Weekblad voor Waddinxveen van Eeuwen Door samenwerking komt veel tot stand Onafhankelijk nieuwsblad NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER: Financiën Raailiverg'adering: in teken van onderwijs Tweede bijeenkomst van Arjos Chr. vakbeweging Feestavond Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen 17e JAARGANG - Nr. 866 Verschijnt elke donderdag Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 et per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962. Onderwijsdorpshuis en bibliotheek vragen bijzondere aandacht Het nieuwe jaar was alweer vijfentwintig dagen oud, toen burgemeester C. A. van der Hooft tijdens de vorige week gehouden raadsvergadering zijn traditionele nieuwjaarsrede uitsprak, waarin hij terugblikte op hetgeen in 1961 tot stand kwam en tevens het oog op de toekomst richtte. De snelle groei van de gemeente en de daarmede samenhangende plannen spraken duidelijk uit zijn rede, die voor de toehoorders illustreerde, dat B. W. gezamenlijk met de gemeenteraad er naar streven alle redelijke en nood zakelijke wensen voor onze kleine gemeenschap zo spoedig mogelijk te kunnen realiseren. In de aanvang van zijn rede her dacht burgemeester Van der Hooft het vorig jaar overleden raadslid, de heer C. E. G. Okkerse en de oud secretaris van Waddinxveen, de heer A. Kreupeling, die in de laat ste maand van 1961 overleed. Het eerste punt van de nieuwjaars toespraak betrof de financiële zorg- gen van onze gemeente. Volgens de burgemeester kan deze week de beschikking van de minister tege moet worden gezien, waarbij aan Waddinxveen voor de jaren 1960 tot en met 1964 uit de zgn. gulden- pot per jaar een bedrag van totaal 186.500,zal worden uitgekeerd. „Dat dit bedrag ongeveer 25.000 minder is dan u in december werd medegedeeld, wordt verklaard door dat Waddinxveen de grootste bij zondere bijdrage kreeg, die kon worden gegeven, terwijl by de sluiting van de gelegenheid tot aan vragen nog enige urgente gevallen uit andere gemeenten moesten wor den gehonoreerd" aldus de heer Van der Hooft. Ten aanzien van de nog uit te voeren werken maakte spreker speciaal melding van het feit, dat goedkeuring voor de dem ping van de Kerkwegvaart tussen overweg en Oranjelaan zeer binnen kort kan worden verwacht. Voorts zal komende maand de doortrek king van de Stationsstraat naar de Zuidkade met de daarbij behorende rioleringswerken in uitvoering wor den genomen. Met een gevoel van tevredenheid kon de burgemeester vaststellen, dat het zg. vijfjaren plan, dat in april 1960 werd vast gesteld, nauwkeurig wordt gevolgd. Over de woningbouw betoonde spr. zich bijzonder tevreden, omdat de toewijzing van woningwet- en pre miewoningen zowel voor 1961 als voor dit jaar de verwachtingen overtrof. Vooral een tekort aan bouwstenen en beschikbare arbeidskrachten is er oorzaak van geweest, dat niet alle in aanbouw genomen woningen in 1961 gereed kwamen. Als dat wel zo was geweest, dan zou het aantal inwoners zeker boven de twaalfduizend zijn gestegen. On danks alle bouwactiviteit nam het aantal woningzoekenden in 1961 toe met 76. Aan de krotopruming zal dit jaar volgens de burgemeester zeer bijzondere aandacht worden besteed. Bij de gemeentebedrijven was het een belangrijke verbetering dat alle gaslantaarns door elektrische straat verlichting werden vervangen. De gasprijs is in feite omlaag gegaan met ongeveer tien procent, doordat het van Gouda betrokken gas een belangrijk hogere calorische waarde heeft. Ook de stroomvoorziening wordt steeds beter geregeld. Sprekende over het vervoer merkte burgemeester Van der Hooft op, dat het jammer was, dat de Neder- landsche Spoorwegen door interne moeilijkheden waren gedwongen de in 1961 begonnen halfuurdien sten die een zoveel betere verbin ding gaven met de grote steden, weer in te trekken. Zeer tevreden betoonde hij zich over de dienst verlening van Citosa, waarbij hij opmerkte dat de verbetering van de Noordkade