NTTSmiEBANK TE WADDINXVEEN Stedeling ziet voordelen van het wonen in Waddinxveen WERELDSPAARDA6 Geheimhouding KINDERBOEKEN WEEK KIJKDOOS 80EKH. „VELDWIJK Weinig nieuwe inwoners lid van verenigingen Bezoekt de Bazar op 2, 3 en 4 november a.s. in het Geref. Verenigingsgebouw „BOA-PIMA" Ontevredenheid over het kerkelijk leven WERELDSPAARDAG 30 oktober WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 PAGINA 3 Bij de nieuwe bewoners leven nog vele wensen voor de toekomst Het wonen in Waddinxveen heeft voor de nieuwe inwoners meer voor- dan nadelen. Dat zegt 't rapport „Waddinxveen als vestigings plaats van woonforensen"Een voordeel wordt duidelijk geacht het bewust ervaren van de vrijheid een eigen huis met eigen in gang, voor- en achtertuin, etc. Velen hadden niet verwacht een zo rustige omgeving te vinden. Vooral de mannen appreciëren deze, als ze 's avonds uit de stad in Waddinxveen terugkeren. De dames waren daarentegen, vooral in het begin, niet erg op de stilte, gesteld. Maar velen zijn hier nu aangewend. Behalve tal van voordelen hadden de ondervraagde nieuwe bewoners ook opmerkingen over bepaalde nadelen. De afwezigheid van na tuurschoon en de geringe moge lijkheden tot wandelen werden nog al eens naar voren gebracht. En kele mensen maakten zich zorg over het onderwijs op verschillend terrein. Het gemis aan een bios coop, een schouwburg, een concert zaal e.d. werd als een nadeel ge voeld. De rapporteur heeft bij zijn onder zoek ook aandacht geschonken aan de contacten "met buren en andere inwoners. Over het algemeen bleek men in goede verstandhouding met de buren te leven en hetgeen voor al in de zg. burenhulp tot uitdruk king komt. Geregeld bij elkaar op bezoek gaan komt veel minder voor. Ook bleken tal van nieuwe inwoners al kennissen te hebben gemaakt onder de „echte Waddinx- veners". Over de plaatselijke winkelstand, waar de nieuwe bewoners vooral lun niet-duurzame goederen kopen is men over het algemeen tevreden, vooral omdat zij een goede service verlenen en zich vrij snel aanpas ten aan de eisen van de geïmmi greerde stedelingen. Waardering voor het gemeentebestuur De wijze, waarop het gemeentebe stuur zich van haar taak kwijt werd in het algemeen gewaar deerd. Bijna 35 procent van de nieuwe bewoners waardeert de ge meente als beleidvoerende instan tie hogelijk. Ruim 36 procent heeft een gunstig oordeel over de ge meente, bijna 20 pet sprak geen oor deel uit en 1,9 procent had geen goed woord oyer voor het werk van de plaatselijke overheid. Ruim twee derde van de nieuwe inwoners was van mening, dat zij in de toekomst wel een rol in het sociale leven van Waddinxveen zul len gaan spelen. Ook meende ve len, dat de gemeenteraad te zijner tijd een andere politiek en jeugdi ger samenstelling zal krijgen. Dorpshuis Uiteraard leven er bij de nieuwe bewoners vele wensen. Zeer uit voerig zijn deze in het rapport ver meld. Bovenaan op het verlang lijstje vinden we een zaal, waar men concerten, films, toneelvoor stellingen, enz. kan bijwonen. De gedachten gaan daarbij uit naar sen dorpshuis. Het rapport zegt hierover woorde lijk: „Verschillende kerkelijke groeperingen hebben de laatste ja ren hun verenigingsgebouwen uit gebreid of gerestaureerd, zodat zij geen interesse hebben voor nog meer plaatsruimte. Begrijpelijk is Twaalf miljoen blinden in de wereld De wereldblindenorganisatie heeft bekend gemaakt, dat er in de gehe le wereld omstreeks 12J miljoen blinden zijn. Daarvan leven er al leen al in het werelddeel Azië met minder dan 9.662.000, waarvan 3,7 miljoen alleen al in India en China. In verhouding zijn er ook veel blinden in Afrika. Zo zijn er in Egypte op een bevol king van 22 miljoen mensen, 26.000 blinden. Het aantal blinden in de wereld zal zelfs nog toenemen, aan gezien er in de naaste toekomst rekening moet