KERSTPUZZEL BROUWER Stille Nacht“ gevolg van slecht orgel I s Kré^ienburg ade vk ruin Tips voor uw kerstwijntje MEDEDELING wegens afsluiting GESLOTEN zijn Werkster Warnaarplantsoen krijgt volière I f I I •r 99 bn t KUNSTCENTRUM om a.s op zondag 24 december 22.30 uur nam. in de Gerei. Kerk De spaarbank der Coöp. Raiffeisenbank VOOR U DIE HET BESTE WILT Veel Kerstgebruiken ontstonden door toevallige omstandigheden I I „KOMT ALLEN TEZAMEN" „KOMT ALLEN TEZAMEN" •4 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 21 DECEMBER 1961. PAGINA 4 zal vanaf 20 DECEMBER te.m. 30 DECEMBER a.s- 4 HET BESTUUR. en „WADDINXVEEN” Voor alle andere bankzaken blijft de bank normaal geopend. Luther kapte kerstboom geschiedenis f 748.— V 4? Verkrijgbaar bij Nesse 40 - Telefoon 2996 I Kerstkaarten Eiturgie: Ds E. II. Kalkman. Herv. predikant Gezamenlijke zang van Hervormd Kerkkoor „Ledagoh” en Gereformeerd Kerkkoor. Het openen Maarten eerste De temperatuur Wijn schenken Meditatie: Ds. J. Snoey, Geref. predikant Organisten: H. Bronwasser en T. Plomp De kerstman bestaat Welke v/ijn Wijn proeven deze we da voor dit goede de van weer enz. Vertikaal we Uit met kerstmis? Kettingen, Oorhangers keramiek bor- ■numiniiiiiiinniiinimiin!iniiniHi(iniinraiiiniimiiMnmiiimiiiimim!iiiBiimnnTninniiiiiniiiiiiniii!iinHimiiiiiii.'iiiiiiiniiiiiHiiiiiii W. S. Buitelaar, Kerkweg 11 Merkelijke Rersloechldleosl volgt worden Horizontaal Kwaliteit Uniek Nuttig Stijlvol Treffend kerkweg 215 telefoon 2960 Speciaalzaak: Passage 181 Telef. 3003 1 2 43 45 47 49 51 52 53 54 55 57 58 59 61 63 67 68 70 71 72 73 76 lopend touw toom afstandsmaat jongensnaam plaats in Friesland deel van Sumatra soort kraan inhoudsmaat (afk.) communicatiemiddel buigen de onbekende (afk.) boosheid zangnoot moesplant sieraad behoeftige vlaktemaat levenslucht boos zeker (Eng.) godsdienst 52 56 57 60 62 64 65 66 68 69 •|4 75 Gevraagd A de dato (afk.) gebergte in Amerika zwart (afk.) bid (Lat.) lofdicht kleur kleinood bar uitroep plaats in Duitsland bolgewas voorzetsel Philips .,Bi-Ampli”/stereo radio en platenspeler. Met FM-band I V Verticaal: 1 2 4 8 9 10 12 Een nylontrico onderjurk met de mooiste bloemenkant die u ooit zag: CHRYSANT, een prachtig nieuw model van Hol- landia-trico! 9.95 In verband met de korte arbeidsweek zal ons blad de op vrijdag DE MOOISTE kerstgeschenken zijn de mensheid zonder fleurige verpak king aangeboden: denk slechts aan de prachtige woorden en muziek van „Stille Macht”, een lied dat in de Kersttijd over de gehele wereld gezon gen wordt. Het werd 143 jaar geleden m een kleine Oostenrijkse kerk geschreven - omdat de kerk last van muizen had. en schrijving tekende de bekende eeuwse cartoonist Thomas Nast portret van de goed Heiligman sindsdien is Santa Claus rondwangig, blozend en vrolijk. Elegant en sUJlvol is dit notehouten muziekmeubel (radio en grammofoon!) Sublieme „Bi-Ampli”- weergave. Een sieraad voor uw kamer. Verrijk uw feestdagen. Vraag nu een demonstratie. g :-= iiiiiiiiiiiiinin en smeedijzer Als u een hekel hebt aan afdrui pende kaarsen, doe dan als de mensen in Beieren en leg de kaar sen voor de kerst daags van te voren in een oplossing van twee eetlepels zout, op drie liter water. Dat jonge meisjes onder de mist letoe gekust mogen worden da teert uit vroegere tijden, toen men geloofde dat de maretak in bewaring gegeven was aan de go din van de 'liefde. De meeste kerstgebruiken zijn evenals Stille Nacht als bij toeval gemeengoed van de. mensheid geworden. De kerstkaarten deden in 1843 in En geland