Gemeenteraad beslist over f 4,6 miljoen Nieuw Waddinxveen Bromfiets lawaai j Rioolgemaal in Putte-Noord Bijna een miljoen TV-toestellen des zaterdags voor het publiek gesloten zal zijn. J en Verschijnt elke vrijdag 8 LITER STOF Nutsspaarbank te Waddinxveen Vogelvolières en mechanisatieplannen leiden tot uitvoerige discussies Oranjelaan 9 Drie voilières ïl k Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk <’s woensdagsavonds inzenden Adres redaktle en administratie: Waddinxveen, Telef. 2238 Nutsspaarbank te Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprljs op aanvraag. Neem een Philips STOFZUIGER Geen Tuinbouwstraat Mechanisatie Onderbreking VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 Nr. 843 17e JAARGANG (zie ook pag. 3) een Inlichtingen worden gaarne verstrekt ten kantore van de spaarbank. 11 Kranenburg De Bruin Passage Telefoon 3003 De terugbetalingsmogelijkheden op de gewone spaarreke ningen (rente 3%) worden gehandhaafd als tot dusverre gebruikelijk. Voor hen, die aan snelle opvraagbaarheid behoefte hebben, blijft dit een aantrekkelijke rekening. Kanaalstraat 9 Telefoon 2468 Giro 458622 in ol- kunt U bergen in de enorme stofruimte en zelfs bij volle stof ruimte geen merkbare vermindering van het zuigvermogen. Op beide spaarrekeningen kunnen tevens inlagen via onze postrekening worden overgeboekt. U behoeft niet speciaal naar ons kantoor te komen; Uw spaarbankboekje kan namelijk achteraf worden bijgewerkt. Het aantal geregistreerde televisie toestellen in Nederland, dat op 1 juli nog 923.590 bedroeg was op 17 augustus j.l. reeds opgelopen tot 943.696. Een stijging van ruim twin tigduizend toestellen in anderhalve maand wettigt de verwachting, dat tegen het eind van dit jaar of begin 1962 het miljoen wordt volgemaakt. Tussen 1 juli en 1 augustus daalde het aantal radio-ontvangtoestellen met duizend tot 2.643.666. Ook de aansluitingen op het draadomroep- net liepen met ruim duizend terug tot 478.953. Met ingang van heden kunnen op spaarbankboekjes met een opzeg gingstermijn van 6 maanden ronde bedragen van 500,worden inge legd en terugbetaald. Deze spaar rekeningen geven een rente van rein. Met de gemechaniseerde admi nistratie zal de gemeente ongeken de mogelijkheden krijgen. Ten aanzien van de offset-machine wees de burgemeester op de zeer hoge kosten van drukwerk, dat met ge noemde machine in eigen beheer veel voordeliger zal kunnen wor den uitgevoerd. Wel was hij het met de raadsleden eens, dat voor de apparatuur iemand moet worden gevonden met grote belangstelling voor dit soort werk. De strijd tegen het bromfietslawaai is op hoog niveau begonnen. Met ingang van 1 oktober a.s. wordt een onlangs in het Wegenverkeersregle ment opgenomen voorschrift van kracht, waarin de geluidssterkte van bromfietsmotoren niet boven de norm van 75 decibel mag uitkomen. Wij zijn niet technisch genoeg om pre cies te weten hoeveel geluid 75 deci bel betekent, maar wel durven we met zekerheid aan te nemen, dat de ze norm verre beneden het geluids- volume ligt„ dat een groot aantal bromfietsen thans nog pleegt te ma ken. Tenslotte nam ook de raad dit voorstel zonder hoofdelijke stem ming aan, met de aantekening dat mevrouw van der Torren zich niet met het voorstel kon verenigen. Op het aspect van de mechanisatie ko men we in onze krant van volgen de week nog uitvoeriger terug. Gezien de lengte van de agenda duurde het tot het middernachtelijk uur, voordat de voorzitter de ver gadering officieel kon sluiten, waarna de raad echter nog tot laat in de nacht bijeenbleef om zich in besloten zitting te beraden over en kele grondaankopen, de vaststelling van het uitbreidingsplan Zuidplas- polder en de aankoop door de ge meente van Het Centrum aan de Nesse. Als eerste punt stond op de agenda de bouw van een drietal volières ten bedrage van 5350. De voliè res zijn door het college van B. en W. toebedacht aan het Warnaar- plantsoen, het plantsoen bij de Prinses Marijkestraat en bij de in aanbouw zijnde bejaardenwoningen in de Oranjewijk. Het voorstel, zo als het ter tafel lag, kon noch bij de financiële commissie, noch bij de bouwcommissie groot enthousi asme oogsten. De heer J. P. van Oosten (KVP) sprekende namens de financiële commissie wees er