Weekblad voor Waddinxveen 3% M). MMMtt Gemeentelijke administratie wordt gemechaniseerd Bfonchileften Intrede lil Brugkerk ran ds. Ver wel Ins de bank op ZATERDAG GESLOTEN zal zijn. Moeder vI0a;;etfere TÏABYDERMSM? Nr. 844 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961 17e JAARGANG Meer mogelijkheden door aanschaf van nieuwe machines Met het oog gericht op de toekomst gaat Waddinxveen zijn gemeentelijke administratie op korte termijn mechaniseren. Tijdens de vorige week gehou den raadsvergadering is uitvoerig over deze veranderingen gediscussieerd. Hoewel de indrak bestond, dat niet alle raadsleden zich even gelukkig voel den met het gemeentelijk voorstel, werd tenslotte toch zonder hoofdelijke stemming een bedrag van 29.000 gevoteerd ten behoeve van de uitvoering van deze mechanisatie. De meeste raadsleden meenden ondanks vraagpunten vertrouwen te moeten hebben in de ruim een jaar geduurd hebbende studie van B. W. en de betrokken ambtenaren, terwijl zij zich zelf in deze ingewikkelde materie beslist niet competent achtten. Over deze mechanisatie werd door de chef van de afdeling algemene zaken voor de gemeenteraad een uitvoerig mechanisatie-rapport op gesteld. Hieruit blijkt, dat de di recte aanleiding tot het treffen van voorzieningen een gevolg is van de dringende behoefte aan modernise ring en aanpassing van de ver- bruiksadministratie van de gemeen tebedrijven. Voorts wil men de plaatselijke belastingen, zoals huis- vuilrechten gelijktijdig innen met de twee maandelijkse incasso van de gemeentebedrijven. Bovendien bestaat er een regelmatige behoefte aan recente statistische gegevens overde bevolking en de beleids voering. Arbeidsbesparing Op het ogenblik worden de kwi tanties en enveloppen van de ge meentebedrijven geadresseerd met behulp van een eenvoudige hand- adresseermachine, terwijl de wijzi gingen in de plaatjes worden uit gevoerd door een Leids bedrijf. De vaste bedragen moeten iedere twee maanden opnieuw op de ongeveer 3300 kwitanties en nota's worden overgenomen. Door een mechani satie kan deze tijdrovende arbeid worden uitgebannen. Vooral bij een verdere groei van de gemeente zou de huidige werkwijze steeds om vangrijker arbeid met zich mede brengen. De bevolkingsadministratie van van Waddinxveen is sedert 1952 vastgelegd op ponskaarten, die worden gemaakt en verwerkt door de ponskaartendienst van Samson te Alphen. Aan de hand hiervan konden door genoemde diensten in het verleden dê benodigde beschei den voor verkiezingen, TBC-onder- zoek, inentingen, evacuatieregister, centraal bevolkingsregister, huis- vuil-administratie en volkstelling worden gereed gemaakt. Hoewfel het ponskaartensysteem op zich weinig investeringen vraagt, is het gebruik maken van de ponskaarten dienst bijzonder kostbaar. Meer gegevens Een nadeel is verder, dat in Alphen alleen massale werkzaamheden kun nen worden uitgevoerd en de ge meente hierbij bovendien rekening moet houden met het werkprogram ma van de ponskaartendienst, w^iar door bepaalde opdrachten niet snel kunnen worden uitgevoerd. Als een nadeel wordt in de mechanisatie- nota verder genoemd het feit, dat de gegevens op het huidige pons kaartensysteem te summier zijn om verschillende statistische gegevens te verkrijgen. Het overbrengen van het bevol kingsregister op metalen plaatjes biedt de gemeente tal van voorde len, temeer omdat al deze werk zaamheden met behulp van daar voor aan te schaffen machines, ge heel in eigen beheer kunnen wor den uitgevoerd en uiteraard dus op elk moment gegevens beschikbaar kunnen zijn. Bovendien kunnen de plaatjes veel meer gegevens bevat ten dan de huidige ponskaarten. Hierbij denkt men aan voornaam voluit in plaats van