Raad verdeeld over meer vertier in Waddinxveen Gemeenteraad 7-7- I i I Plaatselijk onderwijs had gunstige resultaten B B B i H fi fi nieuwsblad Onafhankelijk Belastingschroef fi fi Verschijnt elke donderdag Algemene begrotingsbeschouwingen met wensen en kritiek ea aa' Grotere huizen S VCLU n =1 Discriminatie Betaalbare huren Hefbrugproblemen Meer vertier Weekblad voor Waddinxveen VRIJDAG 29 DECEMBER 1961. 17e JAARGANG - Nr. 861. me- opmerkingen. vers I wenji cLi'èetien qezeqencL 796'2 en een J. H. M. l' Redactie cn administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen 7* en iets moderner cn zelfs rceler 1 benaderen van de problemen in In Waddinxveen gingen dit jaar in verhouding tot het landelijk gemid delde, meer leerlingen van de lagere school naar een ulo school dan naar een middelbare school. Dit blijkt uit een door de gemeente opgcsteld rap port inzake het onderwijs op de lagere scholen in Waddinxveen, dat vorige week werd uitgebracht. tweede achtte wenselijk. maatschappelijk hij de benoeming van IbbZ I Vier Waddinxveense raadsleden hebben tijdens de begrotingsbehandeling in do gemeenteraad vorige weck woensdag de gelegenheid aangegrepen een algeme ne beschouwing te houden. De laatste jaren is men deze mogelijkheid om via een door een der fractieleden uit te spreken „rede” zijn waardering, kritiek en wensen kenbaar te maken, steeds meer gaan benutten. Ook deze maal bleven de klopjes op de schouder, de kritiek, de wensen, en de steekjes onder water aan het adres van andere raadsleden niet achterwege. Het was jammer dat de publieke tribune zo magertjes was bezet, want juist deze algemene vormden het uitgangspunt voor de discussie rond de begroting. Sprekende over de schoolartsendienst wees de heer Ververs op de wenselijk heid een spraakleraar aan te stellen. Het PvdA-raadslid betreurde het, dat de rolschaatsbaan in de Oranjewijk door plaatsgebrek niet groot genoeg zou worden om ’s winters als ijsbaan te dienen. Hij hoopte op een terrein voor de ijsclub in Groenswaard. Onder verwijzing naar de plannen van de sportverenigingen voor de bouw van een nieuwe akkomodatie op de sportvelden, stelde de heer Ververs de vraag of op een dergelijke wijze Vanzelfsprekend was de eer van de eerste aan het vrouwelijke raadslid mevrouw F. T. van der Torren-Veen. dorp van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Zij begon met haar waardering uit te spreken voor de samenstelling van de begroting, die de laatste jaren steeds overzichtelijker is geworden. Naar -haar mening zouden de raadsleden echter nog zijn gebaat bij een eenvoudige memorie van toe- I AO Zeer lang van stof was de heer T. Ververs van de Partij van de Arbeid. Hij ging nog eens uitvoerig in op het nut van de algemene beschouwing, die enkele jaren geleden op initiatief van de PvdA ingang vond. „Wel stellen wij het °P prijs” zo zeide hij,, dat naar deze algemene beschouwing ge luisterd wordt naar hetgeen er wer kelijk wordt gezegd, en dat men niet alleen hoort, datgene wat men horen wil. Dan vookomt men onaangename situaties, zoals dit jaar is voorgeko men, dat bij de behandeling van een bepaalde zaak woorden uit de alge- de raad aan ae orae gesteld, zou geen kwaad kunnen”. Deze woorden van het raausiid ae heer T. Ververs, uit gesprotten aan het eind van zjjn al gemene bescnouw'ing tjjdens ae be- hanaeiing van de gemeentebegroting vorige week, zjjn ons uit het hart ge grepen. Wij weten niet of de heer Ververs ge zien ae overige inhoud van zijn be toog mermeue alleen op enkele zaken doeiae, or aat hij in veel groter ver bana aacm. Het wus jammer, dat de heer Ververs bij het voorlezen van zn met de schoonheid van de Waddinx- beioog zeif niet in alie opzichten het goeue voorbeeld gaf en zien verloor in enige overoekende zaken en nier en daar zelfs naar de