van Eeuwen :Csso) PETROLEUM Muzikale start van Jeugdactie „10 x 10" Nederlanders rookten in 1961 bijna,. 11 miljard sigaretten Kunststichting maakte een goede start in 1962 Jan Strijbos in Waddinxveen Behaaglijk warm] OLIEHANDEL G. P. LAMMERS Een goed begin „Bea heeft het pleit gewonnen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 11 JANUARI 1962. PAGINA 2 Gespecialiseerde winkels bedreigd door ivarenhui&en en supermarkt wordt dan nog een beperkt kwantum Egyptische en Franse sigaretten op de markt gebracht. Oude merken favoriet Geregeld brengen de sigarettenprodu- centen nieuwe merken op de markt. Enorme bedragen aan reclame worden besteed om het nieuwe merk bij het publiek te introduceren. Toch is het succes meestal bescheiden. De meeste rokers proberen het nieuwe merk wel eens een keer maar stappen meestal weer op htm oude, vertrouwde merk over. De (meeste verkochte merken zijn die, die al jaren aan de markt Vier grote en een zestal kleinere bedreven hebben in 1961 de 13,8 miljard siga retten geproduceerd, die gedurende het afgelopen jaar binnen onze landsgren zen werden gerookt. Dat betekent een omzet van meer dan 675 miljoen, waar van ongeveer 400 miljoen in de staatskas zal belanden. De producenten van sigaretten zullen ongetwijfeld met voldoening het verloop van de Nederlandse sigarettenmarkt volgen. Minder voldoening heerst er echter in kringen van de gespecialiseerde winkeliers, waar men met bezorgdheid de toenemende concur rentie van de warenhuizen en supermarkets gadeslaat. %£isc£& w-s-iij De krachtige groei der Europese eco nomie heeft ook in ons land er toe geleid dat de totale nationale wel vaart groter is geworden. Dientenge volge heeft 'het algemene consumpiie- patroon in de afgelopen jaren aan zienlijke wijzigingen ondergaan. Het totaal der consumptieve bestedingen is sterk toegenomen. Goederen die vroeger alleen door de rijken konden worden gekocht, liggen nu binnen het bereik van grote kringen van onze bevolking. De consumptie krijgt uit de aard der zaak zijn belangrijkste impuls uit de loon. on salarisbewe ging. Als gevolg van cie stijging der lonen is de consumptie de laatste ja ren aanzienlijk gestegen. De verkoop van personenauto's bijv. nam neer snel toe en de spectaculairs groei van het aantal televisietoestellen is even eens een uiting van de toegenomen welvaart. Sedert 1954 zijn de bestedingen van huishoudelijke artikelen en woningin richting verdubbeld en zijn die aan kleding en schoeisel met plm 50 pet toegenomen. Een uiting van grotere welvaart is ook het oplopend verbrui, ken van vlees, banketbakkersartikelen zuidvruchten enboeken. Ook de besparingen bij de spaarbanken zijn fors toegenomen. Tot en met septem ber 1961 was het spaarverschil tussen stortingen en terugbetalingen bij de Rijkspost-spaarbank en de algemene spaarbanken reeds meer dan 600 miljoen. Tenslotte wijst ook de snel toegeno men consumptie van sigaretten op 'n grotere welvaart. In 1950 rookten de Nederlanders gezamenlijk 8 miljard sigaretten, in 1955 11,7 miljard en in 1960 13,7 miljard. In 1961 zullen, ge zien de omzetten in de eerste 11 maanden van dit jaar, de Nederlan ders plm. 13,8 miljard sigaretten ge rookt hebben. Dat betekent een umzet van 675 miljoen! De fiscus spint hier overigens het meeste zijde bij. De accijns op een pakje sigaretten van één gulden bedraagt namelijk nefst 0,62. Daarbij komt dan nog b cent omzetbelasting. Ruim 400 miljoen van de totale omzet gaat in 1961 dus naar de staht der Nederlanden. 