n Nieuwe spanningen in de Amerikaanse economie BROUWER Verbeteringen van weduwenpensioen IVieuw vaccin tegen azelen ASPRO tegen FOTO SJAAK NOTEBOOM Haal morgen ook een paar DUET nylons voor 1.75 Grove tweed voor wintermantels De eerste november 2 ASPROS De kerken nodigen Extra ophaaldienst schoonmaakvuil Het Weegje thans gemeenteeigendom Administrateur benoemd OprittenGouwebrug verbeterd Weekagenda Schoonmaken van sloten WADDINXVEENS SPORTNIEUWS Voorkom VERKOUDHEID W SE-nieuws Schaakver. WSV B.B. brandweer- Be Fair-nieuws Opbrengst Novib-kollekte WSV „WIK” wedstrijden WZC „De Gouwe” PAGINA 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 9 NOVEMBER 1961 bij Wacht dan niet tot de laatste week maar laat deze NU reeds maken Als u zich maar even rillerig of onprettig voélt: fit! - -.r- W] r t (uit „Graficus”). 7V»-2% u. da- nieuwe re- Gouda: IK- 'n foto voor St Maas Ook voor een leuke serie aan huis! De ZONDAGSDIENST wordt waarge nomen door dr. E. M. L. Hemminga, Dorpsstraat 66, telefoon 2078. De bus voor supporters voor de zater dag te spelen wedstrijden H.V.O.-Be Fair vertrekt om 2 uur vanaf het ter rein. 0-1 0-1 1-0 I 0-1 1-0 afgebr. 1-0 1-0 1-0 1-0 0-1 0-1 1-0 1-0 1-0 Bij de Rijkspostspaarbank werd gedu rende de maand oktober 1961 ingelegd 40.926,25 en uitbetaald 41.435,61. De zebra trekt door d’eeuwen heen de aandacht door zijn strepen en heeft zich, naar ik stellig meen, nooit aan de mens vergrepen. Al is zijn bijnaam „tijgerpaard; hij heeft niets van een tijger; hij mist diens agressieve aard, gedraagt zich niet als dreiger. gaat voetgangers beschermen, Integendeel, zijn strepenhuid waarover ’t nieuwe rijbesluit zich fors is gaan ontfermen. Natuurlijk dient nog af gewacht hoe ’t resultaat zal wezen; de regeling, vandaag van kracht, kan pas worden geprezen als blijken zal dat groot en klein haar kent, en mee wil werken om het gevaar op dit terrein krachtdadig te beperken. Er blijft dan nog genoeg gevaar, naast de beschermde paden, voor mensen, soms in druk gebaar, voor mensen, onberaden bij ’t oversteken van een straat waarop druk rij verkeer is die gaan verkeren in een staat De zebra kan een middel zijn van medelij en deernis dat voetgangers beveiligt, wen iedereen het maar wil zien als een door ’t doel geheiligd. SCHEEPERS Passage Telefoon 24 77 Verkrijgbaar bij tt— Nesse 40 - Telefoon 2996 Vanavond (donderdag) is het contact- avond om 8 uur in het verenigingsge bouw, Burg. Trooststraat, voor leden en donateurs. Mocht U nog geen lid of donateur zijn kan U zich daar ook op geven. Door de slechte weersomstandigheden is training op het veld bijna niet meer mogelijk, deze wordt nu dinsdagsavonds gehouden in het gymnastieklokaal van school Baan de brug. Komt allen, het is belangrijk. Voor Be Fair, W’veen en RCV is kans op winst groot Vrijdagavond 10 november, om 7 uur is er weer club. Wij hopen op jullie medewerking. Vergeet niet dat je dan op moet geven voor de St. Nicolaas- mars voor 18 november a.s. te Schie dam. Totaal Uitslagen 7e ronde van de onderlinge competitie: Groep 2: KleijwegBrouwer Schildtden Boer VisseDoomhein Groep 3: van Osden Hartog v. d. BergAdriaansen Kraaijensteijnden Hartog AFD. VOLLEYBAL Vrijdag 27 oktober jl. speelde heren 2 een uitwedstrijd tegen VSTS 2 uit Bo degraven en wisten 1 punt mee naar huis te brengen. De uitslag was dus 2-2. Een beter resultaat was nog wel mogelijk geweest, maar dan moet een ieder in het vervolg géén enkele trai ning of wedstsrijd missen, zodat een