Cssq) PETROLEUM NeJÜDAMPO Voor bezoek nabestaanden aan oorlogsgraven Voedsel- en energieproblemen in de komende jaren PfWS Behaaglijk warml „BOA-PIMA” Te weinig wegen voor de landbouw zebra’s Het inkuilen in banen nieuwe Landbouwgids 1962 Klaproosdag 1961 Bea heeft het pleit gewonnen N.P.V. Atoom en zon zullen miljoenen jaren mensheid dienen JL'. ■pi Natuurlijk een oliehaard gestookt met... OLIEHANDEL G. P. LAMMERS PAGINA 2 Tienduizenden wachten door Henk van Heeswijk FEUILLETON MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Pieter Maritzgroep-afd. Waddinxveen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDÊrDAG^NdWmS Meer geld en machines r - A Bergen slopen Jongerenappèl van St. Victorparochie ere aan”, you, Kaarten verkrijgbaar: Kanaalstraat 1, tel. 2375 „U zult wel gelijk hebben, juffrouw, zoals u tot op heden altijd gelijk ze L na: vijfhonderd begraafplaatsen wordt zal gehouden, plaatshebben HOOFDSTUK 10, nr. 26. brengt op zaterdag 11 november een grote Bonte Avond tairen in de jaren 1940 tot 1945 hun laatste rustplaats. Zij lieten meer dan honderdduizend nabestaanden achterHet is hun liefste wens eens te mogen staan voor het graf van hem, die zij zo moeilijk kunnen missen. Óf zij kunnen komen en zo ja, wanneer, hangt af van één col lecte per jaar, de Klaprooscollecte die straks op en omstreeks 11 no vember weer wordt gehouden. Dan is het „Klaproosdag”, de dag van Nederlands nationale dankbaarheid aan hen die van ver kwamen en hier voor onze vrijheid de dood ingingen. Het werk, dat het Klaprooscomité in ons land doet, is uniek in de hele wereld en heeft onder meer de grootste waardering van The Bri- tisch Legion, de grote Britse orga nisatie van oud-strjjders. Daarom nodigt deze organisatie 22 collec tanten van de Klaprooscollecten - door loting aan te wijzen - uit om vijf dagen in Engeland door te brengen. Uit erkentelijkheid voor wat Nederland op Klaproosdag doet Telkenjare gaan de uitnodigingen naar Engeland en Canada, Nieuw Zeeland en Australië en naar al die andere landen die in de donkere jaren van oorlog en bezetting zo’n grote plaats in ons denken innamen omdat vandaar de be vrij ding moest komen. Deze invitaties worden ver zonden door het „Klaprooscomité” - officiéél de Stichting Nederlands Oorlogsgraven Comité - dat deze bezoeken geheel bekostigt uit de opbrengst van de Klaprooscollecte. Op het kantoor van de stichting, aan één der Amsterdamse grachten, kan men U precies vertellen dat 33.658 nabestaanden reeds in de gelegenheid werden gesteld om in ons land het graf van man, vader, zoon of broer te bezoeken. Maar men kan U daar óók vertellen van andere getallen: van de vele tien duizenden, die nog wachten op de uitnodiging. Rekent U zelf maar in ons land vonden op ruim meer dan dertigduizend gealliëerde mili- ken een eeuw lang op volle kracht moeten werken om dit wonder tot stand te brengen”. Het probleem is echter niet onop losbaar. De schrijver vestigt er de aandacht op dat de mensheid onuit puttelijke energiebronnen (in het bijzonder het atoom en de zon) ten dienste staan - voldoende om een sterk geïndustraliseerde maatschap pij miljoenen jaren lang alle beno digde energie te leveren. De schrijver merkt op, dat de voor uitzichten ernstig zijn, omdat de mensen nu harder moeten werken en meer geld en meer machines moeten inzetten om dezelfde hoe veelheid grondstoffen voor de indu strie te verkrijgen. Daarbij komt dat de vraag naar al deze in hoe veelheid slinkende stoffen voort durend toeneemt. „Ik twijfel er geen ogenblik aan”, aldus Dr. Brown, „dat de wereld om een algemene catastrofe te ver mijden, te eniger tijd geheel en al geïndustraliseerd zal moeten zijn. En in geval de wereld haar levens standaard zou optrekken tot die der Verenigde Staten, zouden alle ter wereld bestaande mijnen en fabrie- „Of wij het prettig vinden of niet, de mensheid is op een punt gekomen, waarvan