Britten hellen over naar het tientallig stelsel Sportnieuws Weekagenda Collecte geschenk voor het Koninklijk Paar Moeder MULDER Melkdrinken verhoogt verkeersveiligheid De kerken nodigen BURGERLIJKE STAÏD W.S.E. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962, PAGINA 3 Noodzakelijkheid zou opwegen tegen de enorme kosten De kanselier van de schatkist heeft medegedeeld, dat Engeland v~n plan is een belangrijke stap voorwaarts te doen en wel door te overwegen het tientallig stelsel in te voeren. Kanselier Lloyd is van mening dit van uitzonderlijke be tekenis zon zijn, terwijl het bovendien vele nieuwe mogelijkheden voor Groot- Brittanie zou bieden. Er werd een onderzoekcommissie in het leven geroepen die tot opdracht heeft een uitgebreid onderzoek in te stellen en hierover rap port uit te brengen, terwijl tevens adviezen dienen te worden gegeven over de meest efficiente wijze waarop tot dit nieuwe stelsel zou kunnen worden over gegaan. Bovendien wenst men van deze commissie te weten, hoe groot de kos ten van deze wijziging zullen zijn en welke invloed er van zal uitgaan op de Britse economie. Lord Halsbury, een bekend weten schapsman, die jarenlang directeur was van de National Research Devel opment Corporation werd tot voorzit ter van deze onderzoekcommissie be noemd. Men verwacht, dat het rapport van de commissie in de loop van dit jaar gereed zal komen terwijl de rege ring beloofd heeft het met spoed te bestuderen en een besluit te nemen. Dit laatste werd trouwens gestimu leerd doordat door niet minder dan 150 parlementsleden een motie werd aan genomen, die de regering om een snel besluit verzocht in deze kwestie. Uitgebreid onderzoek Van grote invloed op de publieke opi nie is een kort geleden gepubliceerd rapport geweest, dat uitgebracht werd door commissies die ingesteld werden door de Britse Vereniging voor Voor uitgang der Wetenschap en de Vereni ging van Britse Kamers van Koophan del. Beide organisaties besloten ge lijktijdig een studie te laten maken van de problemen die samenhangen met de invoering van bet metrieke stelsel en van het decimale muntstel sel in Engeland. De commissie benaderde hiervoor 300 handelsondernemingen en 89 Kamers van Koophandel, alsmede 140 van de grootste Britse firma's. Voorts werd een representatieve groep van om streeks 600 kleinere firma's en be drijven over dit onderwerp onder vraagd. Speciale enqueteurs infor meerden bij diverse instellingen en personen naar hun mening. Wat betreft de invoering van het de cimale muntstelsel constateerden de onderzoekers dat het grootste del der ondervraagden er voor waren, zij het dat de meesten de naam van het pond gehanhaafd wensten te zien als de belangrijkste munteenheid, zoals wij in Nederland de gulden als eenheid heb ben Het pond zou dan in dat geval moeten worden verdeeld volgens het tientallige systeem. Enorme kosten In brede kringen was men van oordeel dat het nieuwe systeem veel handiger zal zijn vooral bij eenvoudige geldbe- rekeningen in de handel, alsook bij het onderwijs. De kosten die aan een der gelijke verandering van het stelsel verbonden zijn worden echter voor lopig geraamd op niet minder dan 1.280 000 000, waarbij de duur van de overgangsperiode van groot belang is. Een bedrag vanvijfhonderd vijftien miljoen gulden is alleen al nodig voor de veranderingen aan of vervanging van kasregisters en meer dan zeshon derdveertig miljoen gulden voor de calculeer-, tel- en rekenmachines. De- verandering aan en vervanging van deze kosten zullen kunnen worden uit gesmeerd over een overgangs periode van omstreeks vijf jaar. Over