Officieel bericht w llhnifl! £sso) PETROLEUM de Seste! CM III Boodschappen doen is voor KLM een miljoenenzaak V eöce ptfiy Behaaglijk warml m Het is maar een weet De avonturen 4' JAC. SATON MULDER V erkoudheidsvirus V.S. ontdekt WINTER „Bea heeft het pleit gewonnen van koning Puntbaard en de zeemeermin gestookt met. At Gaat l zich verloven Natuurlijk een oliehaard OLIEHANDEL G. P. LAMMERS WEEKBLAD VOOR WADINXVEEN DONDERDAG 8 MAART 1962. PAGINA 2 Volk IJssc Nederlands fabrikaat Fr. h aoor Henk van Heeswijk TELEFOON 6033 IN GOUDA GEVESTIGD KORTE TIENDEWEG 12 - TELEFOON 3033 KLEIWEG 108 ZWUNDRECHT GOUDA I MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER gladde ringen L 150 Hondenziekte verwant aan mazelen YMUIDEN FEUILLETON 55 Kilometer textiel r A. Wad in de kleine Uw le TE 1 2e 3e 4e Met 5e 5 6e Graveren gratis. Passage HOOFDSTUK 27, nr. 41. GE'' Adr Lane vc Tc U kunt ook 's avonds, na afspraak komen pas sen. Wij hebben in 3 breedten. Ook bewerkte ringen. e Te 's Nachts kwam de vloed op en spoelde de schelp in de grot. Daar zou niemand hem hebben gevonden als die dappere Koning Puntbaard er niet was geweest, De secretaris, H. Jenné De burgemeester, C. A. van der Hooft Borstelen en kloppen helpen veelal ter bescherming tegen motten. Motteneit- tjes zitten heel los cp het weefsel. Door regelmatig kloppen vallen ze er af. Indien te lang gewacht is met klop pen dan bovendien borstelen. Schroeivlekken in een wollen panta lon, kunt u behandelen met lauw wa ter waarin borax is opselost. schoon koud water naspoelen. Een rubbermatje in de gootsteen, te gen breken en te hete pannen, kiint u maken van een lekke heetwaterzak. De hals eraf knippen en aan een zij kant en onderkant openknippen. Zijn uw glas gordijnen gekrompen na het warsen, torn dan de bovenzoom los en zet er een valse zoom aan met gebruik van een stuk verbandgaas Kopergroen kan men verwijderen door de plekken boven een spiritu-vlam te verwarmen en daarna goc 1 af te wrij ven. W Ki Br. Noordeinde 70 Waddinxveen Ook levering por tankauto De zaak met de buitenklok Tel. 2077, na 7 uur 3080 Het adres voor DAMES- EN HERENKLEDING naar maat Telefoon2127 g Een natte zijden paraplu mag niet ge spannen gedroogd worden; in slappe toestand laten drogen is beter voor de stof. Geef groenten bjj de boterham; in het voorjaar komen er sterrekijkers, ra dijs in plakken gesneden komkommer ramanas of winterpeen voor in aan merking. Wie brood moet meenemen, legge eens enkele plakjes tomaat on der de kaas, de boterham blijft fris. Waddinxveen, 1 maart 1962. Burgemeester en wethouders der gemeente Waddinxveen, Aan belanghebbenen wordt in herin nering gebracht: Doktoren van het National Institute of Health in de V.S. hebben medege deeld, dat vermoedelijk de verwekker van de verkoudheid is gevonden. De schuldige werd geïdentificeerd als Jn virus - Coxsacktie A-21 - dat norma liter aanwezig is op de slijmvliezen bij de mens. Het virus werd verkre gen uit de keel van soldaten, die aan verkoudheid leden. Indien dit virus de verwekker is van de verkoudheid bestaat de mogelijkheid een vaccine te ontwikkelen ter verkoming van de ze ziekte. Deze ontdekking is belang rijk omdat het niet onwaarschijnlijk is dat ingewandvirussen een belangrijk aandeel hebben in deze