geen terugkeer mogelijk is. Wij zijn voor ons persoonlijk en maatschappelijk bestaan volkomen afhankelijk gewor den van wetenschap en techniek”. Met deze woorden wees Dr. Harrison S. Brown, professor in de geo-chemie aan het California Institute of Technology, onlangs op een feit, dat niet alleen voor Amerika maar voor de gehele wereld geldigheid bezit, namelijk dat onze aarde in snel tempo van haar natuurlijke hulpbronnen ontdaan wortft. Zij doet een paar stappen. Dan keert ze naar ons terug en zegt: „De Nederlanders zijn een prachtig volk, dat ze dit doen voor de nabe staanden. Ze weten niet hoeveel dit voor ons betekent. Thank thank you very much Zij is één van de 2980 nabestaanden van in ons land gesneuvelde en be graven geallieerde soldaten, die in 1961 de gast waren van het Neder landse volk; één van de 33.658 die hier sedert de bevrijding kwamen om te staan voor een steen met de zo geliefde naam van hem, die thuis een lege plaats achterliet. 33.658 maal heeft het „Thank you, thank you very much” geklonken. Aan het adres van ons volk, dat door de jaarlijkse gift aan de Klaproos collecte de mogelijkheid opende om deze nabestaanden in ons land gastvrijheid te verlenen. „Toen de mensheid in de achttiende eeuw de mechanische energie van de machine ging benutten, ving een fantastische omwenteling, een enor me culturele verandering schrijft Dr. Brown. In het eerste miljoen jaren van zijn bestaan was de mens een voedselverzamelaar. Toen zesduizend jaar geleden op nog schuchtere wijze de landbouw tot ontplooiing kwam, leerde de mens op doeltreffender wijze voor zich en zijn naasten te zorgen. Thans heeft de verbijsterende voor uitgang op technisch gebied zijn wereld grotendeels tot een econo mische samenleving gevormd. „Wij zijn echter veel dichter bij het be gin van deze tweede (industriële) omwenteling dan bij het eind”, zegt Dr. Brown. Lang geleden kon de mens klompen zuiver koper, dat hij voor zijn werk tuigen nodig had, zo maar van de grond oprapen. Nu heeft hij al het zuivere koper reeds lang van het aardoppervlak en uit de bodem, die hij met zijn boren en mijnschachten kan bereiken, weggehaald. Hij is gedwongen kopererts te verwerken dat niet meer dan een half procent koper bevat en hij constateert dat ijzererts, kolen, aardolie en zelfs water op even snelle wijze vermin deren. Niet alleen de vele voordelen van een doelmatige ontsluiting zijn van belang, maar ook een goed beheer daarvan. In het waterschap „Het Vrije van Sluis” b.v. zijn de boeren verantwoordelijk voor een regelma tig onderhoud van de wegen. Aan de verbetering van de agrarische ontsluiting wordt hard gewerkt. Dat is echter ook nodig. De toenemende mechanisatie van het landbouwbe drijf en het steeds intensievere soci ale verkeer van de plattelandsbe volking eisen nu eenmaal een doel matig wegennet. Een wegennet dat tijd spaart en ontplooiing op veler lei gebied mogelijk maakt. I In een onlangs uitgezonden serie radioklankbeelden over de ontslui ting van het platteland bleek, hoe zeer het ontbreken van een goede, verharde weg een handicap bete kent voor de plattelandssamenle- ving. Het landbouwbedrijf onder vindt tal van moeilijkheden bij de aan- en afvoer van produkten en bij het onderhoud en de oogst van gewassen, terwijl de zo noodzake lijke mechanisatie er door geremd of .zelfs verhinderd wordt. Evenzeer heeft het ontbreken van een behoor lijk wegennet invloed op het ge zinsleven, b.v. bij schoolgaande kinderen, die lang onderweg zijn. Ook anderen, zoals de middenstand, de arts en veearts worden in de uitoefening van hun beroep belem merd, als de ontsluiting gebrekkig is. Een en ander illustreert de Cultuur technische Dienst met de volgende cijfers. Het op ons platteland aan wezige verharde wegennet van rond 25.000 km zal verdubbeld moeten worden. De ca. 50.000 km onver harde wegen kunnen dan tot één- vijfde worden ingekrompen. Per