Leerkrachten voor het Land en TulnbouwonderwQs Arbeidsdag in V.S. is nationaal feest „Klaarovertjes" zijn actief geworden Horloges als hulpmiddel bij vele beroepen Het is tnaac wtti De avonturen van Freddy Fox WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 De eerste maandag in de maand september staat op alle Amerikaanse kalenders aangegeven als een officiële feestdag - als „Labor Day", de dag die gewijd is aan elke werkende Amerikaanse man of vrouw. Dit jaar viel Labor Day dus op 4 september. Het was voor de 67ste maal, dat werkend Amerika deze nationale feestdag vierde..In 1894 immers ver klaarde het Congres de eerste maandag in september tot Labor Day, nadat reeds sinds 1883 de Amerikaanse vakbonden deze dag gebruikten om te demopstreren voor betere arbeidsvoorwaarden. PAGINA 2 Natuurlijk is het karakter van La bor Day door de jaren heen flink veranderd. Alle eisen van 1882 zijn sinds vele jaren ingewilligd en de doelen van toen zijn veelal verre overtroffen. De arbeiders van 1961 hebben sociale zekerheden verwor ven waaraan hun grootvaders onder de spandoeken met opschriften als „achturen dag", „Meer loon, minder uren" nauwelijks durfden -denken. De grote parades, bijeenkomsten en toespraken zijn gebleven maar de sfeer is veranderd. De nood is ver anderd in welvaart. Prijsstijgingen in aanmerking genomen kan de Amerikaanse arbeider anno 1961 drie maal zo veel kopen* als zijn collega die zeventig jaar geleden demonstreerde. Hoger minimum loon Dit jaar droeg Labor Day een spe ciaal karakter. Op 3 september im mers werd de nieuwe wet van kracht, die voorziet in de instelling van een minimumloon van 1,25 per uur. De verhoging van de minimumlo nen was slechts een van de sociale maatregelen die de regering Kenne dy op het programma heeft staan of reeds heeft uitgevoerd. Om er een paar te noemen: verhoging van de werkloosheidsuitkeringen, het beschikbaar stellen van fondsen voor de omscholing van arbeiders en verbetering van de infra-struc- tuur in wat in Nederland „probleem gebieden" genoemd wordt, het ver lenen van federale hulp aan het onderwijs, federale woningbouwpro gramma's en overheidsprogramma's voor de omscholing van arbeiders die hun oude beroep verliezen door de technologische veranderin gen zoals de automatisering. Het behoeft geen betoog, dat al de ze maatregelen de warme steun hebben van de Amerikaanse ar beidersorganisaties. Vele van deze maatregelen betekenen immers de verwerkelijking van lang gekoes terde wensen. Niet alleen sociaal, maar ook eco nomisch is de Ameriaanse arbeider er op Labor Day 1961 beter aan toe dan een jaar geleden. De reces sie lijkt goeddoeels overwonnen. De produktie, vooral die van de staal en automobiel-industrie neemt weer toe. De werkgelegenheid groeit en het inkomen per hoofd stijgt. In juni j.l. steeg het weekloon per in dustriële arbeider tot de record hoogte van 94,24, dat is een stij ging van 1,34 vergeleken bij mei j.l. en een stijging van 2,64 ten opzichte van het hele jaar 1960. Maar men moet de minder gunstige omstandigheden niet verdoezelen: de werkloosheid - en vooral de structurele werkloosheid tengevolge van technologische veranderingen - blijft hoog. Gelukkig blijft de Ame rikaanse minister van Arbeid, Ar thur J. Goldberg de juiste man te zijn om dit probleem aan te pak ken. Op zijn departement is een werkgroep gevormd die omscho lingsprogramma's ontwerpt. Suc cessen bij de bestrijding van de werkloosheid zijn - ook mede dank zij het ruime begrip van het be drijfsleven - niet uitgebleven. Waddinxveen-junioren kregen wisselbeker Tijdens de jaarvergadering van de K.N.V.B.