V D 3 Jonge kiezers te gast bij de Waddinxveense raad ■B tww Onafhankelijk nieuwsblad ;n ar Vijf Waddinxveners kandidaat voor Provinciale Staten Weer financiële meevaller voor Waddinxveen Merite deed z 'h intrede V er schijnt elke donderdag De stembus wacht en Lijst Hoe worden op 28 maart de zetels onder de partijen verdeeld FA. A. BROUWER Vz Eerste kennismaking in gemeentehuis verliep op ongedwongen wijze I I I f WELNEE... Wie bewust stemt kiest: No. 1 mevr. F. T. van der Torren- Veendorp uit Waddinxveen. WELVAART IN VRIJHEID VOOR IEDEREEN Brengt Uw stem bewust uit' zei deze week mevrouw F. T. van der Torren-Veendorp, lid van de gemeente raad en van provinciale staten tot de jonge Waddinxveense kiezers. De zetelverdeling VLOERBEDEKKING EEN PROBLEEM?? Vrouwenkiesrecht %#olkspartij voor Vrijheid Democratie De stemmenverdeling Vijftien zetels Mede verantwoordelijk Voorname pijler Bewust stemmen Voorrecht om vrij te kunnen kiezen 'j J Weekblad voor Waddinxveen 17e JAARGANG - Nr. 873. ïu iiiniinnniiiiniiiiiiiiiiiiBM iHiiiiiiiHiniiiiiniiimiiiinniniiHiiiiiiMnininiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii llllllllllllllllllll -256 ten behoeve van. s aling Onder leiding van de dirigent Clemens Holthaus wordt op dinsdag avond 10 april in de St. Janskerk te Gouda de Mattheus Passion uit gevoerd. Na afloop zullen extra bussen rijden. Inlichtingen zijn ver krijgbaar bij de heer S. van der Krans, Kerkweg 175, Waddinxveen. t 0 0 0 o o o o EEN GOED ADVIES die na grootste Als u dan tóch bekommerd stemt, Het rode potlood stijf omklemd, Doch in uw hart bezwaard, Bedenk dan, dat zo’n Statenlid Niet zo voor u in nesten zit Na 28 maart JAAP MIJDERWIJK. Uw goede hart, dat weet ik wel, Is groot genoeg voor ’t hele stel, Zo kloek en onvervaard; Maar ach, de kieswet stelt nerveus U handenwringend voor één keus Op 28 maart. Een paar jaar is het stil geweest, Maar nu wordt het een dubbel feest Twéé stukken van de taart; De stembus wacht vol ongeduld Tot u uw eerste plicht vervult Op 28 maart. t wordt bovendien VAKKUNDIG GELEGD!! Heel dat servies van groot tot klein Is bij het komend stemfestij n Uw voorkeur méér dan waard; Helaas-helaas, wat een verdriet: U mag er één en anders niet Op 28 maart want u VINDT EN KRIJGT BIJ ONS "een GROTE SORTERING Het zetelaantal voor een bepaalde lijst verkrijgt men door de kiesdeler te de len op het aantal op de lijst uitge brachte geldige stemmen, naar ’t aan tal malen dat de kiesdeler geheel op dit aantal te delen is. Het spreekt vanzelf, iedere lijst in de regel Verkiezing van de leden van Provinciale Staten gen, de bollen in de tuintjes steken het eerste groen al boven aarde en de knoppen aan bomen en struiken worden steeds dikker. Nog even, en ook in de vogelwereld zal de voorjaarsactiviteit zich ont plooien Voor de liefhebbers van het Zuidhollandse polderlandschap breekt de goede tijd weer aan. Wandelen en fietsen langs de Bloks- weg, in Bloemendaal, in de omgeving van ’t Weegje en fietstochten langs de Vlist of naar Hekendorp. Nog even. en we kunnen er weer volop van genieten. nodiging geen gehoor gaven, alsnog welkom zijn. Tijdens de verschil lende bijeenkomsten voerden steeds andere raadsleden het woord, zodat in feite het karakter per bijeen komst verschilde. Vervolgens richtte mevrouw Van der Torren zich in het bijzonder tot de dames en zij achtte het verheu gend, dat zo een groot aantal vrou welijke belangstellenden was opge