F Sluiting van textielwinkels op woensdagmiddag I I van Eeuwen Clir. Ulo-scliool moet graan uitbreiden VERKIEZING Bronchi letten nieuwsblad Onafhankelijk Boekenweek ’62 REGENPAKKEN Boekh. Veldwijk Politie snapte drie stropers Jaarboekje 1962 Geref. Kerk V er schijnt elke donderdag I I Voor Kamer van Koophandel te Gouda richt adres aan Waddinxveense raad Beknopte agenda voor vanavond te houden raadsvergadering naar Brouwer ----- 6 I 11 IA 3 Onrustige Zenuwen? Mijnhardt'a Zenuwtabletten Hoestdrank in tabletvorm.95ct I WIJNHANDEL SLIJTERIJ sinds (1821) Kasgeldleningen een schot in de lucht Op pag. 3 geven wij een overzicht van de uitslag van de verkiezingen in Waddinxveen voor de Pro vinciale Staten, waaraan wij tevens een prognose verbinden met betrekking tot de nog komende ver kiezingen voor de ge meenteraad op 30 mei a.s. speels ABC der Nederlanden zeventien provinciën Psychisch inkomen Waardevol bezit Werken in de kluis lijdelijk karakter Geen omzetvraagstuk I Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 29 MAART 1962 17e JAARGANG - Nr. 874. te offeren. UUR- I I i er ■igd- llen dia’s iarte and. r de :oek. i bij titie- in de O Tijdens een parkeermanoevre in de Dorpsstraat werd de auto van de heer J.K. uit Amsterdam vorige week aangereden door een auto, bestuurd door mevrouw S. uit Moerkapelle. Beide wagens liepen materiele schade op. verschijnsel, dat deze emotionele vertalingen van belangrijke pro blemen het in vergaderingen en besprekingen vaak bijzonder goed doen. Te meer is het dus van betekenis om de werkelijke waarde van de bewijsvoering rustig te overwegen voordat men tot een eindoordeel komt. Oranjelaan 9, telefoon 2238 Rijkspolitie te Waddinxveen IIIIIIIHIIIIIIIIIII iriiiiiiiiiiiiiu ZUIDKADE 3 TELEFOON 2105 Zes maal is er vorige week in de raadszaal van het gemeen tehuis een bijeenkomst ge weest voor de jonge kiezers van Waddinxveen. De bijeen komsten, die zich in een rede lijke belangstelling verheu gen, werden geleid door bur gemeester C. A. van der Hooft, terwijl bij toerbeurt raadsleden een korte inlei ding hielden, betrekking heb bend op de politiek in het algemeen. De foto geeft een overzicht van een der bij eenkomsten in de raadszaal. De nader bekend geworden gege vens vormen voor de Kamer geen aanleiding wijziging in het door haar op 17 november 1961 aan Uw Raad uitgebrachte uitvoerige ad vies aan te brengen, hetwelk - zo als Uw Raad bekend is - inhield het verzoek van de gequalificeerde meerderheid van de betrokken on dernemers in te willigen tot een sluiting op woensdagmiddag, zij het na 13.00 uur” aldus de Kamer van Koophandel te Gouda. Dezer dagen verscheen het Jaarboekje ten dienste van het Gereformeerd Kerkelijk Leven te Waddinxveen. Blijkens een statistiekje afgedrukt op een der eerste pagina’s van het boekje is het ledental van de Gereformeerde Kerk te Waddinxveen in 1961 met 64 toegenomen en bedroeg op 1 januari j.l. 1322. In het voorwoord wordt op gemerkt dat mede hierdoor het leggen van een financiële basis voor het be roepen van een tweede predikant aan de orde is gekomen. De verdere inhoud van het boekje kan worden gezien als een uitvoerige vraagbaak voor het Gereformeerd Kerkelijk leven in Waddinxveen, ter wijl tevens een financiële verantwoor ding van de verschillende activiteiten wordt gegeven. een deel van de in deze bedrijven werkenden, omdat voor de am bachtelijk werkzamen, stoffeerders, de vrije zaterdag, c.q. zaterdagmid dag, is ingevoerd. In de werkplaat sen kan n.l. op de sluitings-halve dag de arbeid doorgaan. Het verzoek beoogt - naast de vrije middag voor het middenstandsgezin - vooral de realisatie van de vijf daagse werkweek voor het perso neel in een aantal bedrijven te vergemakkelijken. De kwestie van de sluiting van de Waddinxveense winkels in textiel en meubilering op een bepaalde middag in de week, heeft nog steeds de belangstelling van de Goudse Kamer van Koophandel. Dezer dagen heeft het bestuur van de Kamer een schrijven gericht aan de Wadinxveense raadsleden waarin deze zaak opnieuw