er mogelijk volgend jaar toe kan leiden dat de Citosa door de Oranjewijk gaat rijden. Nieuwe scholen Dat de gemeente de laatste jaren ten behoeve van het onderwijs gro te financiële offers heeft gebracht illustreerde spreker met enkele cij fers. De investeringen voor het openbaar lager onderwijs bedroe- g?.n U3.774,terwijl voor het bijzonder onderwijs een bedrag van 168.715 werd uitgegeven. Maar tevreden kan men nog niet zijn. „De Julianaschool aan de Kerkweg voldoet beslist niet meer aan de elementaire eisen voor een goede school. Ons college heeft alle aan dacht voor een nieuwe school en heeft er bij de minister al Hij achtte het een teleurstelling, dat het afgelopen jaar nog niet met de bouw van één of meer kleuter scholen was begonnen. Deze zaak wordt ieder jaar dringender. „Maar en dat moet gezegd, het is evenzeer de schuld van de schoolbesturen als van het gemeentebestuur, dat te laat met het aanvragen van de no dige urgenties is begonnen" zo zei- de de heer Van der Hooft. „Er zijn echter redenen om aan te nemen, dat binnenkort althans met de bouw van één school kan worden begonnen. De uitbreiding van de gemeente vereist de grootste aan dacht van het gemeentebestuur, ook voor het onderwijs. Eigen haan koning „Nauw met het onderwys verbon den is de lectuurvoorziening. Ik hoop van ganser harte, dat na aller lei verwarrende en verwarring stichtende berichten aan het college van B. W. en de raad, er een goede oplossing gevonden wordt om alle inwoners te betrekken bij een goede lectuurvoorziening. De mo gelijkheid daartoe bestaat als men maar begrip kan opbrengen voor elkaar en niet steeds eigen haan koning laat kraaien. Men zoekt naar een oplossing bij mensen, die vele fraaie woorden gebruiken maar geen oplossing weten en ver zuimt daarheen te gaan, waar naast het goede woord ook de daad wordt gesteld" zo sprak burgemeester Van der Hooft vermanend. „Een goede plaats voor een uitleenbibli otheek en hopelijk ook later een leeszaal, zou gevonden kunnen wor den in een verenigingslokaal voor algemene doeleinden, in de volks mond het „Dorpshuis" genaamd. Dat er zalen nodig zijn behoef ik niemand te vertellen. Dat wij een algemeen zalencomplex samen moe ten bouwen staat als een paal bo ven water. Ik hoop van ganser har te, dat deze gedachte ingang zal -vinden bij ons volk en er spoedig met de bouw van een dorpshuis zal kunnen worden begonnen. Bejaardentehuis Minder pessimistisch was de burge meester over de totstandkoming van het bejaardentehuis. Er is vol gens hem veel, misschien te veel tijd nodig geweest om de kerken, die uitgenodigd waren de bestuurs zetels in de bejaardenstichting te verdelen, tot elkaar te brengen. Een speciaal woord van dank richt te de burgemeester in dit verband WIJNHANDEL SLIJTERIJ sinds (1821) k ZUIDKADE 3 TELEFOON 2105 j tot de bemiddelaar en gemachtigde van het college van B. W„ de heer De Boer, adjunct-directeur van de Stichting voor Maatschappelijk Opbouwwerk te 's-Gravenhage. De markt is naar de mening van de burgemeester goed ontvangen, ter wijl de koopavond voor de meeste middenstanders vruchten heeft af geworpen. Hij hoopte dat men in Waddinxveen door een geleidelijke vervroeging van het sluitingsuur op zaterdag tot een vrije zaterdagmiddag voor de middenstanders zou kunnen komen. Te veel is men echter nog bereid om na sluitingstijd te blijven ver kopen uit angst voor klantenverlies. In dit verband bepleitte de burge meester een betere en bredere Sprekende over het verkeer her haalde spreker de noodzaak te ko men tot de aanleg van een nieuwe verbinding met Rijksweg 12 paral lel aan de Bloksweg. Hierover is kort geleden opnieuw overleg ge weest met een hoofdambtenaar van de provincie. Ook hoopte hij binnen kort op plannen voor een betere aansluiting op Rijksweg 3 via de Kanaaldijk. De goedkeuring van de verbreding van de Kanaaldijk tot de Sniepweg is binnenkort te ver wachten. De Rijkspolitie in Waddinxveen