschot 31.647 bedroeg kan worden geconcludeerd, dat 3337 per sonen meer uit de dicht bevolkte provincie vertrokken dan er zich ves tigden. Molenaarsgraaf werden in alle ge meenten meer geboorten geregi streerd dan sterfgevallen. Uit het provinciale overzicht kan men de conclusie trekken, dat zich in deze provincie een ontwikkeling voltrekt, zoals Gedeputeerde Staten graag zien, waarbij de bestaande kernen groeien. De tendens tot vertrek uit de kleine agrarische ge meenten voltrok zich al veel eerder in provincies als Friesland en Zee land. We behoeven slechts in de eigen ge meente om ons heen te zien om te ontdekken, dat bedrijfstakken, waar onregelmatige arbeid een normale zaak was, evenmin door de vijfdaagse onberoerd worden gelaten. Op dit ogenblik zijn onze plaatselijke bakkers daar een voorbeeld van. In betrekke lijke stilte voltrekt zich in de Oranje- wijk een soort bakkerssanering, waar bij de bakkers onderling wijken ver delen op een wijze, zoals dat al vroe ger door de melkleveranciers ge schiedde. Daar is inmiddels stilzwij gend een zg. snipperdag bijgekomen, een dag waarop geen brood wordt be zorgd. Lang zal het waarschijnlijk niet duren of ook de zaterdagse bezor ging gaat verdwijnen. We misgunnen geenszins de bakkers en de werknemers hun aandeel dn de vijfdaagse werkweek en evenzeer heb ben we begrip voor de huidige per soneelsproblemen Dat de consument bij dit alles echter voor een voldon gen feit wordt geplaatst achten we een ernstig 'bezwaar. Onderling wor den klanten geruild, waarbij <jie klan ten maar moeten afwachten, welke bakker hen wordt toebedeeld. Welis waar wordt op het ogenblik nog de mogelijkheid van een keuze openge laten, maar in de praktijk zal het er toch op neerkomen, dat per wijk op den duur todh maar één bakker 'be schikbaar zal zijn. Brood is, anders dan bv. melk altijd nog een individueel produkt, in deze gemeente althans, waardoor de klant een duidelijke voorkeur kan hebben voor de ene bakker boven de andere. Niet alleen gaat bij een sanering de vrije keus verloren, maar bovendien dreigt een ander wegvallen van het concurrentie ele ment kan ook de kwaliteit van het produkt in het gedrang komen. Uiter aard verzekeren de bakkers, dat ze hun uiterste best zullen doen de klanten tevreden te stellen. We nemen dat graag aan, maar an derzijds vrezen we, dat ook zij onge wild zoals in het verleden reeds vele anderen, terecht gaan komen in de steeds groter wordende groep van de massa-arbeider, die een massa-pro- dukt levert en niet meer het plezier heeft in zijn werk, dat de ware am bachtsman vroeger had. We hopen dat die vrees ongegrond is en dat de bakkers zullen tonen, dat ondanks de te nemen noodmaatregelen de liefde voor het vak het begrip dienstverle ning niet verloren gaan. Als tegen prestatie zouden zij bv kunnen trach ten de kwaliteit van het brood op te voeren en de bewaarbaarheid van het artikel te verhogen, door het bv. in luchtdichte verpakking te gaan afle veren, tijdens de weekeinden en op de zg. snipperdagen. Doordat men verzuimde onze redactie een verslag toe te zenden over de werkzaamheden van de districtsschoolartsendienst, nemen we enkele pas sages over uit de Boskoopse Courant, voor zover deze betrekking hebben op onze gemeente. Het totaal geheel onderzochte leer lingen uit het district, bedroeg 2654 w.o. 2000 leerlingen van lagere scholen, 484 kleuters, 149 ulo-scho- lieren en 21 leerlingen van de Chr. Lagere Tuinbouwschool. Gedeeltelijk onderzocht werden 619 leerlingen waarvan er 45 werden getest. Hiervan werden er 18 ver wezen naar het BLO voor debielen, 3 naar een school voor imbecielen en 3 naar de