J Het Weegje onderdeel AN WB-recreatieplan I i 2^ B I I 02 r i O' GESLOTEN V S m Onafhankelijk Gemeenteraad nieuwsblad Vc Ijpef* baa rhehl NUTSSPAARBANK te WADDINXVEEN ft Reële mogelijkheden voor een groene zone in de randstad M Telefoon 2468 Kanaalstraat 9 Giro 458622 Wegens het afsluiten der rekeningen zal de Nutsspaarbank voor inleg en terugbetaling van gelden zijn van WOENSDAG 27 DECEMBER tot en met ZATERDAG 31 DECEMBER. Vragen over Weekblad voor Waddinxveen 17e JAARGANG - Nr. 860. fietsen en twee miljoen fietsen. öe L&nqe weq G’ Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Van de gistermiddag gehou den raadsvergadering, waar op ook de gemeentebegroting 1962 werd behandeld, geven wij elders in dit nummer een beknopt verslag. In verband met de kerstdrukte was het ons helaas technisch niet mo gelijk een volledig verslag af te drukken. V 1 Ook op een winterse dag heerst er sfeer op ’t Weegje. (foto Sj. Noteboom) jaren. bekneld komen te liggen tus sen woon- en industriewijken en aldus het karakter verkrijgen van grote stadsparken. Voor de weekeind-recrea’ tie in de openlucht zullen zij, even min als onze kust, voldoende soelaas 1 bieden. Het dan nog resterende polder' land zal dan behalve voor agrarische doeleinden, gebruikt moeten worden voor de recreatie. Maar het polder land is thans ongeschikt voor massa. recreatie. Bermen zijn er nauwelijks of niet aanwezig, pleisterplaatsen zijn er niet voldoende en de kale openheid, die toch van een zo grote landschap pelijke schoonheid is, wordt door de gemiddelde stadsbewoner als eenzaam, heid ervaren. Het mist het struikge was en de boompartijen, die voor de Niet na wonen en werken, doch naast wonen en werken: de mogelijkheid zich te ontspannen in de openlucht, zal de leefbaarheid in de Randstad Holland bepalen. De provinciale Pla nologische Diensten en de Rijksdienst voor het Nationale plan trachten aan deze leefbaarheid tegemoet te komen. Er bestaan plannen om de drie grote steden Rotterdam, Amsterdam en Den Haag te omgeven door een buffer- strook van groen. Hoe groot het nut van deze stedelijke groenstroken zijn zal, de ANWB is er van overtuigd, dat zij er moeten komen, zij zullen, gezien de stedelijke ontwikkeling der laatste meter, moeten worden omgeven met brede groenstroken voor picknick- plaatsen, kampeerterreinen, zonnewei den, enz., terwijl uiteraard ook de no dige parkeergelegenheid moet worden geschapen. Volgens de ANWB kan overal gebruik worden gemaakt van onrendabele a- grarische gebieden voor de groenstro. ken langs de toeristenweg. De toeris tenbond is van mening. dat er speci ale bestuurslichamen worden gescha pen, dae zich gaan bezighouden met de voor de recreatie belangrijke gebie den. In de praktijk is gebleken, dat een agrarische bestemming van een gebied geen garantie meer biedt, dat het toch zal worden bebouwd. In dit verband wijst men op het eiland Ro zenburg. Het ANWB plan verdient als grondge. dachte voor een meer gedetailleerde uitwerking alle aandacht, niet alleen van rijks- en provinciale overheden, maar ook van de gemeentebesturen. Daarom is het jammer, dat de toeris tenbond zijn fraaie brochure „Hollands Groene Zone” alleen heeft toegezon den aan de regering en de colleges van gedeputeerde staten van de drie belanghebbende provincies en niet aan de gemeentebesturen. lijke allure. Toch is dit slechts een begin: de prognose voor 1980 scheppen het dreigend beeld van een vrijwel ononderbroken keten van huizen en industrieën, waardoor Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem en Amsterdam goeddeels aaneengebouwd zullen zijn. In dit reusachtige conglo meraat van flat- en fabrieksgebouwen zullen circa 5,5 miljoen Nederlanders hun arbeidsveld vinden. Over twintig jaar zal het aantal motorvoertuigen in ons land volgens schattingen ruim drie maal zo groot zijn als thans. Al leen al in de Randstad Holland zullen dan wegen moeten zijn voor minstens een miljoen auto’s, een miljoen brom- Uithoorn, Nootdorp en Berkei gewor den tot kernen van een samenstel van woonwijken met een volslagen stede- De grote behoefte aan woningbouw wordt