X feif van e stacé dttr^tM Belastingprobiemen en^de eigen woning Huisvesting scholen A bedreigd met chaos Geschenk voor de schooljeugd Spoedige afbraak het Centrum ERKELEN§ H. Schutte verlaat gemeentedienst Verbouwing van Herv. school lsraëiavond van het iNivon Contactavond WD DAMPO Meer auto's dan inwoners Mamnioei stuwdam in Zsud-nwilseriand Spreekuur voor woningzoekenden éJJ WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 18 JANUARI 1962. PAGINA 3 Acht Waddinxveense kinde ren zijn de gelukkige win naars geworden van de in het kader van de St. Nicolaaswin- kelweekactie gehouden bal lonwedstrijd. Zoals wij reeds eerder in onze krant bericht ten, kwamen de ballonnen te recht tot in Polen, waarbij twee zelfs vrijwel op de Rus sische grens. Het winkelweek comité had voor deze wed strijd in totaal voor 245 aan prijzen beschikbaar. Met de winnaars is tevoren inzage gevraagd van hun verlang lijstje, zodat de poppenwagen met pop, de rolschaatsen, de elektrische trein, de voetbal schoenen,, de aktetas, een plastic race-auto en een mo- nopolyspel welkome prijzen waren, die vorige week tij dens een korte bijeenkomst in Royal aan de winnaars wer den uitgereikt. De foto toont het ogenblik, waarop de heer Gt. van Ringelenstein, in zijn functie van waarnemend voorzitter van het winkel weekcomité, aan de 6-jarige Coco Tromp haar prijs, een poppenwagen met pop en een poppengarderobe, overdraagt. De ouders van de kinderen waren bij deze prijsuitreiking aanwezig. Het winkelweekco mité is voornemens de Poolse kinderen, die de kaartjes van de ballonnen hebben terugge zonden, nog een aardige at tentie te sturen. (Foto Sjaak Noteboom) «f- C Tg i Ml 11^ Gebrek aan ruimte wordt gevaar voor leerprogramma HET TERECHT jammeren over de onvoldoende huizenbouw is er oorzaak van geweest, dat aan de bouw van andere objecten geen of zeer onvol doende aandacht is besteed. Wij voelen dit dagelijks aan den lijve. De kantoorbediende die zijn arbeidsuren slijt in oude patriciërshuizen, mist een comfortabel kantoorgebouw. Hij onderdrukt zijn ergernis omdat die noodbehuizing het toezicnt belemmeren of omdat de prachtige tuin aan uitzicht naar buiten vergoedt, hetgeen binnen aan doeimatigneid tekort schiet. Vele bedrijven suakelen met een oude behuizing. Er is een tekort aan licht, lucht en efficiency dat vele arbeidsuren kost aan ziekteverzuim en verspilling. Meer schade aan de effectieve tijdsbesteding wordt nog toegebracht in het onderwijs waarbij honderden scholen ontbreken, te klein zijn, te oud of ondoelmatig. Bij huwelijksfeest Koninklijk Paar In verband met het zilveren huwe lijksfeest van het Koninklijk Paar stellen B. en W. de raad voor aan de schooljeugd een herinneringsge schenk van blijvende waarde aan te bieden. Het boekje „Het witte huis in het groen" wil men aanbieden aan de leerlingen van de eerste tot en met de vierde klas van alle scholen voor lager onderwijs. Het boekje is van de kinderschrijfster An Rutgers van der Loeff-Basenau. Aan de leerlingen van de hogere klassen en van de Chr. Ulo-school en Chr. landbouwhuishoudschool wil men 't boekje „Oranje in zilver" van de hand van Anne de Vries ten ge schenke geven. Met deze schenkin- is een bedrag van 2250 gemoeid. Met de exploitant van het café ,,'t Centrum" aan de Nesse, dat on langs door de gemeente werd aan gekocht, is overeenstemming be reikt over het bedrag van een scha deloosstelling. De exploitant, de heer Blanken, is bereid het pand onmiddellijk te ontruimen. Dit be tekent, dat, wanneer de raad met de schadeloosstelling akkoord gaat, spoedig met de afbraak kan worden begonnen. Zoals bekend zal de gehele bebou wing langs de oostzijde van de Nes se in de toekomst worden gesloopt, teneinde hier een open kade langs de Gouwe te verkrijgen o.a. met aanlegmogelijkheid voor jachten. In de zesde nota van de minister over deze materie wordt de zaak somber voorgesteld, maar toch wor den daarbij nog vele factoren ver geten, die saamgebundeld een aan klacht vormen voor de huisvesting