Industrie is de toekomst voor Nederland €sso) PETROLEUM Kleuren canonade Behaaglijk warm] OLIEHANDEL G. P. LAMMERS FOTO SJAAK NOTEBOOM Laat u deze unieke kans niet ontglippen fxUo-Qine Sjaak Noteboom VoorraDgrswesren niet onverhoeds oprijden De avonturen van koning Puntbaard en de erkelens r~ „Bea heeft het pleit gewonnen ^m^rTCbir DONDERDAG 25 JANUARI 1961. Compensatie nodig voor vermindering van activiteit in dienster sector Algemeen wordt verwacht dat de industriële groei in ons land zich tijdens de tweede fase van de Euromarkt, welke zojuist is ingegaan, zal voortzetten zij het in een verzwakt tempo. Zakenmensen uit verschillende branches spréken reeds van op de plaats rust en van consolidatie van het bereikte. Uit andere hoeken klinken echter stemmen van een verdere stormachtige groei. Deze laat ste verwachting destilleert men dan weer uit de gang van zaken in de eigen bedrijfstak en voorts uit de wetenschap dat ons kostenpeil toch nog tot de laag ste behoort van de zes verbonden Europese landen in de E.E.G. Hoezeer er ook op aangedrongen wordt dat Nederland zijn open positie zowel naar het vasteland als naar de zeezijde moet behouden, het is aan geen twijfel onderhevig dat de keuze van Nederland om als loot aan de Europese stam te fungeren, een goede is geweest. Onze produktie en uitvoer zijn beide boven ver wachting gestegen, ook omdat zij een extra stimulans ontvingen uit de gunstige conjunctuur. PAGINA 2 In brede kring ia men van mening dat de expansie als gevolg van de gunst der tijden zijn hoogtepunt heeft be reikt en hier en daar de climax reeds is gepasseerd. In dit verband moeten wij de overproduktie zien, die in be paalde sectoren van de industrie waarneembaar is. Deze overproduktie kan zijn als een waarschuwing dat de betrokken bedrijfstak zich structureel nog niet in de nieuwe Europese ver houdingen heeft ingepast. Het is nl. niet mogelijk dat als gevolg van de Europese integratie alle takken van de industrie in Nederland zullen pro fiteren. In tegendeel, het is eerder te verwachten dat een deel van onze in dustrie het zwaarder zal krijgen te verduren dan voor het tot stand ko men van de E.E.G. In die hoek is het zaak om tot fusie9 en verregaande vormen van samenwerking te komen. Zelfs dat samengaan zal bepaalde be drijfstakken niet van een teruggaan en gedeeltelijke verdwijning redden. Andere takken van industrie, waar voor Nederland als vestigingsplaats uitermate geschikt is, zullen zich ver der uitbreiden. Zij zullen zich door de concurrerende landen niet van de Eüromarktonderzoek Door ons nog bestaande lage loon- en prijspeil kunnen wij nu in die secto ren concurrerend zijn, maar ook na onze huur-, loon- en prijsaanpassing die komt, kan ons kostenpeil zeker tot het gemiddelde in Europa gaan behoren en dat is zeer hoopgevend. Het zal voor 1962 een kwestie van nauwkeurig marktonderzoek zijn of 'n industrie zijn produktiecapacitelt via nieuwe investeringen nog moet uit breiden. Het geldt zeker niet in het algemeen, maar voor die bedrijven waar het sein op groen staat, moet 't met voortvarendheid en durf gebeu ren. Wij mogen niet achterop raken. Het is niet verontrustend dat de winstcijfers van een aantal bedrijven teruglopen. Dit is in de eerste plaats een kwestie van achterstand in be vrediging van de snel gestegen vraag. De produktiecapaciteit kon niet snel genoeg worden opgevoerd en er heeft zich een gebrek aan arbeidskracht Natuurlijk een oliehaard gestookt met... MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Noordeinde 70 - Waddinxvoon doen gelden. Op iets langere termijn zal die geslonken winstcapaciteit weer kunnen worden ingehaald om drie re denen. Onze kapitaal-, iikwiditeits- en rentepositie is voldoende en passend om verdere investeringen mogelijk te maken. De achterstand op de arbeids markt zullen wij of gedeeltelijk of ge heel inlopen wanneer in de eerstko mende jaren de grote na-oorlogse ge boortegolf de produktieve jaren be reikt. Vervolgens zal de binnenlandse vraag nog stijgen