eertig jaar in dienst bij de gemeentebedrijven Nederland is hepauli! niet in vacantlestemming //w/f/en/omt VAN YPEREN jong zijn... De avonturen van Freddy Fox Begrip voor Brandweer Eerste elektriciteit Bea heeft het pleit gewonnen situatie Echtpaar Schutte 64 jaar in gemeentedienst H. Schutte begon met opbouw en eindigt bij afbraak Na opbouw nu afbraak Willen vele emigranten weer naar Nederland terug PAGINA 2 XBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 25 AUGUSTUS 196L met door Henk van Heeswijk I FEUILLETON Broodprijzen Verkoop van grond aan de Stationsstraat Minder bromlawaai Commerciële televisie Markt 18 Gouda - Telefoon 2537 f d HOOFDSTUK 11, nr. 16. fronste haar wenkbrauwen. „Maar wens van de overheid, op den duur overgaan naar een grotere centrale in de omgeving. het Bezuidenhoutbombardement in 1944. Overigens diende hij niet alleen ge ruime tijd de gemeentebedrijven, maar ook de brandweer. Als werk tuigkundige was in vroeger jaren z’n hulp nog wel eens nodig bij de af en toe weigerachtige stoomspuit. In 1927 werd hij plaatsvervangend brandweercommandant en in 1930 commandant. Hoeveel branden de heer Schutte in zijn loopbaan heeft meegemaakt weet hij niet meer. De grootste ter plaatse waren wel die bij de verschillende meubelfabrie ken. Verder assisteerde hij vaak buiten de gemeente en ook was le Waddinxveense brandweer ac tief bij de branden in Den Haag na De heer Schutte, die veertig jaar geleden eigenlijk met niets begon, vindt deze ontwikkeling jammer, maar hij sluit zijn ogen niet voor de veranderde tijdsomstandigheden, die concentraties van kleine bedrij ven tot gevolg hebben. Een van z’n laatste taken voor hij over een half jaar met pensioen gaat, zal zijn het treffen van voorbereidingen voor de sloop van de uit 1907 daterende kleine gashouder en de daarvoor in de plaats komende liggende hoge- druk reservoirs en de bouw van een klein compressorstation. Wel zal de heer Schutte van nabij kunnen gadeslaan, hoe het in de toekomst met „zijn bedrijven” gaat, want hij blijft in Waddinxveen wo nen. De bakkers uit Noord-Brabant en Den Haag, die samen met verte- 83. Een sneeuwhut was gauw ge maakt, want daarin zijn alle jon gens nogal handig. Toen dat klaar was gingen ze eten koken, wat hun heel wat beter afging dan de vorige avond. Het smaakte haast nog lek kerder. Na het eten gingen ze di rect naar „bed”. Ze vielen onmid dellijk in slaap en de volgende mor gen waren ze alle drie weer vroeg wakker. Freddy keek bij het wak ker worden wel met een angstig gezicht om zich heen, maar geluk kig bleek de sneeuwhut er nog te staan. Ziezo, zei Rein, toen ze had den gegeten en nu maar weer op weg. Het was mooi weer, doch nog steeds was het erg koud. Er was in de nacht nog veel sneeuw gevallen, zodat de jongens er soms tot hun knieeën in wegzakten. 84. ’s Middags waren ze dan toch zo ver gekomen, dat ze de voet van het gebergte bereikten. Nu begon het moeilijkste gedeelte van de tocht: de klim omhoog. Als de slag, waarin de leden der Tweede Kamer schriftelijk opmerkingen maken over de Nota. Dit verslag is reeds voor het einde van juni vastgesteld, maar er is zelfs nog geen drukproef van verschenen. Hierdoor wordt het zeer twijfel achtig of de Tweede Kamer voor het winterreces van ongeveer 20 januari tot half Jmaart van het volgend jaar de regeringsnota over dit onderwerp in het openbaar zal kunnen behandelen. Hieruit volgt duidelijk - zeker wanneer we weten dat er nog verschillende andere mogelijkheden van oponthoud zijn - dat de gehele kwestie van de com merciële televisie op de lange baan is geschoven. genwoordigers van werknemers en van de Nederlandse Bakkerij stich ting bij de minister van economische zaken hebben gesproken over de recente verhoging van broodprijzen, zullen ervoor zorgen dat die prijzen tot het oude niveau worden ver laagd. Dit was de voorwaarde die