werkt nog steeds met een tekort van vier man, die zeer veel werk moet verrichten. In dit verband herinnerde spreker alleen al aan het snel toenemende aantal onge vallen. In 1959 waren dat er 155 en vorig jaar was dit reeds 205, een toename dus met dertig procent Minder forensen De brandweer, die in 1961 22 maal werd gealarmeerd, waaronder maar eenmaal voor een flinke brand, hoopt vóór 1 maart de beschikking te hebben over een nieuwe auto spuit, die ook het blussen met een zg. nevelstraal mogelijk zal maken. Na enkele woorden te hebben ge wijd aan de raadhuisplannen merk te spreker op, dat de tuinbouw in 1961 meer dan gewone belangstel ling in deze gemeente heeft gekre gen. Voor de bewoners langs de Henegouwerweg en omgeving van Emmastraat en Prins Hendrikstraat komt er binnenkort een sportveldje dat speciaal de jeugd veel genoegen, zal kunnen schenken. Een buurt- bestuur zal het veldje gaan beheren. Met dankbaarheid wees de heer Van der Hooft op het feit, dat de industrie bereid is gevonden voor eigen mensen woningen te gaan bouwen. Terwijl in 1958 en 1959 een groot aantal woningen door forensen werd bezet, ging vorig jaar 85% van de huizen naar eco nomisch aan Waddinxveen gebon den inwoners. Het college büjfit echter vah mening, dat het foren sisme niet mag worden tegengegaan en bindt zich dan ook niet aan het genoemde percentage. De Rijks dienst voor 't Nationaal Plan is op het ogenblik zelf een onderzoek begonnen naar het forensisme in Waddinxveen. Ook het probleem van de sloten- schouw kwam aan de orde. On danks de veroordelingen die het afgelopen jaar werden uitgesproken is het college nog niet met de gang van zaken tevreden. Een verorde ning is thans in voorbereiding, waar in staat dat de gemeente de sloten zal baggeren en de eigenaren zal aanslaan in een rioolbelasting. In 1961 besloot de Waddinxveense raad in verband met de verschil lende uitbreidingsplannen tot aan koop van niet minder dan 46.12.68 hectaren grond ter waarde van bij na driekwart miljoen gulden. Er zal in totaal nog 93 hectaren moeten worden aangekocht. Bijna de helft daarvan is gelegen in het recreatie plan 't Weegje. Nu daarvoor een bestemmingsplan gereed is, dient met de realisering ervan zo spoedig mogelijk te worden begonnen, voor al omdat het jaren duurt, alvorens de beplanting enig effect sorteert Wijsheid Ik heb over uw hoofden heen ons volk willen bereiken om te laten horen, wat door samenwerken tot stand kan worden gebracht" zo zeide de burgemeester aan het ein- van zijn toespraak. „Door de botsing van meningen, door de opbouwende kritiek, door samenwerking in de raad is een goede uitkomst altijd zeker. Om die botsing van menin gen mogelijk te maken kwam de gemeenteraad in 1961 vijftien maal bijeen om 270 agendapunten te be handelen. De behoeften van de samenleving zijn veelvuldig. Zij, die geroepen zijn aan de ordening van het maatschappelijk leven mede te werken en daaraan leiding te ge ven, hebben het niet gemakkelijk. Daartoe zijn wijsheid, genegenheid, moed en rechtvaardigheid nodig" aldus besloot burgemeester Van der Hooft zijn nieuwjaarstoespraak tot de raadsleden van Waddinxveen Oprichting openbare Ulo-school kreeg goedkeuring De eerste raadsvergadering van 1962 stond vorige week in het teken van het onderwijs. Een belangrijke beslissing was uiteraard de stichting van een openbare Ulo-school in Waddinxveen, die op 1 september a.s. reeds met een eerste klas zal kunnen starten. Daarmede zal Waddinx veen een tweede Ulo-school rijk zijn, waardoor de onderwijsmogelijk heden in deze gemeente wederom een aanzienlijke uitbreiding hebben ondergaan. Kooijman (SGP) nog op, dat het gemeentebestuur enkele jaren ge leden weinig voordeel zag in de stichting van een hervormde Ulo. Volgens burgemeester Van der Hooft ging het toen echter om twee vrijwel gelijk gerichte scholen. De betrokken belangengroepen moes ten elkaar vinden. Sprekende over de openbare Ulo zeide de