Weekblad voor Waddinxveen Woningnood maakte dorp tot forensengemeente Voetbalclubs gaan gezamenlijk bouwen K?ESDömpo Aanleg tennisbanen thans goedgekeurd Onafhankelijk nieuwsblad Import-bewoners FORENSEN IN WADDINXVEEN 7 merken vindt U Mi Kranenburg s Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen 17e JAARGANG - Nr. 852. Verschijnt elke donderdag Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur DONDERDAG 26 OKTOBER 1961. Interessant rapport over vestiging nieuwe inwoners van Waddinxveen De woningnood elders is voor het overgrote deel der nieuwe inwo ners van deze gemeente in de afgelopen jaren aanleiding geweest naar Waddinxveen te verhuizen. Daarbij speelde de factor van het goedkope aanbod van koopwoningen met de daaraan gekoppelde gunstige financieringsregelingen een belangrijke- rol. Dit valt te liezen in een dezer dagen verschenen rapport onder de titel „Wad dinxveen als vestigingsplaats van woonforensen". Het rapport is uitgebracht door de Stichting voor Maatschappelijk Opbouwwerk ijn Zuid-Holland, die in opdracht van het gemeentebestuur een onderzoek instelde onder de bewoners van Oranjewijk en Vijverlaan naar de beweegredenen, waarom zij in Waddinxveen waren komen wonen. In totaal konden 237 (78,5%) van de bewoners van deze nieuwe wijken worden benaderd. was voor 28,7 procent der geën quêteerden een aanleiding, terwijl ruim twaalf procent de centrale ligging als reden opgaf en een gelijk percentage andere redenen had om zich in Waddinxveen te vestigen. Uiteraard vestigden zich in de nieu we wijken ook oorspronkelijke in woners van Waddinxveen, maar zij maken slechts veertien procent uit van het totaal. Het rapport bepaalt zich voornamelijk tot de „import bewoners". Behalve het vaststellen van de be weegredenen om in Waddinxveen te komen wonen, was het onder zoek een goede gelegenheid voor een oriëntatie onder deze bevol kingsgroep inzake wensen en ande re gegevens, die voor de verdere ontwikkeling van Waddinxveen van belang kunnen zijn. In het begin van het rapport wordt gesproken over het ontstaan van de Vijverlaan en de Oranjewijk, waar bij de rapporteur tot de conclusie komt, dat de stoot tot de snelle bevolkingstoename van Waddinx veen niet van het gemeentebestuur zelf is uitgegaan, maar dat de ge meente, zich er eenmaal van be wust, dit woonforensisme wel heeft bevorderd en dit nog doet. Haags initiatief Als voorbeeld wordt hierbij de Vijverlaan aangehaald, waarvan de gronden destijds werden bestemd voor eigen bouw ten behoeve van hoger personeel van de plaatselijke industrie. Volgens het rapport voelt de Waddinxveense bevolking niet veel voor eigenbouw en wer den door eigen inwoners slechts enkele huizen in de Stationsstraat gebouwd. Toen echter een Haags aannemers bedrijf de gronden aan de Vijver laan kocht en er premiewoningen bouwde, bleek dat alle huizen al waren verkocht voor de palen wa ren geheid. Op drie na kwamen alle gezinnen van buiten Waddinx veen en de meeste hoofdbewoners bleken hun werk in Den Haag en Rotterdam te hebben. Hierdoor geïnspireerd maakten de plaatselijke bouwbedrijven plannen voor de Puttepolder en tot decem ber 1960 waren in de daar onstane Oranjewijk reeds 302 premiewonin gen bewoond. Het rapport zegt, dat door deze ontwikkeling het Wad dinxveense gemeentebestuur zich op een ander standpunt heeft ge steld, namelijk dat deze gemeente bijdraagt de woningnood in weste- lijk'Nederland te helpen verlichten. Jonge bevolking Uit het rapport blijkt, dat beide nieuwe wijken een overwegend jonge bevolking hebben. Tot de leeftijdsgroep van 20 tot en met 35 jaar behoort niet minder dan 62,5 procent van de bewoners en tot de groe^ van 36 tot en met 50 jaar 28,2 procent. Die bevolking van de Prinses Beatrixlaan en Vijverlaan is over het