Eerste fase van het E1G. landbouwbeleid fësso) PETROLEUM Versuikerde cellen Rekenmachine reageert op woorden Jaarvergadering Gouwe Ruiters Sanaptnn saa Behaaglijk warm] RUIMTEVAART OLIEHANDEL G. P. LAMMERS Kwaliteit en rassenkeuze van suikerbieten De avonturen van koning Puntbaard en de zeemeermin eit gewonnen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962. PAGINA 2 Omwentelingen in agrarisch bedrijf staan komende jaren voor de deur Wat is er in de eerste fase in E.E.G.-verband bereikt We bedoelen nu vooral de landbouwpolitiek die in dit verband gevoerd zal worden. Vooral Nederland en Frankrijk hadden er belang bij dat de landbouw ten volle aan het Euromarkt zou deelnemen en niet in een uitzonderings positie zou worden gerangeerd. Indien dit gebeurd zou zijn, dan zou dit tevens een vertraging hebben betekend voor de gehele ontwikkeling van de Europese samenwerking. Na 200 uren te hebben gediscusieerd, zijn de zes ministers van de E.E.G.-landen het eens geworden. Het pakket landbouwpolitiek, dat tien reglementen bevat met meer dan tweehonderd artikelen, kon op 14 januari als gereed beschouwd worden. Verschil lende landen hebben een veer moeten laten en het is ook wel duidelijk dat er ondanks de bereikte overeenstemming heus nog wel eens 'n ver schil van inzicht zal blijken. Honderdduizénd man De eerste regelingen zullen na een half jaar ingaan, dat is dus per 1 juli 1962. Er blijven dan nog 7% jaar over van de overgangsperiode die ingesteld is om het gemeenschappelijk land bouwbeleid de plaats te doen inne men van de nationale landbouwsyste men van elk der partners. Na deze overgangsperiode zullen de onderlinge grenzen zijn vervallen, tenminste wat betreft het handelsverkeer. De meeste landen dachten aan zes jaar genoeg te hebben, maar aan west-Duits Land werd de oonsessie gedaan het 7% jaar te laten duren. In noodgevallen Belangrijk zijn ook de besluiten die genomen zijn omtrent de ontspannings clausule. Dit houdt in dat indien een land meent dat importen marktbeder. vend werken, dit land de grenzen kan sluiten. Wel moest zo snel mogelijk worden gemeld aan de Europese com missie die oan het recht heeft deze maatregel binnen vier dagen onge daan te maken. Men kan in beroep gaan, maar men moet tijdens deze procedure de grenzen geopend hou den. De besluiten omtrent de financiële verantwoording zijn niet helemaal zo als Frankrijk zich dat had gewenst. Voorlopig worden de vereiste land bouwfondsen aldus bijeengebracht: in het eerste jaar Duitsland 30"/» Frank rijk 28%, Italië 18,S%, Nederland 13%, Belgie en Luxemburg samen 10,5%. Het ligt iu de bedoeling dat deze percentages in het tweede jaar met een tiende en het tweede jaar met twee tienden zullen worden terugge bracht. Na drie jaar zal de hele zaak opnieuw worden bekeken. De uitlating van president Kennedy, dat er achter de Europese tolmuur 'n handelspartner aan het ontstaan zou zijn met een economie bijna even machtig als die van de Verenigde Sta ten, vórmde misschien wel de stok achter de deur die er voor gezorgd heeft dat de besprekingen van de E.E. G. geen ontijdig einde gevonden heb ben. Bovendien hebben ook Engeland en Ierland gevraagd tot de E.E.G. te worden toegelaten. Er waren dus legio redenen om tot een accoord te ko men, hetgeen gelukkig ook gebeurd is. Sinds Antonie van Leeuwenhoek door zijn geslepen glaasjes kleine diertjes zag, heeft de wetenschap de beschik king gekregen over een geweldig ter rein van onderzoek. En stapje voor stapje ia men dit terrein verder bin nengedrongen met behulp van steeds sterkere microscopen. Een geweldige stap heeft men dankzij de electronen microscoop kunnen nemen. Speurend met dit ingenieuze instrument ontdekt men steeds nieuwe dingen. Zo heeft men onlangs