het algemeen is men in het anders zo conservatieve Engeland, in weerwil van de kosten en moeilijkheden, voor de overgang naar het decimale stelsel Het is echter van het grootste belang dat er zo spoedig mogelijk een beslis sing wordt genomen en dat er dan zo snel mogelijk mee wordt begonnen. Men rekent er op dat een periode van ongeveer drie jaar nodig is voor de aanloop tot deze verandering. Reeds vroeger werden er voorstellen gedaan om tot het decimale stelsel over te gaan. In 1838 en later nog eens in 1843 ingestelde commissies advi seerden toen het pond te verdelen in duizend eenheden. Dit heeft later ge leid tot de invoering van de florin, of het twee - shilling stukje. Ook een in 1918 ingestelde commissie kwam niet tot resultaten. De meter Bij de maten en gewichten is de be hoefte om tot een ander stelsel over te gaan niet zo groot als bij het munt stelsel. Over het algemeen is men zelfs van mening, dat Engeland er goed aan doet zich wat de maten en gewichten betreft te houden aan de huidige situ atie en rekening dient te houden met de andere landen in het gemenebest en met de Verenigde Staten. Maten en gewichten worden van veel minder belang belang geacht voor de internationale handel, dan het munt stelsel en bovendien liggen in deze materie de zaken anders dan in het muntstelsel, omdat bijvoorbeeld het metrieke stelsel in Engeland bij een wet van 1897 toegestaan is en reeds veel wordt gebruikt, vooral in de we. tenschap in de laboratoria en in de optische-, fotografische- en farma ceutische industrie, om maar enkele voorbeelden te noemen Electro-techni- ci gebruiken het metriekstelsel in veel gevallen ook, terwijl er juist sprake van is, dat men in de meteorologie over zal gaan tot de schaal van Celci- us waar het gaat om het meten van temperaturen, een schaal die overigens reeds in de Engelse machine-industrie in gebruik is. In Engeland is men dus reeds gewend aan het werken met twee stelsels en dat is - samen met de hoge kosten die een totale overgang naar het metrieke Zaterdag begint damescomité huis aan huisactie Zaterdag begint in Waddinxveen de huis-aan-huis collecte voor de plaat selijke bijdrage aan het nationaal geschenk, dat het Nederlandse volk aan het Koninklijk Paar ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest wil aanbieden. Zoals bekend is onlangs door burgemeester Van der Hooft voor dit doel een damescomité geinstalleerd, dat wordt gepresideerd door zijn echtgenote. Mevrouw Van der Hooft deelde ons mede, dat ongeveer veertig collec- trices tussen 10 en 19 februari met een collectebus huis-aan-huis in Waddinxveen zullen rondgaan De ze collecte wordt georganiseerd volgens de richtlijnen, die hiervoor door het in Amsterdam gevestigde Nationale Comité zijn uitgegeven. Voor de jeugd Bijzonder aantrekkelijk is, dat Ko ningin en Prins te kennen hebben gegeven het Nationaal geschenk ten dienste te willen stellen van de Nederlandse jeugd, zodat iedere inwoner, die aan deze collecte zijn bijdrage wil schenken weet, dat het geld in feite de Nederlandse jeugd ten goede komt. Er zal een stichting in het ieven worden geroepen voor het beheren van jeugdcentra door het gehele land. Het aanvangskapitaal voor deze stichting wil het Koninklijk Paar ter beschikking stellen in de vorm van het nationale geschenk Voor zover thans bekend, zal het eerste jeugdcentrum verrijzen op terrein bij de Hunneschans te Uddel, terwijl een tweede is gepro jecteerd op een terrein nabij Veere in Zeeland. Het nationaal comité wil daarom het Nederlandse volk opwekken van zijn kant mede te werken, dat dit kapitaal