jaar wordt gemiddeld 1250 km weg met een rijksbijdrage verhard, zo dat het nog 20 jaar zal duren voor de achterstand is weggewerkt. Er zijn verschillende mogelijkheden Het is niet onmogelijk, aldus Dr. Brown, dat de mens eens voor zijn energievoorziening de bergen op Voldoende zekerheid heeft men hiermee echter nog niet, daar het al of niet slagen afhangt van de bacteriewerking of schimmelvor ming in het produkt. Voor het sla gen moet er ook na het kuilen nog gelegenheid zijn voor de lucht, toe te treden om de bacteriën de zo nodige zuurstof te leveren. De beste pU is 4,2 of lager, daar dan alleen van een goede kuil gesproken kan worden, omdat dan de melkzuur bacteriën overheersen. Het boter- zuurgehalte moet dan beneden de 0,2% zijn en het ammoniakgehalte onder de 10%. Begin november verschijnt de nieu we landbouwgids (uitgegeven door de Stichting Landbouwgids te Utrecht), opnieuw met een ver hoogde oplage, maar overigens in dezelfde uitvoering als vorig jaar. De hanteerbaarheid bij het naslaan is wederom verbeterd. In de gids is speciale aandacht ge geven aan de vollegronds-groente- teelten, de stamboekfokkerij, de paardenstapel, gebruik van gras land en de verschillende bewei- en de noodzaak van kwaliteitsver- dingssystemen, alsmede aan de problemen van de leg bij kippen betering. Vele actuele aspecten van belang voor het boerenbedrijf worden be handeld. Er zijn artikelen over de werktuigencoöperatie, de loonwer ker, over bedrijfsverzorging, be drijf svereenvoudiging, opslag en afzet van granen, afvoer van graan met graantank, gebruik van meer dere werktuigen in de werkgang, één- of tweemansbedrijven. Arbeids organisatie en mechanisatie krijgen eveneens grote aandacht. In het hoofdstuk voor het gezin komen artikelen voor: Hoe het werk in de huishouding zo goed mogelijk te doen, door dit te orga niseren, door het gebruik van de juiste apparaten en door de juiste lichaamshouding. De uitgebreide adreslijst is aangevuld en geheel bij gewerkt. Aanvang 8 uur. om tot verbetering van het agra risch wegennet te komen: soms als aanvullende werkgelegenheid, maar ook kunnen projecten van gemeen ten of waterschappen met rijks- steun worden uitgevoerd. Een zeer belangrijke mogelijkheid tot weg aanleg biedt de ruilverkaveling, waarin jaarlijks 400 km landbouw- weg gereed komt. De gemeente Someren b.v., die bij enige ruilver kaveling betrokken is geweest, heeft grotendeels hieraan zijn mo derne wegennet te danken. Bij de uitvoering van wegconstruc ties worden steeds meer moderne werkmethoden toegepast, met hoge mechanisatiegraad en toepassing van ter plaatse aanwezige materi alen. Hierdoor is de arbeidsproduk- tiviteit in de agrarische wegenbouw nog steeds stijgende. De uitvoering van wegenaanleg buiten de ruilver kaveling geschiedt zoveel mogelijk in het kader van de zgn. raamont- sluitingplannen, waarbij binnen de provincie in gemeenschappelijk overleg de meest urgente wegver- beteringen worden vastgelegd. In de tweede helft van deze maand zal er in het Dekenaat Gouda, dus ook in de St. Victorparochie, een jongerenappél worden gehouden, voor personen van 17-24 jaar. Er zullen drie inleidingsavonden wor den gehouden en een feestavond. Het doel van de bijeenkomsten is een eigen bezinning van verant woordelijkheid t.o.v. kerk, maat schappij en gezin. De jongeren uit de St. Victorparochie zullen samen werken met de jeugd uit Reeuwijk. Twee avonden zullen worden ge houden in het r.k. verenigingsge- Noordeinde 70 Waddinxveen Ooi< ■•vering per tankauto aarde zal slopen. Bij onderzoekingen is vastgesteld dat een gewoon brok graniet op één miljoen delen onge veer vier delen uranium en 15 tot 20 delen thorium bevat. Dit zijn weliswaar kleine hoeveelheden, maar het uranium en het thorium in een ton graniet bezitten evenveel energie als ongeveer 50 ton steen kool. Om deze stoffen uit het graniet te verkrijgen is