gekenmerkt door een enorme stedelijke expansie en de snelle groei van de dorpen in de Randstad Hol land. Reeds thans zijn oude landelijke dorpen als bijvoorbeeld Waddinxveen, i Tijdens de spaarzaam zonnige week einden van de afgelopen zomer waren onze, nog helaas zo slecht ontsloten, stranden overbevolkt. Vele duizenden, niet alleen uit de Randstad Holland, maar ook uit andere delen van ons land en zelfs voor een belangrijk deel van over onze oostgrens, kwamen daar om hun recreatie in de openlucht te zoeken. De enorme parkeerdrukte, de bermen van enkele onzer grote ver keersaders, die herschapen werden in één vrijwel eindeloze picknickplaats en de enorme verkeerscongesties die zich aan het einde van elke zondag voordeden, zijn voorbeelden van wat een toenemende welvaart, een snel groeiende motorisering en een lang zamerhand gemeengoed geworden vrije zaterdag teweeg kunnen brengen. De ontwikkeling van de recreatie in de openlucht schept zo problemen van velerlei aard. Dat de grote knelpunten gelegen zijn in de ring van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, behoeft geen opzien te verwekken. Immers, in de Randstad Holland, die slechts vijf procent van de oppervlakte van ons land beslaat, wonen en werken méér dan vier mil joen Nederlanders, bijna veertig pro cent van de ganse Nederlandse bevol king. Dit volksdeel heeft niet vol doende aan wonen en werken alleen: zij behoeft in toenemende mate recre atie in de openlucht, een recreatie waarin, op een aanvaardbare afstand van de behuizing, in voldoende mate voorzien moet kunnen worden. Binnen een straal van twintig kilo meter beschikken de inwoners van de stad Utrecht over 168 m2 recreatiege bied. Die van Haarlem over 77 m2, De inwoner van Den Haag staat 25 m2 ter beschikking, de Amsterdammer 11 m2. De ingezetene van Rotterdam moet het doen met 2,5 m2. Het toch al zo schaarse natuurgebied en recreatie ruimte in de Randstad Holland zullen in de komende jaren nog snel in op. pervlak afnemen, als gevolg van de industrialisatie en de snel toenemende verstedelijking. KpN DAT geeft juist de glans aan het kerstfeest. Voor de christenheid de herdenking van de geboorte van Christus, dat wil zeggen van het wéten dat het licht van de liefde in deze wereld gekomen is. In ieder mens, hoe hij ook handelt en doet, ligt dat vonkje verscholen. Soms laat men het verstikken, omdat men geen vertrouwen heeft in de kracht van dat licht of zelf te zwak is om het aan te blazen. Bij anderen echter gaat het vonkje wel gloeien en spreidt het licht zich uit naar anderen. Worden wij er door beroerd? Daar ligt het maar aan hoe de wereld zich toont. Er is in ieder geval in ieder mens het besef dat het kan. Ieder wil ook wel goed zijn, als de ander hem, in zijn zwakheid, er maar de gelegenheid toe geven en hij zich niet behoeft te verdedi gen tegen wat hij meent dat anderen hem willen aandoen. Laten de kaarsen en andere lichten die wij nu met Kerstmis weer ontsteken, het sym bool zijn van ons geloof in het bestaan van de liefde. Dan doen wij waartoe Jezus tot ons kwam. En in wezen is dat iets heel menselijks, want wij zijn allen geschapen met die godde lijke vonk van de liefde in ons. Hoe de wereld zich dan nu ook mag voordoen, er blijft alle reden om het kerstfeest te vieren. Want het blijft het getuigenis van de wil der mensen om tot het goede, het liefdevolle te komen. En waar een wil is, is een weg. Zij het een zeer lange, omdat de mens zich slechts aarzelend en schuivelend over deze weg voortbeweegt. Het toekomstige recreatiegebied ,,’t Weegje” waarvoor het gemeentebe stuur plannen in voorbereiding heeft, is door de ANWB voorbestemd om deel te gaan uitmaken van een door de toeristenbond ontworpen groene zone tussen Rotterdam en Amsterdam, waar in de toekomst on geveer zes miljoen inwoners van de Randstad Holland hun weekeind- recreaties zullen moeten gaan zoeken. Vorig jaar lanceerde de ANWB het denkbeeld voor een groenstrook in het steeds voller wordende wes ten. Thans is een fraai uitgevoerde brochure verschenen, waarin het denkbeeld gestalte heeft gekregen. Een groep van drie