Weekblad voor Waddinxve van Eeuwen KaadUuis Ontwerp voor nieuw raadhuis gekozen Illarapian m&w v Onafhankelijk nieuwsblad Arcliitectenbureau Stuurman zal basisplan verder uitwerken f if M jüPU r -r. Voor de toekomst Tnn ïi.^1 Veel groen en water gaan raadhuis flankeren Sanopïwn Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062;',Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur 17e JAARGANG - Nr. 8 Verschijnt elke donderdag DONDERDAG 18 JANUARI 1962 Waddinxveen kan over vier jaar een nieuw raadhuis hebben. Dinsdag middag hebben B. en W. aan het architectenbureau van P. D. Stuurman opdracht verleend voor de verdere uitvoering van een basisplan, dat door dit bureau was ingediend. Aan drie Waddinxveense architecten, te weten het bureau Fledderus en Roggeveen, bureau Stuurman en bureau Treffers was door de gemeente op 10 januari 1961 gevraagd een ontwerp te maken. Een jury van drie vooraanstaande architecten heeft het ont werp van bureau Stuurman gekozen als het beste, welke keuze door B. en W. is overgenomen. Uit een ondeT de raadsleden ingesteld enquêtte is gebleken, dat nagenoeg ook alle raadsleden zich met deze keuze kun nen verenigen. Het doet ons genoegen als eerste blad reproducties van een aantal teke ningen van het nieuwe Waddinxveense gemeentehuis te kunnen publi ceren, zoals dat binnen afzienbare tijd zal gaan verrijzen aan de west zijde van de Petteplas langs de Esdoornlaan en de Jan Dorrekenskade-W. Door de beperkte tijd, die ons ter beschikking stond om de illustraties te verzorgen hebben deze helaas wat aan kwaliteit ingeboet. Op de ontwerpen van de beide andere architecten komen we in een volgend nummer terug. De Waddinxveense architecten, die het ontwerp voor een nieuw raadhuis hebben gemaakt, had den bij hun werkzaamheden de beschikking over een organisatie rapport en een programma van eisen, alsmede schema's, hoe men bepaalde afdelingen gegroe peerd wilde hebben. Het Instituut voor Stad en Landschap te Rotterdam, dat de ontwerpen bestudeerde, stelde uit haar welstandscommissie een commissie samen bestaande uit de architecten ir. H. Klaren- beek, ir. W. H. Verschoor en de heer J. G. van Heck, die als se cretaris optrad. Deze commissie fungeerde als de jury, die de keuze tenslotte liet vallen op 't ontwerp van het architecten bureau Stuurman. De raadzaal zal vooruitspringend wor den gebouwd met het front in ooste lijke richting, uitziend over de vijver. Een deel van de raadzaal wordt ge dragen door pilaren. In de zuidwand van de zaal is een publieke tribune geprojecteerd, die via een aparte op gang bereikbaar is. In alle opzichten is het door de staf van bureau Stuurman, onder wie de vroegere medewerker ir. Peters, ont worpen Raadhuis berekend op de toe komst. In eerste instantie lijkt het voor een gemeente als Waddinxveen wat te groot, maar doelbewust is het gemeentebestuur er bij het opstellen van een lijst van eisen van uitgegaan, dat Waddinxveen in een niet alle te verre toekomst twintig a vijfentwintig duizend inwoners zal tellen. Bo vendien zullen in het nieuwe complex alle gemeentelijke diensten, die thans ln feite over twee gebouwen en een dependance zijn verdeeld, worden on dergebracht. Ten aanzien van de kos ten is het bij dit basisplan nog moei lijk een juist bedrag te noemen. Aan genomen kan echter worden, dat de bouwsom tussen de één en twee mil joen gulden zal liggen. Het bijna U-vormige bouwwerk, strak van lijn, zal het gehele gebied, omslo ten door Kerkweg, Puttelan, Jan Dor- rekenskade-west en Esdoornlaan gaan domineren. In feite bestaat het uit twee gedeelten, een representatief deel en een typisch werkgedeelte. Do raadzaal, burgerzaal en vertrek ken voor B. en W., alsmede de direc teur van openbare werken zjjn samen gebracht ln het representatieve gedeel te, grenzende aan de Jan Dorrekens- kade en de Petteplas. De Raadzaal krijgt hier een dominerend karakter met een grote glaswand, uitziend in oostelijke richting over de Petteplas, die te zijner tijd dan wel raadhuisvü- ver zal gaan heten. Deze raadszaal ls min of meer gericht op het hart van van de gemeente en men zal als het ware op enige afstand het werk van de Waddinxveense raad kunnen gade slaan. De raadzaal, die op z'n minst is berekend op negentien raadsleden, krijgt een aparte publieke tribune, waar ook voorzieningen voor de pers worden