Weekblad voor Waddinxveen Concert West Nederlands Symfonie Orkest Ds Verwelins door jeugd begroet Vliegerpapier Architect Stuurman kwam in 50 jaar nooit te laat Krant verschijnt thans op donderdag Vlieg-ers voor liobby en wetenicliap Haagse autobussen naar Argentinië Bejaardenreisclub naar Brabant Nr. 845. DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1961 17e JAARGANG Adres redaktle en administratie: Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. I Oranjelaan 9 Waddinxveen, Telef. 2238 Abonnementsgeld per kwartaal f I.» bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m<m. Kontraktprtjs op aanvraag. uiterlijk 's woensdagsavonds Inzenden 1 Met ingang van heden is de verschijningsdatum van het Weekblad) voor Waddinxveen gewijzigd. In de toekomst zal de krant iedere donderdag bij onze abonnes in de bus rollen, terwijl de postabonnés deze op vrijdag zullen ontvangen. De vervroegde verschijning, o.m. een gevolg van de vrije zaterdag en de daarmee samenhangende wens van de PTT en adverteerders het blad vroeger in omloop te brengen, hebben uiteraard ook voor onze organisatie de nodige consequenties. Teneinde zorg aan de inhoud van onze krant te kunnen besteden dienen zowel advertenties als redactionele bijdragen uiterlijk op dinsdag voor twaalf uur in ons bezit te zijn. Door de toegenomen omvang van de krant en de steeds groter wor dende oplage is het ons niet meer mogelijk, zoals in het vérleden nog wel eens gebeurde, later ontvangen bijdragen nog te verwerken.' Gaarne doen wij een beroep op de medewerking van alle belangheb benden. De heer P. D. Stuurman bestudeert nieuwe bouwplannen met zijn naaste medewerker, de heer T. W. Verwey. (foto Sjaak Noteboom) medewerkers, die dezer dagen het jubileum in besloten kring met een gezellig diner zullen vieren, van meepraten. De heer Stuurman is een harde werker, die zijn hand nog niet omdraait voor een afspraak om 's ochtends kwart voor zeven. Van wat er in zijn bedrijf omgaat ontgaat hem niet veel, want hij wil graag alles weten. Pony paardjes De grote hobby van de heer Stuur man vormen zijn ponypaardjes. Niet minder dan veertig van zijn dieren lopen er rond op de Waddinxveen- se weidegronden. Op het ogenblik telt zijn veestapel bovendien zestien ponyveulens. Zij vormen een geluk kig bezit van deze succesvolle archi tect, die helaas in zijn privé-leven minder geluk heeft ondervonden en zich tweemaal een echtgenote zag ontvallen. Toekomstplannen voor vrachtvervoer met reuzenvliegers van nylon Met de jaarlijkse Waddinxveense, langzamerhand traditioneel geworden vlie gerwedstrijd op zaterdag a.s. in het verschiet is het interessant vast te stel len, dat vliegeren echt geen tijdverdrijf is, dat alleen door de Nederlandse jeugd wordt bedreven. Niets is internationaler dan het vliegeren dat vooral in het Verre Oosten tot een sport van betekenis wordt gerekend. Beroemd) zijn de vechtvliegers uit India, de drakenvliegers van de oude Chinezen, de» Japanse visvliegers en de 'valkvlieger uit Brazilië. Vooral deze laatste is van een bij zondere uitvoering en lijkt door z'n bewegende vleugels meer op een enorme vogel dan op een vlieger. Ook de Brazilianen organiseren vliegerwedstrijden, waarbij de zeer ervaren lieden er zelfs in slagen met aan hun vliegers bevestigde haakjes bepaalde voorwerpen van de grond op te pikken en mee om hoog te nemen. In tal van landen kent men ver schillende vormen van vliegerwed strijden. Vaak gaat het erom, welke vlieger de grootste hoogte bereikt. In het Verre Oosten gaat men ech ter ook vliegergevechten aan. In India bijvoorbeeld worden de ran den van de vliegers met scheer mesjes bezet en door handig te manoeuvreren tracht men daarme de het vliegertouw van de tegen stander door te snijden. Een ander middel is een in lijm gedompeld vliegertouw door glasgruis te halen, waardoor met het touw een soort meseffect kan worden bereikt. Ook hierdoor kan men de touwen van de tegenpartij of zelfs hun vliegers vernielen. Honderden jaren oud Maar niet alleen jong en oud ver maken zich in vele delen van de wereld met papieren, zeildoeken