bijeenkomt, waardoor de plannen in ruime mate kunnen worden verwezenlijkt. Hiermede zal dan tevens blijk worden gege ven van de verbondenheid van ons volk met het Oranjehuis. Voor de goede orde vermelden wij nier nogmaals de namen van de le- ?fnDvan. ,het plaatselijk damescomi té. Presidente is mevrouw Van der Hooft-Laurens die wordt geassi steerd door de secretaresse mej. Oudijk. Voorts hebben in dit comité zitting de dames Alkema-Both, den Boer-Borg, de Boer-Florijn, Kalk- man-Nieuwenhuizen, Kingma-de Vreeze, Klunder-Bent, van der Linde-Lammens, van der Loo-Kool, van der Meulen-Kok, Okkerse- Steenkamer, Olie-van Nielen, Pille- Pille, 't Slot-Slob, van der Torren- Veendorp en Wagensveld-Wenk- man. Sen %i£v&ven ê-Uulojji Als Koningin Juliana op 30 april a.s verjaart, zal tegelijkertijd de zilveren bruiloft van het Koninklijk paar ge vierd worden. Wij vieren dit feit mee. Bij een bruiloft hoort een cadeau. Voor het cadeau wordt een huis aan huis collecte gehouden. Iedereen kan dan zijn steentje bijdragen aan het grote cadeau voor de Koningin en de Prins. Ik hoop van harte dat u dit allemaal doet uit dankbaarheid voor hetgeen de Oranjes voor ons Vaderland hebben gedaan. De tijden, ook voor ons Ko ninklijk Huis, zijn na de oorlog niet gemakkelijk geweest Wat en de Ko ningin en de Prins voor ons volk heb ben gepresteerd is niet onder woor den te brengen. Zo u weet zal het Koninklijk paar het geschenk van het volk doorgeven aan de jeugd van Nederland. Dit is wel een zeer mooie geste. Het gaat toch voor de toekomst van onze kinderen. Door te geven uit dankbaarheid ge tuigen wij van onze grote eerbied voor ons Vorstenhuis en helpen wij mee bouwen aan de toekomst van dejeugd. Geef daarom en daarvoor met milde hand. C. A. VAN DER HOOFT stelsel met zich zou brengen reden dat men er niet zozeer een dringende noodzaak in ziet. Men laat deze over gang zich liever geleidelijk voltrekken waarbij men voornemens is om de twee jaar een onderzoek in te stellen naar de inmiddels plaatsgevonden ver anderingen, niet alleen in Engeland zelf, doch eveneens in de andere lan den van het gemenebest en in de Ver enigde Staten. Andere gingen voor Dat Engeland plannen koestert om tot het decimale muntstelsel over te gaan, is begrijpelijk wanneer we zien, dat reeds verschillende landen van het ge menebest deze 6tap ondernamen, ter wijl het bovendien van veel belang is wanner Engeland tot de E.E.G. toe treedt. In april 1957 ging India over tot het decimale muntstelsel. Pakistan volgde in januari 1961. In Australië werd reeds een onderzoek naar de mogelijk heid van overgang tot dit stelsel in gesteld en daar wordt binnenkort een besluit verwacht. In Nieuw - Zeeland werd dit besluit kortelings genomen. In de Federatie van Rhodesia en Ny- assaland is het gouvernement ook be zig met een onderzoek. Zuid - Afrika besloot in februari 1961 tot bet tien tallig muntstelsel over te gaan. Al deze wijzigingen maken het nu voor Groot-Brittannie noodzakelijk om eveneens deze grote stap te onder nemen. Voor heF Fere Baby-huidje Woningen aan K W. singel Aan de Koningin Wilhelminasingel zal Jansen's Aannemingsbedrijf uit Velp voor eigen rekening 35 woningen bouwen volgens ontwerp van Archi tectenbureau L. Igesz. Opbrengst eollecte De collecte voor de kerkenbouw heeft in de St. Victorparochie opgebracht 1098,12 Interieur B.K. kerk vernieuwd De interieur-vernieuwing in de R.K. kerk te Waddinxveen, die werden ver richt ter gelegenheid van het 300-ja- rig bestaan van de St. Victorparochie, zijn thans voltooid. Het priesterkoor werd geschilderd, terwijl ook de biechtstoelen een