Weekblad voor Waddinxveen Waddinxveense ballonnen kwamen ver in Polen Jeugdactie geeft hulp aan Afrika Onafhankelijk nieuwsblad Verschijnt elke donderdag Gemeenteraad COMITè ZILVEREN HUWELIJKSFEEST KONINKLIJK PAAR RENTEBIJSCHRIJVING Redactie en administr.: Drukkerij "Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen 17e JAARGANG - Nr. 3 Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit" I betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. I Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. I Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag y^voor 12 uur DONDERDAG 4 JANUARI 1962. Groot succes jeugdwedstrijd van Sint Nicolaasactie Sneller dan men met een auto had kunnen rijden is een deel van de op zaterdagmiddag 25 november in Waddinxveen door de jeugd opgelaten ballonnen in het kader van de winkelweekactie, door de wind naar ver gelegen gebieden in Oost Europa gebracht. Het staat wel vast, dat er zelfs ballonnen in de Sovjet Unie terecht moeten zijn gekomen. Alleen is niet na te gaan welke, omdat er geen kaartjes uit dat land zijn terug ontvangen Twee ballonnen kwamen terecht in Poolse plaatsjes op enkele kilometers afstand van de Russische grens. Het waren er twee van de acht waarvan zeker is, dat ze in Polen zijn neergekomen. Toen in de week na de start de eerste kaartjes in Waddinxveen terugkwamen, kregen de organisa toren de indruk, dat de ballonnen over het algemeen niet ver waren gekomen. Er kwamen kaartjes uit Woerden, Bodegraven, Utrecht, van de Veluwe en uit de Achterhoek. Naarmate de tijd verstreek bracht de post echter ook kaartjes uit West-Duitsland en zelfs één uit West-Berlijn. Groot was dan ook de verrassing, toen de eerste brie ven met fraaie Poolse postzegels in de brievenbussen gleden, waar uit bleek, dat jeugdige Polen de aan de ballonnen hangende kaart jes van hun Hollandse leeftijdge noten hadden gevonden en hun medewerking gaven aan deze wed strijd door het terugzenden van de kaartjes, in enkele gevallen ver gezeld van een briefje, waarin wat nadere bijzonderheden over het tijdstip van de vondst werden ge daan. Sneller dan een auto Uit een in het Poolse geschreven briefje van Jan Novak uit het dorp Trzebczyk nabij de plaats Chelm- no blijkt, dat hij samen met een vriendje de ballon ongeveer vijf tien uur nadat hij in Waddinxveen was opgelaten, aantrof in de draden van een bovengrondse telefoonlei ding. Jan Novak schrijft, dat. de ballon nog in goede staat verkeer de en waarschijnlijk nog veel ver der zou zijn gedreven, als er geen mist was geweest. Door de mist zag het nog overgebleven gas geen kans meer de ballon hoger te bren gen, waardoor deze in de telefoon leiding strandde. Hemelsbreed ligt Trzebczyk ongeveer negenhonderd kilometer van Waddinxveen, wat betekent, dat de ballon met een gemiddelde snelheid van zestig ki lometer per uur over steden, dor pen, rivieren, bergen en wouden is gezweefd. Men moet wel een bijzonder ervaren autorijder zijn en de beschikking hebben over een zeer snelle auto, om over een der gelijk afstand met een auto een gemiddelde van zestig kilometer per uur te kunnen halen. Duitsland en*Polen Het meest opvallende is, dat de ballonnen, nadat ze in Waddinx veen op zaterdagmiddag 25 novem ber waren opgelaten en in ooste lijke richting verdwenen, niet van hun route zijn afgeweken en blij kens de binnengekomen kaartjes een koers pal oost van Waddinx veen zijn blijven volgen. Wie de kaart van Europa voor zich neemt, kan vanaf Waddinxveen een lini aal oostelijk neerleggen. Uit