Jonge mensen worden vakman in leerboek Exportdaling van 20 pCt bij K empkes PampObevrijdi Reiswetenswaardigheden uit verre landen Simavi-collecte Nederlandse kunstschatten MULDER „WAT DOEN WE METMOEDER” op zomerpostzegels Pastoor van Drunen naar Den Haag Brandweerveren. Jan van der Heijden I III naar maat Varkenspest en miltvuur dameskleding Vijf foto’s vormen uitgangspunt voor unieke museumserie Nuttig initiatief bij J, v. d. Berg Lagere winst door gestegen kosten Toneel en dans voor IO X 1O WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 29 MAART 1962. PAGINA 2 Familieroman door Maartje Zeidenrijk. V oorlichtingsavon d voor huisvrouwen Uitreiking Uandsteiuerpenning Verkeersongevallen I telefoon 2127 PASSAGE HOOFDSTUK I - Nr. I jaar- Vorige week heeft burge meester C. A. van der Hooft bij de fa. J. v. d. Berg, fabriek voor molenbouw, een speciale leerhoek voor de opleiding van jeugdige vaklieden in ge bruik gesteld. De instellingen, die gelden ontvan gen uit de opbrengst van de Zo- merpostzegelacties, bestemmen deze speelt de toneelclub het Geref. Vereni- stuk getiteld: het speciaal-adres voor neus, keel,borst van vastzittend slijm SPREEKUUR VOOR WONINGZOEKENDEN. Het eerstvolgende spreekuur voor woningzoekenden zal worden ge houden op vrijdag 30 maart 1962, van 7 tot 8 uur n.m. in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken (achter het gemeen tehuis). In Boskoop legden de heren P. van Gils, D. Hofman, A. van Tol en J. van Zanten, allen uit Waddinxveen met goed gevolg een examen af, waardoor zij in het bezit kwamen van het tuin- bouwdiploma. In het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat wordt vanavond door de fa. Kranenburg en de Bruin in sa menwerking met Philips een voorlich tingsavond gehouden, betrekking heb bend op de elektrische huishoudelijke apparaten. Enige tijd geleden besloot de fa. v. d. Berg in haar bedrijf een leer hoek op te richten. Aan dit besluit werd onlangs uitvoering gegeven en vorige week vond de officiële opening plaats, welke door Burge meester C. A. van der Hooft werd verricht. Onder de genodigden merk ten we voorts op de heer A. C. Cheret, consulent van de Stichting Bedrijfsopleiding Metaal- en Elec- trotechnische industrie, kort gezegd „Bemetel” onder wiens auspiciën de leerhoek draait, de heer J. D. Poll, redacteur van het Vakblad „De Molenaar”, voorts de bedrijfsac- countant en enkele zakenrelaties. Dezer dagen is varkenspest geconsta teerd bij het vee van de heer Van der Torren aan de Bredeweg. Voorts zijn op het bedrijf van de heer L. Boer aan de Bloemendaalseweg een aantal runderen besmet met miltvuur. Dezer dagen vond te Gouda de uit reiking plaats van de Landsteinerpla- quette of penning door de bloedtrans fusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Gouda. De volgende plaatsgenoten, die 15 maal bloed had den afgestaan mochten de plaquette in ontvangst nemen: W. van Houten en J. Aalbers. De Landsteinerpenning voor het be schikbaar stellen van 5 maal bloed kregen: mevr. A. J. v.d. Sluis- v. Dru- nen, J. S. v. Gasteren, H. Dullemeijer, H. Koren, A. Neven, J. Oudijk, C. van Elswijk, W. H. G. Scheffers en A. v.d. Sluis. De politieke moeilijkheden, waarmede het afgelopen jaar zowel België (Con go) als Frankrijk (Algerije) hadden te kampen, hebben de export van Kemp- kes Meubelfabrieken N.V. nadelig be ïnvloed. Uit het jaarverslag over 1961 blijkt dat de resultaten niet geheel aan de verwachtingen hebben beant woord, die in het voorafgaande jaar werden uitgesproken. De totale