betrekkelijk weinig energie nodig. „Wanneer wij de hoeveelheid energie, die equivalent is met 15 ton steenkool verkrijgen ten koste van één ton kolen dan is dat een enorme winst. Bovendien kunnen ook andere waardevolle metalen tijdens de bewerking van het graniet gewonnen worden. Een wereld met een tienvoudige bevolking van de huidige en met een levensstandaard gelijk die der Amerikanen, zou volgens Dr. Brown per eeuw slechts een millimeter van de aardkorst voor zijn energie voorziening afknabbelen en het zou lang duren voordat zich ernstige moeilijkheden zouden voordoen. bouw, terwijl één bijeenkomst te Reeuwijk wordt gehouden. De feestavond zal plaatshebben in Gouda. hebt gehad. Ikik zal u een bekentenis doen. Ik heb in januari gepoogd u te ontslaan.” „En dat is u niet gelukt,” antwoordde Bea droog. „Nee, dat is me inderdaad niet gelukt. Weet u wat dit betekent Dat voor het eerst in mijn zes en dertigjarige leven iets niet gelukt is, wat ik me in m’n hoofd had gezet. Hoogeboom heeft u verdedigd, een advokaat waardig. Aan hem hebt u het te danken, dat de bestuursleden, voor het eerst in een tijdsverloop van negen jaren, mij de voet dwars durfden te zetten. Mijn voorstel werd verworpen.” „Maar waarom wilde u mij ontslaan, meneer Sangelaar? Wat hebt u tegen mij Wat is er op mijn werk aan te merken Ik heb liefde voor mijn vak en ik doe mijn best om mijn kinderen zo goed mogelijk te leren en op te voeden. Nogmaals: wat hebt u tegen mij De wagen reed over de spoorwegovergang bij Harderwijk en Sange laar had al zijn aandacht nodig voor het drukke verkeer. Toen hij rechts af geslagen had en in de richting Kierden reed, zei hij: „Momenteel heb ik niets meer tegen u, juffrouw van Laar. Ik. ik heb u al die tijd verkeerd beoordeeld. Misschien, omdat u te zelfstandig was. Misschien ach, wat doet het er ook toe. Ik heb in deze veertien dagen, dat u mijn dochterje bezoekt, kunnen merken, dat u ontzettend veel van kinderen houdt. Meer dan ooit enige onderwijzeres aan onze school heeft gedemon streerd. En dat is me veel waard. Ik mag een lompe boer lijken, maar de belangen van m’n school die sla ik hoog aan. De ouders moeten tevreden zijn en ik moet eerlijk bekennen: de ouders zijn nog nooit zo tevreden geweest als de laatste maanden. Tenminste zij, die kinderen in de beide laagste klassen hebben. En dat hebben we aan u te danken.” „Och,” antwoordde Bea, een beetje in de war gebracht, „ik houd van al mijn kinderen, zonder enige uitzondering.” „Maar. ik heb nog geen antwoord gehad op mijn vraag: Wat is uw oordeel over mij Ze keek hem van terzijde aan. „Meent u dat Wilt u dat met alle geweld weten Hij knikte. „Zeer beslist. En ik zal er niet boos om worden. Nu niet en later niet.” (wordt vervolgd). „Ook dat hangt er van af. Ik heb nu eenmaal een sterk ontwikkeld rechtvaardigheidsgevoel. Wanneer men mij onrechtvaardig behandelt, wel, dan sla of bijt ik van me af”. „Slaan en bijten typisch vrouwelijke bezigheden.” „U schijnt uit ondervinding te spreken,” vinnigde Bea hatelijk. Hij ging er niet op in, maar zei: „U slaat de kinderen bijna nooit, wel” „Helemaal nooit, verbeterde ze. „Dergelijke middeleeuwse methoden bezig ik niet. Ik meen, gezien de orde en de rust in mijn klassen, dat het resultaat even bevredigend is.” „Als bij uw collega Van Schagen,” vulde hij aan. „Die er wel op los timmert.” Er was ’n poosje stilte. De wagen reed met rustige gang over de drukke weg en Sangelaar keek onafgebroken voor zich uit. „Weet u wel, juffrouw van Laar, dat u in het verkeerde dorp terechtgekomen bent Bea draaide zich naar hem toe en keek de man enige tijd onder zoekend aan. „Meneer Sangelaar, waar wilt u naar toe met me „Naar huis,” antwoordde hij droog. tt „Dat bedoel ik niet. Wat betekent dit vraag- en antwoordspelletje Even kwam er een ontspanning in zijn strakke trekken, maar onmid dellijk vermande hij zich weer. „Juffrouw van