I Reclassering is nationale taak Gemeenteraad akkoord Bevestiging en intrede van Ds. Joh. Verwelius met 19 voorstellen West Nederlands Symfonie orkest Oldebroek BURGERLIJKE STAND Speeltuin voor de jeugd JAC. SATON Moet u OOGARTS? Rijwielen zijn taboe op weekmarkt Thans algemene koopavond Afscheid van Stoppelbemesting is wenselijk De kerken nodigen Nederlands Hervormde Kerk. H Twee concerten in verenigingsgebouw Het bestuur der Coöp. Boerenleenbank BE FAIR nieuws Herdenkingsnummer nieuw Citosa-pand WSE-nieuws Noodzakelijke vorm van sociale hulpverlening VADDINXVEEN VRIJDAG 25 AUGUSTUS 196L sVEEKL PAGINAL 5 4 Ook stalling aan banden Geen medelijden Reclasseringsdag zoals er haast uur van van 18.30 uur, zoals bekend volgt de nieuwe predikant ds. J. die vier jaar geleden werd De Goudse Vee- en Kaasten- toonstelling GOVEKA wordt gehou den op donderdag 31 augustus. Op initiatief van enkele bewoners van de Jan Dorrekenskade en dfe Julianastraat is de jeugd in deze omgeving in het bezit gekomen van een speelterrein. Het betreft het terrein achter het raadhuis, waar vorig jaar de proeftuin van de fa. Oudijk was gevestigd. telefoon 2077 de zaak met de buitenklok 1 deze maand terugkomen bij de Het is belangrijk dat u op tijd gaat en met uw BRDLRECEPT naar uw opticien. Leverancier van alle ziekenfondsen. MONTUREN in grote verscheidenheid raadsleden te stellen, die wel Militaire Tehuis te ’t Harde als me debestuurslid. Tot slot sprak namens de kerke- raad en de gemeente ds. Zwijnen- burg een slotwoord tot de scheiden de predikant. Wij hebben steeds een lijn getrokken in ons werk, aldus ds. Zwijnenburg. Allerlei arbeid is onder uw leiding aangepakt en tot stand gekomen. Al waren wij ver schillend van aanleg, onze samen werking is altijd bijzonder prettig geweest. „De Heere zij u in alles nabij.” Hierna werd de scheidende leraar en zijn gezin staande toegezongen Psalm 121 4. 8 uur avondmis. Zaterdag- en zondagavond 7 De traditie getrouw zal het West Nederlands Symfonie Orkest op 10 en 16 oktober onder leiding van Sam Swaap weer twee concerten geven in Wadinxveen. Ondanks de weinig bemoedigende resultaten van andere jaren en het niet toekennen van een subsidie door de gemeenteraad ten behoeve van deze concerten, zijn door de burgemeester thans persoonlijk ini tiatieven ontplooid om dit jaarlijks gebeuren niet verloren te laten gaan. Een belangrijke verbetering is ongetwijfeld, dat thans voor deze concerten het Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat beschikbaar is. Het concert op 10 oktober is be stemd voor de ouderen, terwijl op 16 oktober een jeugdconcert wordt gegeven. ORANJELAAN 42 WADDINXVEEN maakt bekend, dat met INGANG VAN 2 SEPTEMBER a.s. de bank op ZATERDAG GESLOTEN zal zijn. WSE speelde een oefenwedstrijd te gen een Waddinxveen elftal en be haalde een goede 6-3 overwinning. Ook WSE 2 behaalde een ruime overwinning op Waddinxveen 3 De kas is dan geopend van MAANDAG tot en met VRIJDAG van des morgens 9-12.30 uur en des middags van 2-4 uur. Bovendien op VRIJDAGAVOND van 7-9 uur. Na een verzoek van de Handeldrij vende- en Industriële Midden- standsvereniging, die negentig pro cent van alle Waddinxveense win keliers omvat, heeft de gemeente raad besloten de koopavond, waar toe op 27 april voor een deel der gemeente werd besloten, thans voor geheel Waddinxveen in te stellen. Het is gebleken, dat de koopavond op vrijdag bij het publiek goed is aangeslagen. De jaarlijkse vliegerwedstrijd wordt gehouden op zaterdagmiddag 9 september en niet op 19 septem ber, zoals vorige week abuisievelijk in de kop van een berichtje stond vermeld. Waddin xveens Sportnieuws Wegens te laat