JAN STRIJBOS KOMT! Kankeronderzoek op grote schaal Bronchïletten Jaarvergadering van de A.R. kiesvereniging De avonturen van koning Puntbaard en de zeemeermin VERKOUDHEID Jeugdraadavond 2 ASPRO'5 -enU&ntufeet ft.' Autokosten zijn aftrekbaar van inkomstenbelasting Dames ERKIiLEN§ Moeder Voor HAL VE prijzen koopt u in onze BALANS OPRUIMING 10 korting Op woensdag 17 januari 's avonds 8 uur rVAN CANADA TOT MEXICO" Lezing met kleurenfilms In het Herv. Wijkgebouw, WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 11 JANUARI 1962. PAGINA 3 Kennis van oorzaak eerste vereiste voor doeltreffende bestrijding Dat de medische wetenschap in de laatste tientallen jaren met zulke enorme torse stappen is voorwaarts geschreden is niet alleen te danken aan het feit, dat er door research vele geneesmiddelen zijn ontdekt om verschillende ziek ten te bestrijden, maar ook omdat de aanstichters van het kwaad vaak met wortel en tak konden worden uitgeroeid. Twee voorbeelden om dit te verdui delijken De ontdekking van sulfa- preparaten, peniciline, strepto-mycine, e.d. hebben er toe geleid, dat voor heen vaak de dood eisende ziekten op een snelle en afdoende wijze werden bestreden. Wie herinnert zich niet van vroeger de gevreesde crisis tij dens longontsteking, een ziekteproces dat weken kon duren. Nu rekent het geneesmiddel veelal in enkele dagen af met deze ziekte, waarbij het aan tal fataal verlopende gevallen sterk wordt (teruggedrongen. Met dit ge neesmiddel bestrijdt men dus de ziek te in het zieke lichaam. Maar daar voor moest men eerst de oorzaak van de ziekte vinden om die te kunnen bestrijden met middelen, die op hun beurt slechts de verwekker zouden doden maar verder geen schadelijke invloed op het menselijk organisme hebben. Zelfs is het mogelijk zich bij voorbaat tegen ziekte fe beschermen door inenten. Denkt u maar aan pok ken, kinkhoest, tetanus, difterie en kinderverlamming. Er zijn echter ook ziekten bestreden, zonder dat een enkel geneesmiddel in het lichaam werd gebracht. De ont dekking dat de malariamug de mala ria overbracht heeft ertoe geleid, dat naast de ziekte ook deze overbrenger werd aangevallen. Een ziektebestrij ding dus buiten het lichaam om. Hoe ontstaat kanker Al deze bestrijdingsmethoden, vaak toevallig ontdekt, maken het voor de ziekteverwekkers steeds moeilijker de mens te belagen, omdat men weet wat de oorzaak van de ziekte is. De on derzoekers op het gebied van kanker moeten echter nog steeds de oorzaak van de ziekte ontdekken. Directe af wending van de ziekte, laat staan be scherming door inenting, is helaas nog niet mogelijk. „Nog niet mogelijk", zegt de leek, maar hoe lang zoekt men al niet, en zoekt men eigenlijk nog wel op grote schaal, goed georganiseerd, gevoed door voldoende geldbronnen? Een be grijpelijke vraag, die iedereen zich zal stellen maar bovenal diegenen, die zich een dierbaar familielid door die ziekte zagen ontvallen. Natuurlijk wordt er over de hele wereld dage lijks gezocht naar de oplossing van de brandende vraag: „hoe ontstaat kan ker. De resultaten zijn tot nog toe weinig spectaculair, zodat er weinig nieuws te melden valt. Temeer niet waar bepaalde kleine stapjes in de goede richting zeker niet direct we reldkundig zullen worden gemaakt om geen valse hoop te wekken. Want men vergete niet, dat kanker in allerlei variaties voorkomt, en dat, stel het geval, dat men het geneesmiddel tegen huidkanker gevonden zou hebben, nog maar afgewacht moet worden of het toe te dienen preparaat ook kanker in borst, maag, long of oog zouden kun nen vernietigen. Maar ergens moeten de onderzoekers voor zichzelf het vertrouwen hebben, dat zij eens een forse stap