Pianodebuut van Ria Broer in eigen woonplaats Dynamisch Waddinxveen biedt middenstand mogelijkheden nieuwsblad Onafhankelijk Ouderavond van de Hervormde scholen Nog meer winkels aan de Kerkweg Bijeenkomst voor jonge kiezers Be j aarden woningen zijn gereed VVD-candidaten gemeenteraad V er schijnt elke donderdag Door samenwerking kan nog veel meer worden bereikt Muzikaal evenement met medewerking van twee bekende solisten 6 Bloemenhuldes Winkelcentra Vooruitzien een kunst F? Toenemende interesse voor vermakelijkheden in Waddinxveen Botsing op Zuidkade Europavlag op raadhuis Leefbaarheid WIJNHANDEL SLIJTERIJ sinds (1821) Schoorsteenbrandje Jaargids 1962 voor Hervormd Waddinxveen Snelgroeiend Succesvol pianist Toekomstbeloften Toegift van Ria Broer G.S. besliste voor Waddinxveen Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 15 MAART 1962. 17e JAARGANG - Nr. 872. 1 Hinim de 1 1 i e t i i Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Op de Zuidkade botste dezer dagen een vrachtwagen bij het achteruit rijden tegen een stilstaande per sonenauto, eigendom van de heer K. de G. uit Rotterdam. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Er was alleen lichte materiële schade. Ter gelegenheid van de Europadag wapperde vorige week woensdag de Europese vlag van het gemeen tehuis. Op tal van scholen werd voorts, overeenkomstig het verzoek van de burgemeester, aandacht aan deze Europadag besteed. De burgemeester wees er echter op, dat het maken en uitvoeren van uitbreidingsplannen alleen niet ge noeg is. Een gemeente moet een leefbaar geheel zijn met goede scho len, en ontspanning. Met nadruk stelde hij, dat de koopkracht van de inwoners in deze gemeente blijft, wanneer door gezamenlijke inspan ning de mensen in Waddinxveen kunnen worden gehouden. De bur gemeester zeide over bewijzen te beschikken, dat er meer inwoners in Waddinxveen kopen en daardoor minder of niet meer naar elders gaan voor hun inkopen. In dit ver band noemde hij het belang van de markt en de koopavond. Het leefbaar maken houdt ook in de open riolen te dempen en te ver vangen door een gesloten riolerings stelsel. Al dergelijke zaken doet het ge meentebestuur voor de gehele be volking, en dus ook voor de mid- van Eeuwen ZUIDKADE 3 TELEFOON 2105 I iUUlllllUI Bij de familie De J. aan de Kerk- weg moest de Waddinxveense brandweer dezer dagen in actie komen om een schoorsteenbrandje te bedwingen. Er werd lichte schade aangericht Onze plaatsgenote Ria Broer heeft dinsdagavond jl. haar debuut gemaakt op de planken tijdens een zang- en pianorecital, dat door haar ouders aan burgemeester Van der Hooft en diens echtgenote was opgedragen. Het recital, dat werd gegeven in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat droeg een bijzonder karakter omdat tevens hun mede werking verleenden de bekende pianist Bernard Tabbernal, leermeester van Ria Broer, alsmede de eveneens bekende zangeres, mevrouw Etty Boogerd-Schiff, beiden uit Den Haag. Een voor Waddinxveen ongekend grote belangstelling bestond er voor de maandagavond in café-restaurant Royal belegde bijeenkomst van de beide plaatselijke middenstandsorganisaties waar burgemeester C. A. van der Hooft en de heer Van Rijssen, financieel deskundige van het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand respectievelijk spraken over de ontwikkeling van Waddinxveen en tal van financiële aspecten betrekking hebbend op de middenstandsbedrijven. Onlangs is verschenen de jaargids 1962 voor de Hervormde Gemeente te Waddinxveen. Blijkens de in leiding is deze gids allereerst toege zonden aan de