Arbeidsgeschiktheid van oudere werknemers BOEKH. „VELDWIJK" Nederland eet steeds minder aardappelen Plastic buizen voor drainagedoeleinden KINDERBOEKEN WEEK KIJKDOOS CADEAU weet Het is maar Uamea-Gelei 95 a I Charme voor Uw handen Bijeenkomst R.K. vrouwenbeweging Noorse trui voor de vrouw Bezoekt de grote „FANCY FAIR” Weekagenda Publieke opinie over de aardappel Korps rijkspolitie versterkt Verloting Instuif W oningbouwveren. „St. Jozef” Aanbesteding „Hemifix”-avond Andere hulpmiddelen voorkomen botsingen in dierenrijk voetbalver enig „W addinxv een” op 10 en 11 november 1961 Vele attracties! Aantrekkelijke prijzen! WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 PAGINA 4 Zenden en ontvangen 'i Wie is de leverancier 28 OKTOBER te m. 4 NOVEMBER 1961 Op de juiste plaats Langzaam minderen Een vis stoot zijn neus niet Aardappelloze dagen Vogels met radar De ideale aardappel TEN BATE VAN HET JUBILEUMFONDS VAN DE Auto's in botsing op Rijksweg nr. 12 Jeugdraad- i ELLY MARTINS. Ook blinde dieren en vissen kunnen zich oriënteren Tube 95ct Automobilisten die de auto 's win ters buiten (moeten) laten staan, zullen nu reeds dienen te zorgen voor goede anti-vries en voor een nieuw waslaagje. De heer A. C. van Mill uit Lisse is in verband met het tekort aan rijkspoli- tiepersoneel als wachtmeester gedeta cheerd in onze gemeente. 9 n Wie in de kinderboekenweek boeken koopt voor f 3,50 of meer, krijgt een waarvan je een boekwinkel kunt maken. Het is nu tijd turfmolm te bestellen voor de tuin, ue grond van de borders kan met een dikke laag turfmolm worden bedekt, die in het voorjaar weer wordt onder gespit en dan de structuur van de grond verbetert. Uw olivia mag nu niet meer zoveel water hebben. Deze kamerplant moet nu weinig zon en weinig vocht hebben, dan wordt de bloemsteel langer en krijgt u deze plant beter in bloei. Toch speelt ook bij een bedrijf als de P.T.T. de aard van het werk een grote rol bij de beantwoording van de meest ongunstige weersomstan digheden moet verrichten, dan is het toch wel duidelijk dat een ou dere man vrijwel nooit geschikt wordt bevonden om als besteller bij de P.T.T. te beginnen. Maar ook in andere bedrijven stelt men vaak oudere mannen op pos ten aan, die voor hen minder ge schikt zijn. Zeker in deze tijd van een krappe arbeidsmarkt komt dit zeer veel voor. De verloting ten bate van de Instuif zal plaats vinden zaterdagavond 4 november, om half acht door burge meester Van der Hooft. Er zijn nog loten verkrijgbaar op leplaan 22. In het gebouw van de Instuif aan de Dorpsstraat zal als omlijsting voor de ze verlotingsavond optreden de Rock and Rollband „The Musical Friends”! Dr. Schrama pleit voor een kortere werktijd voor hen, die de pensioen gerechtigde leeftijd naderen. Ge waarschuwd wordt, juist voor ou deren, tegen het verlengen van de dagtaak en verkorting van de mid dagpauze om voor alle werknemers een 5-daagse werkweek te bereiken. Dr. Schrama pleit derhalve krachtig een inventarisatie van voor ouderen om bij alle bedrijven te komen tot inventarisatie van voor ouderen geschikte of geschikt te maken ta ken, die meestal wel aanwezig zijn doch te weinig gereserveerd wor den voor oudere werkers. In som mige bedrijven verrichten jonge werknemers taken, die eigenlijk beter door de oudere werknemers zouden kunnen worden verricht en omgekeerd. Dr. Schrama wijdt ook nog aandacht aan het zg. „trauma der