omdat wij in eigen land nog een welvaartsachterstand in consumptie hebben, vergeleken met andere landen. Industrie hoofdzaak Ziende naar onze export toekomst is deze niet ongunstig. In het Europa van de zes krijgen wij 6teeds meer voet aan de grond. In het verleden hebben wij steeds goede contacten gehad in Engeland, de V.S. en andere overzeese 'landen. Wanneer deze zich in hun tariefspolitiek gaan aanpassen bij het Europese verlagingspeil liggen daar voor ons nieuwe kansen. De snelle verbetering van de economische activiteit in Frankrijk en Italië, die zich nu openbaart is hoopvol in dit land. In die landen bestond er im mers een achterstand in de outillage van de industrie. Nu die achterstand wordt ingehaald, blijkt er ruim afzet gebied te zijn. De vermeerdering van de welvaart in die landen zal ons evenmin windeieren leggen. De ver traging van de landbouwintegratie in Brussel moge geen verheffend beeld zijn geweest, de wijze waarop het so ciaal-economisch driemanschap uit onze regering met energie de impasse trachtte te doorbreken, bewijst onze vaste wil om de Europese eenheid verder uit te bouwen. Hoewei onze boeren en tuinders te Brussel ferm zijn verdedigd, zal het toch niet zijn te voorkomen dat in een verdere toe komst onze agrarische belangen on dergeschikt worden gemaakt aan de industriële. Bakens verzet De voortgaande inkrimping van onze positie in het verre oosten en de aan tasting van onze transportbelangen door acties die tegen onze scheep- en luchtvaart gericht zijn, bewijzen dat wij op het terrein van de internatio nale handel en dienstverlening bezig zijn veren te laten. Wij zullen daar voor compensatie kunnen vinden in de industrie mits wij daar tijdig de bakens voor verzetten. Pas in een la ter stadium zal onze historische po sitie als markplaats in de wereld weer toonaangevend worden, wanneer de explosieve toestand in de oostelij ke helft van de wereld meer een even wicht heeft presenteert u een zeldzaam mooie kleuren-dia avond met illustra tieve muziek en gesproken commentaar op woensdagavond 31 januari 1962 om precies 8 uur in het HERV. WIJKGEBOUW aan de Esdoornlaan. Bestaande uit de volgende onderdelen: 1. „Muziek spreekt boekdelen", een dia-serie van het draai-orgel „De Turk" met origineel geluid. 2. „CANON" Camera's met toelichting. 3. „CAMARQUE", een grootse reportage van dit zeer interessante deel van de Rhöne-delta in Amd-r rankrijk, waar men naast flamingo's, wilde paarden en stieren en rijstcultuur ook zeer veel resten uit de tijd der Romeinen kan aantreffen. 4. Pauze, waarin er gelegenheid is met de 'CANON' Cameras nader kennis te maken. 5. „AARDEWERKEN", een serie opnamen bij een pottenbakker, waarin de schoonheid van het handwerk tot zyn recht komt. 6. „TECHNIEK EXPRESSIE KLEUR", een surrea listische beschouwing van de techniek met onge- mediumm<Kfeui^'leden 611 toepassingen van het en haal zo spoedig mogelijk een GRATIS toegangs bewijs bij ons aan de zaak. in het hart van de „Passage?91 KERKWEG 143, TELEFOON 2477 Een prachtige kans voor iedere weg gebruiker om mee te helpen die on gelukken te voorkomen. De rijder met stijl weet, hoe te handelen in voor- rangssituatdes: hij nadert de voorrangsweg in zo danig tempo, dat het verkeer op die weg niet de indruk krijgt: ,Die rijdt door"; hij stelt zich zodanig op, dat ook het langzame verkeer op de voor- rangsweg plaats heeft om door te gaan; hij waagt niets, als er een auto komt aanrijden waarvan hij de snelheid moeilijk kan taxeren; hij zorgt voor schone (zij)ruiten en goed zicht; hij vertrouwt niet alleen op z'n medepassagier die zegt het kan; hij gaat niet naast andere wach tende auto's en in het uitzichts- veld van andere bestuurders staan; hij rijdt als dat kan kwiek de voorrangsweg op. Het Verbond voor Veiilg Verkeer is van mening, dat iedere weggebruiker mee kan helpen eigen en andermans veiligheid op de weg te vergroten: door bij het een voorrangsweg oprij den blijk te geven van inzicht, ge duld ènsportiviteit. txouwe-Kijders hielden feestavond