uitvoer van Kempkes daalde met 20 procent en bedroeg 23 procent van de gezamenlijke omzet tegen 28 procent in 1960. De exportdaling had tot gevolg dat de totale omzet ondanks een kleine binnenlandse stijging, drie procent kleiner was. Na afschrijvingen bedraagt de netto winst 202.004 (in 1960 451.370). De afschrijvingen vroegen ’n bedrag van 222.922. De directie stelt voor over het vergrote kapitaal op de gewone aandelen een dividend uit te keren van zes procent (vorig jaar acht pro cent). Loonsverhogingen deden in 1961 de loonkosten stijgen met 9,4 procent, ter wijl als gevolg van de verkorte werk week de uurloonkosten nog eens met 6,7 procent stegen. Men kon er niet in slagen deze kostenstijging op te van gen met een vergroting van de omzet of met door te berekenen. Voor het lopende jaar is de directie gematigd optimistisch. Hoewel ook nu weer kostenstijgingen worden ver wacht, zij het in mindere mate, hoopt men deze goed te kunnen maken door een omzetvergroting. Kempkes heeft plannen om zowel in Belgie als Frank rijk te komen tot stichting van eigen toonzalen. Nogmaals vestigen wij de aandacht op de avonden die komen gaan ten goede van de jeugdactie 10 x 10. Op 31 maart a.s. „Morgenrood” in gingsgebouw een stuk getiteld: De klomp en de goudvis. In de pauzes is er een kleine loterij en spelen de .Blue Strings’ Aanvang 19.30 uur. Entree 1,25. Op zaterdag 7 april om 8 uur wordt in het R.K. Verenigingsgebouw, Burgem. Trooststraat een dansavond georgani seerd met muzikale medewerking van de ’Musical Friends’. Het feest duurt tot middernacht en de entree bedraagt 1,50. werden zij gestuurd om deze weg aan te leggen. Ook de bruggen in Joegoslavië verkeren vaak in een desplorabele toestand. In het oos ten heerst bijzonder veel armoede. Men treft daar nog de zg. holbe woners aan, terwijl men meestal blootvoets rondloopt. De overgang van licht naar donker is vrij snel. Het water, is eveneens bijzonder schaars. Men moet zich meestal be helpen met bronwater. De ezel en kameel hebben het in de oosterse landen bijzonder zwaar. Zij krij gen enorme hoeveelheden vracht te vervoeren, vooral de ezel. Van fotograferen wil de oosterling over het algemeen weinig weten. Men krijgt niet veel kans om een opname van hen te maken. In Griekenland kent men eigenlijk maar twee plagen, zo vertelde spr., een schoenpoetser en de bedelaars. Vooral de eersten kan men slechts met de grootste moeite van het lijf houden. Het bedelen wordt de kin deren hier vroeg geleerd. De heer Brouwer liet tal van interessante en typische kleurendia’s zien. o.a. van een moskee, bloeiende aman del- en olijfbomen, van ooievaars (deze komen in het oosten veel voor) en tal van prachtige natuur opnamen. Zijn lezing werd door de aanwezige dames met belangstel ling gevolgd. Tijdens de bijeen komst werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt reeds op 12 juni a.s. het jaarlijkse zomerreisje te houden. Op het programma staat o.m. een bezoek aan het schip „De Nieuw Amsterdam”. De zon rees langzaam en het leek alsof de stralen bundels zochten naar een doel, waar ze uiteindelijk hun koesterende gloed op konden richten. Opeens waren ze hoog genoeg om door een open raam naar binnen te dringen. Ze gleden over het kozijn door naar het ledikant in het kleine vertrek, dansten over de hobbelige deken en vestigden zich uiteindelijk op het gezicht van de slapende in het bed. Aaltje Dinkla knipperde een paar keer met haar oog leden en na een paar minuten werden ze definitief geopend. „Zo, zon,” prevelde