pensione ring”. Vele oudere werknemers heb ben vaak de drukste en meest ver antwoordelijke taken, die hen ge heel opeisen. En dan worden zij plots met pensioen gestuurd. Zo tuimelen zij, als plotseling hun volle dagtaak wegvalt, in een vacuum. Dr. Schrama meent dan ook dat als we een psychologische veroude ringsproces accepteren, we ook moeten bevorderen dat de arbeids belasting voor de ouder wordende mens geleidelijk afneemt. Om er zeker van te zijn, dat de ogen van de dieren bij de oriënte ring geen rol spelen, werd in het basin een in het water staand net opgericht met mazen zo groot, dat een dolfijn er door kon. Het bleek dat de de dieren er feilloos door zwommen. Maar, nu ging men om de andere de mazen sluiten met plexiglas, dat zo doorzichtig was, dat de dieren het in ieder geval niet met het oog konden onder scheiden. Weer werden ze door het net gejaagd en geen enkele dolfijn kwam met zo’n afdekking van plexi glas in botsing. Ze kozen alle de open mazen. Men verwisselde de schijven en plaatste ze voor de Prof. Dr. Franz Peter Möhres uit Tubingen, die een speciale studie maakt van de hoefijzervleermuizen (Rhinolophidae), heeft geconsta teerd, dat deze dieren hun hoef ijzervormige neus als een soort me gafoon gebruiken. De voor de plaats bepaling uitgestote tonen worden in de kop van de keel gevormd en over het neusoppervlak als het wa re uitgestraald. Het openen en slui ten van de hoefijzerneus werkt vol gens het principe van richtingstra- ling. Het maakt een nauwkeurige instelling op een bepaald object mogelijk. Prof. Möhres neemt aan, dat ook de hoogopslaande oren van de vleermuis, oren die constant in ëen draaiende beweging zijn, een belangrijke rol spelen als antenne in het oriëntatiesysteem en direct de echo’s van de uitgestoten tonen opvangen. Ook vermoedt men, dat de verandering in de frekwentie van de echo van de uitgezonden toon van bizonder belang is bij de oriëntatie van de vleermuis. 4 oktober was voor deze vereniging een historische dag, want op deze dag is deze onderafdeling van Gouda, bij Koninklijke goedkeuring zelfstandig geworden, aldus deelde de heer van der Klauw mede op haar eerste ver gadering jl. maandag mede. Hiermede gepaard gaande bestuurs- funktie verdeling werden de heren Boer, als secretaris, en Janmaat als penningmeester benoemd, terwijl de heer van der Klauw met bijna algeme ne stemmen tot voorzitter gekozen werd. Zowel de pastoor als de heer Lichtenberg namens de leden brach ten hulde aan deze voorzitter, die on danks zijn leeftijd zulk een groot aan deel in hét vele werk heeft gehad. Voorzitter deelde mede dat 24 flat woningen ongeveer januari 1962 ge reed hopen te komen, terwijl binnen kort met 12 etagewoningen begonnen hoopt te worden tegenover de winkel galerij. Spreker bracht dank aan het gemeen tebestuur voor haar medewerking, waardoor het mogelijk is geworden binnen niet al te lange tijd ten noor den van de R.K. Kerk een aantal wo ningen te kunnen bouwen. De afdeling blijft gestadig groeien en heeft momenteel 105 leden. HET VERBRUIK van aardappelen neemt af en is de laatste 10 jaar met ongeveer 25% gedaald. Dit is voor het produktschap vaar aard appelen aanleiding geweest een opinie-onderzoek te doen instellen naar het gebruik van consumptie-aardappelen in Nederland, de wijze van bereiding, de opvattingen die bij de consumenten bestaan over de kwaliteit van aardappelen en de waardering