komen. Zij herinnerde aan de strijd voor het vrouwenkiesrecht. Helaas is de belangstelling bij de vrouwen over het algemeen gering geweest vóór de politiek, maar daar begint nu verandering in te komen,” zo Nesse 40, telefoon 2996 Voor de verkiezingen van de leden van de Provinciale Staten, die vol gende week woensdag 28 maart a.s. worden gehouden, staan vijf Wad dinxveners vermeld op de lijst van kandidaten voor de Kieskring IV (Gouda), die dezer dagen tegelijk met de oproepkaarten voor de ver kiezingen huis aan huis werden bezorgd. Op lijst 3 van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie is mevrouw F. T. van der Torren-Veendorp (is tevens lid van de Waddinxveense gemeenteraad) lijstaanvoerster. Wet houder ir. J. P. H. Venema is elfde op lijst 4 van de Anti-Revolutio- naire Partij. Bij de Christelijk His torische Unie (lijst 5) staat de heer W. Jongeneel (gemeenteambtenaar) op de zesde plaats. Op de kandida tenlijst van de Vrjje Burgers (lijst 10) komen voor de heren P. Kroes en K. Graveland, respectievelijk lijstaanvoerder en op de tweede plaats. meende mevrouw Van der Torren. Zij achtte het een gelukkig ver schijnsel, dat mannen en vrouwen samen zich inspannen om er het beste van te maken. „Tal van par tijen hebben in hun beginselen op genomen, dat de vrouwen gelijk zijn, ook in openbare politieke functies, maar er zijn er nog enkele, die nog steeds niet zo ver zijn.” zo zeide hij. Hierbij kwam zij even terug op de woorden van de heer Kooijman, die gesproken had over links en rechts en daarbij niet on der stoelen of banken had gestoken dat hij de voorkeur gaf aan rechts „Maar het waren dan toch maar de linksen, die het vrouwenkies recht al heel vroeg erkenden zo sprak mevrouw Van der Torren tot de aanwezigen, maar tot de heer Kooijman in het bijzonder. In ons land heeft men het stelsel van evenredige vertegenwoordiging dat be tekent dat iedere politieke partij recht heeft op een aantal zetels, hetzij in de Tweede Kamer, hetzij in de Provinci ale Staten, hetzij in de gemeenteraad, evenredig aan het aantal stemmen dat de partij bij de verkiezing heeft be haald. Achter de grote tafel, waaraan tij dens de raadsvergaderingen B. en W. zijn gezeten, had zich nu ook een groot gedeelte van de gemeen teraad geschaard. Zo kon burge meester van der Hooft achtereen volgens aan de nieuwe kiezers voorstellen: wethouder S. Pille van de Partij van de Arbeid, de raads leden H. van Egdom (PvdA), T. Ververs (PvdA), mevrouw F T. van der Torren-Veendorp (VVD), H. C. Kooijman (SGP), W. C. Slob (CHU), P. Noordam (AR), C. van Beek (AR) en P. Lips (PvdA). Wet houder Venema, die de bijeenkomst ook had zullen bijwonen, moest wegens ziekte verstek laten gaan. De burgemeester vertelde, dat Waddinxveen op het ogenblik der tien gemeenteraadsleden heeft, die zeven partijen vertegenwoordigen. De nieuwe kiezers zullen er thans aan ‘meewerken, dat er leden wor den gekozen voor vijftien zetels, Het algemeen Kiesrecht is in ons land ingevoerd in 1917 voor mannen en sedert 1919 mogen vrouwen ook meedoen. Algemeen kiesrecht is nog wat anders dan „allemans kiesrecht”. Er kunnen uitzonderingen - d.w.z. uitsluitingen zfjn. By het algemeen kiesrecht gaat men er niet van uit, dat de kiezers bevoegd of in staat z(jn over allerlei vraagstukken van staatsbeleid te oordelen. Men ver wacht alleen van hen dat zjj een zodanige belangstelling in deze „publieke” zaak hebben, dat z(j zich zullen aansluiten