minister De Pous stelde, alvorens hij bereid zou zijn de hele situatie in het bakkerijbedrijf met de Ne derlandse Bakkerij stichting te be spreken. De in oost-, midden- en west-Brabant en Den Haag onlangs ingevoerde prijsverhoging voor di verse broodsoorten zullen dus onge daan moeten worden gemaakt, vóór dat de minister de situatie verder onder ogen wil zien. Het gaat er namelijk om dat men prijsvermeer- deringen heeft ingevoerd zonder voorafgaand overleg met het mini sterie, verhogingen die in strijd zijn met de spelregels van het prijssta- bilisatiebeleid. De heer S. Alkema, tandarts te Waddinxveen heeft de beschikking gekregen over het nog braak lig gende stuk grond op de hoek van de Stationsstraat en Kanaalstraat voor het bouwen van een woning. De gemeenteraad heeft de verkoop van deze grond aan de heer Alkema woensdag goedgekeurd. Het betreft een perceel ter grootte van onge veer zeshonderd vierkante meter. Vijftig vierkante meter bestaat hier van nu nog uit water, dat op kos ten van de gemeente zal worden gedempt bij de verdere uitbreiding van de riolering aan de noordzijde van de Stationsstraat. opgeheven, toen gedeputeerde sta ten een vernieuwing niet meer goedkeurden, mede op grond van het destijds verschenen rapport It- terson, dat samenvoeging van klei ne gemeentebedrijven voorstond. Waddinxveen ging zijn gas betrek ken van Boskoop waarbij later ook een Goudse levering kwam. Deze twee verschillende soorten gas wa ren niet bevorderlijk voor een goe de kwaliteit. Sedert enkele weken is de Boskoopse leverantie echter stopgezet en betrekt Waddinxveen alleen gas van Gouda, waardoor een constante kwaliteit kon worden verkregen, wat niet heeft nagelaten een gunstige invloed uit te oefenen op de in gebruik zijnde gastoestel len in deze gemeente. Sedert kort is bovendien in bedrijf gekomen een aparte gastoevoerleiding van de fa briek naar de Oranjewijk. Opheffing van de eigen waterlei ding- en elektriciteitsbedrijven staan in de toekomst te wachten. Het waterleidingbedrijf, dat thans het water nog oppompt nabij Ha- zerswoude zal zeker binnen tien jaar opgaan in een reeds in voor bereiding zijnde streekwaterleiding- bedrijf, dat z’n pompen gaat slaan nabij Lopik. De elektriciteitsvoor ziening zal, eveneens krachtens de Veertig jaar in dienst van dezelfde gemeente mag een bijzonder jubileum worden genoemd. Dat viert vandaag de directeur van de Gemeente bedrijven, de heer H. Schutte, die half juli 1921 als 24-jarige jongeman bij de gemeente in dienst trad en op 1 september 1921 werd benoemd tot directeur van het elektriciteitsbedrijf in oprichting. Vanmiddag van drie tot vier uur biedt het gemeentebestuur de jubilaris een receptie aan ten gemeentehuize, waar een bijzonder groot aantal relaties en vrienden van de heer Schutte wordt, verwacht. De Zaandammer Schutte, werkte na zijn MTS-opleiding in Alkmaar enige tijd bij Werkspoor om de no dige ervaring op te doen. Korte tijd daarna ging hij varen als assistent machinist om vervolgens z’n mili taire dienstplicht te vervullen. De combinatie van werktuigkundige en elektrotechnische opleiding waren er oorzaak van, dat de directeur van het Provinciale Elektriciteits bedrijf van Noord-Holland vrijstel ling van dienst wist te verkrijgen om de heer Schutte, in zijn bedrijf te kunnen opnemen. Uit wat later jaren dateren zijn contacten met de directeur van de Haagse ge meentebedrijven, die tevens optrad als adviseur van de bedrijven te Waddinxveen. Aanvankelijk werd de heer Schutte als medewerker van die adviseur aangenomen, en daarbij tevens belast met het toe zicht op het Elektriciteitsbedrijf in oprichting. Zesduizend inwoners telde Wad dinxveen toen, die slechts voor een deel gebruik konden maken van de waterleiding. Regenputten en sloot water waren nog in ere. De ver lichting was toen nog een taak van het gasbedrijf. In vijftig procent