voorletters, ge boorteplaats, beroep, meer ruimte voor vermelding van lange straat namen, gebruik van hoofdletters en grote en kleine cijfers, datum van vestiging, datum van huwelijk, enz. Algemeen belang Het is natuurlijk wel duidelijk dat een dergelijk systeem voor bij voorbeeld de dienstplichtadmini stratie, bescherming bevolking, enz. van veel waarde kan zijn. Een spe ciale selectiemachine zoekt machi naal de gewenste gegevens van de plaatjes op, zodat met behulp van dit systeem bepaalde statistische gegevens in enkele uren tijds kun nen worden geproduceerd. In dit verband denkt men niet alleen aan gegevens voor intern gebruik voor de gemeente. Meermalen komt het echter voor, dat particulieren bij de gemeente bepaalde statistische ge gevens opvragen bijvoorbeeld in verband met het vestigen van een nieuw bedrijf in deze gemeente. In het verleden kon het gebeuren dat een bedrijf dringend om gegevens verlegen zat. Aangezien de pons kaartendienst in Alphen geen spoed opdrachten kan uitvoeren, werden ambtenaren ingeschakeld om de ge wenste gegevens te verzamelen, wat uiteraard een bijzonder tijdrovend werk was. Spoedig in gebruik Behalve voor het bevolkingregister kan de gehele gemeentelijke admi nistratie zijn voordeel doen met de nieuwe apparatuur, bijvoorbeeld voor de rioólbelasting, straatbelas ting, hondenbelasting, precariorech ten, woningcarthoteek, brandweer, enz. Daarnaast kan de installatie worden ingeschakeld voor weke lijkse en maandelijkse opgaven van mutaties aan diverse personen en instellingen. Hoewel bepaalde kos ten van de mechanisatie hoger lig gen dan het huidige systeem, is toch de verwachting gewettigd, dat de aanschaf financieel verantwoord is. Bovendien hoopt men een deel van de meerkosten terug te ontvangen in de vorm van betaling van derden die gebruik wensen te maken van de gegevens van de gemeentelijke gemechaniseerde administratie. De gehele apparatuur, die men na goedkeuring door gedeputeerde sta ten van het mechanisatieplan met de daaraan verbonden kosten, zo spoedig mogelijk zal bestellen, wordt ondergebracht in het nood gebouw, dat achter het raadhuis wordt opgetrokken en dat medio oktober gereed moet zijn. Tijdens de laatste raadsvergadering sprak de burgemeester de verwachting uit dat de nieuwe apparatuur nog tij dig genoeg in gebruik zou kunnen worden genomen om van bijzonder groot nut te zijn bij de komende verkiezingen. Of deze verwachting kan worden bewaarheid hangt na tuurlijk sterk af van een vlotte beslissing van G.S., een snelle leve ring en installatie van de appara tuur en het vinden van een kracht, die o.m. met de bediening van de machines kan worden belast. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Na drie jaar weer predikant voor wijk Oost van Hervormde Gemeente Voor wijk Oost van de Nederlands Hervormde gemeente te Waddinxveen is zondag een einde gekomen aan een driejarige periode, waarin de plaats van de predikant voor deze wijk onbezet bleef. Ds. Joh. Verwelius uit Oldebroek, die zondagochtend werd bevestigd en tijdens de avonddienst zijn intrede deed, heeft de lege plaats ingenomen. Aan het slot van zijn begroetings toespraak sprak ds. Verwelius de hoop uit, het vertrouwen, dat de kerkeraad in hem had gesteld, in Gods kracht niet te zullen beschamen. Zowel de ochtend- als avonddienst in de Brugkerk waren bijzonder druk bezocht. Naar schatting woonden vijftienhonderd gemeenteleden, genodigden en belang stellenden de avonddienst bij, w.o. een aantal inwoners van Oldebroek. In de ochtenddienst werd de nieuwe predikant bevestigd door ds. J. R. Cuperus, de predikant vjan wijk West. Ds Verwelius werd daarna toegezongen met de zegenbede uit Psalm 134 3. De