huisarts met het ver zoek deze kinderen naar een MOB- school te verwijzen. Voorts gingen 15 kinderen naar het BLO voor de bielen, welke op verzoek van de dienst werden getest. Elf hiervan kwamen van één school. De eerst genoemde 45 kinderen werden allen getest in samenwerking met de heer C. van Ginkel, sociaal-paeda- gogisch adviseur van de Zuid-Hol- landse vereniging Het Groene Kruis. Dopr het in gebruik kunnen nemen van de Chr. Landbouw-huishoud- school in Waddinxveen werd het bij de dienst aangesloten aantal scho len met één vermeerderd (64 leer lingen). Het aantal leerlingen, dat door middel van de reactie van Von Pir- quet op tbc werd onderzocht, be droeg 6429. Hierbij werden 22 om slagen gevonden. Bij nader onder zoek op het desbetreffende consul tatiebureau bleken hiervan 4 kin deren een actieve longtuberculose te hebben. Nadat de scholen, waar op deze leerlingen gingen, bij her haling werden onderzocht, bleek nog een kind uit een eerste klas te zijn besmet, waardoor het moest gaan kuren. Evenals in voorgaande jaren wer den van alle leerlingen die volle dig werden onderzocht, de gebitten gecontroleerd en zonodig verwezen naar de tandarts. Hierbij waren veel kleuters. Wat ditmaal opviel was, dat verschillende ouders zich meer bewust zijn gaan worden van het grote nut van een vroeg be zoek aan de 'tandarts. Van de 484 kleuters hadden er 329 een goed gebit, 91 een matig gebit en 64 een slecht gebit. Bij de 822 eerste klassers was dit aantal resp. 469, a De rem op de bouw van woningen in de vrije sector, die de minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid deze week nauwer heeft aangedraaid, zal indien de huidige situatie lang blijft bestaan, onge twijfeld een nadelige invloed heb ben op bestaande bouw- en uitbrei dingsplannen. Met name de plan nen voor woningen in de vrije sec tor op de laatste open plekken in de Oranjewijk, alsmede het plan Putte-Noord worden hierdoor ge troffen. Hoewel begrip is op te brengen voor de ministeriele maatregel, voornamelijk ingegeven door het schrijnende personeelstekort en het gebrek aan bouwmaterialen, mag pan de andere kant niet worden vergeten, dat het stilleggen van de vrije bouw plaatselijke ontwikke lingen ernstig in de weg kan staan. De deur is echter nog op een kier blijven staan om in bijzondere ge vallen toch nog een vergunning te kunnen verlenen. Gezien de nieu we industrievestigingen in deze ge meente, die ook belangrijke behoef te aan woningen in de vrije sector met zich zal meebrengen, mag men erop vertrouw endat het gemeen tebestuur er in zal slagen de auto riteiten duidelijk te maken, dat de belangen van deze gemeente ernstig zouden kunnen worden geschaad bij het uitblijven van bouwvergun ningen. Daarbij komt nog het ge vaar, dat bij het af nemen van de bouwactiviteit, bouwvakarbeiders zullen afvloeien naar bouwonderne mingen buiten de gemeente, zonder dat men zekerheid heeft deze terug te krijgen, zodra de vrije woning bouw weer meer armslag krijgt. te overzien zijn geweest, nu deze wa terkering een groot deel van het vaste land van Zuid Holland, o.m. de zeer diepe Prins Alexanderpolder en de Zuidplaspolder beschermt.” Tal van andere doorbraken in de dij ken van de Hollandse IJssel konden volgens het verslag nog worden voor komen, met name op het terrein van de Goudse Watert eddingmdj., nabij Moordrecht en nabij Snellesluis in de Zuidplaspolder. Overigens behoeft Waddinxveen zich bij een mogelijke toekomstige storm vloed geen zorgen meer te maken, nu de bij Krimpen aan den IJssel als on derdeel van de Deltawerken gebouw de Stormvloedkering opstuwing van water, met alle gevolgen van dien, in de Hollandse IJssel kan voorkomen. In het verslag lazen we verder nog dafe de hevige storm, die zoveel rouw en materiele nood over ons land bracht, zijn oorsprong vond in Noord- Amerika voor de 'kust van Labrador. 