Weekblad voorWaddinMsm Bedrijfsleven deed vorig jaar goede zaken Treinramp Onafhankelijk f^| nieuwsblad Koninklijke Paar vierde zilveren huwelijksieest) RENTEBIJSCHRIJVING Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; ;Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen 17e JAARGANG - Nr. 363. Verschijnt elke donderdag Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur DONDERDAG 11 JANUARI 1962 JAAROVERZICHT KAMER VAN KOOPHANDEL Invoering van vijfdaagse werkweek verscherpte personeelsproblemen In ii1n Nieuwjaarsrede heeft de Voorzitter van de Kamer van Koop handel de heer W van Wijnen, uitvoerig aandacht besteed aan de oor den 'die er toe lelden dat er ondanks de algemeen goede gang van zaken, die er toe ïeioen u dikwijls een gevoel van onbe- usn ÏLÜ2 in de eerste'plaats noemde hij het geforceerd invoeren van werkweek in 1961, die het velen onmogelijk maakte de de vijfdaagse werxwee* enke!e de arbeidsmtensieve - SSSTtoiSlïïS ÏS?«ew— 4= "Wleve ,1-ts te fcehouden. De structuurverandering in de Wes terse maatschappij is volgens hem oor zaak van spanningen in de agrarische Onvrijheid van de individuele mens te beslissen over consumptie en in vestering, maakt dat een volkomen evenwichtige groei niet mogelijk is, terwijl deze vrijheid toch voorwaarde is voor een sterke groei die zich aan past bij de behoeften van de indivi duen Het economisch ordeningssy steem van het Westen heeft daardoor, als gevolg dat recessies in bepaalde sectoren onvermijdelijk zijn, zodat men toch bij algemene voorspoed een te rugslag kan ondervinden. Blijkens het jaaroverzicht van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken .gepubli ceerd gelijktijdig met de jaarrede van de voorzitter is het jaar 1961 over het algemeen niet ongunstig geweest voor de bedrijvigheid in deze omgeving. De meeste bedrijven hadden een goede orderportefeuille. Belgische concurrentie Voor de transportmiddelenindustrie als geheel geldt, dat de concurrentie van de Belgische industrie in 1961 steeds sterker is geworden. Dit uit- zich voornamelijk in de sector van de vrachtauto's en autobussen voor alge meen gebruik, zowel doordat de ex port naar Belgie praktisch ophield ,als Al onze moderne technische hulpmiddelen hebben met kunnen verhinderen dat deze week 91 Nederlandse gezin nen in diepe rouw werden gedompeld door het verlies van hun geliefden als gevolg van een voor ons land on voorstelbaar ernstig spoor wegongeluk. Ook uit onze omgeving zijn er slachtoffers te betreuren. Wie getuige is geweest van de toestand op de plaats van het ongeluk, wie dinsdag in de Ned. Hervormde Buurkerk in Utrecht de tachtig eiken houten kisten op hun schra gen zag staan, heeft weinig woorden meer over. Wij kun nen slechts ons diep mede leven uitspreken, tot allen, die zo vreselijk werden ge troffen. Ook gaat onze sym- patihie uit naar het thans zwaar op de proef gestelde spoorwegbedrijf. Over de spoorlijn bij Harme ien daveren alweer de trei nen, de doden worden begra ven, de gewonden verzorgd en voor de nabestaanden zul len de nodige regelingen wor den getroffen. Maar daar naast wachten wij allen op een verklaring. Het Neder landse volk, dat altijd met zulk een onbegrensd vertrou wen in de treinen stapt heeft er, zij het niet direct, recht op te weten wat er is ge beurd, waarom het modern ste beveiligingssysteem toch niet die veiligheid bood, het zij door een technische, hetzij door een menselijke fout, waarop de duizenden mensen die dagelijks per trein reizen, menen mogen te vertrouwen. Waardering moet men heb ben voor de wijze waarop na deze ernstige ramp van alle zijden hulp is verleend. Kritiek is op dit punt altijd te leveren. Wie echter