Weekblad voor Waddinxveen Stolker bestaat veertig jaar Eerste BB-brochures over zelfbescherming verspreid Werelddierendag 4 oktober Onafhankelijk nieuwsblad Raadsvergadering Bezoek het CONCERT J. G. Herfst werd negentig jaar Nieuwe spoorbomen in gebruik Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raifeissenbank te Waddinxveen 17e JAARGANG - Nr. i Verschijnt elke donderdag Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel, Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 Thuiswerker grondlegger van moderne meubelfabriek Dezer dagen herdenkt de meubelfabriek C. Stolker N.V., fabrikant van de bekende „gildemeester" meubelen het veertigjarig bestaan. De juiste oprichtingsdatum is niet bekend, maar wel staat vast, dat de heer C Stolker in september 1921 op dezelfde plaats aan de Wilhelminakade, waar het bedrijf nog steeds is gevestigd, voor zichzelf begon met een bedrijfskapitaal van niet minder dan tachtig gulden. De oprichter leerde het vak bij Van Schaik en Berghuis en was, na gedurende de mobilisatie van 1914- 1918 in militaire dienst te hebben doorgebracht, werkzaam als thuis werker voor een ander Waddinx- veens bedrijf. Een brand verwoest te dit bedrijf en dat was voor de heer Stolker aanleiding voor zich zelf te beginnen. Korte tijd werkte hij alleen en in 1922 kwam voor een bedrag van drie gulden per week een knechtje hem helpen. Vrijwel van het begin af heeft de meubelfabriek van Stol ker zich toegelegd op zitmeubelen, die nog steeds het voornaamste deel van de produktie voor zich opeisen. Uitbreidingen Vooral in de jaren na de oorlog heeft het bedrijf, waar thans een vaste kern van vijftien man perso neel werkzaam is, een gestadige uitbreiding ondergaan. De beschik bare bedrijfsruimte in het oude stenen gebouw en de houtloods werd ruim verdubbeld, waardoor aan nieuwbouw een oppervlakte van duizend vierkante meter be schikbaar kwam, waaronder een toonzaal, die dezer dagen officieel in gebruik zal worden genomen. Tot 1952 zwaaide de heer Stolker alleen de scepter in het bedrijf. Toen ging de leiding over in han den van een driemanschap, bestaan de uit vader Stolker, een van de drie zoons en de schoonzoon C. v.d. Bas. In 1958 volgde een omzetting tot Naamloze Vennootschap met de heer Van der Bas als enige direc teur en de heer Stolker sr. die thans in Soest woont, als commissaris. De enige van de drie zoons van de heer Stolker die aanvankelijk aan het bedrijf was verbonden trok zich terug, aangezien zijn interesse een geheel andere kant uitging. Nieuwe plannen De afzet van Stolker N.V. bepaalt zich op het ogenblik alleen tot dfc binnenlandse markt. De vraag is zo groot, dat de vroegere export landen Canada, Duitsland en Bel gië voorlopig van het lijstje zijn af gevoerd. De jaarproduktie van vijf tien tot twintigduizend stuks is bij zonder gevarieerd en omvat bank stellen, met bijbehorende salonta fels en eetkamerinrichtingen. De heer C. van der Bas, de hui dige directeur, vertelde ons, dat de uitbreiding van de laatste jaren ei genlijk de realisering betekent van de plannen, die de oprichter reeds koesterde, voor hij de leiding aan zijn schoonzoon overdroeg. Maar de heer Van der Bas is nog niet tevreden en het aan de voet van de grote Gouwebrug gelegen stuk grond biedt voor de komende jaren nog voldoende uitbreidingsmogeljjk heden van het thans reeds sterk ge mechaniseerde bedryf. Serenade Concordia Ter gelegenheid van het jubileum recipieerde Stolker N.V. gistermid dag speciaal voor leveranciers in restaurant Royal. Voor maandag avond staat