opknapbeurt hebben gekregen. Aan de buitenzijde zijn fraaie teakhout-betimmeringen aange bracht. Voorts weiden de deuren ge moderniseerd. Ook de werkzaamheden aan de zijbeuken zijn nu gereedge komen. Het adres voor DAMES- EN HERENKLEDING naar maat. Telefoon 2127 Waddinxveen spaart in ruime mate Bij de Rijkspostspaarbank te Wad dinxveen werd gedurende de maand januari een bedrag ingelegd van niet minder dan 70.372, 79. Opgenomen werden gelden tot een totaal bedrag van 36.572,70. Bij de Raiffeisenbank werd in januari ingelegd een, bedrag van 698.835,11 terwijl werd opgenomen 482.557,31. Bij deze bank steeg het spaartegoed in 1961 tot ruim 8,6 miljoen. Het afge lopen jaar werd in totaal 4,7 miljoen ingelegd, terwijl 3,5 miljoen werd opgenomen. Aan de gezamenlijke spaarders keerde de Raiffeisenbank vorig jaar ruim een kwart miljoen gulden aan rente uit Bejaarden middag Op dinsdag 13 februari zal weer een bejaardenmiddag gehouden worden in het Verenigingsgebouw aan de Sta tionsstraat. Aanvang 2.30 uur nam. Bestelauto geslipt Doordat de bestuurder van een be stelwagen, de heer C. v. T., uit Wad dinxveen, maandagmorgen om 7.30 uur op de Henegouwerweg plotseling moest remmen voor een vrachtauto, die van- af een boerenerf de weg opreed, slipte de auto en kantelde vervolgens. De bestuurder bleef ongedeerd. De rech terzijde van de bestelwagen werd be schadigd. Vergadering Achterof en Pntte De stemgerechtigde ingelanden van de polders Achterof en Putte kwamen dinsdagmorgen in hotel „De Unie" in vergadering bijeen. Het voornaamste agendapunt was een voorstel tot stich ting van een gemeenschappelijke be maling, met akkoordverklaring, dat de zorg van de bemaling wordt opgedra gen aan een bemalingswaterschap, dat zal worden opgericht. Dit voorstel be treft een ontwateringsplan, waarbij de volgende polders zijn toetrokken: Ach terof, Putte, Benthuizerpolder de Ha- zerswoudse droogmakerij, de kleine droogmakerij en de palesteinse polder. Genoemde polders zijn gelegen in de navolgende gemeenten: Waddinxveen, Zoetermeer, Boskoop, Moerkapelle, Hazerswoude, Bleiswijk enZoeterwou- de. Het voorstel werd aanvaard met 169 stemmen voor en 19 tegen. Vergadering B.K. Middenstand A.s. dinsdagavond om acht uur heeft de R.K. Middenstandsvereniging een bijeenkomst voor leden en belangstel lenden belegd in het Kath. Vereni gingsgebouw, waar o.a. zal spreken de Welect Heer A. G. de Ruijter uit Bos koop ovep belastingvraagstukken. Bazar ten bate T.B.C.-bestrijding Door de beperkte oollectemogelijkheid in dit jaar dreigt de hulpverlening door ons Fonds in ernstige moeilijk heden te geraken. Daarom zal in april een bazar ten bate van het Fonds „Draagt Elkanders Lasten" worden ge houden in Waddinxveen. Ter voorbereiding van de bazar is een damescomité gevormd door enthousi aste leden van C. N. V. - leden. In de komende weken zullen deze de echt genoten bezoeken van de C.N.V.-ers in Waddinxveen. Het gaat niet om geld, doch om een bijdrage in natura (tex tiel, een handwerkje, kruidenierswa ren of iets dergelijks) voor de te hou den bazarElke gift in natura - hoe klein ook - is welkom, U helpt toch ook mee om ons Fonds in stand te houden? SPREEKUUR VOOR WONINGZOEKENDEN Het eerstvolgende spreekuur voor wo ningzoekenden zal gehouden worden op maandag 19 februari 1962 van 7 tot 8 uur n.m. in het gebouw van de ge meentelijke dienst voor sociale zaken (achter het gemeentehuis). VOETBAL Programma voor ss. weekend Be Fair—H.V.O. 3 uur R.C.V.W'veen (zat.) 3 uur Groeneweg—W.S.E. 2.30 uur W'veen II—Be Fair II 3 uur Spirit II—R.C.V. II 3 uur Be Fair IIIMoerkapelle 3 uur W'veen II (zon.)