nieuw-ingekomenen. De Kerkeraad hoopt, dat zij van deze uitgave veel gemak zullen hebben en zich mede hierdoor eer der in de gemeente thuis zullen voelen. Het jaargidsje is een nuttige vraag baak voor alles wat betrekking heeft op de Hervormde Gemeente te Waddinxveen. Adressen en tal van andere gegevens zijn hierin synengevat. Volgens de gids telt de Hervormde Gemeente op het ogenblik 6200 doopleden. denstand. Zo is ook de stichting van het tuinbouwcentrum mede van belang voor de middenstand. In alle gevallen is volgens de bur gemeester een samenspel nodig. Tenslotte zoekt men samen het al gemeen belang. Nabij de Juliana van Stolberglaan zijn de eerste woningen gereed gekomen van het plan van 78 eengezinswoningen van de firma Rehorst. Aan de Mecklijburg Schwerinlaan hebben de eerste bewo ners hun huizen reeds betrokken. Goede vorderingen worden verder gemaakt met de huizen langs de Ernst Casimirlaan en met een deel der woningen in de Philips Willemstraat. Het laatst worden in aan bouw genomen de negentien huizen langs de Mauritslaan. Inmiddels heeft in de onmiddellijke nabijheid van dit plan, de firma Stuurman aan de Koning Willem II straat een aanvang gemaakt met een ander complex eengezinswoningen. (foto Sjaak Noteboom) De heer Van Rijssen schetste voor al de ontwikkeling van de mid denstand. Hierbij wees hij erop, dat de bedrijven in de zg. eerste cate gorie speciaal de dagelijkse ge bruiksartikelen zich vooral vesti gen temidden van de woonwijken. Dan krijgt men het wijkcentrum waar meer plaats is voor winkels van de tweede categorie, zoals b.v. ■manufacturen, e.d. Tenslotte krijgt men het grote centrum, waar ruimte is voor winkels van alle categorieën, hoewel de heer Van Rijssen van mening was, dat op den duur de zaken van de eerste categorie uit het zg. grote stads centrum zouden verdwijnen en men zich vooral zou richten op de spe ciaalzaken. Voorts sprak hij over de methoden van financiering, o.a. via het Waar borgfonds voor de Middenstand, dat rapporten over bedrijven laat op stellen deze als het ware doorlicht en dan ook deskundige adviezen kan uitbrengen. Aangezien de heer Van Rijssen zich kon voorstellen, dat sommige aan wezigen nog eens over eventuele vragen wilden nadenken, stelde hij belangstellenden dinsdagochtend in de gelegenheid hem persoonlijk in Royal over bepaalde zaken nadere uitleg te vragen, waarvan nog druk gebruik werd gemaakt De avondbijeenkomst werd beslo ten met een zeer geanimeerde dis cussie, waarbij vele zaken aan de orde kwamen, o.a. ook de kwestie van de winkelsluiting in Waddinx veen. Vrijwel alle aanwezigen ble ven tot aan het eind van deze be raadslagingen, die tot ongeveer een uur ’s nachts duurden. Dat Waddinxveen een snel groei ende gemeente is, toonde de heer Van der Hooft aan met tal van cijfers. Uitvoerig ging hij daarna in op de reeds voltooide en nog in uitvoering zijnde uitbreidngsplan- nen, alsmede op de toekomstige plannen. Vanzelfsprekend spelen in deze uitbreidingen de winkelcentra een belangrijke rol en ook over de ontwikkeling op dit gebied sprak de heer Van der Hooft, waarbij hij o.m. een schetsplan toonde voor de bouw van een fraai winkelcomplex aan de Kerkweg, tegenover de Pas sage, waarvoor echter eerst een aantal woningen onder de slopers hamer zal moeten vallen. Bij het stichten van winkelcentra moet rekening worden gehouden met de stedebouwkundige wensen, met het belang van de consumen ten en uiteraard ook met de econo mische mogelijkheden van de ne ringdoenden. Liefhebbers van zang en muziek konden deze avond echter ook ge nieten van een grote verscheiden heid