bekende weg vroeg. Dit laatste echter ter zijde. Maar een feit is, dat de een oojectief luisteraar op ae puoiieke tribune zich tijdens ae vaak langdurige gemeente raadsvergaderingen wel eens aivraagt wat er bij het veie pralen nu werke lijk is „gezegd”. Wij geioven, dat er een tijd is geweest, dat het weinig ter zake deed, maar met de groei van oe gemeente is er op de schouders van onze raadsleden een groter verant- wooraenjkneia komen te drukken, hr moeten vaak beslissingen woraen ge nomen, die vooral van belang zijn voor ae toekomst van Waadinxveen. Bij de besprekingen rond dergelijke beslissingen mag men niet alleen meer dennen aan net Waadinxveen zo als het was oizoais het nu is, maar dient men zien Dovenal bewust te zijn van ae verplichtingen ten aanzien van de toekomstige inwoners van deze snel groeienae gemeente in de dichtoevoik- te randstad Holland. zien t.o.v. het militair thuisfront „Hu- manitas” „Geen vervlakking, maar ’n iets moderner en zelfs reëler benade ren van de problemen in deze raad aan de orde gesteld, zou geen kwaad kunnen”, aldus de heer Ververs. De heer P. Noordam van de Anti Re volutionaire Partij zeide zijn algemene vervolg op pagina 4 Een ander vraagstuk achtte mevrouw Van der Torren de lectuurvoorziening. Volgens naar leeft vooral onder de nieuwe bewoners de wens voor een openbare leeszaal en bibliotheek. Daarnaast wees het VVD-raadslid op de leefbaarheid van deze gemeente. Meer vertier is volgens haar noodza kelijk. Zij drong aan op de stichting van een algemeen gebouw met grote zalen. In dit gevoel moeten we niet het groepsbelang stellen boven het al gemeen belang. Met de wens, dat het algemene gebouw in 1962 zou wor den gerealiseerd besloot mevrouw Van der Torren haar algemene be schouwing. Haar eerste wens was een herziening van het reglement van orde op de raad, dat aringend noodzakelijk is. Ten aanzien van de mechanisering wiide zij weten, of er nu ook arbeids besparend worat gewerkt. Weinig ge lukkig was mevrouw Van der Tonen I Hoe ernstich dit Begin! Maer kan het anders syn? Toch vieren wy dit Jaer weer blyde dit Festyn. Een Jaer syn wy ghespaert, een Nieuw„Jaer doet sich oopen en oock Uw Courantier wil slegts het beste hoopen. Hij heeft sich afgheslooft om U maer telckenmaelen van alles wat gheschiedt d’essentie te verhaelen. Och, daer ghebeurt soo veel, men vliegt reeds door ’t Heelal: een tocht jen naer de Maen, wij vindent nyet meer mal. En wat is dan, wat hier, in d’eygene Contrijen, Geschiedt, toch luttel, wie isser die ’t op sal strijen? Hoe drock besteeden wy d’ons toegemeten Uren aan al ’t vergaeren van commissies en Bestuuren van Raedt en Polder, Vack- en Kiesvereenigingh en dat gaet steeds maer door. 1st nyet een aerdigh ding? Hoe moet de winckelier maer steeds weer adverteeren opdat de clant Syn waer, geen andre, sou begheeren! Hoe beeldelt yeder Jaer men weer omt goede Geldt, dat sooveel Leedts versacht, dat sooveel Ramps herstelt, hoe moet men coopen en vercoopen, huuren, veylen. D’een wordt gebooren en de ander is reeds wylen; de bruyloft van den Een is nauwelyck aan kant of d’ ander viert de Echt in Goud of Diamant. Hier leest men van de Lien die grootsch gehuldigt worden met Goud Horlogie of selfs Konincklyke Orden, daar staet het droef berigt van wie oneerlyck was en speelde ’t mooye Weer uyt anderman syn Kas. En al dit Lief en Leed, die Droefheydt, dat Pleysier, dat slaagen en dat faelen staat op dit Papier, dat simpel stuck Papier, bij ons Courant geheeten. Wanneer Ghy die nyet leest, Ghy kunt’et nyet en weeten. Verliest G’er net veel aen? Ghy moet U nyet vergissen; beken het toch opregt, Ghy kunt Uw krant nyet missen. Want och, die kleynigheen, die menicheen nyet telt, in Londen of Parys of Moskou nooyt vermeld, die syn ’et dickwerf juyst waerom ons Leeven draeyt: Wat in de eyghen Kringh ghebeurt, is van meer Waerde dan al ’t gedonder van de Grooten deeser Aerde. En ’t is Uw Courantier, die yverigh, voortdurend, vaeck al het Nieuws vooruyt, reedts om het Hoeck jen glurent, lichting, waarin B. en W. hun plan nen voor het komende jaar in wat leesbare taal zouaen omschrijven, terwijl daarbij bv. bok een bverzient zou kunnen woraen gevoegd hoeveel er voor oepaaiae gemeentelijke -taken per inwoner worat uitgegeven. Me vrouw Van der lorren geiootue, aat dit ook ae puoiieke belangstelling in het werk van ae gemeemeraaa zou vernogen en ae burgerzin zou bevor deren. „Wij zullen ons. gezien dj fi nanciële positie van ae gemeente zeer in onze uitgaven moeten beperken”, aldus het raadslid. De belasting schroef is al dusdanig aangedraaid, dat we kunnen zeggen dat ae top is bereikt. We kunnen ons geen luxe veroorloven en zuiien de komende ja. ren alleen de noodzakelijke uitgaven moeten aoen. aie steeds wacker op syn Post U meldde alle Dingh; ’t geringste was voor hem voorwaar nvet te geringh. Hier leeft Uw eyghen Plaets, hier leeft Uw eyghen Streeck Uw eyghen blad brengt U het Nieuws steeds, weeck nae weeck en sal dit blijven doen wanneer, als Godt het geeve, wij blyven by de Vree en houden ons het Leeven. Aan het slot van zijn algemene be schouwing sprak de heer Ververs van een discriminatie in het subsidiebeleid, ten aanzien van de militaire tehuizen. Hij vroeg zich af of heroriëntering, zoals die zich voltrekt in de KVP en AR geen aanleiding geeft bij onze, raadsfracties hun standpunt te her- I i s i S i s s 0 veienden door gezamenlijke inspanning van muziek- en zangvereniging, de mu ziektempel in het Warnaarplantsoen ook zou kunnen verrijzen. Op het ge bied van de maatschappelijke zorg Nieuwjaeiswensch Wy wenschen, naer ghebruyck, oock ditmael weer elckaer van ganscher harte een ghesseegent Nieuwe Jaer. Maer tusschen handghedruck en vriendelycke lach syn wy het ons bewust: Wy leeven by de Dagh. Int afgheloopen Jaer ervoeren wy de Dreygingh, ons Leeven hangt slegts af van menschelycke neygingh: weet men de crachten, die men weckte, nyet te temmen, dan houdt het Leeven op, dan swijghen alle Stemmen. Wij leeren danekbaar syn voor yedre Morgenstondt, die ons weer Leevend vondt en crachtigh en ghesondt, wij leeren Leeven, wat oock bangh maeckt en verveert, bij ’t weeten dat er Een is die het Al rhegeert. De grondslag voor het rapport was de afvloeiing van de schoolbevolking aan het einde van de cursus 1960-’61. In totaal verlieten 222 leerlingen de zesde klassen van de zeven openbare en bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs. Twintig van hen gin. gen naar een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs, 77 naar de ulo-school, 21 naar een middelbare school, 47 naar huishoudscholen, veer tig naar lagere technische scholen en acht naar land- en tuinbouwscholen. Tenslotte waren er negen zitten-blij- of leerlingen die nog de leer plichtige leeftijd hadden en niet naar een andere school gingen. Slechts één leerling slaagde niet voor het toelatingsexamen voor een mid delbare school. Dit resultaat werd be reikt, zo zegt het rapport, niettegen staande de omstandigheid, dat men er bij de Waddinxveense scholen in het algemeen niet voor voelt reeds jaren tevoren te beginnen met de opleiding voor deze toelatingsexamens.” Het rapport geeft enige vergelijkingen met de landelijke cijfers. Daaruit blijkt, dat landelijk gemiddeld dertien veense straten. Zij vroeg zich af wie voor het vuil op straat verantwoorde lijk is, de gemeeniereiniging of het publiek. Nu de ergste woningnood voorbij is, achtte mevrouw Van der Torren het nuttig dat er ook aandacht zou worden geschonken aan huizen voor grote gezinnen. Ook drong zij aan bij de flatbouw in de woningsec tor. de geluidshinder met