Weekblad voor Waddinxveen van Eenwen Zomerdienst NS wordt voor Waddinxveen weer beter Brievenvanlezers Onafhankelijk nieuwsblad Rotterdam30 min. Loterij voor clubgebouwen op sportvelden Nieuwe voorzitter Kath. Volkspartij AR en CHU gaan samen bij raadsverkiezingen Het zegel der BETROUWBAARHEID NUTSSPAARBAM te Waddinxveen W Nieuw plan voor bemaling Zuid-Hollandse polders Instemming Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur 17e JAARGANG - Nr. 867 Verschijnt elke donderdag DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962. Snelst groeiende station van ons land wordt nog niet verbouwd Voor de Waddinxveense forensen en honderden anderen, die dagelijks gebruik moeten maken van de trein, zijn er gunstige berichten. Het staat thans reeds vast, dat met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling in mei a.s. de verbindingen met de grote steden weer zullen worden verbeterd. Hoewel de nieuwe dienstregeling op dit ogenblik nog niet vast staat, ligt het wel in het voornemen de halfuurdienst, die vorige zomer voor het eerst gedurende bepaalde delen van de dag van kracht was, nu ook weer tijdens bepaalde uren door te voeren, zij het op andere wijze dan in 1961. Behalve enkele halfuurdiensten zal er echter ook enige verbetering komen in de aansluittijden te Gou da, o.a. voor de richting Rotterdam, terwijl de wachttijden richting Den Haag soms korter zullen worden. Rotterdam zal in veel gevallen pre cies in een half uur kunnen wor den bereikt. Hoewel met de nieuwe dienstrege ling nog lang geen ideale situatie wordt bereikt, zijn de wijzigingen toch een bewijs, dat Waddinxveen bij de directie van de Nederlandse Spoorwegen de nodige aandacht ge niet. Daaruit mag men concluderen dat de N.S. ook in de toekomst, voor zover dat in hun vermogen ligt, rekening zullen houden met de toenemende belangstelling in Waddinxveen voor goede en fre quente verbindingen met de grote steden Rotterdam, Den Haag, Lei den en in mindere mate Utrecht. Nog steeds is Waddinxveen gere kend naar de omvang van het rei zigersverkeer het snelst groeiende station in Nederland en wanneer de ;vvoiir,jpr> in (Jp™ gemeente zich op dezelfde voet blijven voort zetten zal de belangstelling voor het treinverkeer van en naar Wad dinxveen nog sterker toenemen. Accomodate onvoldoende Met de uitbreiding van het verkeer worden ook hogere eisen gesteld aan de beschikbare accomodatie, die eigenlijk niet meer voldoende is om het huidige vervoer behoor lijk te kunnen opvangen. Er be staan reeds geruime tijd plannen om tot een verruiming van de ac comodatie te komen en eigenlijk had men gehoopt, dat hieraan vo rig jaar uitvoering zou zijn gege ven. Hoewel de plannen nog steeds bestaan, zijn er redenen om aan te nemen, dat het minder gunstige bedrijfsresultaat van de N.S. over 1961 niet zal nalaten zijn invloed uit te oefenen op dergelijke ver bouwingsplannen, zodat Waddinx veen het voorlopig nog wel met de huidige voorzieningen moet stellen. Het enige voordeel hiervan is, dat in die tussenliggende periode het treinverkeer dusdanig zal zijn toe genomen, dat de bouw van een re presentatiever station in de om geving van het dan waarschijnlijk wel voltooide raadhuis is te reali seren. Niettemin zullen er nog wel noodoplossingen moeten worden gevonden, want een tweede loket lijkt ons voor bepaalde uren geen overbodige luxe; terwijl ook de rijwielstalling krijgt te kampen met ruimteproblemen. Treinen sneller Binnenkort zullen de treinen op het traject Gouda-Alphen iets har der gaan rijden. Het is nog niet be kend welke invloed deze snellere rijtijd zal hebben op de uitvoering van de bestaande dienstregeling. Bruggen in aanbouw in Warnaarplantsoen Het heeft helaas wat lang moeten duren, maar thans is er alle reden om aan te nemen, dat het Warnaar plantsoen het komende voorjaar nog aantrekkelijker zal zijn door het gereed komen van enkele houten bruggen over de vijver. Onlangs is een aanvang gemaakt met de bouw van de eerste brug, die o.a. toe gang zal moeten geven tot het nog aan te leggen tennisveldencomplex in het Warnaarplantsoen. Huis-aan-huis