bespeurd dat alle levende oellen zijn omgeven door een laagje suiker. Er was al bekend dat er om iedere cel een plasmamembraam zit iedere cel blijkt dus nu 2 omhulsels te hebben. De nieuwste laag heeft men de naam glycocalyx gegeven. Hij be staat uit complexe suikerverbindingen en bevat veel polysaccharides Deze bepalen voor 'het grootste gedeelte de celactiviteiten. Natuurlijk is er in het agrarische vlak nogal wat deining ontstaan. Er zullen grote omwentelingen plaats moeten vinden .daarvan is nu ieder een wel overtuigd. Onverschillig welk boek of artikel men leest op dit ge bied, het handelt over produktiekos- tenbesparing, kwaliteitsverbetering, enz. enz. Dit alles is voor een groot deel te bereiken door onderwijs en voorlichting, samenwerking en mechanisatie. Wat dit laatste betreft, op de land bouwtentoonstelling in het R.A.I.-ge- bouw werd speciaal aandacht besteed aan de mechanisatie. Het Is gebleken dat de laatste tien jaar heit aantal ar beidskrachten met ongeveer 100.000 man is verminderd. Mogelijk was dit alleen maar doordat het aantal p.k.'s sterk is toegenomen. Het instituut van landbouwbedrijfsge bouwen heeft vele moderne inzichten weten te belichten in een model boer derij die de gehele achterwand van de Europahal beslaat. Ook andere tech nische mogelijkheden die de boer van vandaag heeft, zijn hier goed verte genwoordigd. De menselijke stem als commandogever in de praktijk nog te langzaam Reeds enige jaren werkt men in vele landen van de wereld aan de verbetering van rekenmachines en er zjjn op dit gebied verschillende grote ontwikkelingen gaande. Een van de wensen is nog steeds een machine die op gesproken woord reageert en waarbjj de omweg over ponskaarten, magneetbanden enz. vermeden kan worden. De pogingen die in het werk worden gesteld om een fonetische schrijfmachine te ontwikkelen, die gesproken woorden zelfstandig op schrift stelt valt eveneens onder dit arbeidsveld. In lunchroom Van de Water hield de rij vereniging De Gouwe Ruiters vorige week haar jaarvergadering met daarop aansluitend een feest avond. De bijeenkomst stond onder voorzitterschap van de heer Ph. Kroes, die een overzicht gaf van de activiteiten in 1961. In dit verband herinnerde hij aan de medewerking van de Gouwe Ruiters bij het be zoek van Prins Bernhard aan Wad- dinxveen. Bij de landelijke kam pioenschappen brachten de Gouwe Ruiters het tot de zesde plaats, in tegenstelling tot 1960, toen men het kampioenschap verwierf. Bij de wedstrijden om het provinciale reserve-kampioenschap kwamen de Gouwe Ruiters wel als eersten uit de bus. De voorzitter bracht dank aan de heer M. P. van Tol, die een deel van zijn terrein belange loos ter beschikking van de Gouwe Ruiters had gesteld, terwijl de heer A. v. d. Breggen dank werd toege zwaaid voor het gebruik van de manege. De beschermheer van de rijvereni- ging, burgemeester C. A. van der Hooft, sprak ook zijn erkentelijk heid uit voor de activiteiten van de vereniging en hij hoopte, dat ondanks de vestiging van tal van tuinbouwbedrijven in deze omge ving, toch de boerenbedrijven met hun levende have en eigen beplan ting niet verloren zouden gaan. Voor het karakter van deze streek zijn dergelijke bedrijven van groot belang. „In pyama" was de titel van een blijspel, dat daarna door het Goudse gezelschap „Vires et Celeritas" ten tonele werd gevoerd en dat bjj de aanwezigen grote waardering oogst- Een belangrijke stap voorwaarts op dit gebied is een nieuw in de Verenigd» Staten ontwikkeld apparaat, dat niet alleen door z'n kleinheid opvalt, het is niet groter dan 'n schoenendoos, maar vooral door zijn prestaties. Dit appa raat moet slechts heel weinig schake lingen verrichten om tot het beoogde resultaat te komen, veel minder scha