15© merken Ruim 13,8 miljard sigaretten werden in 1961 dus in ons land geconsumeerd. Daarnaast draaiden we nog rustig de shagjes van een slordige 8% miljoen kilo shag. Ook de consumptie van shag laat een geduchte stijging zien. Sigaren werden er gemiddeld minder gerookt dan voor de oorlog, maar toch is de sigarenverkoop de laatste drie jaar met ongeveer 35 pet toegenomen. De consumptie van pijptabak is be paald geringer dan voor de oorlog. Pruimtabak wordt niet meer maar ook niet minder verkocht dan voor 1940. De toename van het sigaretten- verbruik is, ondanks alle krantenpu- blikaties en radiolezingen over long kanker, stellig het nicest spectaculair. In 1955 rookten wij 1100 sigaretten per hoofd van de bevolking, op het ogen blik bijna 1200. De Nederlandse roker kan kiezen uit een kleine 150 merken. Die rijke keu ze aan merken wordt overigens slechts door 4 grote en een restal klei nere bedrijven geproduceerd. Elk van deze bedrijven drijft grotendeels op enkele heel bekende en veel verkoch te merken. Er wordt in ons land veel meer „American blend" dan „Virgi nia" gerookt. Bijna de helft van de in ons land verkochte sigaretten zijn van het Amerikaanse type, pim. 30 pet is Virginia. De filtersigaretten staan op de derde plaats (plm. 15 pet), tenslotte zijn en voor het rokerspubliek als het ware een begrip zijn geworden. De merken, welke meer dan 1 kosten, werden uiteraard niet zoveel verkocht. Maar ook de goedkope merken zijn niet zo in trek. Men presenteert zijn gasten nu eenmaal graag een goede sigaret, die niet al te duur maar ze ker ook niet al te goedkoop mag we zen. Goedkoper merken worden meest al tijdens het werk gerookt en het zelfde geldt voor shagtabak. Men laat zijn gasten geen shagjes draaien! De sigaretten worden in ons land ver kocht door ongeveer 15000 gespeciali seerde kleinhandelaren. Maar er zijn bijna 25000 tabaksvergunningen. Dat wil dus zeggen, dat er ook veel ro kersartikelen door niet-gespecialiseer- de winkeliers worden verkocht. Voor al de warenhuizen en supermarkten vormen een bedreiging voor de ge moedsrust en de portemonnaie van de gespecialiseerde winkeliers. Het is zelfs de vraag of de gespecialiseerde winkeliers deze concurrentiestrijd op de duur zullen volhouden. In de Ver enigde Staten bijv. hebben de specia listen sinds lang de vlag al moeten strijken. De typische „sigarenwinkel" bestaat daar niet meer. Zal het in ons land hier ook op uitdraaien 7 Grote belangstelling bij opening expositie van Rie Boutens De Kunststichting Waddinxveen is het nieuwe jaar goed begonnen met de bij zonder aantrekkelijke expositie van de Reeuwijkse schilderes mevrouw Rie Bouters. Zaterdagmiddag werd de kleine, maar smaakvolle tentoonstelling ge opend door de heer P. W. Steinz, docent in de psychologie aan enkele acade mies, o.a. de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten. „Het is een heea mooie tentoonstel ling" zo zeide de heer Steinz tot de aanwezigen. „Maar u kunt dat niet weten, want u kimt het niet zien. Met u allen bederft u deze expositie door er te zijn." Deze speelse woorden brachten voldoende tot uitdrukking de grote belangstelling zowel uit Wad dinxveen als uit Reeuwijk, Gouda, en Rotterdam, die er voor de opening van de expositie van mevrouw Bou ters bestond. De kunst van mevrouw Bouters noem de spreker niet romantisch sentimen teel. Hij achtte het de kracht van de persoonlijkheid van deze schilderes, dat zij nooit in het overgevoelige ver. valt. „Haar werk is pittig en krach tig. Zij