als voedingsmiddel. Uit het onlangs verschenen rapport willen wij de voornaamste pun ten. die voor de aardappelenteler van groot belang zijn, vermelden. heden uit. De kosten zijn niet ge ring, maar gezien de grote voorde len verantwoord, nl. 0,25 per me ter. Het draineren vraagt een be hoorlijke investering, maar het ren dement is hoog, als is het moeilijk in geld uit te drukken. Dinsdagmorgen heeft het N.V. Bouw kundig Ingenieursbureau P. D. Stuur man te Gouda aanbesteed de bouw van een drukkerij gebouw van de firma Koch erf Knuttel, dat zal verrijzen aan de Henegouwerweg. Er waren 32 in schrijvers. Aanbesteed werd het eer ste gedeelte, de offsetdrukkerij. Men hoopt het gehele complex dat uit twee lag enzal bestaan over drie jaar voltooid te hebben. Laagste fnschrijfster was H. J. v. d. Heyden N.V. te Woerden voor 500.700 en hoogste inschrijfster de N.V. Twaalf Provinciën te Velsen voor 656.380. De gunning is aangehouden. De begroting bedroeg 493.500. De firma R. v. d. Wal van de Kerk- weg organiseerde maandagavond in samenwerking met de firma J. Schu ring uit Amsterdam een z.g. „Hemifix” avond in- het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. Opgevoerd werd de huishoud-cabaretshow „De vrolijke keuken” onder leiding van Willy de Vries. Op deze avond werd gedemon streerd met bakovens, braadpannen, mixers en Hemifixpannen. Een en an der werd afgewisseld met het optre den van het zangduo „The Wimies” en wat cabaret. Ook werd een quiz ge houden en een verloting, terwijl de aanwezigen bovendien in de gelegen heid werden gesteld diverse hapjes te proeven en te keuren. De r.k. vrouwenbeweging, afd. Wad- dinxveen kwam vorige week woensdag bijeen in het r.k. verenigingsgebouw aan de Burg. Trooststraat voor een gezellige ontspanningsavond. Men leg de een kaartje en bleef enkele uurtjes gezellig bijeen. Naast de veelal lichtere arbeid, spelen ook de veranderde eetge woonten met één en soms meer aardappelloze dagen per week een zeer grote rol. Van alle huisvrou wen die bij het onderzoek betrok ken waren, waren er slechts 38% die elke dag aardappelen aten. In 62% van dee gezinnen is minstens één dag in de week aardappelloos, vooral bij de huisvrouwen beneden de 50 jaar. Het koken met een beet je water doet 67%, geheel onder water 22%, in een stoompan 4%, in een hogedrukpan 4%, anders 3%. Het gebruik van pommes-frites (pa- tates-frites) is de laatste jaren met sprongen omhoog gegaan, 57% van de huisvrouwen eet nooit pommes- frites, 43% wel eens, 38% maakt ze zelf, 7% koopt ze klaar. Van de jongste groep huisvrouwen eet 15% vast eenmaal per week pommes- frites. De ouder huisvrouwen gaan minder snel mee met deze veran derde eetgewoonte. Aardappelpuree wordt nog vaker gegeten dan pom mes-frites en gebakken aardappelen IN HERFST EN WINTER zijn we er allen op uit om onze kleding zo te kiezen, dat we goed zijn be schermd tegen de weersinvloeden, die vooral in ons landje niet moe ten worden onderschat. Regen, wind en koude kunnen ons lelijk parten spelen en willen we niet ziek wor den, dan moeten we ons daartegen beschermen. Aan de andere kant zijn we ook niet van plan om ons zo in te pakken, dat we er uitzien als ruimtevaarders. Neen, wij moe ten toch vrouw blijven en als het even kan moet er ook in onze herfst- en winterkleding er leuk uitzien. De trui is een kledingstuk dat aan die eisen voldoet. Zij beschermt ons zover als