Weekblad voor Waddinxveen Eerste stappen om ernstige vervuiling tegen te gaan Eremedaille voor P. D. Stuurman Onafhankelijk nieuwsblad Totale demping Kerkwegvaart Concierge voor lagere scholen MEER GROEN Mamea-Gelei ES let op Ili'UIU Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur 17e JAARGANG - Nr. 850. Verschijnt elke donderdag DONDERDAG 12 OKTOBER 1961. Vuilstortplaatsen en ophaaldienst voor schoonmaakafval Gisteren reed een extra auto van gemeentewerken door Waddinx veen, teneinde het overtollige schoonmaakvuil, dat niet met de normale vuilnisauto kan worden meegenomen, op te halen. Deze extra ophaaldienst zal op de woensdagen 18 en 25 oktober en 1 november worden herhaald. Hiermede hoopt men te voorkomen, dat afgedankte meubelstukken en ander schoonmaakvuil belanden op plaatsen, waar ze niet thuishoren, zoals openliggende stukjes grond en sloten. wijk en aan de Sniepweg arriveert. Overdag worden vooral de kinde ren ingeschakeld om het overtollige vuil, waaraan de vuilnisbak thuis geen plaats metr biedt, naar elders te transporteren. Uit opvoedkundig oogpunt is dit laatste allerminst te waarderen. Weinig bevorderlijk voor het ver dwijnen van bestaande vuilstort plaatsen is natuurlijk het feit, dat zelfs de politie inwoners, die komen vragen waar ze overtollig vuil, zo al? bijvoorbeeld puin, moeten stor ten, verwijst naar het nimmer als zodanig aangewezen eerder genoem de stukje grond aan de Sniepweg. Opgeruimd staat netjes In tal van dorpen en steden hoort men op het ogenblik spreken over de landelijke actie „Opgeruimd staat netjes", waartoe de Stichting Recre atie het initiatief heeft genomen. Radio, televisie, dagbladen en tijd schriften confronteren ons met deze landelijke actie tegen de vervuiling van straat en plantsoen. Teneinde ook plaatselijk deze actie door te laten werken zijn in tal van ge meenten reeds aetiecomité's opge richt, die de propaganda stimuleren. Zeer recent is in Den Haag zulk een comité geinstallfeerd, dat tot taak heeft, acties onder de burgerij te ontketenen, die tenslotte er toe moe ten leiden, dat de ergste vervuiling in de eerste plaats een halt wordt toegeroepen om daarna dit euvel (een gevolg van overbevolking, toegenomen consumptie, enz.) lang zaam maar zeker terug te dringen. In Waddinxveen ontbreekt tot dus verre een plaatselijk actiecomité „Opgeruimd staat netjes". Misschien een punt om hedenavond tijdens de rondvraag aan het eind van de ge meenteraadsvergadering aan de or de te stellen. Binnen afzienbare tijd zal het laat ste deel van de Kerkwegvaart, waar over nog steeds geen beslissing was genomen, ook worden gedempt. Het betreft hier het gedeelte tussen de Oranjelaan en de Prinses Beatrix- laan. Vanavond zullen B. W. de raad een hiertoe strekkend voorstel aanbieden. Hierin wordt o.m. ge zegd, dat de demping zowel uit een oogpunt van volksgezondheid als verkeerstechnisch een belangrijke verbetering zal zijn. Zoals bekend ligt het in de bedoe ling een deel van de woningen aan de noordzijde van de Kerkweg in de toekomst te slopen in verband met de plannen voor bouw van een winkelgalerij tegenover de Passage. Al eerder besloot de gemeenteraad tot demping van de Kerkwegvaart nabij de Dorpsstraat Reeds enkele malen hebben we in onze krant op de minder plezierige situatie gewezen, dat op tal van plaatsen in de gemeente vuil wordt gestort zonder dat er voldoende voorzieningen zijn getroffen, terwijl in het algemeen de reinheid van tal van straten wel wat te wensen overlaat. Mede door deze publikaties zal er nu van gemeentelijke zijde meer aandacht aan de afvalproble men worden besteed. Het geduren de vier weken achtereen rijden van de extra ophaaldienst voor schoon maakvuil is daarvan een eerste resultaat. Bovendien wordt overwogen op enkele plaatsen officiële vuilnis stortplaatsen te maken, waar zoda nige voorzieningen worden getrof fen, dat het gestorte afval op een gemakkelijke wijze door een vracht auto kan worden getransporteerd naar de vuilnisbelt. Aan de vervuiling van een groot aantal straten en lanen zal onge twijfeld een einde komen, wanneer de gemeente de beschikking heeft gekregen over de reeds bestelde of nog te bestellen mechanische straat veegwagen. Grondige studie Bij het vaststellen van vuilstort plaatsen zal naar onze mening wel grondig dienen te worden bekeken, waar daarvoor de meest geschikte terreintjes beschikbaar zijn. Het is toch wel wenselijk deze op ruime afstand van bebouwingen en ter