aan liederen, gezongen door de sopraan Etty Boogerd-Schiff, die daarbij op bewonderenswaardige wijze werd begeleid door de hoog bejaarde, maar nog altijd vitale pianist Bernard Tabbernal, die in vroeger jaren in zalen in vele delen van de wereld met zijn pianospel reeds grote successen oogstte. Na het welkomstwoord door burgemeester begon Ria Broer de uitvoering met Rondo Capriccio op. 14 van F. Mendelssohn. Na een vo caal intermezzo speelde de jeugdige pianiste Impromptu op. 90 no. 4 van Fr. Schubert en het Spinnerlief van F. Mendelssohn. Mevrouw Boogerd en Bernard Tabbernal kregen bij zondere waardering voor de wijze waarop zij acht zigeunerliederen vertolkten. Na de pauze was het weer de in haar roze avondjapon geklede Ria Broer die nu het Pres tissimo op. 2 no. 1 van Ludwig van Beethoven ten gehorebracht. Over de gang van zaken op de beide Ned. Hervormde scholen in Waddinxveen kan men tevreden zijn. Dit zeide dezer dagen de voor zitter van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding van deze scholen, de heer G. van Tilburg tijdens een ouderavond. Op het programma stond een voor dracht van drs. C. van der Zwet uit Voorburg over het onderwerp „De intelligentie van onze kinderen”. Spreker wees erop, dat het van groot belang is hoe de intelligentie, die een kind bezit, wordt gebruikt. Ook sprak hij over het bepalen van de intelligentie-quotiënt. Het hoofd van de Eben Haëzer- school, de heer P. de Lijster, ver toonde een filmstrook over Afrika, behorende bij de lessen van de NCRV-schoolradio, terwijl het hoofd van de Rehobothschool een serie kleurendia’s toonde van het vorig jaar gehouden schoolreisje. De goed bezochte bijeenkomst werd o.m. bij gewoond door ds. Joh Ver- welius en echtgenote. De heer Van der Hooft sprak op werkelijk gloedvolle wijze over Waddinxveen in het verleden en de toekomst, waarbij vooral het laatste bijzonder was toegespitst op de middenstand en de mogelijkhe den voor deze groep. In zijn inleiding herinnerde spreker er aan, dat Waddinxveen een oud dorp is dat er schrijvers zijn, die menen dat de Kaninefaten hier nog hebben gewoond. Met grote spron gen ging de burgemeester daarna door de historie, waarbij hij vooral de nadruk legde op de zich voort durend voltrekkende veranderin gen. In dit verband herinnerde hij aan een uitspraak van burgemeester Troost, die in 1930 zei: „De indus trie aan vaarwater gelegen heeft een goede toekomst”. Maar thans gaat het meeste vervoer over de weg. In 1934 wilden B. en W. de bouw van de spoorlijn Gouda-Al- phen verhinderen. Thans profiteren wij ervan en dringen aan op nog betere verbindingen. Bovendien was vroeger Boskoop het belang rijkste station en thans staat Wad dinxveen aan de kop langs deze lijn. Met deze gegevens wilde spr. aantonen, dat men voorzichtig moet zijn in het oordeel over anderen die vroeger regeerden. „Vooruitzien is altijd nog een kunst”, zo zeide hij. Onder de gemeentebestuurders, maar ook onder de meeste midden standers zijn geen helderzienden. Het is een bijzonder waardevolle avond geworden en de talrijke be langstellenden (de zaal was vrijwel uitverkocht) niet alleen uit Wad dinxveen, maar ook uit enkele verder weg gelegen plaatsen, zul len zeker geen spijt hebben gehad, dat zij sneeuwbuien en koude had den getrotseerd. Ria Broer stond deze avond uiter aard extra in de belangstelling en zij had het zich met de uit te voe ren werken niet gemakkelijk ge maakt. Des te meer waardering moet men hebben voor het feit, dat zij haar debuut op zulk een schit terende wijze wist te volbrengen. In het begin misschien nog wat aarzelend, maar