Pony club komende weken actief Kunststichting voorziet in een grote behoefte Kerkbouwplan van Wet en Kvangelie II Onafhankelijk nieuwsblad II Waddinxveen op de Meubelbeurs Voorlopig resultaat volkstelling 1960 Grote verschuiving op vele terreinen Bietencampagne in volle gang Raadsvergadering Lagere resultaten bij Kempkes Verschijnt elke donderdag KUNSTCEiïTRUM Jeugdige leden Gouwe Ruiters in gevolg van Sint Nicolaas Grote bazar ter ondersteuning snel groeiend bouwfonds Voor komend seizoen werd weer een aantrekkelijk programma opgesteld I bij 'l Goed begin Aantrekkelijk program Landbouwpaarden Landbouwhuish.school officieel open Gewonden bij ongevallen in Waddinxveen Brandweer assisteerde in Reeuwijk Candidaatstelling VVD Provinciale Staten Pony-club 8 Weekblad voor Waddinxveen 17e JAARGANG - Nr. 853. DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 als het actiefste deel van de „Gou- Doelmatige inrichting String wandrekken Kwaliteit Uniek Nuttig Stijlvol T reffend Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen kerkweg 215 telefoon 2960 Artimeta meubelen en lampen Pilastro combinaties Voor de werkende leden van de „Gouwe Ruiters” is het zaterdag a.s. de jaarlijkse uitgaansdag. Veertien paarden zullen met hun ruiters die dag door het beboste duinengebied van Meyendel bij Wassenaar zwerven. Een van de programmapunten voor deze dag is een puzzel- rit. Ook voor de jeugdige leden van de Gouwe Ruiters staan de komende weken weer verscheidene activiteiten op het programma. In tal van Zuidhollandse gemeenten zullen de leden van de pony club een belangrijk aandeel hebben in de feestelijke intocht van Sint Nicolaas. serik en de schilder B. Lutz. Ook voor de Waddinxveense amateur- fotografen is weer een tentoon stelling in het vooruitzicht. Hoewel uit de grote belangstelling voor de Kunststichting blijkt, dat vele Waddinxveners waardering hebben voor het werk en graag de exposities bezoeken, is het werke lijk ledental van de Kunststichting Waddinxveen naar verhouding be trekkelijk laag gebleken. Slechts tachtig inwoners lieten zich als betalend lid inschrijven. Alle an deren profiteerden zonder contri butie te betalen van de vrij toegan kelijke exposities. Het nieuwe seizoen zette in met de expositie gewijd aan de abstracte kunst, waartoe de kunstschilder Paul Citroen uit eigen verzameling werken van Karei Appel en Cor neille afstond. Het bezoek aan deze expositie sloeg alle records van het vorig jaar en men registreerde ruim vierhonderd bezoekers. Op de grootste meubelbeurs, die ooit in ons land is gehouden, zal de Waddinxveense meubelindustrie zijn vertegenwoordigd door vier bedrijven, nl. Van Berkensteyn, Kempkes, Stolker en Versluis. De achtste internationale vakbeurs voor meubelen en woningtextiel in de Jaarbeurshallen aan de Croese- laan in Utrecht, begint maandag a.s. en zal voortduren tot en met 11 november. In totaal nemen 331 ex posanten, waaronder ongeveer vijf tig buitenlandse firma’s, aan deze vakbeurs deel. Ook de belangstelling voor de thans aan de gang zijnde veelzijdige tentoonstelling van de Leidse kunst schilder Ben Mone is goed te noe men. Deze expositie, die nog tot 11 november geopend blijft en ook op vrijdag- en dinsdagavond van 7-9 uur is geopend, is niet alleen aan trekkelijk door de grote verschei denheid van werken, maar boven dien ook door de redelijke prijzen van de geëxposeerde werken. Na Ben Mone is het weer de beurt aan onze plaatsgenoot Har Sanders die tal van tekeningen en litho’s gaat exposeren, tegelijk met een aantal werken uit