plot seling voor een dergelijke si tuatie wordt gesteld moet maar trachten het beter te doen. Waardering moet men ook hebben voor het besluit van onze Vorstin haar vakantie in Oostenrijk te onderbre ken, teneinde in de uren van rouw, die op deze nationale ramp volgden, te midden van haar volk te zijn. J. H. M. door 'n grotere invoer. Oorzaken zijn de steunmaatregelen van de Belgische regering in het kader van de werkgelegenheidspolitiek, zo mede een grotere werklust in de Bel gische bedrijven. De positie van de Ne derlandse carrosserie-industrie wordt indirect ongunstig beinvloed door de voorschriften die voor de Nederland se autobussen gelden. Een bus voor het toerwagenvervoer mag in andere landen meer zitplaatsen hebben en is daardoor rendabeler. De verschuiving in het internationaal autobusvervoer die daardoor ontstaat, slaat terug op de bouwers van bussen. Een andere ongunstige factor vormt het tekort aan chauifeurs, waardoor konden worden doorgevoerd. In het vrachtvervoer w;ren er vol doende opdrachten, zowel van parti culiere als van overheidszijde. Naar de transportmiddelen voor onverpakt vervoer is de vraag nog steeds groot. De resultaten van de bedrijven zijn door de snelle invoering van de vijf daagse werkweek over het algemeen ongunstig beinvloed .Hoewel er zo veel mogelijk gemechaniseerd wordt, blijft er nog altijd een niet onbelang rijk deel hanüwerk, waardoor de op voering van de produktivïteit niet een voudig is. De invloed van de E.E.G. kwam voor enkelen tot uiting in de vergrote export naar Duitsland, voor namelijk in speciale vervoermiddelen, voor een ander groot bedrijf in een samenwerking met een Engels con cern. E.E.G.-nadelen voor verfindustrie De fabricage van anorganische stoffen voor de verfindustrie ondervindt van de E.E.G. bepaald nadelen -Om aan de moeilijkheden o.a. van deze bedrijven tegemoet te komen, is men overeenge komen Nederland een tariefvrij con tingent toe te staan .Deze toezegging is evenwel geen permanente en b.v. de loodproducenten in het E.E.G.-ge- bied rekenen er al op, dat dit contin gent in 1962 niet gehandhaafd zal blij ven; hun bedoeling is de verkoopprijs te verhogen met die van het, hoge, buitentarief van de E.E.G. Ogenschijnlijk vestigt de E.E.G., of een samengaan met de E.F.T.A. lan den een ruimere binnenmarkt, doch de marktregels van producent-landen kunnen van deze vrijheid gebruik ma ken om hun 'beconcurrerende indu strieën te benadelen, zodra de markt aan de buitenzijde afgesloten is. In de verfindustrie zijn verschillende bedrijven bezig om naast een omzet stijging op de binnenlandse markt een grotere export naar het E.E.G.-gebied te verkrijgen. Veelal gebeurt dit in samenwerking met soortgelijke bedrij ven in andere landen. Houtnijverheid Bij een op topcapaciteit werkende bouwnijverheid was het beslag, dat op de timmerfabrieken werd gelegd dan ook maximaal. Hierdoor lichtte men zich enerzijds op mechanisatie, mede om de gevolgen van de arbeidstijdver korting te' beperken, anderzijds min of meer noodgedwongen op de fabri cage van dat deel dat het minst ar beidsintensief was. Een tweede filiaal van een grote landelijke keuken, en kastenfabriek werd in het gebied ge vestigd. Bij de meubelfabricage kwam duide lijk naar voren, dat de ruimte daar in feite maar beperkt is. Personeel voor uitbreiding of het opvangen van ar beidstijdverkorting is niet te krijgen, de loonkosten stijgen en de buiten landse, veelal Afrikaanse, houtsoorten werden duurder. De bedrijfsresultaten zullen dan ook in de meeste fabrieken lager zijn dan in de afgelopen jaren. De orderpositie was goed, iets minder dan in 1960; de levertijden waren niet lang. Enkele fabrieken