algemeen iets ouder. Bijna driekwart van de nieuwe be woners is afkomstig uit Den Haag en Rotterdam terwijl zich verder personen vestigden afkomstig uit Souda en omgeving, overig Neder land, Indonesië en Curacao. De woningnood was de belangrijk ste beweegreden, waarom Waddinx veen als forensendorp werd „ont dekt". Van de nieuwe bewoners kwam 65,7 procent alleen om re denen van woningnood naar deze gemeente. De aantrekkelijke prijs Onvoldoende voorlichting In het rapport wordt tevens gesig naleerd, dat een deel van de nieu we bewoners verklaarde bij een volgende aankoop wel verstandiger te werk zullen gaan. Gebrek aan ervaring speelde hierbij een rol, maar ook bleek, dat de makelaar onjuiste of onvoldoende inlichtingen gaf over de ruimtelijke bestemming van de omgeving. Ook andere on- oibare praktijken kwamen aan het licht. Inmiddels is hierin een ver andering gekomen. Het gemeente bestuur heeft maatregelen getrof fen waardoor nieuwe bewoners van te voren uitvoerig worden ingelicht. Bijna driekwart van de nieuwe bewoners was middels advertenties in dagbladen opmerkzaam gemaakt op de woonmogelijkheden in Wad dinxveen. Het waren voor de tot de groep vertegenwoordigers behorende in woners, die Waddinxveen vanwege de centrale ligging kozen. De nieu we bevolking omvat voor een be langrijk gedeelte wetenschappelijke en technische vakspecialisten, be- leidvoerende en andere leiding gevende personen, administratief personeel, en zij die werkzaam zijn in commerciële beroepen. Ook de inkomens van de nieuwe bewoners worden in het rapport in beschouwing genomen. Het blijkt dat ruim 72 procent valt te rangschikken in de inkomengroepen van 460 tot duizend gulden per maand. Van deze groep blijft de helft beneden de 625. Iets meer dan de helft van de „import-bewo ners" werkt in Rotterdam (29,2%) of Den Haag (23,8%). Een kwart vindt zijn werkterrein elders in het land, ruim tien procent in de direc te omgeving en vijf en half procent heeft de werkkring in Waddinxveen zelf. Op 15 maart 1960 besloot de Waddinxveense gemeenteraad l een bedrag te voteren voor een( socidlogisch onderzoek door de Stichting voor Maatschappelijk Opbouwwerk in Zuid-Holland onder de bewoners van de pre miewoningen in de Oranjewijk en de Vijverlaan. De probleem stelling lag rondom drie vragen: 1. Waarom zijn de huidige be woners van premiewoningen hier gaan wonen 2. Wat zijn de werkzaamheden van deze bewoners 3. Voelen zij zich thuis in Wad dinxveen Dank zij de spontane medewer king van de bewoners in ge noemde delen van de gemeente kon de rapporteur, de heer J. H. van der Wal, in ruime mate over gegevens beschikken, aan de hand waarvan een rapport kon worden opgesteld met als titel „Waddinxveen als vesti gingsplaats van woonforensen". Zowel voor de nieuwe als oor spronkelijke bewoners van deze gemeente achten wij de inhoud i van het dezer dagen verschenen rapport zo belangwekkend, dat 1 wij gaarne in het weekblad hier I in ruime mate aandacht aan schenken. Reizen niet bezwaarlijk Voor het op en neer reizen tassen Waddinxveen- en werkgemeenten heeft een derde deel van de niéuwe bewoners de beschikking over een auto. Het percentage per auto rei- zenden ligt iets hoger, omdat in enkele gevallen niet-auto-bezitters meerijden met anderen. Ruim een derde gedeelte maakt verder ge bruik van de trein en slechts enke le reizen per bus. In de zomer maanden is bij tal van forensen een scooter, motor of bromfiets in ge bruik voor het heen en weer rei zen. Het merendeel heeft minder dan een uur nodig om van huis tot werk te reizen en van deze 116 forensen zijn er 62, die de afstand zelf bin nen een half uur afleggen. Twaalf personen verreizen meer dan een uur. Vier van hen vinden deze lan ge reistijd bezwaarlijk. Twee derde van de forensen achte