behulp van de zg. zwevende vloeren, tot een mi nimum te beperken. Met een huurver. hoging van veertig cent per week is dit volgens mevr. Van der Torren mogelijk. Zij wees op de zeer ernstige gevolgen van de geluidshinder voor de volksgezondheid. Dat het gereedkomen van de bejaar denwoningen zo lang op zich laat wachten was mevrouw Van der Tor ren een doom in het oog. Ook vroeg zij zich af waarom men toch jaren moet praten over een noodzakelijk bejaardentehuis. Vooral wanneer de bejaardenwoningen gereed zijn, zal ’n ziekenzaaltje in de tmmiddellijke om geving onmisbaar zijn. Het bejaarden tehuis geeft hier de oplossing. procent der leerlingen naar een mid delbare school gaat, terwijl dit per centage in Waddinxveen 9j was. Ter wijl nier 35 procent naar een ulo ging is dit percentage voor het ge hete land 32. Ondanks het feit', dat de vergelijking met het landelijk gemid delde niet geheel juist is docr kleine verschillen bij de uitgangspunten, blijft er een opmerkelijk veischil be staan tussen de landelijke percentages en die van Waddinxveen waar het de leerlingen betreft, die een ulo-school of een middelbare school gaan bezoe ken. Ongetwijfeld zal hier de aanwe zigheid van een uloschool een rol spe len in sommige gevallen zal men aan het bezoeken van een ulo-school in de eigen gemeente de voorkeur geven boven het bezoeken van een middel bare school elders. Verder komt het waarschijnlijk ook nog wel eens voor, dat ouders voor een meisje met capa citeiten voor de HBS o.d. het ulo- onderwijs voldoende vinden. Het gaan bezoeken van scholen voor lager nijverheidsonderwijs met «en percentage van 39 (21 procent meisjes en 18 procent jongens), overtreft het landelijk percentage van 35. Hoewel ook landelijk bezien meer meisjes la ger nijverheidsonderwijs (huishoud scholen) gaan volgen dan jongens (la gere technische scholen), valt op, dat in deze gemeente met haar uitgespro ken industrieel karakter en met een grote behoefte aan geschoold tech nisch personeel, niet een groter per centage jongens het technisch onder wijs gaat volgen. Het rapport vermeld nog, dat van de in totaal 65 eindexamen-candidaten, die de plaatselijke ulo-school de afge lopen vijf jaren afleverde er slechts zes werden afgewezen. De heer J. L. Koopman, die het rap port opstelde, komt aan het eind tot de conclusie, dat gezien de cijfers, het onderwijs in Waddinxveen gun stige resultaten heeft, die een verge lijking met Let landelijk gemiddelde goed kunnen doorstaan. werkster van een mene beschouwing uit zijn verband zijn gerukt en verkeerd geïnterpre teerd. om als tegen argument te wor den gebruikt. Een dergelijke gang van zaken wordt van de zijde van de Pvd A ten zeerste betreurd,” zo zeide de heer Ververs. Uitvoerig ging hij daarna in cp de woningbouw, waarbij hij er bij B. en W. op aan drong de woningwetbouw niet te verwaarlozen. Naar zn mening is er nog steeds gebrek aan woningen met betaalbare huren voor kleinere beurzen. Hij vroeg zich af of er wel zulk een behoefte is aan woningen in de particuliere sector, daarbij wijzend op het feit dat in Waddinxveen al en kele van dergelijke woningen onge veer vijf maanaen leeg staan. Voorts bepleitte hij de bouw van huizen voor alleenstaanden. Ook voor deze groep is zelfstandig wonen erg belangrijk. De trage gang van zaken van de bouw aan de bejaarden woning werd ook door hem betreurd. Graag zag de heer Ververs, dat B. en W. het initiatief namen om in Wad dinxveen bedrijfshalietjes te bouwen voor kieine zeltstanaigen. Ten aanzien van het bejaardentehuis achtte hij de verwezelijking van de plannen teleur stellend. De oecumene, alom steeds meer naar voren komend, is blijkbaar in Wad dinxveen niet te verwezenlijken, zo zeide de heer Ververs. Men praat veel over de dingen die ons scheiaen, laten wij meer spreken over de