maar mogelijk is, zit lek ker warm en de grondstof leent zich tot een soepele verwerking, waarbij we in model en dessin de charmante noot kunnen zoeken. Bijzonder modieus is een combina tie van wit met antraciet, waarbij op de borst en mouwen een leuk Noors patroon is verwerkt. Het is maar een idee en uiteraard zijn er vele modellen. Ook de kleuren kun nen variëren. Als we ons hullen in zo’n trui met daaronder een heer lijke lange broek, dan zitten we er goed in. Een dergelijke combinatie is vooral geschikt voor de huisvrouw, die meer nog dan anderen kans loopt op kou vatten. Zij verblijft in de warme kamer, maar moet regel matig naar de deur om leveranciers te helpen. En aan zo’n voordeur kan het in deze tijd van ’t jaar behoorlijk fris zijn, om van tocht naar niet te spreken. Zij kan zich volkomen verantwoord in een trui en eventueel een lange broek hul len, want wanneer moeder ziek wordt, is het gehele gezin gehan dicapt. Als het even kan, moeten we voor onze gezondheid waken. Schaft u zich ook zo’n heerlijke warme trui aan, dan kunt u tegen een stootje. Eigenlijk is het oriënteren zonder ogen iets dat we reeds op andere wijze ook kennen. We denken bij voorbeeld aan de salanganen, vogels die wanneer het volledig donker is op zoek gaan naar voedsel. Zij pro duceren door middel van hun tong korte knalgeluiden, waarvan de echo’s worden opgevangen en die op die manier oriëntatie mogelijk maken. Het hoogstontwikkelde systeem op dit gebied vinden we bij de vleer muizen. Zij gebruiken hun zeer be perkt gezichtsvermogen nauwelijks, maar oriënteren zich zuiver op hun gehoor. Het is bewezen, dat wan neer men een vleermuis de oren verstopt, hij zelfs op klaarlichte dag tegen duidelijk waarneembare grote hindernissen opvliegt. De vleermuis maakt bij zijn oriëntering gebruik van een vorm van echo- peiling doormiddel van het uitzen den van een voor de mens onhoor baar geluid van zeer hoge frekwen tie. Deze echopeiling werkt zo fan tastisch, dat het dier in volslagen donker in staat is tussen dunne gespannen draden, die niet verder van elkaar staan dan zijn vleugel spanwijdte is, door te vliegen. Be ter nog, het vangt in volslagen don ker heel kleine insekjes als buit, die het dus ook ontdekt via zijn peiling, want zien kan de vleermuis ze niet. Hij jaagt op deze diertjes door de stromende regen, dwars door dicht bebladerde bomenkruinen, zonder zich te stoten en uiteraard met grote snelheid. In het tijdschrift voor Sociale Ge neeskunde heeft de arts P. G. M. Schrama, hoofd van de bedrijfs geneeskundige dienst der P.T.T. te ’s-Gravenhage, kortelings een be langwekkende verhandeling gepu bliceerd over een bij uitstek actueel onderwerp - de arbeidsgeschiktheid van oudere werknemers. In verschillende bedrijven is het aantal werknemers, dat reeds de 55 jaar is gepasseerd, bizonder groot, in sommige bedrijven bedraagt dit aantal 35 a 45% van het personeels- totaal. Dit stelt menig werkgever voor grote problemen, vooral wan neer er karweien moeten worden opgeknapt, die van de werknemers een goede lichamelijke conditie en veel spierkracht vergen. Doch ook bij een bedrijf als de P.T.T., waar toch spierkracht niet een eerste vereiste is, kan men ondere werk nemers niet op alle posten gebrui ken. Van de ca. 60.000 werknemers bij de P.T.T. behoren ruim 9000 tot de leeftijdsgroep van 55 tot 65 jaar. In alle soorten van postale arbeid vindt men