de Arta-collectie. Voorts staan voor het seizoen 1961- ’62 op het programma de schilderes Rie Bouters, de beeldhouwer Petri, de schilder/tekenaar Louis Vorrink de schilder/beeldhouwer Frank Letterie, de bekende kunstschilder Sierk Schröder, de graficus H. Ber- De bietencampagne in Waddinxveen en omliggende plaatsen, die tot half december zal duren, is thans in volle gang. Verwacht wordt, dat de opbrengst meer dan vijftigdui zend ton zal bedragen. Per hectare zal de opbrengst wel wat lager zijn dan in 1960, toen dit gemiddeld 53 ton bedroeg. Bij de oogst wordt steeds meer van de machinale methoden gebruik gemaakt, en op het ogenblik wordt zeker drie kwart van de bieten machinaal gerooid. Over water, rail en weg woraen de bieten getrans porteerd naar de suikerfabrieken tt Dinteloord, Halfweg en Puttershoek Een snelle groei van het aantal leden van de Ned. Herv. Kerk Kring „Wet en Evangelie” maakt Het waren in 1930 burgemeester Troost en de heer A. v. d. Breggen, die- het initiatief namen tot de op richting van de „Gouwe Ruiters” teneinde de paardensport ten plat- telande te bevorderen. Bij de ruiterafdeling kent men niet de speciale rijpaarden, zoals de stedeling deze in zijn maneges is gewend. Als afdeling van de pro vinciale bond, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Federatie van landelijke Rij verenigingen wordt gebruik gemaakt van zg. landbouwpaarden, voornamelijk van het Groningse en Gelderse type. Bij concoursen is het dan ook gewoonte dat de dieren ook een trekproef afleggen, teneinde te bewijzen dat ze wel degelijk voor het landbouw- werk geschikt zijn. Mede door het feit, dat op tal van agrarische bedrijven het paard niet meer wordt gebruikt, is het leden tal van de ruiterafdeling beperkt. Een belangrijke erkenning van de zijde van de overheid voor het werk van de Kunststichting mag worden gezien in het feit, dat het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een subsidie toezegde op de verkoop van kunst werken via de Kunststichting aan particulieren, waardoor particulie ren een deel van de aankoopprijs in de vorm van een subsidie terug ontvangen. De grootste belangstelling genoot vorig seizoen de eerste expositie waar schilderstukken en etsen wer den geëxposeerd van Paul Citroen, Hilda van Morden, Kees Bol en beeldhouwwerken van John Gros man. Bijna driehonderd mensen bezochten deze expositie. Veel be langstelling genoot ook de tentoon stelling, waar plaatselijke amateurs hun prestaties konden tonen. Bij deze expositie tekenden 240 be zoekers het gastenboek. Ook )de jonge, in Waddinxveen woonachti ge kunstenaar Har Sanders, die te keningen en litho’s exposeerde had Van de totale Waddinxveense be roepsbevolking werkt veertig pro cent of een aantal van rond der tienhonderd buiten de gemeente. In 1947 was dit cijfer nog maar 392 of zestien procent van de beroeps bevolking. Deze cijfers blijken uit de voorlopige resultaten van de vorig jaar gehouden volkstelling. Bijna de helft van de bevolking is jonger dan 25 jaar, terwijl slechts 6,6 procent der inwoners ouder is dan 65 jaar. Zeer duidelijk blijkt uit de voorlopige gegevens de ver schuiving in de beroepsbevolking. Terwijl het percentage, werkzaam in de nijverheid steeg van 50,6 naar 52,8 procent, daalde het percentage van in de landbouw werkzame mannen van 26,7 in 1947 tot 16,9. De teruggang in aantal bedroeg precies honderd. De vestiging van stedelingen in Waddinxveen mani festeert zich duidelijk door een stijging van acht procent in de sec tor handel en verkeer. Wat betreft het