voorzit ter, dat hij hoopte dat er een nieuw gebouw voor deze school zou zijn op het tijdstip dat een vierde klasse zou worden gevormd. Over de voor lopige huisvesting kon hij op dit .ogenblik nog geen mededling doen. Door een krediet toe te staan van 790.000 ging de raad akkoord met de uitbreiding van de rioolwaterzui veringsinstallatie, waardoor de ca paciteit bijna wordt verdrievou digd. De padvinders van de Pieter Maritzgroep, die hun clubhuis moe ten verplaatsen, kregen van de raad een financiële steun van niet min der dan elfduizend gulden, tenein de op het nieuw toegewezen ter rein in de Oranjewijk een ander gebouw te kunnen stichten. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ver leende de raad eervol ontslag aan de directeur van de gemeentebe drijven, de heer H. Schutte, die de gemeentedienst op 1 maart gaat verlaten. De heer A. C. Kraneveld werd benoemd tot directeur van De andere onderwerpen die het on derwijs betroffen waren o.m. de benoeming van een onderwijzer en de verbouwing van de Hervormde school aan de Onderweg. Na ver scheidene verzoeken tot de mnister van defensie te hebben gericht, is nu eindelijk per 1 maart a.s. ver vroegd verlof verleend uit de mili taire dienst aan de heer W. F. Overduin uit Den Haag, die thans kon worden benoemd tot opvolger van de heer H. J. C. de Jong, on derwijzer aan de Jan Ligthartschool Ten behoeve van de Ned. Hervorm de school ging de raad akkoord met een krediet ten bedrage van 79.000. nodig voor tal van verbe teringen aan de school. Ook kon de raad zich verenigen met het voor stel van B. en W. de schooljeugd ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijke Paar een herinneringstegel aan te bieden, waarvoor 2070 werd ge voteerd. Ook was de raad bereid 9600 uit te trekken voor de ver betering van het hek langs de speelplaats van de school aan de Onderweg. Over vier jaar gebouw voor Ulo Bij de discussie over de openbare Ulo-school merkte de heer H. C. openbare werken en tevens tot di recteur van de gemeentebedrijven, terwijl de heer G. van der Krans de titel kreeg van hoofdboekhouder kassier van de tak van dienst voor openbare werken van het gas-, wa terleiding- en elektriciteitsbedrijf en van het grondbedrijf. Grondaankopen In verband met het doortrekken van de Juliana van Stolberglaan naar de Kerkweg besloot de raad aan de Kerkweg eigendommen aan te kopen van de heer L. C. Verzij den, die in de nabije toekomst zul len worden gesloopt. Eveneens in verband met de doortrekking van de Juliana van Stolberglaan moest de raad besluiten tot het voeren van een rechtsgeding, teneinde gronden te kunnen onteigenen van de heer T. Sluijs. In de Oost polder in Schieland besloot de raad tot aankoop van gronden met bij behorende bedrijfswoning van de heer H. Gerts. Voorts moest de raad een eerder verleend krediet inzake de aanstel ling van een concierge voor de bei de openbare lagere scholen weer intrekken, omdat Gedeputeerde Staten dit voorstel uit financiële overwegingen niet aanvaardbaar achtten. De verbouwing van de kantoorruimten van de dienst voor openbare werken aan de Henegou werweg kon niet de goedkeuring krijgen van mevrouw F. T. van der Torren-Veendorp (WD). Zij stem de tegen het voorstel, omdat naar haar mening eerst het reorganisatie rapport voor deze dienst moet wor den afgewacht. Volgens de heer P. Lips (PvdA) is ook deze verbou wing weer een lapmiddel en wordt de huisvesting van het personeel er niet veel beter op. Tenslotte besloot de raad nog tot het verstrekken van bouw- en grondvoorschotten ten behoeve van de woningwetbouw en ging men akkoord met de verho ging van het krediet voor de aan schaffing van een nieuwe brand weerauto met een bedrag van 11,885. Bij de rondvraag wilde de heer Kooijman nadere informaties heb ben over de sluiting van de textiel winkels op een bepaalde middag. De voorzitter wees er op, dat deze zaak niet eerder zal worden behan deld, dan nadat enkele