lastige kwaal. kans om tot zaken te komen. Hoewel terecht dus inkoopspreiding wordt toe gepast, heeft men natuurlijk wel een aantal vaste relaties, die echter we ten, dat de offertes met grote objecti viteit en scherp commercieeil inzicht worden bestudeerd. wil je.... maar niet alzo de heer van de „Ruige Hoeve”. Die wil alleen maar En als ik nu eens niet wil?” Hij knielde voor haar neer en omvat te haar knieen met zijn armen. „Toe, Bea, zeg alsjeblieft ja.... Je kunt m’n leven weer gelukkig maken....” Ze schoof zijn armen weg en keek verontrust naar de deur. „Idioot” siste ze zacht, „als er iemand binnenkomt. Moet je me dan helemaal compromi- teren?” Hij kwam meteen overeind en ging te genover haar in een andere stoel zit ten. Ze gaf hem ’n sigaret en hij zoog gretig het vuur erin. Bea knikte. „Zo, nu zitten we tenmin ste weer als behoorlijke mensen tegen over elkaar. Wat wilt u met me? Wilt u me hier boerin maken?” „Bea,” zei hij zacht, „je kunt krijgen wat je wilt. Als je geen zin hebt in de boerderij, verkoop ik die. Wil je er gens anders wonen, dan vind ik het ook goed. Wat jij wilt, is van belang. Mij scheelt het niets. Als ik jou maar mag hebben, als vrouw. Denk eens aan de kinderen, Bea, ze zijn allemaaal even gek op je. Niet alleen Heintje en Kees, maar ook Geert. We zouden sa men zo gelukkig kunnen zijn „Meneer Sangelaar vraagt u zich dan niet af. of ik wel iets voor u voel?” „Ik weet dat je op het ogenblik geen hekel meer aan me hebt.” Ze lachte. „En dat is al iets, nietwaar? Maar als ik trouw, dan doe ik dat uit liefde”. Hij keek haar hongerig aan. „Kun je dan niet een beetje van me houden. Depressies uit het westen, Het regent dat het giet; Dan fokken ze bij Ijsland Een hoge druk gebied; De noordenwind valt op je lijf Met nachtvorst tot een graad of vijf O, nu komt er een storing Vanuit de Duitse Bocht, Die heeft met oostenwinden Het westen opgezocht; Tot ongerief van mus en spreeuw Valt hier een bui of zestien sneeuw De barometers stijgen Van Praag tot aan Berlijn Nu gaat het pas goed tochten Door ’t ijzeren gordijn; De auto boekt een klein verlies, Slikt gauw twee tientjes anti-vries De vorst is streng of matig, Het schaatserslied weerklinkt; Bevroren waterleiding Die net des nachts weer springt; En als de dooi zich niet vergist, Dan krijg je veertien dagen mist. Zo gaat het heel de winter, Zo is het altijd wat; Een vloed van weerberichten Golft over dorp en stad; De radio is druk ermee, en ook de kaart op de t.v. Daar zie je een stuk heertje Met lipstick in de hand, Die tekent storingbanen Van Ier- tot Zwitserland; Soms zie je ook een stukje kop, Dan ruimt de man depressies op. Ook vroeger ondergingen, De mensen 't winterweer, Maar nu is het toch anders, Nu wéten wij wat meer; Al haalt, met bloemen op je ruit, Die wetenschap je weinig uit aan herkeuring onderworpen ma ten, gewichten en meetwerktuigen moeten voor 1 oktober lu62 gestem peld zijn met ae letter Z; bij ver zuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, bestaat nog gelegenheid maten, gewichten en meetwerktuigen te laten her keuren aan het Ukkantoor te Rot terdam, ’s Gravendijkwal 66, op elke dinsdag en vrijaag van 9-12 en 13.30-16.3U uur, (feestdagen uit gezonderd). Het gehele hondendom wordt sinds zijn bestaan