van de gezinnen werd dagelijks gasver lichting gebruikt en verder deed men het nog met olielampen. Op 15 februari 1922 werd voor het eerst elektriciteit afgeleverd. In dat jaar was het maar 47.100 kilowatt. Sedertdien is in de gemeente onge veer zeventig kilometer elektrici teitskabel aangelegd en is het stroomverbruik gestegen tot onge veer vijf miljoen kilowatt. Juist woensdag is nog een belangrijk werk gereed gekomen, namelijk de totale vervanging van alle Wad dinxveense gaslantaarns door elek trische verlichting. Ook met andere cijfers kan de heer Schutte de groei van de gemeente illustreren. In 1921 werd er 461.000 kubieke meter gas verbruikt. In 1940 was dit al ruim 822.000 en in 1961 zal men de 1,4 miljoen kubieke meter zeker passeren. Hetzelfde geldt voor de watervoorziening. In 1921 een verbruik van 42.000 kubie ke meter, in 1940 86.800 en in 1960 327.100 kubieke meter. Vooral de komst van de waterclosets, douches en geysers hebben volgens de heer Schutte het waterverbruik zo snel doen toenemen. Hoewel de heer Schutte pas in 1950 werd benoemd tot directeur van de drie gemeentebedrijven, is hij al sedert 1927 betrokken geweest bij alle uitbreidingen. Maar waarschijn lijk zal, wanneer de heer Schutte in februari a.s. de gemeentedienst met pensioen verlaat, blijken, dat hij Waddinxveen’s eerste, maar tevens ook laatste directeur van de drie gemeentebedrijven is geweest. Op de eerste dag van de Kerstvakantie was er weer een nieuwe moeilijkheid voor Bea. Ze was druk bezig op haar kamer met het inpak ken van haar koffers, toen Miep van Schagen door de half geopende deur naar binnen keek. „Gaat u weg vroeg ze, overigens geheel overbodig, want ze kon zien, dat Bea nagenoeg gereed was. „Nou,” antwoordde het meisje enthousiast, ep daarmede meer eerlijk dan tactvol, „ik ga er fijn vandoor. Ik verlang verschrikkelijk naar de stad en ik ben van plan er eens echt van te profiteren. Van de vakantie wel te verstaan.” „Denkt u er dan aan, dat u Nieuwjaarsmorgen terug bent,” adviseerde Miep welwillend. Bea kwam half overeind en keek haar kostjuffrouw verwonderd aan. „Waarom „Wel, het is traditie, dat het schoolpersoneel samen op Nieuwjaarsdag naar de bestuursleden gaat om een gelukkig nieuwjaar te wensen.” Bea schudde haar hoofd en antwoordde: „Ga nou, naar al die negen leden Miep knikte. „Ja, daar kunt u niet af. Onmiddellijk na het eten gaan ze allemaal weg en dan zijn ze zo tegen zes uur weer terug.” Hoor Uw Film en Fffl naar Slaak flilemou sneeuw er niet was, was het niet zo erg, zei Rein, dan waren we in een paar uur bij de mijn, maar nu zal het wel avond worden, voordat we er zijn. Helemaal zonder gevaar was de tocht omhoog niet. Er liep een smal pad naar boven. Aan de ene kant rees een steile wand loodrecht om hoog en aan de andere kant was een ontzaglijk diepe afgrond. Ze liepen zo dicht mogelijk bij de wand daar door de sneeuw de scheiding tussen de afgrond en de weg moei lijk te zien was. Vooral Dikkie kreeg het wel eens benauwd als hij naar beneden keek. Ze hadden voor alle zekerheid, als echte bergklim- mers, elkaar aan een lang touw vastgebonden: als er nog eens een naar beneden zou vallen hielden de anderen hem wel tegen. Geluk kig gebeurden er geen ongelukken en bleek deze voorzorgsmaatregel overbodig. Tegen de avond zagen ze in de verte een gebouw. De mijn, zei Rein. (wordt vervolgd). er tot op heden gepasseerd zijn, neem ik aan, dat er op mijn manier van onderwijs geven geen aanmerkingen te maken zijn. Mijn klassen zijn rustig en de kinderen mogen me allemaal graag. Misschien op een enkele uitzondering na, maar die bevestigt de algemene regel. De vorderingen van de meeste kinderen zijn zeer bèvredigend. Ik vul altijd zeer con- cientieus de rapporten in en stond in Amsterdam bij m’n collega’s ervoor bekend, dat ik niet gauw hoge cijfers gaf. Maar ik heb slechts sporadisch