reinen, die voor de recreatie dienen, aan te leggen, zo mogelijk door eni ge beplanting onttrokken aan het oog. Tenslotte heeft de gemeente raad onlangs een opslagplaatsen verordening aangenomen, waarin o.m. staat: "Binnen de grenzen van de bebouwde kom van de gemeente is het verboden op plaatsen in de open lucht, welke van de openbare weg of het openbare water of van een andere voor het publiek toe gankelijke plaats af zichtbaar zijn, gljlafbraak, puin, vuilnis, afval, sintels, |§|lompen, oud metaal, oud papier, jpfpapierafval enz. op te slaan". Volksgezondheid Niet alleen zijn vuilstortplaatsen dicht bij bebouwing en parken on aangenaam voor het gezicht, maar bovendien vormen zij, evenals de nog bestaande open riolen, een ge vaar voor de volksgezondheid. Niet vergeten mag worden dat juist deze vuilhopen bijzondere aantrekkings kracht uitoefenen op de kinderen, die de thans bestaande vuilnisstort plaatsen graag tot hun speelterrein De pieter Dirk Stuurman, de bekende Waddinxveense architect, iezen' is ere-burger nan Waddinxveen geworden. Tijdens een intieme bijeenkomst, dig vorige week vrijdagavond in restaurant Royal aan het Koningin Wilhelminaplein gehouden werd, heeft burgemeester C. A. van der Hooft aan de heer Stuurman de zilveren ere-medaille van de gemeente uitgereikt. Hiermede is de heer Stuurman de vierde ere-burger van Waddinxveen geworden, na Z.K.H. Prins Bernhard, die de gouden medaille in ontvangst mocht nemen en na de heren H. Verheul en P. van der Limde, die reeds eerder hetzelfde ere- metaal als thans aan de heer Stuurman is uitgereiktuit handen Onvermoeibare jubilerende architect op hartelijke wijze gehuldigd kiezen. Het is overigens onbegrijpelijk, waar al het vuil vandaan komt, ter wijl toch twee maal per week in de gemeente huis aan huis de vuilnis bakken worden geledigd. Wie bv. aan de Sniepweg op het voormalige woonwagenkamp naast de spoorlijn de hoeveelheden vuil waarneemt, die daar wekelijks worden gedepo neerd, vraagt zich af, of het niet noodzakelijk is, dat voor tal van inwoners een tweede vuilnisbak beschikbaar komt. Hoewel vrijwel iedereen weet, dat het vuil storten langs de openbare weg niet is toegestaan, groeien de vuilhopen vooral op zaterdagmiddag en in de donkere avonduren bijzon der snel. Opvallend is, dat men onder bescherming van de duister nis (niemand ziet me dan) per fiets bakfiets of auto, maar ook lopend bij de vlak bij de bebouwing gele gen vuilstortplaatsen in de Oranje- van burgemeester Van der Hooft mochten ontvangen. Burgemeester Van der Hooft deed tijdens de besloten bijeenkomst van vrijdagavond mededeling van het besluit van het college van burge meester en wethouders, waarbij deze hoge gemeentelijke onderschei, ding aan de heer Stuurman werd toegekend. In deze bijeenkomst waren behalve de jubilerende archi tect, zijn familie, vrienden en zijn Kwaliteit Uniek Nuttig Stijlvol Treffend kerkweg 215 telefoon 2960 KUNSTCENTRUM Porselein en aardewerk met karakter Arzberg en Mosa Vermeulen en Zaalberg naaste medewerkers ook aanwezig burgemeester en mevr. Van der Hooft, de beide wethouders, de ge meentesecretaris en enkele hoofd ambtenaren van de gemeente met hun dames. Aan het begin van zijn toespraak wees burgemeester Van der Hooft er op, dat de heer Stuurman in zijn 50-jarige praktijk als architect in de gemeente een wel zeer markant stempel op het uiterlijk aanzien van Waddinxveen heeft gedrukt. Tallo ze woningen zijn door hem ontwor pen. Hoe talrijk dit is bleek wel uit het feit, dat verreweg het grootste deel van de aanwezigen in een woning van de hand van de heer Stuurman bleek te wonen. En by woningen alleen is het niet geble ven. Zeer veel fabrieken en andere gebouwen in de gemeente zijn eveneens verrezen naar het ont werp van deze onvermoeibare architect. Maar burgemeester Van der Hooft noemde nog meer. Hij wees er op, dat de krachtige uitbreiding, zoals Waddinxveen thans ondergaat, me de te danken is aan de talrijke initiatieven die de heer Stuurman ontplooide en ook nu nog steeds opnieuw weer ontplooit. Wellicht niet zo algemeen bekend zijn de verdiensten van de heer Stuurman op het terrein van de volksgezondheid. Dat Waddinxveen zoveel zwemmers en zwemsters telt is mede aan zijn activiteiten te dan ken. De burgemeester memoreerde hoe ons huidige zwembad aan de Kanaaldijk, naar een ontwerp, ook al weer van de heer Stuurman, destijds grote vermaardheid bezat. Een vermaardheid, zo groot, dat de