«-J** Tienguldenregels voor voetgangers yiHeiden belastingaftrek D. I. Vakantiekosten en de Wereidspaardag (too) PETROLEUM voetgangers? .voorrang op|J zebra's Nèt als je 't niet gebruiken kunt!... tfent ufeeb fit/ Kinderboekenweek 28 okt.-4 nov. DE AVONTUREN VAN FREDDY FOX (om^ WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 PAGINA 2 Alleen mogelijk in heel bijzondere gevallen Wie werkt, heeft rust nodig; wie hard werkt, komt méér rust toe; wie zich overwerkt zal zelfs behoefte aan een rustkuur hebben. In hoeverre nu kunnen de kosten van deze vakantie - door enigerlei aftrek van het inkomen - op de fiscus worden verhaald Het is een vraag, die tientallen jaren geleden reeds door de wetgever werd beantwoord en de laatste jaren nogmaals in verschillende vormen aan de rechters in de belastingzaken is voorgelegd. „Van tijd tot tijd", zo argumenteert men, „moet ik er voor een vakantie even tussen uit om nieuwe energie op te doen voor het vele werk, dat weer wachtte. Welnu, ik moest vakantie houden, door en voor mijn werk en de fiscus is bovendien zeer gebaat bij mijn harde werken". Laat ik u maar gelijk de illusie ontnemen: het is een uitgemaakte zaak, dat we de kosten van een normale vakantie niet onder een fiscale aftrekpost kunnen rangschik ken. Ware het anders, dan zou uit eindelijk het dagelijkse brood af trekbaar kunnen zijn ter verwer ving van het brood van morgen. Dit artikel zou niet zijn geschreven als daar toch niet een mogelijkheid was om tot aftrek te geraken. Want hoe moet het nu, als de (extra) va kantiekosten noodzakelijk geworden zijn door persoonlijke omstandighe den, zoals overwerkt zijn, zenuw overspanningen, organische ziekten etc.? De vraag kan dan gesteld worden of deze vakantiekosten gelijkgesteld kunnen worden met ziektekosten, en als zodanig onder de fiscale rubriek „buitengewone lasten" gerangschikt kunnen wor den. U weet wellicht: buitengewone lasten zijn - indien zij een bepaalde hoogte hebben bereikt - aftrekbaar bij het berekenen van het verschul digde belastingbedrag. Ziekte-toestand Alléén in het geval dat de vakantie kosten zijn veroorzaakt door een onbetwistbare ziekte-toestand (waar onder men een gezonde vermoeid heid niet kan rangschikken) kan aftrek worden genoten. Wil een doktersattest dus fiscale waarde bezitten, dan zal het medisch doel der voorgeschreven rustkuur daar uit duidelijk moeten blijken. Elke arts kan immers medisch volkomen verantwoord aan elke vermoeide werker een vakantie-rustkuur drin gend aanbevelen, zonder dat er nog sprake is van een ziektetoestand. Deze constructie zal echter niets opleveren, want ook in dit opzicht laat de fiscus zich niets wijsmaken. Ziek of moe De minste twijfel doet zich voor in het geval, dat de vakantiekosten noodzakelijk zijn geworden ter ge nezing van een bepaalde ziekte, dan wel als middel tot herstel van krach ten na een operatie. Bij deze nood zakelijke genezing van een positieve ziektetoestand is er t.a.v. de uitga ven sprake van „buitengewone las ten", voorzover deze de kosten van normale levensonderhoud „thuis" te boven gaan. Op deze wijze wordt de (financiële) wonde toch nog iets verzacht. Behaaglijk warm! Natuurlijk een oliehaardgestookt met MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER OLIEHANDEL N. H. UITMAN Kleikade 21 - WADDINXVEEN Turfmarkt 25 - GOUDA - Tel. 2217 R.K.Woningbouwveren. St. Joseph vergadert De Woningbouwvereniging „Sint Jozef" af del. Waddinxveen, houdt op maandag 30 oktober in het r.k. verenigingsgebouw aan de Burgm. Tfooststraat een ledenvergadering. Op de agenda