of plastic vliegers van de meest uit eenlopende vormen. Voor weten schap en militaire doeleinden wer den ze vele malen benut en ook thans is de vlieger nog het onder werp van studie der deskundigen. In China, Korea en Japan speelden vliegers al honderden jaren gele den een rol bij militaire krijgslis ten. In de Boerenoorlog in Zuid- Afrika maakten de Britten gebruik van vliegers en ook in de Ameri kaanse burgeroorlog was de vlieger een dankbaar spionnage-instrument. Tal van wetenschapsmensen maak ten in het verleden gebruik van vliegers bij him experimenten. Dank zij aan een vlieger opgelaten antenne kon destijds een eerste ge slaagde radio-verbinding over de Atlantische Oceaan tot stand wor den gebracht. Vrachtvliegeren in de toekomst. Toekomstplannen Op de deze zomer in Parijs gehou den grote luchtvaartexpositie zette de Amerikaanse Ryan-fabriek de vlieger weer in het middelpunt der belangstelling door een ontwerp te tonen van een vlieger, vervaardigd van nylon of zeer dun metaal, die in de toekomst zou kunnen dienen voor vrachtvervoer. In zij-aanzicht lijkt de constructie wel enigszins op een mast met aan weerszijden gelijkvormige gebolde zijlen. Een helikopter met een dergelijke enor me vlieger op sleeptouw zou han gende aan deze vlieger zes maal zo veel vracht kunnen meevoeren als in het eigen laadruim. Zelfs gelo ven deskundigen in de verre toe komst in een toepassing voor passa giersvervoer. Dat het geen toe komstfantasie is van een tekenaar blijkt wel uit het feit dat het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart aan de Ryanfabriek heeft opgedragen het project ver der te bestuderen en te ontwikkelen. Verheul kan order nu snel uitvoeren De N.V. Auto-industrie, die enkele jaren geleden aan de Haagse Tram wegmaatschappij een aantal auto bussen verkocht, heeft thans 25 van deze voertuigen van de HTM terug gekocht. De bussen zijn nimmer gebruikt, omdat de HTM reeds ver scheidene jaren met een groot per soneelstekort kampt, waardoor de nieuwe wagens in de garage moes ten blijven. In totaal had de HTM vijftig ongebruikte bussen staan. Het is niet uitgesloten, dat de nu nog resterende 25 stuks worden verkocht aan het Rotterdamse tram- wegbedrijf RET. Besprekingen hier over zijn gaande. De naar Verheul teruggekomen bussen, die zijn voorzien van de Britse AEC-motoren, worden na een grondige inspectie en enkele noodzakelijke voorzieningen via de AEC-fabrieken in Engeland naar Argentinië verscheept. De leden van de Waddinxveense be jaardenclub hebben vorige week hun jaarlijkse reis gemaakt. Met 3 bussen vertrokken de ongeveer 55 deelnemers, onder wie nog een 94 jarige, richting Brabant. Via de Vlist werd gereden naar Schoonhoven waar hotel Lekzicht de eerste onderbreking vormde. Over de nieuwe brug bij Gorkum ging het gezelschap naar Breda, waar in het Mastbos de middag maaltijd werd genuttigd. Met veel genoegen werd een deel van de middag doorgebracht in Groot Speijck te Oisterwijk. Montfoort was de laatste stopplaats voor de versterking van de inwen dige mens. Omstreeks half negen 's avonds keerde de bussen met het opgewekte reisgezelschap terug in Waddinxveen. Ds. Verwelius, de nieuwe Ned. Herv. predikant in Waddinxveen heeft vorige week donderdagavond tijdens een bijeenkomst in het wijkgebouw aan de Esdoornlaan kennis kunnen maken met de plaatselijke hervormd- gerefor meerde verenigingen. De bijeen komst, die was georganiseerd door de Hervormde Jeugdraad stond on der leiding van ds. J. R. Cuperus. Ieder op him eigen wijze presen teerden de verenigingen zich aan ds. Verwelius, die met zijn gezin op deze manier in vrij korte tijd al een behoorlijke indruk van de activiteiten van de bestaande ver enigingen kon krijgen. Een over zicht van de bij de jeugdraad aan gesloten verenigingen werd gege ven door de heer van Wijngaarden en de heer Noorlander. Verder stonden op het programma een bij belinleiding door een der leden van de meisjesvereniging Sola Fide, de clamatie door mevrouw Geluk van de vrouwenvereniging Maria Mar tha en een wedstrijd bijbelgeschie denis voor de