hun intrede. Sir Henry Cole droeg John Horsley op een kaart te ontwerpen om aan zijn vrienden te zenden. De kaart toonde een gelukkig gezin dat met een dronk een heilwens uitbracht. Maar die volle glazen had den het gedaan, want bij velen stuit te die kaart op verzet. De opwinding bereikte zelfs zo’n hoogte, dat de kranten er vol van stonden. Andere mensen zagen echter wel wat in die kerstkaarten en zo ontstond de tradi tie elkaar voor Kerstmis een kaart met zegewens toe te zenden. De kerstzegels stammen uit Denemar ken. Een postbeambte, Einar Holboll, kwam op de idee in Kersttijd wat voor de talrijke lijders aan tuberculose te doen. De koning van. Denemarken van hout, zilver, emaille, en armbanden, Tussen de capsule en de rand van de fles heeft zich vaak een weinig vuil opgehoopt, verwijder dit vuil met een schone doek, waaraan geen zeep- of etensluchtjes kleven. Boor uw kurketrekker in het midden van da kurk, zo dat deze niet wordt doorboord, opdat er geen stukjes kurk in de wijn vallen. Trek de kurk voorzichtig uit de fles zonder ploffen en plaats nooit de vui le kant van de kurk daarna weer in de hals van de fles. Het ontkurken van champagne moet zonder lawaai geschieden; zorg er voor dat de kurk niet wegvliegt, door een servet om de hals te houden. Bevat een wijn nogal wat bezinksel, dit komt bij rode wijn dikwijls voor, schenk hem dan tijdig over in een andere fles. Steek tijdens dit óver schenken een kaars aan, opdat ge be. ter kunt zien of ge al aan het be zinksel toe bent. Is dit het geval, stopt met het óverschenken. Van de drie volières waarvoor Waddinxveenee gemeenteraad destijds krediet beschikbaar stelde, zij het met enige terughoudendheid, zal er voor lopig slechts één worden gerealiseerd. Deze komt dan in het Warnaarplant- soen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland wilden voor drie volières geen toestemming geven gezien de finan ciële positie van de gemeente. Over de te plaatsen bruggen in het park van het Warnaarplantsoen zijn de laatste tijd al heel wat woorden gezegd. Vooral de vormgeving vroeg bij velen de aandacht. Thans stellen B. en W. de raad voor de brugjes eenvoudiger te laten uitvoeren, ten einde een aanzienlijke besparing te kunnen bereiken. Door beide bezuinigingen kunnen de eerder gevoteerde kredieten, respec tievelijk 5350 voor de volières en 42.500 voor de brugjes aanzienlijk worden verminderd. Voor de ene volière zal nu nog een bedrag nodig zijn van 2650, terwijl de vier brug jes nog maar 27.000 gaan kosten. Als ze er nu dan ook maar komen. Ofschoon de kerstboom even wazig is als de boom zelf in de winterse mist, wordt vrij algemeen aangenomen, dat Maarten Luther in de 16de eeuw de stoot ge geven heeft aan dit gebruik. Toen Luther op Kerstavond door een denne- bos wanaelde en de duizenden sterren door de bomen zag schitteren, werd hij zo door dit schouwspel aangegre- Pen dat hij een klein boompje kapte, het mee naar huis nam en er kaarsen inzette, opdat zijn kinderen er van konden genieten. Sindsdien is de kerst boom het zinnebeeld geworden van hoop, leven, vrede en gepaste vrolijk heid. Door Duitse immigranten werd het gebruik van de kerstboom in het koloniale tijdperk in de Vereniga Sta ten ingevoerd. En de Kerstman? Ook hij is in de loop der jaren een ander mens gewor den. Toen de Hollanders in oude tij den Sint Nicolaas naar Amerika brachten werd hij afgebeeld als een oude heer met een zwarte tabberd, die op een schimmel gezeten, op 6 de cember zijn opwachting in het gezin maakte. Omstreeks 1825 schreef