in de goe de richting zullen doen. Zij staan in feite voor de onmenselijke taak om ook na de tienduizendste mislukte proef hun vertrouwen in een uiteinde lijk resultaat, misschien pas na de tweehonderdduizendste, of wie weet hoeveel later nog, met succes be kroond te zien. En dan kunnen zij misschien nog geen juichkreet laten horen. Want één geslaagde proef wil nog niet zeggen dat het eventuele ge vonden middel voor wellicht een van de kankertypen nu zo maar dadelijk op iedere patient kan worden toege past. Toch vechten de onderzoekers over de gehele wereld onverdroten door. Hun uitwisseling van gegevens wordt gelukkig niet belemmerd door politieke scheidslijnen. V ooruitgang Dus is er inderdaad nog geen kruid voor gewassen, concludeert de niet in gewijde. Zo'n overhaaste conclusie is echter ook onjuist. Want vorderingen zijn «r wel degelijk gemaakt, al is 't middel voor een of meer kankertypen dan nog niet gevonden. Er bestaan verschillende methoden van registra tie, waarbij men van een groot aantal patiënten, die aan dezelfde soort kan ker lijden, uitvoerig hun levensom standigheden, gewoonten etc. nagaat en deze onderzoekt op punten van overeenkomst. Komen deze punten van overeenkomst inderdaad voor dan dient bij een overeenkomstige groep niet-zieken te worden nagegaan hoe vaak daarbij die gewoonte of factor voorkomt. Is het verschil tussen beide groepen beduidend, dan mag men aan nemen, dat de gevonden uitkomst van oorzakelijke betekenis kan zijn bij het ontstaan van die soort kanker. Maar als dat dan op deze gronden zou kun nen worden aangetoond, zal dit on derzoek nog vaak moeten worden her haald bij steeds weer andere groepen om bij gelijke bevindingen steeds meer zekerheid te krijgen. En ook hierbij moet de registrator dag in dag uit voor zichzelf het vertrouwen heb ben, dat ook hiermede het grote be lang wordt gediend: het bestrijden van de gevreesde ziekte. Niet wachten Maar ook al is men geen specialist onderzoeker, dan geldt nog dat ieder een,. hoefsmid of kantoorbediende, huisvrouw of kamerlid zich allereerst vrijmaakt van de angst voor de ziek te. Want al is dan het tovermiddel nog niet gevonden, voor vele soorten kanker is genezing zeker mogelijk. Genezing, die bevorderd wordt door een behandeling in een zo vroeg mo gelijk stadium. Sla daarom acht op de volgende zeven punten: Elke verdikking in huid, tong. lip pen en slijmvliezen, die groeit of gaat zweren. Elke knobbel in de borst. Elk abnor maal bloedverlies. Elke heesheid of hoest, die niet bin nen enkele weken over is. Elke aanhoudende slechte spijsverte ring. Elke aanhoudende moeilijkheid bij 't slikken. Na het 40ste jaar optredende verande ring in de stoelgang. Stel u dan vroegtijdig en onbevangen onder behandeling van uw arts. Ver geet de angst en bedenk dat een des kundige op het gebied van kanker onderzoek gezegd heeft: Vele normen van kanker zijn nu al te genezen. Dit geeft het recht om te vertrouwen, dat eens kanker als volksziekte zal zijn uitgeroeid. Laat u op weg helpen door de bro chure „Kanker, een Probleem?" te le zen die verkrijgbaar is bij de afdeling Voorlichting van de Landelijke Orga nisatie voor de Kankerbestrijding, de Lairessestraat 33, Amsterdam-Z. tel. 020-735574. Een briefje met ingesloten 0,38 aan postzegels is voldoende. Hoestdrank in table»vorm.95ct Flinke stijging bevolkingsaantal Het bevolkingsaantal in de gemeente Waddinxveen heeft vorig jaar weder om een sterke stijging ondergaan. Het inwoneraantal vermeerderde namelijk met 528 personen, zodat het totaal aantal inwoners nu 11677 bedraagt. De aanwas in 1061 is het gevolg van het vestigingsoverschot van 299 perso nen. Er Kwamen 159 