zondagsschoolleerlin gen. Met behulp van bandrecorder en kleurendia's werd een klank-licht beeld gepresenteerd, dat zowel een overzicht gaf van de vorige ge meente van ds. Verwelius, Olde- broek, als van Waddinxveen. Het beroep van de jeugd-ouderling, de heer J. Hoogendoorn op de nieu we predikant om in het bijzonder zijn aandacht op de jeugd te rich ten bleef niet onbeantwoord. Aan het slot van de bijeenkomst zeide ds. Verwelius juist speciale belang stelling voor de jeugd en het ver enigingsleven te hebben. Hij hoopte op een goede samenwerking en een verdere uitbouw van het vereni gingsleven. Medewerking aan het programma van deze kennismakingsbijeenkomst werd verleend door de Ned. Herv. Zangvereniging „Vox Jubilans." in verschillende kleuren. VLIEGERTOUW. BOEKH. „VELDWIJK" Op dinsdagavond 10 oktober a.s. concerteert, zoals reeds eerder aangekondigd het West Nederlands Symfonie Orkest onder leiding van zijn dirigent Sam Swaap in het Gereformeerd Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. Een bijzonder aantrekkelijk programma omvat de uitvoering van werken van bekende componisten, waarbij de keuze viel op het Concerto grosso van Vivaldi, Symfonie nr. .95 van Haydn* ouverture ,Die Italienerin in Algerie' van Rossini, Russische Volkswijzen van A. Liadov en ouverture Egmont van L. van Beethoven. In de loop der jaren heeft de Wad dinxveense gemeenteraad enige duizenden guldens gefourneerd in verband met verleende garanties voor dergelijke concerten. Dit jaar heeft de raad hiervan echter afge zien, omdat men niet voldoende vertrouwen had in een serieuze belangstelling voor de concerten. Niettemin heeft de burgemeester gemeend deze concerten voor Wad dinxveen niet verloren te moeten laten gaan. Ondanks het ontbreken van de garanties is Sam Swaap met zijn orkest uitgenodigd. Teneinde belangstelling voor dit concert te wekken heeft de burgemeester zich in een schrijven tot een aantal in woners gewend, van wie kan wor den aangenomen, dat zij voor deze kunstuitingen in het algemeen be langstelling hebben. In zijn brief zegt de heer van der Hooft o.m.: „Het zou te betreuren zijn, als de jaarlijkse concerten geen doorgang zouden kunnen vinden. Dit zou im mers leiden tot culturele verarming, wat de leefbaarheid in pnze snel groeiende gemeente ernstig zou schaden. Door het bijwonen van dit concert levert u uw positieve bij drage aan ons aller doel juist die leefbaarheid te vergroten door onze gemeenschap ook' in culturele zin te verheffen." Ook jeugdconcert De toegangskaarten kunnen, even tueel telefonisch worden besteld ten raadhuize. De toegangsprijs is ge steld op 3,—. Tijdens de pauze is er gelegenheid in een aparte zaal tot het gebruiken van een kop je koffie. Indien blijkt, dat er in Waddinx veen voor muzikale kunstuitingen toch meer belangstelling bestaat dan vaak wordt vermoed, ligt het in het voornemen zo mogelijk meer dan eenmaal per jaar dergelijke evenementen te organiseren, waar bij dan ter wille van de variatie ook een beroep op andere orkesten en solisten kan worden gedaan. Het jeugdconcert, waarvoor de raad wel subsidie toestond, is bepaald op maandagmiddag 16 oktober. Ingenieursbureau werd in halve eeuw een begrip voor Waddinxveen Nog nimmer is hij te laat op een afspraak gekomen, hij eist veel van zich zelf en zijn medewerkers, hij is een hard zakenman maar tegelijkertijd een bescheiden mens, die zich niet graag op de voorgrond plaatst. Zo is Pieter Dirk Stuurman, de man die zich precies vijftig jaar geleden in Waddinxveen vestigde als zelfstandig architect. De naam Stuurman is hier sedertdien een begrip geworden, maar ook ver buiten de grenzen van deze gemeente strekt het arbeidsterrein van het architectenbureau Stuurman zich uit, dat sinds 1935 ingenieursbureau was en sinds kort N.V. Bouwkundig Ingenieursbu reau van P. D Stuurman is geworden. Bijna dreigde dit bijzondere jubi leum in alle stilte voorbij te glijden, geheel in overeenstemming met het karakter van de thans 76-jarige heer Stuurman. Het was echter het Waddinxveense gemeentebestuur, dat de heer Stuurman dezer dagen met