vast team kan worden samengesteld. Donderdag 2 november jl. speelde he ren I tegen Thor I uit Bergambacht, het heeft onze heren niet veel moeite gekost, want zij wonnen vlot met de volgende cijfers 15-9, 15-0 en 15-13. Die laatste set heeft het dus nog even ge spannen, maar dankzij een goede mash van H. Boonstoppel werd ook deze set te onzen gunste beslist. Zodoende staat heren I op het ogenblik aan de kop in zijn klasse met 8 punten. Bravo Programma voor de komende week Zaterdag 11 nov. te Moordrecht: MVC 3—Heren I. Dinsdag 14 nov. BLO Heren 2Waddinxveen I. Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur ds. Joh. Verwelius. Nam. 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. Hervormd Wijkgebouw, Sniep. V.m. 9.30 uur ds. J. R. Cuperus. Nam. 6.30 uur ds. Joh. Verwelius. N.H. Kring „Wet en Evangelie”. V.m. 9.30 uur ds. E. H. Kalkman. Nam. 7 uur ds. H. M. Cnossen. Gereformeerde Kerk. V.m. 9.30 en nam. 5 uur ds. J. Snoey. Remonstrantse Kerk. V.m. 10 uur ds. A. Hoff-Visscher. H. Avondmaal. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur ds. Verloop. Woensdag 15 november, nam. 7 uur ds. Verloop. KERKDIENSTEN. Parochie Sint Victor, Zuidkade. Pastoor: H. C. A. P. van Drunen, telefoon 24 25. Zaterdag- en zondagavond 7 uur lof; Missen: ’s zondags 7 uur de vroeg mis; 8.30 uur de hoogmis; 11 uur de late mis; Elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis; Door de week 8 uur; Biechtgelegenheid za terdags van 5 tot 8 uur. Jehovah’s Getuigen, Kerkweg 66. Donderdag 19.30 uur Bedieningsschool. 20.30 uur Dienstvergadering. Zondag 18.30 uur Wachttorenstudie. Het. eerste tiental dat de eerste wed strijd van Tediro won met 3-7, be haalde nu weer een klinkende over winning tegen P.O.N. I uit Rotterdam. De persoonlijke uitslagen luiden Waddinxveen IP.O.N. I: van VuurenMast BroerDijke J. van Oortvan Beveren v. d. StarreStolk Heijkampv. d. Wal V erstoepBarendswaard Verbreevan Asperen V ersluisSchouten W. van OortBromans Perdijk jrDijkmans OP HET GEBIED van de winter mode voor mantels zien we veel wijde, ruime jassen. Het is een prettige dracht, die over het alge meen door de dames wel op prijs wordt gesteld. Het voordeel is na tuurlijk dat dit type mantel veel verhult. Daar staat tegenover, dat het model uiteraard de lange, slan ke vrouw het best staat, want zij die in lengte tekort schieten, lijken door een dergelijk model nog kor ter endikker. ingezameld werd Waddinxveense jongens voor de Op woensdag 15 november zal voor de laatste maal van dit schoonmaaksei- zoen een extra gemeente-auto rijden voo” het ophalen van schoonmaakvuil, dat niet in de vuilnisbak kan worden gedeponeerd. Tussen acht en twaalf uur woensdagochtend komt deze auto in het gebied ten westen van de spoor lijn, dus Sniepkwartier, Dorpsstraat, Kerkweg, enz., alsmede in de Oranje- wijk, op de Noordkade en in de Oran- jelaan. In de middaguren rijdt de auto door het gehele gebied ten zuiden van de Kerkweg, dus ook Zuidkade, Victor- kwartier, enz. en door het gedeelte van de gemeente gelegen aan de oostzijde van de Gouwe. De bewoners wordt verzocht het schoonmaakvuil gebun deld te plaatsen langs de randen van de trottoirs op de uren, waarin de ex- tra-ophaaldienst kan worden verwacht. Dinsdag is de plas ’t Weegje met om liggende gronden met een totale 'op pervlakte van iVz hectaren in handen van de gemeente Waddinxveen over gegaan. Thans zal het dus mogelijk zijn de reeds jaren bestaande plannen deze omgeving een recreatieve