ze, en er kwam een vage glimlach op haar gezicht, „ben jij daar ook weer? En zet je ons huisje in feestverlichting. Dank je wel, hoor, dat je me vandaag niet in de steek laat. Nou, je weet het hé? Ik heb het je de afgelopen ochtenden al vaker verteld: nog tien dagen, nog zeven, en gisteren nog één. Nu is het dan zover: vandaag ben ik één en twintig jaar. Juist op de dag, dat jij het langst schijnt, hé? Vader zei altijd, dat ik een zonnekind was, omdat ik op de een en twintigste juni geboren ben. En omdat het toen, op mijn geboortedag, ook zulk mooi weer, zo Van 2 tot en met 7 april zal ook hier ter plaatse weer de jaarlijkse SIM AVI collecte worden gehouden. Deze u wel bekende vereniging gaat op intensieve wijze voort met hetgeen zij in 1925 begonnen is, n.l. de medi sche nood in tropenlanden helpen le nigen en zij wil trachten om voor de Nederlandsche dokters en zusters, die zich, waar ook ter wereld, voor de lij dende mensheid inzetten, de bron te blijven. Een tropenzuster schreef nog onlangs aan SIMAVI: „Wanneer men in Hol land kon zien hoe groot de nood hier is en hoe wij hier met de ons ten dien ste staande, vaak primitieve, middelen iedere dag maar doen wat onze hand vindt om te doen (en dat is helpen en en nog eens helpen) dan zou men niet aarzelen om via SIMAVI de zo nodige steun te geven Het plaatselijke SIMAVI-comité doet een warm beroep op de burgerij en hoopt dat men blijk geeft te waarde ren dat men hier wat de medische verzorging betreft, in zo’n uiterst be voorrecht land woont. HELPT SIMAVI „HELPEN” M. Warnaar - Veerman De leden van de Bond van Platte landsvrouwen, afdeling JWaddinx- veen, kwamen vorige week in lunchroom van de Water bijeen. Aanvankelijk zou deze bijeenkomst worden verzorgd door mevrouw A. J. Brinkerink-Hibma uit Oostvoor- ne, die zou spreken over het onder werp „Voor of tegen reclame” naar aanleiding van het boek de „Ver borgen verleiders” van Vance Pac kard. Spreekster was echter plotse ling verhinderd, zodat op het laat ste moment een beroep moest war den gedaan op de heer Brouwer uit Waddinxveen, welke bereid werd gevonden een lezing te hou den over de reis die hij vorig jaar heeft gemaakt naar het Heilige Land. Op verzoek van het gemeentebe stuur zal de schoolarts van de schoolartsendienst Boskoop, mevr. E. J. Nagel, de leerlingen van die klassen van de openbare en bijzon dere scholen in deze gemeente, die aan het schoolzwemmen deelnemen, aan een eenvoudige medische keu ring onderwerpen. Aaltje zich best indenken, want Ploon had een figuur tje als een mannequin, zoals Piet wel eens zei. Dan bloosde Ploon, want ze vond het wel prettig, als haar Piet dat zei. Dertig was ze, maar je zoudt het haar niet geven. Vast niet. Dus Ploon en Piet. En dan natuurlijk zus Bep met haar man. Gek eigenlijkZe noemde haar zwager zelden bij zijn naam. Het was altijd: Bep en haar man. Van de anderen zei je: Ploon en Piet, en Dirk en Catrien, maar met Bep was dat anders. Wel een beetje vreemd eigenlijk. Ze hield van al haar broers en zussen, zwagers en schoonzusters, maar Gerard, de man van Bep Hij had iets in zijn ogen, waar ze bang voor was. En ze zou vast niet alleen met hem willen zijn. Indertijd al, toen hij pas overhuis kwam en met Bep verkeerde. Bep, die pas negentien was en Gerard al over de dertig. Daar was toen heel wat over te doen geweest. Dirk had als gewoonlijk z’n bezwaren gehad, maar Bep had een kopje en of moeder nu al zei, dat ze nog veel te jong was en Dirk het geen pas vond, dat moeder toestond, dat hij hier