een korte bijeenkomst met het personeel op het program ma, waarbij Concordia, waarvan de heer Van der Bas erelid is, een serenade zal komen brengen. Tijdens een doorlopende receptie op dinsdag, woensdag en donder dag a.s. voor de afnemers, zal de heer Van der Bas zijn relaties ken nis laten maken met de nieuwe toonkamer en de daarin geëxpo seerde nieuwste modellen, die ook op de komende meubelbeurs in Utrecht te zien zullen zijn. Modeshow van Verbakei in Veren, gebouw Op dinsdagavond 3 oktober a.s. or ganiseert het modehuis Verbakei een modeshow voor de vrouwelijke bevolking van Waddinxveen, waar mede men voorlichting wil geven De eerstvolgende vergadering van de Waddinxveense gemeenteraad is voorlopig vastgesteld voor donder dag 12 oktober a.s. Grote resultaten Jubileum St. Victor- parochie Het jubileumjaar van de St. Victor- parochie, gerekend van pinksteren 1960 tot pinksteren 1961, waarin het 300-jarig bestaan werd gevierd, kan geslaagd worden genoemd. De ge raamde inkomsten van 15.000 werden ruimschoots bereikt. Na de jubileumfestiviteiten zoals misweek, liturgische tentoonstelling, oosterse liturgie, restauratie van de kruis wegstatie, doopkapel, priesterkoor, torenuurwerk e.d., blijft nog een batig saldo over, zodat ook de zij beuken van de St. Victorkerk nog een goede beurt zullen krijgen. Chr. Vrouwenbond De leden van de afdeling Waddinx veen van de Nederlandse Christe lijke Vrouwen Bond, die op 20 sep tember haar eerste bijeenkomst hield in het nieuwe seizoen, zagen zich geconfronteerd met een inter- resant onderwerp: „De Engelen Gods". Over dit onderwerp sprak ds. de Vey Mesdag uit Den Haag. De spreker had hiervan een uitge breide studie gemaakt en wist dit op boeiende wijze als lezing en niet als „preek" naar voren te brengen. Het was een onderwerp dat op zich zelf staat en" oud en jong bezig houdt en interesseert Tevens werd op deze avond beslo ten op 10 oktober a.s. een excursie te maken naar Rotterdam, waar 's morgens het s.s. „Rotterdam" van de Holland Amerika Lijn bezocht zal worden, daarna de „Euromast", en na het twaalfuurtje gebruikt te hebben, des 's middags een excursie naar het „Bouwcentrum" gemaakt zal worden. Voor deze dag bestaat veel belangstelling. Film Fanfare voor Werkende Jeugd De afdeling Waddinxveen van Wer kende Jeugd heeft voor haar bijeen komst op zaterdag 30 september in het Verenigingsgebouw aan de Sta tionsstraat beslag weten te. leggen op de succesvolle Nederlandse film „Fanfare" met in de hoofdrol Johan Kaart. Tevens hoopt men een film te kunnen vertonen over het ont staan van diverse muziekinstru menten. te geven door het West-N ederlandsche Symphonie Orkest op DINSDAG 10 OKTOBER a.s., des avonds om 8 uur in het Geref. verenigingsgebouw, Stationsstr. 18. Kaarten a f 3,vanaf vrijdag 29 september a.s. verkrijgbaar bij: Boekhandel Burger, Dorpstraat 80; Salon Doeleman, Kerkweg 143; Drogisterij van der Heijden, Zuidkade 1; Boekhandel Veldwijk, Oranjelaan 9; Tabeks- magazijn Sonneveld, Kon. Wilhelminaplein 6 en ten gemeentehuize. Goede voorzorgsmaatregelen kunnen ellende in oorlogstijd voorkomen Deze week heeft de PTT ook in Waddinxveen huis aan huis de envelop pen verspreid met wenken voor de bescherming van de bevolking in oor logstijd. Hiermede is uitvoering gegeven aan een maatregel, die vorige week door minister Toxopeus via radio en televisie werd bekendgemaakt en waarover ook reeds in de dagbladen is geschreven. Reeds jarenlang was deze voorlichtingsactie voorbereid en thans is besloten tot uitgifte van de wenken, zodat