staat o.a. de bestuurs verkiezing. Omdat de Koninklijke goedkeuring op de statuten onlangs is verkregen en de woningbouw vereniging nu geheel zelfstandig is geworden, is het noodzakelijk dat het voorlopige bestuur in het geheel aftreedt, alsmede de Raad van Com missarissen. Van 24 tot 31 oktober Bondsspaarbanken (dat zijn leden van de Nederlandse Spaarbankbond) de jaarlijkse Spaarbankweek, met als hoogtepunt daarin de Wereid spaardag op 30 oktober. Overal ter wereld waar spaarban ken op gelijke basis - dat wil zeggen als sociale instelling zonder winst oogmerk - werkzaam zijn, wappert op de Wereidspaardag de vlag aan de gevel van het spaarbankgebouw. Achter al die gevels zijn, als op alle andere dagen van het jaar, de me dewerkers van de spaarbank doen de met het bezit van de spaarders. In ons land is dat thans een kapi taal van 3.083 miljoen gulden, dat toehoort aan 3.617.700 spaarders. Het grootste deel van dit bezit is niet op de spaarbanken aanwezig, want eigenlijk is het een onzicht baar bezit. Desondanks betekent een spaarbankboekje voor de spaar ders wel degelijk een reëel bezit. Een bezit dat voor menigeen een portie zekerheid in het leven, en vaak meer dan dat, vertegenwoor digt. Er is dus alle reden, eens per jaar met enig feestelijk vertoon te wijzen op het belang van het sparen bij een spaarbank. Bij een landbouwer aan het Noordeinde werd de besmettelijke VARKENSPEST geconstateerd. Aan de Sint Victorstraat is men reeds enige tijd bezig om de TROT TOIRS te verhogen* Als men hier mee gereed is, zal ook het wegdek dat in de loop der tijd nogal is verzakt, worden verbeterd. Niet alleen de nieuwe voetgangersregeling is voor de voetganger - èn voor de andere weggebruikers - van eminent belang. Er is nog een aantal andere regelingen, die voor de voetganger van even groot belang zijn. Deze worden door het Verbond voor Veilig Verkeer samengevat in de volgende tien „gulden" regels: 1. Het voetpad, het trottoir, is nog steeds een domein, dat de voet ganger door niemand wordt betwist. Maak er dus gebruik van, en vermijd het onnodige betreden van de rijweg. 2. En als u de rijweg niet kunt vermijden, blijf er dan zo kort mogelijk op. Ga recht op uw doel af, steek haaks over. 3. Als u gaat oversteken, kijk dan eerst naar links, dan naar rechts, en dan wéér naar links en stap dan vief en vlug over, maar. blijft uitkijken 4. Moet u bij een kruispunt over steken? Steek dan niet diago naal over, maar haakts. Dus eerst de ene straat, en dan de andere. 5. Als er geen zebra is, maar wel een verkeersheuvel, maak daar dan gebruik van. U steekt dan over in twee keer, dus u kunt tweemaal zoveel uitkijken. 6. Moet u per se oversteken bij een stilstaande auto of bus Dan moet dat maar, maar zorg dan vooral dat u zo mogelijk vijf meter tussen u en dat voertuig houdt - men kan nooit weten of de bestuurder niet gaat starten zonder op de (in geschakelde) versnelling te letten! - en houd het aan uw rechterhand, dan ziet u het eventuele verkeer van links naderen. 7. Als u bij verkeerslichten wilt oversteken en daar zijn geen speciale voetgangerslichten, doe dat dan altijd als het licht naar de door u over te steken straat op rood staat en het verkeer voor dit licht wacht. Maar houd wel rekening met het afbuigen de verkeer! 8. U heeft natuurlijk geen ogen op uw rug. Daarom moet u buiten de bebouwde kom, als er geen fiets- of voetpaden zijn, aan de linkerkant van de weg lopen. U ziet het voor u gevaar- Vanmiddag naar de stad. Gezellig winkelen, eren naar de marktDat juist nil zo'n akelige hoofdpijn komt opzetten Thuis blijven? Die prettige middag laten bederven? Of JUIST! Wat U nodig pijnstiller, met 'ASPRO' werkt snel: zie hoe het direkt in water uiteenvalt. Zó snel wordt het ook in Uw lichaam opgenomen. 