bjj een bepaalde politieke party, (of zich uitspreken voor de party hunner keuze). Om zich over een bepaalde party naar behoren te kunnen oriënteren, dient men zich op de hoogte te stellen van de be ginselen van de party by welke men zich wil aansluiten. Op grond van de nieuwe wet op de financiële verhoudingen tussen Rijk en gemeenten kan Waddinxveen een aanzienlijk financieel voordeel in de wacht slepen, dat ongetwijfeld van grote invloed zal zijn op het begrotingstekort voor 1962. In de nieuwe wet is namelijk een rege ling van kracht gebleven, die ook van toepassing was op de oude wet en waarbij de uitkeringen uit het gemeentefonds in verband met de kapitaalslasten over 1960 nog kon worden verhoogd. Het gemeentebestuur heeft van deze mogelijkheid gretig gebruik ge maakt om van de verhoogde uit kering te kunnen profiteren, speci aal ten behoeve van grote werken en andere investeringen die jaar lijks belangrijke bedragen voor de rente en aflossing vergen. In totaal zal Waddinxveen nog een bedrag van 186.000 ontvangen en voor zover de zaken thans staan, kan ook in de toekomst nog op deze verhoogde uitkering worden gere kend. --- Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Er wordt ons vaak gevraagd, wat er dan met de rest-stemmen gebeurt en of de ongeldige stemmen (altijd) aan de grootste partij ten goede komen. Dit is een ietwat ingewikkelde geschiedenis, want ’t is niet zo, dat hiervan juist de grootste partij profiteert. Eerst moet de kiesdeler worden vast gesteld, dat wil dus zeggei. de bereke ning van een aantal stemmen dat nodig is om recht te verkrijgen op één zetel in de tweede kamer, eventueel in de ProvincialeStaten of in de gemeente raad. Het aantal geldige vitgebrachte stem men deelt men door het aantal zetels, dat de kamer c.q. de Staten-vergade- ring of de raad telt. De ongeldige stemmen worden terzijde gelegd en tellen niet mede voor de vaststelling van de kiesdeler. Als ongeldige stemmen worden be schouwd alle biljetten waarop meer dan één hokje is ingevuld, of waarop iets geschreven is, onverschillig wat. Ook de blanko biljetten worden terzij de gelegd. Dan zijn de Staten aan de beurt, Gewikt, gewogen en gekeurd Naar kwaliteit en aard, Staat, soms nog jong, maar vaak (vergrijsd, Het puik van Neérland op de lijst Voor 28 maart. Maandag en dinsdagavond is een aantal jonge kiezers uit Waddinxveen de gast geweest van het college van B. en W. en de gemeenteraad. Het waren de jeugdige inwoners, die na de laatst gehouden verkiezingen in 1959 de stemgerechtigde leeftijd hadden bereikt en volgende week woensdag voor het eerst ter stembus zullen gaan. De bijeenkomsten in het gemeentehuis waren, gezien het grote aantal van ongeveer vijfhon derd nieuwe kiezers, verdeeld over drie avonden en op iedere avond werden twee groepen na elkaar ontvangen. Over het algemeen viel over de opkomst op de maandag- en dinsdagavond niet te klagen, wel men toch wel had mogen verwachten, dat wat meer van de negentig per bijeenkomst uitgenodigde jeugdige plaatsgenoten waren verschenen. Wij woonden de eerste bijeenkomst bij op maandagavond, die door on geveer dertig jongelui werd be zocht. De tweede bijeenkomst die avond had heel wat minder belang stelling, namelijk slechts twaalf jonge kiezers, wat vermoedelijk ook wel z’n oorzaak vond in het feit, dat vele van de genodigden uit wat ver afgelegen wijken moesten komen. Burgemeester Van der Hooft heette de aanwezigen