bestemming te geven, tot uitvoering te brengen. Naar wij vernemen zal de gemeente raad binnenkort reeds inzage krijgen van deze plannen. Tot administrateur van de gemeente bedrijven is per 1 januari a.s. benoemd de heer G. H. F. van de Haterd. De heer Van de Haterd, die afkomstig is uit St. Oedenrode, is aangesteld in de rang van hoofdcommies A. - Maar dit alles neemt niet weg, dat deze mantelmode toch wel wordt gewaardeerd. De couturiers trach ten binnen deze stijl de nodige va riatie te brengen en dat lukt heel aardig. Zo toont onze illustratie een dergelijke mantel vervaardigd van grove tweed. Zo’n zware tweed tekent een duidelijk dessin in de stof en staat bizonder sportief. Daarnaast echter is het model van de mantel erg sjiek. Hij valt royaal en dan die leuke wijde mouwen, echt iets groots. Door deze prettige combinatie van sjiek en sportief in een prettige harmonie, krijgen we de ideale jas voor jonge vrouwen. Het model heeft tevens een grote kraag, die het voordeel biedt dat we er bij slecht weer lekker in kun nen wegduiken. Gecompleteerd met een leuke bontmuts of iets derge lijks verkrijgen we een charmant geheel. ELLY MARTINS. Vijftien ploegen van de Bescherming Bevolking uit de kring Zuid-Holland (Gouda) en - wijde omgeving namen jl. zaterdag te Gouda deel aan brand- weerwedstrijden. Zoals bekend bestaat de BB. niet langer uit gespecialiseerde eenheden. Men kent nu uitsluitend zelfbeschermingseenheden, hetgeen be tekent dat B.B.-ers alle taken moeten kunnen uitvoeren. Onder de deelne mers bevond zich ook de Waddinx veense B.B.-ploeg, plaats behaalde i die de zevende achter Zevenhuizen, Gouda, Reeuwijk, Krimpen aan de IJs- sel, Gouda B en Gouda D. Na afloop reikte de burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James de prijzen uit. HET HERSTEL van de econo mische activiteit in de Verenigde Staten is tot nu toe zeer krachtig geweest. Niettemin doemt de vrees voor overspanning en in flatie in 1962 nu al weer op. Het economische tijdschrift „Fortune” dat op het gebied van het voor spellen van de economische ont wikkeling een reputatie te ver liezen heeft, acht een „super- boom” met een praktisch volle dige bezetting van de produktie- capaciteit en nieuwe inflatiedrei- ging in 1962 waarschijnlijk. Stij gende bestedingen worden ver wacht voor alle drie hoofdgroe pen: consumenten, bedrijfsleven en overheid. Er bestaat bijvoor beeld de vrees, dat de expansie kracht van de overheidsbeste- dingsprogramma’s langer zal aan houden dan nodig is. Dit kan een overspanning van de conjunctuur met zich mee brengen met alle gevolgen van dien cessie, inflatie enz. Het gevaar van prijsstijgingen is niet geheel denkbeeldig, doch is op het moment toch klein. De produk- tiecapaciteit in de meeste bedrijfs takken is namelijk nog vrij ruim. Bovendien wordt de record-indu- striële produktie van thans gepro duceerd met bijna een half miljoen minder arbeiders dan in januari van dit jaar. Deze besparing van man kracht duidt er op, dat de Ameri kaanse industrie meer en meer de vruchten gaat plukken van de au tomatisering en nationalisering, die in de afgelopen jaren zijn doorge voerd. Dit heeft tot gevolg dat de stijgende produktie voorshands meestal tegen dalende produktie- kosten kan geschieden, waardoor de kans op prijsstijgingen gering moet worden geacht. De ondernemers boeren ondertus sen ook niet slecht. De winsten van de maatschappijen lagen in het tweede kwartaal bijna 15% boven het niveau dat in het eerste