inzenden, konden we het sportnieuws tot onze spijt slechts in verkorte vorm opnemen. De opening van het nieuwe bedrijfs pand van Citosa op Waddinxveens grondgebied op 28 maart van dit jaar door Z.K.H. Prins Bemhard is uitvoerig in woord en beeld vast gelegd in een sp eciaal dezer dagen verschenen herdenkingsnummer van het personeelsorgaan „Citosa Nieuws” van de autobusondeme- ming. Niet minder dan 42 foto’s van de openingsplechtigheid en de rond gang van de Prins door het bedrijf zijn in dit nummer opgenomen, waaronder een aantal foto’s van de fotograaf Sjaak Noteboom. Op de laatste pagina’s is de brief geco- pieerd, waarin burgemeester C. A. van der Hooft op verzoek van Prins Bernhard directie en medewerkers van Citosa hartelijk dankt voor de spontane ontvangst en het goede verloop van de opening. Ter versterking van de kas zal het Fanfarecorps Concordia op zaterdag 2 september weer de tra ditionele oliebollendag houden. Ook vrijdagavond 1 sept. zijn de olie bollen reeds verkrijgbaar aan de standplaats Kerkweg tegenover de Oranjelaan. Zondagmiddag 20 augustus heeft ds. Verwelius afscheid genomen van de Herv. gemeente van Oldebroek. De St. Lambertuskerk was bij deze gelegenheid tot de laatste plaats be zet. Onder de kerkelijke en burger lijke autoriteiten merkten we o.a. op het voltallige college van burge meester en wethouders en de ge meentesecretaris, ds. Willemsen van Kierden uit de classis Harderwijk, ds. Steur van Doornspijk uit de ring Harderwijk, ds. v. d. Wiel van El- burg en ds. Cazander van Ooster- wolde. Voorts waren ook vertegen woordigers van de Geref. Kerk van Oldebroek en van de Herv. Kerk te ’t Harde aanwezig. Als thema voor deze afscheidspredi- katie koos ds. Verwelius „het voor nemen Gods gaat door”. Ter inlei ding der predikatie richtte ds. V. zich in een persoonlijk woord tot de’ gemeente, om het oog niet ge richt te hebben op de mens. Ons werk is niet doorslaggevend, doch het werk van de Heilige Geest werkt in onze harten. (Jes. 53 10b) Na de predikatie richtte ds. V. zich tot ds. Zwijnenburg als mede- ambtsdrager. Hij roemde de pretti ge samenwerking en de goede har monie, die er steeds geweest is tus sen beiden. Voorts richtte hij het woord tot de classis Harderwijk en tot zijn ambtsbroeders uit de ring, die tevens, evenals ds. V., tot de provisoren van de Stichting Feiten hof te Elburg behoren. Veel leed is ons bezorgd door ons beleid in deze stichting, aldus ds. V. Maar wij hebben steeds gemeend het beste te zoeken voor deze stichting. De kerkeraad der Geref. Kerk en der Herv. Kerk van ’t Harde werd dank gebracht voor hun aanwezig heid. Ook de kerkeraad van Olde broek, waarmee ik zeven jaar heb samengewerkt, wil ik mijn dank betuigen, aldus ds. V., voor alle steun en medeleven. Kerkbestuur en Kerkvoogdij wer den dank gebracht voor alle stoffe lijke zorgen. Verder dankte de scheidende leraar de kosters en or ganisten, alsmede het bestuur en het personeel van de scholen, voor de prettige samenwerking. Het col lege van burgemeester en wethou ders, alsmede de gemeentesecreta ris, werden dank gebracht voor alle steun, bewezen in veel moeilijke za ken, zowel van kerk als school. Tot slot richtte de scheidende pre dikant zich voor de laatste maal tot de gemeente en wees er op, dat bij het scheiden de boom in zeven ja ren meer wortels had gevormd dan men denkt. Wij groeten u. God zij u genadig. Ds. Willemsen sprak hierna namens de classis Harderwijk. Hij prees de nuchterheid en het zakelijke inzicht dat ds. V. steeds naar voren bracht in vergaderingen. Spr. uitte de wens, dat ds. V. in Waddinxveen tot rijke zegen gesteld moge wor den. Burgemeester