Laar, u hebt, als onder wijzeres, wel wat mensenkennis. Geeft u mij eens een definitie van de voorzitter van het schoolbestuur.” Op gevaar af, dat die voorzitter nijdig wordt en ik mijn ontslag krijg. Of hij stopt ergens op een stille plek en zet me in het gunstigste geval zonder pak slaag aan de kant van de weg. Ik kijk wel uit. Nu schoot Sangelaar even in de lach. „Op mijn woord, juffrouw van Laar, ik zal geen represailles nemen. Overigens Heintje is in staat om me wat te doen, als u niet meer zoudt komen.” Ze vertederde. „Heintje, dat is 'n schat. Weet u, wat t kind mankeert. „Een gebroken enkel.” „Ach nee, dat bedoel ik niet. Dit wilde ik zeggen: Het kind heeft behoefte aan liefde. Is u dat nooit opgevallen „Juffrouw van Laar, ik heb een groot bedrijf, het grootste m de wijde omgeving. En bovendien heb ik een dozijn functies, waarvan op het ogenblik die van waarnemend burgemeester ongetwijfeld de zwaarste is. Ik kan me niet altijd met m’n kinderen bemoeien.” „Dat is erg jammer voor de kinderen, meneer.” DE COMMISSIE rationalisatie en mechanisatie van het Provinciaal Onderzoekcentrum voor de land bouw in Drenthe neemt in nauwe samenwerking met verschillende instanties inkuilproeven, waarvan de resultaten ook buiten de provin cie Drenthe van belang zijn. Bij het inkuilen van gras gaat het er om een hoogwaardig, reukloos en smakelijk produkt te krijgen, zonder dat daarbij verliezen optre den, hetgeen bij de tot nu toe ge volgde methode wel het geval is. Men is dan ook al jaren bezig te trachten betere kuilmethoden te vinden die de bezwaren geheel of gedeeltelijk zouden opheffen. De maaikneuzer biedt volgens de hui dige inzichten en omstandigheden zoveel voordelen als b.v. meer zekerheid van slagen en besparin gen van tijd en kosten, dat,deze er wel in zal komen. „Daar ginds, daar op de hoek, dat is zijn graf”, zegt de Engelse dame en wijst op één van de bijna tweeduizend zerken op de begraafplaats der luchtlandingstroepen bij Oosterbeek. „Daar ligt hij, en voor dit graf ben ik naar Nederland gekomen. Eigenlijk ben ik zijn tante. Maar zijn moeder heeft een hartaanval gehad en vroeg mij of ik voor haar wilde gaan. Het was haar enige bezit, ziet U? Zijn vader was al overleden en hij verdiende als enige zoon de kost voor zijn moeder Toen werd hij opgeroepen in dienst. Hij ging en overleefde alle veld slagen. Tot hij hier viel in de slag om Arnhem. Nu sta ik hier, uit naam van zijn moeder. Over een paar dagen ga ik haar vertellen in welk een prachtige omgeving hij hier is begraven, naast zijn vrien den. Het zal haar zo goed doen dit te weten”. in het Geref. Verenigingsgebouw. Toen ze op de Rijksweg reden, pakte Sangelaar een envelop uit zijn zak en overhandigde die, zonder te kijken, aan Bea. „Dat is voor u. U zult er het geld in vinden van de autorit met Heintje. Ik was vanmorgen by Hansen om te betalen en van hem hoorde ik, dat u de rit al betaald had. Was u van mening, dat ik me zou laten kennen voor een tientje? „U had geen opdracht gegeven,” ontweek Bea handig zijn vraag. Maar deponeerde de envelop zonder meer in haar tasje. „Ik sta niet zo best bekend in Elshoven, nietwaar vroeg hij, nadat ze een poosje gereden hadden. „Het ligt niet aan mij, dit te beoordelen, meneer,’ antwoordde Bea. Weer reden ze een poosje zwijgend tot Sangelaar, zonder haar aan te zien, opeens zei: „juffrouw van Laar, wat zoudt u gaan doen, als ik u op staande voet ontsloeg Bea keek hem verrast aan. „Waarom Geef u mijn antwoord alstublieft. Welke stappen zoudt u ondernemen? Laten we zeggen: tegen het schoolbestuur.” Bea dacht een poosje na en haalde toen haar schouders op. „Het hangt er van af, welk motief u zoudt gebruiken.” Hij knikte. „Ja,” vervolgde hij, meer in zichzelf dan tot zijn passagier: „U bent geen gemakkelijk persoontje, he i 4- poetgangers>: y voorrang op> lutz

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2