getroffen. Burgerzaal De hoofdingang van het representatieve gedeelte van het raadhuis komt aan de dan tot oprij laan gepromoveerde Jan Dorrekens- kade. Via de ingangsluif el komt men in de hal met natuurstenen vloer om vervolgens de burgerzaal binnen te stappen. Ongeveer dertig meter lang en twaalf meter breed wordt deze bur gerzaal met aan de noordzijde een grote glaswand, uitzicht gevend op een raadhuisplein, dat aan de westzijde wordt afgesloten door het administra tieve gedeelte van het complex en aan de oostzijde nog gedeeltelijk wordt be grensd door de uitgebouwde raadzaal. Bovendien zal men ook vanuit deze burgerzaal uitzicht hebben op de vij ver. Een vijftal openslaande deuren geven vanuit de burgerzaal direct toegang tot bet buitenplein, zodat bij gunstige weersomstandigheden voor bepaalde evenementen van zaal en zijn, kan dit aantal, zodra de gemeente het inwonertal van twintigduizend is gepasseerd, worden overgegaan tot uitbreiding van 'het aantal wethouders tot drie of vier. In dat geval zullen de wethouders de beschikking moeten hebben over eigen werkkamers, waar zij dan ook .hun eigen spreekuren kunnen houden. De architecten hebben getracht het gebouw het karakter van zetel van het bestuur mee te geven. De zuid gevel heeft het karakter van de west en oostgevel met als afwijkend accent plein tegelijk gebruik kan worden ge maakt. De burgerzaal inlopend krijgt men gelijkvloers aan de rechter(zuid) zijde de vertrekken voor commissies, directeur openbare werken, de ge meentesecretaris en de burgemeester, alsmede een vergaderkamer voor B. en W. De burgemeesterskamer heeft een balkon, dat door zijn lage ligging moet worden gezien als een buiten terrasje en de bedoeling heeft om in deze zuidgevel die burgemeesterska mer te accentueren. Bestuurlijk karakter De raadzaal is door een niveauver schil van de burgerzaal gescheiden. Een galerij langs de zuidwand van de burgerzaal geeft toegang tot de op de eerste verdieping gelegen vier wet houderskamers en leeskamer. Hoewel er thans nog maar twee wethouders Een blik in de burgerzaal. Aan de linkerzijde geeft een grote glaswand uitzicht op het raadhuisplein en een deel van de vijver. Tegen de achter wand is de toegangsdeur tot de raads zaal. Rechts op de begane grond de deuren, die toegang geven tot de ka mers van burgemeester, gemeente secretaris en directeur openbare wer ken. Daarboven de galerij met de deu ren van de wethouderskamers. de dubbele raamkolommen. De raad zaal is op pilaren ten dele in het wa ter geplaatst, om haar los te maken van de korte zuidvleugel. Ondanks de welbewuste afscheiding tussen de beide gedeelten van het raadhuis, heeft men toch een eenheid weten te krijgen. Zo zal men het nieuwe raadhuis on geveer zien, staande op de hoek Kerk- weg en Puttelaan. Links de door pi laren gesteunde raadzaal. Daarachter vormt de burgerzaal de verbinding met het langs de Esdoornlaan staande administratieve gedeelte. Aan de noordzijde wordt het complex be grensd door een groot plein, dat met trappen afloopt in de vijver. Trouwzaal De trouwzaal is gelegen in de weste lijke hoek van de zuidgevel en is daardoor ten nauwste verbonden met de burgerzaal, zonder nochtans aan de eisen tot verbinding met de afde ling bevolking en andere voorzienin gen voorbij te gaan. Bij officiële gele genheden kunnen trouwzaal, burger zaal, een raadzaal gezamenlijk worden gebruikt. De langs de Esdoornlaan geprojec teerde vleugel zal de diverse gemeen telijke diensten gaan herbergen. Er wordt naar gestreefd alle diensten, die veel publiek trekken, op de begane grond te houden, terwijl de andere diensten op de eerste etage worden ondergebracht. De loketten zijn ge scheiden van de hal, zodat bezoekers in een rustige omgeving met de amb tenaren kunnen spreken. De toegang tot het administratieve ge deelte komt aan de Kerkwegzijde van de Esdoornlaan, waar tevens ruimte voor fietsenstalling en het parkeren van auto's is gereserveerd. In de on middellijke omgeving is rekening ge houden met eventuele uitbreiding van de parkeerruimte in de toekomst. In dit gebouw is tevens een cantine met een klein buffet geprojecteerd. De kelderruimte dient speciaal voor de di verse technische voorzieningen, fiet senberging, archiefruimte, commando- Post BB e.d. WIJNHANDEL SLIJTERIJ (sinds 1821) k ZUIDKADE 3 TEIEF00N 2105 Huizen aan de Kerkweg