een onvoldoende moeten plaatsen. Dus ook in.dit opzicht kan het hoofd en het bestuur tevreden zijn. Overigens, daarvan heb ik verschillende malen bevestigingen ontvangen. Maar nu is er vakantie, tot en met 4 januari. En ik zou wel eens willen weten, wie mij zal beletten mijn vakantie door te brengen waar en hoe ik zelf wil. Stel u eens voor, dat ik naar het buitenland ging, dan zou ik voor die krankzinnige traditie zeker op nieuwjaarsdag even moeten terugkomen om de heren een handje te geven, gelukkig nieuwjaar te prevelen en een kopje thee met een koekje té consumeren Ik denk er niet aan. Ik heb zelf altijd alle respect gehad voorbepaalde tradities, maar als ze mij iets opdringen of mij tot iets willen dwingen, dan word ik koppig en trotseer ik alles. Zelfs de heer Sangelaar. Er zijn nog meer scholen behalve dit dorp. Als u dat maar weet.” Van Schagen trok bedachtzaam aan zijn pijp. „Tja, u moet het zelf weten. Wat dit laatste betreft, zou ik als verweer kunnen aanvoeren: u maakt misbruik van de situatie, want u weet heel goed, dat onderwijs krachten zowat niet te krijgen zijn. En zeker niet naar een dorp als het onze. Maar er komt ook weer een andere tijd.” Bea stond weer op en trok haar hoed recht. „Hoor eens hier, collega, als de heren nu of na Nieuwjaarsdag niet tevreden over me zijn, dan moeten ze me dat maar zeggen. En als ze liever hebben, dat ik weer verdwijn, even goeie vrienden, dan verdwijn ik. Maar ik laat me vast niet koejeneren door een zogenaamde traditie. Op 4 januari ben ik er weer, bij leven en welzijn. En als ik na Nieuwjaar niet meer terug hoef te kómen - ik zal m’n adres hier laten - dan moeten ze het me maar schrijven, want dan behoeven ze zich helemaal niet te houden aan de opzegtermijn, dan blijf ik meteen weg. Zeg de heren dat maar uit mijn naam. Het beste, plezierige feestdagen en ik stuur wel een kaartje. En weg was Bea. (wordt vervolgd). Veertig jaar heeft hij meegewerkt aan de opbouw van de water-, gas en lichtbedrijven in deze gemeente om aan het eind van zijn loopbaan de liquidatie van de eigen produk- tie van deze bedrijven mee te ma ken of in het verschiet te zien. Het eigen gasbedrijf werd reeds in 1950 Aan het slot van het gesprek ver trouwde de heer Schutt ons nog toe, dat zijn echtgenote en hij sa men nu 128 jaren tellen. Samen hebben ze daarvan 64 jaar bij de gemeente doorgebracht, want me vrouw Schutte heeft niet minder dan 24 jaar de gemeente Waddinx veen in een administratieve functie gediend. Naast de spijtoptanten kennen we in Nederland tegenwoordig ook het begrip spijtemigranten. Hieronder verstaat men geëmigreerde Nederlanders die het in den vreemde niet voor de wind gaat en die dreigen te misluk ken, waardoor zij spijt hebben van hun emigratie en liever weer naar het oude vaderland wensen terug te keren. Er is heftige kritiek op de emigratiepolitiek van de regering, vooral van werkgeverszijde. Het is ook uit deze kring, dat men acties onderneemt om spijtemigranten in staat te stellen naar Nederland terug te komen en wel vooral uit Australië waar momenteel door de heersende werkloosheid veel emigranten niet aan de slag kunnen komen. De emigratiedienst, ressorterende onder het ministerie van sociale za ken, heeft op dit feit gereageerd met de opmerking, dat dit voorlopig maar een kreet is. Volgens de emi gratiedienst is er geen sprake van, dat er veel Nederlanders willen wederkeren en ook is er geen spra ke van, dat het met de Nederlan ders niet goed zou gaan. Immers de emigratie-attaché in Australië heeft hierover niets gerapporteerd. Dit een merkwaardig verschijnsel, aangezien algemeen bekend is, dat gezien de moeilijke economische si tuatie in Australië en ook enigzins in Canada een deel van de Neder landse emigranten in die landen in minder rooskleurige omstandighe den is komen te verkeren. Geluk kig zijn deze spijtemigranten niet