zijn tevreden over hun export, maar het blijft in de meubelsector een moeilijke aangele genheid, afgezien nog van het vervoer. Eén fabriek ging samenwerken niet een Engels bedrijf voor het stofferen, een ander bedrijf stichtte een produk- tiefiliaal in een aangewezen industrie kern. De gespecialiseerde fabrieken (tafelfabrieken) hadden volop werk. Steeds groter wordt de vraag naar meubelen in de oude stijlen, dit als reactie op de moderne meubelen. De scheepsbetimmering was het ge hele jaar vol bezet, doch heeft het zeer moeilijk in de personeelssector, omdat ze alleen met vaklieden wer ken kan, terwijl deze niet beschikbaar komen. De vraag naar speelgoed en sportarti kelen stijgt nog steeds in West Euro pa, omdat door de stijgende welvaart meer aandacht aan cadeaux en sport gegeven kan worden. Personeel te krij gen is het probleem. Ondanks het ter beschikking stellen van huizen, bleek het moeilijk om ongeschoolden bereid te vinden zich te laten scholen voor het werk in deze industrie. De export werd wederom opgevoerd. Granen en veevoeder De arbeidsvoorziening bij de graan- malerijen, meelfabrieken en veevoe- derfabricage is moeilijk, als gevolg waarvan verschillende bedrijven tot verdere mechanisatie overgingen. De belangstelling voor het mesten van vee is evenwel nadelig beinvloed door de slechte marktsituatie, zodat er min der belangstelling is voor veevoeder- gebruik, speciaal voor varkens. Het aantal stuks vee onderging geen grote veranderingen. De orderbezetting in de bedrijven was normaal. De vrees bestaat in deze sector, dat de graanrechten een zeer nadelige in vloed zullen uitoefenen op de toch al zeer beperkte mogelijkheden van de agrarische veredeling. Hoewel rechtstreeks nadeel van de E. E.G. nog niet ondervonden is, ook al door het nationaal karakter van de veevoederindustrie, zal dit niet uitblij ven wanneer de grondstoffenvoorzie- ning bemoeilijkt wordt. De resultaten in de gehele sector wa ren niet overmatig gunstig, maan mo gen ook niet ongunstig genoemd wor' den. De resultaten in de houthandel over 1961 worden bevredigend tot zeer guns tig genoemd. De stabiele houtprijs in het binnenland is wel, naast de be hoorlijke omzet, oorzaak van de te vredenheid over het afgelopen jaar. De verwachting is evenwel, dat de houtprijzen in 1962 weer licht zullen stijgen. Een enkel bedrijf meldt dat de resultaten gering blijven door stijgen de kosten bij te scherpe concurrentie. De handel in bouwmaterialen behaal- de in 'het afgelopen jaar gunstige re sultaten: probleem is de arbeidsvoor ziening en de ruimte die het tegen woordig assortiment vraagt. Midden- en kleinbedrijf Het uur VQn sti|te Zondag jl vierde Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden in het Oostenrijkse dorp Lech samen met de vier princessen het zilveren huwelijksfeest. Het was de wens van de Koninklijke Familie deze dag in alle beslotenheid en zonder officiële huldeblijken door te brengen. De officiële viering zal pas plaatsvinden on de dag na de verjaardag van Koningin Juliana. Ter herinnering aan de 7e januari 1937 herdrukken wij een artikel, dat od de dag van de huwelijksvoltrekking verscheen in het Haagse dagblad Het Vaderland" en dat op een geheel eigen wijze een impressie geeft van die voor ons volk zo belangrijke gebeurtenis. En hoeveel gala en uniform, hoe- De verkoopakties in de St Nicolaastijd in de kleinere plaatsen hadden veel succes. De hoeveelheden verkochte ze gels zijn een belangrijke indicator voor het verloop van de omzetten bij de aangeslotenen. Men weet door in die akties samen te werken inderdaad gunstige omzetstijgingen te verkrijgen. Het sluiten op de zaterdagmiddag vormt nog steeds een punt