ro Pianist Bernard Tabbernal nog vol levenslust I iflines±?s „Zonnig Zuid" hield jaarueroadiring nieuwsblad Onafhankelijk Hoofden der scholen K.L-vereniging voor varkens kregen schrijven van burgemeester PUROL in huis! Naar Waddinxveen V er schijnt elke donderdag Weer inhaalverbod op Bodegraverstraatweg Gezellige feestavond St. Victor parochie Ondanks 81-jaren geelt hij nog muzieklessen aan jongeren 'Hl y en,' 1 WIJNHANDEL SLIJTERIJ sinds (1821) In beroep bij de Kroon HAMEA-GELEIIrube?\d Gevarieerd programma Terug in Nederland A «1 Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 8 MAART 1962. 17e JAARGANG - Nr. 871. van Eeuwen L het volgende week dinsdagavond l ■z. 1 Gemeente door de Kroon in bet gelijk gesteld Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen SPREEKUUR VOOR WONINGZOEKENDEN. de Stationsstraat te houden concert, ook enkele malen achter de piano zal plaatsnemen. Voorts zal, zoals wij vorige week berichtten, mevr. Etty Boogerd-Schiff het vocale ge deelte van de avond voor haar re kening nemen. lange afstand waarover een inhaalvei bod zou komen te gelden, niet op weegt tegen de huidige gevaren op dit weg gedeelte en dat de geringe breedte van de weg, in verband met de intensiteit van het verkeer, het uitvaardigen van een inhaalverbod vordert. ZUIDKADE 3 TELEFOON 2105 IIIIIM I I De Kroon vernietigde dan ook de be slissing van Gedeputeerde Staten en stelde alsnog het door Waddinxveen noodzakelijk geachte inhaalverbod vast Het zal voor de bewoners van het Waddinxveense deel van de Bodegra- verstraatweg een geruststelling zijn, dat nog juist voor de aanvang van het nieuwe watersportseizoen, aan het ja renlang slepende geschil op deze wij ze een einde gekomen is. HULDIGING VAN DE HEER SCHUTTE DOOR DE BRANDWEER Deze foto was bedoeld om vorige week te plaatsen. Daar het cliché niet tijdig in ons bezit was, Londen we het niet opnemen. (Foto Sjaak Noteboom) T.O.O.S. bracht weer twee ooie turnavonden De gymnastiekvereniging T.O.O.S. (Tot ontwikkeling onzer spieren) gaf vorige week woensdagavond en donderdagavond een uitvoering in het geref. verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. De belangstelling op beide avonden was zeer groot te noemen. Geen stoel bleef onbe zet, terwijl sommige jeugdige kij kers genoegen moesten nemen met een zitplaats op de grond of in één der raamkozijnen. Ook deze uitvoe ring van T.O.O.S. is weer een suc ces geworden, hetgeen o.m. wel bleek uit de enthousiaste reacties van het publiek uit de zaal. Dezer dagen is door de Kroon voor het in de gemeente Waddinxveen gelegen ge deelte van de Bodegraverstraatweg een inhaalverbod vastgesteld. De kroon be schikte hierbij op een beroepschrift, dat door het gemeentebestuur van Waddinx veen ingesteld was tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten van ZuidHol land. Gedeputeerde Staten achtten n.l. het instellen van een inhaalverbod voor weggedeelte niet noodzakeljjk en wezen het verzoek in deze richting van het be- meentebestuur af. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen berustten hierin niet en stelden bjj de Kroon een beroep in tegen de beslissing van Gede puteerde Staten. De Kroon stelde, zoals vermeld, het gemeentebestuur In het ge lijk en vernietigde de afwijzende beslissing van Gedeputeerde Staten. zangerswereld terecht kwam. Hij trad daar op als begeleider en als repetitor. In die jaren begonnen ook zijn tournees met de bekende solisten, naar Scandinavië, Verenig de Staten, Rusland en vele andere landen. De enige Nederlandse zan geres, die destijds aan de Scala van Milaan was verbonden, Maartje Of fers, werd door Tabbernal in Ber lijn geïntroduceerd. Maar het bleef niet alleen bij zangers. Ook instru mentalisten deden een beroep op Bernard Tabbernal, zoals de beken de violist Henri Martaud, de cellis ten Hekking en Földesy, enz. De burgemeester van Waddinxveen, de heer C. A. van der Hooft, heeft dezer dagen aan alle hoofden der scholen een schrijven gericht, waar in hij de te nemen maatregelen door het onderwijzend personeel in geval van fall-outwaarschuwing of fall outalarm, uiteengezet. Door het Hoofd Bescherming Bevolking van de Kring Z.H.