op, dat het op een te wat grote luxe leek en dat beter voorzichtig met een volière kon worden begonnen om te kijken hoe het gaat. Mevrouw F. T. van der Torren-Veendorp zei- de namens de bouwcommissie even min enthousiast te zijn voor drie volières en stelde ook voor het voorlopig o.p één te houden. Uit het daarop volgende pleidooi van de voorzitter, bleek duidelijker dan in het voorstel, dat het initia tief destijds was gegroeid bij wet houder Pille en de Bond van vo gelliefhebbers „De Vogelvrienden” tijdens een gehouden tentoonstel ling. De gemeente behoeft slechts alle benodigde materialen aan te schaffen voor De Vogelvrienden, die dan zullen zorgdragen voor het bouwen, bevolken en onderhouden van de volières. In dit verband wees burgemeester van der Hooft op het belangrijke aspect van de vrije zaterdag en de vrijetijdsbe steding. Nadat de heer P. Lips (PvdA) z’n vrees had uitgesproken dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de volières misschien wel eens leeg zouden staan, vroeg mevrouw van der Torren zich af of de ge meente wel op de goede weg is de vrijetijdsbesteding van zulk een kleine groep in feite zo zwaar te steunen. Zij wees daarbij vooral op de consequenties die een dergelijke stap zou kunnen hebben. Met de stem van mevrouw van der Torren tegen werd het voorstel daarna aangenomen. In een snel tempo werd daarna tal van voorstellen zonder hoofdelijke stemming afgedaan. Bij het voor- Weliswaar leveren de fabrikanten reeds geruime tijd bromfietsen af met een aanzienlijk beschaafder ge luid en na 1 oktober kan er geen enkele bromfiets meer worden ver kocht, die niet aan de nieuwe eisen voldoet, maar desondanks worden we ook in Waddinxveen nog voort durend geconfronteerd met een herrie die z’n weerga niet vindt. Met enkele handgrepen weten voor al jeugdige bromfietsberijders hun karretjes zodanig te bewerken, dat er een pittig en in jeugdige oren ongetwijfeld stoer klinkend geluid te voorschijn komt. Op zichzelf e'en begrijpelijk verschijnsel en zelfs zijn er ouderen, die er behoefte aan hebben te beschikken over motor rijwielen of automobielen met luid knetterende uitlaten, zodat ieder een ze reeds van verre kan horen aankomen. Wij juichen echter de ministeriele maatregel toe, omdat er thans een wettelijke mogelijkheid gaat komen de steeds in omvang toenemende bromfietshinder te gaan intomen. Vooral op zaterdagavonden zijn de jeugdige Waddinxveners en de jongelieden uit de omgeving met hun zwaar ronkende en knetteren de bromfietsen heer en meester in grote delen van de gemeente. Zon der zich om snelheidsbeperkingen te bekommeren razen ze door stra ten en om hoeken om zich op be paalde punten, voornamelijk daar waar de inwendige mens met lichte drankjes, ijs of hartige hapjes kan worden versterkt, te verzamelen. In hun jeugdige overmoed realise ren ze zich echter veelal niet welk een overlast ze de omwonenden aandoen met het voortdurend laten draaien van de motoren van hun stilstaande voertuigen of bij het starten, daarbij vaak onnodig veel geluid veroorzaken. De nieuwe geluidsbepalingen zullen de uit deze hoek komende lawaai hinder ongetwijfeld aanzienlijk in perken. In die gevallen, waar blijkt dat er door ingrepen toch boven- maximaal geluid wordt geprodu ceerd, zal de overheid er goed aan doen enkele malen krachtig op te treden. Het is echter dienstig om ook te stellen, dat de geluidsbeperking niet alleen geldt voor de jeugdige „praal rijders”, maar ook voor de ouderen, die nog steeds niet begrijpen, dat zij met het proefdraaien van hun brom fietsen in schuurtjes met openstaan de deuren of in de gangen langs deze schuurtjes een overmatige ge luidshinder veroorzaken voor hun omgeving. Sedert kort heeft de politie nog een ander wapen ter beschikking om tegen rustverstorende bromfietsers inhet algemeen te kunnen optreden. „Het is verboden met bromfietsen onnodige geluidshinder te veroor zaken” is de jongste toevoeging aan artikel 51a van het Wegenverkeers reglement. We hopen dat de politie ondanks de grote personeelstekorten erin zal slagen onze gemeente in de nabije toekomst voor de overmatige hinder van een overigens nuttig voertuig te vrijwaren. De dankbaar heid van een zeer groot deel van de bevolking staat bij voorbaat