kelingen dan andere tot nu toe gecon strueerde apparaten. Het nieuwe apparaat wordt uitsluitend voor experimentele doeleinden ge bruikt en "begrijpt" maar zestien ge sproken woorden, waarvan tien de ge tallen van nul tot negen en de rest commando's zijn, waarmee bedoeld wordt 'plus', 'minus" 'totaal' en de bevelen voor aan- en uitschakeling. Gekoppeld aan een elektrische reken machine met schrijfbediening kan het apparaat gesproken optellingen en af trekkingen uitvoeren en het resultaat hiervan in gedrukte vorm afleveren. Duidelijk spreken Of de stem van de commandogever hard of zacht is, of er langzaam of snel wordt gesproken, speelt geen rol. Ook de modulatie en een eventueel accent, beïnvloeden de werkwijze weinig of helemaal niet. Belangrijk is wel, dat de verschillende klanken duidelijk uitgesproken worden, omdat er zekere regels voor de uitspraak bestaan, die opgevolgd moeten worden. Zo mag de commandogever, wanneer hij bijvoor beeld „vier" wil zeggen, de mede klinkers, vooral aan het einde niet ver waarlozen. Hierin onderscheidt het ap paraat zich van de mens en ook van het menselijke gehoor. Ofschoon het op geluiden reageert, begrijpt het al leen maar hele woorden (zelfs geen lettergrepen), en bet wordt door ge luidsveranderingen geaktiveerd, die voor een deel voor het menselijk oor onhoorbaar zijn. Overigens is het wel zo, dat het apparaat door normale ge luiden niet wordt beïnvloed. Het is dus niet nodig om met dit apparaat in een geluiddichte kamer te werken. Voor herkenning van de zestien woor den gebruikt het apparaat in totaal maar 31 transistoren dus nog geen twee voor elk woord. Hieruit is o.a. de beperkte omvang van het instrument te verklaren, een 'beperkte omvang die juist van zo groot belang is voor de verdere ontwikkeling. De vereen voudiging van het geluidsschema be rust op het feit, dat de wetenschappe lijke werkers, die het apparaat kon- strueerden, van een woordanalyse uitgingen, die elk woord in slechts drie delen uiteenrafelt, waarbij het middelste gedeelte steeds een klinker is, althans volgens de opvattingen van de machine. Dit wordt genoemd een stemtoongeluid. Tot deze geluiden be horen niet alleen de grondklinkers zoals de a, e, i, o, u, maar ook ge luiden als als lea n, waarbij de op gave van het apparaat daaruit bestaat, tussen gelijke klanken van dezelfde soort - dus klanken die niet zozeer door de stembanden worden geprodu ceerd als wel door de houding van de tong vorming van de mondholte, lip- vorming en dergelijke factoren, uit elkaar te kunnen houden. Het apparaat kan deze moeilijkheid oplossen, door dat alle door de microfoon opgevangen klanken in een bepaald systeem ge- klassificeerd zijn, waarbij overigens een door Georg Ohm opgestelde akoustische wet een belangrijke rol speelt. Is de klassificering gelukt, dan worden automatisch bepaalde elek trische impulsen in werking gezet, die tot herkenning van het gesproken woord voeren. Alleen in dit geval ge bruikt het apparaat zijn verdere moge lijkheden, die zich uiteraard niet on derscheiden van die van de gebruike lijke elektrische rekenmachines. Voor praktisch gebruik komt de ma chine de eerste tijd dan ook niet in aanmerking daar haar vermogen uiterst beperkt, en ook zeker niet tijd besparend is. Toch kan men dit appa raat als een grote stap voorwaarts zien Van het grootste belang is daarbij de uiterst eenvoudige schakelinrichting van dit Amerikaanse apparaat. Kortgeleden werd in Cincinatti op een vergadering van het Amerikaanse akfcoustische gezelschap, een Japanse machine gedemonstreerd, die eveneens voor experimentele doelen gebruikt wordt. Deze machine kon 100 gespro ken lettergrepen op schrift stellen. Deze prestatie is dus veel groter dan die van het Amerikaanse