betrokkenen de beleefdheid zullen hebben ge nomen te antwoorden op enkele herhaalde malen door B. en W. ge stelde vragen. bij de jeugd Politieke interesse In het Hervormd Wijkgebouw aan de Esdoornlaan sprak vorige week voor de pas heropgerichte afdeling Waddinxveen van Arjos de heer H. van Weelden, lid van het hoofd bestuur van de afd. Zuid-Holland van de Anti-Revolutionaire Jonge ren Studieclubs. „Wat doen we" was het onderwerp van zijn voor dracht. Spreker wees erop, dat de politieke belangstelling van de jeugd sterk verminderd. De politieke vraagstuk ken worden steeds ingewikkelder en eisen veel studie. Op deze studie legt Arjos zich speciaal toe. Ook sprak de heer Van Weelden over de christelijke-soeiale problemen van ons huidige Europa, waarbij hij suggereerde het Christendom als ideologie te stellen tegenover het communisme. Hij pleitte voor hulp aan de onderontwikkelde gebieden en betoonde in dit verband een Tijdens de vorige week ge houden raadsvergadering konden de raadsleden een nog betere indruk krijgen van het nieuwe Waddinxveense raadhuis, waarvoor de plan nen thans verder door het architectenbureau van P. D. Stuurman worden uitgewerkt. Na de tekeningen, die al eer der waren getoond, was er nu een maquette gereed ge komen, die een drie-dimen sionale indruk gaf van het bouwwerk dat aan de Pette- plas zal moeten verrijzen. (Foto Sjaak Noteboom). De Chr. Nationale Vakbeweging, afdeling Waddinxveen, hield don derdagavond in het Verenigingsge bouw aan de Stationsstraat een feestavond met medewerking van de toneelvereniging T.O.G. Opge voerd werd het spel „De weg tot elkander". De voorzitter van het CNV, de heer Chr. de Vries sprak een kort welkomstwoord, waarna hij het woord gaf aan de hoofdbe stuurder, de heer Van Baren. Er is momenteel een inzinking in onze vakbeweging, aldus de heer Van Baren. „Het geestelijke leven van de mens devalueert steeds meer. Men kijkt alleen nog maar hoeveel geld er kan worden verdiend. Ve le mensen zijn geestelijk ontwor teld. Er is een nieuwe God, de le vensstandaard, die elke dag op nieuw moet bewijzen hoeveel hij waard is. Maar wij als christelijke vakbeweging moeten invloed blij ven uitoefenen op de maatschap pij. Wij moeten als Christen mee leven in de vakbeweging en niet alleen volstaan met het voldoen van de contributie. De leden moe ten schouder aan schouder staan, een hechte gemeenschap vormen, met het beginsel van de Christelij ke vakbeweging voor ogen." Spr. spoorde de aanwezigen aan meer actief lid te worden en zoveel mo gelijk de vergaderingen te bezoe ken. Hierna deed de heer de Vries enkele mededelingen. Zo zal het ei gen gebouwtje dat de CNV bezit worden opgeknapt. De leden werd verzocht hierbij een handje te hel pen, zodat vele handen licht werk maken. Ook werd besloten de zie ke leden op deze avond niet te vergeten. Aan het einde van deze bijeenkomst werd een collecte ge houden voor .draagt elkanders las ten'. Voorts zal een avond worden belegd speciaal voor de dames. De bedoeling hiervan is, de dames voor te lichten over het werk dat hun echtgenoten voor de vereniging verrichten. Hierna was de daad aan T.O.G. die met veel vaart „De weg tot elkan der" voor het voetlicht bracht. Dit spel dat naast de nodige humor ook een flinke dosis ernst bezat, werd een succes, zodat de CNV op een geslaagde avond kan terugzien. Balletuitvoering De leerlingen van de balletschool Waddinxveen zullen morgen, vrij dag 2 februari.a.s. een balletuitvoe ring geven onder leiding van hun lerares Lyette Holthuysen uit Gou da. Deze avond zal worden gehou den in het r.k. verenigingsgebouw aan de Burg. Trooststraat. voorstander van het bekende plan Biesheuvel te zijn. Voor de tweede bijeenkomst van Arjos, afd. Waddinxveen bestond een grote belangstelling van leden en niet-leden. De avond was geo pend door de voorzitster van het voorlopig bestuur, mej. Greijdanus.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1