tal van steden en dorpen op deze of onmiddellijk grenzend aan deze lijn, zijn kaartjes terugontvangen. Hoewel aangenomen moet worden, dat ook in Oost-Duitsland ballon nen zijn neergekomen, werden uit dit gebied geen kaartjes terugont vangen. De eerste plaats in Polen, die een Nederlandse ballon signaleerde was Kwilcz, hemelsbreed ongeyeer 775 kilometer oost van Waddinx veen. Het was Lisek Bronisaw Wi- tuchowo, die in het vlak bij Mied- zychód gelegen Kwilcz de ballon vond van Dieuwke Alkema. Onge veer 25 kilometer verder in Ryc- zywol bij Oborninki, vijftig kilo meter ten noorden van de stad Poznan vond Jozef Chmura de ballon van Hans Bender. In de stad Poznan zelf, eveneens onge veer 800 kilometer van Waddinx veen, kwam de ballon terecht van Corrie Kok. Tominska Kvistine- Mavie schrijft, dat de ballon werd gevonden op een veld bij de stad en nog in goede staat verkeerde. Wat uit de route ging de ballon van Wim Lagrand, die door Jan Novak in de telefoondraden werd gevonden in het dorp Trzebczyk, noordoostelijk van Poznan op on geveer 900 kilometer van hier. Twee ballonnen belandden in de nabijheid van de Poolse hoofdstad Warschau. Op 1075 kilometer van hier en 25 kilometer zuid-westelyk van Warschau ligt Zabie Wola, vlak bij Grodzisk Mazówiecki. ..Good luck" (veel succes) schreef Fran- ciszek Olezak op het kaartje, dat hij aan de ballon van Jan Rijpstra had gevonden. Precies aan de andere kant van de Poolse hoofdstad, 25 kilometer in zuid-oostelijke richting en op 1125 kilometer afstand van Waddinx veen vond in Otwock Bohdau Gio- wacki de ballon van Jan Bouma. Bij Russische grens Het verst kwamen echter de bal lonnen van Coco Tromp en Leo de Puy. Hun kaartjes kwamen terug uit dorpjes op slechts weinige kilo meters van de Russische grens, na bij de grensplaats Hrubieszow. Jo zef Sarzynski was de vinder van de ballon van Coco in het dorpje Malodiatycze. Het kaartje van Leo de Puy kwam terug uit het dorpje Molozów, van, zover de naam viel te ontcijferen, Ckmiel Wackay. Beide ballonnen hebben een af stand van ongeveer dertienhonderd kilometer afgelegd. Jozef Sarzynski schreef in een bij gevoegd briefje, dat hij de ballon in goede toestand aantrof op het plaatselijk voetbalveld, 's ochtends om tien minuten voor zeven. De acht gelukkigen, van wie de ballonnen in Polen terecht kwamen kunnen zich beschouwen als de winnaars van de ballonwedstrijd, waarbij de rangorde wordt bepaald door de afstand, die hun ballonnen hebben afgelegd. De winnaars ont vangen dezer dagen bericht over dé wijze, waarop zij de prijzen in ontvangst kunnen nemen. Op historische grond De drie ballonnen, die in het wes telijke deel van Polen zijn geland, kwamen terecht op historische grond. Poznan en omgeving kan na melijk worden beschouwd als de 6treek, waar in de tiende eeuw de Polanen-stammen (landmensen) onder aanvoering van Mieszko I de Poolse staat stichtten. Een be langrijk centrum van deze staat was het oostelijk van Poznan ge legen Gniezno. Twee ballonnen kwamen neer in de buurt van de Poolse hoofdstad, met z'n talrijke kunstschatten, die na de zware verwoestingen, die tijdens de twee de wereldoorlog werden aangericht, thans vrijwel geheel is herbouwd. De beide ballonnen, die bijna de Russische grens bereikten, kwamen terecht in het vruchtbare Lublin- district, met de hoofdstad van de zelfde naam, die tot 4e oudste ste den van Polen behoort. Naast Lu blin zijn er in dit district nog tal rijke historische plaatsen. Polen, dat negen maal groter is dan Nederland en thans