overhuis kwam, Bep zette ondanks alles haar zin door en trouwde op negentienjarige leeftijd met Gerard Knaap, om mete- te verhuizen naar Alkmaar, want daar had Geraj. een garagebedrijf. Ja, van de broers en zussen had Bep het ontegenzegge lijk het ’t best getroffen. Financieel bezien dan altijd. Ze had een mooi groot huis naast de garage, een dienstmeisje voor de hele dag en een vrouw voor het ruwe werk. Gerard had de auto’s voor het uitzoeken, want hij verkocht ze immers en een half jaar na haar huwelijk kon ook Bep rijden als de beste. Dirk had het niet erg op Gerard bekeken. Trouwens, de liefde was in dit opzicht wederzijds. Gerard had het zijn zwager nooit vergeven, dat hij indertijd tegen hun huwelijk gekant was. Alleen omdat Bep toen nog zo jong was. Wat deed dat er feitelijk toe? Als je van elkaar hield en je aanstaande man had een goeie baan, Deze reis, die ongeveer een maand duurde en 14.000 km lang was, werd gemaakt met een internatio naal gezelschap bestaande uit Duit sers, Amerikanen, Afrikanen, Joe- goslaven en Nederlanders, alsmede verscheidene oudheidkundigen. De heer Brouwer vertelde tal van in teressante bijzonderheden over verschillende landen. In Joegoslavië zijn de wegen bij zonder slecht, zo zei de heer Brou wer. Er is hier eigenlijk maar een behoorlijke weg die van Zagreb naar Belgrado, welke 600 km lang is. Deze weg is vrijwillig door schooljongens aangelegd. Vrijwil lig, in die zin, dat de jeugd indien ze na het lager onderwijs HBS of Mulo wilde volgen, eerst twee jaar naar een kamp moest. Van hier Nabij de oprit naar de rijksweg ont stond maandagmiddag een botsing tus sen twee zware vrachtwagens. Een tankwagen, die van de rijksweg kwam en bestuurd werd door L. V. uit Rot terdam, ging door het gladde wegdek aan het slingeren en ramde hierbij ’n vrachtauto bestuurd door J. H. A. M. uit Gouda. Beide auto’s werden zwaar beschadigd. Op de Henegouwerweg deed zich de zelfde middag nog een ongeval voor. Een vrachtauto uit de richting Gouda, die bestuurd werd door A. T. uit Ridderkerk, moest bij 't passeren van de tunnel onder de spoorlijn op de He negouwerweg voorrang verlenen aan een andere wagen, die uit de richting Waddinxveen kwam. De bestuurder van de eerste wagen zag echter geen kans zijn auto tijdig te laten stoppen, waardoor hij in de tunnel op de ande re wagen boLte, welke bestuurd werd Persoonlijke on- Wel De Zomerpostzegels 1962, die op vrijdag 27 april aanstaande in om loop komen, hebben een bijzonder karakter. Ten eerste is het onder werp anders dan anders, en boven dien werden deze postzegels ge maakt naar foto’s en niet, zoals gewoonlijk, naar getekende of ge schilderde ontwerpen. Het Neder landse museumbezit is het onder werp van de serie van vijf postze gels, waarvan de toeslag, evenals in het verleden, ten goede zal ko men aan instellingen op het gebied van volksgezondheid, maatschappe lijk werk en culturele zorg. De zesde conferentie van de inter nationale museumraad, die dit jaar in ons land wordt gehouden en waar zevenhonderd museumdes- kundigen uit de gehele wereld wor den verwacht, alsmede het eeuw feest van het Frans Hals-Museum te Haarlem waren voor PTT aanlei ding in het kader van de Zomer- postzegel actie ’n museumserie uit te geven. Het was de fotograaf Cor van Weele, die een speurtocht maakte langs Nederlandse kunst schatten en tenslotte vijf onder werpen op knappe wijze fotogra feerde. In het Groninger Museum voor Stad en Lande ontdekte Cor van Weele de Romaanse kat, die ’t onderwerp van de vier-cents-zegel