-Gr. Ammers 12 u. Zwervers II—W.S.E. II 12 uur W.S.E.-nieuws W.S.E. gaat op bezoek bij Groeneweg en wanneer ze mee willen blijven din gen naar de bovenste plaats dan zal er hard gewerkt moeten worden. Voor W.S.E. II geldt hetzelfde, uit naar Zwervers betekent ook een moeilijke opgave, tegen dit elftal is de enigste wedstrijd die verloren, dus handhaven aan de kop betekent: moeten winnen. Vanavond contactavond, ook de dames zijn welkom. Luxe- en smakelijke prijzen Klaverjassen, Pandoeren en Kruisjassen. W.Z.C. De Gouwe Uitslagen: Gouwe IH G.Z.C. V 3—4 De heren van het derde zevental, die in de veronderstelling waren dat ze deze wedstrijd ook net zo als alle an dere voorgaande zouden winnen, kwa men tot de ontdekking dat ais er een paar jonge spelers zijn die wegzwem men en je gaat er niet achteraan, deze ook wel eens doelpunten kunnen ma ken. Het derde is «en zevental met his torische figuren, dus kunnen zich ook iets permiteren zullen we maar denken Programma dinsdag a.s. 9.40 uur O.Z.V. I—Gouw» H Be Fair-volleybal Dinsdag 23 januari jd. speelde Heren I een thuiswedstrijd tegen Smash uit Oudewater. Onze heren speelden een rustige partij en wonnen gemakkelijk met 3—0. Woensdag 31 januari j.l. speelde He ren I een uitwedstrijd tegen Thor uit Bergambacht. Door een misverstand was niet het gehele team op tijd op de afgesproken plaats, maar moeilijkhe den zijn er om opgelost te worden en onze heren arriveerden toch compleet in Bergambacht, zij het met een half uur vertraging. De wedstrijd werd in hoog tempo gestart en met 3-0 gewon nen via de volgende setstanden 12-15, 6-15 en 10-15. De promotie van onze heren is hiermede welhaast een feit. Programma voor de volgende week: Twee thuiswedstrijd in de BLO zaal te Gouda op dinsdag 13 februari, en wél: 20.30 uur Dames I M.V.C II Heren I M.V.C. IH Leden en belangstellenden bezoekt onze trainingsavonden donderdags in de-gymnastiekzaal van de Jan Ligthart school aan de Kerkweg. Inlichtingen worden u verstrekt door mej.A. Ooms, Ness© 5, telefoon 2094 en P. H. van Oosten, Acaciastraat 3, telefoon 2107. T.O.O.S. successen Bij de jeugdkampioenschappen turnen Kring Gouda en omstreken, die werden georganiseerd door de gymnastiek vereniging D.O.S. uit Schoonhoven, wisten enkele 'leden van T.O.O.S. uit Waddinxveen fraaie successen te boe ken. Bij de meisjes legde Gret Koet sier beslag op de vijfde plaate (43,20), terwijl Tineke Mulder, Ria Huyzer en Ria de Knegt respectievelijk achtste, tiende en twaalfde werden. Ruinf vijftig meisjes en dertien jon gens in de leeftijd van 12 tot 15 jaar namen aan dat kapioenschap deel. Al vorens de wedstrijden begonnen, her dacht de voorzitter van de turnkring, de heer N Bontebal uit Waddinxveen in enkele gevoelvolle woorden, het overlijden van de secretaris, de heer B. Wannet Schaakver. ,.W.S.V" Het 2e tiental speelde voor de vijfde ronde van de N. K. S. B. een wedstrijd tegen „Buvaro I" uit Rotterdam en moest met een klein verschil verlie zen. De persoonlijke uitslagen van deze wedstrijd luidden: „W.S.V.' II„Büvaro" I A. Brouwer A Woltering 1—0 J. Kleijweg H. v. d. Wal 0—1 W. D. d. Hartog v. d.Wal jr. 10 A. Doornhein K. v. d. Loos 01 J. Atzema J. Visser 10 H. W. Schildt J. A. Knuppe 01 J. Visse M. Rozenberg W. A. van Os J. van Trigt 01 J. Kraijenstein H. Raddsen 1—0 G. v. d. Berg D. de Koning 01 Totaal 4%—5% Groep I Th. Verbre© A. v. d. Starre 0—1 W. Verstoep P. Broer 0—1 P. Perdijk J. van Oort 0—1 W. van Vuuren A. Versluis 1—0 Groep III J. van Hout W. D. den Hartog 1—0 J. van Hout J. C. Adriaansen 01 Vrijdag 9 februari Uitvoering