mr. dr. J. H. Luiting Maten sprak namens het gemeen tebestuur zijn dank uit voor het werk, dat ds. V. heeft verricht in alle facetten van onze samenleving. Persoonlijke dank bracht de bur gemeester voor het vele werk, dat ds. V. heeft verricht voor het Prot. Het 1ste elftal speelde een goede oefenwedstrijd tegen DSO en won met 4-2. Het tweede won met 7-0 van DSO 2. Voor a.s. zaterdag is een groot pro gramma vastgesteld voor alle, elf tallen. Thuis het grote junioren A- tournooi. Overige uitwedstrijden: HaastrechtBe Fair, 5 uur Haastrecht 2Be Fair 2, 3 uur DSO 3Be Fair 3, 4.30 uur Op woensdag 6 september a.s. jaar vergadering. Het rij wiel verkeer van en naar en zelfs op de weekmarkt, heeft de politie de laatste tijd veel hoofd brekens gekost. Vooral kreeg men het moeilijk, wanneer wielrijders met de fiets aan de hand de markt betraden, want slimme lieden had den al lang ontdekt, dat het voor de politie krachtens de wet moei lijk zou zijn hiertegen op te treden. Thans hebben B. en W. van de raad machtiging gekregen de marktverordening zodanig te wij zigen, dat daarin een bepaling wordt opgenomen, die verbiedt dat tijdens de markturen rijwielen aan de hand op de markt worden mee gevoerd. Tevens wordt het euvel van de vol komen willekeurig in de wijde om geving van de markt neergezette rijwielen aangepakt. Vooral het verzetsmonument bij het Stations plein had op marktdagen het aan zicht van een fietsenstalling. Ook de huizen van omwonenden dien den veelal als fietsenstalling. Nu de raad zich woensdagavond akkoord heeft verklaard met een krachtens het wegenverkeersregle ment genomen verbod, dat het ver boden is op marktdagen tussen 11 en 23 uur rijwielen te plaatsen tus sen het perceel Kerkweg 161 en de spoorwegovergang, het Stations plein en 4e Kanaalstraat, zal aan deze wanordelijke situatie een ein de komen. B. en W. hebben aangekondigd dat de politie tegen overtreders streng zal optreden en desnoods per auto foutiéï geplaatste rijwielen zal ver wijderen. Ten aanzien van de rijwielstalling waar men uiteraard wel fietsen kan plaatsen, zullen B. en W. na dere maatregelen bepalen om tot een behoorlijke stallingsmogelijk- heid te komen. Wij tekenen hierbij aan, dat deze laatste maatregel in zekere mate buiten de directe markturen op vrijdag de middenstanders en be woners kan duperen en wij zouden wel op soepelheid willen aandrin gen, speciaal op Stationsplein en in de Kanaalstraat buiten de werke lijke markturen van 15 tot 21 uur. Bij de woensdag gehouden aanbesteding voor de demping van de sloot langs de Kerkweg en het Noordeinde en de aanleg van een riolering kwam van de veertien in schrijvers de fa. Gebr. De Man uit Ammerstol met een bedrag van 370.300 als laagste inschrijver uit de bus. Hoogste inschrijver was de N.V. Aann. Bedr. v.h. fa. B. M. van Noordenne Zn. te Hardinxveld met 458,000. Door de fa. Stuurman was het werk destijds geraamd op 375.000. Het jaarlijkse uitstapje van de bejaardenclub wordt gehouden op woensdag 30 augustus onder leiding van het damescomité van de Fed. V.V.H. Vertrek om tien uur in de ochtend bij garage Buitelaar. Het oogsten is nu haast gedaan. De velden tonen weer hun gele stop pelbaard. Zij wachten op de komst van trekker met ploeg, die al dat stoppelland weer schoon komt sche ren en gereed komt maken voor de winterrust en vruchtvolging in 1962. Tij is geld. Een goede basisbemes ting, over de stoppel gebracht, kan in één toer door de bouwvoor wor den heengewerkt. En een goed in geploegde basisgift, fosfaat en kali, geeft een krachtiger groei - dat wil dus zeggen meer profijt - zodra in het komende voorjaar de nieuwe inzaai weer ontkiemt. Stoppelbemesting, fosfaat