al geteisterd door de hon denziekte. Onlangs is er een onder zoek afgesloten op dit gebied. De re sultaten hebben het waarschijnlijk ge maakt dat het virus van de honden ziekte erg nauw verwant is aan het virus van de eveneens zeer bekende ziekte mazelen. Er mag misschien zelfs gesproken worden over identiek. Want indien men virussen honden ziekte kweekte in weefselculturen en die vergeleek met virussen die de mazelen teweeg brengen, bleek het, dat indien men een bepaalde diersoort immuniseerde met het mazelenvirus, ze ook immum waren geworden voor het virus van de hondenziekte. Een bedrijf moet groot inkopen. Voor da KLM, die jaarlijks anderhalf mil joen passagiers vervoert, is een ver bruik van 500 kg aardappelen per dag niet te veel, evenmin een consumptie van 800.000 eieren per jaar. De bakker levert jaarlijks voor 100.000 brood, terwijl eenzelfde bedrag aan melk wordt besteed. Voor verse groente en fruit wordt jaarlijks 400.000 uitge trokken. En indien de slagersrekening van mevrouw eens tegenvalt, laat het haar dan een troost zijn, dat de KLM ruim een miljoen per jaar aan vlees ta betalen heeftl Wild en gevogelte ■taat voor 300.000, vis voor 150.000 en boter voor een kwart miljoen. het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1962 le bezigen, zal zijn: bij de keuring en herkeuring van. maten, gewichten en meeiwerk- tuigen. de letter Z staande drukvorm; maten, gewichten en meetwerktui gen moeien senoon. aroog en roest vrij woroen aangeooaen om onaer- zoent te Kunnen woraen; ijzeren maten dienen van binnen en van bunen feeveria te zijn, Koperen ge- wicinen argewassen en ook ae ga ten gereinigd; ijzeren gewicmen mogen nier gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met geKOokte lijnolie; maten, gewichten en meetwerk tuigen, die gestempeld zijn met het afkeuringsmerk mogen niet in winkels enz. worden teruggebracht HERKEURING VAN MATEN, GE WICHTEN EN MEETWERKTUIGEN Is het nikkel van uw fiets door de sneeuw geroest, besmeer de roestplek- met dikke olie. Laat dit ’n dag of drie zitten en wrijf deze daarna met een door geest van salmiak vochtig ge maakte doek goed uit. Broodkruimels zij niet geschikt voor goudvissen. Het brood gaat schimmelen in het water, waardoor het ongeschikt wordt voor deze visjes. Sm. Verfvlekken op ruiten verwijdert u door deze viekke te bewerken met ’n stukje zilver, verpakt in een doekje, teneinde beschadigingen van het glas te voorkomen. Eerst de ruit natmaken. Ze trok haar wenkbrauwen omhoog, en schudde toen haar hoofd. „Dat gaat boven m’n pet. Niet te koop, maar de prijs waard. Verklaar u nader.” „Ik.... jk....” Meer zei hij niet. Maar voordat Bea er erg in had, boog Sange laar zich over haar heen, sloot zijn ■tevige armen om haar schouders en drukte een lange kus op haar lippen. Even lag ze, geschrokken van deze on verwachte daad, stil achterover in de stoel. Toen duwde ze hem zacht, maar beslist van haar af. Hij kwam weer overeind en draaide zich naar het raam. „Eoeimom pelde hij. Bea pakt# een zakdoek uit haar tasje en veegde haar lippen af. Toen keek ze naar hem en zei: „Zo, meneer San- gelaar, behoort dat ook tot de taak van de voorzitter van het schoolbe stuur, om de onderwijzeres te zoenen” Hij bleef met zijn rug naar haar toe staan en gaf