apparaat. Maar het nadeel van de Japanse ma chine is wel, dat het 3000 transistoren en 5000 dioden 'bevat en door een en ander een enorme ruimte in beslag neemt; een ruimte, die toepassing bi zonder moeilijk maakt. SOMS lukt het wel, maar dikwijls [niet, De ruimte die veel ruimte biedt Is slechts te overwinnen; Een rimpel in een knappe kop, Het geld kan immers toch niet op? We gaan opnieuw beginnen. Een Spoetnik of een maanraket, Een Ranger die zich wat verzet, Het mag wat langer duren, Maar éénmaal, want we zijn niet [schriel, Zal toch de mens zijn projektiel Naar maan of Venus sturen. Tot zolang schieten we maar door, We zoeken naar het rechte spoor In energiek volharden; We zien misschien nog weinig nut, Maar zijn nog lang niet uitgeput, Al kost het ook miljarden. En als een stunt je is gelukt, In grote koppen afgedrukt, Dan weten we wel beter, Toch juichen we in grote stijl Om van die honderdduizend mijl Die éne millimeter Zo houden we ons voor de gek, Millioenen lijden nog gebrek, Het valt niet te verbloemen; We durven toch dit duur festijn Met ons doorvoed moderne brein Nog „ruimtevaart" te noemen Natuurlijk een oliehaard ii ^.gestookt met... ^MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Het is algemeen bekend, dat op vele bedrijven de suikerbiet eigenlijk on misbaar is in de vruchtwisseling. Nu de arbeidskrachten schaars en duur worden, ziet de suikerbietenteler uit naar mogelijkheden om ook onder de huidige omstandigheden met gewin suikerbieten te verbouwen. Het is een goed idee, dat zaadleveran cier en werktuigconstructeur beide zoeken naar mogelijkheden, om de problemen bij de arbeidsintensieve teelt van suikerbieten op te lossen. Tastbare resultaten zijn reeds ver kregen: De kweker heeft met succes gezocht naar rassen, welke door haar hoge éénkiemigheid arbeidsbesparend zijn bij het voor j aars werk; de con structeur heeft voor bewerkte zaad typen, welke veelal zeer gelijkmatig van grootte en gewicht zijn, een bruikbare zaaimachine ontworpen; dunmachines zorgen voor een verdere verlaging van de arbeidstop, terwijl enkele rassen door een vroegere en snelle bladontwikkeling uitermate ge schikt zijn voor een aanpassing van de grote rijafstand aan de oogst met rooimaohines. De rassenkeuze, welke gedurende en kele jaren van minder belang scheen komt weer aandacht vragen, nu stem men uit de suikerindustrie er op dui den, dat binnen afzienbare tijd ook een betaling op kwaliteit overwogen wordt, waarbij rassen met een laag gehalte aan schadelijke bestanddelen beter betaald zullen worden dan die met een hoger asgehalte. Zonder andere rassen tekort te doen, kan gesteld worden, dat een ras, ge schikt voor' alle leveringen en gedu rende een reeks van jaren de hoogste economische opbrengst gevend, de Klein-Wanzlebener Polybeta, welk ras in 1961 zelfs 35% van het areaal in nam, voor teler en fabrikant 't meest aantrekkelijke is. Hij riep een kwal naar zich toe (dat was natuurlijk familie hem, dat kun je wel aan de naam horen), en vroeg hem om een heleboel lange stengels van zeeplanten voor hen. te halen. Vijf minuten later had hij ze al. Nu, en toen was het verder eenvoudig. Hij wond de stengels wel vijf tien keer om de schelp heen en legde er toen een knoop in, dat geen enkele vis die er weer uit kon halen. Daar na gleed hij van de schelp af en liep grinnekend weg. Zo, dat had hij weer eens netjes gedaan!! Prinses Blondje zat voor altijd opgesloten zonder eten en in het donker! Op het laatst nam hij een geweldige sprong en warempel daar zat hij boven op de schelp, die natuurlijk dichtklap te. Prinses Blondje zat gevangen! Erger: ze was zo moe geworden van het plukken, dat ze nog niet eens wakker werd. Ze sliep maar door. De prins had een gemeen lach je op zijn