De atoombommen en hun megatonnen Plaatselijke padvinders treden voor voetlicht Deense g-raandrogers in 11 addinxveen Clubgebouwen voor voetbalsport Altijd liever IVOROL i nieuwsblad Onafhankelijk Drie materialen Bevolkingsonderzoek en de resultaten Verschijnt elke donderdag I Gemeente-eenden niet in de pot Amerika verwacht meer van de kleinere bij t KUNSTCENTRUM Zoekt U een nieuw bankstel atoomwapens dan van de monsterkammen Pieter Maritsgroep is ondanks gebrek aan leiders vol activiteit Bij binnenhalen van afhankelijk van de oogst niet langer het weer I Zelfwerkzaamheid I V Ontploffing boven de atmosfeer? Kwaliteit Uniek Nuttig S'ijlvol Dan zekér van frisse mond en witte tanden Steeds minder terrein voor spelen Waarom 50 Megaton Verblind op 300 km afstand Verhuizing clubhuis Venijn zit in de schil Hoogtepunten DONDERDAG 9 NOVEMBER 1961 17e JAARGANG - Nr. 854. WAlJAKlFlAMTtal». FaiTlPtiJii k i i o II v waardoor het toch aan de hoogste ge- i Tiener-poppen en Tiener-tassen Weekblad voor Waddinxveen kerkweg 215 telefoon 2960 Wij hebben ze reeds vanaf 237,50 FIRMA BROUWER NESSE 34 n Speciaal voor "teen-agers" Er is een nadeel aan de monster- bom van Chroesjtsjow. Hij is gevuld met vloeibare brandstof en zijn omvang maakt hem meer geschikt voor het afvuren van ruimte-pro- jectielen dan voor ballistische doe len. Dit is de verklaring voor het feit dat Amerika niet hoger reikt dan 20 tot 26 Megaton-bommen en meer verwacht van de kleinere, maar voor af weer haast ongrijpbare Minuteman. men met de bouw een aanvang te kun nen maken. De gebouwtjes, die wor den opgetrokken in normale baksteen krijgen een recreatieruimte, en een kleedlokaal met was- en douchegele- genheid. Voor het eerst sedert bijna tien jaar treden de welpen en verkenners van de gieter Maritsgroep van de afdeling Waddinxveen van de Nederlandse Pad vinders weer voor het voetlicht. Het gereformeerd Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat zal in het teken staan van de padvinderij, wanneer zij de geheel in eigen beheer” voorbereide Boa Pima (Bonte Avond Pieter Marits) ten tonele voeren. Indien de daarvoor vereiste vergunningen afkomen zal dank zij de medewerking van de Goudse districtspadvindersband onder lei ding van de oud-Waddinxvener J. van Willigen met een muzikale rondgang door de gemeente nogeens extra de aandacht op deze avond worden gevestigd. Het landbouwbedrijf van de heer Ph. Kroes aan’ het Koordeinde beschikt als een der eersten in deze omgeving over speciale graansilo’s van Deens fabrikaat, waarin vochtig graan gelijkmatig kan worden gedroogd en tevens voor langere tijd kan worden opgeslagen. Dank zij deze speciale silo’s heeft de heer Kroes dit jaar graan, dat met een bijzonder hoog vochtigheidsgehalte werd binnengehaald en dat normaal niet voor consumptiedoeleinden verkocht had kunnen worden, kunnen drogen, eisen voldeed. gebied zal echter moeten verdwijnen. net de schulden op dit twaalf jaar In 1960 werden in het district Gouda de inwoners van vijftien gemeenten in de gelegenheid gesteld aan het bevol kingsonderzoek deel te nemen. In to taal werden er 70.483 foto’s gemaakt. Er werden veertien gevallen geconsta teerd van actieve longtuberculose. In 1959 was dit cijfer slechts vijf. Deze gegevens blijken uit het jaarverslag van de Stichting tot opsporing van tuberculoselijders in het gebied van ’t districtsconsultatiebureau te Gouda. In 1960 was Waddinxveen niet bij dit on derzoek betrokken. de groepshuis afbetaald en kon men eindelijk eens gaan sparen voor de aankoop van nieuwe materiaal vcor ’t kamperen en het padvinderswerk in het algemeen. Maar nu hangt als een financiële dreiging de verplaatsing van het clubgebouw naar een stukje grond enkele honderden meters ver der boven hun hoofd. Want het is wel duidelijk dat bij afbraak, het huidige clubhuis beslist niet meer volledig in tact zal blijven. Er zal heel wat wor den vernieuwd en dat gaat ongetwij feld geld kosten. „ONZE BOM was een schone bom”, zei de plaatsvervangende Rus sische ambassadeur te Londen tot lord Russell, die - aan het hoofd van demonstratiegroep - kwam protesteren tegen de 30-Megaton- knaap van Nova Zembla. Lord Russell het zich door dit antwoord niet afschepen: Er zijn geen „schone” bommen. Ze zijn alle vuil. Maar toch is er een graad van vuilheid. Zoals rioolwater vuiler is dan af waswater. Wat is - vuil - een 50 Megaton-bom Betrekkelijk kort na de tweede wereld oorlog is de padvinderij in Waddinx veen van start gegaan, mede door het initiatief van wijlen de heer J. van Dijke. Het pad van de welpen, ver kenners en hun leiding is niet altijd over rozen gegaan. Er zijn moeilijke jaren geweest, maar zij hebben het ar tikel van de padvinderswet dat zegt: „Een padvinder glimlacht en fluit on der alle moeilijkheden” goed in de praktijk gebracht. Dank zij deze hou ding mag de Pieter Maritsgroep, zij het wat klein in ledental, zich toch in een goede „gezondheid” verheugen. Het is vooral het gebrek aan voldoen de leiding, dat een verdere ontwikke ling van de groep in de weg staat. Met dit probleem kampen de padvinders echter niet alleen. Het is een alge meen verschijnsel in ons land, dat wat ouderen weinig tijd meer over hebben voor het jeugdwerk. Bijzonder jammer vinden de Pieter Maritspadvinders het verlies aan goe de speelterreinen door de snelle uit breiding van de woningbouw in de -- Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro47062Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen De Russen beogen met hun 50 en meer Megaton-bommen de lanceer- en opslagplaatsen van de Ameri kaanse ICBM te bedreigen. ICBM betekent: Intercontinental Bombing Missile (raket voor doelen in ande re continenten). De opslag- en af- vuurplaatsen van Amerika liggen ten westen van de Mississipi. De Amerikanen zullen daar weldra beschikken over 72 Atlas raketten, 600 Minuteman raketten en 108 Ti tans. Diep onder de grond in beton nen opslag- en lanceerplaatsen kun nen deze wapens een explosiedruk weerstaan van 50 kg per vierkante duim. Een 50 Megaton-bom over treft die druk verre. De lichtschittering is zó intens, dat - volgens de Nobelprijswinnaar voor scheikunde, dr. L. Pauling - de stra- lenflits van een 50-Megatonbom, het netvlies van het menselijk oog op nog een afstand van ruim driehon derd kilometer onherstelbaar zou beschadigen. De vraag is of de Rus sen beschikken over een voertuig om zo’n superbom over duizenden kilometers afstand te transporteren. Gelet op de prestaties met de afge vuurde ruimtesatellieten is dit zeer waarschijnlijk. Er is heel wat nodig om een superbom te vervoeren,want haar gewicht wordt geschat op 12.000 kg. De Venus-satelliet, die de russen op 12 februari 1961 lanceer den, woog 7.000 kg. Deze prestatie maakt een ballistisch schot- zoals dat van Shepard in Amerika - mo gelijk met een gewicht van 10 tot 12.000 kg. De natuurkundige R. E. Lapp - uit Amerika - zegt dat niemand van de H-bomvervaardigers onthuld - heeft waaruit zo’n bom is samengesteld, maar al het informatie-materiaal dat beschikbaar is, wijst er op dat de H-bom van Nova Zembla uit drie soorten nucleaire stof bestaat. De eerste soort stof wordt gevormd door verrijkt uranium, dat ook in de moderne kernreactoren als Pet ten wordt „verstookt”. De tweede soort bestaat uit het lichtste metaal dat er is, namelijk lithium, dat in een soort doorzichtig plastic is te- zamengepakt met zware waterstof. De derde soort bestaat uit gewoon uranium. Het geheel zit in lagen om elkaar; de waterstof in het midden en het gewone uranium aan de buitenkant. Als het verrijkte ura nium wordt „aangestoken” - dit gebeurt eenvoudig door vier onge vaarlijke hoeveelheden tezamen te schieten tot één gevaarlijke - maakt dit de waterstof zo heet, dat deze op atomische schaal aan elkaar bakt tot drievoudige waterstof of tot helium. De silo’s bestaan uit drie cylindervor- mige kokers met een diameter van twee en halve meter en een hoogte van zes meter. In het midden loopt ’n luchtkanaal met een groot aantal gaat jes. Zodra nu door dit luchtkanaal verwarmde lucht wordt geblazen zal dit via de gaatjes en door het graan dat er rondom is gestort een uitweg zoeken naar de buitenkant. De houten wanden van de silo’s zijn van zaag sneden voorzien, die de lucht doorla ten, maar net te smal zijn om graan korrels te kunnen doorlaten. Een op een kachel aangesloten luchtblazer perst als het ware de warme lucht in het luchtkanaal. Dank zij deze silo’s was het mogelijk