na de pauze vol overgave wist zij enkele malen de aanwezigen tot een langdurig ap plaus te brengen. In het begin van de avond had de heer Van der Hooft tijdens een korte inleiding gezegd, dat dit het eerste concert was van Ria Broer. Tevens sprak hij toen reeds zijn grote dank uit voor het feit, dat de pianist Tabbernal en mevrouw Boogerd zich bereid hadden ver klaard haar te begeleiden. Voorts bracht hij dank aan het echtpaar Broer, dat dit concert had aange boden. Het moet voor allen, die zo nauw bij dit recital betrokken zijn ge weest een grote voldoening zijn, dat er in Waddinxveen voor een der gelijke muzikale gebeurtenis zulk een grote belangstelling bestaat. Dit houdt goede beloften in voor de toekomst, omdat er op deze ma nier misschien langzamerhand meer afwisseling kan komen is het thans helaas nog beperkte muziekleven van Waddinxveen. Er zit enige vooruitgang in de plan nen om in de toekomst tegenover de Passage aan de Kerkweg een tweede winkelgalerij te bouwen. De eigenaren van de woningen, die in verband met deze plannen zullen moeten verdwijnen hebben dezer dagen een gemeentelijk schrijven ontvangen, waarin wordt voorge steld overleg te plegen over de aankoop van de panden en gronden door de gemeente. Van enkele hui zen is de gemeente Waddinxveen reeds enigenaresse. In totaal zullen te zijner tijd 22 gezinnen het veld moeten ruimen, wanneer tot sloop van de woningen wordt overgegaan ten behoeve van de tweede winkelgalerij. In een jaar tijds is het bedrag, dat in Waddinxveen voor vermakelijk heden wordt uitgegeven ruim ver dubbeld. In 1959 werd slechts dui zend gulden voor dit doel uitgege ven, in 1960 liep dit reeds op tot bijna 2.400,en vorig jaar was het aan vermakelijkheden bestede bedrag niet minder dan vijfduizend gulden. Het grootste aandeel in deze „vermakelijkheden” hadden de feestavonden van de verenigingen en de sportmanifestaties. Aan vérmakelijkheidsbeiasung ont ving de gemeente Waddinxveen in 1961 een bedrag van 824. In totaal werden 8200 toegangsbewijzen afge stempeld tegen slechts 3200 bewij zen in 1960. Voor de helft van de toegangsbewijzen bedroeg de prijs niet meer dan twee kwartjes. Overigens geven deze cijfers nog geen juist beeld van het totale bezoek aan vermakelijkheden, om dat in een aantal gevallen geen vermakelijkheidsbelasting behoefde te worden betaald en geen toegangs biljetten werden uitgegeven. Na een onderbreking met drie Oud- Hollandse liederen, keerde Ria Broer voor de laatste maal achter de piano terug om drie werken van Fr. Chopin, de Polonaise op. 26 no. 1, Nocturne op. 9 no. 1 en Wals op. 64 no. 1 op werkelijk uitne mende wijze uit haar Bechstein con Aan ruim vijfhonderd jeugdige Waddinxveners, die eind van deze maand voor het eerst ter stembus zullen gaan, is dezer dagen door de burgemeester een uitnodiging ge zonden om een speciaal voor hun belegde avond ten gemeentehuize bij te wonen. De bijeenkomsten worden gehouden op de avonden van 19e, 20ste en 23ste maart a.s. Per avond zijn er twee bijeenkom sten, respectievelijk aanvangende om half acht en negen uur. In zijn uitnodiging zegt de burge meester o.m. „U hebt na de laatst gehouden verkiezingen in 1959 de stemgerechtgde leeftijd bereikt. Op 28 maart a.s. zult u daarom voor de eerste maal ter stembus mogen gaan. Het is een groot voorrecht om in volle vrijheid te mogen mede werken aan de tot standkoming van een democratische volksverte genwoordiging. U geniet thans dit voorrecht door straks uw stem uit te brengen op de candidaat van uw keuze. De gemeenteraad van Wad dinxveen heeft gemeend aan dit feit bijzondere