het reizen om het werk te bereiken geen be zwaar. Tien procent vindt het wel bezwaarlijk, terwijl van de overigen geen oordeel kon worden verkre gen. Van de oorspronkelijke inwoners van Waddinxveen, die in de nieuwe wijken een huis hebben gekocht of gehuurd werken er van de 33 ge ënquêteerden 21 in Waddinxveen. dewerking van plaatselijke indus- trieëlen kon dit bedrag tot f 80.000 worden teruggebracht. Het clubge bouw aan de Kanaaldijk, dat van wege het grote ledental van de hier spelende clubs iets groter wordt, gaat f 43.325 kosten, terwijl de bouw in de Oranjewijk f 36.675 zal vergen. Teneinde de bouwprojecten te kun nen financieren zal iedere club bij de Koninklijke Nederlandse Voet balbond een tien jaar lopende le ning van f 5000 tegen een rente van drie procent sluiten. Daarnaast is een loterij opgezet met f 5000 aan prijzen. Indien deze loterij de ministeriële goedkeuring krijgt, zullen niet minder dan twintigdui zend loten in omloop worden ge bracht voor een prijs van een gul den per stuk. Uit deze loterij hoopt men een netto bedrag van f 15.000 over te houden. Voor het dan nog resterende bedrag zal gebruik wor den gemaakt van een crediet, te verstrekken door de Coöp. Raiffei senbank te Waddinxveen. Indien de Waddinxveense gemeenteraad zich akkoord wil verklaren met 'n gemeentelijke garantie voor deze lening, kan een lagere rente wor den verkregen. Bouw in 1962 Vorige week is ten gemeentehuize een comité van aanbeveling gein- In het rapport „Waddinxveen als vestigingsplaats van woonforen sen" is een lange lijst met wensen van de nieuwe bewoners van deze zich snel uitbreidende gemeente opgenomen. Aan de wensen voor meer beplanting en bankjes is de laatste tijd reeds in ruime mate tegemoet gekomen. Een duidelijk voorbeeld daar van is de enorme hoeveelheid banken in het plantsoen bij de Prinses Irenestraat en Prinses Margrietstraat. Ook in het War- naarpluntsoen verschenen banken, zij het dat dit grotere park in veel mindere mate werd bedeeld dan het plantsoen op bovervr staande foto. Foto Sjaak Noteboom Centrale gebouwtjes op sportvelden aan Kanaaldijk en in Oranjewijk De vier Waddinxveense voetbalclubs zijn het eens geworden over de bouw van nieuwe accomodatie op het sportveldcomplex aan de Kanaaldijk en het in aanleg zijnde complex in de Puttepolder. Bij ieder complex zal een centraal clubgebouw verrijzen, dat door twee verenigingen wordt gebruikt. stalleerd, dat zich vooral zal inzet ten «om- de loterij tot een groot succes te maken. Verder is er een bouwcommissie ingesteld met als voorzitter de heer C. Rietveld. Ie dere voetbalclub is in de commis sie door één lid vertegenwoordigd. Men hoopt in het voorjaar 1962 met de bouw van beide clubgebou wen een aanvang te kunnen maken waardoor de ongeveer zeshonderd leden van de vier clubs de beschik king zullen krijgen over een aan de eisen des tijds aangepaste acco modatie. Ongetwijfeld zal dit ook een gezonde groei van de clubs, die door de huidige, wat gebrekkige accomodatie enigszins werd afge remd, ten goede komen. Voor belangstellenden is tijd van actie aangebroken Be Fair en WSE zullen gezamen lijk de beschikking krijgen over zulk een gebouw aan de Kanaal dijk, terwijl in de Oranjewijk een onderkomen zal verrijzen voor ge zamenlijk gebruik door Waddinx veen en Verheul. Architect Rogge veen heeft het ontwerp gemaakt voor de ruim opgezette clubgebou wen, die niet alleen zijn bestemd als kleedlokaal, maar ook voor an- dere doeleinden dienst kunnen doen, zoals b.v. instructie. Maar ook andere binnenactiviteiten van de clubs zullen in de nieuwe ge bouwtjes plaats kunnen vinden. Loterij Met de bouw was aanvankelijk een bedrag gemoeid van niet minder dan f 107.000 maar dank zij de me- Naar het zich nu laat aanzien zal WaddinxVeen