-d, wordt het volgende advies gegeven: bij fallout-alarm, zonder voorafgaande waarschuwing (sirene, luidsprekerauto, megafoon) mogen alleen die kinderen naar huis, die niet meer dan vijf minu ten nodig hebben om de ouderlijke woning te bereiken. Het onderwij zend personeel dient dus van te voren nauwkeurig vast te stellen, welke kinderen niet naar huis kun nen gaan en bij welke gezinnen zij kunnen worden ondergebracht. De ouders van deze kinderen moet men hierover inlichten en deze zullen moeten zorgdragen, voor de extra benodigde voedselvoorraad, slaapgelegenheid e.d. in de gezinnen van onderbrenging. Over het algemeen wordt aange nomen dat na twee dagen weer enige uren bewegingsvrijheid in de buitenlucht mogelijk is. Deze tijd kunnen de ondergebrachte kinderen dan weer benutten om naar huis te -’ga?'» In geval van fallout-waar- schuwing tijdens schooltijd (kerk klokken, megafoon e.d.) zal men de kinderen terstond naar huis moeten sturen. Ter versteviging van het onderling contact, organiseerde de Raad van Overleg van de Sint Victorparochie, een feestavond in het r.k. vereni gingsgebouw, waarvoor van de zijde der parochianen vrij veel belang stelling bestond. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer F. van der Klauw, waarna de toneelgroep van de K.A.B., afdeling Gouda, met veel vaart het blijspel: „Je moet er niet mee spelen” voor het voetlicht bracht. Na afloop van deze klucht wees pastoor H. C. A. P. van Dru- nen op het feit dat een parochiële feestavond als deze van grote bete kenis is voor de parochiebinding. Ook bracht hij de toneelspelers (sters) dank voor het gebodenen. Mevrouw van den Dool zorgde tij dens de pauze voor de vrolijke mu zikale noot. Na het toneelstuk was er nog een geanimeerd bal. „The Comets” uit Leiden zorgden voor de muzikale omlijsting. In de beslissing van de Kroon wordt overwogen, dat inderdaad het instel len van een inhaalverbod in verband met de beschikbare wegbreedte en de intensiteit van ’t verkeer het uitvaar digen van een inhaalverband noodza kelijk is. Hierbij heeft de Kroon in aan merking genomen, dat op dit wegge deelte met grote snelheid wordt gere den en dat Gedeputeerde Staten het verzoek om dit stuk m de bebouwde kom van Waddinxveen op te nemen, afwezen. Verder wordt vastgeteld, dat gebleken is. dat Waddinxveen maat regelen heeft genomen om tot verbe tering van de weg te geraken en dat, zolang deze verbetering niet tot stand gekomen is, een inhaalverbod voor dit weggedeelte dient te gelden. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. Van deze beslissing gingen burgemees ter en wethouders van Waddinxveen inberoep bij de Kroon. Daarbij werd nogmaals op de gevaarlijke verkeers situatie gewezen aan de weg waar de Reeuwijkse, de Waddinxveense en de Goudse bebouwing één geheel vormen terwijl het Waddinxveense deel door het verkeer als een „vrije zone” wordt benut om „verloren” tijd in te halen. In hun beroepschrift wezen burge meester en wethouders er verder op, dat zij, bij wijze van proef, inhaalsver- bodsborden aan dit stuk van de Bode graver straatweg hadden geplaatst, waarbij bleek, dat de verkeersveilig heid aanmerkelijk verbeterde. Verder bracht het college naar voren, dat de De bekends pianist Bernhard Tabbernal, die volgende week dinsdag, zoals reeds eerder aangekondigd, in Waddinxveen zal concerteren, is in deze omgeving geen onbekende. De heer Tabbernal, die op 27 januari jl. 81 jaar werd, heeft reeds eerder in deze omgeving van zich doen spreken. Voor zover bekend is Bernhard Tabbernal de oudste, nog steeds ac tief werkzame musicus van ons land. Vooral voor de ouderen heeft zijn naam nog een bekende klank en velen zullen zich van vroeger zijn solo-pianoconcerten herinneren. Bernhard Tabbernal heeft zelfs een internationale vermaardheid in vrij wel alle Europese landen, maar ook in de V.S. is hij meer dan eens op getreden als de begeleider van be kende solisten, zowel vocaal als in strumentaal. Namen als Tilly Koe nen, Birgit Engel en Joseph Schwarz zeggen voldoende. Wie Tabbernal voor het eerst ontmoet kan zich nauwelijks voorstellen dat deze levenslustige figuur de acht kruisjes reeds is gepasseerd. Zijn eerste vorming als pianist kreeg Tabbernal in Den Haag van de pedagoog Carl Oberstadt. Maar tevens studeerde hij viool. Hij was leerling van het Haags Conserva torium en studeerde later nog in Berlijn bij Godowsky. Ook was hij betrokken bij het begin van het Residentieorkest. Het is vooral Leopold Godowsky geweest, die veel invloed op Tab bernal heeft uitgeoefend, wat later in alle opzichten tot uitdrukking kwam in de werken van de Ne derlandse pianist. In Berlijn was het ook, dat hij grote belangstelling kreeg voor de opera, vooral voor de werken van Wagner en Richard Strauss, waardoor hij vanzelf in de Thans zal men ook in de Goudse streek overgaan tot het oprichten van een K.I.