gezicht „Hahaha" grinnikte hij, „die verveien- FEUILLETON goor Henk van Heeswtjk HOOFDSTUK 25, nr. „Nou kan ik nog van alles zeggen, zie je? Nu ben ik nog waarnemend hoofd. Als jij straks benoemd bent, zul je mijn baas zijnIk lach me kapotJoop de Bie uit Amsterdam, die stiekum altijd door het verbindingsraampje keek naar Bea van Laar, op wie hij verkikkerd was, weldra hoofd van de lagere school in Elshoven. Ik zie het al gebeurenEn met een ge maakt deftige stem imiteert ze: „Juf frouw van Laar, wilt u even bij me komen in het spreekkamertje?" En dan een onderdanige juffrouw van de eerste klas: „Zeker, meneer de Bie, waar wilt u me het liefste hebben? Zeker op uw knie?" Dat rijmt ook nog. Mij niet gezien. Maar ik kan het be stuur niet in de wielen rijden. Ze heb ben hier een hoofd nodig en jij bent hiervoor geknipt. Zoéén als jij hebben ze niet nodigEen mannetje zonder voldoende ruggegraat over wie ze de baas kunnen spelen. Ze hebben geen keus meer, want ik heb al lang gezien, dat .die Wimmers him niet aanstaat Jij bent een knappe jongen en hebt een behoorlijk voorkomen. En meneer Sangelaar, de voorzitter, hoeft je zo onder zijn zolen zitten. Proficiat, Els- hoven, met je nieuwe hoofd. Binnen een maand weten ze ook, dat hij een oogje heeft op de juf. Hebben ze weer wat te roddelen." De Bie bevochtigde zijn lippen en liep 'n paar passen achteruit. Hij keek de onderwijzeres angstig aan en zei: „Bea... ik ken je niet meer. Zoals jij veranderd bent „En zo verander jij ook, als je hier komt. Iedereen verandert in Elshoven Het hele dorp drukt in een minimum van tijd een stempel op je, zonder dat je er erg in hebt. Ze keekop haar hor loge - het wordt tijd. We gaan. Ik moet er een kwartiertje eerder zijn. Dat ben ik als waarnemend hoofd verplicht", liet ze er spottend op vol gen. Onderwegzei Bea: „Sorry, Joop, ik was mezelf niet. Vergeet al die on zin maar, die ik uitgekraamd heb. Maarenfin, jij krijgt die baan hier. Daar zorg ik voor. Ik mag jou als oud-collega uit Amsterdam, niet in de wielen rijden. Dat zou niet fair zijn.Maar maak het me hier niet al te lastig, alsjeblieft, als je im'n baas ge worden bentIk zal er niet meer tegen kunnenik heb hier al zo veel meegemaakt Joop bleef op de weg staan en keek haar aan. „Maar als je liever hebt.." begon hij. „Ik heb het liefst, dat je gewoon door loopt," siste Bea nijdig. „Moet je me nu al in opspraak brengen? Je bent hier niet in Amsterdam In de school was Bea weer geheel zich zichzelf. Ze stelde Joop aan de be stuursleden voor en voegde er aan toe: „Een oude collega van m'n school uit Amsterdam. Ik heb altijd al verwacht, dat hij eens een keer ergens hoofd zou worden." Sangelaar drukte hem vriendelijk de hand. „Wel, als u over dezelfde capa citeiten beschikt als juffrouw van Laar Maar de Bie schudde lachend zijn hoofd. „Zo is er geen tweede meneer,, Sangelaar knikte ernstig en keek hem even doorgrondend aan. „U hebt ge lijk, meneer de Bie. Zo is er geen tweede." E>e proefles verliep zo vlot als het maar kon. Joop maakte een enkele keer een grapje en de kinderen gnif felden. Maar desondanks had hij de klas onder de knie. En goed ook. Bea keek tijdens de proefles een paar keer terzijde naar de bestuursleden en zag, dat Sangelaar met alle aandacht keek en luiserde en zelfs een keer goed keurend knikte. „Je bent er, beste jongen," zei ze zichzelf, „daar is geen twijfel mogelijk." Toen de kinderen de school hadden verlaten, staken de bestuursleden een sigaar op en de Bie bood Bea een si garet. Juffrouw de Munk, die met de bus meemoest, was al vertrokken.Ter- wijl iedereen genoeglijk rookte, zei Sangelaar: „Meneer de Bie, als u nu eens een luchtje ging scheppen op het plein?" De Bie kneep een oogje dicht en lach te. „Dat lijkt