ongeveer dertig miljoen inwoners telt, heeft een grens met een lengte van 3448 ki lometer, waarvan 1245 kilometer langs de Sovjet Unie. De Poolse bodem is bijzonder rijk aan bodem schatten, zoals diverse ertsen, steenkool, aardolie, aardgas, bouw materialen, zouten, zwavel enz., waardoor de mijnbouw zich heeft ontwikkeld tot de belangrijkste na tionale tak van industrie. Daar naast is de zware en lichte indus trie de laatste jaren tot ontwikke ling gekomen. Van zeer veel bete kenis is voorts de landbouw, waar in naar schatting veertig procent van de bevolking werkzaam is. Tien jaar geleden telde Polen ruim drie miljoen boerderijen, waarvan het overgrote deel niet groter was dan vijf hectaren. Bijna veertigduizend boerderijen waren groter dan twin tig hectaren. Brieven van lezers Met veel belangstelling heb ik het hoofdartikel „Gemeenteraad" in uw blad van 29 december jd. gele zén. Hoewel de raadsvergaderingen zich over 't algemeen in matig pu blieke belangstelling mogen ver heugen, is het toch van groot be lang, dat, door middel van uw blad, dat toch ons aller weekblad is, het geen zich daar afspeelt, ter ken nis vah alle lezers wordt gebracht. En een critische beschouwing, zoals bovengenoemd artikel is, als ik het goed heb gelezen, kan van veel nut zijn, zowel-voor de raadsleden als voor de lezers. Ik onderschrijf zelfs verschillende opmerkingen van J.H.M., maar kan het toch niet in alle opzichten met hem eens zijn. „Het vele praten en weinig zeggen", is iets waar alle raadsleden zich wel eens aan schul dig maken. Ook algemene beschou wingen ontkomen daar niet aan. Dit is echter een zeer verbreide gewoonte en komt voor in alle ge meenteraden en ook in-hogere ver gaderingen. Wie denkt hierbij niet aan onze volksvertegenwoordiging. Gemeenteraad- en kamerverslagen in onze dagbladen tonen dit dui delijk genoeg aan. Dat de taak van de gemeenteraad er in de loop der jaren niet gemakkelijker op ge worden is, dat de raadsleden vaak moeilijke en verstrekkende beslis singen moeten nemen, waarvan niet altijd de draagwijdte wordt overzien, dat zij zich evenmin kun nen blijven vastklampen aan het oude en vertrouwde dorpsbeeld, dat veel nieuwe problemen zich aandienen in onze zich sterk uit breidende gemeente, dat er ver plichtingen zijn ten aanzien van de nieuwe en toekomstige bewo ners en van de opgroeiende gene ratie, dit alles zal niemand, en ze ker geen enkel raadslid, tot welke partij hij of zij >ook behoort, ont kennen. De vraag blijft alleen hoe al deze zaken moeten worden aangepakt en hoever de raadsleden, waarop M. het oog heeft en men behoeft' geen helderziende te zijn, om te begrijpen, wie daar zo ongeveer mee bedoeld worden, kunnen gaan. Moderner en reëler denken en han delen, met behoud van de basis principes, zo stelt de heer M. het. En juist deze stelling is nu zo vaag. Waar blijven de basisprincipes als op alle wensen, waarbij ook wel ongerijmde, van onze nieuwe be woners, wordt ingegaan? Als grif toegegeven wordt aan het verlan gen naar veel grotere uitbreiding van de Zondagssport, als aan de z.g. discriminatie in het subsidie beleid een einde wordt gemaakt? Ik geloof wel dat M. op deze zaken en waarschijnlijk ook nog andere, waarvan het teveel zou zijn, ze al len te noemen, doelt, als hij in zijn artikel schrijft over moderner en reëler denken. Ik heb echter de indruk, dat M. niet geheel begrijpt wat die' basisprincipes betekenen voor bedoelde raadsleden en dat men voor handhaving ervan, zelfs het verlies van wat kiezers zou durven