De motor-, auto- en bromfietsolub de Gouwe Rijders hield vorige week in het R- K. Verenigingsgebouw aan de Burg. Trooststraat een feestavond. De jubileumrevue „Door het dolle heen" van het gezelschap de Speeldoos zorg de voor een echt feestelijke stemming Overigens kan de snelle welvaarts vermeerdering in west-Europa nog merkwaardige gevolgen hebben voor de verhouding van dit deel van de wereld tot Rusland en zijn eatelieten. De bestaande gedeeltelijke economi sche afsluiting van dit deel van het continent zal niet altijd op dezelfde wijze voortduren. Eventuele verbete ring in de betrekkingen met landen achter het ijzeren gordijn zal ons ook in de eerste plaats op industrieel ge bied ten goede kunnen komen. Daar om ia Nederland aangewezen op ver sterking van zijn positie als Europese industrieland. Voorrangsongelukken behoeven eigen lijk - zoals 80V» van alle verkeerson gelukken - niet te gebeuren. Want onder welke omstandigheden ook, al tijd Is het in laatste instantie de weg gebruiker zelf die - wanneer zijn pad dat van een ander kruist - een beslis sing neemt. Voorrangssituaties vragen verstandige beslissingen. Voor die be slissingen is het nodig dat iedereen de regels en de situaties waarin hij ze moet toepassen kent. Aan dat laatste ontbreekt het nog wel eens. Dat wij zen de cijfers uit die aangeven waar - blijkens een duits onderzoek van 145.000 verkeersongelukken - voor- rangsongelnkken gebeuren ^ti^et oprijden van een voorrangsweg bij afslaan zonder voorrang te geven aan rechtdoorgaand verkeer op de zelfde weg 4O,90/o; niet stoppen 'bij een stopkruising 8,6 op verkeerspleinen 1,3*/». Het Verbond voor Veilig Verkeer doet in het kader van zijn eerste kernthe ma-actie 1962 een beroep op iedere Nederlandse weggebruiker om - met genoemde cijfers voor ogen - extra voorzichtigheid te betrachten in alle voorrangssituaties, maar voor bij het oprijden van een voorrangsweg. Want ook hier te lande gebeuren daarmee de meeste (voorrangs)ongelukken. Lezing over Spanje voor 2WCVJB Voor de Ned. Christenvrouwenbond, afdeling Waddjnxveen hield me juf. Doyenne vorige wtek een lezing over een reis en verblijf in Spanje. In haar voordracht, die werd geïllustreerd met dia's en film, vertelde mejuf. Doyen ne over de grote problemen van de protestantse bevolking in dit katho lieke land. Nog steeds mogen de pro testanten hun preken niet in het openbaar houden. Zij houden hun ge heime bijeenkomsten dan ook in schu ren of zo maar in de openlucht. De armoede onder deze bevolkings groep in het toch niet rijke Spanje is bijzonder groot. Uitvoering Concordia Het fanfarecorps Concordia, onder leiding van zijn dirigent, de heer P. C. van Uffelen, geeft op 9 februari in het Geref. Verenigingsgebouw ©en uitvoering. Voor de pauze concer teert het fanfarecorps, terwijl tevens het jeugdorkest voor het voetlicht treedt. De toneelgroep van Concordia brengt na de pauze een toneelspel in vier 'bedrijven, getiteld „Stenen voor brood" naar een radiohoorspel van G. A. Romburg door F J. Rostink. zeemeermin Kantoormachinehandel Boskoop - Telefoon (01727)-3260 Alleen de beste merken ERKELENS betekent service Vraagt vrijblijvend demonstratie FEUILLETON aoor Henk van Heeswi|k HOOFDSTUK 24, nr. 37. De heer Wimmers keek Bea gering schattend aan en zei: „Juffrouw ik maak me nooit ergens zorgen over Ik ben altijd en onder alle omstandig heden mezelf. Hij keek eens rond. „Is dit in de toe komst mijn kamer?", vroeg hij. „Als u tenminste benoemd wordt, ja" „O, daar twijfel ik geen moment aan" beweerde de heer Wimmers. „Ik heb voldoende capaciteiten voor een dorpsschooltje. Maar die kamer is me te klein.Die moet groter worden. Maar dat maak ik ter zijner tijd wel in orde". Bea keek hem van onder haar oog wimpers aan. Een zelfverzekerd man netje, dacht ze. Zal op deze manier niet veel kans maken. „Waar wachten we op, juffrouw?" Bea zuchtte en stond op. „Ja waar wachten we eigenlijk op..:" De heer Wimmers doceerde twee maal drie kwartier en keek toen triomfan telijk naar de bestuursleden en het waarnemend hoofd. „Ik geloof wel dat de kinderen mij begrepen hebben," zei hij, zijn wenkbrauwen optrekkend. „Ze hingen de laatste minuten aan mijn lippen. Werkelijk. Sangelaar nam het woord.