deskundigen, prof, dr. ir. J. T. P. Bijhouwerm, hoogleraar aan de Landbouwschool in Wage- ningen én docent aan de Technische Hogeschool in Delft, ir. J. Vallen, tuin- en landschapsarchitect en ir. J. W. Zaaijer, hoofdingenieur van Staatsbosbeheer werkten in opdracht van de ANWB het plan uit. meesten de schoonheid van een land- schap kenmerken. Bovendien is er geen beschutting voor zon en wind. Al deze overwegingen waren voor de ANWB aanleiding niet langer te pra ten, maar vele tienduizenden guldens te investeren om de daad te stellen met een concreet plan. Het is niet zo maar een plan, maar hetgeen de drie deskundigen tot stand hebben gebracht lijkt zelfs zo reeel, dat uitvoering er van op de lange duur, ook al zal daar mee tenminste een kwart milj art gul den zijn gemoeid, tot de mogelijkheden moet worden gerekend. Zeer belang rijk is namelijk, dat men zoveel moge lijk gebruik wil maken van bestaande recreatie mogelijkheden of nog te rea liseren gemeentelijke recreatieplannen, zoals o.a. ’t Weegje te Waddinxveen op de grens van Gouda. Tussen Amsterdam en Rotterdam heeft men een toeristenweg geprojec teerd. die niet alleen aangenaam moet zijn om rustig te kunnen berij den met eigen vervoermiddelen op aparte wegen voor ieder vervoermid del, maar die bovendien volop gele genheid biedt aan het vooral voor de stedelingen zo sterk bedreven berm toerisme. Daarom zal de weg over z'n gehele lengte, men denkt aan 120 kilo- AAR wie ver gekomen is, heeft dit niet voor niets bereikt. Van zijn of haar levens- LTM instelling, lessen en voorbeelden, blijft ook ergens iets hangen. Het zaad is uitgestrooid en er zullen nieuwe loten uit ontstaan. Sommigen daarvan zullen toch weer verstikt worden door het welig onkruid, maar enkelen zullen zich toch tot nieuwe bomen, tot nieuwe voor beelden ontwikkelen. En op hun beurt zullen zij weer vrucht dragen en uitstrooien. Zo gaat het proces door. Uiterst langzaam en soms nauwelijks merkbaar en tóch baant het goede zich een weg. Wij leven dan weliswaar nog in wereld die vol is van dreiging en van gevech ten, maar anderzijds heeft de mensheid reeds een enorme vooruitgang geboekt vergeleken bij tien of meer eeuwen geleden. We behoeven dat hier niet allemaal te omschrijven wie iets van de geschiedenis der mensheid kent, ziet, ondanks een misschien grotere onkerkelijkheid, toch het principe van de liefde tot de naaste groeien. EDEROM staan wij aan de vooravond van een Kerstmis. Een herdenkingsfeest dat wij, gedachtig aan het gezang der engelen, zo gaarne willen vereenzelvigen met het streven naar vrede op aarde. Dan krijgt men de neiging om wat schamper te lachen om dit feest, want er is immers geen vrede op de aarde Na twintig eeuwen christendom, dat uitgaat van de liefde voor de naaste en voor God. lijkt de mensheid eerder uit op een elkaar vernietigen. Dat kan dan echter niet aan dat christendom liggen, maar uitsluitend aan de mensheid. De voorschriften en geboden voor een goed, een liefdevol en vreedzaam leven zijn wel gegeven, door Christus, over de gehele wereld en aan ieder mens. Dat nochthans moord en doodslag, bedreiging, oorlog en oneer lijkheid heersen, komt dan alleen doordat de mens zich niet houdt aan de wijze voorschrif ten en geboden. Dat kan ook niet volledig, want wij zijn geen levende góden. Het streven naar het goed, het juiste handelen, vereist een ontwikkelingsgang, die niemand in z’n leven tot ’t einde toe bereikt. De een komt wat verder dan de ander, maar ergens blijft de mens toch steken. AVP De rekken zijn gevuld en UVGIJUOOVII. Uw verkoper yerwacht U' Bereid, U van advies te dienen en U de weg te wijzen naar de jassen die U passen. Vraag hem, U de twee-rlj Chesterfield te tonen. En de klassieke Schotse Kynoch tweed, die- terecht zo'n vermaard heid heeft verworven. Vraag hem alles wat U vragen wilt. Want vragen beantwoorden is zijn eerste taak, de verkoop zijn tweede... Prijzen van f. 149,50 tot f. 219,50 pvanf van Camp Kleiweg 2-6, Gouda, Telefoon (018Z0) 2350 DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur 11

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1