avonddienst, tijdens welke ds. Verwelius zijn intrede deed, werd o.m. bijgewoond door het voltallige college van B. W. en de waar- nemend-gemeentesecretaris, kerke lijke functionarissen, de heer A. Hoogendijk namens de classis Gou da, ds. Van der Wiel namens vrien den uit Oldebroek, de heren A. Warnaar Jzn. en P. Berghoef na mens de kerkeraad van de Geref. kerk te Waddinxveen en vele ande ren. Predikatie Bij zijn in trede ver bond domi nee Verwe lius zich met z'n ge meente met een predi katie over Handelin gen 8 5 en 8. Na een kort inlei dend woord naar aanlei ding van de vooraf gezongen Psalm 127, deed ds. Verwelius uitkomen dat aan de Zegen des Heren alles gelegen is, alle arbeid en zwoegen om het huis gereed te zien is vruchtloos als de Here Zijn Zegen niet geeft. Aan het begin van ons werk moeten we Het bestuur der Coöp. Boerenleenbank ORANJELAAN 42 WADDINXVEEN maakt bekend, dat met INGANG VAN 2 SEPTEMBER a.s. De kas is dan geopend van MAANDAG tot en met VRIJDAG van des morgens 9-12.30 uur en des middags van 2-4 uur. Bovendien op VRIJDAGAVOND van 7-9 uur. medebouwen, maar als het van ons zelve moet komen is alles zwakheid en onvolmaaktheid. Spr. vangt zijn predikatie aan onder het motto: „De verkondiging en haar vrucht". De gemeente te Jeruzalem werd vervolgd en verscheurd, onder Gods toelating. Nu komt Philippus en predikt daar een grote ommekeer. Men wil het woord gaarne horen. Grote wonderen hebben plaats. Hij predikt Christus. Nu wij van Olde broek naar Waddinxveen kwamen, hebben we daar een zeer meele vende gemeente achtergelaten waar we zeven jaar hebben mogen wer ken. Maar we hebben met Filippus gemeen, dat we met dezelfde bood schap komen. Samenwerking Na verder uitwerken van zijn tekst zegde ds Verwelius zijn bevestiger, ds Cuperus, dank voor de wijze waarop hij hem had ingeleid en de steun, die hij van hem had onder vonden. Aan kerkvoogden en nota belen bracht ds. Verwelius dank voor de wijze waarop de pastorie werd ingericht en die zijn verwach tingen verre had overtroffen. Op zeer hoge prijs stelde de nieuwe predikant de aanwezigheid van het gemeentebestuur en de vertegen woordigers van de Gereformeerde Kerk. Tot deze laatste merkte hij op, dat zij weliswaar gescheiden hun weg gaan, maar er toch op menig terrein een samenwerking mogelijk zou zijn. Zich persoonlijk richtend tot de gemeenteleden van wijk Oost wees hij erop gaarne be trokken te willen worden in vreug de en leed, waarbij de pastorie al tijd voor allen openstaat. Toespraken Namens het Waddinxveense ge meentebestuur sprak burgemeester C. A van der Hooft een welkomst woord. „Al heeft de vervulling van de vacature lang geduurd," zo zeide hij, „God heeft u naar Waddinxveen gezonden." Daarbij sprak de heer Van der Hooft de wens uit dat zijn werk niet alleen voor de Herv. gemeente, maar ook voor de gehele gemeente een zegen zou mogen zijn. De heer Hoogendijk voerde het woord namens de classis Gouda, terwijl namens de oude gemeente van ds Verwelius, ds Van der Wiel uit Oldebroek sprak. Deze laatste Adres redaktle en administratie: Oranjelaan 9 Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.«- bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprljs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Woensdag ging de vlag. in top op het raadhuis aan de Zuidkade ter herinnering aan het feit, dat het gebouw vijftig jaar geleden als gemeente- huis in gebruik werd genomen. Uit het gemeentelijk kasboek over 1911 blijkt, dat de aankoop, verbouw en inrichting van het gemeentehuis het voor die tijd schrikbarend hoge bedrag van 27.996,65 vergde. Daarbij was dan ook wel de door G. H. Vermeulen geleverde champagne ten bedrage van 32,- begrepen, die