op de Nederlandse regering aange wezen, doch zijn er nog particuliere Nederlanders, die bereid zijn voor hen in de bres te springen. Met ingang van 1 oktober aanstaan de zullen bromfietsen niet meer dan een bepaald aantal geluidseen- heden rumoer mogen maken. Ieder weldenkend mens zal het met de getroffen maatregel ongetwijfeld eens zijn. Het lawaai dat dikwijls door deze vervoermiddelen wordt geproduceerd, is ergerlijk. In samen werking met T.N.O is men ook reeds gekomen tot het vervaardigen van een geluidmeter, die speciaal voor bromfietscontrole geschikt is. Het al of niet succesvol worden van de nieuwe maatregel zal echter afhangen van het uit te oefenen toezicht. Wanneer deze onvoldoende is, heeft de maatregel geen enkel nut. Slechts het intensieve nagaan hiervan kan het probleem van de bromherrie voorgoed uit de weg ruimen. De uitvoering van dit ach terhalen zal bij de politie liggen en daar tobt men met een chronisch personeelstekort. Dit doet het erg ste vrezen, want uiteraard zal voor een sterke oplettendheid veel man kracht nodig zijn. We kunnen er slechts het beste van hopen Leek het er aanvankelijk op dat de commerciële televisie spoedig een feit zou worden door de onderteke ning van de Nota Commerciële Te levisie door de staatssecretaris van o.k. en w. en diens collega van eco nomische zaken, momenteel staan de zaken er wel wat anders voor. De Tweede Kamer die deze nota nog moet behandelen wacht op het verschijnen van het voorlopige ver- Bea schoot in een lach. „Ze kunnen me nog veel meer vertellen, maar aan die poppekast doe ik niet mee. Ik zal wel een kaartje sturen. „Maar begon Miep weer, doch Bea kwam nu geheel overeind en deed een paar stappen naar de deur: „Luister eens, mevrouw van Schagen, ik heb al eens gezegd, dat ik geen onmondig kind ben en alle respect voor de heilige tradities van Elshoven, maar de school begint weer op 5 janu ari en op de 4e ben ik terug van mijn vakantie. Misschien is dit laatste niet geheel tot u doorgedrongen, maar ik heb vakantie. En die vakantie besteed ik zoals ik dat wil en zo lang ik wil, ziet u „Maar mens, dat brengt u weer nieuwe moeilijkheden Sangelaar zal woest zijn, als u er niet bij bent.” Er k een Maidenform voor leder figuur! Hoe ook üw persoonlijke eisen zijn. altijd Is er een Maidenform model, dat precies voldoet. De Maidenform, die voor u gemaakt is, vindt m bij: ,,’t Zal me zwaar zitten, denkt u ook niet Ik heb de namen en adressen van de negen heren en ze kunnen er op rekenen, dat ze allemaal een net kaartje krijgen. Maar mij zien ze op Nieuwjaarsdag niet in Elshoven.” Miep haalde haar schouders op en liep zonder verder een woord te zeggen de trap af. Maar toen Bea een half uur later met een handdruk van haar collega Van Schagen afscheid nam, hield deze even haar hand vast en zei: „Tot Nieuwjaarsdag.” Bea lachte spottend. „Dat denkt u misschien, maar ik kom pas de vierde terug. En geen dag eerder.” Van Schagen keek haar hoofschuddend aan. „Heeft Miep u niet ver teld, wat voor narigheid daaruit kan ontstaan? Voor u? Het is traditie, dat „Ja, dat weet ik,” viel Bea hem onbeleefd in de rede, „maar het is ook mijn vakantie en daarover hebben de negen schoolbestuursleden in vereniging zelfs niets te zeggen. Doe ze me de complimenten.'’ Van Schagen zuchtte. „Wat hebt u er aan, juffrouw van Laar, om overal dwars tegen in te gaan Bea plofte neer op een stoel en m’n waarde collegawat is dit hier voor een gemeenschap in Elshoven? Het lijkt wel een halve gevangenis. Ze kunnen wel als traditie bepalen, dat we in de vakantie de boeren moeten helpen met het melken. Of in de vakantietijd de school moeten schoonmaken en opschilderen. Ja kom nu, hoe krijgen ze me zo gek. Ik ben hier indertijd benoemd tot onderwijzeres van de klassen 1 en 2. En ondanks alle strubbelingen, die

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2