kerkelijk leven toont de volkstelling een verschui ving aan bij verschillende groepe ringen. Het aantal Rooms Katho lieken steeg van 14,1 procent in 1947 tot 17,4 procent vorig jaar. Hoewel het aantal Nederlands Her vormden met negenhonderd toe nam, was er door het groeiende inwonertal toch ’n percentuele da ling van ruim vijf procent tot 50,2 procent. In 1947 behoorde 7,6 pro cent van de bevolking niet tot een kerkgenootschap. In dertien jaren tijds is dat gestegen tot bijna twaalf procent of te wel zevenhonderd inwoners. De cijfers, betrekking hebbend op de Waddinxveense woningbezetting zijn zeker gunstig. In 1947 werd iedere woning (er waren er toen 1771 voor 8200 inwoners) door ge middeld 4,63 personen bezet. Vorig jaar was dit cijfer 3,98 per woning. In totaal had Waddinxveen tijdens de volkstelling 2749 woningen en 10955 inwoners. De nieuwe Christelijke Landbouw- huishoudschool aan de leplaan, die reeds geruime tijd in gebruik is, zal op woensdagmiddag 8 november officieel worden geopen door de voorzitter van de Christelijke Boe ren en Tuinders Bond Holland- Brabant, de heer B. Havenaar. Tijdens de openingsbijeenkomst zal voorts het woord worden gevoerd door mej. M. W. Schut, inspectrice van het nijverheidsonderwijs. Te vens worden dan de commissie van bijstand, de directrice en de leer krachten geïnstalleerd. Vorige week gebeurden er drie on gevallen in Waddinxveen, waarbij gewonden waren te betreuren. Op de Noordkade reed een scooter- rijder uit Alphen tegen een bestel auto en raakte daarna een ijzeren paal. Het was door het rode stop licht, dat daar in verband met werkzaamheden is opgesteld, heen gereden. Met een hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis in Gouda overgebracht. Een duopas- sagier werd licht gewond. In de Prinses Beatrixlaan reed een bromfietser tegen een stilstaande auto. Door de zware regenval had hij de wagen niet bemerkt. Hij had verwondingen aan hoofd en benen. Bij de spoorbomen botste de 12- jarige Frits den Ouden met zijn fiets tegen een auto. Hij was te ver op de linker helft van de weg ge komen, omdat hij een groep scho lieren wilde passeren. De jongen werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis in Gouda ver voerd. het wenselijk, dat men binnen af zienbare tijd over een eigen kerk gebouw zal kunnen beschikken. Voor de realisering van deze plan nen wordt gedacht aan het nog braak liggende stuk grond tussen de spoorwegovergang en de Ulo school aan de Prinses Beatrixlaan. Reeds in 1955 werd voor dit doel een bouwfonds in het leven geroe pen, dat op 1 oktober reeds was uitgegroeid tot 32.500. Teneinde het bouwfonds weer een impuls in de goede richting te ge ven, naar het voorgestelde eindbe- iDe Pony-club van de Gouwe- t Ruiters neemt geregeld deel aan demonstraties in andere Zuidhollandse gemeenten. De foto toont leden van de Pony club tijdens zulk een demon stratie in het Haagse West-\ broekpark. I met een kleine tweehonderd be zoekers niet over belangstelling te klagen. Bovendien droeg de expo sitie er toe bij, dat hij meer be kendheid kreeg, wat resulteerde in een grotere belangstelling voor zijn werkstukken. De bezoekersaantallen voor de andere in het vorig seizoen gehou den exposities, waaronder ook twee foto-tentoonstellingen lagen onge veer rond de 120. Helaas kreeg de op zichzelf toch aantrekkelijke expositie van kindertjekeningen van de plaatselijke scholen het minste bezoek. De data voor vergaderingen van de Waddinxveense gemeenteraad in november en december zijn reeds vastgesteld. De raad zal bijeenko