van ge sprek. De overtuiging, dat er ernstige bezwaren aan zijn verbonden, leeft vooral in de sector, die duurzame ge bruiksgoederen verkoopt. In de le- vensmiddelenbedrijven ziet men het probleem niet zo ernstig in. De lijndiensten ondervonden in het bieden van een goede regeling ver schillende malen dat de werktijden verzet waren als gevolg van het over. stappen op de 5 daagse werkweek. Diensten die voorheen vol bezet wa ren reden leeg en op anderen was geen plaats. De loonkostenstijging is niet door meer vervoer gecompen seerd en de vervoersprijzen bleven constant. De toerwagenbedrijven ondervinden sterke concurrentie, nationaal en in ternationaal. De buitenlandse onder nemingen hebben gunstiger mogelijk heden in Nederland dan de Neder landse bedrijven in het buitenland. Het taxivervoer in de kleinere plaat sen lijdt menigmaal onder zware con currentie. Er is daar vrij spoedig een teveel om de exploitatie rendabel te Het goederenvervoer langs de weg had gunstige vervoerscijfers. Er is nog steeds een streven zoveel mogelijk tonnagevergunningen te verkrijgen, wat niet altijd bevorderlijk is voor de rentabiliteit. De maatregelen welke in het verloop van de zomer door de spoorwegen werden genomen, heeft het voor het wegvervoer in verschil lende gevallen mogelijk gemaakt het debiet te vergroten. Het zilveren huwelijksfeest vierde ons KoninklUke Paar zondag geza menlijk met hun kinderen in alle be slotenheid ver van het eigen land te midden van de besneeuwde bergen, in het Oostenrijkse wintersportcen trum Lech. De foto toont de Konin klijke familie voor hun hotel, vlak voordat zU een skitocht gaan maken. Als de vrome Israëliet geen uitweg meer wist om aan zijn dankbare vreugde over God en Diens welda den uiting te geven, liet hij „de bergen klappen in de handen ^en „de zee zich bruisend verheffen". Zo zal het menige kerkbezoeker vergaan zijn heden, die de huwe lijkswijding heeft mogen bijwonen. Deze huwelijkswijding is voor het Vorstelijk Paar en de beide Moe ders het uur van stilte geweest op de overdrukke huwelijksdag, het uur van vrome bezinning. En voor de glorietocht naar het Stadhuis, er na de triomftocht door de stad. De hofprediker heeft het zo juist gezegd, dat deze kerkdienst enkel uit behoefte is geboren. Zij wilden de Onzienlijke Getuige danken uit de grond van hun ontroerd hart, want beide Oranjevrouwen hebben het zo telkens en telkens in de moeite en de vreugde getoond, dat zij de Onzienlijke mochten zien in hun leven. Dit heeft deze kerkdienst tot zo iets heel bijzonders gemaakt en on vergetelijk voor allen die hem heb ben bijgewoond. De vreemde vorsten en gezanten konden dat niet begrijpen, natuur lijk niet, maar wij zouden - ge wijzigd de woorden van wijlen de Hofprediker van Koetsveld bij het graf van Willem III willen herha len: En Gij vreemde Vorsten en Gezanten boodschapt aan uw mees ters, dat het Nederlandse Volk zich weder zeer sterk voelt, niet door machtsmiddelen van stoffelijke aard, maar door zijn hoop en ver trouwen, dat het Verbond Neder land en Oranje zich nog mag gaan verlengen, omdat de oude Oranje stam wil gaan ontbotten in een nieuwe loot. Coöp. Raiffeisenbank Waddinxveen99 op de spaarboekjes kan geschieden gedurende het tijdvak 15 JANUARI t/m 30 JANUARI a.s. HET BESTUUR. veel schittering van goud en edel gesteente er ook was deze morgen in de oude St. Jacobskerkze hebben geen ogenblik de gedachte kunnen verdrijven, dat 't hier ging, opnieuw ging, om de ontmoeting met het Mysterie, dat Zich voor een nieuwe Openbaring voorbe reidt Daarom heeft de plechtigheid uit gemunt door eenvoud. Men had moeite zich in te denken, dat daar een Vorstelijk Bruidspaar kwam