personeelsleden die hunwerkzaamheden tot de pen sioengerechtigde leeftijd voortzet ten en volgens dr. Schrama tot re delijk goede arbeidsprestaties ko men. de vraag of de ouder wordende werknemer het zonder bezwaar kan volhouden. Vaak solliciteren mannen van boven de vijftig jaar nog bij de P.T.T. als besteller, om dat zij niet langer in een fabriek willen werken, waar het gejaag en het lawaai van de machines hen al te zeer vermoeit. Maar zij vergeten dan, dat een postbode dagelijks ve le kilometers moet afleggen met een tas met 17 kg post, werk ook onder Voor uw logees kunt u voordeliger speciale baddoekjes maken van wit of gekleurd linnen. Gebruik overgehouden lapjes of coupon netjes, zoom en ajour ze en bór- duur er een monogram op van uw initialen of de naam van het huis. Door een split in de zoom van een rok mag geen onderjurk zicht baar zijn. Amerikaanse zoölogen brachten de ze proefdieren in een heel groot bassin, gevuld met donker troebel water. Nadat men de dieren vol doende tijd had gegeven te wennen aan hun nieuwe milieu, begonnen de proefnemingen. Men wierp van alles in het water, zowel voedsel als ook niet eetbare zaken van hout en metaal. Het bleek dat de dolfijnen zelfs nog op twintig meter afstand nauwkeu rig konden vaststellen of het hier gewoon voedsel, iets lekkers of niet te eten materiaal gold. Ze bleken een en ander nog zo goed te kun nen onderscheiden, dat ze zelfs het verschil vaststelden tussen een heel lekker hapje en iets waar ze nu niet zo dol op waren. Dit experi ment lukte even goed in een vol slagen donkere nacht, als overdag. De onderzoekingen wezen uit, dat de dolfijnen zeer hoge tonen uit stoten, die zij gebruiken als oriën- teringssignalen. Het zijn tonen van zeer grote frekwentie, voor de mens onhoorbaar en van een duur van slechts enkele duizenste secon den. Het oriëntatiesysteem werkt ongeveer, zoals men in de zeevaart het echoloden kent. 75% van de huisvrouwen vindt dat een ideale aardappel fijn van smaak lekker bloemig, goed te schillen, voedzaam, schoon en kruimig moet zijn. Daarop volgen de eigenschap pen „heel blijvend”, „gele schil” en „rond” met respectievelijk 59%, 58% en 54%. An langwerpige aard appelen geeft 25% de voorkeur, 47% staat hier ntutraal tegenover en 28% wil geen langwerpige. 64% wil geen afkokende aardappelen, 17% is dit onverschillig, terwijl 19% dit juist een goede eigenschap vindt. Slechts 57% krijgt schone aardappelen, 80% stelt hier prijs op. Geleidelijk zullen grotere aard appels gevraagd worden. 33% vindt dat de kwaliteit achteruit gegaan is, 9% vindt dat de laatste jaren de kwaliteit vooruitgegaan is, 41% vindt dat deze gelijk gebleven is. 43% koopt de duurste aardappelen, 8% de goedkoopste, 36% de middel- prijs. Het onderzoek toonde verder aan, dat het merendeel van de huisvrouwen niet op de hoogte is van de betekenis van de aardappel als voedingsmiddel. Het grootste deel (64%) van de huisvrouwen is verder van oordeel dat de consump tie verder zal af nemen. Slechts 5% gelooft dat het nog zal stijgen en 22% dat het gelijk zal blijven. Van de huisvrouwen tot 35 aar is 72% van oordeel dat de aardappelcon- sumptie zal afnemen tegen 58% van de huisvrouwen boven 50 jaar. Wie met natte schoenen thuiskomt, moet snel het natte goed uitdoen, de benen stevig afdrogen, de kousen uitspoelen en ophangen en de schoenen flink opvullen met proppen krantenpapier. Niet bij de