kwar taal van dit jaar was bereikt. Een van de belangrijkste stimu lansen voor de economische expan sie in de V.S. wordt gevormd door de toenemende kapitaalsinvesterin gen van het bedrijfsleven. Deze investeringen zullen in de loop van dit jaar vermoedelijk steeds meer stijgen en in december wellicht zelfs een record-niveau bereiken. Uit deze stijging der investeringen blijkt, dat het bedrijfsleven toch wel vertrouwen heeft in de toekom stige economische ontwikkeling. De hogere winsten laten ook meer ruimte voor grotere investeringen. De toenemende uitgaven van de consumenten vormen ook een heel belangrijke factor voor het econo mische herstel. Toch zijn de con- O Een groep medici van het Kinder ziekenhuis in Philadelphia en de Universiteit van Pennsylvania heb ben onder leiding van professor John F. Enders, winnaar van de Nobelprijs voor Geneeskunde in 1954, de resultaten bekend gemaakt van een onderzoek met een nieuw vaccine tegen mazelen. jaar of ouder trouwen, kunnen thans geen recht doen gelden, in de toekomst blijft dit zo, maar indien uit zo’n huwelijk kinderen sproten of het huwelijk 5 of meer jaren duurde, kunnen zij wel aanspraak maken, als de wet er door komt. Voor invalide wezen van 16 tot 27 jaar wordt thans het criterium gesteld, dat zij eerst bij tweederde invaliditeit recht op wezenpensioen hebben. Voorgesteld wordt nu, dit criterium tot halve invaliditeit te verlagen. Met deze nieuwe regelingen wordt bereikt dat in verreweg de meeste gevallen, waarin een weduwe pen sioen is toegekend, zij de uitkering blijft behouden tot haar 65ste jaar. Alleen vrouwen die op jeugdige leeftijd weduwe worden en die ook op vrij jeugdige leeftijd geen kin deren meer te verzorgen hebben, zullen niet meer voor het pensioen in aanmerking komen. Voor hen blijft de thans bestaande regeling van de tijdelijke uitkering echter wel gehandhaafd. Dagelqks: Expositie Ben Mone, Kunst centrum, Kerkweg. Vrijdag 10 november Openbare Verga dering A.R. Kiesvereniging in veren, gebouw, Stationsstraat. Zaterdag 11 november bezoekt de Boa pima in veren gebouw Stationsstr., Kaarten verkrijgbaar Kanaalstraat 1 aanvang nam .8 uur. Woensdag 15 november Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen. „Een praatje en een plaatje uit planten en cactussen” Edelman uit Reeuwijk, lunchroom v. d. Water, aanvang 8 uur. Donderdag 16 november Jeugdraad- avond in Herv. Wijkgebouw, Esdoom- laan. Spreker: de heer Barendrecht van Rotterdam. Onderwerp: „Op de grens van twee werelden”, nam. 7.30 uur. Donderdag 23 november Chr. Vrou wenbond in veren, gebouw, Stations straat. Spreekster mevr. M. Marijs- Visser, d enHaag. Vrijdag 24 november Ledenvergade ring C.B.T.B. Spreker drs K. C. van Kempen, ond. landbouwpolitiek nu en in de toekomst. Herv. Wijkgebouw, aanvang 7.30 uur. Donderdag 21 december Kerstavond Vox Jubilans, Herv. kerk Brug. Onbespeelbare terreinen door zware re genval, was er het afgelopen weekend de oorzaak van, dat er een lelijke kink in de voetbalkabel kwam, doordat al le wedstrijden in het Goudse district moesten worden afgelast. Jammer, maar laten we hopen dat er in het a.s. weekeinde weer uitslagen te mel den zijn. Het zou spijtig zijn wanneer nu reeds, vooral nu de kans op vorst toeneemt, de competitie stil gelegd moet worden. REEDS bij de behandeling van het wetsontwerp voor het weduwen en wezenpensioen werd vastgesteld, dat na enige tijd de wet nog eens onder de loupe zou warden geno men. Thans is een voorstel tot