'ASPRO' werkt doeltreffend: door zijn wetenschappelijke samenstelling verzacht 'ASPRO' ogenblikkelijk de pijn. 'ASPROhelpt direkt - U voelt zich weer prettig en opgewekt. Ja, 'ASPRO' doet méér! 'ASPRO' is veelzijdig: juist door deze wetenschappelijke samenstelling kan 'ASPRO' zo veelzijdig worden toegepast. Hoofdpijn, verkoudheid, griep, keelpijn, koorts vlug 'ASPRO'! (als U zich aan de juiste doseringen houdt). HOOFDPIJN, VERKOUDHEID GRIEP. 2 ASPRO 9. Is er geen voetpad, maar wel een fietspad? Loopt u dan daar maar op. Houd er echter wel rekening mee, dat het een fietspad is enlet dus op de fietsers. 10. Tenslotte een kleine beleefd- heidsregel. Ga bij bushalten niet zo staan, dat andere voet gangers - en vooral bijvoor beeld moeders met kinderwa gens - niet meer kunnen passe ren. Natuurlijk, het voetpad is voor u, maar toch. Zaterdag begint weer de „Kinder boekenweek". Ter gelegenheid hier van is eeft gidsje onder de titel „De Grabbelton" verschenen, waar in een ruime verzameling titels van de meest uiteenlopende jeugdboe ken is opgenomen. Wie in deze kinderboekenweek boeken koopt voor f 3,50 of meer krijgt een „kijkdoos" cadeau, waarvan een boekwinkel kan worden gemaakt. Een verhaaltje over deze winkel is in „De Grabbelton" opgenomen. In verband met de kinderboeken week verscheen ook de jeugdboe kengids „De Kleine vuurtoren" uit gegeven door de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels in samenwerking met het Bureau Boek en Jeugd der centrale vereniging voor openbare bibliotheken. De Kleine vuurtoren is niet alleen voor de jeugdigen, die zelfs al tot een keuze in staat zijn, een nuttige handleiding, maar ook ouders zullen voor eventuele boekenaankopen ten behoeve van hun kinderen van dit gidsje een dankbaar gebruik kunnen maken. 101. En in de tweede plaats, vroeg Freddy. In de tweede plaats is maarschalk al lang weer terug. Daarom is het hier natuurlijk weer zo koud, zei Dikkie, die als eerste van de jongens na de mededeling van oom Wit weer een woord uit bracht. Ja, vervolgde oom Wit, daarom is het hier weer zo koud. Hij is al teruggekomen de eerste nacht, dat jullie wegwaren. Toen het 's nachts begon te sneeu wen? vroeg Bert. Oom Wit knikte. Maar hoe is hij nu teruggekomen? vroeg Freddy, hebben die soldaten hem gevonden? Nee, veel eenvoudi ger, Koning Winter heeft gewoon vrede gesloten met de Prinses en toen heeft zij de maarschalk weer vrijgelaten. Nou weten jullie alles, jongens, en nu gaan we met elkaar weer naar moeder de vrouw. Die zal niet weten wat ze ziet als ze jullie voor haar neus ziet staan. Zwijgend stapten de jongens achter oom Wit aan en zo eindigde het grote verhaal van Freddy Fox in Vriesland. EINDE. GESLAAGD. Voor het examen groenten- en fruithandel, slaagde te 's Hertogen bosch, onze plaatsgenoot, de heer Jaap van Triet. Voordrachtavond Christen vrouwenbond Vorige week kwam de N.C.V.B.