wordt belicht en waarin de kamer voor de tweede maal tot de conclusie komt, dat sluiting op woensdag middag het meest is te verkiezen. Het is geruime tijd niet meer voorgekomen, dat de gemeenteraad zulk een kleine agenda kreeg te verwerken, als voor de vanavond ten gemeen- tehuize te houden raadsvergadering is vastgesteld. Op de dertien punten tellende agenda staan slechts acht voorstellen. Van belang is het voorstel aan de raad om medewerking te willen verlenen aan de uitbreiding van de Chr. ULO-school aan de Prinses Beatrixlaan met twee lokalen. In verband met de vele in uitvoe ring zijnde werken of spoedig in uitvoering te nemen werken en de aanschaf van rollend materieel voor de gemeente, vragen B. en W. de raad het destijds goedgekeurde be drag van 600.000 voor het aan gaan van zgn. kasgeldleningen bij de N.V. Bank voor Netjerlandsche Gemeenten of de Coop. Raiffeisen bank te Waddinxveen, te verhogen tot drie kwart miljoen gulden. Het laatste voorstel op de raads- agenda behelst de wijziging van het algemeen ambtenarenreglement en de uitkeringsverordening in ver band met de invoering van de vijf daagse werkweek. De heeft vorige week drie stropers op heterdaad betrapt, die hun „werk zaamheden” uitvoerden in het en kele jaren geleden aangeplante bos nabij Rijksweg nr. 12 en Tweede Bloksweg. Bij nadering van de politie liet een van de mannen, die een jachtgeweer bij zich droeg, het wapen vallen in de hoop dat dit niet zou worden opgemerkt. De uit de bollenstreek afkomstige mannen konden echter naar huis terugkeren met drie proccessen verbaal; een voor het bezit van een vuurwapen en munitie zonder ver gunning, een voor jagen zonder een jachtakte op schadelijk wild en een voor het jagen terwijl de jachttijd is gesloten. Een ieder, die tijdens de boekenweek 1962 voor minstens 5, contant Nederlandse boeken koopt, ont vangt GRATIS het verhaal Bovendien ontvangt U bij het geschenk ’n bon, die recht geeft op aankoop van het Dit fraai uitgevoerde plaatwerk, dat door vele foto’s, prenten en citaten een beeld geeft van leven en cultuur in Noord- en Zuid-Nederland is al leen in de 27ste boe kenweek verkrijgbaar voor 2,50. De boekenweek uitgave voor jonge mensen is een bloemlezing van gedichten uit zeventien „Neder landse” provinciën, bijeengebracht door Anton van Duinker ken. De prijs is 90 cent. De boven omschreven opvatting over winkelsluiting geeft mij om te beginnen aanleiding tot de opmer king, dat er hier weer een oud ver schijnsel opduikt, n.l. de bekende figuur van de homo-economicus. Ook hier is er weer niets nieuws on der de zon. De homo-economicus is niet geboren in 1961 maar is hoewel jong van geest, reeds hoog bejaard. Het is een robot-figuur, die het gehele menselijk leven tracht te vertalen in en te herleiden tot ter men van economie. Om het toe te spitsen op het thans besproken vraagstuk: voor hem bestaan er alleen maar omzetten en winsten of anders gezegd geldinkomen. Dat wij er daarmede niet uitkomen moge reeds blijken uit het feit dat naast geldinkomen ook nog zo iets wordt onderscheiden als psychisch inkomen. We kunnen het ook zo zeggen, dat er naast de economische richtlijnen nog andere waarde volle uitgangspunten van het menselijk handelen te onderkennen zijn. Verwaarlozing van deze andere zijde betekent dat ernstige schade wordt toegebracht aan de menselij ke persoonlijkheid, de factor die horizontaal gezien de meest belang rijke is in onze maatschappij. Het geschetste gevaar van eenzijdig heid is anno 1961 levensgroot aan wezig in onze maatschappij, waarin een grote waarde wordt toegekend aan de laatste eenheden geld, die aan het inkomen van een bepaalde periode kunnen worden toegevoegd. Gaarne is men bereid om ziel en zaligheid, gemoedsrust en geweten voor het verkrijgen van deze grens- eenheden van het geldinkomen op Sedert de ingebruikneming van de ze school op 1 september 1959 is het aantal leerlingen belangrijk toegenomen. In 1960 bedroeg het gemiddelde aantal leerlingen 119, vorig jaar was dit al gestegen tot 138 en