kachtel zetten Als u voor uw handschoenen, kou sen, hoedjes, corset, corsages of sieraden verschillende dozen in uw kasten hebt staan, overtrek ze dan eens met een gezellige stof of met het zelfde plastic- patroontje, dat u nu op de plan ken als kastbekleding toepast. Sint Nicolaas is alweer in aantocht. Het is verstandig uw oude kran ten, pakpapier, elastiekjes, touw en ander inpakmateriaal te be waren Het is reeds lang bekend dat de diepzee niet dat rijk der stilte is, zoals men vroger meende. De bewoners van deze wereld zijn niet stom, zij produceren alle mogelijke geluiden vanaf.hoge fluittonen, tot trommelende en sissende klanken. Deze geluiden spelen een zeer belangrijke rol bij het vinden van de partners voor de voortplanting. Maar ook op ander terrein zijn ze van nut en wel waar het gaat om het vinden van voedsel. Bijvoorbeeld bij dolfijnen heeft men dat proef-ondervindelijk kunnen vaststellen. andere mazen. Meer dan honderd proeven werden zo genomen, doch geen enkele maal stootte één dolfijn zijn neus tegen het glas. Een ander oriëntatiesysteem gebruikt de blinde holerivis. Hij heeft bizonder gevoe lige tastorganen, die op iedere, zelfs zeer kleine, reflex van de druk golven van zijn eigen zwembewe ging reageren en waardoor hij in staat is alleen door middel van zijn tastorganen zich beeld te vormen van zijn omgeving. Hierdoor is deze vis in staat elke hindernis of wat ook te ontzwemmen. in de zaal van de heer Van de Water, Dorpsstraat. Dagelijks: Expositie Ben Mone, Kunst centrum, Kerkweg. 2, 3 en 4 november Bazar „Wet en Evangelie” in veren, gebouw, Sta tionsstraat. Donderdag 10 november Openbare vergadering A.R. Kiesvereniging in veren, gebouw, Stationsstraat, nam. 8 uur. Dinsdag 7 november Ledenvergadering N.C.B.O. .afd. Waddinxveen, in Herv Wijkgebouw, nam. 7.45 uur. Woensdag 8 november Zendingsavond ds. J. de Lange, in Herv. Wijkge bouw, nam. 7.30 uur. Zaterdag 11 november bezoekt de Boa pitna in veren gebouw Stationsatr., Kaarten verkrijgbaar Kanaalstraat 1 aanvang nam .8 uur. Donderdag 16 novemb avond. Spreker de heer Barendrecht van Rotterdam, in Herv. Wijkgeb., aanvang 7.30 uur. Donderdag 23 november Chr. Vrou wenbond in veren, gebouw, Stations straat. Spreekster mevr. M. Marijs- Visser, d enHaag. Vrijdag 24 november Ledenvergade ring C.B.T.B. Spreker drs K. C. van Kempen, oud landbouwpolitiek nu en in de toekomst. Donderdag 21 december Kerstavond Vox Jubilans, Herv. kerk Brug. In gemeenten met meer dan 25.000 inwoners kocht 51% de aardappels bij de groenteman, 32% bij de aardappelhandelaar, 51% bij de VOORAL na een paar natte jaren als we nu gehad hebben, is wel bijna iedereen overtuigd van het nut van een goede drainering om de opbrengsten van het land zo hoog mogelijk op te voeren. Over tollig water is schadelijk en er moet dus naar gestreefd worden, dit zo spoedig mogelijk kwijt te raken, daar de doorluchting van de grond dan minder goed is. Daar er heel wat warmte nodig is om zoveel water kwijt te raken, is nat land koud land. Zie hiervoor maar eens hoe de gewassen op lage plekken langs greppels enz. er slecht bij staan. Ook de bemesting kan niet voor de volle 100% benut Worden daar er veelal slechte omzettingen en zelfs voor de planten giftige verbindingen kunnen ontstaan. Er moet dus worden ontwaterd. In sommige gevallen moet men greppelen, doch dit heeft zeer veel bezwaren, nl. elk jaar veel arbeid met