van het onderwijs in ons land. Voor 1962 is er 275 miljoen beschik baar voor scholenbouw. Dat is nog negen procent van het gehele ge bouwenvolume. Wanneer wij daar naast vermelden dat er in het vorig jaar meer dan 10°/o van het gebou wenvolume voor scholen beschik baar was, dan is hier reeds een punt om te protesteren. Er is een tekort aan ruimte voor het kleuteronderwijs. Dit is na de oorlog pas goed uit de onderwij s- verf gekomen. De achterstand bij deze gebouw en voorziening is begrij pelijk. Er moet alleen zorg voor worden gedragen, dat er wordt ge wacht tegen misbruik van oude gebouwen ten behoeve van peuters. Hun conditie noch het belang van onze volksgezondheid zijn er bij gebaat wanneer zij maar ergens worden opgeborgen. Slecht voorbereid Bij het lager onderwijs is de toe stand iets beter, al zijn de moeilijk heden niet minder. De snelle groei van vele steden en dorpen heeft de bewoners naar buiten gelokt. Aan de rand der gemeenten is wel grond, maar daar staan geen scho len. Terwijl dus in het centrum schoolruimten over is, tobt men aan de buitenkant met een gebrek aan klaslokalen. Voeg hier aan toe de in de loop der jaren sterk gewij zigde opvatting over het onderwijs en het schoolgebouw, dan is begrij pelijk voor een deel hoe slecht voor bereid een deel van onze kinderen de lagere school verlaat om elders de vorming voort te zetten. Wij komen bij het u.l.o.-onderwijs en het v.h.m.-onderwijs. Daar is een toeloop geweest als nooit kon wor den verwacht. Uitbreiding van leer plicht en de toegenomen welvaart hebben daar hun uitwerking niet gemist. Er wordt les gegeven in veel te volle klassen. De gebouwen zijn soms te oud om voor welk doel dan ook gebruikt te worden. Soms is er al geslachten lang les gegeven. Stokoude mensen betreden met een weemoedige blik in hun ogen ver trekken waar zij glanzende jeugd jaren doorbrachten om nu te erva ren hoe hun kleinkind daar les krijgt Alsof de opvattingen over dat les geven en ontvangen vandaag niet totaal zijn veranderd in ver gelijking bij het verleden. Tijdsverspilling Hoeveel duizenden arbeidsuren van flinke jongens en meisjes gaan er jaarlijks verloren omdat er geen ruimte is om deze toekomstige bloem der natie meer ontwikkeling bij te brengen Laten wij niet spreken van effici ency in handel en industrie. Het onderwijs zelf is een klassiek voor beeld van tijdsverspilling geworden voor duizenden jongelui omdat er onvoldóende leerkrachten zijn, maar ook omdat de schoolgebouwen of te oud zijn of om andere redenen niet meer deugen voor vorming. Een duidelijker voorbeeld vinden wij bij het nijverheidsonderwijs. Dit is stormachtig gegroeid. Een gevolg van snelle bevoiüingstoeneming en industralisatie. Wat is het niet een enorm belang voor een jong indu strieland om vakmensen te vormen! Duizenden jongens en meisjes zien jaarlijks enkele honderden lesuren verloren gaan omdat er geen school gebouw is voor hen. Het heen- en weef-getrek van het ene noodge bouw naar het andere desorgani seert een goede gang van zaken. De verspilling van uren is ontstellend. Er wordt geklaagd over een gebrek aan leerkrachten. Er zou een tekort zijn ook bij ideale schoolgebouwen, maar velen zouden de stap naar het leraarsambt wagen als er onder behoorlijke omstandigheden les kon worden gegeven. Spelend op pleintje Over de lessen in lichamelijke oefe ning aan zeer vele scholen durven wij nauwlijks nog te spreken. De uren voor dit inderdaad niet onbe langrijke vak worden op vele scho len vermorst aan heen en weer rijden naar noodlokalen, er wordt gebrekkig zwemles gegeven of men brengt de tijd door met spelen op een weiland, border of ander voor sport ongeschikt open veld. Toch gaat men in meer dan een plaats door met het bouwen van scholen zonder gymnastieklokaal. De rijks planning voor zestig gymnastiek lokalen spreekt op dit punt boek delen. Wij kunnen nog onze gedachten laten gaan over de achterstand in de gebouwenvoorziening voor de studenten, die dikwijls de meest noodzakelijke