„Mieneer u krijgt nog wel bericht van ons." De heer Wimmers wuifde met zijn hand. Och,"zei (hij op autoritaire toon, „ik blijf ia het dorp lunchen en daar na ga ik op mijn gemak eens de om geving verkennen. Beslist u straks maar tezamen, dan kom ik om een uur of twee wel even langs om verdere details te bespreken." Bea keek eens naar Sangelaar en had meteen door, dat deze het zelfver zekerde mannetje niet moest. „U knjgt wel bericht," herhaalde hij en daarna keerde hij zich om en liep het lokaal uit, zonder verder nog een woord te spreken. De andere bestuurs leden volgden hem op de voet. Wimmers keek het negental verbaasd na. „Een stelletje onbeschofte boeren hier, dat schoolbestuur," was zijn oordeel. Daar zullen wij verandering in moeten brengen." Bea zweeg wijselijk en wachtte tot de heer Wimmers haar een slap handje gaf en vertrokken was. Ze keek op haar horloge: al bij twaalven. Vlug naar huis, want ze moest nu zelf voor haar eten zorgen. Ze liep naar het spreekkamertje om haar regenmantel te halen want het had de hele morgen al gedreigd. Toen ze de deur opende, zag ze dat er ie mand in het vertrek stond, met de rug naar haar toe. De man keek uit het raam naar buiten, naar de vertrekken de Wimmers. De tweede candidaat, dacht ze.- Be slist niet te laat „Meneer," begon ze, „bent u niet een b^tje maar de woorden bestierven haar in de mond, toen de man zich omgedraaid had en haar lachend aankeek. ,,Joop riep ze uit. „Jij hier?" Hoe kom jij in Elshoven verzeild?" „O, Ik weet dat ik een .beetje aan de vroege kant ben, maar die treinenloop naar hier ia zo eigenaardig, hè Ik dacht: beter te vroeg dan te laat." Bea keek hem verwonderd aan. Toen begreep ze het en zakte op een stoel neer. Ze opende haar mond en schudde haar hoofd. »Neeprevelde ze. Dat was echt m'n 'bedoeling niet. Met een paar stappen was hij bij haar „Goeie. Bea, deed ik je zo schrikken Ik wilde je verrassen Ze zat nog steeds sprakeloos op haar stoel en het eerste wat in haar ge dachte schoot was: Nu begint de narig heid opnieuw. Eindelijk vermande ze zich en vroeg: „Waarom heb je naar hier gesollici teerd?" Hij haalde lachend de schouders op. „Och, ik had vernomen, dat je nog steeds hier was en ik dacht zo: Als Bea het er uit kan houden, dan kan ik Tja. en dat kwam nu allemaal door die Prins Kwalletje Waar hij maar liep, bracht hij verdriet! Dat is erg hoor om zo'n prins in je land te hebben. Nadat hij de slak pijn heeft gedaan, liep hij verder, op zoek naar nieuwe slacht offers. „Kom mee, kom alsjeblieft gauw mee" fluisterde moedervis tegen 'haar kindertjes; „daar is die apekop van een prins. Hij mag ons niet zien! En ze zwom met een heel verschrikte uitdrukking op haar vissegezidlit vlug door een poort in de rotsen weg. Eindelijk zag prins Kwalletje iemand die hij oh zo graag wilde plagen. Prin ses Blondje. De prinses was aan het bloemen plukken, mooie zeewier en prachtige anamonen en lette op niemand. Na een poosje werd ze moe. „He Ik zou wel een uurtje willen slapen" zei ze tegen zchzelf. En kijk daar eens! In die grote schelp is een heerlijk rustig plekje. Ze liep er heen. Hm, dacht ze, daar pas ik precies in, als ik mijn staart maar een beete joptrek. En dus ging ze lekker 'liggen. Nee, ze had de kwade prins helemaal niet ontdekt. Hij had zich verstopt gehouden tot ze haar ogen dicht had. En nu kwam hij pasje voor pasje tevoorschijn. Doodstil dichterbij dat ook. Bovendien: ik wil ook wel nemend hoofd.' eens hoofd worden. Ik heb de hoofd- Hij keek haar verschrikt aan. „Wat?" akte en ben bijna dertig jaar. Mag ik Ze genoot van zijn verbijstering. „Ja, ook eens een kans hebben?' „Maar waarom juist hier?" „Snap jij dat dan niet, Bea?" Ze zuchtte en stond op. "Kom maar met me mee, mijnheer, Ik moet nog eten. Hier kunnen we niet blijven tot half