toeslag vier cent vormt. Voor de zes-cents-zegel toeslag vier cent viel de keuze op een fossielammo- niet uit het Amsterdamse Zoolo gisch Museum. De slingerklok van Christiaan Huygens, die is te zien in het Rijksmuseum voor de Ge schiedenis der Natuurwetenschap pen in Leiden, werd onderwerp van de Zomerpostzegel van acht cent toeslag vier cent. De twaalf- cents-zegel toeslag acht cent wordt gesierd met en foto van het scheg beeld van een scheepsmodel uit het midden van de zeventiende eeuw in het Rijksmuseum in Amsterdam. Voor de zegel van dertig cent toe slag tien cent fotografeerde Cor van Weele tenslotte een detail van een beroemd Schuttersstuk van Frans Hals, dat behoort tot de ver zameling van het Frans Hals-Mu seum in Haarlem. v. d. Berg met zekere trots haar nieuwe en modem ingerichte te kenzaal kon tonen die zeer recent in gebruik was genomen. Terug in Royal vond in een kort samenzijn nog een prettige ge dachtenwisseling plaats. Pastoor H. C. A. P. van Drunen gaat op 6 april a.s. de St. Victor- parochie verlaten. Is benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Familie te Den Haag. Kapelaan Emmelkamp uit de Hof stad zal de plaats van pastoor van Drunen innemen. De scheidende geestelijke ving zijn arbeid in Waddinxveen aan op 15 november 1958. In aansluiting hierop zal donderdag 5 april ’s avonds 8 uur in het ver enigingsgebouw, Burgem. Troost straat een afscheidsavond worden gehouden. Een ieder wordt hierna in de gelegenheid gesteld persoon lijk afscheid te nemen. De gasten werden in Restaurant „Royal” verwelkomd door de fir mant de heer M. van den Berg die de achtergronden en doelstellingen van de leerhoek uiteenzette. In het bij blij ven in vakmanschap en per soneelssterkte waren wel de voor naamste drijfveren gelegen. Het streven is dan ook jonge mensen, die in het bezit van een diploma L.T.S. in de gelegenheid te stellen voort te bouwen aan hun technische ontwikkeling, en te maken tot vak bekwame metaalbewerkers in het algemeen, doch hen tevens te spe- cialiseren op het gebied van de machinebouw voor de graanmaal- derij en de veevoederindustrie. Bo vendien wordt de leerhoek belast met de omscholing van hout- tot metaalbewerkers. De leerlingen ontvangen ook theoretisch onder richt zowel persoonlijk als in het classikaal verband. De leerhoek is geen improductieve afdeling doch opgenomen in het gehele productie proces. Het; gezelschap begaf zich even later naar de fabriek waar de heer van den Berg de burgemeester ver zocht de opening te verrichten. De ze feliciteerde de firma met deze nieuwe aanwinst - naar hem van betrouwbare zijde verzekerd was - de eerste leerhoek op metaalgebied in deze omgeving. Hij zeide het een groot genoegen te vinden van tijd, tot tijd bij de bedrijven te worden uitgenodigd om getuige te mogen zijn van hun uitbreiding en ont wikkeling. De zorg voor het welzijn van Waddinxveen is de taak van het gemeentebestuur. In dit welzijn van ,de plaatselijke gemeenschap dragen de bedrijven in hoge mate bij. In deze bedrijven werken hoofd en hand arbeiders allen samen. Doch, ook de handarbeiders moe ten naast hun handen het hoofd gebruiken; alleen dit samenspel leidt tot vakmanschap. Hij wenste de leerlingen veel arbeidslust en doorzetting om het tot goede vak mensen te brengen en wenste ook hun geluk met de omstandigheden die hun waren gegeven zich tot een hoge graad van vakmanschap te ontwikkelen. Het gezelschap bezichtigde daarna de werkruimte en liet zich door de instructeur de heer M. C. van Herk, voorlichten omtrent wat op de di verse werkbanken op stapel stond. Nadien volgde een rondgang door het gehele bedrijf, waarbij de fa. In hotel „de Unie” hield de Wad- dinxveense brandweervereniging, onder voorzitterschap van de heer M.’ C. Kloet, haar jaarvergadering. In het jaarverslag van de secretaris, de heer A. M. Zwamborn, werd de oprichting van de vereniging in februari vorig jaar gememoreerd, alsmede het afscheid van de brand weercommandant de heer H. Schut te, die veertig jaar de brandweer diende. Uit ’t verslag bleek voorts, dat er 24 cursusavonden waren ge geven en dat de plaatselijke brand weer tweemaal had deelgenomen aan brandweerwedstrijden, o.a. de provinciale wedstrijd te Sassenheim en te Gouda. Er werden elf oefe ningen gehouden. In 1961 werd de brandweer 22 keer gealarmeerd. Voor het merendeel betrof het hier schoorstéenbranden of hooibroei. Eenmaal moest de brandweer met groot materiaal uitrukken toen er brand ontstond bij de lakspuiterij van de fa. Glasbeek. Negen keer werden door de brandweer hooi- peilingen verricht. De vereniging telt 26 leden. Blij kens het verslag van de penning meester, de heer J. Bikker, staat de vereniging er financieel niet ongunstig voor. In deze vergadering vond verder de definitieve bestuursverkiezing plaats De heer Zwamborn, werd op zijn verzoek vervangen. In het defini tieve bestuur hebben thans zitting, de heren M. C. Kloet, voorzitter, S. Versloot, secretaris, J. Bikker, pen ningmeester, W. Boere en P. Baan. Uitvoerig werd er gesproken over de naam van de vereniging. Beslo ten werd deze te noemen: „Brand weervereniging Jan van der Hei den”, naar de uitvinder van de brandspuit. Verder werden de verschillende aktiviteiten, die de leden in het komende seizoen zullen gaan ont plooien besproken. O.a. staat een bezoek aan een vliegveldbrandweer op het programma, terwijl er voorts enkele lezingen en demonstraties zullen worden georganiseerd. Ook de deelneming aan de provinciale en kringbrandweerwedstrijden is weer een der programapunten. De voorzitter sprak een dankwoord tot de heer Zwamborn, die de brand weercursus voor het examen brand wacht tweede klas, heeft geleid. De gunstige resultaten waren voor een niet gering deel aan de leider te danken. Namens de geslaagden werd de heer Zwamborn een luxe doos sigaretten uitgereikt. waarop zou je dan nog wachten? Ze hoorde het Bep nog zeggen: „Ik ben gek op Gerard en hij op mij. Als we trouwen, komt hij naast de garage te wonen en z n vader gaat ergens anders heen. Waarom zou ik dan niet met hem trouwen? En hoe oud was Dirk zelf, toen hij met Catrien naar het gemeentehuis ging? Nog jonger dan ik Nou dan Ach ja, dat huwelijk van Dirk en Catrien had toen ook heel wat voeten in de aarde gehad. Vader leefde nog. Ze was zelf nog maar een peuter van een jaar of vijf geweest, maar vaag herinnerde ze zich nog wel, dat er thuis’ ruzie over was. Maar Catrien had een paar centen en ze hadden toen die kruidenierswinkel van De Vries gekocht op het hoekje. Een ouderwets zaakje, waar de tijd had stilgestaan, maar goed beklant. Met de centen van Catrien hadden ze de zaak verbouwd en gemoderniseerd en nu zaten ze er bijna zestien jaar in. Het liep best, maar jatien kinderen in nog geen zestien jaar. Daar komt wat voor kijken. Toen Dirk eenmaal getrouwd was - op zijn achttiende jaar*^ moest nog in dienst, maar werd afgekeurd - de andere broers en zussen met tussenpozen wee tot vier jaar. Piet trouwde ook al nog vóór negentien was. Hij had Ploon leren kennen in het oegin van zijn