wereld-gezondheidsraad van de toenmaligfe Volkenbond in 1928 een speciale excursie naar Waddinxveen maakte om hier het nieuwe zwem bad in ogenschouw te nemen. Dit zwembad was toen nog niet in han den van de gemeente, maar werd door particulieren geëxploiteerd. En het was de heer Stuurman, die zich garant stelde voor eventuele tekorten. Algemeen erkende verdiensten Op deze wijze, aldus burgemeester Van der Hooft tot de heer Stuur man, hebt u zich in onze gemeente algemeen erkende verdiensten ver worven, die voor het college van burgemeester en wethouders aan leiding waren u de zilveren ere medaille van de gemeente Waddinx veen toe te kennen. Nadat hij de fraaie medaille met oorkonde aan de architect had uitgereikt, las bur gemeester Van der Hooft het besluit van burgemeester en wethouders tot toekenning van deze onderschei ding voor. Zichtbaar verrast nam de heer Stuurman de hoge onderscheiding van de burgemeester aan. Prachtige gift Overigens waren de verrassingen op deze feestelijke avond niet van de lucht. Want de heer Stuurman deed op zijn beurt burgemeester Van der Hooft perplex staan, door aan hem een gift van duizend gul den te overhandigen. Deze gift is bestemd voor plaatselijke culturele doeleinden en dient aangewend te worden door burgemeester en wet houders. De heer T. W. Verweij, de naaste medewerker van de heer Stuurman, werd eveneens op waarderende wijze door burgemeester Van der Hooft toegesproken. Hij kreeg een ets aangeboden van de Nesse, voor zien van een speciale opdracht. De bijzondere relaties, die in de loop der jaren tussen de woning bouwvereniging „Waddinxveen en de heer Stuurman zijn ontstaan, werden naar voren gebracht door de gemeente-secretaris, de heer H. Jenné, die in zijn kwaliteit van secretaris van deze woningbouw vereniging de heer Stuurman toe sprak en hem een fruitmand aan bood. Verder waren het vrienden en hoofdambtenaren, die tijdens de bijeenkomst de bijzondere waarde ring, die de heer Stuurman zich in de loop der jaren heeft weten te verwerven, tot uitdrukking brach ten. Bij de viering van zijn 50-jarig jubileum zal deze avond voor de heer Stuurman ongetwijfeld een hoogtepunt geweest zijn. Voor het schoonhouden en onder houdswerk, alsmede voor het toe zicht op de heide openbare lagere scholen in deze gemeente willen B. en W. nog voor het eind van dit jaar overgaan tot de aanstelling van een concierge. Op het ogenblik worden de schoonmaakwerkzaam- heden aan beide scholen verricht door het schoonmaakbedrijf van de heer P. de Rooij. In hun voorstel aan de raad zeggen B. en W., dat een schoonmaakbedrijf niet die voortdurende zorg aan de scholen kan besteden, die eigenlijk nodig is. Evenals bij openbare en bijzondere scholen in verschillende andere ge meenten het geval is, willen B. en W. daarom een concierge aanstel len, die in de eerste plaats wordt belast met het volledig schoonhou den van deze scholen en de gym nastieklokalen. Verder kan aan hem worden opgedragen het verrichten van kleine onderhoudswerkzaam heden aan genoemde scholen. Deze werkzaamheden worden tot dusver re steeds aan derden opgedragen. Verder kan een concierge worden belast met de bediening en contro le van de centrale oliestookverwar- Steeds aantrekkelijker worden de nieuwe woonwijken, waar nu t de plantsoenen volgroeid raken. Langzamerhand ontstaan hier-M door in Waddinxveen tal vanM nieuwe „fotografische hoekjes"M (Foto Sjaak Noteboom) ming in de scholen. Ook zal hij ^jL controle kunnen uitoefenen op het gebruik van school- en gymnastiek lokalen door verenigingen e.d. Ver-a® wacht wordt, dat de concierge, ge-^ •zien de omvang der schoonmaak- werkzaamheden, zal moeten kunnen èL beschikken over een hulp. Van-® avond zal de gemeenteraad moeten? beslissen of zij hiervoor het jaar-"It lijks geraamde bedrag van 7600 beschikbaar wil stellen. Onrustige Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten Bij de bushaltes van Citosa aan de Henegouwerweg nabij de hefbrug zijn dezer dagen de werk zaamheden beëindigd, waardoor de weg ter plaatse is verbreed en de stilstaande autobussen het door gaande verkeer minder zullen hin deren. Hoera.! 19 oktober Haiffeisexidag. Charme voor liw handen In de Raiffeisen SPAAR- week (16-21 oktober) iedere lOe inlegger een premie van f 2,50 iedere 25e inlegger een premie van f 5,- Coöp Raiffeisenbank, Oranjelaan 42 Aangesloten bij de Coöp. Centr. Eoittelsen-BanS te Utrecht.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1