woningen gereed. Voorts werden er het afgelopen jaar 280 kinderen geboren, terwijl 01 perso. nen overleden. Verkeersongevallen Vorig jaar vonden er in onze gemeen te 2uö verkeersongevallen plaats. In 1960 bedroeg dit getal 155. Onder voorzitterschap van de heer F. M. van Tol heeft de A.R. Kiesvereni ging „Nederland en Oranje" vorige week in het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat een jaarvergadering gehouden. In ztfn jaarverslag kon de secretaris, de heer C. Oudshoorn met genoegen copstateren „dat het leden tal van de kiesvereniging in het af gelopen jaar dank z(j de ledenwerfac tie „één op tien" een behoorlijke stij ging had ondergaan. Ook de herop richting van de Arjos in Waddinxveen werd een belangrijke gebeurtenis ge noemd. De financiële positie van de vereniging was blijkens het verslag van de penningmeester iets gunsti ger dan in het begin van dit jaar. Bij de bestuursverkiezing deelde de heer F. M. van Tol mede bereid te zijn nog aan fe blijven tot na de ver kiezingen. De plaatsen van de niet herkiesbare bestuursleden mevr. Ve nema-van Baren, C. van Beek en Th. Nieuwets werden ingenomen door mevr. Snoey, H de Bode en D. de Nooij. Voorts kwamen aan de orde de kan didatenlijst voor de komende verkie zingen voor de Provinciale Staten en voor de Gemeenteraad. Schriftelijk konden de aanwezig namen opgeven van hen, die als gemeenteraadslid in aanmerking zouden kunnen komen. Aan de hand hiervan zal te zijner tijd een candidatenlijst worden opgesteld. De mogelijkheid om bij de verkiezin gen weer met andere pr t. chr. par tijen samen te werken kwam tijdens de rondvraag aan de orde. Ondanks een weinig aantrekkelijk programma voor deze vergadering, was de be langstelling goed te noemen en droeg de bijeenkomst «en geanimeerd ka rakter. COPYRIGHT CUCHÉ DE POEL H.V. Verheul op de li.A.1. Op de 45e R.A.I.-tentoon6telling die van 22 februari tot en met 4 maart a.s. zal word engehouaen ,zal de NV.. Auto-industrie Verheul de nieuwe „Polyrama" toerwagen tentoonstel len. Wat lijn en constructie van deze wagen betreft, zijn rueuweere en mo dernere wegen ingeslagen dan voor heen .Ook oe kostprijs ligt belangrijk lager dan bijv .het type VB-68. Voorkom Op donderdag 18 januari is er in het Herv. Wijkgebouw, een Jeugdraad avond. Er zijn drie spekers uitgeno digd. die met elkaar het onderwerp zuilen behandelen: „Waarom nu nog Hervormd", t.w. Dr. Bout uit Utrecht, Ds. Kleermaker uit Rotterdam en Ds. Rijnsburger uit Amersfoort. Aanvang 8 uur. De avond is voor een ieder toegankelijk. L. P. Hoogerdijk f Geheel onverwachts is dezer dagen op 47 jarige leeftijd overleden de heer L. P. Hoogerdijk. Vooral in de kringen van de, duivenliefbebbers was over ledene een geziene figuur. Ofschoon hij lichamelijk was gehandicapt .heeft hij altijd met de grootste ijver en nauwkeurigheid de uitslagen van de wedvluchten van beide plaatselijke duivenverenigingen, verzorgd. Streekvergadering Holl. Mij. van Luiidb. De Holl. Mij van Landbouw, kring Gouwe .houdt op dinsdag 16 januari a.s. een streek vergadering in het Vee marktrestaurant te Gouda, welke bij eenkomst zal worden verzorgd door twee sprekers, t.w. dr. ir. C. Schiere en de heer Joh. de Veer ,die het on derwerp „De productie en afzet van melk en vlees" zullen behandelen. Na twee korte inleidingen zuilen sprekers in een tweemansforum monaeiinge en schriftelijk gestelde vregen beant woorden. Zowel de heer Schiere a.ls de heer de Veer behoren tot de des kundigen van ons land op genoemd gebied. Deze vergadering begint 's morgens om 10 uur. Als u zich maar even rillerig of onprettig voélt: Men zal het erover eens ztyn, dat het niet redelijk, noch