durft te spelen met vormen en warme kleuren. Dit noemde hij de mannelijke trek van haar werk, dat daarnaast ook typisch vrouwelijke trekken ademt. De heer Steinz noemde mevrouw Bouters een laatbloeier die langzaam omhoog is gekomen met haar kunst, maar die thans bezig is zich een blij vende plaats te verwerven. Hij was ervan overtuigd, dat haar werk ook in de toekomst waarde zou behouden. Hoewel haar werken op het eerste gezicht abstract lijken, is dit toch niet voor de volle honderd procent het ge val. Mevrouw Bouters zelf zegt, dat zij beslist 'niet non-figuratie fwerkt. Maar zij 'beperkt zich niet alleen tot een fotografische weergeven van het geen zij ziet, maar 'brengt daarbij tevens nieuwe vormen naar voren, die de mens van deze tijd aanspreken. Haar liefde voor haar eigen omgeving komt in tal van schilderijen tot uit drukking. De expositie van mevrouw Bouters verdient alle aandacht- en een gang naar het zaaltje boven het Kunstcen trum aan de Kerkweg 215 zal niemand teleurstellen. Reeds kort na de ope ning zaterdagmiddag werden twee werken verkocht. Zoals bij de vorige tentoonstelling van onze plaatsgenoot Har Sanders Is ook op deze tentoon stelling weer de rijkssubsidieregeling van kracht, waarbij aan kopers van deze werken een rijksbijdrage wordt gegeven. Het was verheugend te vernemen van enkele uit Rotterdam gekomen belang stellenden bij de opening van de ex positie, dat zij het een prestatie von den, dat in een kleine gemeente als Waddinxveen een kunststichting be stond, die zoveel activiteit aan de dag legt. Voor leden en nlet-leden van de Kunststichting Waddinxveen is de ex positie tot en met 28 januari dagelijks te bezichtigen van tien uur 's och tends tot zes uur 's avonds en hoven- dien nog op de dinsdag- en vrijdag avonden van zeven tot negen uur. WIJNHANDEL SLIJTERIJ [(sinds 1821) J 103 Gedurende een reis van vier maanden doorkruiste Jan Strijbos een geheel continent, waarbij in het bijzonder aandacht werd geschonken aan de na tuur, het landschap, de flora en fauna. Hierover vertelt hij voor de Jeugdna- tuurwacht op 17 januari in Waddinx veen. Eén van de doelen van deze reis was het bezoeken van de belangrijkste Na tionaal Parken, waaraan de Verenigde Staten en Canada zo rijk zijn. Een kleurenfilm geeft «en beeld van deze langdurige tocht en laat het land zien in vogelvlucht. Enkele hoogtepunten van deze avond zullen zijn de Nia- garawatervallen, het bezoeken van de vogeleilanden in de Chincoteague baai het machtige Mexico, de Grand Ca nyon en het Yellowstone Park. De Jeugdnatuurwacht verwacht op deze avond allereerst de ouders van kinderen die lid zijn van de Jeugd natuurwacht. Dan allen, die familie of kennissen hebben in dit werelddeel en verder een ieder die z'n ogen gebrui ken wil om de wonderen van Gods prachtige schepping te zien. Voorziet u tijdig van kaarten. De agenda van de heer Strijbos is zo vol, dat we hem dieze winter geen tweede maal kunnen vragen. Verdere inlich tingen vindt u in de advertentie in dit nummer. Dit Virginiahert filmde Jan Strij bos op zijn zwerf tocht door Canada Natuurlijk een oliehaard gestookt met... MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER De actie „10 x 10" uitgaande Nederlandse jeugdgemeenschap ten behoeve van het erfgewassenproject in West-Afrika, is zaterdagavond in Waddinxveen door het plaatselijk co mité onder grote belangstelling ge start. Het zangfestival, dat in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat werd georganiseerd, trok zoveel