geen antwoord. Bea pakte die te hulp kwam toen hij schreeuwen hoorde. Prin ses Blondje vond de koning erg lief en ze wou graag mee naar het hoogste puntje van het land, waar het kasteel stond. Ze was immers nog nooit uit de zee geweest. Nu en in die diepe zee zie je niet veel van de wereld. Koning Puntbaard plukte aan zijn baard, terwijl hij nadacht. „Weet je wat”, zei hij tenslotte, „ik zal je meenemen naar het paleis, prinsesje, want ik weet een mooi plekje voor je.” De koning pakte haar op. Hij moest haar dragen, want ze had natuurlijk nog een staart en geen benen zoals andere mensen. Tjonge, de prinses was toch tamelijk zwaar, nu hij met haar in zijn armen, al die trappen naar het paleis moest beklimmen. Gelukkig maar, dat hij zijn hengel op het strand had achter gelaten. Anders had hij die ook nog moeten sjouwen en dat zou beslist te veel voor hem zijn geweest. „Zo we zijn er”, zei hij na een uurtje. De prinses mocht zwemmen in de vijver van het kasteed waar het voor ieder ander .verboden toegang’ was. De koning ver telde natuurlijk aan niemand, dat daar een lieve zeemeermin in zwom en bracht haar elke dag lekker eten. (wordt vervolgd). Het zijn uiteraard niet alleen levens middelen die ingekocht moeten wor den. Voor uniformen, werkkleding en overhemden heeft men Per jaar on geveer 55 km. textiel nodig, dan grote aantallen geschenkartikelen (o.a. 130.000 klompjes, voornamelijk voor de VS), 120.000 glazen, 250.000 tinnetjes si garetten, 30.000 vrachtbriefblokken, 1.600.000 vliegtuigbiljetten, 40.000 ball points, 2.000.000 papieren servetten, 3.000.000 plastic bestekzakjes, om slechts enkele voorbeelden te noemen. Ruw geschat zijn er 10.000 verschillen de artikelen, die de KLM in uiteen lopende hoeveelheden jaarlijks nodig heeft, afgezien nog van de vliegtechni sche behoeften, waarvan de aankoop berust bij een andere dienst van het bedrijf. De inkopers zien nauwlettend toe op kwaliteit maar ook op prijs. De totale jaaromzet is 30 miljoen gulden! Deze had echter aanzienlijk hoger kunnen zijn, indien niet een straf en verant woord inkoopbeleid werd gevoerd, Omzetvergroting is iets, dat in deze sector van het bedrijf beslist niet na gestreefd wordt. Daarom maakt men voor een bepaald artikel over het al gemeen bij voorkeur niet gebruik van de diensten van één leverancier, maar geeft men Iedere firma een gelijke B. voor die herkeuring van maten, ge- wicnt en meetwerktuigen zal dit jaar zitting woraen genouden: in het gymnastieKiokaai van de O- penbare senooi aan de brug (Theo 'ihijssenscnool) op maauuag 19 maart 1962 van 10.30- 12 en 13-15.30 uur; dinsuag 2U maart 1962 van 9.30-12 en 13-ló.3b uur; woensdag 21 maart 1962 van 9.30-12 en 13-14.30 uur te waddmxveen. iten bate van ’s rijks schatkist moet voor het onderzoek der ma ten, gewichten en meetwerktuigen keurloon en voor het justeren der gewichten justeerloon worden be taald; Voo ,ond< na gelh J betu De vrouw koopt In voor het gezin. Z(j is het die boodschappen doet, dage lijks de bakker en de melkboer te woord staat, zorgt dat er groente en vlees in huis komt, kleren voor de kinderen koopt, kortom, zjj besteedt het huishoudgeld. In wezen doet de Dienst Algemene Inkopen van de KLM precies hetzelfde. Het gezin is in dit geval een wercldonderneming, het