verkoop verloopt tot nu toe succesvol Van de twintigduizend loten, in de loterij ten bate van de stichting van twee nieuwe clubgebouwen op de beide Waddinxveense sportvel dencomplexen is thans de helft verkocht. Vrijwilligers van de vier belanghebbende sportverenigingen Be Fair, Waddinxveen, W.S.E. en R.C. Verheul hebben dit resultaat weten te bereiken met een huis-aan- huis verkoop in een groot gedeelte van de gemeente. In de komende weken komen de wijken aan de beurt, die nog niet werden bezocht. Een van deze wij ken is de Oranjewijk. Speciaal op de bewoners van deze nieuwe wij ken doet het Bouwfonds voor deze clubgebouwen een beroep, omdat de kinderen van de vele hier wo nende jonge gezinnen waarschijn lijk reeds in de nabije toekomst kunnen meeprofiteren van een ver beterde accomodatie op de sport veldencomplexen in de Oranjewijk en aan de Kanaaldijk. Zoals bekend zal op beide complex- Concert door Geref. Kerkkoor Op 22 februari a.s. geeft het Geref. Kerkkoor „Dient den Heer" een concert in het Geref. Verenigings gebouw. Aan dit concert wordt voorts medewerking verleend door het kinder- en meisjeskoor en hét jnannenkoor „De Gouwesanghers uit Boskoop. HOOG BEZOEK IN KETENDORP (Buiten verantw. der redactie) Wij vernamen: Voor enige dagen viel Ketendorp de eer te beurt be zocht te worden door de Commissie, belast met het wel en wee van: keten in het algemeen en werk- keten van aannemers in 't bijzon der". De commissie had enige maan den geleden dit bezoek aangevraagd omdat zij meende hier een unieke gelegenheid te hebben, in de on derstaande aspecten, een volledig inzicht te verkrijgen. Ie „Ketenbouw in het Algemeen. 2e Ketenbouw op door riante wo ningen omgeven pleinen en lanen. 3e Hoe moderne woningbouw niet ten uitvoer dient gebracht te wor den. 4e Mogelijkheid om schuilke- ten om te bouwen tot atoom vrije kelders." Na afloop van de rondgang, vertel de de commissie de pers, verheugd te zijn zoveel studiemateriaal aan te treffen op zo'n klein gebied. De voorzitter van de commissie ging op verzoek, van een onzer verslag gevers, nader in op bovengenoem de punten. Bij de beschouwing van de keten was het de commissie opgevallen, de enorme verscheidenheid het geen volgens hen sterk geaccen tueerd werd door het kleuren gamma. Voor de bestudering van aspect no. 2 raakten de Gemeentelijke Advi seurs in verlegenheid, omdat de commissie de in punt 2 aangegeven PLEINEN niet kon vinden. De commissie zegde toe gelden beschik baar te stellen voor het plaatsen van borden, waarop geschilderd zal worden: „DIT IS EEN PLEIN". „B. W." vertoonde zich hierover zeer verheugd. Bij het zien van de wanorde in Ketendorp, begonnen de commissie leden te gnuiven van genoegen. Hier konden zij iets zien wat nog nooit vertoond was, namelijk: Het plaatsen van flats in achtertuintjes van eengezinswoningen. De com missie vroeg zich af, of het in de bedoeling lag om ook in de voor tuinen flats te plaatsen. De commissie wenste hierop niet nader in te gaan, daar dit punt ressorteert onder het MINISTERIE VAN DEFENSIE. Moraal: „Breek toch eindelijk die keten in de Oranjewijk eens af". Naam en adres inzender bij redactie bekend. en een centraal clubgebouw verrij zen, bestemd voor het gezamenlijk gebruik van de clubs, die op be doelde sportvelden geregeld hun wedstrijden spelen. Om de bouw van de zo noodzakelijke clubgebou wen te kunnen financieren zullen de vier verenigingen gezamenlijk ten minste vijftienduizend gulden op tafel moeten leggen, teneinde er zeker van te kunnen zijn, dat de overige benodigde gelden beschik baar zullen komen. Voor de loterij heeft men een groot aantal prijzen beschikbaar, waar onder zeer waardevolle voorwerpen met een totaalwaarde van vijfdui zend gulden. Gaarne doen wij een beroep op de gehele bevolking deze loterij te steunen, omdat hiermede een plaat selijk algemeen belang wordt ge diend, waarvan een belangrijk per centage van al onze gezinnen vroeg of laat ieder op zijn eigen manier mogelijk profijt zal kunnen trek ken. Zoals overal geldt ook hier weer: „De kost gaat voor de baat