outillage missen. Hier gaat een ongekend hoeveel heid arbeidstijd verloren van jonge mensen in de kracht van hun leven. Mammoet hervorming Nog beklemmender drukt dit vraag stuk op neaen en toekomst door ae weienschap aat op veel punten zo wel ons wetenscnappehjK. ais ons Deroepsonderwijs een geheel nieu we aanpak nodig heen. Vernieu wing is te realiseren door het bren gen van een gewijzigd leerplan, iviaar dit heelt konsekwenties voor de ïnricnting van de scholenbouw. Gezien vanuit die hoek moeten wij ons in ernst afvragen op welke wij ze er in de huisvesting van het onderwijs verbetering kan worden ge orach u Die ver be lering is drin gend nodig om te beginnen aoor een flinke uitbreiding van het bouwprogramma, 'n Goede huisves ting op dit werkterrein is even nouig ais voor een harmonisch ont wikkeld gezinsleven. Kantoormachinehandel Boskoop - Telefoon (01727)-3260 Alleen de beste merken ERKELENS betekent service Vraagt vrijblijvend demonstratie De directeur van de gemeentebe drijven, de heer H. benutte neeit in veroand met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 2 feoruari a.s. ontslag gevraagd uit zijn xunctie per 1 maart a.s. B. en Vv. stenen ue raad voor de heer bchutte net gevraagde ontslag eer- voi te verlenen. Het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van i\eu. fi«rv. Cnr. ocnoien nceft ue gemeente om meuewerknig ver zocht inzake noouzakenjae verbou wingen in oe scnodi aan ae Onuer- weg. De totaie niermeae gemoeide kosten woraen geraamd op j va.uOÜ. B. ,en W. stenen ae raau voor ae gevraagde medewerking te verrenen. De verbouwing voorziet o.m. n de plaatsing van grotere ramen in vyf ïOkaien, waaruoor meer lucht en zon kan toetreden, net aanbrengen van stofvrije naaaioze vioeren in 6 iokaien, betere sanitaire voorzienin gen, verruiming van de hoofdin gang, aanbrengen van ailuminium zonweringen m aife lokaien, een veriaging van net piatte aak en de bouw van een bestuurskamer, die tevens ais onderzoekkamer kan woraen gebruikt Het is zonder twijfel een voorrecht te kunnen zeggen, dat een woonhuis „eigendom" is. De heersende woningnood heeft tallozen (ook ïoontrek- kenden) het besluit doen nemen ••re» met bokcln m een emakkeiijke financiering een eigen woning aan te kopen. Een schaduwzijde van dit rijke bezit - de belastingheffing - willen wij in een tweetal artikelen belichten. Vrijdag gaf voor de leden van het Nivon ae heer Jos van Dyk uit Amsterdam, cue samen met zn vrouw vorige zomer een lange trip door Israel neeit gemaakt, een be- scnryving van deze reis. in een boeiend relaas, waarbij ny ter ver- duideiyking juweeltjes van kleuren dras vertoonde, gaf ny de toehoor ders een inaruk van deze jonge, maar dynamische staat. Hieruit bieek vooraf hoe belangrijk water is voor de ontginning van de woes tijngebieden waaruit dit land voor het grootste deei bestaat. Het is dan ook wonderlyk om te zien al dus spr. hoe men van dorre woes- tyngeoieden waar mets wil groeien door irrigatie vruchtbare grond heeft gemaakt die de prachtigste gewassen opleveren. Ook het spr. prachtige beelden zien van het ou de Israel zoals wij het uit de bijbel kennen b.v. van het oude Nazareth .dat sinds de jaartelling nog byna mets veranderd is in tegenstelling tot steden ais Haifa en Tel Aviv die met hun hyper moderne flatgebou wen het nieuwe Israël vertegen woordigen. Na de pauze vertoonde de heer van Dyk de door hem zelf in Israël opgenomen kleuren-ge- luidsfilm „Sabra". Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrienden kan terugzien op een zeer leerzame avond. In café-restaurant Royal aan het Koningin Wilhelminaplein belegt de afdeling Waddinxveen van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie maandagavond 22 januari een contactavond voor de leden en belangstellenden. Op het program ma staat o.a. de vertoning van en kele interessante problemen in de Amerikaanse plattelandsgemeenten. Ook is er gelegenheid tot het stel len van vragen o.a. met betrekking tot de gemeentelijke politiek, die door het WD-raadslid, Mevr. van der Torren-Veendorp zullen wor den beantwoord. „Waarom", zo zullen de mensen, aie naast betaling van loonbelasting en personele betasting nimmer iets met „de betastingente maken heb ben genad „waarom moet ik nu toen inkomstenbelasting betalen, ingeval ik een huis bezit in de titans geldende belastingwet is de reden vermeid. Het gaat er nL om, oi de beias tingpucntige al dan met voor een aansiag in ue inkomsten belasting in aanmerking komt. Vvan neer is aat nu net gevat Een aanslag wordt opgelegd in de navolgende omstandigheden: a. in dien ae totaie jaaropbrengst uit dienstbetrekking meer dan J ö.UOl).- bearaagt (deze b.UUU,vormt voor leöl de z.g. weistandsgrens, welke van jaar tot jaar wordt ver hoogd), of b. indien er sprake is van meer dan 200,andere in komsten dan icon. By nauere bestudering zal de lezer biyken, dat de iiscus op grond van het onuer b. vermeide kan besluiten tot het opleggen van een aanslag in de inkomstenbelasting. De fiscaie netto-opbrengst van een eigen wo ning wordt bepaald door ae huur waarde (dat is de eventuele te be dingen huurprys; zie hierna), ver minderd met de lasten, onderhoud, aïscnry vingen etc. Komt het saldo van deze aitreksom (positief of ne gatie!) op meer dan 200,uit, aan bestaat er aanleiding om een aanslag in de Inkomstenbelasting op te leggen. Aangifteplicht Mag men de dingen-die-komen rus tig afwachten, oi moet men zelf activiteiten tonen om de verschul digde belasting te kunnen al dra gen V In veie gevallen zal de fiscus reeds op de hoogte zyn van het (nieuw verworven) woning bezit en eigener beweging een aangiltebiijet (wat iets anaers is dan een aanslag biljet toezenden. Alleen door het ontvangen van zo'n aangiftebiljet ontstaat de aangifteplicht, cLw.z. men is gehouden de van hem bly- kens dit biljet verlangde gegevens te verstrekken en het aangiftefor mulier, ingevuld en ondertekend, tydig terug te bezorgen - ook ais er by nader inzien geen aanslag be hoeft te woraen opgelegd. Dc In specteur is nL bevoegd aan ieder, cue hem goeddunkt een aangiftebil jet toe te zenden. De aangiftebujetten worden in de eerste maanden van het jaar aan de belastingplichtige toegezonden. Be hoort men in eerste instantie tot de i Spit. Spierpijn j De West-Duiste automobielindustrie gaat waarschijnlijk een moeilijke tijd tegemoet. De fabrikanten maken zich ernstige zorgen over hun afzet in bin. nen- en buitenland. Veie jaren lang kochten de Duitsers vrijwel uitslui tend een automobiel van Duits fabri kaat. Een buitenlands merk was een zeldzaamheid op de duitse verkeers weg. In sommige plaatsen kyut men nog verbaasd naar een grote Ford of 'n statige Chevrolet. Maar tegenwoordig rijden vele Duitsers in auto's van Frans of Italiaans fabrikaat, terwijl vermoedelijk ook spoedig de kleine Japanse wagens op de markt zuilen komen. De import van buitenlandse merken is overigens niet de enige oorzaak van de vermindering der binnenlandse af zet Zo langzamerhand dreigt west- Duitsland overzadigd te worden wat automobielen (in het bijzonder wat personenauto's) betreft, de gemiddelde autodichtheid van de bondsrepubliek ligt aanmerkelijk hoger dan die van de andere Europese landen. De ge middelde autodichtheid van steden ais Keulen, Frankfort, Duisburg en Dus- seldorf bedraagt bijvoorbeeld 1,4 in woner per autol Ais deze ontwikke ling zich voortzet, zuilen er straks in sommige Duitse 6teden meer auto's dan mensen zijn.... De moeilijkheid is verder, dat de ge middelde tondsburger al heel gauw genoeg heeft van zijn auto. Meestal verkoopt hij na een jaar de wagen al weer en dit heeft ten gevolge gehad, dat west-Duitsland thans opgescheept zit met duizenden voortreffelijke, voor hun tijd afgedankte voertuigen. De luxe, tweedehandswagens waren meestal voor een tamelijke lage prijs doorverkocht, maar verschillende ou dere typen zijn praktisch onverkoop baar. Van de Amerikanen hebben de Duitsers dan nu ook wel geleerd, dat de afzet van gebruikte voertuigen ten minste even belangrijk