verwacht wordt, dat voor dit jaar het gemiddelde leerlingen aantal tot boven de 150 zal stijgen. De boekenweek van 31 maart tot en met 7 april. Het echtpaar P. Hoogen- doorn-Slinger uit de Mei- doornstraat, vierde jl. dins dag het diamanten huwelijks feest. „De argumentatie die men aan voert hangt voor een beslissend deel samen met de opvatting, die men heeft over het doel en het karakter van de onderneming in het algemeen. Wanneer wij het oor te luisteren leggen dan horen wij nog wel eens verkondigen, dat het ondernemersbeleid gericht dient te zijn op de grootst mogelijke omzet, waarbij dan tevens weinig behoefte blijkt te bestaan om andere facto ren dan omzet-maximalisatie in de beschouwingen te betrekken. Deze gedachte wordt dan verder uitge werkt door te stellen, dat omzet- maximalisatie tevens vereist, dat de winkels zolang mogelijk open moeten zijn, terwijl men daarbij ook het belang van de consument naar voren haalt omdat op deze wijze onbeperkte dienstverlening aan „koning klant” kan plaats vin den. De emotionele vertaling van het bovenstaande kan als volgt luiden: „Wij moeten altijd open zijn, want wij moeten omzet maken, omzet maken Het is een bekend kluis van het nieuwe raadhuis wor den overgebracht. Het niet bestrate gedeelte van de Wilhelminakade ten zuiden van de lakfabriek van Boonstoppel zal van openbare verlichting worden voor zien, indien de raad vanavond het hiervoor benodigde bedrag van 1300,beschikbaar wil stellen. In 1958 kocht Waddinxveen een zgn. industrie-gasmeter, ten einde het gas te meten, dat rechtstreeks naar de Oranjewijk zou worden gevoerd. Nu echter al het door Gouda geleverde gas de meetap paratuur op het terrein van de voormalige gasfabriek passeert, is de industriemeter in de Oranjewijk niet meer nodig. Het Goudse gas bedrijf heeft op het ogenblik ech ter dringend behoefte aan een der gelijke meter. B. en W. stellen de raad voor de Waddinxveense meter die vrijwel niet is gebruikt en die niet meer nodig is, aan Gouda te verkopen voor 2807,35, hetzelfde bedrag waarvoor het apparaat des tijds werd gekocht. Ten einde een gas- en waterzinker bij de kokerbrug aan het einde van de Koningin Wilhelminasingel te kunnen aanbrengen, wordt de raad een krediet gevraagd van 3700,—. Verder stellen B. en W. de raad voor aan de Bódegraverstraatweg twee stroken bouwgrond te verko pen, respectievelijk aan de Goudse Verzekering Maatschappij te Gouda voor 600 en aan de heer F. A. Hoogendijk uit Den Haag voor 800. B. en W. vragen de raad verder een krediet van 17.500 voor de aan schaf van verrijdbare stalen ar- chiefrekken, die worden geplaatst in de kluis van het gemeentehuis. Deze kluis is namelijk de enige ruimte in het gemeentehuis, die in tijd van oorlog of bij andere nood situaties enigermate bescherming biedt om de werkzaamheden van het bestuursapparaat nog zo goed mogelijk te laten doorgaan. De op zichzelf behoorlijke ruimte in deze kluis kan op dit ogenblik echter niet voor het geschetste doel wor den benut, door de aanwezigheid van vaste houten archiefstellingen. De eventueel nieuw aan te schaf fen verrijdbare rekken kunnen in buitengewone omstandigheden te gen elkaar worden gereden en ne men dan nog maar weinig plaats in. Bovendien kan deze installatie te zijner tijd zonder bezwaar naar de In de betrokken aangelegenheid is een advies uitgebracht door de Commissie van Overleg van de Middenstands-vakcentrales, een sa menwerkingsorgaan van de Chris telijke, de Koninklijke Nederlandse en de Nederlands Katholieke Mid denstandsbond. Na uitvoerig beraad kwam dteze Commissie tot de vol gende conclusie in haar schrijven van 20 december 1961. „Onze organisaties achten zich niet competent over de plaatselijke omstandigheden een uitspraak te doen. Zij menen dat hiervoor ad vies dient te worden gevraagd aan de piaatselijke organisaties en de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Resumerende menen onze organisa ties, dat aan het verzoek van de betrokken meerderheid der onder nemers kan worden voldaan, tenzij aan