riskeren. Hoezeer deze raadsleden dan ook het algemeen belang van Waddinxveen voor o- gen hebben en dit naar hun beste weten en kunnen, echter met be houd van hun principiële opvattin gen, willen behartigen, of zij de wens voor 1962 van M. ten volle onderschrijven, waag ik te betwij felen. Geachte redactie, mijn dank voor de verleende plaatsruimte. A. Noorlander. Tien weken sparen van zakgeld voor erfgewassenproject Tijdens reizen door Afrikaanse landen valt herhaaldelijk op, dat daar zo weinig gewassen groeien die in het verre oosten al lang bekend zijn. Het „waar om" is eenvoudig te beantwoorden: ze zijn in Afrika nooit ingevoerd! Het meest interessante deel van de tropische dorpshuishouding is de particuliere keuken hof, die wij ook in Europa enkele eeuwen geleden rond praktisch ieder huis aantroffen. Een stukje grond waarvan de huisvrouw, zonder tussenkomst van de handel, het waardevolle voedsel voor haar gezin kan halen, de moestuin, bron van de noodzakelijke vitaminen, plantaardige eiwitten, mineralen. De meeste gewassen zijn tussen het westelijk en oostelijk halfrond uitge wisseld in ongelofelijk korte tijd. In Afrika plantten de zeelui, de Por tugezen en Nederlanders, in de 16e enl7e eeuw slechts gewassen in hun eigen belang. Zij probeerden door aan planting de gezondheidstoestand te verbeteren. Wanneer echter een Hol. lands of ander schip arriveerde, vluchtten de bewoners het binnenland in. Er was niemand- die in deze tijd van slavenjacht de zeelui om zaaizaad plantjes, stekjes of knolletjes ging vragen. Het sociaal contact tussen de Afrikaanse bevolking en de bezoekers in die eeuwen was uitsluitend nega tief. Er werden mensen geroofd, er werden geen planten gebracht, zoals in Azie wél het geval was. En merk waardigerwijs heeft geen mens eraan gedacht, ook niet in de laatste halve eeuw van intensieve koloniale admi- Moestuinen Het erfgewassenproject kan een so ciaal onrecht goedmaken, dat in vroe ger. eeuwen werd bedreven. We zullen in Afrika moestuinen moeten gaan maken. In zo'n tuintje rond het huis is elke dag van het jaar wel iets te plukken. Men krijgt zo een uitsteken de bijvoeding die kwalitatief dikwijls hoofdvoeding zal blijken. Zowel eiwittekorten als het gebrek aan vitaminen en mineralen kunnen allerlei gebreksverschijnselen veroor zaken. Het zuiver menselijk leed dat erdoor ontstaat (hoge kindersterfte, blindheid enz.) is niet te peilen, Ne derland beschikt over veel ervaring (Indonesië!) in tropische voedingsleer: hoofd- en bijvoeding, ménu-onderzoek Tijdens een bijeenkomst ten raadhuize op maandagavond 8 januari zal burgemeester C. A. van der Hooft een plaatselijk comité installeren, dat een collecte zal organiseren ten behoeve van het nationaal geschenk, dat het Nederlandse volk ter gelegenheid van het zilveren huwelijks feest van Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden aan het Koninklijk Paar wil aanbieden. Mevrouw Van der Hooft heeft zich bereid verklaard als presidente van dit plaatse lijk comité op te treden. Het eerder opgerichte Nationaal Comité voor het zilveren huwelijks feest van Koningin en Prins wil, de woorden van Koningin Juliana uit haar toespraak tot de Nederlandse jeugd op 12 september 1953 in de Amsterdamse Koopmansbeurs „Doen kunnen we alles, maar dan ook alleen allen samen" van toe passing brengen op de plannen, welke Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben bekend gemaakt omtrent het stichten van jeugd centra in ons land, één op een ter rein bij de Hunneschans te Uddel