dingen die ons verbinden kunnen”. Hij vroeg om van gemeentewege nu de bouw van ’n rusthuis niet ter hand kon worden genomen. Andere punten die de heer Ververs aanroerde waren de stand van zaken met de raadhuisplannen, het onderhoud van de straten (o.a. in de Oranjewijk), de openbare verlich ting en de beplantingen. E- dit laat ste noemde hij de slechte tcestaud van de bomen in het Sniepkwartier. Over het baggerprobleem zeide hij. dat vele mensen de bagger niet kwijt kunnen. Hij vroeg of de gemeente niet zelf kan baggeren en de kosten dan aan de belanghebbenden in rekening brengt. U Burgemeesteren, Schepens en Overlien, Polderbestuurderen, Heeren en Magistraaten, Gij Burghers aitemael, Policie en Soldaeten, Uw Courantier wil U syn beste wenschen bien. Ghy, reeds bedaeghden, en Ghy, Jonge mans en vrouwen, Ghy vrijghesellen en die ’t voorregt hadt te trouwen: Gesondheyt, kragt en lust voor al Uw arrebeyt sy U geschoncken als in ’t Jaer, dat van ons scheydt. et is een niet te miskennen feit, aat zich in de stanapumen van veie pontieke groeperingen wijzigingen voltrekken, die woraen ingegeven door steeds veranaerenue levensop vattingen Dij de nieuwe generaties.! Meestal gaan aeze veranderingen ink ae stad sneuer aan op net ptaueiand. Ook al wil Waaamxveen een platte landsgemeente blijven, andeizijas mo gen we niet vergeten aat zich in ons nudaen een aamal stedelingen heeft gevestigd, dat ai anaere opvattingen heeft aan hun hier reeds lang wo- nenue geestverwanten. Maar ook on ze jongere generatie „Waauinxveners” ziet tal van zaken met anaere ogen. En het zijn onze huidige raaasleaen, die in ae raad ook ae vertegenwoor digers behoien te zijn van die stede lingen en ae misscmen nog niet ge heel mondige jongeren generatie. Maar er zijn situaties en de behande ling van ae begroting was daar weer een bewijs van, dat men zich niet aan de indruk kan onttrekken dat er raadsleden zijn, die niet namens hun politieke groepering spreken, maar al leen een eigen persoonlijk stanapunt innemen en handnaven. Er zijn in de laatste raadsvergadering uitlatingen gedaan, die bij de zich veranderende situatie in onze ge meente, ae partijen van de betrokken raadsleden bij een verkiezing onge twijfeld stemmen zouoen heooen ge kost. In 1962 staan er weer gemeen teraadsverkiezingen voor de aeur. Voor de plaatsenjke afdelingen van de partijen aanleiding om de hand eens diep in eigen boezem te steken. Bij enkele groeperingen zijn de bakens reeds verzet. Maar een moderner en reeler denken bij de anderen, zonder de basisprincipes geweld aan te doen, zou Waddinxveen zeker ten goede ko men. Een cntwikkeling in deze rich ting zouden wij als de wens voor 1962 willen zien. Unaanks aie beperkingen, die vrouw Van der Torren de gemeente wilae opleggen, had zij anderzijds een lijstje met wensen en Een middag en avond had de VVaddmxveen.se gemeenteraad vorige ween woensdag nodig om zich door een lange raadsagenda met de daaraan gekoppelde behandeling de gemeentebegrotmg heen te werken. Achter de groene tafel met ambtsketen burgemeester C. A. van der Hooit, geflankeerd door de wethouders Rille en Venema aan de linkerzijde en gemeentesecretaris Jenne aan de rechterzijde. Rond de hoefijzervormige tafel zijn de raadsleden gezeten. Het zijn van links naar rechts H. C. Kooijman (SGP), mevr. F. T. v. d. Torren-Veendorp (VVD) C. van Beek (AR), T. Ververs (PvdA), P. Noordam (AR), mevr. L. Kingma-de Vreeze KVP), P. Lips (PvdA), A. Noorlander (Herv. groepe ring), W. C. Slob (CHU) en J. P. van Oosten (KVP). Het raadslid H. van Lgdom (PvdA) was wegens ziekte verhinderd deze raadsverga dering bij te wonen. Geheel rechts achterin de zaal de ge meentelijke notulisten, de he ren J. L. Koopman (links) en W. Jongeneel (rechts). Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1