moeten in de toekomst verdwijnen Veel groen en de tot siervjjver ver klaarde Petteplas zullen een natuur lijke entourage gaan vormen voor het nieuwe raadhuiscomplex met een ge vel langs d» Jan Dorrekenskade van ongeveer 64 meter en een gevellengte langs de Esdoornlaan van 70 meter. Het hoogste punt zal ongeveer tien meter boven het maaiveld komen te liggen. De Jan Dorrekenskade zal, verbreed tot vijf meter, de toegang vormen tot het representatieve gedeelte van het gemeentehuis. Aan de ene zijde zal het gazon aflopen tot aan het water, ter wijl het taiud aan de zijde van de woonwijk met bomen zal worden be plant De oostzijde van de vijver wordt voorzien van een straatbepianting en een anopend gazon. Ook aan de Kerkwegzijde zal langs de vijver een boombepianting komen met wandel pad, bloemperken en banken op de plaats, waar nu nog huizen staan. Het grote plein ten noorden van het raadhuis zal met brede treden aflopen in het water, waardoor een eenheid tussen gebouw en vijver ontstaat. Voorts zal in de vijver een passende beplanting moeten worden aangebracht en zal een bevolking van vissen en vogels de aantrekkelijkheid verhogen. Teneinde de Jan Dorrekenskade als oprijlaan voor trouwstoeten en bij an dere bijzondere gelegenheden te kun nen gebruiken, zal de Puttelaan moe ten worden verbreed, zodat deze voor gemotoriseerd verkeer in beide rich tingen kan worden gebruikt. Voor de uitvoering van het nieuwe raadhuis denken de ontwerpers aan een skeletbouw met betonvioeren. De buitenwanden van de raadzaal zijn van metselwerk, dat eventueel met natuursteen kan worden bekleed. De wanden in het werkgedeelte wor den gevormd door verplaatsbare sta len puien. Zonder het bestaande ont werp geweld aan te doen is er nog een mogelijkheid, indien dat wenselijk mocht zijn, het administratieve ge deelte in de verre toekomst verder uit te breiden. Hoewel niet noodzakelijk, achten de architecten de mogelijkheid aanwezig aan de noordzijde van het raadhuis plein nog een groot decoratief ele ment te plaatsen, hetzij een beelden groep, klokkestoel of carillontoren. Aanzicht van west- en zuidgevel. Links het gedeelte langs de Esdoorn laan, rechts de gevel met overluifelde hoofdingang de Jan Dorrekenskade. Ruim een half jaar, nadat drie plaat selijke architecten hun plannen bij het gemeentebestuur voor een nieuw Wadainxveens raadhuis hadden inge diend, hebben B. en W. een keuze kunnen doen. We hebben, helaas wat vluchtig, kennis kunnen nemen van de drie plannen, die door de architec- tenbureaux waren ingediend. Vooral voor de leek is het vrij moeilijk aan de hand van tekeningen te oordelen. Niettemin geloven we op het eerste gezicht, dat B. en W. geadviseerd door een deskundige jury, bestaande uit enkele architecten van naam, een goede keuze hebben gedaan. De teke ningen geven de indruk, dat het ge kozen ontwerp zal resulteren in een bouwwerk met een eigen karakter, niet te pompeus, maar toch berekend op de toekomstige groei van de ge meente. Vooral lijkt ons, dat goed ge bruik is gemaakt van de Petteplas. die een uitstekende entourage voor het nieuwe raadhuis kan betekenen. Het zal wat gemakkelijker worden een oordeel te veilen wanneer de thans in aanbouw zijnde maquette van het ontwerp gereed is en een definitieve uitspraak kan eigenlijk pas worden gedaan op het ogenblik, dat het ge bouw is voltooid. Op dit moment willen wij volstaan met de winnaars van deze gemeente lijke prijsvraag geluk te wensen en de hoop uit te spreken, dat la-et de plan nen voor het Waddinxveense raad huis niet zo zal vergaan, als die van onze hoofdstad. Daar kampte men reeds sedert 1808 met raadhuismoei lijkheden. In 1336 werd een prijsvraag voor een ontwerp uitgeschreven. Tal van verwikkelingen voigden en pas op 18 oktober van het vorige jaar nam de Amsterdamse raad een defi nitief besluit inzake een ingediend bouwplan. Lezing over Spaiije Chr. vrouwenbond Hedenavond komen de leden van de Christenvrouwenbond, afdeling Wad dinxveen, in het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat bijeen. Mej. J. Doyes uit Hilversum, zal hier een en ander vertellen over haar reis door Spanje. Spreekster zal haar lezing toe lichten met kleurendia's. Aanvang 7.30 uur. Ook belangstellenden zijn wel kom. U raakt pijn en pijntjes kwijt. 90 cr ii r

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1