diensttijd en Pa van der Laan, die in hout deed, had zijn schoonzoon in het bedrijf opgeno men, omdat hij zelf maar één kind had: een dochter. Maar de zaken waren niet zo best gegaan en Pa van der Laan had er een n.v. van moeten maken. Zelf had hij zich kort daarna uit de zaken teruggetrokken en nu waren er andere bazen. Van een opvolging in het bedrijf was niets terecht gekomen. Piet was nu ver- tegenwoordiger voor de zaak. Nu ja, hij had goed zijn brood, want verkopen kon hij. En Ploon vond het allemaal opperbest, als zij maar op tijd haar huishoud geld kreeg en daar zorgde Piet wel voor. (wordt vervolgd). middelen speciaal voor aanschaffin gen, steunverleningen en dergelij ke, die niet uit andere fondsen kun nen worden gefinancierd en die an ders tussen de wal en ’t schip drei gen te geraken. In was de netto-opbrengst van de Zomerzegeiactie 300.000,bij na het drievoudige van de op brengst in 1950. De gelden kwamen onder meer ten goede aan het Prin ses Irenefonds, astmabestrijding, gebrekkigenzorgj, rheumatehuizen, revalidatiecentra spastische kinde ren, gerepatrieerdenzorg, opleiding centra, Erefonds voor Oud-Ver pleegsters, Ivoren Kruis, Hendrik Willem Land Stichting, culturele projecten en culturele hulp aan blinden,, steunfondsen voor letter kundigen en beeldende kunstenaars het Nederlands Kunstverbond enz. Voorts werd 25 procent van de to tale opbrengst verdeeld over de provincies voor de eigen sociale en culturele belangen en gezondheids zorg. doOr S.K. uit Ede. gelukken deden zich niet voor, was er flinke materiële schade. zonnig was. Dank je wel, zon, voor je felicitatie, en dank je wel voor je geschenk vandaag. Blijf je de hele dag bij me Ze rekte zich behaaglijk uit en ging op haar rug liggen. Ze keek naar haar kalendertje, dat aan het voeteneind aan de muur hing. Gisteravond, vóór ze in bed gestapt was, had ze het blaadje er al afgescheurd. En nu prijkte het grote cijfer 21 erop en het leek, alsof het een triomfantelijk cijfer was. Nu was ze jarige Aal. Gerard, haar zwager, zou dat vandaag wel weer tegen haar zeggen. Dat was zo z’n gewoonte. Ja, de hele familie zou vanmiddag of vanavond wel komen. Het was immers beloofd? Had Ploon van het voorjaar, op moeders verjaardag niet gezegd: „Meid, Aaltje, als je 21 wordt, komen we, hoor? Dat is vast.” Ja, dat zou dan wel een hele drukte worden vandaag. Alleen al de broers en zussen. Misschien tante Gré, maar dat was niet zeker, want van tante Gré kon je nooit ergens opaan. Die kwam zo te hooi en te gras binnenvallen, net zoals het haar uitkwam. Laten we eens even optellen, dan weten we straks, waar we aan toe zijn. Even keek ze op het wekkertje naast zich op het nachtkastje: kwart over zeven. Nog vroeg, gelukkig. Ze rekte zich nog eens uit en kwam met haar handen onder het dek vandaan. Ze pakte haar duim en begon: Natuurlijk Dirk en Catrien, en misschien een paar van de neefjes en nichtjes. Fien zou Wel thuis moeten oppassen. En dan natuurlijk Ploon en Piet. „Hier is de firma P en P”, zei hij altijd. Eigenlijk heette Ploon anders: Appolonia, maar zelf vond ze het een vreselijke naam en daarom werd het afgekort tot Ploon. Alleen als Piet haar plagen wilde, noemde hij haar voluit bij de voornaam. Dan fronste Ploon haar wenkbrauwen en keek hem veelbetekenend aan en ging Piet maar gauw over wat anders praten. Ploon was een schat, maar thuis niet gemakkelijk. Toch was het een best span, die twee. Piet was stapel op zijn vrouw en dat kon I -W'-;

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2