de gehele bevolking in tijd van nood zal weten wat haar staat te doen, speciaal op het gebied van de bescherming van het eigen gezin. Het is goed de thans verspreide bro chures in him enveloppe een vaste plaats in huis te geven, zodat men in geval van nood de raadgevingen onmiddellijk bij de hand heeft. Zij die, de brochures niet hebben ont vangen, kunnen deze alsnog bij het gemeentehuis aanvragen. De brochures geven wenken voor maatregelen bij luchtalarm, bom bardementen en wanneer het ge vaar voor een radioactieve neerslag (fall-out genoemd) dreigt, alsmede geïllustreerde raadgevingen voor eerste hulp. Binnenkort zal van overheidswege een boekje worden verspreid, waar in uitvoerige voorlichting over de gehele materie wordt gegeven. De komende weken zullen wij ook in onze krant geregeld op deze aan gelegenheid terugkomen. Duidelijk is door minister Toxopeus gesteld, dat deze maatregelen geen gevolg zijn van de internationale spannin gen. Ook al hadden deze niet be staan, dan was toch met deze voor- „Ik gebruik m'n verstand nog op alle manieren" dit zei de heer J. G. Herfst, die eergisteren zijn ne gentigste verjaardag vierde. „Ik lees graag, vul zelf m'n belasting biljet in en zet zo nodig zonder bril m'n handtekening" vertelt de thans 90-jarige oud-wethouder van Wad dinxveen, die ruim dertig jaren deel heeft uitgemaakt van de Wad dinxveense gemeenteraad en op enkele jaren na gedurende die pe riode tot aan 1945 ook optrad als wethouder. Niet alleen was hij wet houder, maar liefst dertig jaren, van 1917 tot 1947 was de heer Herfst ook nog ambtenaar van de burgerlijke stand. Met 1468 geslo ten huwelijken mag hij zich in de ze gemeente waarschijnlijk wel een recordhouder noemen. Maar graanhandelaar Herfst, die 47 jaren achtereen iedere maandag 'n trouw bezoeker was van de Rotter damse beurs, heeft nog meer open bare functies vervuld. Hij was voorzitter van het burgerlijk ar menbestuur, dijkgraaf van de pol der Bloemendaal en voorzitter van het bestuur van de Oostpolder. De ze laatste functie vervulde hij der tig jaar. Wie de heer Herfst over die jaren aan het woord laat, zal het duide lijk worden, dat hij ook in zijn openbare functies optrad als zaken man en dat zij, die tegenover hem kwamen te staan, het niet eenvou dig hadden. Hij dook ver terug in de geschiedenis, zo nodig tot de tijd van Floris de Vijfde om voor zijn polders tenslotte het recht te la ten zegevieren, waar dat door an deren werd bedreigd. Al 54 jaren woont de heer Herfst nu aan de Zuidkade, dat werd ge bouwd toen hij in het huwelijk trad. Twaalf jaar geleden overleed zijn echtgenote. De heer Herfst rookt nog graag een sigaar en maakt, onder het toe ziend oog van zijn dochter, ook nog graag een wandelingetje. „Ik heb een werkzaam leven ach ter de rug" zegt hij zelf en voegt daaraan toe „Zonder werken bereik je niets in de wereld." Hij heeft de tijd meegemaakt van achttien uren werken op een dag en zes uren rust. Maar hij heeft be grip voor de veranderde tijden en kan zich best begrijpen, dat der gelijke toestanden thans niet meer aanvaardbaar zouden zijn. Het heeft de negentig-jarige dins dag overigens niet aan belangstel ling ontbroken. De eersten die hem geluk kwamen wensen waren bur gemeester Van der Hooft en ge meentesecretaris Jenné. Tal van ambtenaren en vele vrienden, ken nissen en relaties brachten hem die dag een bezoek, terwijl voorts sta pels post en tal van bloemstukken o.a. van het gemeenbestuur werden bezorgd. lichting een aanvang gemaakt. We mogen de realiteit echter niet uit het oog verliezen en de ervaringen van de tweede wereldoorlog hebben ons geleerd, dat een goede voorbe reiding op eventualiteiten veel el lende kan voorkomen. Van de zijde van het gemeentebe stuur wordt hierbij het volgende aangetekend De overheid probeert al jaren met hulp van dè burgerij de B.B. (be scherming bevolking) zo goed mo gelijk te organiseren. De B.B.