worden gehouden met een zeer groot aantal mensen die nu niet werden meegeteld om dat zijn nog niet totaal blind waren doch dit binnenkort wel zullen zijn. Voor Azië en Afrika liggen de ge tallen aanmerkelijk ongunstiger dan voor Europa. In deze werelddelen zijn 750 mensen blind per 100.000 inwoners, in Europa daarentegen 114 op de 100.000. Afgezien nog van de hygiënische en sociale noodtoe standen in Azië en Afrika die voor een deel oorzaak van dit hoge aan tal zijn, speelt ook het gebrek aan oogspecialisten hier een grote rol. de houding van de nauw aan die kerken gelieerde politieke partijen dus wel wat betreft het afwijzen van de noodzaak van een alge meen gebouw," aldus het rapport. Maar daarbij zien deze partijen, die een dorpshuis niet voorstaan, over het hoofd dat een deel van de bevolking van Waddinxveen niet voelt voor kerkelijke verenigingen of niet-kerkelijk is. Voor hen is geen zaalruimte beschikbaar. Daar bij komt, dat de groep onkerkelij- ken steeds groter wordt door de toenemende immigratie van de woonforensen. De confessionele po litieke partijen zouden daarom al leen al uit humanitaire overwegin gen in hun beleid aan deze „ver geten" groepen moeten denken en rekening moeten houden met de stedelijke afkomst van deze groe pen en er begrip voor trachten op te brengen", aldus het rapport. Ook wordt nog gewezen op het be lang van de plaatselijke industrie. Voor het aantrekken van personeel van buiten zou de aanwezigheid van een dorpshuis een punt n het voordeel van Waddinxveen kunnen zijn. Onderwijsvoorlichting Veel wensen zijn of worden gerea- aliserd. Het rapport noemt in dit verband meer sportvelden, tennis banen, een restaurant en betere verbindingen met de steden. Ver der zijn suggesties gedaan met be trekking tot een busdienst van veraf gelegen wijken naar het sta tion, een openbare bibliotheek en leeszaal, meer recreatiemogelijkhe den, een overdekt zwembad, meer bomen, minder huis-aan-huis col lecten, beter water, sporthal, ge mengd zwemmen, middelbare scho len, jachthaventje, verplaatsbare muziektent, kegelbaan, meer straat naambordjes, ziekenhuis, volksho geschool, enz. Ten aanzien van het onderwijs wordt tenslotte in het rapport nog opgemerkt: „Hoewel wij ons niet competent achten over onderwijs zaken te kunnen oordelen, zouden wij wel een betere voorlichting over de diverse aanwezige lagere scholen willen bepleiten, vooral over de voorbereiding van leerlin gen voor de middelbare school zijn sommige bewoners nog al ongerust. 28 OKTOBER t e m. 4 NOVEMBER 1961 Wie in de kinderboekenweek boeken koopt voor f 3,50 of meer, krijgt een waarvan je een boekwinkel kunt maken. ii Het plaatselijke verenigingsleven geniet onder de in Waddinxveen woonachtige forensen nog wei nig belangstelling. Deze conclusie kan men trekken uit het rapport „Waddinxveen als vestigings plaats van woonforensen". Min der dan de helft doet aan sport, van wie een belangrijk deel voor al belangstelling heeft voor de thans in Waddinxveen nog niet te beoefenen tennissport. Veel interesse bij de nieuwe inwoners bestaat er voorts voor tafelten nis, volleybal en gymnastiek. Dit laatste wordt vooral veel door de dames beoefend. De eventuele aanpassing in een vereniging is een belangrijke fac tor. Sommige forensen hadden de ervaring niet door de Waddinxveen- se bevolking te worden opgeno men. „Je voelt je als een vreemde eend in een bijt" klonk hun ver wijt. Het resultaat daarvan is, dat juist deze nieuwe leden langzamer hand weer verstek laten gaan. An deren zijn daarentegen van mening dat eerst de nieuwe bewoners zich moeten aanpassen. Dan worden ze gemakkelijker opgenomen en zul len de oorspronkelijke bewoners ook beter' hun best doen zich aan de forensen aan te passen. De vermeende stugheid van de „echte Waddinxveners" doet veel mensen er