jengdige belangstellenden, niet alleen uit Waddinxveen, maar ook uit omliggende gemeenten, dat er niet eens voor allen plaats was. Burgemeester C. A. van der Hooft opende de avond en gaf daarbij een overzicht van de actie 10 x 10. Hij spoorde de jongeren aan deel te ne men aan deze jeugdspaaractie, die er toe zal bijdragen, dat de voedselsitua tie in tal van jonge landen door aan plantingen ter plaatse belangrijk kan worden verbeterd. Acht bands en drie solisten vulden 't muzikale programma ,dat door een jury, bestaande -uit de heren v. d. Dool. de Knegt en Bouters, Assche- man alsmede mej. Nijdam werd 'be oordeeld. Een band uit Boskoop ver- Wierf de eerste prijs, terwijl de Wad dinxveense band The Musical Friends en de Blue Strings respectievelijk met de tweede en derde prijs gingen strij ken. Het waren bekers en lauwertak ken, die burgemeester Van der Hooft aan de winnenden bands mocht uit reiken. Voorts waren er prijzen voor de drie solisten. De 'beide plaatselijke initiatiefnemers mej. A. v. d. Dool en de heer D. Roo- ker, die na de landelijke bijeenkomst in Utrecht een plaatselijk comité op richtten, mochten een woord van dank van de burgemeester in ont vangst nemen, voor het vele voorbe reidende werk, dat zij hadden ver- I richt. Gezien het succes van deze avond zijn er plannen in de loop van maart voor „10 x 10" een tweede avond te organiseren, waar vooral de danslustigen hun hart zullen kunnen ophalen. De verkoop van loten ten bate van de bouw van de sportaccomodatie op de beide Waddinxveense sportvelden complexen heeft een goede start gemaakt. De vrijwilli gers, die zich met de verkoop van de loten belasten, hebben over het algemeen niet te klagen. Een duidelijk voor beeld dat de Waddinxveense burgerij deze loterij voor een gemeenschappelijk doel een goed hart toedraagt, is de er varing van een der loten- verkopers. Bij een huis waar hij aanbelde wilde men vol staan met het kopen van twee loten omdat waarschijn lijk ook de andere sportver enigingen hun loten nog zou den komen aanbieden. Toen de verkoper duidelijk had ge maakt, dat de sportverenigin gen in deze zaak samenwerk ten en niet ieder voor zich zelf op stap gaan, was de spontane reactie: „Geef me er dan maar twaalf". En zo moet het gaan, willen de vier grote verenigingen de i 15.000 bij elkaar krijgen, die zij als eigen geld op tafel 1 moeten leggen om ook |de I verdere financieringen van de beide gezamenlijke clubge bouwen voor elkaar te krijgen. FEUILLETON aoor H©nk van Heeswijk HOOFDSTUK 23 ,nr. 35. Laat haar maar in die waan, zei San- gelaar. U hebt goed gedaan, dat u me meteen gewaarschuwd hebt, Ik zal maandagmorgen ook aanwezig zijn, want ik wil het resultaat weten. Maar wat doen we maandagmorgen zonder Van Schagen? Maakt u zich daarover maar geen zor gen. Dat plooi ik wel. Ik neem de vier hoogste klassen voor mijn reke ning. Hij knikte. Ik heb juist vanmorgen bericht gehad, dat Hoogeboom afge keurd Is. Die komt niet meer terug. Ik zal vandaag nog een advertentie opstellen voor een nieuw hoofd. Die moeten we zo spoedig mogelijk heb ben. En, juffrouw van Laar, ik zal het op prijs stellen als u vanaf maan dag optreedt als waarnemend hoofd. Ik leg de gehele verantwoording in uw handen. Bea keek hem enige tijd in het ge zicht aan. Hebt u voldoende vertrou wen in mij, meneer Sangelaar om me die verantwoording op te dragen? Of is het een kwestie van „bij gebrek aan beter?" Sangelaar schudde zijn hoofd. Juf frouw van Laar, van uw prima kwali teiten en capaciteiten