men op donderdag 23 november en op woensdag 20 december. In deze laatste vergadering zal de gemeen tebegroting, die deze maand zal worden ingediend, in behandeling worden genomen. In het eerste jaar van zijn bestaan heeft de Kunststichting Waddinx veen bewezen te voorzien in een behoefte. In totaal werden in het seizoen 1960-’61 acht exposities georganiseerd in het Kunstcentrum aan de Kerkweg, die werden bezocht door tenminste 1236 belang stellenden. In werkelijkheid zal het aantal bezoekers nog wel groter zijn, want lang niet allen hebben het gastenboek getekend. Gezien het bezoek aan de eerste exposities van ’t vorige maand aangevangen seizoen kan worden aangenomen, dat de belangstelling zich in een stijgende lijn beweegt. daar we Ruiters” hoewel ook de belang- stelling voor de ruiterafdeling op het ogenblik weer in stijgende lijn is. drag van vijftig duizend gulden, organiseert de Kerk Kring „Wet en Evangelie” in het Geref. Jeugd- gebouw aan de Stationsstraat een grote bouw-bazar, die vanavond om half acht wordt geopend door burgemeester C. A. van der Hooft in aanwezigheid van vele genodig den. Deze bazar zal duren tot en met zaterdag 4 november. De bazar werd georganiseerd door de dames en kan worden beschouwd als de derde bouwactie. Tal van waardevolle artikelen werden ten verkoop ontvangen. Ook uit andere kerkelijke kringen werden hiervoor bijdragen geleverd. In totaal kon het bouwfonds vanaf 1 januari dit jaar tot 1 oktober j.l. met een bedrag van tienduizend gulden worden versterkt dank zij de gevoerde actie „5 maal 1000” en diverse giften. Het streefbedrag van vijftigduizend gulden zal nodig zijn om de grond aankopen te kunnen verrichten en verdere voorbereidingen voor de bouw te kunnen treffen. Op 18 november gaan twaalf pony- ruiters naar Den Haag om d""” als zwarte knechten van de Sint bij zijn intocht op te treden. Negen andere leden zullen diezelfde dag in Schoonhoven de St. Nicolaasop- tocht opvrolijken. In het gevolg van St. Nicolaas bij zijn intocht in Gouda op 22 november zullen alle 21 leden van de pony-club mee rijden: De ruim drie jaar geleden opge richte pony-club van de Gouwe- Ruiters is in ledental sedertdien bijna verdubbeld. Aanvankelijk be gonnen met ponyrijden in overall heeft men kans gezien in de loop der jaren voor alle leden tot een gelijk rijcostuum te komen, bestaan de uit witte blouse, grijs geruit jas je, zwarte spijkerbroek, laarzen en een zwart petje. Op zichzelf mag de ponyclub wel worden beschouwd De Waddinxveense brandweer heeft vorige week assistentie verleend bij een brand in een hooiberg naast de boerderij „Bax Tibi” aan de Middelburgseweg. Door de sterke wind waren de vlammen reeds overgeslagen naar het dak van de boerderij. Voor alle zekerheid werd de Wad dinxveense brandweer door de Reeuwijkse collega’s te hulp geroe pen. Met twaalf stralen bestreden beide brandweren het vuur en slaagden erin de boerderij te spa ren. De hooiberg brandde vrijwel geheel af. Aangenomen wordt, dat kinderen met vuur hebben ge speeld. De schade, die door de ver- zekering wordt gedekt, werd ge raamd op twintigduizend gulden. De brand ging gepaard met een zware rookontwikkeling. Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur De resultaten over het eerste half jaar van 1961 bij Kempkes Meubel fabrieken zijn ten achter gebleven bij die in dezelfde periode van 1960. De directie schrijft dit toe aan een gelijk gebleven omzet bij belangrijk gestegen kosten als gevolg van de invoering van de vijfdaagse werk week. Niettemin blijft de verwach ting bestaan, zoals in de emissie- prospectus van april j.l. werd ge zegd, dat over 1961 ongeveer een zelfde dividend als in 1960 zal kun nen worden uitgekeerd. Vorig jaar was dat acht procent. De ex port naar Frankrijk is nadelig beïn vloed door de daar heersende bin nenlandse moeilijkheden. De samen werking met E. Gomme Ltd. ont wikkelt zich thans geleidelijk. De afdeling Waddinxveen van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie heeft op vrijdagavond 27 no vember in Hotel De Unie gehouden ledenvergadering besloten mevrouw F. T. van der Torren-Veendorp weer candidgat te stellen voor de Provinciale Staten in verband met de statenverkiezingen in het voor jaar van 1962. Zoals bekend heeft mevrouw Van der Torren voor de VVD zitting in de Provinciale Sta ten van Zuid Holland als vertegen woordigster van het gebied ressor terend onder de Statencentrale Gouda. Voorts werd besloten de mogelijk heid te onderzoeken om begin 1962 voor de leden van de afdeling Waddinxveen en belangstellenden een contactbijeenkomst te beleggen. Drie auto’s werden maandagoch tend op Rijksweg 12 ernstig beschadigd toen een personenauto bestuurd door mevrouw P. de Jong uit Utrecht van de parkeerstrook de weg opreed. Haar auto werd daarbij aangereden door een bestelauto, die tenslotte in de midden berm tot stilstand kwam. Een achter de bestelauto rijdende automobiliste uit Eindhoven raakte door vermoede lijk plotseling remmen de macht over het stuur kwijt. Ook deze auto kwam in de middenberm terecht. De inzitten den van de auto’s bleven ongedeerd. Teneinde de kinderen toch met het edele dier vertrouwd te maken werd destijds de pony-club in het leven geroepen, die niet alleen jeugdige leden uit de agrarische sector telt, maar ook leden heeft gekregen uit andere bevolkings groepen. Uiteraard is het voor de niet-agrariërs minder eenvoudig een eigen pony te onderhouden en de oplossing wordt dan ook gezocht in huur of een „stalling” van de pony bij een landbouwbedrijf. Behalve de training op de woens dagavonden in de zomermaanden en op zaterdagmiddag in de donkere periode bij de heer Van Tol, nemen de leden van de pony-club geregeld deel aan demonstraties elders in de provincie. Vorig jaar werd een acht tal van de pony-club kampioen van Zuid-Holland en Noord-Brabant. Zij deden daarbij niet onder voor de senioren van de Gouwe Ruiters, waarvan een viertal kampioen werd. Voorzitter van de Gouwe Ruiters is de heer Ph. Kroes, die met zijn echtgenote niet alleen het hart heeft verpand aan de afdeling voor de volwassenen, maar ook veel van zijn vrije tijd geeft aan de pony club, die overigens net als de rui- terclub, instructies ontvangt van de heer W. v. d. Berg van de Rotter damse bereden politie, die een bij zondere aanleg heeft om niet alleen met paarden, maar ook met kinde ren te kunnen omgaan. Ten aanzien van de kosten, speci aal voor de pony-club, vertelde ons de heer Kroes, dat het lidmaatschap voor ’t eerste kind uit ’n gezin 12,50 p. jaar bedraagt, inch het maandblad. Voor ’t 2e en volgende kinderen is de contributie tien gul den. Daarnaast moet men de be schikking hebben over een eigen of gehuurde pony. Met de aanschaf van een pony is afhankelijk van de wensen een bedrag vanaf driehon derd gulden gemoeid. Uiteraard vergt het onderhoud van een pony per jaar ook een vrij behoorlijk bedrag, dat uiteraard nog wat ho ger wordt, indien men de pony niet zelf kan onderbrengen, maar is aangewezen op de medewerking van een landbouwer. i -■ .«k

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1