echter Dr. Clement Moore voor zijn vijf kin deren een gedicht, waarin St. Nick ’n gedaantewisseling ondeiging. Zijn ogen schitterden, zijn wangen waren glanzend rood, zijn neus leek een kers hij lachte vrolijk. Naar deze be- 19de het en Plaats uw rode tafelwijn ’n uur of wat voor het gebruik op een dressoir in uw kamer, opdat ze geleidelijk de temperatuur van het vertrek aan neemt. Doe geen stukjes ijs in de wijn, zet wel bier of jenever, maar nooit wijn in een koelkast. Zet de flessen niet op de grond of bij de kachel in het eerste geval niet om de koude luchtstromingen en in het tweede geval loopt uw wijn gevaar te warm te worden. Plotseling verwarmen of afkoelen doet de wijn zijn geur en smaak verliezen. o:--i Fijne wijn hoort in een fijn glas, no. bele wijn in een groot glas voor een derde gevuld. Bederf uw gehemelte niet met zekere sterke dranken bij het begin van de maaltijd. Een lichte en fijne wijn moet vóór de krachtige worden geschonken, dus nooit er na. De gastheer schenkt eerst in zijn ei gen glas wat wijn om hem op smaak en temperatuur te keuren, en pas daar na schenkt hij de glazen van zijn gas ten in (niet voller dan de helft). Bewaar uw flessen in liggende hou ding, met het etiket aan de bovenzij de. Voor hen die tenvolle willen genieten van een glas goede wijn, laten hier onder enige tips volgen. steunde hem bij zijn campagne en zo gebeurde het dat in 1904 de eerste sluitzegels ter bestrijding van volksziekte werden verkocht. Het duurde niet lang of deze mooie gedachte werd door de meeeste lan den overgenomen en jaarlijks worden er miljoenen zegels doel verkocht. Een heel 'bijzondere Amerikaanse kersttraditie is het hoofdartikel in de krant. In 1897 schreef een achtjarig meisje Virginia, een brief aan de re- daktie van de New York Sun, waarin ze vroeg: „Bestaat de Kerstman?” Re- dakteur Francis P. Church beant- volgende week verschijnen. Zij die nog een nieuw- j aarsad ver tentie hebben op te geven, worden verzocht dit uiterlijk a.s. zaterdag aan ons bureau te doen. DE UITGEVER. In 1818, enkele dagen voor Kerstmis, drongen muizen door in het orgel van een kerk bij Arnsdorf en knaagden gaatjes in de blaasbalg, zodat het or gel niet meer bespeeld kon worden. De priester, de eerwaarde Josef Mohr, wilde zijn beminde gelovigen een gro te teleurstelling besparen en vond dat hij de mis van Kerstavond een bij zonder karakter moest geven. Die avond wandelde pater Mohr bui ten het dorp en stond boven op een heuvel even stil. Het was er rustig en vredig en de sterren en de maan fonkelden helder aan de hemel. Hij trachtte zich voor de geest te bren gen hoe Bethlehem er zoveel jaren geleden wel zou hebben uitgezien. Bij die gedacht» welden de woorden in zijn geest op „Stille Nacht, Heilige Nacht. Toen hij in zijn kerk terug was ge keerd schreef hij deze woorden en nog veel meer op. De volgende mor gen liet hij zijn gedicht aan de koor, leider, Franz Gruber, zien en vroeg hem er passende muziek bij te com poneren. Kerstavond kwam en, orgel of geen orgel, de gemeente kreeg in die klei ne dorpskerk een van de meest ge liefde van alle kerstgeschenken te ho ren. Na beëindiging van het, lied, zei de vrouw van de koorleider: „Wij al len zullen sterven, maar .Stille Nacht’ zal nog gezongen worden, wanneer wij zijn heengegaan”. En zij heeft gelijk gekregen. Bij meerdere goede oplossingen slist het lot. Om naar een prijs mee ts dingen dienen de oplossingen ui terlijk op zaterdag 30 december, mid. om 12 uur in ons bezit te zijn. Na dat tijdstip ontvangen oplossingen