-afdeling Gouda, die on langs in de Pijpenstad werd gehou den, werd besloten om de wissel beker voor het juniorenteam, dat het afgelopen jaar de beste indruk had gemaakt, ditmaal toe te ken nen aan het team van Waddinx- veen met 15 punten. Op de tweede plaats eindigde Be Fair, die houder was, met 14,9 punten. Lekkerkerk werd derde (14,7 p.), Bergambacht vierde, Gouda vijfde en Unio uit Oudewater zesde. ptMpett if* fcanUci^U In het vriendelijke Grignon nabij Versailles zal op 30 september en 1 oktober door landbouwers uit 18 landen waaronder Nederland strijd worden geleverd om de titel „We reldkampioen ploegen". De wereld kampioen zal in het bezit komen van de felbegeerde en door Esso uitgeloofde „Gouden Ploeg". Deze kampioenschapswedstrijden worden dit jaar voor de negende achtereen volgende maal gehouden. In 1962 zal de strijd om wereldtitel in Ne derland worden gestreden. De deelnemers moeten hun kunnen tonen zowel in een stoppelveld als op grasland en volgens insiders be looft het een uitermate spannende strijd te worden.Aan de wereld kampioenschappen gaan op 29 sep tember de wedstrijden om de nati onale Franse titel vooraf. In het kader van de kampioenschap pen wordt o.m. een landbouwten toonstelling gehouden in de land bouwhogeschool van Grignon, ter wijl voorts folkloristische feesten zullen plaatsvinden. Alle inlichtin gen over deze ongemene wedstrij den worden gaarne verstrekt door le Cercle National des Jeunes Agri- culteurs (11 bis Rue Schribe - Paris (90)). De schoolvakanties zitten er weer op. Slierten fietsende kinderen trekken van het ene dorp naar het andere, van het ene stadsdeel naar het andere kennis en wijsheid op te doen. Trossen lopende en soms stoeiende kinderen huppelen weer op de trottoirs om in de nabijheid van hun school de straat over te steken - soms onder geleide van een yolwassene of agent, soms zonder geleide, soms beschermd door een jeugdverkeersbrigadier, een „klaar- overtje". Bijna dertien jaar geleden trad in Europa de eerste jeugdverkeersbri gadier voor het voetlicht: Amster dam had op 27 oktober 1947 de pri meur. Dit was het gevolg van een gelukkige samenwerking tussen een hoofd van een school en de hoofd stedelijke verkeerspolitie. Onbekend waren de klaarovers, zoals ze al gauw door de volksmond werden gedoopt, niet: reeds van 1927 af be stonden in de Verenigde Staten de zgn. „school-patrols", die veel nuttig werk leverden. Het Amsterdamse initiatief heeft in ons land veel navolging gevonden. Niet alleen om dat hierdoor het oversteken van de rijweg voor de schoolkinderen min der gevaarlijk werd, maar ook om dat de opvoedende waarde die van de jeugd verkeersbrigades uitgaat van groot belang wordt geacht: de klaarovers immers leren op zeer jeugdige leeftijd anderen behulp zaam te zijn, verantwoordelijkheid voor het welzijn van mede-wegge bruikers te dragen en op kritieke momenten handelend op te treden. ;Nuttig instrument Hoewel de situatie in tal van ge meenten zich niet leent voor het instellen van jeugdverkeersbriga- diers - op grote invalswegen en zeer frequent bereden doorgangswegen is deze taak voor jeugdigen tè W hisky-shampoo voor de man Whisky stijgt veelal naar het hoofd - maar nu gaat het ook op het haarEen Schotse onderne ming brengt thans een naar whis ky geurende shampoo voor man nen op de markt onder de naam „Highland Brigade". Bestandde len van deze shampoo zijn: de beroemde „Scotch" een vet alco hol, glyceriden en een middel dat roosvorming tegengaat. John Armstrong-Fayne, de direc teur van de fabriek die deze shampoo produceert zegt, dat de whisky-shampoo zowel de hoofd huid ah de haarworteh stimuleert, aldus de „Chemische Couranf'. Rijdt beheerst in stad en dorp. Plotseling overstekende kinderen kunnen de weg van de auto