-ers zijn steeds paraat en zullen u in tijden van nood helpen. Maar u dient dient ook zelf op de hoogte te zijn en u hebt de plicht zelf maatregelen te nemen uzelf en uw gezin te beschermen. Neemt dus deze zaak ter harte. Geen slapeloze nachten alstublieft, maar steeds waakzaam zijn en nuchter blijven Hieronder volgt een lijstje van de blokhoofden van de dienst Zelfbe scherming Bevolking. Bij hen kunt u om inlichtingen vragen, zij staan u gaarne te woord. Misschien heb ben zij ook nog wel een taak voor Noteert u dit laatste en de adres sen ook op de u toegezonden wen ken. Blokhoofd Noord C. M. Visser, A. v. Solmsstraat 11; Blokhoofd Centrum J. Graafland, Stationsstraat 35; Blokhoofd West J. P. van Oosten, Sniepweg 47; Blokhoofd Zuid Hoofd Zelfbescherming W. F. Meijer, gemeentehuis. Dezer dagen zijn de nieuwe spoor bomen in de overweg Kerkweg in gebruik gesteld. Voor het dienst doende personeel op het station betekenen deze bomen vooral een verbetering, omdat ze slechts door een druk op de knop zijn te be dienen. De op het station zelf ge plaatste bomen bij de perronover gang zullen voorlopig nog weinig dienst behoeven te doen. Deze wa ren speciaal geplaatst in verband met het toegenomen treinverkeer, waardoor af en toe twee treinen tegelijk aan het station stonden. In verband met de veiligheid van de reizigers was het gewenst op die ogenblikken de perronovergang te kunnen afsluiten. Nu met de win- dienst de treinenloop echter weer aanzienlijk wordt verminderd, zal het niet vaak voorkomen, dat er twee treinen tegelijk het station binnenlopen. Propaganda feestavond ,St. Odillia' De r.k. Blindenbond „St. Odilia" afd. Waddinxveen, houdt op woens dag 4 oktober a.s. in het r.k. ver enigingsgebouw aan de Burgem. Trooststraat een propaganda-feest- avond. Opgevoerd wordt „De won derdokter", een toneelspel in drie bedrijven door A. Boere. Tijdens de pauze wordt een verloting gehou den. Na afloop is er bal. P MOEDERDAG krijgt moeder de bloemen, Vaderdag brengt vader een nieuwe das. En op wereld dierendag (4 oktober) krijgen onze poes of hond een extra stukje vlees. Maar toch bedoelt die werelddieren dag iets anders. Het zou dwaasheid zijn ons dier een dag te verwennen en daarvoor de werelddierendag te propageren. Werelddierendag is een dag van bezinning enbeschaming. Hoe gaan wij mensen, rentmeesters der Schepping, om met de ons toever trouwde dieren? Staan ze ons onbe lemmerd ter beschikking ter voldoe ning aan onze winzucht, aan de gril lige dictatuur van mode en smaak of om er alle menselijke ergemi/s of wreedheid op bot te vieren? Zie de „gruwellijsten" van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren maar eens in. De werelddie rendag roept ons volk op deze smet op onze beschaving te onderkennen en zich daartegen met aller persoon lijke inzet te weer te stellen. De wereld worstelt moeizaam om de erkenning van de rechten van de mens. Mogelijk ligt de eerbiediging van de rechten van het dier eerder binnen ons bereik. 1. Wij lijden geen honger 2. en ik ben precies goed van gewicht. 3. Zou die grote wereld buiten onze veilige mand wel goed voor ons zorgen

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1