een kleurige bloemenattentie herinnerde aan het feit, dat hij niet alleen vijftig jaar geleden betrok ken was geweest bij de verbouwing van het pand aan de Zuidkade tot raadhuis, maar dat hij in datzelfde jaar de basis legde voor een archi tectenbureau, dat eens miljoenen opdrachten zou krijgen uit te voe ren. Geboren in Ammerstol kwam Pie ter Stuurman via Westzaan (waar thans nog 55 woningen onder zijn toezicht in aanbouw zijn) en Rot terdam, waar hij opzichter was bij de RTM, naar Waddinxveen. Zijn eerste opdracht was de Chr. MULÖ- school hier ter plaatse. Het is ty perend voor de oprichter, dat hij onder zijn relaties zo vele vaste klanten telt. Het mag zonder meer als een compliment voor zijn werk en stiptheid worden beschouwd, dat velen hem trouw bleven. Grote projecten Een van de eerste grote werken in Waddinxveen was voor de heer Stuurman de voormalige kurkwa- renfabriek aan de Noordkade, thans in gebruik bij het Bedrijfschap Zui vel. Een grote opdrachtgever uit die beginjaren was -ook de Produ cent te Gouda, voor wie onder su pervisie van de heer Stuurman in 1913 het complx in Gouda werd ge bouwd. Bij verdere uitbreidingen en nieuwbouw van kantoren, veevoe derfabriek, melkfabriek, kaaspak huis in de jaren van 1928 tot en met 1955, alsmede de verbouw van de zuivelfabriek in dit jaar, was het bureau van de heer Stuurman steeds weer betrokken. In de jaren 1916 tot 1925 kwamen de omvang rijke bedrijfscomplexen van de Kon. Ned. Tapijtfabrieken te Moordrecht en Rotterdam tort stand volgens ontwerpen van de heer Stuurman. Vele jaren trad hij op als gemeen tearchitect van Waddinxveen. Heel wat tekeningen van de in de afge lopen vijftig jaren in deze verrezen bouwwerken dragen het stempel Stuurman. Daarbij denken we aan de burgemeesterswoningen van oud burgemeester Warnaar aan de Kerk weg en van burgemeester Van der Hooft aan de Sniepweg. Met het tussen 1940 en 1946 gereed geko men Dobbelmanncomplex aan de Noordkade kwam een voor die tijd eporm werk tot stand, waarvoor de kosten in 1940 reeds op 1,7 miljoen gulden werden geraamd. Vrijwel alle grote plaatselijke industrieën deden in de loop der jaren wel een beroep op de heer Stuurman. Hon derden woningen staan op z'n naam waarvan een deel nog werd ge bouwd door het later in het leven geroepen afzonderlijke bouwbedrijf Stuurman. Specialist- Ook in de architectuur kent men specialisten. De heer Stuurman is een specialist voor veevoederfabrie ken en scholen. Niet minder dan 22 veevoederfabrieken in alle delen van het land werden in de loop der jaren door hem ontworpen. Op het ogenblik zijn onder supervisie van bureau Stuurman nog een aantal van deze fabrieken, o.a. in Woer den, Utrecht en Putten in aanbouw. Scholenbouw is dan de tweede spe cialiteit. De Chr. Landb-.huishoud- school aan de Ieplaan is het jongste schoolgebouw in Waddinxveen, dat volgens ontwerp van Stuurman tot stand is gekomen. Naast het grote aantal in het verleden al uitgevoer de projecten is men nu bezig aan de uitvoering van 9 schoolprojec ten in alle delen van het land. Voorts lopen er o.m. opdrachten voor een melkfabriek in Rotterdam, een fabriek voor Van Berkensteyn in Weert, 121 woningen in Moor drecht, een winkelpand in Bodegra ven, graanmaalderijen een kan toorgebouw in Stolwijk, lagere tuin bouwscholen in Amsterdam, Bos koop en Gouda, een drukkerij voor een Gouds bedrijf, enz. Bij de plannen voor de bouw van een nieuw Waddinxveens gemeen tehuis behoort het bureau Stuurman tot de drie hier ter plaatse gevestig de architecten, die een ontwerp hebben ingezonden. Een opdracht van zeer recente datum betreft het maken van een ontwerp vóór de bouw van de nieuwe Goudse veiling op Waddinxveens grondgebied. Er zit leven in het Bouwkundig ingenieursbureau, dat nog steeds is gevestigd aan de Brugweg, de plaats waar de heer Stuurman vijftig jaar een activiteit begon te ontplooien, die nog steeds niet tot stilstand is gekomen. Daar kunnen zijn achttien In Gouda gevestigd: Korte Tiendeweg 12-Telef. 3033 Kleiweg 108- Telef. 6033

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1