als leerkracht ben ik nog nooit zo overtuigd geweest als op dit ogenblik. Ik had u op de dag van Hoogebooms ziekte al moeten vragen <he verantwoording op u te nemen. U 'bezit meer capaciteiten dan tien Van Schagens. Al kom ik niet zo vaak in het dorp daarom 'hoor ik ge noeg. Voor wat u gepresteerd hebt in de klassen 3 en 4, vooral dit jaar be rucht, heb ik de grootste bewondering En niet alleen ik, alle andere bestuurs leden. U ziet: het is dus niet „bij ge brek aan beter zoals u dat uitdrukte. Bea knikte hem dankbaar toe. Dank u wel meneer Sangelaar. Ik zal me graag met die taak belasten. Zolang als het noodzakelijk is. U hebt toch hoofdacte, niet? Ze knikte. Wel, dan is het volgens de voorschrif- ook formeel in orde. U bezit de be voegdheid om in deze gevallen als waarnemend hoofd op te treden. U krijgt natuurlijk ook het u toekomen de salaris. Daar zal ik voor zorgen. Dank u, meneer Sangelaar. Hij stond op en keek haar nog eens aan. Toen brak er even een lach op zijn gezicht door. Juffrouw van Laar, ik ben niet altijd een gentleman ge weest. Hebt u een 'beetje geduld met een eigenwijze boer Ze drukte zijn hand, die 'hij uitgesto ken had en knikte hem vriendelijk toe. Een onderwijzer en een onderwij zeres leert wel geduld oefenen, me neer Sangelaar. Ik ben blij, dat we niet meer als kemphanen tegenover elkaar staan. Het doorlichten van de schoolkinde ren veroorzaakte een onstellende con sternatie in het dorp. Hoe het uitge lekt was die maandagmorgen, was Bea een raadsel, maar toen om onge veer half tien de 'beide auto's met de apparatuur en verpleegsters arri veerden, kwamen enkele minuten la ter de eerste nieuwsgierige dorpelin gen al het schoolplein oplopen. Bea voorzag moeilijkheden en stuurde meteen een jongen uit de hoogste klas naar de politie, met het verzoek te komen assisteren. Deze was er binnen het kwartier en stuurde de mensen op gemoedelijke toon van het terrein van de school af. Daarna sloot, hij het hek en postte zich er demonstratief voor. Maar dit had een averechtse uitwerking, want er kwamen moeders, die hun kinderen opeisten. Tot grote opluchting van Bea arriveerde Sange laar in zijn auto. Toen hij de school was binnengekomen, vertelde Bea van de moeilijkheden buiten en Sangelaar begaf zich naar de ouders om 'hen ge rust te stellen. Binnen drie dagen wisten Sangelaar en Bea de resultaten. Er waren veer tien kinderen aangetast, die terstond moesten liggen. Daarbij waren twee kinderen uit het gezin Van Schagen. Bea bleek gelukkig gezond en juf frouw de Munk ook. Aan het einde van die week kwam er een plaatsje leeg in een sanatorium en op een morgen reed Piet van Schagen, uit geleide gedaan door een snikkende vrouw en een snotterende schare kin. deren. Burgemeester Tesselaar, die ook op de hoogte was gesteld, van de situatie op de school, nam zijn maatregelen. De school werd drie dagen gesloten en moest geheel ontsmet worden. Bea maakte van de gelegenheid gebruik en wees Sangelaar op de verouderde leermiddelen. Sangelaar luisterde be grijpend en was tot Bea's verwonde ring tot vele concessies bereid. Bestel maar, wat u nodig hebt en verbrand voor mijn part alle oude boekjes. De rekeningen zal ik voorlopig betalen. Dat geld krijg ik wel terug. De gehele bevolking van Elshoven werd daarne opgeroepen voor door lichting. Maar ondanks de dringende oproep van 'burgemeester Tesselaar Weven nog velen weg. Deels uit prin cipiële overwegingen, maar ook uit laksheid of onverschilligheid. Ook on der de volwassenen