is als de ver koop van nieuwe wagens. „gelukkigen", aan wie zo'n biljet met wordt toegedacht, dan is men verplicht sch-, liteiyk om uitreiking van een aangiftebiljet te vragen en wei vóór 15 ju't iyö2 wat betreft de Inkomstenbelasting over het jaar 1961. Een dergelijk verzoek kan achterwege biy ven in het geval dat redely kerwys moet worden aan genomen, dat over een belasting jaar geen Inkomstenbelasting ver schuldigd is, m.aw. indieu men met aan de vereisten voor een aanslag voldoet iJUkurwaarde Ais (iDT;cve; op-rengst van de wo ning moe, worden opgegeven de genoten huurwaarde. Leze huur waarde is het bedrag, uat onder normale omstandigheden ais huur- som kan worden oedongen. Men moet dus in redeiykhcid bezien voor welke prijs men het woonnuis aan een willekeurige derde zou kunnen verhuren. Deze z.g. econo- miscne huurwaarde, uitgedrukt in een jaarbedrag, verineidt u ais in komen op het aangiftebiljet Vele belastingplichtigen volstaan met de huurwaarde aan te geven, zoals deze voorkomt op hun aan slagbiljet Personele Betasting, het- weik aanruerkciyk lager uitkomt De aanaaent zy er .op gevestigd, aat ae Wet op de Personele Beiasung andere maatstaven hanteert by net oepaien van de huurwaarde ais die welke geiden by de inkomstenbe lasting. Bpeciaai voor nieuwbouw woningen zal de Inspecteur (der Belastmgen de huurwaarde voor de Personele Beias'tuig in het algemeen met accepteren. Op de aldus vastgestelde huurwaar de mag la% vvoruen .afgeschreven'. Heelt men dus de nuurwaarde be- paard op b.v. l.outi,aan be- uraagt de aiscliryving 15 Vo van deze j i.ÜÖÜ,a us J 150,Dit laatste bedrag mag men in aftrek brengen, zouat f 850,resteert Na deze uiteenzetting rond enkele - voornamelijk formele - bepalin gen, ruif en wij Lu sen volgend arti kel de aftrekbare bedragen nader onder de loupe üemem JAC. BOOÏ, Belastingconsulent Boskoop (wordt vervolgd) De hoogste stuwdam ter weield is die van de elektrische centrale Granae- Dixence, waarvan het storten van het beton tnans b-tmdigd is, hetgeen met een kleine feesteiykncid gepaard ging. Dit mammoetwolk oevincn zich in ae Waiiiser Aipaen, n Zuia-Zv/iiseriana, op een hoogte van 25uü m boven ae zeespiegeL Reeds byna 30 jaar geieaen wera op dezclfae plaats een kunstma tig stuwmeer gemaakt, aat intussen met meer m de behoefte kon voor zien. Tien jaar geleden begon uien aus met de voorbereidende werkzaamhe den voor ae bouw van een nieuwe, iels lager gelegen stuwdam en tegelij ker tyu werd eau aanvang gemaakt met ae bouw van toevoergangen, waardoor het water uil verschillende zijdalen :iaar het nieuwe siuwbekken moej worden geleid. De watertoevoer van het Dixcnccnekkcn alleen zou na melijk niet voldoende zijn geweest om het geprojecteerde centrale te voeden- Het is nu haa< 6 jaar geleden, dat de eerste bak beton is gestort. De stuwdam is nu een enorm betonblok met een inhoud van bijna 6 miljoen m3, een hoogte van 285 meter, een breedte aan de basis van 198 m en van 15 m. aan de bovenzijde, als mede een lengte van bergwand tot bergwand van 748 m. Alleen geduren de de zomermaanden kon beton wor den gestort. Het kunstmatige meer van de Grande-Dicence, waarvan het ni veau boven de oude stuwdam staat, heeft een nuttige capaciteit van 400 miljoen m3 water. Daarmee worden twee elektrisch centrales - Fionnay en Nendaz - aangedreven, welke samen gemiddeld 1610 miljoen kWh stroom per jaar kunnen produceren, waarvan 1400 miljoen kWh winterenergle. Men verwacht dat het gehele werk in het voorjaar van 1965 gereed zal zijn. De beide elektrische centrales konden echter reeds ten dele in bedrijf wor den gesteld. Het eerstvc'gende spreekuur voor wo ningzoekenden zal worden gehouden op donderdag 18 jenesri 1962 van 7 tot 8 uur n.m. in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor sociale za ken (achter het seme-ratehuiS). H oor. apparaten C.mmA ZW1 iNTWfFCUT - iJMUItiEN - IN GOUDA GEVESTIGD KORTE TIENDEWEG 12 TEL 3033 KLEIWEG 108 TEL 60 33.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 3