't Is nu volop vakantietjjd; de mensen trekken reisbereid van heinde en ver, naar wijd en zijd van alledaagse druk bevrijd. Ze gaan per brommer, bus of trein naar Apeldoorn of IJsselstein, ze varen vrolijk op de Rijn of zoeken heel ver weg een strand, hoewel dat dichter bij de hand te vinden is in eigen land. ’t Is goed dat binnen onze grens voldaan kan worden aan de wens aan ’t reisvefiangen, zo intens. Van stadsbewoner en forens De hoofzaak is dat iedereen in Heerde of in Heerenveen, in Gendringen of in Geleen veel makkelijker dan voorheen, eens kan gaan zien hoe ’t elders is, in Pannerden of in Pernis. en minder sterk voelt het gemis van tijd en geld als hindernis. Neemt dus een groot of klein besluit trek er gezellig tussenuit, misschien het water op per schuit, en zie de vrijheid als uw buit! Vakantie doe u allen deugd; ik wens de ouderdom en jeugd verandering van lucht, veel vreugd en heerlijk onvervalst geneugt SCHEEPERS. De vijfdagse werkweek, die als een lawine over ons land is gekomen, daarbij plotseling in alle seetoren moeilijkheden veroorzakend, dreigt vooral de voor ons land traditionele dienstverlening te niet te doen, We kennen de grote problemen van N.S. en PTT. Maar terwijl in krantenpu- blikaties en door middel van adver tenties het publiek vertrouwd wordt gemaakt met het verminderde dienst betoon van de staatsbedrijven, vol trekt zich echter in tal van andere sectoren veel minder opvallend een wijziging in de dienstverlening. 222 en 131, bij de 1178 leerlingen uit de overige klassen resp. 853, 247 en 78 en van de 149 Ulo-scho- lieren resp. 133, 14 en 2. Van de 21 scholieren van een nijverheids school resp. 18, 2 en 1. Afwijkingen van gezichtsscherpte kwamen 25 maal voor bij kleuters (totaal 484), 59 maal bij eerste klassers (822), 242 maal bij leer lingen uit de overige klassen (1178) 44 maal bij Ulo-scholieren (149) en 4 maal bij leerlingen van de lagere tuinbouwschool (21). Aan leerlingen van de Theo Thijs- senschool waren de oproepbriefjes niet uitgereikt, in dit geval echter met aantekening, dat het hoofd van de school plotseling ziek was geworden. In Waddinxveen wordt het school zwemmen kennelijk nog niet be schouwd als verplichte lesgeving, waarvan de kinderen alleen kun nen worden vrijgesteld met een briefje van de huisarts of de school arts. Met betrekking tot de hygiënische toestand van de scholen in het dis trict constateerde dr. Nagel een vooruitgang. Van belang is, dat er steeds meer papieren handdoeken naast de fonteintjes verschijnen. Meestal is het echter zó, dat de hy giënische toestand in de oude school gebouwen het minst goed is te noe men. Hoe nieuwer de schooi, hoe zindelijker het inwendige. In Waddinxveen laat de huisves ting van de openbare kleuterschool A nog te wensen over en ook de plannen voor een nieuwe speel plaats zijn nog niet verwezenlijkt. De verbetering van de kleuter school B in de vorm van een nood- school werd van harte toegejuicht. Dr. Nagel besluit haar jaarover zicht met woorden van dank aan allen die hebben medegewerkt om het vele werk zo prettig mogelijk te maken daarin inzonderheid haar assistente mej. L. A. van Driel be trekkend, omdat deze door haar ijver en grote nauwgezetheid in de administratie belangrijk bij droeg tot het zo efficient mogelijk maken van de arbeid van de districts schoolartsendienst Kring Boskoop.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1