Weekblad voor Waddinxveen Sint Vlctorparochte zag zjjn pastoor gaan en komen Telefoneren op platteland duurder dan in de stad 7cug<l\ H. R. van Berkesteyn gaat uitbreiden Onafhankelijk nieuwsblad EEG2Ö3 Vierduizend gulden voor actie 10 x 10 Nieuwe brandspuit rukte uit Drie aanrijdingen In Gouwe streek 7000 uit toto Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur 17e JAARGANG - Nr. 876. V er schijnt elke donderdag Donderdag 12 APRIL 1962. Discrimminerende tarieven hebben aandacht van consumentenbond De telefoonabonnees op het platteland en in de kleine gemeenten worden achtergesteld bij de abonnees in de stad. Tot deze conclusie komt de Nederlandse Consumentbond in haar maandblad de Consumentengids. Op het platteland is men veel gauwer toe aan een interlokaal tarief, waardoor over korte afstand gevoerde gesprekken gemiddeld drie maal zo duur zijn als lokale gesprekken. In het laatste nummer van de Con sumentengids wordt uiteengezet, hoe deze discrimminatie tot stand komt. Elke telefoonabonnee is aan gesloten op een zogenaamde eind- centrale. Alleen voor de gesprek ken tussen de op deze eindcentrale aangeslotenen geldt het lokale ta rief, namelijk vier cent per gesprek van onbeperkte duur. Een aantal eindcentrales in een bepaald gebied is echter weer aangesloten op een knooppuntcentrale, waardoor één sector wordt gevormd. Voor een gesprek tussen aangeslotenen van twee eindcentrales in één sector wordt reeds het interlokale tarief berekend. Uitgaande van de gemid delde duur van een lokaal gesprek van twee minuten kost een derge lijk gesprek binnen een sector ten minste twaalf cent of drie maal zoveel dan een lokaal gesprek. In Waddinxveen ervaren we deze discrimminatie ook geregeld. Hier bestaat de toestand, dat zelfs voor gesprekken binnen de plaats inter lokaal tarief wordt berekend, om dat bepaalde plaatsgenoten zijn aan gesloten op een andere eindcentrale bv. Boskoop. Wil men uit Waddinx veen bv. met Reeuwijk of Gouda bellen, dan geldt eveneens het in terlokale tarief. Een Hagenaar, die van Kijkduin wil telefoneren naar Voorburg, een afstand die aanzien lijk groter is dan van Waddinxveen naar Gouda of Reeuwijk, betaalt echter een lokaal tarief en kan dus voor vier cent een gesprek van onbeperkte duur voeren. Duur abonnement. De Consumentenbond stelt voorts, dat de abonnees, behorende tot de eindcentrales met slechts enkele honderden aangeslotenen, beslist niet het laagste abonnementstarief van 4,75 betalen doch in zeer vele Spit, Spierpijn en reumatische pijnen wrijft U eveneeiw weg met gevallen het hoogste tarief van 6,25 omdat het aantal aansluitin gen in de gehele sector al gauw de vierduizend overtreft. Dit laatste noemt de Consumentenbond een discrimminerende tariefstelling, welke een staatsbedrijf als de P.T.T. niet past. De organisatie geeft twee mogelijk heden om aan deze discrimminatie van het platteland een einde te maken. De eerste mogelijkheid is de wijziging van het abonnements tarief door niet langer uit te gaan van het aantal aangeslotenen per sector, maar van een aantal aan geslotenen per eindcentrale, waar door tal yan kleine gemeenten in de abonnementstarieven van 4,75 of 5,50 per maand zouden gaan vallen. Aantrekkelijker lijkt de consumen tenbond echter, dat de P.T.T. de abonnementstarieven handhaaft, maar de mogelijkheid opent om in de gehele sector volgens het lokale tarief te telefoneren. „Ook voor de PTT liggen hier op technisch ter rein belangrijke vereenvoudigingen en voordelen" zo zegt de Consu mentengids. „Momenteel worden tijdsduur en zone van interlokale gesprekken geregistreerd door kost bare, tamelijk veel plaats innemen de zgn. tijd-zone-overdragers. Deze apparaten staan opgesteld in de knooppuntencentrales. Ter vereen voudiging zouden ze beter in de districtscentrales kunnen worden geplaatst, waardoor het telefoon verkeer binnen één bepaalde knoop puntcentrale of sector lokaal zou worden." Kreukel in tarief. Voorts zegt het blad: „Nu de Neder landse telefoon geheel is geautoma tiseerd en de afstand vrijwel geen rol meer speelt, is het zaak aan deze punten aandacht te schenken. Wij hopen, dat de P.T.T. spoedig deze kreukel in haar tarief zal weg strijken en vragen voor deze kwes tie tevens gaarne de aandacht van onze kamerleden". Wat betreft dit laatste vond de Consumentenbond reeds een gewillig oor bij het Twee de Kamerlid mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, die over deze aangelegenheid schriftelijke vragen stelde aan de minister van verkeer en