kruisen. Het kan uw eigen kind zijn. Waarschuw/ uw kroost bij voortduren tegen de gevaren van zorgeloos oversteken. zwaar en tè gevaarlijk - is de jeugdverkeersbrigadier een nuttig instrument gebleken tot verhoging van de verkeersveiligheid en ver mindering van het aantal ongeval len. Ook het Verbond voor Veilig Verkeer heeft behoudens bepaal de omstandigheden - het instellen van jeugdverkeersbrigadiertjes ook warm aanbevolen. Bij het Verbond zijn dan ook alle jeugdverkeersbri- gadiers collectief verzekerd te gen ongevallen - ter dekking van de financiële gevolgen van onge vallen, die de klaarovers mochten overkomen tijdens de uitoefening van hun functie als mede tijdens hun gang van huis of school naar de standplaats van hun brigade en omgekeerd, èn tegen wettelijk aansprakelijkheid, die dus dekking geeft tegen het financiële risico, dat voortvloeit uit een on juiste uitoefening van him functie. „Klaar. over Het klinkt weer in tal van dorpen en steden. Duizen den en duizenden kinderen steken in groepjes over op dit bevel, in het volste vertrouwen dat hen niets zal overkomen. Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt in september ook uw medewerking om te voor komen, dat dit vertrouwen niet wordt beschaamd. De klaarover heeft niet de bevoegdheid het ver keer te laten stoppen, maar ook hier is samenwerking vereist. De toeneming van de belangstelling voor het lager land- en tuinbouw- onderwijs is een verheugend ver schijnsel. De ontwikkeling is gegaan van het cursusonderwijs in de avonduren naar het dagonderwijs in goed ingerichte scholen. Deze scholen zijn vierklassig. In de eer ste klas wordt daar vijf dagen per week les gegeven, evenals in de tweede klas. In de derde wordt vier dagen en in de vierde klas drie dagen per week les gegeven. Bij deze scholen wordt aan de alge mene vorming zeer veel aandacht geschonken en is het onderwijs aan gepast aan de behoefte van het) land- en tuinbouwbedrijf. Wil dit onderwijs gunstig verlopen, dan moet naast goed ingerichte scholen ook over bekwame leer krachten kunnen worden beschikt. De reeds een halve eeuw bestaande opleiding van onderwijzers voor de akten land- en tuinbouwkunde l.o. bleek bij lange na niet in de be staande behoefte aan leerkrachten te kunnen voldoen.Om deze reden is naar nieuwe mogelijkheden uit gezien en is aan de Rijks Hogere Landbouwschool te Dordrecht drie jaar geleden een opleiding begon nen voor de akte L I (leraar lager landbouwonderwijs) en de akte L II (leraar lager tuinbouwonderwijs). Om tot deze opleiding te worden toegelaten, moet men voor de akte L I in het bezit zijn van een diplo ma van een hogere landbouwschool, voor de akte L II van een hogere tuinbouwschool. Bezitters van de akte L I kunnen later door het volgen van een applicatiecursus in het bezit komen van de akte L II en omgekeerd. Omdat voldoende land- of tuinbouwkundige kennis aanwezig is, is de opleiding te Dor drecht vrijwel geheel gericht op de voorbereiding tot het leraarsambt. De cursus duurt ongeveer 10 maan den, nl. van ongeveer half septem ber tot ongeveer half juli. Tot nu toe zijn al 47 leraren voor de beide akten aan de hogere landbouw school te Dordrecht opgeleid en ve len van hen hebben een prettige en voldoening gevende werkkring bij het lager land- en tuinbouwonder wijs gevonden. Het salaris is als dat van.leraren bij het u.l.o.