fan farecorps Concordia, na de pauze toneelstuk. Gerei Veren, gebouw. Zaterdag 10 februari Uitvoering Toneelvereniging T.O.G. in ver enigingsgebouw aan de Stations straat. Donderdag 15 februari N. C. R(eis) V. Filmavond veren, gebouw, Stations straat. Vrijdag 16 februari Openbare vergade ring AR. Kiesvereniging „Neder land en Oranje". Spreker: M. W. Schakel, Noordeloos. Ond.: „Staats burgerschap begint bij goed plaatse lijk burgerschap". Veren, gebouw Stationsstraat, aanvang 7.30 uur Zaterdag 17 februari T.O.G. speelt ten bate van de Rekkense inrichtingen. Donderdag 22 februari Concert Geref. Kerkkoor Dient den Heer mmv.Kinder- en Meisjeskoor en het Mannenkoor „üe Gouwe Sanghers" te Boskoop in Geref. Veren, gebouw, Stationsstraat Maandag 26 februari N.V. Span jaard, Borne. Voorlichting over huishoudtextiel. Ned. Bond van Platteiandsvrouwen, in Lunchroom van de Water, aanvang 8 uur. Woensdag 28 februari en donderdag 1 maart Uitvoering Gym. vereniging T.O.O.S. in Verenigingsgebouw, Sta tionsstraat Zaterdag 10 maart Jaarvergadering van de Ned. Herv. Jeugdverenigingen „Sola fide" en „Prediker 12 la" in „het Visnet", Esdoornlaan, aan vang 7.45 uur. Zaterdag 17 maart. WSV „WIK", Toneelavond ter gelegenheid 10- jarig bestaan in Veren, gebouw, Stationsstraat, aanvang 7.30 uur. Woensdag 21 maart Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, lezing door mevr. J. Brinkerink—Hibma, Oost- voorne. Ond.: „Voor of tegen re- klame", Lunchroom van de Water, aanvang 8 uur. In Zwitserland, Oostenrijk, Duitsland, Engeland en ook in ons land wordt momenteel onder de slagzin „Rijdt veilig met melk" propaganda gemaakt uit een veiligheids argument. In een onderzoek, dat op verzoek van de Ver- bindingsstelle Landwirtschaft-Indus- trie te Essen werd ingesteld, wordt er zelfs op gewezen dat melk ongeval len kan voorkomen. Waarnemingen in Engeland naar het beter zien van automobilisten hebben aangetoond, Idat geregeld melkdrin ken in bepaalde gevallen van niet- aangeboren nachtblindhedd verbete ring kan brengen. In ons land wer den reeds in 1922 door prof. B. C. G. Jansen onderzoekingen gedaan naar het verbeteren van het gezichts- en reactievermogen en de invloed, die vitamine A en hoogwaardige meikei- witten hierop uitoefenen. Mede naar aanleiding van soortgelijke onderzoe kingen is men er in de vier genoemde landen, met uitzondering van Neder land, toe overgegaan melkautomaten langs de buitenwegen te plaatsen. In vrijwel alle gevallen wordt dit initia tief van overheidswege financieel ge steund. Het Westduitse ministerie voor de voedselvoorziening bijv. betaalt per automaat uit het „Groene Plan" 500 tot 1500 DM aan subsidie. Voorts ge- Diet het de actieve steun van de ver schillende verenigingen voor Veilig Verkeer. Als voordelen, vanuit veilig heidsoogpunt, noemt men o.a. de re activerende werking van het zelf even onderbreken van de rit en het op ze kere hoogte uitsluiten van de aan vechting tijdens de reis alcoholica te nuttigen. Het is niet bekend, wanneer in Neder land met het plaatsen van melkauto maten langs de s nelverk e e rswegen kan worden begonnen. Tot dusver hebben de bevoegde autoriteiten uit veiligheidsoverwegingen voor derge lijke plannen geen toestemming ver leend. Nederlands Hervormde Kerk. Vun. 9.30 uur Eerw. heer J. W. Grisnigt Nam 6.30 uur ds.J. R. Cuperus Hervormd Wijkgebouw, Snlep. V.m. 9.30 uur ds. J. R. Cuperus Nam- 6.30 uur ds. Joh. Verwelius N.H. Kring „Wet en Evangelie". Verenigingsgebouw, Stationsstraat. V.m. 9.30 uur ds. Kalkman Nam. 7 uur Jeugddienst ds. W. H. Hemmes, Schiedam Gereformeerde Kerk. Vjn. 