- afdeling Waddinxveen bijeen in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Esdoornlaan. Nadat de avond was geopend met een kort gebed, richtte de presidente, mevrouw R. Klunder-Bent, een welkomstwoord tot de leden, die het natte en koude weer hadden getrotseerd om aan wezig te kunnen zijn. Na het door nemen van enkele notulen van de vorige vergadering, volgde een verslag van het reisje dat de leden onlangs hebben gemaakt. De tocht ging per autobus naar Rotterdam, waar de Euromast en het bouw centrum werden bezocht. Ook werd een kijkje genomen op het schip „De Rotterdam" van de Holland- Amerika-lijn. De dag werd besloten met het bijwonen van een kook demonstratie. Omdat in het bijzon der de rondleiding op het schip in de smaak was gevallen, werd beslo ten om op 15 mei (volgend jaar) een soortgelijke excursie te organi seren. Ditmaal zal de „Statendam" worden bezocht. Zij die hiervoor belangstelling hebben dienen zich tijdig op te geven, daar er maar door veertig dames kan worden deelgenomen. Nadat nog enkele mededelingen waren gedaan (o.a. over de komen den NOVIB-actie), was het woord aan mevrouw Piets-Metselaar, die op overtuigende wijze enkele ge dichten en fragmenten uit boeken voordroeg. Zij begon met het ge dicht „Saul peinst", een bijbels ge geven dat voornamelijk handelt over de strijd tussen David en Saul Mevrouw Piets vervolgde met „Aan kondiging", de geschiedenis van iemand, die weet dat zij aan een ongeneeslijke ziekte lijdt en spoedig zal sterven. Bepaald ontroerend was het fragment uit het boek „Agatha". De levensgeschiedenis van Agatha, zoals ook de titel van het boek luidt (schrijver dominee Voila (schuilnaam), werd door de aanwezigen met grote 'aandacht gevolgd. De eerstvolgende bijeenkomst van de N.C.V.B. zal gehouden worden 23 november in het verenigingsge bouw aan de Stationsstraat. Me vrouw M. Marijs-Visser uit Den Haag zal dan spreken over het on derwerp: „Waarheen met onze be gaafde en minder begaafde kinde- schoonheid is zichtbare gezondheid Cosmetica moeten berekend zijn op het klimaat waarin U leeft. Alle Dr. v. d. Hoog preparaten zijn speciaal af gestemd op het Nederlandse klimaat. verkrijgbaar bij: Zuidkade 1 Tel.|2i35 FEUILLETON Bea heeft het pleit gewonnen door Henk van Heeswijk HOOFDSTUK 16, nr. 25. Hij dacht een poosje na. „Bent u met 'n wagen van Hansen gegaan, zei u?" Ze knikte. „Strop voor Piet." „Piet Welke Piet „O, Piet Hansen. Dat betaalt Sangelaar nooit, die rit bedoel ik. Hij zal wel zeggen: daar heb ik geen opdracht voor gegeven." „Hansen heeft helemaal geen strop," antwoordde Bea wenkbrauwen fronsend. „Ik heb de rit betaald." Hij keek haar verbaasd aan en schudde toen zijn hoofd. „Echt iets voor juffrouw Van Laar. Dacht u, dat u dat geld ooit terugkreeg van Sangelaar? Den kent u hem niet." Ze haalde haar schouders op. „Mijnentwege. Ik zal er niet armer van worden. Wat moest ik dan doen? Dat arme kind „Heeft Pietheeft Hansen u daarna thuis gebracht met de wagen?" „Allicht." Hij knikte begrijpend. „En toen was u ver na zessen bij Van Schagen en toen zei Miep: „Het spijt me wel, juffrouw van Laar, maar wij hebben al brood gegeten." Leer mij Miep kennen. Vandaar, dat u zo'n trek had. Een zacht rood golfde over haar gezicht. „Nu ja," gaf ze toe „je had het toch al begrepen, ik zag het aan je gezicht. Maar praat er verder niet over. Daar heeft niemand wat mee te maken." „Ik ben geen kletskous, juf," antwoordde hij, een beetje gepikeerd. „Sorry, Maas, dat bedoel ik niet. Maar je weet,hoe ze in Elshoven zijn." „Vanzelf, juf." „Maas, we kennen elkaar al zo lang, he?" Ze keek hem schalks aan. „Al vanaf de eerste dag, dat ik in Elshoven ben." Hij grinnikte. „Nou, juf, dat vergeet ik niet, dat ritje. „Juist. En doe mij dan een plezier en zeg geen juf meer. Voor mijn vrienden heet ik Bea, Maas." Hij keek haar verrast aan en zijn sigaret viel bijna uit zijn Mond." „Meent u dat Ze knikte hem, vriendelijk lachtend toe. „En mijn vrienden zeggen ook niet „u" tegen me." „Goeie, Bea, dat vind ik geweldig „Oké. Nog altijd bij Hansen