uit". Tijdens een ledenvergadering van de afdeling Waddinxveen van de KVP in het RK Verenigingsgebouw is de heer T. B. Mourits gekozen als voorzitter. Hij volgt hiermede de heer H. M. v. d. Dool op, die in verband met drukke werkzaam heden zijn functie heeft neergelegd. In het bestuur werd voorts nog benoemd de heer B. J. Wieffer. Voor de komende gemeenteraads verkiezingen zijn door het bestuur kandidaat gesteld de heren J. P. van Oosten, mr. H. Th. van Schaik, J. Th. Lemm en mevrouw L. King- ma-de Vreeze. Voorts werden aan de lijst nog toegevoegd de namen van de heren W. J. Moons (namens LTB), H. M. Doeleman (namens de middenstand) en A J. v. d. Berg en M. M. de Rijk (beiden namens de KAB). Aan de aftredende voorzitter werd door de heer Mourits dank gebracht voor zijn activiteiten, waarbij hem als waardering een kist sigaren werd aangeboden. Na de pauze hield de heer V. d. Dool een voor dracht over de groslijststemming aangezien de aangekondigde lezing van mevrouw Rohling-Van Spanje uit Wassenaar plotseling geen door gang kon vinden. Wijkavond Oranjewijk In het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat belegt de Geref. Kerk op woensdag 14 febru ari een wijkavond, waarvoor de wijkouderlingen, de heren C. en H. Boersma een aantrekkelijk pro gramma hebben opgesteld. Het doel van deze avond is o.m. dat. de .nieuwe" Waddinxveners uit de Oranjewijk met elkaar kennis kun nen maken, terwijl ook bewoners uit andere wijken, die zich min of meer nieuw voelen, welkom zijn. WIJNHANDEL SLIJTERIJ sinds (1821) Vorige week is de eerste paal in de grond geslagen voor de bouw van een aantal flats in de Oranje wijk. Zestien jaar oude samenwerking van vier partijen is ten einde De sinds 1945 bestaande samenwerking tussen de vier protestants christe lijke politieke partijen in Waddinxveen zal bij de komende gemeente raadsverkiezingen in mei niet worden voortgezet. Bestuursleden van de vier partijen, de AR, CHU, SGP en Hervormde Groepering zijn tijdens een onlangs gehouden vergadering tot deze beslissing gekomen. C.H, kandidaten Prov. Staten verkiezing Op de lijst van kandidaten van de Christelijke Historische Unie van de kringen Leiden en Gouda voor de komende statenverkiezingen staat op de zesde plaats vermeld onze plaatsgenoot W. Jongeneel. De besprekingen vonden plaats in een uitstekende sfeer, waarin vol ledig begrip bleek te bestaan voor elkanders standpunt. In aansluiting op deze besprekingen voerden de Anti-Revolutionaire en Christelijke Historische bestuursleden nader overleg, dat resulteerde in een be sluit tot samenwerking. Men kwam overeen, dat de AR de lijst zal aan voeren en verder alle oneven plaat sen op de kandidatenlijst zal bezet ten. De nummers twee, vier, zes en volgende even nummers van de lijst zijn voor de kandidaten van de CHU. Ondanks de principiële verschillen, die uiteraard blijven bestaan, bleek de bereidheid tot sa menwerking de overhand te heb ben. Ook bij het optreden in de raadsfracties zal worden getracht tot meer eenheid te geraken. Bin nen beide kiesverenigingen leven hoge verwachtingen voor wat be treft de resultaten van deze samen werking, zo werd ons namens be trokken partijen medegedeeld. Zestien jaar In dit verband herinneren we aan de situatie die na 1945 ontstond, toen de vier prot. chr. partijen in Waddinxveen tot een samenwer king besloten. Daarbij werd afge sproken dat om de beurt de drie eerste plaatsen op de lijst door vertegenwoordigers van één groe pering zouden worden bezet In feite betekende dit een morele verbintenis voor een periode van zestien jaar, omdat dan pas alle partijen als lijstvoerder aan de beurt zouden zijn geweest. Voor zover ons bekend, werd dit in krin gen van de grootste partijen eigen lijk niet meer aanvaardbaar geacht. Een andere oplossing bleek in ver band met de lijstverdeling niet eenvoudig, terwijl bovendien de Staatkundig Gereformeerde Partij te kennen gaf niet veel meer voor samenwerking te voelen. Bijeenkomst Katholieke Arbeiders Beweging In het R.K. Verenigingsgebouw aan de Burg. Trooststraat heeft de afd. Waddinxveen van