-onderwijs. Dezer dagen begint de nieuwe op leiding. Hier is een kans voor jonge land- en tuinbouwers zich tot het leraarsambt te bekwamen. Voor dien was het alleen voor onderwij zers mogelijk de akte l.o. land- en tuinbouw te halen. Een bezwaar is hiervan altijd dat er weinig of geen praktijk achter zit. De nieuwe op leiding ondervangt dit bezwaar. tijd in twee verschillende plaatsen waar ook ter wereld af te lezen. Door een speciale ring op de hor- logekast kan de piloot, de zeeman of zakenman, kortom iedereen, die veel en ver reist de juiste tijd op alle punten van de aardbol vast stellen. Niets werd bij dit buiten gewone model over het hoofd ge zien, zelfs niet het wisselen van zomer- en wintertijd, die met rode letters is aangegeven. Tenslotte maakt dit horloge het voor de ste ward of stewardess mogelijk om ge durende de vlucht op ieder gewenst ogenblik de juiste plaatselijke tijd op te geven, alsmede de tijd, die nog rest voor de plaats van be stemming is bereikt. Door een ring met een speciale schaalverdeling kunnen deze inlichtingen h la mi nute worden verstrekt. Een andere chronometer, die speciaal voor deel nemers aan autorally's werd ont worpen maakt het berekenen van gemiddelde snelheden tot kinder werk. Voor de Zwitserse horlogefabrikan ten beperkt zich het probleem van het scheppen van nouveautés niet tot het uitdenken van nieuwe me chanische snufjes en nieuwe vorm gevingen. De onderzoekers op dit gebied werpen zich daarbij ook met al hun energie op het vinden van nieuwe toepassingsmogelijkheden voor uurwerken, opdat deze tot steeds nuttiger hulpmiddelen voor de moderne mens in het beroepsle ven worden. Als voorbeeld noemen we de nieu we serie „Sherpa"-horloges. Deze serie omvat een groot aantal uiterst volmaakte modellen die alle moge lijke nuttige berekeningen in spe ciale beroepen mogelijk maken, be rekeningen, welke op de wijzerpla ten kunnen worden afgelezen. Zo bestaat er sedert kort een spe ciaal horloge voor afnateur- en be roeps-diepzeeduikers, dat in nauwe samenwerking met diepzeeduikers is ontworpen. Door een op het glas aangebrachte schaalverdeling kan de duiker in één oogopslag vaststel len, hoeveel tijd hem nog rest voor hij weer naar de oppervlakte moet terugkeren, zonder risico's te lopen. De draaibare ring is bovendien voorzien van een beweegbare wij zer voor het berekenen van bepaal de tussentijden. Het horloge neemt inderdaad in het moderne dagelijkse leven een steeds belangrijker plaats in. Het gaat niet meer in de eerste plaats om de snelheden ter land, ter zee en in de lucht te berekenen, maar ook b.v. voor het bepalen van de pre statie van een machine. Al deze ge compliceerde berekeningen worden kinderspel met dit nieuwe model, dat de eigenschappen van een ui terst nauwkeurig en solide horloge in een waterdichte stalen kast paart aan de voordelen van een chrono meter. Een derde model, dat uitgerust is met een automatische kalender, maakt het mogelijk om op ieder willekeurig tijdstip de plaatselijke Door een beetje boter op het water te leggen, voorkomt u overkoken van aardappelen. Strooi wat zout op de bodem van de bakoven en u hebt vrijwel geen last van aanbranden tijdens het bakken. Gebak, dat nog vers is, snijdt u gemakkelijker met een warm mes. Lathyrus moet altijd in een klein beetje water gezet worden, ze blijft dan langer goed. Geel geworden bloemkool kookt men met iets melk, dan zal deze groente weer wit worden. U ruikt een petroleumstel niet, als u de pit goed schoonhoudt. Wilt u het toestel doven, dan niet uitblazen maar de pit omlaag draaien. Appelen en peren kunt u bewaren in de kelder, mits u ze met de steel naar boven legt. Is een emaillepan droog gekookt, dan direct de pan vol warm water zetten. Niet op een koude aanrecht of aanrecht of vloer plaatsen om springen te voorkomen. Rustig la ten afkoelen, eventuele spijzen la ten weken en deze verwijderen met warm water. Het maken van duiker en rio lering in en het dempen van ge deelte van de Kerkwegvaart en de Dorpsstraatvaart, alsmede het ver breden van de Dorpsstraat, is door B. en W. van Waddinxveen gegund aan de Gebr. P. en A. de Man uit Ammerstol voor 370.300. 