me een heel verstandige raad, meneer de voorzitter," zei hij en meteen verliet hij 1 lokaal. Ze luister den tot ze zijn voetstappen niet meer hoorden en toen wendde Sangelaar zich tot zijn medebestuurders. „En, mensen, wat denken jullie ervan?" „Tj aZijp streek over zijn borstelige kin en keek naar Bea „Ik heb eens een verkeerde conclusie ge trokken over een leerkracht. Ik ben een beetje voorzichtig geworden, Sangelaar." Bea begreep hem onmiddellijk en lachte hem vriendelijk toe. Verwoerd meende: „Als die meneer van dezelfde school komt als onze juf frouw van Laardan zouden we geen betere kunnen hebben." En Prins, de molenaar zei: „Hij lijkt me goed, al zal hij natuurlijk noodt aan onze juf kunnen tippen." Bea wuifde met haar handen en lachte. „Heren, wilt u me met alle ge weld verlegen maken?" Sangelaar keek haar ernstig aan. „Juffrouw van Laar, er wordt alleen maar de waarheid gezegd. En laat die vanmiddag dan nog maar eens gezegd worden. Wij, met z'n negenen, geen enkel» uitgezonderd, hebben allemaal veel bewondering voor u, juffrouw van Laar. U nu al meer dan een maand als waarnemend hoofd, en vier klas sen onder uik noem het een pres tatie. Als we aan u een voorbeeld ne men, kunt u dan begrijpen, dat we erg kritisch zijn geworden, als we een sol licitant beoordelen?" Bea zuchtte. „Heren, als u zo door blijft gaan, loop ik weg. U zoudt me ijdel maken. Ik doe alleen maar mijn plicht Zijp trad naar voren - keek het on derwijzeresje rustig aan. „Juf, u moet het weten, maar ik ben woest op u ge weest. Om Maas. Maar ik trek alles terug. U hebt gelijk gehad. Altijd. U u wint het van ons allemaal. U hebt hier in Elshoven het pleit gewonnen" Bea hief in wanhoop haar handen en armen omhoog. „Maar, heren we zijn hier toch om een hoofd te benoemen en niet om mij omhoog te steken." Sangelaar knikte. „Juffrouw van Laar is ook nog bescheiden en dat is een grote deugd. Goed, mensen, terzake. W'e nemen meneer de Bie maar. Ie mand er op tegen?" Nee, daar had niemand bezwaar tegen. „In orde," zei Sangelaar, „dat is spij kers met koppen. Die vent van van morgendie zou ik nog niet ach ter de ploeg willen hebben. Juffrouw van Laar, als u wilt Maar Bea was al weg, holde door de gang en ving de Bie op, die in de deuropening naar buiten stond te kij ken. „Joop'akelige ventje bent benoemdJe wordt hier hoofd Laat ik je feliciteren, Joopvan harte, beste jongen De Bie liet zich werktuiglijk de hand drukken en dacht in stilte, dat je van een vrouw nooit hoogte kon krijgen. HOOFSTUK 26 Bea installeerde de Bie na de zomer vakantie als de nieuwe „Bovenmees ter". En toen ze hem 'behoorlijk had voorgesteld, zei ze tot de nieuwe vijfde en zesde klassers: „Zo jongens, ik ver dwijn weer. We hebben samen een prettige tijd gehad, voor de vakantie, nietwaar? Het was voor mij wel eens moeilijk om vier klassen tegelijk les te geven, maar meester de Bie dit waren fijne kinderen. Ze hebben me altijd geweldig geholpen. Ondanks, dat ze het een beetje kinderachtig vonden om in de vijfde en zesde klas een juf te hebben Protesten bij verschillende kinderen en een riep zelfs „Nee, dat vonden we juist fijnMaar Bea legde een vinger op haar lippen en trok even haar wenkbrauwen op. Toen schudde ze haar hoofd. „Grote kinderen, zoals jullie? Nee. daar past geen juf bij. En daarom hebben jullie nu weer een meester. Ik ken hem al heel lang. Doe goed je best bij meester de Bie, dan .worden jullie later allemaal flinke mensen in het leven. Meester de Bie is net zoals ik: altijd klaar om jullie te helpen. Zo, nou gaan we allemaal weer gewoon aan het werk, maar eerst een hoeraatje voor de nieuwe meester Hiep, hiep „Hoera," brulden de kinderen. (wordt vervolgd)

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2