graan, dat met een vochtigheidsgraad van 31 procent werd binnengehaald, te drogen tot het nor male percentage van 15 a 16. Op het ogenblik huist de Pieter Ma ritsgroep in een fraai clubhuisje aan het zogenaamde Zwarte pad tussen Kerkweg en Juliana van Stolberglaan. Met de toekomstige saneringen in dit ook het clubhuis Eigenlijk waren ou- Zoals onlangs reeds in onze krant aan- gekondigd, is overeenstemming bereikt inzake de stichting van twee clubge bouwen ten behoeve van de vier in Waddinxveen spelende voetbalclubs, respectievelijk in het Wamaarplant- soen en in de Oranjewijk. Architect L. Roggeveen maakte het ontwerp voor beide gebouwtjes. Bo venstaande tekeningen geven een in druk van de voorgevels zoals die gaan worden. Boven het gebouw voor het sportveldencomplex aan het Warnaar- plantsoen, dat ter beschikking komt van Be Fair en W.S.E. Het onderste gebouwtje is bestemd voor Waddinx veen en Verheul, die beiden op de nieuwe velden in de Puttepolder gaan spelen. Met de bouw van beide objecten is een bedrag van tachtigduizend gulden ge moeid. Tenminste vijftienduizend gul den hiervan hoopt men bijeen te kun nen krijgen uit een speciale verloting, waarvoor inmiddels toestemming is aangevraagd bij de bevoegde autoritei ten. In het voorjaar van 1961 hoopt Blijkens een mededeling van B. en W. is het voortaan aan eige naars van eenden, zwanen en ander soortgelijk pluimvee ver boden deze in gemeentelijk wa ter te laten zwemmen. Wel kun nen belanghebbenden op schrif telijk verzoek ontheffing van dit verbod krijgen. Deze ontheffing wordt alleen verleend in bijzon dere gevallen onder nader daar-1 bij te stellen voorwaarden. Het verbod is een gevolg van het feit, dat vooral in de Pette-plas maar ook in de Oranjewijk en elders in de gemeente steeds meer van dit gevogelte door particulieren te water wordt ge laten. Op zichzelf zou dit niet zulk een groot probleem zijn, maar tegen de feestdagen ver dwijnt er weer veel van dat ge vogelte uit de openbare wateren. Helaas verdwijnen er dan ook gemeentelijke eenden in de pot, die niet voor de consumtie wa ren bestemd. Iedere silo heeft een capaciteit van ongeveer 25 ton graan. Het van het land aangevoerde graan wordt gestort in een in de vloer naast de silo’s aan gebrachte put, die aan de onderzijde in verbinding staat met een graanblazer. Via deze graanblazer worden de gra nen vanaf de bovenzijde in de silo gestort. Bij het ledigen van de silo’s kan opnieuw gebruik worden gemaakt van deze graanblazer. Dank zij deze silo’s kan de landbou wer het graan precies op het juiste moment binnenhalen, waarbij hij niet afhankelijk is van het weer. Moet het graan zeer vochtig worden binnenge haald, dan is hij anders gebonden van bestaande drooginrichtingen, maar vooral in een vochtige zomer hebben deze lang niet altijd capaciteit genoeg om alle ter droging aangeboden gra nen te verwerken. Het kan dan ge beuren, dat een landbouwer zijn oogst geheel of gedeeltelijk als veevoeder moet verkopen, wat een aanzienlijk lagere opbrengst betekent. Bij dit zogenaamde „fusie-proces” ontstaat een geweldige druk en een onvoorstelbare hitte. Uit het splij tende, verrijkte uranium en uit de waterstof-omvorming, ontstaan bo vendien hele ritsen vrije kerndeel- tjes (neutronen), die zo’n grote bewegingssnelheid hebben, dat zij, onder normale omstandigheden tamme - ruwe uranium van de buitenste schil tot splijting brengen. In die splijting van het ruwe urani um zit de graad van „vuilheid” van de H-bom. Bij een schone H-bom wordt geen gewoon uranium ge bruikt. Het is wel zeker dat de bom te Nova Zembla in hoge mate „vuil” was. Aan de sterkte van een H-bom is een grens. Men kan niet meer splijt baar uranium bij elkaar brengen, dan de minimum hoeveelheid waar bij automatisch splijting inzet. Maar voor de H-bom bestaat er geen - althans geen praktische-grens. Men kan net zoveel waterstof en ruw uranium om het „slaghoedje” van de H-bom heenpakken, als men wil. Bommen van 100 of 200 Mega ton zijn dus mogelijk. De H-bom van Bikini, die op maart 1954 - als eerste - ontplofte was er een van 15 Megaton. En een „schone”! Maar even goed werd een oppervlakte van ongeveer 18.000 vierkante km tijdelijk door de radio-actieve „fall-out” er mee