bood schappen doen, het contact met leveranciers en de zorg voor levensmiddelen is de taak van een groepje bekwame experts en de kleren voor de kinderen zijn de uniformen en werkkleidng voor het personeel. En de boodschappen lijst van de KLM ia wat langer! aan de herijkplichtigen zullen door de dienst van het ijKwezen zoveel mogeujK is oproepingen woraen uitgereikt, vermeiaenae het tijd stip, waarop ae maten, gewichten en meeiwerKtuigen ter 'herkeuring kunnen woraen aangeboaen. Men houae zien, in zijn eigen belang aan ditujasüp. Er wort uitdruKKe- Lijk op gewezen, dat de verpiicn-- ting uh Herkeuring blijft bestaan ook ai wordt geen oproeping omT vangen. milligram gewichten kunnen niet op de herijkzitting doch uitslui tend aan het ijkkantoor ter her keuring worden aangeboden- De gezegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franko per post worden opgezonden, daar deze anders moeten voldoen aan de eisen, welke aan nieuwe gewichten worden ge steld. Voor elk gewicht moet op postrekening nr. 115960 van Ijk kantoor Rotterdam een bedrag van 40 cent worden gestort Hij stuurde de wagen naar een par keerhaven en zette de motor af. Toen staken ze een sigaret op en keken naar buiten, naar de vlakke heidevelden, waartegen hier en daar een struik afstak in het gele maanlicht. Ze zaten dicht tegen elkaar en ongemerkt sloeg de jongen zijn arm om haar heen. Bea bemerkte het nauwelijks. „Bea,” zei hij zacht, „w-t zou je ervan zeggen, als ik ging emigreren?” Ze schrok op en draaide haar hoofd naar hem tce, „Emigrerci.? Waarom?” „Och, dat heb ik je w^l eens verteld, dat ik zo graag zou willen? Wel, nu zijn er mogelijkheden. Ik heb gecor respondeerd met een vroegere kama- raad, die enkele jaren geleden naar NieuwZeeland is vertrokken. Hij werkt daar op een gro!e farm en heeft het daar best. Is getrouwd met een vrouw van dat land en heeft al zijn eigen huisje en auto, een car zoals ze dat daar noemen. Kortom, ze zijn ge lukkig.” Bea zuchtte en knikte. „Ja, voor een jongeman als jij zijn daar wel moge lijkheden.” Hij schreef me dat ik maar moest ko men. Er was een getekende v.rklaring bij, dat ik daar werk zou hebben, als ik overkwam.” „En doe je het?” vroeg ze zacht. „Ik ben nog in twijfel. Weet je, Bea, ik.... ik zou niet graag alleen gaan. Iemand wil ik graag me» hebben....” „Wie, Maas?” „Jou Bea.” „Als wat, Maas?” „Als.... als mijn vrouw, Bea.” een sigaret en stak die op. Ze trok een asbakje naai- zich toe en leunde toen met haar arm gemakkelijk op de stoel. „Dus daarom wild u zo graag dat ik uw porselein wilde bekijken. En daar om heeft meneer Sangelaar zo’n mooi costuum aangetrokken. Het mannetje wil het vrouwtje behagen, nietwaar? De doffer pronkt met zijn mooiste ve ren, als hij het duifje het hof maakt..” Bruusk draaide hij zich om. „Bea, ik meende het ,>Tut tut, meneer Sangelaar, ik ben nog steeds juffrouw van Laar. Ik zeg toch ook geen Han?” „Deed je het maarBeajuf frouw van Laar.... ach, laten we op houden met die komedieIk houd van je, Bea. Dat is me de laatste we ken steeds duidelijker geworden. Ik wil, dat je mijn vrouw wordt „Dat is weer echt meneer Sangelaar,” antwoordde Bea droog „Ieder ander zou zeggen: ik zou graag willen, of HOOFDSTUK 28 Om half zeven toeterde M- -s voor haar