het gemeentebestuur bij de opening rijkelijk liet vloeien. De traploper kostte niet minder dan f 102,50 I lezen we in datzelfde kasregister, voor stoelen en tafels werd 619,— J uitgetrokken, de kachels met toebehoren vergden f 608,07 en voor 'de 1 door Stokvis geleverde gasornamenten met toebehoren moest f 177,03 worden betaald. Ook is er een post van twintig gulden, zijnde het „voor- schot van eene belooning aan de werklieden van het nieuwe Roodhuid'. Overigens lagen de financiële verhoudingen een halve eeuw geleden wel wat anders. Ook daarvan getuigt het kasboek. De burgemeester moest het doen met een jaarwedde van twaalfhonderd gulden. De wethouders hadden een jaarwedde van f 50,- en eenzelfde bedrag per jaar aan i presentiegelden. De jaarlijkse kosten voor het ophalen van aschwaren j voor de gemeente in 1911 430,-. De veldwachters verdienden in dat jaar f 575,— en aan de heer H. Glasbeek werd op 30 december 1911 I 7,50 betaald als „huur van het lokaal gebruikt wordende voor cachot aan het Dorp". Voor het uitsteken van de torenvlag ontving de heer G. I den Hoed uit de gemeentekas 0,54. Ondertussen vragen we vns af, welk bedrag er voor de champagne i bij de opening van het nieuwe Waddinxveense Raadhuis over enkele jaren in de kasboeken zal worden verantwoord. GENIET DAGELIJKS VAN ZO'N vlot* werkende Philips Stofzuiger Handstofzuiger f 120,-- herinnerde aan de vele banden die in de vorige gemeente bestonden. Sprekende namens de Geref. Kerk zeide de heer Warnaar verheugd te zijn over het vervullen van de va cature en hij sprak de wens uit, dat God het werk' van ds. Verwe lius zou zegenen. De heer D. G. van der IJoeven uit Benthuizen, die de catechisatie al die tijd had waar genomen, droeg deze nu over aan ds Verwelius. Ds. Cuperus sloot de rij van spre kers, waarbij hij teruggreep op en kele punten uit de predikatie. Hij nodigde de aanwezigen uit ds. Ver welius Psalm 67 1 ,,d' Algoede God zij U genadig" toe te zingen. Tijdens een op de kerkdienst vol gende bijeenkomst in het vereni gingsgebouw 't Anker bestond gele genheid kennis te maken met de nieuwe predikant en diens echt genote. '-huidje Tijdens een druk bezochte receptie in de raadszaal van het gemeente huis is de heer H. Schutte, directeur van de gemeentebedrijven ter gele genheid van zijn veertig jarig ambts jubileum in dienst van ide gemeente Waddinxveen vorige week vrijdag van vele zijden gelukgewenst. Tevo ren was de jubilaris reeds in besloten kring door het gemeentebestuur en -personeel gehuldigd, waarbij het woord werd gevoerd door burgemees ter C. A. van der Hooft, wethouder Venema, gemeentesecretaris Jenné, de directeur van gemeentewerken, de heer Kraneveld en de ontvanger, de heer van der Krans. Tal van geschen ken werden de heer Schutte aange boden. Ook tal van vrienden en za kenrelaties uit Waddinxveen en om liggende gemeenten lieten tijdens de receptie hun gelukwensen vergezeld gaan van een stoffelijke blijk van waardering. Een aparte noot was de aanwezigheid van het voltallige brandweerpersoneel in uniform en materieel. Na een inspectie door de heer Schutte, vergezeld van de bur gemeester, boden de brandweerlieden de commandant hun gelukwensen aan. Oranjelaan 42 nen wij de moge- WADDINXVEEN lijkheid tot het ope- nen van $paawe>Ue*iiïifyZto maatoOLe.1* vast jstermijn vin een maan Op deze rekening kunnen alleen ronde bedragen van f 500,- worden ingelegd. Voor de normale spaargelden, welke dus dagelijks opvraag baar zijn, handhaven wij de rentevergoeding van 3'U met een opzeggingstermijn van een maand, tegen een rente van (Foto Sjaak Noteboom) kranenburg de bruin Passage 131 Tel. 3003

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1