aandacht te moeten schenken. Hiertoe zullen enkele bijeenkomsten worden belegd voor de kiezers, die dit jaar voor de eerste maal aan de verkiezingen zullen deelnemen”. Tijdens deze bijeenkomsten zal door de burgemeester aan alle nieu we kiezers een blijvende herinne ring aan de verkrijging van het kiesrecht ter hand worden gesteld in de vorm van het boekje „Bur gerschap en Burgerzin”. certvleugel te laten opklinken. Zij ontkwam niet aan een toegift, waarvoor de keuze viel op een der bekende Polonaises van Chopin, ’n bijzonder moeilijk werk, dat zij echter dapper wist te volbrengen. Terwijl de eerste van de dertig bejaardenwoningen in de Oranje- wijk dezer dagen konden worden betrokken, is men vorige week te vens begonnen met de bouw van nog eens tien van-dergelijke huizen voor bejaarden. Deze bejaarden woningen worden gebouwd voor rekening van de woningbouwver eniging Waddinxveen. Zoals bekend ligt het in het voornemen dit be jaardencentrum in de toekomst nog uit te breiden met een bejaarden tehuis, waarvoor reeds grond is ge reserveerd. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben een herziening vastgesteld van het uitbreidings plan „Noordkade” betrekking heb bende op een langs de Gouwe ge legen gedeelte. In 1959 onthielden G.S. hun goedkeuring aan een Waddinxveens plan om de betrok ken grond te bestemmen voor de bouw van dienstwoningen. G.S. besloten hiertoe, omdat in de on- middellijke nabijheid voldoende ruimte aanwezig was voor het bou wen van dienstwoningen, zodat er geen directe behoefte was voor het bouwen in de smalle bermstrook. Aangezien door de gemeenteraad echter geen nieuw plan werd vast gesteld, hebben G.S. hierin thans een beslissing genomen. Het be treffende gedeelte is nu bestemd voor openbaar groen, terwijl er voorts één dienstwoning mag wor den gebouwd Ivoor een aan de overzijde liggende fabriek. Boven dien is de mogelijkheid opgehouden hier een kalkmortelcentrale te stichten. Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Verscheiden malen waren die avond bloemhuldes, afwisselen voor Ria Broer en mevrouw Etty Boogerd. Aan het slot beklom bur gemeester C. A. van der Hooft het podium, om zowel mevrouw Boo gerd als de heer Tabbernal persoon lijk een bijzonder fraaie bloemen hulde te brengen. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat de heer Tabbernal in de jaren die God hem nog moge geven, meerdere malen in Wad dinxveen zou kunnen terugkeren. Bovendien noemde de heer Van der Hooft Bernard Tabbernal de man, die op de achtergrond de leiding had van deze avond. Aan Ria Broer bracht de jeugdige Nico Graafland, een van haar leerlingen, een bloe menhulde, terwijl de burgemeester haar dank bracht voor haar won dermooie spel. Niet minder dan tachtig midden- I standers hadden zich vrij gemaakt en in enkele gevallen waren zelfs de dames meegekomen. De bijeen komst werd geopend door de heer H. K. van der Loo, die zijn waar dering uitsprak voor het feit dat Burgemeester Van der Hooft aan de uitnodiging gehoor had gegeven, terwijl hij tevens de heer Van Rijs sen verwelkomde. Tijdens een onlangs gehouden alge mene ledenvergadering van de VVD onder voorzitterschap van de heer Ph. Kroes is de definitieve candida- tenlijst voor de komende gemeente raadsverkiezing vastgesteld. Op de eerste plaats staat weer mevrouw F. T. van der Torren- Veendorp, die ook deel uitmaakt van de thans nog in functie zijnde raad. De andere candidaten zijn: 2. J. H. Mol; 3. Ph. Kroes, 4. Mej. C. C. Blonk, 5 A. Kroes, 6 H. Schut te en 7 M. N. Boer. i

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1