89. En toen kwam ik hier en ben, geloof ik, zomaar in slaap geval len, totdat jullie me wakker maak ten. En ik heb in twee dagen niets gegeten, zo eindigde Bert zijn ver haal. Rein keek de anderen aan. Wat voor straf moeten we hem ge ven? zei hij met een knipoogje. Freddy had stilletjes schik in het verhaal van de diefstal en D^kkie was helemaal vertederd door het laatste: en ik heb in twee dagen niets gegeten. Hij kon zich niet voorstellen, dat iemand dan nog leefde. Ik vind, zei hij, we moesten hem voor straf al vast maar een paar boterhammen laten eten en daarna moest hij de aardappels schillen. Rein en Freddy vonden die straf voldoende. Maar, vond 'Rein, hij krijgt alleen droog brood. Dat vond Bert allang goed en had het brood in een ommezien op, waarna hij ijverig aan het schillen ging. Het duurde Dikkie, die ook weer een geweldige honger had, veel te lang en weldra hielp hij Bert een handje mee. 90. Het eten was spoedig klaar en nog veel gauwer in de vier hon gerige magen verdwenen. En toen moest Rein vertellen hoe ze hier zo kwamen. Hij vertelde van de ontvoering van maarschalk Oosten wind wat Bert al wist naar hij zei, wat ze hadden gehoord bij het kas teel van Koning Winter, van hun plan om met die vliegmachine te gaan om de maarschalk te zoeken, hoe ze ontdekt waren en tenslotte van hun voornemen om door de ondergrondse spoorlijn het land van Prinses Lente te bereiken en van hun avonturen onderweg. En zo zitten we hier, besloot Rein zijn verhaal. Bert zweeg een hele poos en vroeg toen aarzelend: Zeg, Rein, zou ik niet met jullie mee kunnen? Ik heb jullie wel erg gehinderd, maar ik beloof je, alles weer goed te maken. Rein keek de anderen aan. We kunnen hem toch niet best alleen laten, zei Dikkie. Och, na tuurlijk gaat hij mee, riep Freddy. Nou, dat is dus afgesproken zei Rein, dan gaan we nu gauw slapen en kunnen we morgen vroeg be ginnen. FEUILLETON Bea heeft het pleit gewonnen door Herik van Heeswijk HOOFDSTUK 13, nr. 19. Hij nam achter het stuur plaats en startte de motor. „U bent er een paar weken uit geweest, juf. Dan ga je zoiets anders bezien. U zult nog heel wat moeilijkheden hebben te overwinnen in ons dorp. Let maar op mijn woorden. Maar als ik u ergens mee kan helpen, zeg het dan maar, hoor. Ik ben u dankbaar, dat u me wakker geschud hebt. Ik heb me nog nooit zo vrij en gelukkig gevoeld, sinds ik thuis weg ben „Ik zal eens met je vader gaan praten Hij keek haar van terzijde aan. „Dat zou ik maar laten, juf. Hij xs in staat om u van de boerderij af te schoppen „Kom, dat zal zo'n vaart niet lopen." „Nu ja, u bent in ieder geval gewaarschuwd." In het dorp reed Maas demonstratief tot vlak voor het huis van Van Schagen. Daarna pakte hij haar koffers en zette die binnen het hek. Ze drukte zijn hand en hield die even vast. „Hartelijk dank voor alles, Maas. Ik kom je wel eens opzoeken bij Hansen. Goed Zijn blik ver helderde. „Datdat zou ik geweldig vinden. En Piet en Gerrie natuurlijk ook." „Dat is dan afgesproken. Het beste op de bus." „Dank u." De begroeting van de Van Schagens was koel en uitgesproken onhar telijk. Men had natuurlijk gezien, dat de jonge Zijp haar weer opgehaald had. En Maas Zijp stond nu bij de Elshovenaren zwart aangeschreven. Iemand, die zo te keer gaat tegen zijn ouders en dan het huis uitloopt, neen daar kwam natuurlijk niets meer van terecht. Zag je nu al, werd conducteur op de autobus. Nou, bij de VAD konden ze natuurlijk niet weten, wie ze in dienst genomen hadden Wat Bea niet wist was, dat het schoolbestuur de dag tevoren in spoedvergadering