van afzien zich bij een club of organisatie aan te sluiten. Een zeer belangrijke factor voor de geringe deelname aan het plaatse lijke verenigingsleven door de fo rensen is ook de organisatiemoe heid, die zich vooral in de stad sterk manifesteert en die de fo rensen mee naar Waddinxveen hebben genomen. Veel nieuwe inwoners, die vroeger door inwoning 'of andere oorzaken weinig rust kenden, willen nu zo veel mogelijk thuis genieten van de rust, die het wonen in Waddinx veen hen biedt. Den Haag krijgt grote bloemenexpositie Den Haag krijgt in de lente van het volgend jaar weer een Hof- stadbloem. Deze befaamde Haagse bloemenexpositie, die voor en na de oorlog vele duizenden bezoekers trok maar na 1951 niet meer werd gehouden, zal in april 1962 opnieuw de Houtrusthallen vullen. Houtrust bestaat dan 25 jaar en de Stichting Hofstadbloem kan zich bij die gele genheid everieens in het zilver hul len, want de eerste Hofstadbloem- tentoonstelling werd in 1937 ter gelegenheid van de opening van Houtrust georganiseerd. De tentoonstelling, die van 9 t.e.m. 29 april wordt gehouden, belooft bijzonder groots van opzet te wor den. Plannen uit de kwekerswereld van Aalsmeer, Boskoop, het West- land en de Bollenstreek wijzen er op, dat de inzendingen van hoog gehalte zullen zijn en het totale assortiment snijbloemen en warme kasplanten zullen omvatten. Behal ve de bloemen zullen er overigens tal van aanverwante zaken op het gebied van bloemen èn tuinieren te zien zijn. De Stichting Hofstadbloem is nu reeds druk bezig met de voorbe reidingen voor deze vijfde tentoon stelling, waarbij nauw wordt samen gewerkt met de belangrijkste orga nisaties in de kwekerswereld. Als artistiek adviseur voor de tentoon stelling wordt de Stichting bijge staan door de heer Toon Noyons, ontwerper van het Aalsmeerse bloemencorso. van de Ned. Herv. Kerk Kring Wet en Evangelie Film oyer het leven van Maarten Luther In het Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat wordt op zaterdag avond 28 oktober de film vertoond over het leven van Maarten Lu ther. Speciaal in verband met de 31ste oktober, waarop wordt her dacht dat drie eeuwen geleden de reformatie tot stand kwam, zal de ze film ongetwijfeld grote belang stelling genieten. Kaarten zijn ver krijgbaar bij het Verenigingsge bouw en op Ieplaan 22. Gemeentepersoneel wil eigen vereniging In kringen van het Waddinxveense gemeentepersoneel wordt overwo gen te komen tot de stichting van een personeelsvereniging. Op 2 no vember zal 'n bijeenkomst worden gehouden, waarin een eventuele definitieve oprichting nader zal worden besproken. Elevator reed woning in Irenestraat binnen Zaterdagmiddag werd de familie Boekhout uit de Prinses Irenestraat plotseling geconfronteerd met een elevator, die het htiis ten dele bin nenreed. Het gevaarte, dat werd voortgetrokken door een uit Reeu- wijk afkomstige vrachtwagen raak te door een defect aan de koppeling uit zijn koers. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Er was voornamelijk glasschade. N.P.V. Pieter Maritzgroep-afd. Waddinxveen brengt op zaterdag 11 november een grote Bonte Avond in het Geref. Verenigingsgebouw. Aanvang 8 uur. Kaarten verkrijgbaar: Kanaalstraat 1tel. 2375 Veertig procent van de nieuwe inwoners van Waddinxveen, die tot de geregelde kerkganger mogen worden gerekend, voelt zich niet thuis in het plaatselijke kerkelijke leven. Dit blijkt uit het rapport „Waddinxveen als vestigingsplaats van woonforensen." De oorzaken van deze ontevreden heid worden ten dele voor de hand liggend genoemd. In de grote ste den, waaruit het merendeel der nieuwe bewoners afkomstig is, is de Ned. Hervormde kerk groten deels confessioneel. De Gerefor meerde Bondsrichting, zo deze daar bestaat, is klein in aantal in ver gelijking met de overheersende me ning in de