volgend jaar einde lijk over de lang verwachte tennis banen kunnen beschikken. Gedepu teerde Staten hebben thans een al veel eerder genomen raadsbesluit goedgekeurd, waarbij een krediet voor de aanleg van deze banen beschikbaar werd gesteld. Gedepu teerde Staten hebben aan hun goed keuring uitdrukkelijk de voorwaar de verbonden, dat de tennisclubs zich garant moeten stellen voor de jaarlijkse exploitatiekosten. Zoals bekend zijn in het Warnaar- plantsoen in totaal drie tennisba nen geprojecteerd. Tot voor kort waren er voor deze banen twee gegadigden, namelijk een tennis- afdeling van Be Fair en de in op richting zijnde onafhankelijke club. Het is niet uitgesloten dat er, nu er eenmaal wat meer zekerheid over de banen bestaat, zich nog enkele clubs zullen vormen. Het is te hopen, dat op korte ter mijn met de aanleg van de velden een begin kan worden gemaakt, zodat de tennisbanen inderdaad in 1962 nog kunnen worden bespeeld. Nu de goedkeuring van G.S. werd verkregen, is het woord aan de tennisliefhebbers. In dit verband is i het interessant een passage aan te halen vut het rapport „Waddinxveen als vestigingsplaats van woonforen sen". In de kring van forensen be staat volgens het rapport veel be langstelling voor de tennissport. Het rapport zegt dan verder: „Het eigen initiatief blijkt echter niet groot te zijn. Een klein aantal ten- nis-enthousiasten foogt voorlopig tot de oprichting van een club té komen en veel mensen (vooral jon geren) hebben zich „in principe" opgegeven. Veel geënquêteerden zijn van mening, dat de tennissport zal verzuilen, zoals dit in Waddinx veen met het merendeel van de verenigingen het geval is. Andere verkeren in het onzekere wat er gaat gebeuren en, wat belangrijker is, hoe duur het tennissen in deze gemeente gaat worden. Het meest in het oog vallend ech ter is,'dat er zo weinigen zich ac tief zetten tot het oprichten van een vereniging. Men praat alleen over enkele figuren, die trachten een groep mensen bij elkaar te brengen en die ook calculeren, wat een en ander aan onkosten met zich brengt. De overige zogenaamde tennis-enthousiasten luisteren al leen en becritiseren vanuit de huis kamer de plannen, maar blijven zelf passief' aldus het rapport. Wij hopen dat de praktijk tenslotte niet in overeenstemming is met de wat sombere geluiden uit dit rap port. Ongetwijfeld zullen er ook velen rondlopen met de vraag, waar zij zich eventueel als lid van een in oprichting zijnde club kunnen opgeven. Indien eventuele initiatiefnemers gegevens over hun plannen aan de redactie van het Weekblad voor Waddinxveen willen zenden, zijn wij gaarne bereid hieraan de nodige bekendheid te geven, zodat er dan in afwachting van het gereedkomen der banen, reeds enige constructief werk in verenigingsverband kan worden verricht. De Waddinxveense fabrikant, de heer A. VERMULM, heeft in sa menwerking met de heer J. Loef- fen uit Amsterdam, opgericht de naamloze vennootschap Kombinos- fabrieken N.V. te Oosterwolde on der de gemeente Ooststellingswerf. De onderneming heeft ten doel het stichten en instandhouden van fa brieken en de handel in artikelen als metaal, hout, plastic, etc. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 250.000,De oprichters nemen 79 aandelen voor him rekening. Dezer dagen is men begonnen met het fietspad, gelegen langs de afrit van de Rijksweg te verbete ren. Het pad was verzakt en zat vol oneffenheden. Kwaliteit Uniek Nuttig Stijlvol Treffend kerkweg 215 telefoon 2960 KUNSTCENTRUM Kleur en vorm in huis Leka: teakhouten klokken kaas- en broodplanken theemutsen PHILIPS - ERRES - BLACPBIfliT - Eigen Technische dienst reparatie - service voor installatie «RIIKDICI Passage 133 Telefoon 3003 W addinxveen

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1