-vereniging voor var kens. Aldus werd na een langdurige periode van voorbereiding besloten tijdens een bijeenkomst van var kenshouders in het Veemarktrestau- rant te Gouda. De voorzitter van de K.I.-vereniging, de heer J. Vonk Noordergraaf, deelde mede, dat nu reeds 210 zeugen zijn ingeschreven. In een voorlopige commissie wer den benoemd de heren A. Hardijzer te Moordrecht, T. Burger jr. te Reeuwijk, A. van der Eijk te Bent huizen en W. Roeper te Stolwijk. Ir. P. Verhoeven en de heer A. de Lely te Stolwijk werden tot advi serende leden benoemd. De werk wijze van de vereniging zal vooral op fok-technisch gebied liggen. Een koppel van ongeveer veertig beren en zeugen zal gemest worden, waar na de verkoopwaarde onder de loup zal worden genomen. Vergelijkin gen zullen dan moeten uitwijzen, welke zeugen en beren de beste kwaliteitsdieren opleveren. Met de ze beesten zal dan verder worden gefokt. Het eerstvolgende spreekuur voor woningzoekenden zal worden ge houden op vrijdag 9 maart 1962 van 7 tot 8 uur n.m. in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor soci ale zaken, achter het gemeentehuis. oudere meisjes toonden hun capaci teiten aan de brug met ongelijke leggers en de evenwichtsbalk, ter wijl de jongens elkaar op het gebied van hoogspringen trachtte de loef af te steken. Dit programmapunt had een bijzonder spannend verloop. Na de pauze kwamen de dames en heren en de adspirant jongens en meisjes in actie om hun prestaties te tonen. Met veel geestdrift ver toonden zij oefeningen aan de rek stok, met knotsen, op het paard en aan de brug. De oefeningen werden door alle deelnemers(sters) met zoveel enthousiasme gebracht, dat sommigen van hen vaak een extra applausje in ontvangst mochten nemen. De heer en mevrouw Dulle- meyer, die de oefeningen hebben ingestudeerd, kunnen dan ook op een geslaagde uitvoering terug zien. De burgemeester, de heer C. A. van der Hooft, reikte op de tweede avond van deze uitvoering de Jaco- wisselbeker uit, bestemd voor het lid dat in het afgelopen jaar bij de wedstrijden het hoogste aantal pun ten behaalde (kringwedstrijden en onderlinge wedstrijden). Gré Koetsier mocht met 116,4 pun ten de wisselbeker in ontvangst nemen, gevolgd door Tineke Mul der (116,1 punt) en Sjaan Sekeris (115,9 punten). De burgemeester wees tijdens een korte toespraak op het feit, dat T.O.O.S. echt een vereniging naar zijn hart is. Er wordt bij deze vereniging niet gelet op rang of stand, godsdienst of levensovertuiging, doch allen zijn één in de turnkleding. Door de vele programmaonderdelen echter was het reeds zeer laat op de avond toen het laatste nummer kon worden afgewerkt. De aanwe zigen zullen van hun komst echter helemaal geen spijt hebben gehad, want een en ander was het aanzien ten volle waard. Na de opening, kwamen eerst de meisjes van om en nabij de tien jaar aan de beurt, die met veel gratie enkele vrije oefeningen ten beste gaven. Hierna kwamen de kleine jongens in actie, die hun kunnen toonden op het gebied van verspringen. Het optreden van de meisjes van 5-7 jaar was ontwape nend. Ze hadden vaak meer oog voor vader en moeder in de zaal, dan voor de leidsters. Niettemin kregen zij een gul applaus. De Op het programma staan de piano- werken: Rondo Capriccio van F. Mendelsohn, Impromtu op. 90 no. 4. yan Schubert, Spinnerlied van Men delsohn, Wals, nocturne en Polo naise cis. kl. van Chopin en de Sonate derde deel van Ludwig van Beethoven. Mevrouw Boogerd zal zingen de liederen Spring; Oh, sleep, why dost thou leave me? en Angels, ever bright and fair van Handel, acht zigeunerliederen van Brahms, drie oud Hollandse liede ren, terwijl zij het programma be sluit met drie Hongaarse volkslie deren. Zowel voor de pianoconcerten als voor de begeleiding van de zangeres wordt gebruik gemaakt van een Bechstein concertvleugel