juist is, dat de kosten van zuiver-particuliere autoritten zonder meer onder de fiscaal aftrekbare kos. ten gerangschikt zouden worden. Het is dan ook nuttig geweest, dat de Minis ter van Financien ongeveer tien jaar geleden getracht heeft een vooral prak tisch hanteerbare norm in te voeren om het in feite onnaspeurlijke kostenbedrag der privé-ritten uit de fiscaal opgevoerde zakelijke kosten te elimineren. Tien procent In het thans geldende Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 wordt dien aangaande bepaald, dat de kosten van een personenautomobiel tot ten min ste een bedrag gelijk aan 10 pet van de catalogusprijs als privé-uitgaven moeten worden aangemerkt. Bezit men dus een personenauto met een catalogusprijs van 10.000,ten behoeve van het bedrijf en de totale kosten belopen 4.000,—, dan is 10 pet van lu.000,of 1.099als particuliere uitgaven, te beschouwen en het restant 3.000,—) kan fiscaal als onkosten worden opgevoerd. Ook indien men een tweedehands auto koopt, dient men de catalogusprijs (nieuwprijs) te hanteren. Wil de „10 pet privégebruik" van toepassing zijn, dan moet vaststaan dat de auto voor •privé-doeleinden wordt gebezigd; de (niet al te zware) bewijslast rust hier bij op de Inspecteur. In het geval dat de auto (nagenoeg) geheel voor het bedrijf wordt gebruikt behoeven slechts de werkelijke kos ten tot het privégebruik te worden gerekend; voor het aannemelijk ma ken van deze toestand moeten de be wijzen door de belastingplichtige wor den aangedragen. Wanneer wordt de auto nu geacht (nagenoeg) geheel voor het bedrijf te worden gebruikt? Dat is moeilijk te zeggen. In de rechtspraak wordt zo wel een relatief als een absoluut cri terium genoemd. Beslist werd n.l., dat de kosten (nagenoeg) geheel als be- lukkige greep is geweest en of ook overigens de gehanteerde norm wel zo practisch is gebleken ais men des tijds hoopte, wordt nogal eens betwij feld. Reeds de vele rechtspraak, die in deze gepubliceerd is, versterkt het ge voel van ontevredenheid. De zo onschuldig laag klinkende „tien procent" van de cataloguswaarde is in vele gevallen feitelijk een forse greep In de totale citokosten: een greep, die zelfs dikwij.a meer een kwart van de totale kosten omvat. Het is dan ook niet verwonderlijk dat degenen, die zich door de 10 pet fic tie te zwaar getroffen achtten, gepro beerd hebben door het wettelijke gaatje van „nagenoeg geen privége bruik" te kruipen. Na een aantal pro cedures is ook dit gat enigszins ge- Belastingconsulent te Boskoop. HAMEA-C handen ruw of schraal ,-GELEItMÜÜ) In de zee woont een kwade prins, die probeert om zoveel mogelijk lelijke dingen te doen. Hij is familie van die vieze glibberige beesten, die je wel eens op het strand vindt, de kwallen. Daarom heet hij Prins Kwalletje. Je kunt aan zijn gezicht zien, dat hij al tijd ontevreden is. Eens zat hij op een steen, op de bodem van de zee, nieuwe lelijke dingen te verzin nen, toen een grote rog voorbij kwam. Roggen zijn rare beesten. Ze zijn helemaal plat met een lange staart, en ze liggen meestal zo maar stil op de grond. Dan kun je ze bijna niet zien. „Hallo, rog, hier", beval prins Kwalletje nijdig. De rog kwam aangeschommeld, want hij zwemt net of hij van links naar rechts schommelt. De prins klom op zijn rug. „Zo, zwe,m maar een beetje met me rond. En help me uitkijken of we iemand kwaad kunnen doen. Begrepen? En meteen kneep hij de rog gemeen in ae zij. Nu was iedereen in zee bang voor de prins en de rog durfde dan ook niet onge hoorzaam te zijn. Hij zwom wat rond met de prins op zijn rug tot ze tenslotte hij een paar rotsen onder water, kwamen, waar de prins zag dat hij anderen eens flink kon plagen. „Laat me afstappen rog", bromde hij. JHxpositie Hamer vau Koophandel In het gebouw van da Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda wordt momenteel een tentoonstelling gehouden van de nieuwste producten van het bedrijfsleven uit het gebied der Kamer .De fa W. Verwaal uit Waddinxveen heeft een stand met hou ten landbouwgereedschappen. Zo toönt deze firma de z.g. B.B.