in de kost? Dat is waar ook. Hansen heeft me uitgenodigd om een avondje te komen buurten." „Dat moet je doen," antwoordde de jongen enthousiast. „Het zijn zulke fijne mensen." Ze keek hem nadenkend aan. „Nu Heintje in 't ziekenhuis ligt, zal er de eerste tijd niets van kunnen komen, 'k Wil 't kind 's avonds bezoeken." „Goed. Maar na het bezoekuur heb je toch wel een paar uurtjes Ze dacht na en knikte bedachtzaam. „Goed. Wanneer ben je volgende week 's avonds vrij Hij begreep haar onmiddelijk. „Alleen zaterdagavond," antwoordde hij spijtig. Zeg dan maar tegen Hansen en z'n vrouw, dat ik zaterdagavond om 'n uur of negen kom. Als 't niet gelegen komt, sturen ze een boodschap." „O, maar Bea, dat komt altijd gelegen. Ik verheug me er al op." „Ik ook," antwoordde de onderwijzeres eerlijk. „Ik ben nu al zoveel maanden in Elshoven, maar de mensen zijn er zo gesloten." „Ze zien teveel tegen je op, Bea. Je bent nu eenmaal import, dat wil zeggen: je komt uit een andere plaats, een andere streek. Kortom: uit de grote stad. Niet alleen, dat ze altijd een soort minderwaardigheids complex gevoelen tegenover een stedeling, maar dan is er ook nog het standsverschil. En dat spreekt een woordje mee in ons dorp." Ze dacht een poosje na. „Ik vraag me dan af, of de familie Hansen en ik wel van dezelfde stand zijn Hij schoot in een lach. „Die? Die hebben maling aan al die flauwekul. Let maar eens op HOOFDSTUK XVII. Bea had op het postkantoor het ziekenhuis opgebeld en de bezoekuren genoteerd. Toen reed ze iedere avond op de fiets naar Hulshorst en ging vandaar met de trein naar Ermelo. Om Heintje te bezoeken. Het kind fleurde dadelijk op, zodra Bea de kinderzaal betrad. Het wantrouwen zakte geleidelijk aan weg en er begon een zekere vertrouwelijkheid te groeien tussen de juffrouw en het kind. Af en toe was Sangelaar er ook. Er werd tussen hem en Bea niet veel gesproken. Maar op een avond, toen ze beiden na het bezoekuur het ziekenhuis verlieten, hield Sangelaar haar in de gang staande. Waarom bezoekt u Heintje steeds?" vroeg hy met een frons m zijn wenkbrauwen. „Omdat het de dochter is van de voorzitter van het schoolbestuur ?''m laatdunkend van terzijde aan. „Wat verbeeldt uzich ëigenlijk wel? Ik bezoek het kind, omdat ze in mijn klas zit. Ik zou het voor ieder ander kind in mijn lokaal doen, begrijpt u Meteen liep ze door naar de uitgang. Sangelaar was een ogenblik verbluft blijven staan. Toen kwam hij achter haar aan. Maar buiten had Bea al de weg naar het station ingeslagen en Sangelaar liep naar zijn autotje, en reed in de duisternis weg. Enkele avonden later zei hij, terwijl ze beiden aan het bed van Heintie zaten: „U kunt wel met me meerijden naar Elshoven Zonder hem aan te kijken, antwoordde ze: „Dank u, meneer Sangelaar ik heb een retour met de trein en in Hulshorst staat mijn fiets." Maar op een avond, toen ze als gewoonlijk samen weer zwijgend naar de uitgang liepen, greep Sangelaar de onderwijzeres bij de arm en zei op een toon, die geen tegenspraak duldde: „U rijdt niet met mij mee naar Elshoven. Ik heb wat met u te bepraten." Bea wilde protesteren, maar toen ze hem aankeek, was er iets in zijn blik, dat haar weerhield. Ze bleef buiten op de stoep staan. „En mijn fiets bij het station?" „Die zal ik morgenochtend laten ophalen, antwoordde hy Kalm. „Kom mee, daar staat m'n wagen. t Zonder verder nog wat te zeggen, ging ze met hem mee en stapte m, Sangelaar startte de motor en even later reden ze weg, in de richting van Elshoven. (wordt vervolgd).

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2