vast. Weekblad voor Waddinxveen In verband met de realisering van het uitbreidingsplan Putte-Noord zal een rioolgemaal moeten worden ge bouwd, dat het rioolwater uit Put te-Noord ongeveer een meter zal moeten oppompen in het riolerings stelsel van de Oranjewijk. Het in genieursbureau Van Bruggen, dat destijds ook het ontwerp maakte voor de rioolwaterzuiverings-instal- latie heeft het plan voor het gemaal opgesteld. De keus is hierbij gevallen op de zg. vijzelgemaal, gezien de lage aan schaffingskosten en geringe slijtage. Verzonken in het terrein op de grens van Putte-Noord en de Oran jewijk komt een zg. vuilwater-kel- der, die wordt afgedekt met houten vlonders,, zodat rioolgas dat anders beton en ijzerwerk zou aantasten, kan ontsnappen. Hoewel direct bo ven deze vlonders enige rioollucht waarneembaar zal zijn, verwacht men niet, dat de dichtst nabij gele gen bebouwing hiervan enige hin der zal ondervinden. Mocht dit toch gebeuren, dan kan later de vuilwa- terkelder alsnog hermetisch worden afgesloten. Met de uitvoering van het project zal in totaal f 68.000 zijn gemoeid. Het gemaal zal door een heesterbeplanting zoveel moge lijk aan het oog worden onttrokken. KANAALSTRAAT 9 Hiermede wordt bekend gemaakt dat de Nutsspaarbank, INGAANDE 1 SEPTEMBER 1961, Het spreekt vanzelf dat de service aan het publiek geen verminde ring kan en mag ondergaan. Vandaar dat de openingsuren op de dagen maandag tot en met vrijdag zijn uitgebreid en ingaande 1 september 1961, vastgesteld als volgt: GEOPEND: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 1 uur en van 2 tot 5 uur (was 2-4 uur). Vrijdagavond van 7 tot 9 uur. Veertig jaar was dinsdag jl. de heer M. Blonk in dienst van de boterhandel M. de Rooy. Dit was voor burgemeester C. A. van der Hooft en gemeentesecretaris H. Jenné aanleiding de heer Blonk ten kantore van de familie De Rooy geluk te wensen, waarbij de burgemeester de jubilaris de ere-medaille in brons, behorende bij de Orde van Oranje Nassau kon opspelden. In een toespraak herinnerde de heer van der Hooft eraan, dat de heer Blonk er mede toe heeft bijgedragen, dat het be drijf na het overlijden van de op richter, zich destijds door moei lijke tijden kon heen worstelen. .,De jubilaris werkté mee, als was het zijn eigen zaak. Hij was een man met initiatief, zoals er Waddinxveen zovelen zijn,'" dus de burgemeester. In deze bijeenkomst maakte de heer Blonk met familie en perso neel een uitstapje per toeringcar dat met een diner werd besloten. (Foto Sjaak Noteboom) In de nieuwe wijken van Waddinxveen ontstaan op het ogenblik aan trekkelijke plekjes, nu de door de gemeente aangebrachte beplantingen langzamerhand hun vorm beginnen te krijgen. De vijver met plantsoen langs de Willem de Zwij gedaan, een aantrekkelijke verblijfplaats voor een aantal eenden, is daarvan een goed voorbeeld. (Foto Sjaak Noteboom) Hoewel de Waddinxveense gemeenteraad tijdens de woensdagavond gehou den vergadering had te beslissen over een groot aantal voorstellen van B. en W. die bij elkaar een uitgave van niet minder dan 4,6 miljoen gulden vergen, waren er slechts twee onderwerpen van financiële aard, die enige discussie van betekenis uitlokten. Het was alleen het voorstel tot plaatsing van drie volières in de gemeente, dat in stemming moest worden gebracht maar verder werden vrijwel alle voorstellen van de ruim dertig punten tel lende agenda zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de aanvang van de vergadering deed burgemeester C. A. van der Hooft enkele mededelingen ten aanzien van de gezondheidstoestand van de nestor van de raad, de heer H. C. Kooijman, die op het ogen blik in het ziekenhuis te Gouda verblijft. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de raad de heer Kooijman, ondanks de ernst van zijn ziekte, toch binnen afzienbare tijd weer in de kring zou mogen begroeten. Voorts deelde de burgemeester me de, dat de gemeentebegroting 1960 thans de volledige goedkeuring van Gedeputeerde Staten heeft ontvan gen en dat van de zijde van de be trokken departementen in Den Haag bericht is ontvangen, dat het basisbedrag per inwoner van de uit keringen uit het gemeentefonds met 4,56 wordt verhoogd met terugwerkende kracht, wat de ge meente voor 1960 nog een extra inkomen oplevert van ruim 85.300. stel tot het verlenen van een kre diet van 13.500 ten behoeve van een structuuronderzoek werd van de zijde van de financiële commis sie gewezen op de hoge kosten, hoewel anderzijds het nut van een dergelijk onderzoek wel inzag. Bur gemeester van der Hooft voegde hieraan toe, dat het college gezien de snelle ontwikkeling en de ver anderingen in de gemeente wel eens van deskundigen wil horen, of we in Waddinxveen op de goede weg zijn. Een voorstel van ondergeschikte betekenis overigens kon niet de in stemming krijgen van de raad. Het betrof hier de naamgeving van de in aanleg zijnde weg bij de kwe kerijen aan de Tweede Bloksweg. B. en W. hadden de nieuwe weg de naam Tuinbouwstraat toebe dacht. Van verschillende kanten werden nieuwe suggesties gevraagd, waarbij de heer van Oosten de naam Warmoezenierstraat naar vo ren bracht. Andere leden meenden niet van een straat, maar van een weg te moeten spreken omdat in de polder alle namen eindigen op weg. B. en W. wilden hun voorstel graag aanhouden tot er een betere suggestie zou zijn ontvangen waarbij bij de hoop werd uitgesproken, dat deze zo mogelijk uit de burgerij zou kunnen komen. De bouw van een rioolgemaal in Putte Noord kon zonder meer de instemming van de raad verwerven, die daar voor dan ook het bedrag van 68.000 voteerde. Wel werd even de kwestie van het waarnemen van de rioollucht boven de aan te leg gen vuilwaterkelder besproken. Zo wel B. en W. als de raad achtten bij het voorliggende plan echter waarborgen genoeg aanwezig om snel voorzieningen te kunnen tref fen, indien zou blijken dat de open kelder te veel onaangename geuren zou verspreiden. Gezien de snelle groei van de ge meente achtten B. en W. de tijd gekomen over te gaan tot de me chanisatie van de gemeentelijke ad ministratie, waarvoor de aanschaf nodig is van een selectie-afdruk- machine met ponsmachine en bijbe horende apparatuur. Tevens wil men ten behoeve van het verficatie bureau overgaan tot de aanschaf van een mechanisch kasregister, terwijl tenslotte de aanschaf van een offset-apparatuur voor het ma ken van eigen drukwerk op het programma stond. In totaal is met deze aankopen een bedrag van 38.500 gemoeid. Wederom spre kende namens- de financiële com missie zeide de heer van Oosten dat deze commissie, met uitzonde ring van een lid, niet voldoende deskundig is om over een dergelij ke ingewikkelde zaak een oordeel te kunnen geven. De resultaten van de apparatuur vallen of staan ech ter met de bedienende man. Per soonlijk voegde hij er het voorstel aan toe om alsnog een commissie ad hoe uit de raad te benoemen, die de mechanisatieplannen nog eens nauwkeuriger zou onderzoeken Burgemeester van der Hooft wees in zijn antwoord uitvoerig op de reeds in bij gevoegde mechanisatie- nota’s vermelde voordelen van de aan te schaffen installaties die er o.m. toe zullen bijdragen, dat de gemeente aan alle belanghebben den een betere dienstverlening kan geven, waarbij hij het gemeentehuis zag als centrum van de gemeente lijke huishouding. Mevrouw van der Torren bleek weinig gelukkig met de voorstellen en geloofde ook, dat ze over lange tijd zouden moeten worden bekeken. Ook vroeg zij zich af of werkelijk alle aanschaf fingen, met name van de offsetap- paratuur wel nodig zijn en of de gemeente zich vooral bij dit laatste niet op het terrein van het parti culiere bedrijfsleven gaat begeven. Het kwam daarbij even tot woordenwisseling tussen de burge meester en het raadslid, toen deze laatste meende, dat men eigenlijk twee mensen voor het bedienen van de apparatuur zou moeten heb ben, voor het geval er een door ziekte o.d. weg zou vallen. Deze opmerking betitelde de voorzitter met onzin. Enigszins in de war ge bracht door de onderbreking van haar betoog vroeg ook mevr. v. d. Torren tenslotte om de instelling van een commissie. Uitvoerig wees de heer van der Hooft in zjjil antwoord op de zeer langdurige studie die aan een en ander was voorafgegaan en die ruim een jaar had geduurd, waar bij overleg was geweest met zeer vele deskundigen. Nadrukkelijk stelde hij, dat het geenszins op de weg van de gemeente ligt zich te gaan bewegen op particulier ter-

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1