onveilig gemaakt. Dat is de helft van het landoppervlak van Neder land. De „schone” bom ontleent zijn verwoestende kracht groten deels aan de waterstofmantel, de „vuile” voor meer dan de helft aan de buitenste uranium-schil. Volgens „Newsweek” zijn Amerikaanse des kundigen van oordeel, dat de Rus sen de bom hoog in de atmosfeer tot ontploffing brengen, misschien zelfs bóven de atmosfeer, om ver giftiging met radioactief afval van een groot deel van noord-Rusland te voorkomen. Waarschijnlijk in een onbemande straaljager op 8000 meter hoogte. De vuurbal van een 50 Megaton-bom heeft een middel lijn van meer dan 5 km, zodat zij op deze hoogte de aardoppervlakte niet raakt. Puttepolder. Hierdoor worden de gronden, waarop ze betrekkelijk vrij spel hadden, steeds schaarser. Behalve hun typische padvindersacti- vi tel ten zijn de leden van de Pieter Maritsgroep geregelde deelnemers aan grote wandelmarsen, tot de avondvier daagse toe. Daarnaast zijn ze vrijwel altijd betrokken bij de feestelijke in komst van St. Nicolaas. Hun jongste goede daad in het belang van de ge meenschap was het rondbrengen van de folders met richtlijnen voor de nieuwe voetgangersregeling. Hun Bonte Avond op zaterdag heeft speciaal tot doel ouders en belang stellenden weer eens wat nauwer met de groep in contact te brengen. Maanden achtereen hebben de jongens gerepeteerd. Een bij de laatste uit voering, tien jaar geleden, gebruikt décor, door mevrouw Broer geschil derd op pakpapier, is voor deze gele genheid ook weer tevoorschijn ge haald. Drie kwartjes bedraagt de en tree voor deze gezellige avond, die op padvinderswijze met vlag hijsen en horderoep wordt begonnen, waarna de voorzitter van de plaatselijke commis sie, de heer J. v. d. Berg een openings woord zal spreken. Andere leden van de plaatselijke commissie voor de pad vinders zijn de heren H. Jenné (secre taris), K. Hoogendoorn (penningmees ter), A. M. Zwamborn, C. van Mourik (beiden oud-padvinder) C. Rehorst en Nic. Vis. Verder staan tal van voordrachten en demonstraties op het programma met een binnenkampvuur als besluit. Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Het Spel van Verkennen is een zond en eerlijk spel voor jonge men sen. Dat is ook de mening van Akela A. Vis, die als vrouw voor de taak staat niet alleen haar zorg uit te strekken over de jonge welpen, maar tevens is belast met de waarneming van het groepsleiderschap, iets wat normaal door de hopman van de ver kenners wordt gedaan. Een hopman moet de verkennersgroep echter helaas ontberen. Gelukkig begint de troep nu zelf enkele leiders af te leveren, waar van er een nu zijn volmacht als vaan drig heeft gekregen, terwijl een twee de volmacht voor een vaandrig op komst is Op het ogenblik telt de Wad- dinxveense Pieter Maritsgroep, die ressorteerd onder het district Gouda van de NPV, 35 leden, 22 welpen en twaalf verkenners. De jaarlijkse hoog tepunten zijn zowel voor de verken ners als de welpen de zomerkampen. Voor de verkenners tien dagen in een tent en voor de welpen vijf dagen op een boerderij of in een clubhuis van een andere padvindersgroep. Juist door het leidersgebrek heeft de padvinderij, o.a. in Waddinxveen be wezen typisch een organisatie voor de jeugd te zijn. Weliswaar is het wense lijk, dat er ouderen op de achtergrond een wakend oog laten gaan over de ac tiviteiten en daaraan de nodige rich ting en leiding geven, maar het Spel van Verkennen zoals Lord Baden Po well dat destijds heeft ontwikkeld is in eerste instantie afgestemd op de zelfwerkzaamheid van de jongen. Het is die zelfwerkzaamheid, die veel jongens in hun padvinderstijd zichzelf heeft doen leren kennen. Verborgen kwaliteiten traden aan het licht, om dat deze typische jeugdorganisatie aan zovele wensen van jongeren tegemoet komt. Opvallend is, dat juist uit de padvindersbeweging ook in ons land zeer veel grote mannen, zowel op re geringsniveau als op leidende posities in het bedrijfsleven zijn voortgeko men. Velen van hen durven zelfs nu op veel oudere leeftijd nog steeds openlijk te beweren, ervan overtuigd te zijn dat de padvinderij ze een be langrijke steun is geweest op weg naar een succesvolle carrière.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1