CoöpRaiffeisenbank Waddinxveen op de spaarboekjes kan geschieden gedurende het tijdvak 15 JANUARI t/m 30 JANUARI a.s. HET BESTUUR. één op een terrein nabij Veere. Er zal een stichting in het leven wor den geroepen, om deze jeugdcentra te beheren. Het aanvangskapitaal voor deze stichting wil het Konin klijke Paar ter beschikking stellen. Daarom wil het Nationaal Comité het Nederlandse volk opwekken ook van zijn kant een kapitaal bij een te brengen, dat als blijk van de verbondenheid van ons volk met het Oranjehuis bij de viering van het zilveren huwelijksfeest aan ons vorstenpaar zal worden aangebo den, opdat zij hun plannen in rui me mate kunnen verwezenlijken. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland heeft de burgemees ters gevraagd plaatselijk een co mité in te stellen om de collecte te organiseren en zo ons vorsten paar te tonen, dat het gehele Ne derlandse volk rond de troon van Oranje staat. KJ.tsca en nanaenruw? PUHOL I Miljoenen kinderen in de in ont wikkeling zijnde gebieden wachten op het juiste voedsel, dat hen een betere gezondheid zal geven. In het kader van de Anti-hongeractie wil de Nederlandse jeugd en ook die van Waddinxveen een bijdrage leveren door vanaf 8 januari gedu rende tien weken achtereen tien procent van het zakgeld af te staan voor het zg. erfgewassenproject in Afrika. Over dit project en de actie leest u meer in onderstaand artikel. gewassen-analyse enz. Nederland be schikt over de basiskennis van ma teriaal en cultuuromstandigheden, die het mogelijk maakt te overzien wélke gewassen in bepaalde landen snel tot verbetering van de voeding kunnen leiden. De Nederlandse regering heeft het na tionaal F.A.O.-Comité opgedragen de activiteiten te bundelen, die de ver schillende groeperingen van de Ne derlandse bevolking gaan ondernemen tegen de honger. De Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) heeft zich als particuliere organisatie op uitnodiging van dit co mité belast met het oproepen van ons volk in de strijd tegen de honger en ellende van miljoenen medemensen. 10 v ÏO aktie De NOVIB zal in samenwerking met de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) en met de middelen die uit de „10 x 1(J actie" van de Nederlandse Jeugd Ge meenschap worden verwacht de moes tuin erfgewassen-campagne voor Afrika ter hand nemen. Dit project zal onder Nederlandse leiding worden uitgevoerd. Het zal direct kunnen lei den tot verhoging van de productivi teit en zowel de welvaart als de ge- zondsheidstoestand verbeteren. Het geld, dat door de Nederlandse jeugd bijeen wordt gebracht, zal in hoofdzaak worden besteed om in het kader van het erf ge wassen-project speciaal jongeren een opleiding te ge ven in Nederland. Bovendien zullen, indien mogelijk, ook jonge, enthou siaste mensen met een geschikte op leiding (bv verpleegsters) uit Neder land worden uitgezonden naar de ont wikkelingsgebieden om hulp te bie den en hun kennis in dienst te stellen van de jongeren aldaar. Voorlichting De voorlichting over keuze en berei ding van voedingsmiddelen kan ge paard gaan met hygiënische wenken en algemene adviezen voor de verzor ging van de huishouding, zodat een breed terrein kan worden bestreken. Voor de leiding van het erfgewassen project zal een ervaren Nederlandse deskundige worden aangesteld, die in samenwerking met de FAO tot eerste planten gewassen worden bepaald, zullen ook proeftuinen worden aange legd. In dit stadium zal van Neder- (Lees verder op pagina 2)

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1