bijeen was geweest. Op die bijeenkomst was ook het schoolhoofd uitgenodigd, want er was een zeer ernstige zaak te bespreken: het geval juffrouw van Laar. Wat moet je daarmee aan Stookt tussen ouders en zoon van een bestuurslid van de school, verkondigt revoluti onaire ideeën en brengt een zoon het hoofd op hol. Is de schuld van een breuk tussen Zijp en Maas Jan en laat zich door deze gevallene met de auto brengen van en naar het station. Lacht smadelijk om oeroude Elshovense tradities en doet haar plicht op Nieuwjaarsdag af met een simpel kaartje uit de hoofdstad. Dit alles zegt Sangelaar en Zijp bevestigd. Ja, de voorzitter begrijpt het allemaal uitstekend. „Mensen," zegt de voorzitter op rustige toon, jullie begrijpen, dat deze leerkracht niet meer te handhaven is. Ze wordt met ingang van 5 januari geschorst en we plaatsen een advertentie voor een nieuwe. Van Schagen moet dan maar zolang de eerste vier klassen onder zijn hoede nemen." De anderen knikken heel voorzichtig en heel bedachtzaam. Nu ja, knikkenSangelaar is er niet zo heel zeker van, dat ze het allemaal met hem eens zijn, maar dat kan hem weinig schelen. Hij kijkt de man nen eens een voor een aan, maar ze ontwijken zijn blik en zwijgen. Zijn oog valt ook op Hoogeboom, die rustig aan zijn gekregen sigaar trekt en die op zijn beurt de bestuursleden eens een voor een aankijkt. Ze durven natuurlijk niets te zeggen. Maar wat let' hem Wat kan hem nog gebeuren. Hij neemt de sigaar uit zijn mond en als de blik van Sangelaar hem ontmoet, schraapt Hoogeboom zijn keeL „Meneer de voorzitter... Sangelaar fron^Tcte wenkbrauwen. „Meneer Hoogeboom wat te vertellen!" Hij schudt *zijn hoofd. „Nee, alleen maar wat te vragen. U schorst iuffrouw van Laar. Wg nemen. GGns aan, dat dG juf dat niet neemt en zich beklaagt bij de inspecteur. Dat gaat natuurlijk via mij als school hoofd en ik zal verplicht zijn haar klacht door te zenden. Welk motief mijne'heren, denkt u aan te voeren om juffrouw van Laar te schorsen? Het is de inspecteur, die eind november nog op bezoek is geweest, bekend dat- ten eerste: ze een uitstekende leerkracht is, bij uitstek geschikt voor haar taak in de beide laagste klassen; ten tweede: het is aan te tonen, dat haar methode van onderwijs geven, waarin ik haar als schoolhoofd de vrije hand heb gegeven, omdat dit competeert tot mijn bevoegdheden, superieur is boven de onze. Haar eerste klassertjes zijn op het ogenbhk verder dan de vorige eerste klas verleden jaar omstreeks Pasen; ten derde op haar levenswandel is niets, maar dan ook zeer beslist niets aan te merken. Zoals u zelf weet, waren haar getuigschriften uit Amsterdam zelfs zeer goed; ten vierde: bij mijn weten hebben wij op onze school nog nimmer zo'n uitstekende leerkracht gehad. Ze bezit veel tact, ze is de baas in de klassen en de kinderen mogen haar bizonder graag; ten vijfde: ze is voor ons een prima collega en altijd bereid te helpen, als dat in haariVüJn<f°heren, g<ïit alles weet de inspecteur. Wat denkt u, dat zijn reactie zal zijn, als u juffrouw van Laar schorst Vergeet u niet, dat de tijden veranderen en de zeden ook. De onderwijskrachten van vandaag hebben behoorlijke beroepsmogelijkheden in dergelijke gevallen. Ik voor spel u, dat u het zonder meer verliest." Sangelaar kijkt zijn schoolhoofd minachtend aan. Dat is zo zijn manier van doen. Als hij wü, kan hij dat trieste mannetje breken. En er int smijten. En iedereen, die hem dwars zit, zal hij eruit smijten. Sonder enig voorbehoud. Daarom zegt hij fijntjes: „De heer Hoogeboom heeft zeker niet goed geluisterd, toen ik de wandaden van juffrouw van Laar zoeven opsomde

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2