welkom in het huis van de gemeente en wenste de jon geren geluk met het feit, dat zij thans voor de eerste maal de pro vincie en gemeente mee gaan be sturen. „Door het uitbrengen van uw stem wordt U medeverantwoor delijk voor de wijze, waarop de provincie en de gemeente Waddinx veen worden bestuurd”, zo zeide de heer Van der Hooft. De burgemeester herinnerde eraan, dat het vroeger beslist niet van zelfsprekend was, dat een 23-jarige het kiesrecht kreeg. Het algemeen kiesrecht bestaat nog niet zo lang en er is een grote strijd voor nodig geweest. Ook wees de heer Van der Hooft erop, dat in vele landen alge meen en geheim kiesrecht, zoals wij dat kennen, nog niet bestaat. „Stemmen is echter niet alleen een recht, maar ook een plicht” zo zei de hij. „De overheid heeft vele ta ken, die allen neerkomen op de behartiging van de algemene be langen en die houden ook Uw be langen in.” Aan de hand van een aantal voorbeelden schetste spre ker de veelheid van taken van de overheid, zoals stratenaanleg, on derwijs, voorzienngen voor de sport, openbare verlichting, gas en water, Groene Kruis, enz. Het is wel zaak rekening te houden met de wüze waarop de partijen zich na de vorige verkiezingen aan die be ginselen en aan de verkiezingsleuzen hebben gehouden. Dat is van groot belang, want het staat wel vast, dat bepaalde partijen veel van hun belofte vergeten zodra zij over de gewenste zetels beschikken. omdat Waddinxveen na de laatste raadsverkiezingen in 1958 de tien duizend inwoners passeerde en er thans reeds twaalfduizend heeft, wat een uitbreiding van de raad noodzakelijk maakt. De burgemeester besloot zijn toe spraak met de woorden: „Het gaat voortaan niet aan om te zeggen: daar moesten ze eens iets aan doen. Het is een kwestie geworden van: wat zullen wij er aan doen. Dat is de ware geesteshouding voor het gehele leven.” Nu kunnen wij er natuurlijk over re detwisten of het kiesrecht een recht of een plicht is. Wij voorons zien in het kiesrecht niets anders dan het verrich ten van een functie het land. Het is een der belangrijkste functies die het volk ten opzichte van zijn land heeft. Het kiesrecht behoort te worden beschouwd als een der voornaamste pijlers van de democratie. Onze kieswet kent geen stemplicht en evenmin de kiesplicht - zij kent alleen de opkomstplicht. Bij opkomstplicht heeft men slechts de plicht te verschij nen op het stembureau Wie aldaar verklaart niet aan de stemming te wil len deelnemen, kan vrijuit heengaan, zodra zijn na am is afgekruist. Bij stemplicht kan men zulks niet ver klaren, hetgeen niet wegneemt dat men eventueel blanko kan stemmen. Bij de kiesplicht heeft men zelfs deze laatste bevoegdheid niet. Zij besloot haar nogal gloedvolle betoog met de wens, dat de jonge kiezers hun stem bewust zouden uitbrengen, en dat zij zouden we ten waarom zij hun stem op een bepaalde partij ^uitbrachten. Be wust stemmen is iets anders, dan uit sleur zo besloot zij haar toe spraak. Burgemeester Van der Hooft sloot zich gaarne aan bij deze laatste woorden van mevrouw Van der Torren. Ook hij hoopte dat de jongeren bewust zouden meehelpen de dijk te bouwen rondom ons va derland met in het midden de troon van Oranje, aan wie wij onze vrij heid hebben te danken. Hij eindig de met de opmerking, dat de jonge kiezers, wanneer zij wat te vragen hebben altijd een gewillig oor zul len vinden, zowel bjj hemzelf, als bij de wethouders, de raadsleden en de ambtenaren. Voordat