en kali, eventueel ook magnesium op Mg- arme grond, is de laatste jaren wat in het vergeetboek geraakt. Het lijkt goed hier weer eens de aandacht te vestigen op het voordeel ervan. De tijd is nu gunstig. De meststof fen voordelig in prijs. Wat gedaan is, is gedaan. We weten niet hoe hetvoorjaar zijn zal. Stoppelbemes ting - wij geven dit de bouwboer in eigen overweging - is een voor uitziende belegging, die een zekere en ruime rente geeft. Zondag speelt WSE I tegen Alphen- se Boys, welk elftal speelt in de eerste klas van de Leidse Voetbal bond. Aanvang 2.30 uur, terrein Sniepweg. Het A-eÖtal speelt (morgen) zater dag mede in het Be Fair-toernooi. B. en C. spelen wedstrijden bij Groeneweg. Ds. Joh. Verwelius, die onlangs het beroep van Hervormde Gemeente heeft aangenomen, zal zondagochtend 27 augustus tijdens de om half tien aan vangende dienst in de Brugkerk worden bevestigd door ds. J. R. Cuperus. Zijn intrede doet ds. Verwelius tijdens de avonddienst aanvangende om 18.30 uur, zoals bekend volgt de nieuwe predikant ds. J. van der Haar op, die vier jaar geleden werd beroepen naar St. Maartensdijk. Het heeft alles bij elkaar genomen dus wel lang geduurd voor in de vacature kon worden, voorzien. De weergave van rechtszittingen en van politieverslagen, dagelijks wel in de krant enige staan te lezen, wekt bij de „outsider” vaak slechts ergernis of afschuw. „Het recht moet zijn loop hebben,” aldus reageert men en men vraagt zich wellicht met verwondering en min of meer geprikkeld af, hoe het mogelijk is dat er voor zware ver grijpen - niet zelden, naar men meent - lichte straffen gegeven worden. Het „oog om oog en tand om tand”, waarvan o.a. nog de illustraties in de Gevangenpoort zijn te bezichtigen, is terecht historie geworden. En toch, zo vraagt men zich bezorgd af, worden we niet al te mild en al te humaan in de strafrechtspleging? Wordt niet té veel met de persoonlijkheid van de dader rekening gehouden en te weinig met de daad Het is een denkbeeld, geworteld in ervaring, nauwgezette studie en so ciale vooruitgang in vrijwel alle ge ledingen, dat zware straffen zonder meer d.w.z. zonder de kennis te hebben omtrent de omstandigheden waaronder en de dader door wie een misdaad werd gepleegd, zinloos en daarom verwerpelijk zijn. Natuurlijk, elke wetsovertreder zal dienen te weten dat en in hoeverre hij de wet heeft overtreden. Hij zal geconfronteerd moeten worden met de gevolgen en eventueel ook met de slachtoffers van zijn daad. Hij zal ook boete moeten doen omdat hij zijn medemens heeft aangetast in zijn bezit, zijn geestelijke of li chamelijke gezondheid. Reclasseren betekent dan echter niet of althans niet meer: uit mede lijden zich daarna met de gevallen mens bemoeien, zodat hij juist des te beter zal weten dat hij een ge vallene is. Het brandmerk van door de reclassering geholpen worden” kan de mens vernederen en hem dus juist niet helpen. Hier spreekt men dan terecht eerder van de- classering in plaats van re-classe-. ring. Er zal veel meer nodig zijn om de zwakke plekken te ontdek ken die de dader tot zijn onsociale daad brachten. Die zwakke plekken ontdekken en op grond daarvan over omstandig heden en persoon zo deskundig mo gelijk voorlichting geven aan de gerechtelijke autoriteiten tot heil van de dader, maar ook van de maatschappij, is momenteel één van de belangrijkste taken van de re- classeringsinstanties. En tegelijk of onmiddellijk daarna komt dan de tweede en minstens even belangrij ke taak: de delinquent (d.i. hij die het delict pleegde) helpen en bege-' leiden op die punten, die zijn de taillering veroorzaakten of althans bevorderden. Som kan die