van de firma Jacobi uit Den Haag. De toegangsprijs tot dit concert, dat wordt opgedragen aan burgemees ter Van der Hooft en diens echt genote, bedraagt 1,75. Kaarten zijn verkrijgbaar ten gemeentehuize Voor dit concert bestaat grote be langstelling. we. De heer A. C. J. Mooijenkind had zich niet herkiesbaar gesteld. Verder werd het bestuur uitgebreid met de volgende personen: mevr. A. A. M. Heijnen-Lindner en de heren J. de Jong en Th. Lammertse. De verificatiecommissie, bestaande uit de heren Rijnbeek en Raven- steijn bevonden de boeken in orde. Ook werd nog een verloting ge houden. De heren C. Tiele, A. Bresser en A. Rijnbeek mochten een taart mee naar huis nemen. Na de pauze hield de heer G. F. Has pels, adviseur van de Stichting Bouwcentrum te Rotterdam en oud-reserve majoor-waarnemer van de Kon. Luchtmacht, een lezing over het onderwerp: „Het vliegen voor 1940”. Hij vertelde o.a. over de bekende vliegenier Jan Olieslager, die ook in Waddinxveen heeft ge woond aan de Brugweg. Speeltuinvereniging „Zonnig Zuid” hield in het r.k. verenigingsgebouw de jaarvergadering. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek dat men over het afgelopen jaar tevre den kon zijn. Zo kwam o.m. het huisje in de speeltuin klaar en de betonnen zandbak. Ook werd de speeltuin verrijkt met twee klim- bogen en werd beplanting aange bracht. De penningmeester had de boeken met een batig saldo kunnen afslui ten 128,Hierbij is echter geen rekening gehouden met de afschrijving. De agenda vermeldde voorts be stuursverkiezing. De voorzitter, de heer A. L. M. Boer, werd herkozen, alsmede mevr. C. Noorland-IJzelen- berg, mevr. A. J. Hogenelst-de Ru- Abonncment per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Met deze koninklijke beslissing is aan een reeds langer dan drie jaren sle pend geschil een einde gekomen. Het Waddinxveense gemeentebestuur vond de verkeerssituatie aan het in die gemeente gelegen gedeelte van de Bo degraverstraatweg zeer onbevredigend In de gemeenten Gouda en Reeuwijk ligt deze weg n.l in de bebouwde kom men van die gemeente, zodat daar voor het verkeer een snelheidsbeperking geldt. Bovendien heeft men in Reeu wijk voor deze weg nog een snelheids beperking. In Waddinxveen ligt de Bo degraverstraatweg evenwel buiten de bebouwde kom. Het verkeer heeft hier dan ook „vrij spel”, met het gevolg, dat het Waddinxveense deel van de Bode graverstraatweg veelal als „racebaan” werd gebruikt. Eerst probeerde Waddinxveen de moeilijkheden op te lossen door aan Gedeputeerde Staten te vragen 't deel van Waddinxveen aan de Bodegraver straatweg op te nemen in de bebouw de kom. Daardoor zou ook daar een snelheidsbeperking van kracht ge worden zijn. Gedeputeerde Staten gingen evenwel op dit verzoek niet in, en wezen in februari 1959 dit verzoek af. De volgende stap van het Waddinx veense gemeentebestuur was een ver zoek aan Gedeputeerde Staten om voor het in die gemeente gelegen stuk van de Bodegraverstraatweg een inhaal verbod vast te stellen. Gedeputeerde Staten - het was inmiddels februari 1960 geworden - weigerden ook dit verzoek. Het college was van oordeel, dat, indien men op het verzoek van Waddinxveen zou ingaan, voor de Bo degraverstraatweg over een afstand van 2525 m een inhaalvrbod zou gel den, wat tot vertraging in de afwik keling van het verkeer en tot veel vuldige verkeersovertredingen aan leiding zou geven. Bovendien achtten Gedeputeerde Staten, gezien de breed te van de weg een inhaalverbod niet bepaald noodzakelijk. Omstreeks 1925 kwam de musicus en pedagoog Tabbernal in ons land terug en gaf nadien in zijn geboor testad Delft tal van recitals, o.a. ge wijd aan Chopin en Liszt. In die zelfde tijd groeide er rondom hem een groep leerlingen, die hij op zijn persoonlijke wijze hun eerste vor ming gaf. Tot zijn leerlingen be hoorden o.m. Jean Antoniettie, Klaas de Rook, Gert van der Steen en Nico Verhoeff. Met het klimmen der jaren werd hij minder reislustig, maar bleef vitaal genoeg om zijn pedagogisch werk in Den Haag, waar hij later ging wonen, voort te zetten, terwijl hij ook leerlingengroepjes kreeg in Gouda en Delft. Een van zijn leerlingen is onze plaatsgenote Ria Broer, die tijdens in het Geref. Verenigingsgebouw in rf.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1