Ned. Hervormde kerk. Bovendien zijn de stadsmensen tot .vóór zij in Waddinxveen domicilie vonden, zelden op scherpe tegen stellingen gestuit, zoals ze in een dorp kunnen voorkomen, zo zegt het rapport. Voor de Rooms-Katholieken weegt de afstand tot him kerk het zwaarst. Vermeldenswaard is het feit, dat de gereformeerden zich snel en het meest thuis voelen in hun kerk. Veel niet-kerkelijken Tijdens het onderzoek kwam te vens aan het licht, dat een aantal van de nieuwe inwoners, die als kerkelijk staat ingeschreven, zich Onderzoek naar leven op andere planeten Reeds lang is de wetenschap bizon der nieuwsgierig naar het feit of op andere planeten levenvoorkomt, ongeacht in welke vorm. £r is zelfs een theorie die stelt, dat het leven op onze aarde begonnen zou zijn door levenssporen die van andere planeten zouden zijn overgekomen. Uiteraard wenst men dit te con troleren. Nu komen in alle levende wezens op aarde eiwitten en nucleinezuren voor en wanneer er ergens leven is, dan zijn de sporen daarvan in elke waterdruppel en elk stofje terug te vinden. Voortbouwende hierop heeft prof. Lederberg in de V.S. een instrument ontworpen, dat ingebouwd in een ruimtevaartuig, dat op een andere planeet landt - zoals men binnenkort van plan is onbemande ruimtevaartuigen naar Mars en Venus te sturen - automa tisch een kleverige plastic band ontrolt, die deeltjes van de bodem van de vreemde planeet opneemt. De band rolt weer op en wordt in het ruimtevaartuig onder de mi croscoop bekeken. De beelden wor den naar de aarde uitgezonden. Het zit alles bizonder ingenieus en inge wikkeld in elkaar, maar biedt de wetenschap de mogelijkheid meer te weten te komen over vreemde planeten. eigenlijk niet kerks voelt en eer der als onkerkelijk kan worden beschouwd. Van de 28,7 procent ingeschreven Rooms-Katholieken bezoekt 21,5 procent de kerk. Van de 38,1 procent hervormden komt 25,4 procent in aanmerking om tot de werkelijk kerkelijken te worden gerekend. Voor de gereformeerden geldt een percentage van 7.7 pro cent ingeschreven, terwijl 6,6 pro cent zich kerks beschouwt. Terwijl volgens de gegevens van het be volkingsregister een vijfde van de nieuwe inwoners tot de onkerkelij- ken moet worden gerekend, bleek tijdens de enquête, dat men zeker van het dubbele aantal onkerke- lijken. onder deze bevolkingsgroep mag spreken. Jaarvergadering K.V.P. De K.V.P. afdeling Waddinxveen hield dezer dagen in het r.k. ver enigingsgebouw, haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer H. M. van den Dool herdacht tijdens de opening het onlangs overleden raadslid van de K.V.P.-fractie, de heer C. E. G. Okkerse. Hierna volg den de jaarverslagen van secreta resse en penningmèester. Laatste kon de boeken met een batig saldo afsluiten. Het aantal leden daalde in het afgelopen jaar enigszins en bedraagt momenteel 379. Het voorstel om de jaarlijkse contributie te verhogen tot f 5, werd aangenomen. De afdracht aan de kring zal voortaan f 3,75 per lid bedragen. De heren A. C. Deeren- berg te Schoonhoven, A v. d. Wei de te Zevenhoven en Th. Arts uit Gouda werden kandidaat gesteld voor de verkiezing van de Provin ciale staten, terwijl de heer Th. Mourits tot afgevaardigde voor de Kamerkring Leiden werd gekozen. De agenda vermeldde deze avond voorts de verkiezing van een nieu we. voorzitter, daar de tegenwoor dige voorzitter in verband met drukke werkzaamheden zijn func tie moest neerleggen. Er hadden zich echter geen gegadigden voor deze functie aangemeld, zodat de keuze voorlopig werd uitgesteld. Oogst-raming 1961 voor akkerbouwgewassen Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de uitkomsten gepubli ceerd van de in september gehouden voorlopige oogstraming. De ver wachte totale tarweproduktie ligt met rond 475.000 ton 20% beneden die van het vorige jaar (590.000 ton) Deze