hulp be staan uit louter morele steun, dan weer uit de bevordering en stimu lering van het vormen van betere persoonlijke relaties in gezin, werk en omgeving, een enkele maal in het verlenen van materiële bijstand. Uiteraard werken de reclasserings- instanties hier nauw samen met en verwijzen zij eventueel naar de ge specialiseerde instanties. Met name noemen wij hier bijv, de gemeente lijke diensten voor Sociale Zaken, de Volkscredietbanken, de gemeen telijke diensten voor Huisvesting en de instellingen van Maatschappelijk Werk. En het zal niemand meer verwonderen dat de verwij zing naar psychiaters steeds vaker voorkomt. Want hoe vaak komen juist niet zij in conflict met de maatschappij, die het contact met de andere mens of nooit hebben kunnen vinden of hebben verloren? Er is ten aanzien van het moderne reclasseringsvgerk veel misverstand en wanbegrip, omdat het oppervlak kig bezien zo’n zinloze bezigheid lijkt zich te interesseren voor - naar men vreest - onverbetelijke en ho peloze elementen in onze maat schappij. En toch wordt dit werk gedaan en - naar blijkt - steeds intensiever. Het is de bedoeling van de organi satoren van de jaarlijkse Nationale Reclasseringsdag op 30 september a.s., dat het begrip „reclassering” midden in ons volk gaat leven en wordt beschouwd als een bijzondere noodzakelijke vorm van sociale hulpverlening. Zij, die met de straf rechter in -aanraking komen, zijn mensen zoals wij allen. Er is althans geen enkel onderscheid, waardoor zij als een aparte, mindere klasse beschouwd zouden moeten worden. De wetten en normen der samenle ving kunnen in principe door ieder worden overtreden en niemand kan het wagen om te getuigen: „Dat zal mij nooit gebeuren Zelfs een voorbeeldige opvoeding geeft geen garantie en dat is juist zo vaak een van de meest trieste ervaringen in het reclasseringswerk. De mens - en daarvoor is hij mens laat zich nooit gehéél begrijpen, nóch voor anderen, nóch voor hem zelf.. Daarom is de wanhoopsuiting na het plegen van een strafbaar feit - ik denk hier b.v. aan zeden delicten en winkeldiefstallen -: „Ik weet niet waarom ik het deed, ik begrijp er niets van,” geen goed kope en sentimentele onzin. Inte gendeel, het is vaak een felle en reële klacht tegen ons allen, dat een mens, door welke reden dan ook, niet tot zijn volle ontplooiing kon komen. Als wij als „cultuurmensen anno 1961” alleen maar willen luisteren naar deze klacht en bereid zijn on ze medemens, ook onze - de normen en de wetten op ergelijke wijze overtredende medemens te accep teren als mens, dan is het doel van de Nationale Reclasseringsdag ei genlijk wel bereidt. Dan geven wij zonder farizeisme als er gegeven moet worden en dan helpen wij zonder hoogmoed, als er geholpen dient te worden De Zondagsdienst wordt waargeno men door Dr. C. A. de Geus, Sta tionsstraat 6, telefoon 2676. V.m. 9.30 uur Ds. J. R. Cuperus, Bevestiging ds. Joh. Verwelius. Nam. 6.30 uur Ds. Joh. Verwelius, intrede. Hervormd Wfjkgebouw, Esdoornlaan. V.m. 9.30 en nam. 6.30 uur geen dienst. Herv. Kring „Wel en Evangelie". Verenigingsgebouw, Stationsstraat. V.m. 9.30 uur Ds. Kalkman Nam. 7 uur Ds. G. J. van Embden, Zoeterwoude. Gereformeerde Kerk. V.m. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. Niemantsverdriet, Nieu- werkerk a.d. IJssel. Remonstrantse Kerk. Geen dienst. Chr. Algesch. Gemeente. V m. 9.30 en nam. 5 uur Ds Verloop. Woensdag 30 augustus, nam. 7 uur Ds. Verloop. KERKDIENSTEN. Parochie SL Victor, Zuldkaóe. Pastoor: H. C. A. P. van Drunen. Telefoon 24 52 Missen: s zondags 7 uur de vroeg mis; 8.30 uur de hoogmis; 11 uur de late mis. Door de week 8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand Op donderdag 31 augustus hoopt H.K.H. Prinses Wilhelmina haar 81ste verjaardag te vieren. Ondanks een veelbewogen en langduri ge regeringsperiode is het de Moeder des Vaderlands tot nu toe gegeven geweest nog geruime tijd te genieten van de zo welver diende rust. Een geweldige technische en oorlogen, tijden van voorspoed sociale ontwikkeling, twee wereld- en tegenspoed stelden haar krachten gedurende vele jaren op de proef. Wij hopen dat H.K.H. Prinsds Wilhelmina nog geruime tijd temidden van haar volk en haar fa milie zal mogen vertoeven. Tal van voorstellen van B. en W. aan de gemeenteraad, die woensdagavond werden besproken, betekenden een aanzienlijke aanslag op de gemeentelijke financiën. Niettemin bleek het college een dusdanig vertrouwen van de genieten, dat zowel de voorstellen, die geen geld, als de voor al geld vroegenj, vrijwel allen zonder enige discussie en zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen. Het grootste bedrag, dat moest worden gevoteerd was voor het vol ledig bouwrijp maken van het uit breidingsplan Putte-Noord, dat maar liefst 3.884.000 gaat vergen. Hoe wel het bedrag in eenmaal heschik- baar werd gesteld, deelden B. en W. mede voornemens te zijn het werk in gedeelten uit te voeren. Verder ging de raad akkoord met: ondershands opdragen van werk zaamheden aan de Prinses Beatrix- laan ten bedrage van 97.500; her ziening van bouw- en grondvoor- schotten aan de chr. woningbouw vereniging „Ons Begin”; aanvragen en aanvaarden van extra bijdrage ten behoeve van dertig bejaarden woningwetwoningen; het ingebruik geven van een houten schoollokaal aan de Juliana van Stolberglaan aan de Stichting bijzondere neutra le kleuterscholen „Volksonderwijs”; jaarwedden vakonderwijzers; me dewerking bij aankoop van leer middelen voor de Ned. Herv. school Jan Dorrekenskade; aanschaffing van een bestelauto voor de ge meentebedrijven; verbreding van het z.g. lege end van de Noordkade; verkoop van grond aan de heer S. Alkema op de hoek Stationsstraat- Kanaalstraat; vaststelling van een opslagplaatsverordening; wijziging van de algemene politie-verorde- ning met een artikel betrekking hebbend op de openbare zedelijk heid; onteigening van gronden ge legen in het uitbreidingsplan Zuid- kade; grondaankoop achter het ge meentehuis; verhoging subsidie aan het borgstellingsfonds voor de mid denstand; vaststelling van een ver ordening, regelende de samenstel ling en werking van de marktcom- missie; medewerking bij aanschaf van nieuwe leermiddelen voor en treffen van bepaalde voorzieningen in de Ned. Herv. School Jan Dorre kenskade en verkoop van bouw grond in de Oranje,wijk. lof. Biechtgelegenheid zaterdags 5 tot 8 uur. Aangiften van Geboren: Ingetje, dv J. Tamerus en I 17 tot 23 augustus. C. van Gent, Acaciastraat 67; Marinus, zv M. Schouten en E. Ver sluis, Oranjelaan 13; Deliana, dv A. H. N. Beumer en C. van Soest, Nesse 27; Johanna Agatha Maria, dv W. P. Wesseling en J. A. Gerts, Ringvaart singel 8; Adrianus, zv G. van der Zijden en J. van Bruggen, Noordeinde 152; Ondertrouwd: T. Geers en C. A. J. Geers; G. A. van Leeuwen en M. J. J. van den Berg; A. Oosterom en J. Kamperman. Overleden: van Sprang, wed. P. Grootendorst, oud 70 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: grijs motorpak; speel goedbaas; zw. damestas met inh electro-motor 220 V; Verloren: bruine boxer (Linda); 5 schapen; blauwe boodschappentas; met inh.; bromfiets sleutels; geel kinder jasje. 'i&v. p W- nniwlwHiwwfflmiiMHHiinfiiiiHniimHHiiMRiiiiiuiiHniiiiiHHi'iRHfliiiinimiiHfliiiiRPiHHiRunirtWMnfHnHmmfHmHiffi

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 3