het schoonhouden en uitdie pen. Greppels zijn broeinesten van ongedierte en onkruid, het kost veel grond en belemmert de werkzaam heden en tenslotte kunnen er via de greppels veel voedingsstoffen wegspoelen. Indien mogelijk is een ontwatering door middel van draai- neerbuizen (drains) het beste. Al leen de aanleg kost op dat ogenblik meer dan het greppelen, doch de verdere onkosten zijn minimaal. In plaats van aarden buizen, heeft men nu ook geprobeerd voor de drainage buizen van plastic te ge bruiken. Het is alles nog in onder zoek, maar de tot nu toe bereikte reslutaten stemmen hoopvol. De plastic buis is een vrij stijve buis, gemaakt van polyvinylchoride met een wanddikte van 0,8 mm. Door de geringe wandruwheid, in tegen stelling met die van de aarde bui zen, kan volstaan worden met een kleinere diameter, nl. 4 cm. Een geringere diameter is niet aan te bevelen in verband met het onder houd. De buizen zijn geperforeerd en déze perforatie bestaat uit zaag sneden van 2,5 cm lang en 0,6 mm breed, in totaal 60 zaagsneden per strekkende meter. De buizen zijn zeer licht, 10 buizen van 6 m lang (de fabrieksmaat) wegen slechts 8'/? kg. Het transport enz. is dus veel goedkoper dan van degebakken buizen. De machine voor het leggen van de gebakken buizen kan in korte tijd omgebouw worden voor het leggen van plastic buizen. De buizen kunnen op het land met de machine worden mee genomen. Ze zijn snel en gemakke lijk in elkaar te schuiven en het is mogelijk, de plasticbuizen met in turfmot te leggen. De kosten van plasticdrainage liggen momenteel niet hoger dan van gebakken buizen nl. ca 1,per strekkende meter. Een plasticbuis met een diameter van 4 cm kost slechts 0,50 per meter franco werk. Gebakken bui zen kosten ca 35 a 40 ct per meter. Men mag verwachten, dat de plas ticdrainage goedkoper worden zal. Het is nodig deze buizen jaarlijks te controleren op verzakkingen, dichtslibben of overgroeiing. Het doorspoelen van drams, ook van de gebakken buizen, na de oogst vindt steeds meer toepassing. Met behulp van een trekker en een pomp en via een rubberslang wordt onder hoge druk water in de dram gespoten. Door een speciaal systeem werkt de slang zichzelf steeds ver der in de drain. Verschillende rei- nigingsbedrijven en cultuurmaat schappijen voeren deze werkzaam- teller, 2% bij anderen. 69% vindt de voorlichting goed, 16% dat dit niet het geval is en 15% zegt dit niet te weten. 21% stelt prijs op verpakte aardappelen, 11% kocht reeds verpakte aardappelen, dus 32% gaf de voorkeur aan klein verpakte aardappelen. In de gebie den noord, oost en zuid in gemeen ten boven 25.000 inwoners legt de helft een wintervoorraad aan. Waar dit niet gebeurt, is het veelal een kwestie van gebrek aan opslag ruimte. Op rijksweg 12 onder deze gemeen te vond donderdagavond een onge val plaats waarbij vier auto’s en een scooter betrokken waren. Het ongeval gebeurde doordat een scooterberijder, komende uit de richting Utrecht, plotseling moest afremmen voor een voor hem rij dende vrachtauto die aan een kabel werd voortgesleept. Door het natte wegdek slipte de man en viel. Twee achterop komende personenauto’s remden, maar doordat de eerste wagen krachtig remde, botste de ander tegen de achterkant. De ma teriële schade was groot. Een passa gier uit één der personenwagens, een Engelsman, liep verwondingen op.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 5