9.30 uur en nam. 5 uur ds. J. Snoey Remonstrantse Kerk. Geen dienst Chr. Afgesch. Gemeente Vun. 9.30 en nam. 5 uur ds. A. P. Verloop Woensdag 14 februari, nam. 7 uur ds. A P. Verloop KERKDIENSTEN. Parochie Sint Victor, Zuidkade. telefoon 24 52. Pastoor: H. C. A. P. van Drunen, Missen: 's zondags 7 uur de vroeg mis; 8.30 uur de hoogmis; 11 uur de late mis; elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis; door de week 7 en 8 uur. Zaterdag Biechtgelegenheid 4-8 u., Jehovah's Getuigen, Kerkweg 66. Donderdag: 19.30 uur BedieningaschooL 20.30 uur Dienstvergadering. Zondag: 15.30 uur Wachttorenstudie. De zondagsdienst wordt waargenomen door dr. P. van der Linde, Kerkweg 214, telefoon 2250. Aangifte van 1 t.e.m, 7 februari 1962 Geboren: Peter Andreas, z.v. D. Smith en M. Koetsier, Jan Dorrekenskade-W. 16; Willem,z.v. C. Vos en W. Hoogen- doorn, Fred. Hendriklaan 37; Ali„ d.v. G. Marchand en J. H. de Kort, Noord einde 51b; Adriaan Jacob, z.v. F. van Vliet en R. G. van Beek, Zuidkade 83. Ondertrouwd: A de Jong en W. A Noteboom. Gehuwd: E. T. Lemette en G. V. T. Ondaatje. Overleden: de Ruiter, Adriana Jean- nette, oud 2 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: halsketting van een hond, balletschoentje, handschoenen, 1 auto- eleuteL Verloren: kinderpantoffel, handschoe nen, 6hawis, kinderwantjes, 1 bril, vuilnisemmer, loonzakje met inhoud, formulier kinderbijslag, vulpen, wol len muts, zilveren broche, leren mo- torwant, damesportemonnaie. Volksweerkunde in januari De eerste januari moet in de volks- weerkunde aanduiden, welk weer men in het nieuwe jaar heeft te verwach ten. Immers een spreekwijze van het platte land luidt „Nieuwjaar Maakt alles klaar". Was het op nieuwjaarsdag mooi hel der weer, dan heeft men stellig een goed jaar te wachten. De volksboeken uit de middeleeuwen beschouwd 1 januari als een aanwij- wijzing voor het weer oostenwind: ziekte onder het vee westenwind: sterfte onder konin gen zuidenwind: besmettelijke ziekte onder de mensen noordenwind: vruchtbaar jaar. Ook de landman zegt: Als 't winter is, moet 't goed winteren: Geef januari een muggenzwerm Dan hoort ge in oogstmaand licht gekerm; of: als in januari de muggen dansen dan wordt de boer een bedelaar. In januari ziet de boer liever 'n wolf in 't veld dan de ploeg, zo luidt een aloude spreekwijze en daarom zegt hij ook: Knapt januari niet van kou men zit in oogstmaand in de rouw Een zachte, zoele, regenachtige ja nuarimaand wordt voor de land- en tuinbouw bijzonder ongunstig geacht; een koude, droge januari doet 't meest voor de komende oogst verwachten: ais januari stof maakt dan groeit t koren als een eike boom. De 17e januari - St. Antonius - wordt in het zuiden van ons land ais een critieke dag voor het weer be schouwd: dan komt er verandering, hetzij vorst, hetzij dooi: in Zuid Lim burg zegt men: St Teunis is een iesmêker of een iesbrêker. Op 20 januari - St. Sebastiaan - wordt de St. Teunis-vorst teniet gedaan: Maakt St. Teunis de bruk Sint Sebastiaan splijt ze stuk. Vooral 22 januari - St. Vincentius - moet helder zijn: Vincentius met zonneschijn geeft veel koren en veel wijn. Oudtijds werden de dagen ook naar de heiligen genoemd, hetgeen men in in hedendaagse volksalmanakken nog wel terugvindt. In de volksweerkunde spelen de heiligen-dagen dan ook een grote rol, getuige ook 25 januari - Paulus' bekering - Een heldere Pau- li-dag belooft een goed jaar, maar regent - of sneeuwt het. dan komt er bloedvergieten, ziekte en sterfte on der vee en mensen. E. E. Vanavond naar

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 3