-schep voor brand, brisant en fosforbommen. Ook de graanhandel kan van deze schop gebruik maken. Verdei is de Nevena N.V. uit onze gemeente aanwezig met een compleet naaimachinemeubel .wel ke geheel opklapb-ar is. Dit bedrijf importeert de naaimachines en bouwt daar zelf het meubelstuk omheen. Uitslagen verlotingen Bij de verloting van de Vogelvrienden gehouden in december zijn nog steeds niet alle prijzen afgehaald. Bij Fr. Versluis, Kerkweg 158 staan nog prij zen te wachten voor de nummers 482, 685, 985, 2046, 2760, 2762 2773, 2784, 3066 3388 ,3438 ,3513, 3546, 3746 en 3976. Bij de verloting van de Postduiven Vereniging De Zwaluw zijn nog prij zen af te halen 's avonds na 7 uur op Ieplaan 15 op de nrs, 762, 995, 1355, 1383,, 1402, 1414 ,1497, 1636, 1736 1776, 1900 ,1943, 2159, 2895 en 2896. Kantoormachinehandel Boskoop - Telefoon (01727)-3260 Alleen de beste merken ERKELENS betekent service Vraagt vrijblijvend demonstratie a. de kosten van de privé-ritten niet meer bedragen dan 10 pet van de totale kosten van het gebruik en b. die privé-kosten op zichzelf be schouwd niet een „aanmerkelijk bedrag" uitmaken. Hoe groot nu een „aanmerkelijk be drag" is, is niet concreet te zeggen. Beslist is wel, dat 2000 km. een aan merkelijk privégebruik is. Ontevredenheid Bloemenpracht voor vijfde Hofstadbloem In het gehele land zijn kwekers bezig met de voorbereidingen voor de jubi leumtentoonstelling „Hofstadbloem", die van 19 tot en met 29 april a.s. in Houtrust in Den Haag wordt gehou den. Vele kwekers zijn reeds begon nen met het reserveren van een be paald gedeelte van hun produkten die in een aparte afdeling met uiterste zorg zullen worden gekweekt. Op de tentoonstelling in Houtrust zullen alle in die periode bloeiende snijbloemen, potplanten en bollen, in bloei getrok ken heesters en tropische gewassen te zien zijn. De grootste Inzending wordt verzorgd door de Kring Bloemenveilingen van de vereniging „De Nederlandse Bloe misterij", die het komplete assorti ment snijbloemen in Houtrust zal ex poseren. Het Centraal Bloembollen comité komt met bolbloemen, de af deling Voorlichting van de Nederland, se bloemisten met een grote model- tuin, Boskoop met sierheesters en ko- niferen en tientallen handelskwekers zullen aanwezig zijn met de meest uit eenlopende soorten bloemen en plan ten. Tussen de bloemen en planten ver zorgt het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen een Inzending van het vrijwel gehele assortiment van in Ne derland verkrijgbare fruitsoorten. De inzendingen zullen .worden afgerond met stands o.m. op 'het gebied van plantenvoedsel, tuinartikelen, boeken over bloemen en planten enz. Verder zullen er modeshows gehouden wor den met op bloemen geïnspireerde kreaties. Ook op Trij dag: een instuif In verband met de drukte tijdens de weekmarkt, heeft het instuif comité besloten ook op vrijdagavonden de deuren van de Instuif ,CNV-gebouw, Dorpsstraat 50a van 7.30 tot 10 uur te openen voor jongelui vanaf 13 jaar. Baby-huidje Niet met woordenmaar met daden Op alle wollen en zijden stoffen, welke niet tot de opruiming behoren, ook op de nieuwe voorjaarsstoffen. Wat U zelf maakt, is het eerste verdiend. Esdoornlaan. Toegangsprijs fl,

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 3