verbete ring dier wet ingediend bij de Tweede Kamer. Voor de weduwen verbetert er veel. Hier volgen de voornaamste bepalingen. Een vrouw met één of meer kin deren zal te allentijde bij het over lijden van haar echtgenoot aan spraak kunnen maken op weduwen pensioen tot haar 65-ste jaar. Kinderloze vrouwen, die op 40- jarige leeftijd of ouder weduwe worden, zullen eveneens tot hun 65ste jaar het weduwenpensioen ontvangen. Een weduwe met een kind, dat vóór of op de dag van het overlijden van haar echtgenoot werd geboren, zal zolang dit kind niet gehuwd is, recht op pensioen hebben, tenzij zij uit de ouderlijke macht is ontzet. Indien de weduwe 35 jaar of ouder is en haar kind trouwt of overlijdt, dan behoudt zjj het recht op pen sioen. De vrouw die weduwe wordt op een leeftijd tussen 35 en 40 jaar, met een kind dat voor of bij het over lijden van haar man trouwde of stierf, behoudt het pensioen, tenzij zij uit de ouderlijke macht werd of wordt ontzet. Vrouwen, die binnen een jaar na hun huwelijk weduwe worden, krij gen thans geen tijdelijke weduwen uitkering of pensioen, indien de gezondheids-toestand van de man bij het huwelijk redelijkerwijze een spoedige dood kon doen verwach ten. Indien het 'echter personen betreft, die na een scheiding her enigd zijn, zal voortaan deze uit sluiting niet gelden. Vrouwen die met een man van 65 In één nacht is onlangs de westelijke oprit van de Gouwebrug van een nieu we klinkerbestrating voorzien. Hier door is het slipgevaar op de vaak gladde kei-bestrating tot het verleden gaan behoren. Ook aan de andere zij de van de brug zijn reeds enkele ver beteringen tot stand gekomen, o.a. de bushaltes. Ook daar zal de oprit van de brug nog worden voorzien. sumptieve bestedingen dit jaar slechts weinig gestegen. Niettemin verwacht men dat de bestedingen van de verbruikers in het laatste kwartaal van dit jaar flink zullen stijgen, gezien de verhoging van de inkomens en het vertrouwen dat er ook bij de consument bestaat ten aanzien van de economische ont wikkeling. De werkloosheid werpt echter een schaduwzijde op het herstel der Amerikaanse economie. Ongeveer 7% van de manlijke beroepsbevol king zit in Amerika nog zonder werk. Men houdt er rekening mee dat dit hoge peil van werkeloos heid tot ver in 1962 zal voortduren. Pas tegen het eind van het volgend jaar zou het normaal peil van 4% bereikt kunnen worden. Het vaccine is beproefd op 318 kin deren uit Philadelphia en wel met volledig succes. Voordat het in de handel mag worden gebracht, moet de Amerikaanse regering daartoe toestemming verlenen. Zodra gro tere hoeveelheden bereid kunnen worden, kan het vaccine ook aan het buitenland ter beschikking wor den gesteld. Het bleek, dat de kinderen, die met mazelen-patiënten in aanraking werden gebracht, voor 100 procent tegen infectie beschermd waren. Het vaccine heeft geen nevenwer king en ook huiduitslag en hoge koorts, die bij een eerder door prof. Enders bereid vaccine optraden, bleven achterwege. Ofschoon vrijwel alle kinderen mazelen krijgen heeft de ziekte zelden een noodlottige afloop. Het gevaar schuilt echter in de compli caties, zoals encephalitis en andere hersenaandoeningen. In Midden- en Latijrts Amerika en in Afrika is de ziekte vooral een ernstig probleem bij volwassenen: in gebieden waar de voeding en de volksgezondheid nog op laag peil staan treden vaak genoemde complicaties op. Het gebruikte vaccine is een levend virus. Schadelijke nevenwerkingen werden voorkomen door