dingen niet meer mee. Vergeet niet duidelijk uw naam en a- dres bij de oplossing te vermelden. Op de enveloppe in de linkerboven hoek „Kerstpuzzel” vermelden. We wensen u veel succes met de oplossing van de problemen rond deze kerstman Horizontaal: 1 kindergroet; 3 gegroet (Lat.) 5 niet lang 6 naamloze vennootschap (afk.) 7 namelijk (afk.) 9 dus (Eng.) 11 deel v.e. boom 13 bloem 15. dringend 17. godsdienst (afk.) 18. zangnoot 19. voormalig Russischheerser 22. aardnootje 24 onveilig 80. water in Friesland 31 drank 32 ruime, royals 33 uitstekend 35 Europese vulkaan 36 verbod 37 koningin (Lat.) 38 open plek in het bos 40 of eerder (afk.) 41 aanzien D« kerstman laat niet mst zich spot ten. Dat blijkt wel uit onze kerstpuz zel. De oplossing kunnen weer als opgeschreven: 1 2 enz. Voor tien goede inzenders stellen weer 10 pocketboeken ter beschikking. Bij meerdere goede oplossingen be- Bij een voorgerecht schenke men: dro ge (dat is niet zoete) witte bordeaux, witte bourgogne, o.a. chablis, cham pagne, moezelwijn en rijnwijn. Bij een visgerecht past witte deaux, elzasser, loirewijn. lichte wijn o.a. witte bourgogne, rijnwijn of moe zelwijn. Bij koud vlees behoort lichte rode bor deaux, witte bourgogne, elzasser. Bij kalfsvlees, lamsvlees of kip schenkt men lichte rode bordeaux, beaujolais. Ossehaas, rosbief, biefstuk vragen een volle rode bordeaux, lichte rode bau- jolais. Konijn, haas, eend, patrijs, drinkt men met een stevige rode bordeaux, rode Proef met aandacht en ernst, drink geen water er bij, geen sigaretten en geen suikergoed. Maak uw gehemelte neutraal door een stukje brood te eten. Vul de glazen niet geheel, maar half, om te voorkomen dat er geuren ver loren gaan. Laat licht in de wijn vallen om te oordelen over zijn kleur, zijn klaar heid en zijn glans. Adem de geur in, snuif hem op terwijl ge het glas een zacht wiegende be weging geeft, om het aroma, het boe ket, vrij te maken. Proef de wijn door hem met kleine teugen op te drinken, door hem te kauwen om te beoordelen in hoeverre hij zoet is of droog, zwaar of licht, bloemig, fris, krachtig of fijn, in ’t kort om zijn aard als wijn te bepalen. deel van het huis iemand die het avontuur zoekt in het werk doorkneed wapen glazen uitbouw zwaardvis gewicht (afk.) 14. onbewegelijk 16 uitstalkast 20 slagader 21 deel van het jaar 22 boom 23 beschaafde vrouw 25 deel v. e. vulkaan 26 vulkanische stof 27 Engels telwoord 28 jongensnaam 29 plaats in Korea 34 hinderlijk 35 larve 39 het Romeins Imperium (afk.) 42 droogplaats 43 soort 44 rang i.h. leger 46 vruchtennat 47 van deze tijd zijnde 48 voorzetsel 49 jongensnaam 50 dubbel woordde haar brief in een hoofdarti kel, dat beroemd is geworden en te gen Kerstmis nog steeds in tal van Amerikaanse kranten herdrukt wordt. Zijn antwoord luidde, ten dele „Ja, Virginia, de Kerstman bestaat. Hij bestaat even zeker als liefde, edel moedigheid en vroomheid. Hoe naar geestig zou de wereld zijn zonder de Kerstman. Niemand ziet de Kerst man, maar dat wil niet zeggen dat er geen Kerstman is.... Gode zij dank leeft hij en voor eeuwig. Over duizend jaar, nee, Virginia,’ over tienmaal dui zend jaar zal hij nog altijd kinderhar ten vreugde schenken”. bourgogne, cótes durhöne. Wordt er bij pudding gedronken, dan is het een zoete witte bordeaux, el zasser, champagne of rijnwijn. Een ander zoet dessert; zoete witte bordeaux of andere zoete wijn en zoe te champagne. Bij kaas behoort port. Na koffie volgen cognac, armagnac of likeur.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 4