de Katholieke Arbeidersbeweging vorige week zijn jaarvergadering gehouden. Uit het verslag van de secretaris bleek 1961 een ledenwinst te hebben op geleverd, terwijl het nadelig saldo van 1960 in 1961 kon worden om gezet in een batig saldo. Ook werd een kort verslag gegeven over de werkzaamheden van „Herwonnen Levenskracht". Bij de bestuursverkiezing werden bij acclamatie herkozen de heren Bresser (tweede voorzitter) en Rijnbeek (secretaris). In verband met de komende raadsverkiezingen werden de heer A. J. v. d. Berg en M. M. de Rijk aanbevolen als ver tegenwoordigers van de K.A.B. Bij het bestuur van de 'r.k. woningbouwvereniging St. Jozef is het plan gerezen om in de woon wijk nabij de r.k. kerk enkele vlag- genhouders te plaatsen. I Wie spaart staat sterker in het leven, maaT dan moet het spaargeld natuurlijk veilig zijn. Als lid van de Nederlandse Spaarbankbond heeft onze spaarbank zich vrijwillig onder een controle gesteld die ook de overheid als afdoen de aanvaardt. Het embleem in het zegel is dus Uw garantie voor veilig sparen bij de..... EEN BONDSSPAARBANK Stichting overkoepelend lichaam voor uitvoering miljoenenproject De Nederlandse Heide Maatschappij heeft in samenwerking met de Cul tuurtechnische dienst een plan ontworpen, teneinde te komen tot een betere bemaling van de polders in het midden van onze provincie, waar onder de polders Achterof en De Putte in de gemeente Waddinxveen. Het totale plan omvat een gebied met een oppervlakte van ongeveer 4500 hectaren. De voorlopige kosten van het gehele project, dat ook voorziet in de bouw van twee gemalen, waarvan een aan de Gouwe nabij Wad dinxveen, wordt geraamd op 4,5 miljoen gulden. De polders die onder het nieuwe plan vallen zijn behalve genoemde beide Waddinxveense polders de Palensteynschepolder (Zoetermeer) Hazerswoudse Droogmakerij, Kleine Droogmakerij, Benthuizerpolder, alsmede enkele kleine polders. De ingelanden van al deze polders heb ben het plan met grote instemming ontvangen. Door de stichting van een overkoe pelend lichaam van de waterschap pen in het midden van de provincie kan het bemalingswerk worden ge concentreerd. Hiervoor zullen twee gemalen nodig zijn. Een aan de Gouwe nabij Waddinxveen en een tweede nabij het vroegere Benthui- zer Verlaat. De gemalen krijgen beiden ongeveer een gebied van vrijwel dezelfde oppervlakte te be werken. De uit te voeren bemaling zal volgens de moderne omvattin gen zijn gebaseerd op de stand van het grondwater. Ook zal men voor gezamenlijk gebruik kunnen over gaan tot de aanschaf van zg. veeg en maaiboten voor het schoonhou den van sloten en tochten. Polderlasten omhoog De kosten van het gehele project zullen voor zestig procent kunnen worden bestreden uit een subsidie van de Cultuurtechnische Dienst. De polders moeten zelf echter nog een bedrag van 1.8 miljoen op tafel leggen. Een en ander zal wel tot gevolg hebben, dat de polder- lasten, thans liggende tussen de 25 en 35 per jaar, met gemid deld tien gulden zullen stijgen. Onze plaatsgenote mej. G. A. Belonje, is dezer dagen benoemd tot onderwijzeres in vaste dienst, aan de Prof. Ph. A Kohnstamm- school te Gouda. Zij was reeds sinds augustus 1961 aan genoemde school werkzaam. Zondag 18 februari a.s. wordt h.k.h. prinses Marijke vijftien jaar. Voor velen van ons, die zich de dag van haar geboorte nog herinneren, op die besneeuwde winterse dag in 1947, lijkt dit nog maar kort gele den en toch is onze jongste prinses alweer vijftien jaar en daarmee een echte jongedame geworden. Deze benjamin van de koninklijke familie heeft in ons aller harten een bijzonder plaatsje, zoals dat veel met de jongste het geval is. In de vergelijking tot haar zusters treedt prinses Marijke slechts wei nig' naar buiten op, doch dit neemt niet weg, dat zij zeer geliefd is bij het Nederlandse volk, dat daarom de maandag na haar verjaardag, als het feest officieel gevierd wordt spontaan vlag en wimpel zal uit steken. Wij wensen onze jongste prinses nog vele jaren van geluk en voor spoed temidden van ons allen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1