de jonge kiezers deze eer ste bijeenkomst verlieten, ontvin gen zij uit handen van de heer Van der Hooft het boekje „Burgerschap en Burgerzin” dat iets vertelt over de opbouw van ons democratisch regeringsbestel. Morgenavond worden ‘de laatste twee bijeenkomsten gehouden res pectievelijk om half acht en negen uur, waar ook zij, die aan de uit- dat er dus voor een resterend aantal stemmen overblijft de z.g. rest- stemmen. Ook niet alle zetels zijn op deze wijze toegewez n. Daarom wordt voor iedere partij dit aantal zetels met één verhoogd en wordt het verkregen aantal zetels ge deeld op het aantal op die lijst (partij) uitgebrachte stemmen. De eerste restzetel komt nu ten goede aan die lijst die volgens deze bereke ning het grootst aantal stemmen per zetel heeft. Ais de zelfde partij daarna nog over het grootste aantal stemmen voor het dan verkregen aantal zetels beschikt, verkrijgt zij nog een restzetel, anders gaat de tweede naar de partij herbereknlng kan bogen op aantal stemmen per zetel. Zo gaat men door tot alle restzetels opgedeeld zijn. Begrijpelijk dus, dat nooit te zeggen is dat de grootste partij juist het meest profiteert van de restzetels. Immers als het op een kleine partij uitgebrach te aantal stemmen meer dan het dub bele van de kiesdeler bedraagt, terwijl er voor een derde gehele deling maar enkele stemmen tekort komen, dan is het bepaald niet uitgesloten dat bij de restzetelberek-ning deze partij met ’t grootste aantal stemmen per zetel gaat strijken en een derde zetel mag bezet ten. Vervolgens kreeg de nestor van de raad, de heer H. C. Kooijman de gelegenheid enkele woorden tot de verzamelde jongeren, die inmiddels op koffie waren onthaald, te spre ken De heer Kooijman wees op de vele landen met een dictatuur, waar vrije verkiezingen onmogelijk zijn. Daarom is fret voor ons een voor recht vrij die mensen te kunnen kiezen, waarin wij vertrouwen hebben. Geruime tijd stond de heer Kooij man stil bij het begrip links en rechts in de politiek, waarbij hij stelde, dat de linkse partijen hun beginselprogramma hebben ge grond op materiele zaken, terwijl de rechtse, de zgn. confessionele partijen hun beginselprogramma hebben verbonden aan de belijde nis. „Maar waarom dan niet alle maal in één confessionele partij verenigd” zo vroeg de heer Kooij man zich af. Hij zette uiteen, dat vele nieuwe partijen zijn gegroeid uit de ontevredenheid, die er over het beleid bij de eigen partij heer ste. Daartoe min of meer gedwongen door een opmerking van de heer Kooijman moest mevrouw Van der Torren-Veendorp die na hem het woord kreeg, iets vertellen over de werkzaamheden van de Provinciale Staten, waarin zij ook zelf zitting heeft. Eigenlijk dient dit college de huis houding van de provincie te behe ren, zo drukte mevrouw Van der Torren het populair uit. „Er zijn 83 statenleden, en die kiezen zes ge deputeerden, die toezicht moeten houden op de gemeenten, water schappen en polders. Voorts zijn het de statenleden, die de leden van de Eerste Kamer der Staten Gene raal kiezen door middel van een zogenaamd getrapte verkiezing.” DONDERDAG 22 MAART 1962 ■f'. I Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur r' A Gisteren deed de lente z’n intrede. Ondanks koude en sneeuw van de laatste weken zijn er overal de voorboden van het naderende voorjaar. We zien de schapen weer in de wei, geflankeerd door de

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1