gelijktijdi ge injectie van gamma-globuline. Hiermee werd voorkomen dat het “^-virus zich ook naar lichaamsdelen buiten de geïnjecteerde arm zou Dezer dagen hield het plaatselijke NOVIB-comité waarin vertegenwoor digers van -11e verenigingen, een huis aan huiskollekte, welke 1306,op bracht. In dit bedrag zit 89,40 inbe grepen, welke som door enkele die filmvoorstellingen gaven jeugd. De Novib-kollekte is bestemd voor de anti-honger-aktie. verspreiden. De plaatselijke, goed aardige infectie stelt de afweer krachten van het lichaam in wer king en er worden anti-lichamen geproduceerd, waardoor immuniteit tegen mazelen wordt bereikt (van 265 andere kinderen, die met een dood virus-vaccine en gamma glo- buline werden behandeld, kregen er 67 mazelen). De combinatie van het' nieuwe Enders vaccine en gamma globuline is werkzaam bij de gewone maze len (robeola), waarbij de bekende verschijnselen lage koorts en rode vlekken optreden. Het programma voor het komend weekend is uiteraard klein, in ver band met de zondag te spelen inter landwedstrijd Holland-Belgie. De be langstelling gaat dus voornamelijk uit naar de op zaterdag te spelen wed strijden. Be Fair gaat naar Vlaardin- gen om HVO wat vaster op de laatste plaats te drukken en daardoor zelf wat steviger in het zadel komen te zitten. Ook voor de zaterdagvoetballers van Waddinxveen ligt winst in het ver schiet tegen Zwervers, alhoewel de Capellenaren een verrassende tegen stander kan zijn. Oppassen is dus de boodschap. Ook RCV kan twee punten rijker worden door Gr. Ammers van zich af te schudden. .Volledig programma HVO—Be Fair Gr. Ammers—RCV ZwerversW’veen RCV 2—W’veen 2 Jod. Boys 3—Be Fair 3 Aanvang der wedstrijden 3.15 Programma juniorenwedstrijden Afdeling A groep 2: Sportlust—WSE Be FairEsto Afdeling B groep 3: ZwerversW’veen Be Fair—Nieuwerkerk Afdeling C groep 4: Be Fair—GDS Groep 6: Groeneweg 2Be Fair 2 Jod. BoysW’veen Groep 10: Soccer Boys 2Be Fair 3 Uitslagen AZCGouwe (jongens) 2-0 AZCGouwe (dames) 1-2 Langzaam maar zeker begint het meszevental zijn kracht terug te vin den vorige week een gelijk spel en nu een overwinning. We zullen hopen dat zij na een onderbreking van een paar jaar weer mee gaan tellen, zodat ook dit zevental zijn waardige plaats weer gaat innemen. Programma zaterdag 11 nov. a.s.: 6.30 uur GouweEZC 7.00 uur GouweBoskoop (dames) 7.15 uur Gouwe IIOZV I Maandag 13 nov. a.s.: 8.45 uur Donk IGouwe (comb.) 9.00 uur Donk IIGouwe III. Dinsdag 14 nov. a.s.: 8.00 uur Gouwe—SZ PC (meisj.) 8.40 uur DKDGouwe (dames) 9.25 uur GZC 4Gouwe II Zaterdagavond speelt heren I zijn twee de wedstrijd in de bondscompetitie te gen het geheel onbekende Enschede. Een ploeg van ver, die behoort tot de aller sterkste tweede klassers en ver schillende jaren in de eerste klas ge speeld heeft. Er wordt nogmaals opgewezen dat de zwembus op zaterdag beslist niet later als 5.45 uur van de brug vertrekt en 5.35 uur van het dorp. Vanaf woensdag 15 november zullen de sloten in de gemeente Waddinxveen worden geschouwd. Krachtens de po litieverordening is ieder eigenaar van grond verplicht, de sloten te onder houden, die voor, naast of achter en tussen zijn gronden zijn gelegen. De sloten dienen te worden gereinigd van kroos en afval en voorts moeten zij goed op breedte en diepte worden gehouden. De voorgeschreven breedte is twee meter en een diepte van een meter beneden het zomerpeil van de polder, waarin ze zijn gelegen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 6