wonhig. Bea was in gedeprimeerde stemming en stond op het punt hem teleur te stellen. Maar aan de andere kant zag ze er tegen op om de hele avond alleen te blijven. Ze was bang voor zichzelf geworden. Vlug kleedde ze zich aan en een paar minuten later zat ze naast hem. Maas reed vlug het dorp uit, in de richting van de grote weg. ,Wat zal het zijn. Bea? Apeldoorn? Amersfoort? Arn hem?” Ze schudde hear hoofd „Nee, niet van die grote plaatsen. Ik wil alleen bij jou blijven. Niet i- de drukte bij mensen” Hij keek haar van terzijde aan. „Is er wat gebeurd, Bea? Toch geen mot ge had met Sangelaar?” Ze schudde haar hoofd. „Nee, natuur lijk niet. Hij is helemaal veranderd. Maar.... nu ja, ik heb vandaag ’n paar emoties beleefd, die me niet in m’n kleren zijn gaan zitten. Vraag er ver der niet naar alsjeblieft. Ik kan -er niet over praten.” „O, dat geeft niets, hoor. Maar als ie mand het je lastig maakt, zeg het mij, dan zal ik hem z’n poten breken....” „Maar Maas....” schrok ze op. „Ach.... noem me niet kwalijk, Bea, het zal me niet meer gebeuren.” Het werd ’n gezellige avond voorbel den. Ze dronken iets in ’n rustige gele genheid en daarna toerden ze verder over de Veluwe. Toen ie langs een stille weg in het maanlandschap reden, zei Bea: „Stop eens een p-osje, Maas Het is hier zo heerlijk vredig.” dan! aan vooi ling. Bea?” Ze zuchtte. Dat was nummer twee vandaag. Waren de mannen in Elsho ven dan allemaal van lotje getikt? „Ik weet het niet....” zei ze langzaam „Ik heb u langzamerhand met andere ogen bekeken.... Ik mocht u de laat ste tijd welTeen op school, toen de Bie werd benoemd.Jullie waren allemaal zo aardig voor me.... En la ter, toen ik de gratificatie kreeg, voor mijn extra work, nadat Hoogeboom en Van Schagen ziek geworden waren... ik vond dat allemaal zo geweldig.... En nu.... Een vrouw is diep in haar hart ijdel, geen enkele uitgezonderd. Ik zou liegen, als ik zei, dat ik me niet gestreeld voel met dit aanzoek. U, de grote boer van Elshoven, de grootste.... en ik, het ondiirwijzeresje Wat zullen de mensen wel zeggen?” „Ach, wat kan mij Elshoven schelen.. Niets is meer belangrijk voor me, alleen jij „Geef me bedenktijd,” fluisterde ze. Hij knikte. „Ik heb je overrompeld, en dat is niet fair. Denk er rustig over na. Ik hoop, dat je het met me aan- durfd. Je kunt van alles van me krij genmaar daarom zul je het niet doen, dat weet ik. Je hebt teveel ka rakter.... had je maar iets minder...” Ze stond op. „Ik kom er wel uit.” ,,Ik ga mee tot de deur. Anders zou den ze er binnen wat van kunnen den ken. „Als het ’ja’ is, kom dan zo spoe dig mogelijk. Ik kan niet buiten je, Bea..” Hij liefkoosde even haar wang. In principe koopt men Nederlands fa brikaat, en zo dit in enkele gevallen niet mogelijk is, dan loopt de trans actie doorgaans toch over Nederland se importeurs. Dit heeft er toe geleid, dat 90% van het budget, dus 27 mil joen gulden, in Nederland wordt be steed. Bij de afdeling Inkoop Vlieg technisch Materieel, ligt deze verhou ding natuurlijk anders, maar niette min koopt men ook hier voor aanzien lijke bedragen op de Nederlandse markt. In het afgelopen jaar werd door deze dienst voor niet minder dan 12 miljoen in eigen land gekocht!

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2