plaatselijke omstandigheden zwaarwegende motieven kunnen worden ontleend, welke leiden tot een afwijkend standpunt- Tenslotte menen onze organisaties, dat aan een regeling voor halvedag- sluiting een tijdelijk karakter zou kunnen worden gegeven. Te over wegen zou zijn na twee jaar op nieuw de situatie onder het oog te zien”. Daarna heeft de Christelijke Mid denstandsbond in een artikel in haar maandblad van januari 1962 een standpunt naar voren gebracht over het sluiten op middagen. Aan dit artikel, van'de hand van Drs. G. van Westrienen van genoemde bond, moge het volgende worden ontleend. Dit alles heeft tot gevolg, dat in de loop van dit jaar een zesde leer kracht zal moeten worden aange trokken. Het schoolgebouw omvat slechts vier lokalen, alsmede een vaklokaal. Uitbreiding van de school is dus dringend nodig en de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft deze uitbreiding inmiddels al op de ur- gentielijst voor 1962 geplaatst. B. en W. stellen de raad voor de door het schoolbestuur gevraagde mede werking te willen verlenen. De hoogconjunctuur is een ver schijnsel, waarbij in het economisch leven dusdanige stroomversnellin gen optreden, dat velen de grond onder de voeten kwijt raken en meegesleurd worden in de paniek, die ontstaat uit de angst om achter te blijven bij anderen. Wij zullen Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Uit een publicatie in de pers van een zitting van Uw Raad is geble ken, dat de behandeling van het verzoek, ingediend door een aantal winkeliers in textiel en meubilering moeilijkheden ondervindt. In de eerste plaats begeerde Uw Raad een inzicht in de sfructuur van de branche, en wel speciaal voor zover ze betreft de personeels- situatie in de individuele bedrijven ten Uwent. Wat de structuur be treft is in een in februari afgekon- digd vestigingsbesluit meer dan voordien tot uitdrukking gebracht dat de sectoren textiel, woning textiel en stoffeerdersbedrijven grot? verwantschap vertonen. Aan de bedrijven in deze sectoren zijn meer rechten toegekend met be trekking tot het verkopen - en zelfs meer rechten toegekend met betrekking tot het verkopen - en zelfs voor het verrichten van am bachtelijke werkzaamheden - van goederen die in andere dan de eigen sector behoren. Ook de tex tielsector - voorheen in een groot aantal groepen verdeeld - is de parallellisatie niet voorbij gegaan. Ten aanzien van het onderhavige verzoek heeft dit de konsekwentie dat voor een scheiding naar goe derenpakket minder reden is dan ooit tevoren. De aantallen der in de Waddinx veense bedrijven werkzamen per sonen zijn als volgt volgens de door de bedrijven verstrekte opgaven: A. Brouwer 13; H. Dekker 3; F. van Erk 4; J. van Heezik 3; Gebr. Kooij- man 4; Fa. C. van der Linde Zoon 9; A. W. Moons 2; Fa. J. H. Mulder Zn 2; Gez. de Rooij 2; N.V. Verbakel 30; Fa. H. M. de Wilde Zn 4; Joh. G. van Willigen 6; Het totaal van de in de bedrijven werkzamen, blijft beneden de 2% van de beroepsbevolking van Uw gemeente. Het onderhavig verzoek heeft daarbij slechts betrekking op Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen er goed aan doen er naar té stre ven, dat de tijd van welvaart ons geen verkeerde parten speelt. De omzet is een bijzonder belang rijke factor, maar het is levens gevaarlijk deze factor uit het grote verband te lichten en al het andere te vergeten. Wanneer men het vraagstuk van de openstellingstijd van winkels gaat verbinden aan het omzetvraagstuk, dan zal het Van betekenis zijn het bovenstaan de niet uit het oog te verliezen. Voor vele kleinere bedrijven geldt n.l. ook nu nog dat winkelsluiting gedurende één middag in de week een waardevolle verworvenheid vormt, die voor de detaillist en zijn gezin de mogelijkheid schept om elke week gedurende een mid dag volledig afstand te kunnen nemen van de dagelijkse uitoefe ning van het bedrijf, hetgeen in deze veeleisende en steeds gecom pliceerder wordende maatschappij in betekenis niet moet worden onderschat.”

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1