werden bacillen dragers gevonden. Toen de school weer op gang werd gebracht nadat ze geheel ontsmet en schoongemaakt was, keek Bea tevre den naar de vele nieuwe leermidde len. Het is dan toch nog ergens goed voor geweest, dacht ze in stilte. Ze verdeelde haar aandacht over de vier 'hoogste klassen en juffrouw de Munk had weinig moeite in het eerste lo kaal. Tijdens de drie dagen, dat de school gesloten was, had Bea van de gelegenheid geprofiteerd en hoewel haar huisje nog bij lange na niet klaar was, had ze haar inboedel uit Amsterdam laten komen en zich voor lopig in een der kamers, die nagenoeg klaar was, geinstalleerd. Met stille trom vertrok ze uit de huize Van Schagen. En zelfs Sangelaar zei, dat ze er heel verstandig aan gedaan had. Onder de gegeven omstandigheden. Al was het maar in het belang van de kinderen. Doordat Bea nu vier klassen onder zich had, bemerkte ze niet terstond, dat - behalve de tb-kinderen - er nog iemand ontbrak. Het was Geert San gelaar de oudste zoon van de voor zitter. Kees, zijn b-oertje ,die in de vierde klas zat, vertelde desgevraagd, dat Geert moest helpen „Heuien". Heuien? herhaalde Bea niet begrij pend. Het hooi binnenhalen, verduidelijkte een der andere kinderen lachend. Toen snapte Bea het. Ze wachtte nog een paar dagen, maar toen Geert de hele week niet meer op school ge weest was en maandagsmorgens even min kwam opdagen, fietste Bea tus sen schooltijd even naar de Ruige Hoeve. De hele familie zat aan tafel, maar Sangelaar nam haar moe naar de voorkamer. Per slot van rekening was Bea thans waarnemend hoofd. Het gaat over Geert zei ze. Ik heb 'hem de hele vorige week gemist en vanmorgen ook. Dat klopt, antwoordde Sangelaar; ik heb hem nodig. Het hooi binnenhalen, nietwaar? Bea keek hem lachend aan, toen 'hij knik te en besloot de kwestie op schertsen de wijze te behandelen. En de leer plichtwet, meneer de voorzitter van het schoolbestuur? Hoe denkt u daar over? Het hooi is belangrijker, was zijn me. Misschien voor u, maar niet voor het kind. Bea's lach zakte weg en ze keek hem hoofdschuddend aan. Meneer Sange laar, u hebt me de verantwoording voor de school op m'n schouders ge legd. Dat betekent, dat Ik ook ver antwoordelijk ben tegenover de in specteur van het L.O. Geert heeft nu al meer dan een week verzuimd. Door die ongelukkige geschiedenis met mijn collega Van Schagen zijn er ook al 'n dag of vier verloren gegaan. Dat is 'n achterstand van ongeveer twee we ken, die uw zoon weer moet inhalen. Ik verwacht hem vanmiddag weer op school. Sangelaar (keek haar spottend aan. Maak u zich geen zorgen over moei lijkheden met de inspecteur. Als die onverwacht mocht komen, wel, dan stuurt u hem maar naar mij. Bea schudde haar hoofd. Als ik ver antwoordelijkheid heb, ligt het niet in mijn aard om die van me af te schui ven. Ik wens Geert vanmiddag weer op school te zien. Ik heb hem deze week nog nodig. Ik kan geen werkkrachten genoeg krij gen en het is nog droog weer. Iedere dag kan het omslaan. Bea perste haar lippen op elkaar. U moet het zelf weten, ineneer Sange laar, u hebt me de bevoegdheden ge. 'geven en ik zal er gebruik van ma ken, als dit noodzakelijk is. Of uw zoon is vanmiddag op school, of ik neem de maatregelen, die ik dan no dig acht. Het zal u wel bekend zijn, welke daartoe onder anderen behoren. Sangelaar viel stom verwonderd op een stoel neer en staarde lange tijd ongelovig naar het meisje. „Uu zoudt dat durven? Mijde voorzit-

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2