aangeschreden, met onze Koningin mede in de stoet Nee, het was geen stralend echt paar. ernst lag over beiden. Nauwelijks gezeten, boog Juliana 't hoofd voor een innig gebed en daarna zong zij met hart en ziel mee de zang der gemeente: Dankt, dankt nu allen God, terwijl Haar lieve hoofd meewiegde op de maat. Zij was zeif een stuk danklied. En Haar Prins zong ook van harte mee. Bij de predikatie waren beiden één en al oor, maar het was weer de Bruid, die telkens de blik omhoog sloeg. Na prof. Obbink, de oude Weiter, de man, die werktuig mocht zijn, waardoor ook onze Prinses die harteschat vinden mocht, weike voor roest noch mot bereikbaar is. Toen ds. Weiter aan de beurt geko men was, werden zichtbaar warme gevoelens over de Bruid meester. Het was immers Haar lievelings- wens, dat de 87-jarige predikant, Haar leermeester in de Hoogste Dingen, op de schoonste dag van ieder meisjesleven, de handen ze genend over Haar en Haar Man zou uitbreiden en dat hü Haar de belofte van huwelijkstrouw zou af nemen. Die wens is tot het ontroerendst ogenblik der hele plechtigheid ge worden. Toen de Prins op de vra gen van het Huwelijksformulier geantwoord had met een Ja, hoor baar in alle hoeken van de kathe draal, en de Prinses haar vooral voor Weiter bestemde J a met een hoofdknik had ondersteund, kniel den beiden neer en toen is er een onderhoud van drie geweest. zo intiem, zo innig vroom, dat honder den ogen zich met tranen vulden. Het was, of Weiter zijn eigen ge loofsschat aan de twee jonge men sen wilde overstorten en alsof de Onzienlijke zelf hem dat had opge dragen. Nadat de jonggehuwden weer wa ren gaan zitten, heeft prof. Obbink de ringen verwisseld, waarop de gemeente staande zong: U zeegne God, Hij stelle u tot een zegen. Gezegend zij uw hoofd, uw hart uw wegen, Uw aards, uw eeuwig lot. Prof. Obbink heeft daarop namens de Ned. Herv. Gemeente het ge bruikelijk geschenk de Bijbel over handigd, en het dankgebed uitge sproken. Halleluja, eeuwig dank en ere, Daar, waar het gebed begint, ston den allen - ook het Bruidsgezel schap - op van hun zetels, terwijl, na de zegenbede, het koor Swee- lincks Psalm 138 voortreffelijk ten gehore bracht. De Koren en het or gel hebben trouwens de tijd van afwachting en de dienst zelf ge steund op een wijze,'boven alle lof verheven. Tijdens deze Kerkdienst, het hoog tepunt van de onvergetelijke Brui- loitstijd, gingen onze gedachten tel kens terug naar een andere fami- lieplechtigtieid, want dit is hij in de eerste plaats geweest, tien jaar ge leden, toen_Onze Koningin, Haar doenter heeft toegesproken op de 18e verjaardag van ae Prinses. Er zijn sindsdien 10 jaar voorbij gegaan, maar tot dusver is het woord der Koningin eenprof e- tessewoord gebieiten. En daarom herhalen wij op deze dag en na de ze kerkdienst het slot der rata „Zij het U gegeven altijd weer te vinden die diepere eenheid, die alle mensen saambinui, die gij steeds gezocht hebt en te leren an deren en U zelve te begrijpen en U in te leven in het tijdperk dat voor U ligt; U zó het vertrouwen waardig te maken van Uwe tijd genoten en bovenal van ons dier baar volk aan welks geluk en wel zijn ge eenmaal geroepen zult zijn Uwe beste gaven en krachten te wijden. Wij weten zeer goed, geliefd kind, dat Gij dit alles niet in eigen kracht alleen zult beproeven, het is daar om dat wij met U heel Uwe toe komst met ootmoed en met ont roering in het hart doch met grote blijdschap en vertrouwen, leggen in die Vaderhand, die Uw jonge leven tot hiertoe zo liefdevol be waard heeft." Is het niet zo? Was de „Vaderhand" heden niet wijd geopend? aldus „Het Vaderland" op 7 januari 1937.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1