twee. Ik woon vlakbij, tien minu ten lopen." In haar huisje begon ze bedrijvig het eten klaar te maken, terwijl Joop in een stoel bij het raam was gaan zitten Hem ben je ontvlucht, Bea, en hier had je rust. Nu komt hij die rust weer verstoren. Tijdens de maaltijd sprak Joop hon- meneer de Bie jk ben hier nemend hoofd. En als het aan mij ligt word je hier niet benoemd." Hoofdschuddend staarde hij het meisje aan. „Dat is niet erg aardig, Bea," zei hij zacht. „Heb je een hekel aan me?" Ze kneep de sigaret uit en stond op. Terwijl ze door de kamer liep, ant woordde ze: „Dat is t' juist, mispunt omdat ik geen hekel aan je 'heb. Ik mag je graag, maar ik wil hier niet de zelfde toestand hebben als in Amster dam. Jij hebt drommels goed begrepen waarom ik indertijd: wegging, jonge man. Al hebben we daarover nooit derduit .Vertelde van haar vroegere gesproken. Hier ben ik weer mezelf school en van zijn familie. Maar Bea geworden. Hier heb ik rust gekregen, luisterde maar met een half oor. Ik heb dit dorp leren liefhebben de, Toen ze gegeten hadden en hij had 'mensen, de kinderen, met al hun ge- meegeholpen met de afwas z,aten ze breken en fouten. Het bevalt me hier tegenover elkaar en rookten een siga ret. Bea keek hem met half dichte ogen aan en zei: „Je hebt hier geen schijn van kan.s" Joop keek haar verschrikt aan „Waar om niet, Bea?" „Omdat ik je hier niet wil hebben daarom. Waarom blijf je niet in Am- sterdam? Waarom solliciteer je niet zijn ook onveranderd. Ik vind je naar andere scholen Er zijn er tien- aardige vent, maar op een afstand, taljen, die onderwijskrachten nodig Een 'heel 'behoorlijke afstand. Ik ben hebben, maar Joop de Bie moet uit— Baarn nog niet vergeten en mijn divan uitstekend. Waarom wil je me hier wegjagen?" „Goeie, Bea, daar is geen sprake van" „Dat kon je weten, Joop de Bie. Jij en ik samen op een school, dat gaat niet. Ik ken jouw gevoelens ten op ziohte van mij en die zullen wel het zelfde gebleven zijn. Wel, de mijne •gerekend naar Elshoven solliciteren. Het stomste, wat je doen kunt." Joop keek haar geamuseerd aan. „Je zei: omdat ik jehier niet wil heb ben. Bezit jij zoveel invloed bij het be stuur?" Bea keek 'hem van terzijde aan en tipte de as van haar sigaret. „Ja ,dat heb ik inderdaad. Ik ben momenteel waar- hier, die toen in Amsterdam stond, evenmin. Ik geloof, dat ik duidelijk genoeg hen,nietwaar? Ik wou, dat ik je kon haten Joop de Bie was nu werkelijk ge schrokken. Langzaam stond hij op en liep naar de deur. Hij keek een ogen blik naar het meisje, dat door het raam naar buiten stond te kijken „Dit dit had ik niet verwacht, Bea. Ik dacht ze zal wel blij zijn, als ze haar vroegere collega weer ziet. En hetzal een verassing voor haar zijn, als ze merkt, dat ik sollici teer naar de vacature van hoofd. En nu dit sorry, Bea dat was niet mijn bedoeling. Ik ga dan maar weer. Zeg maar dat ik er van af zie Maar Bea was met een paar sprongen bij de deur en ging er met de rug voorstaan. „Zo zijn jullie mannen.hè?" De weg van de minste weerstand Als ze op hun lange teentjes getrapt zijn de 'beledigde onschuld spelen. Mooie meneer ben jij, hoorSmeer 'm dan maar, held-op-sokken, en laat mij over aan de genade van die zelf verzekerde meneer Wimmers, die denkt, dat hij zijn benoeming al in de zak 'heeft „Wimmers?" Bea zuchtte en liet haar handen la'n.gg zich heen vallen. Ze keek naar de punten van haar schoenen en zei: „Vanmorgen is er al iemand geweest om proefles te geven. Een draak van een vent. En als jij niet komt, komt hij. Dan ben ik helemaal opgelaten.." „Nu jabegon De Bie, maar Bea keek hem met vlammende ogen aan. „Jij gaat vanmiddag mee naar school en geeft je proefles. Bij al die negen leden van het bestuur en ik er bij om je op je vingers te kijken! En ik zal je op je vingers kijken! Ik zal je zo zenuwachtig maken „Goeie, Beadan begin ik er maar liever niet aan „Btihneflber, beste jongen?" spotte ze terwijl ze om hem heen liep. (wordt vervolgd)

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2