daling is ten dele het gevolg van areaalinkrimping, ten dele ook van het vooral bij wintertarwe ge constateerde lagere rendement, doch in hoofzaak van de sterke verschuiving van winter- naar de zomertarwe. Ook dient er rekening mee te worden gehouden, dat het vochtpercentage vorig jaar uitzon derlijk hoog was, hetgeen mede de kwantitatieve resultaten beinvloe- de. De gemiddelde hectare-opbrengst blijkt voor wintertarwe met 4.023 kg 20% en voor zomertarwe met 3.799 kg 3% beneden dat van 1960 te liggen. De totale haverproduktie wordt geraamd op ruim 420,000 ton, dit is 9% hoger dan in 1960, zulks als gevolg van een grotere beteelde oppervlakte. Ook voor mengsels van granen wordt een hogere totale opbrengst verwacht en wel van 162.000 ton (v.j. 135.000 ton), eveneens als ge volg van teeltuitbreiding. Aan blauwmaanzaad, waarvan de teelt elk jaar sterker wordt inge krompen werd nog slechts 456 ton geoogst tegen resp. 2.300, 4.100 en 6.100 in de laatste drie jaren.. De totale oogst aan consumptie aardappelen (exclusief uitval) wordt geraamd op 1.902.700 ton, d.i. 5% minder dan in 1960 (1.998.500 ton) Er wordt een hogere opbrengst aan klei-aardappelen verwacht nl. 1.228.700 ton (v.j. 1.148.000 ton), terwijl de produktie, welke voor zandaardappelen wordt geraamd, t.w. 674.000 ton, 21% lager ligt dan die van 1960 (850.500 ton). Het percentage uitval wordt voor klei- aardappelen geraamd op 14% (v.j. 27) voor zandaardappelen op 19% (v.j. 24). Doordat voor fabrieks aardappelen het rendement met 11% terugliep, ligt de totale op brengst, ondanks uitbreiding van het areaal, met 1.191.100 ton bijna 78.000 ton lager dan in 1960. De stro-opbrengsten, die voor tar we normaal kunnen worden ge noemd, liggen voor haver en meng sels van granen 7 a 8% boven het gemiddelde. WINKELWEEK-AKTIE Maandagavond kwamen de winke liers, deelnemers aan de met St. Nicolaas te houden Winkelweek- aktie, in vergadering bijeen, ter bespreking van het door het comité voorgelegde programma. In hoofd trekken komt dit overeen met dat van een vorig jaar, d.w.z. de uit reiking van bonnen, bij elke beste de gulden en een speciale kinder- aktie. Binnenkort zullen hierover meerdere gegevens verstrekt wor den. Plaatsgenoten werden bekerwinnaar Dezer dagen organiseerde de Bro- motoclub Flora haar laatste puz- zelrit in dit seizoen. Er bestond hiervoor grote belangstelling. In totaal namen 98 personen aan de rit deel. Behalve de prijswinnaars van deze puzzelrit, werden na af loop ook de clubkampioenen en bekerhouders (niet-leden) bekend gemaakt. Bij de automobilisten werd onze inwoner, de heer C. van Kooten bekerwinnaar, terwijl onze plaats genoot de heer P. Versloot bij de motorrijders d.e beker ontving. Tweede gereformeerde predikant gewenst Binnen afzienbare tijd hoopt de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Waddinxveen over te kun nen gaan tot het beroepen van een tweede predikant. Besloten is hier voor vast een financiële basis te leggen. Over het algemeen rekent men één predikant op duizend ge meenteleden. Het aantal leden, waarover de zorgen van ds. J. Snoey zich uitstrekken is de 1250 reeds gepasseerd. Bijkantoor van de Stichting Nutsspaarbank te Gouda, opgericht 1857, de oudste en grootste spaarinstelling van Gouda en omstreken. 35000 SPAARDERS met een gespaard kapitaal van meer dan 25 MILJOEN GULDEN POSTREKENING 458622 KANAALSTRAAT 9 TELEFOON 2468 Veiligheid - Service! Openingsuren maandag t.e.m. vrijdag van 91 uur en van 25 uur vrijdagavond van 79 uur SPAART REGELMATIG KLEINE BEDRAGEN VOOR UW GROTE UITGAVEN. Begint er mede op maandag 30 oktober 1961 en gaat er trouw mee door Uw verstandige daad zal worden beloond met een FRAAIE KALENDER Sluit U aan bij onze OPHAALDIENST. Vraagt 'inlichtingen

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 3