waterstaat. Zij heeft de minister gevraagd deze ongelijke tariefstel ling te willen verbeteren. Wij zijn op dit onderwerp uitvoe riger ingegaan, omdat Waddinxveen zich in deze aangelegenheid zeker belanghebbende mag noemen mogelijk zouden reacties van ge meenten als Waddinxveen op de publikatie van de Nederlandse Consumentenbond het streven naar een eerlijke verdeling van de tele foonkosten kracht kunnen bijzetten. Katholiek Waddinxveen nam afscheid van Pastoor Van Drunen Onder zeer grote belangstelling heeft pastoor H. C. A. P. van Drunen vorige week, na een verblijf van ongeveer drie en een half jaar in de St. Victorparochie afscheid genomen. De bijeenkomst in het r.k. vereni gingsgebouw aan de Burg. Trooststraat, werd geleid door de heer F. van der Klauw. Ongeveer 200 personen kwamen de scheidende parochie-her der de hand drukken. Aanwezig waren o.m. het voltallige college van B. en W., alsmede de gemeentesecretaris, de heer H. Jenné en de directeur van openbare werken en gemeentebedrijven, de heer A. C. Kraneveld. Tijdens de zaterdag gehouden dans avond in het rk. verenigingsgebouw waarbij de Waddinxveense band „The Musical Friends" voor de mu zikale noot zorgde, werd het eind bedrag bekend gemaakt van de actie „10 x 10" in Waddinxveen. Er werd in totaal 4000,ingeza meld, een bedrag dat alle verwach tingen ruimschoots heeft overtrof fen. De schooljeugd nam met de spaarkaarten 2500,voor zijn rekening. Voorts werden een voet balwedstrijd en een dansavond ten bate van 10 x 10 gehouden, alsmede een loterij, terwijl de r.k. gidsen oliebollen bakten en langs de deur ten verkoop aanboden. Brandweerman kreeg in haast aanrijding Vorige week moest de nieuwe Waddinxveense brandspuit uitruk ken voor een alarm bij de firma van der Heiden, die een galvaniseer bedrijf exploiteert in een schuur aan de Zuidelijke Dwarsweg. Men slaagde er echter in, de vlammen met eigen blusmiddelen te doven, zodat de brandweer niet meer han delend behoefde op te treden. Ver moedelijk hebben vrijgekomen gas sen het brandje veroorzaakt. Onmiddelijk na het brandalarm reed de brandweerman P. Baan met zijn auto de naast zijn woning aan de Zuidkade gelegen poort uit, op weg naar de plaats van de brand. Bij het oprijden van de Zuidkade kwam hij echter in botsing met een vrachtauto, waarbij de wagen van de heer Baan zware materiele schade opliep. De heer F. van der Klauw voerde als eerste in de lange rij van spre kers het woord. Het vrij onver wachte vertrek van pastoor van Drunen noemde hij min of meer een teleurstelling voor de parochi anen. Voor pastoor Van Drunen betekent de benoeming bij de pa rochie van de H. Familie te Den Kaag een promotie. „U hebt het in Waddinxveen deze jaren zwaar ge had", aldus de heer van der Klauw, omdat U geheel alleen voor een parochie stond, welke zich steeds meer uitbreidt. De heer L. W. Verbakei sprak hier na namens het kerkbestuur. Hij wees op de goede samenwerking in het kerkbestuur en wenste de scheidende pastoor veel succes in zijn nieuwe parochie toe. Het hoofd van de r.k. lagere school St. Jozef zette in een geestige toespraak uit een, hoezeer de schooljeugd het vertrek van pastoor van Drunen betreurde. Hij overhandigde een boek over het komende concilie. Na de pauze werd o.m. nog ge sproken door burgemeester C. A. van der Hooft. Hij zeide dat het kerkelijke en burgerlijke belang in een gemeente vaak samengaan. „Ik heb steeds prettig met U samen gewerkt, aldus de burgervader. U heeft U tijdens Uw verblijf in Wad dinxveen ook bij vele niet-katho- lieken bemind gemaakt." Voorts werd nog gesproken door mevr. L. Kingma-de Vreeze (na mens de KAV), de heren H. M. Doeleman (r.k. middenstand), Ho- genelst (r.k. jeugdbeweging), Jan maat (kerkkoor), A. Compeer (ou dercomité en voetbalvereniging WSE), J. Huisman (KAB), H. Gerts Jzn (Ziekenfonds St. Victor, begra fenisonderneming St. Barbara en het bloemencomité), pater Slootjes, die tijdelijk op de pastorie verblijft en de heer Vernooy namens d~ land- en tuinbouwbond. Goede herinneringen Pastoor Van Drunen zelf zeide aan de St. Victorparochie altijd goede herinneringen te zullen bewaren. In Waddinxveen had hij altijd pret tig gewerkt, ook met de burgerlijke overheid en niet-katholieken. Hij sprak de hoop uit dat de nieuwe pastoor op dezelfde wijze tegemoet zou worden getreden, zoals het hem steeds was gedaan. Pastoor Van Drunen mocht namens de St. Victorparochie een enveloppé met inhoud in ontvangst nemen. Vele parochianen ijnaakten vervol gens van de gelegenheid gebruik pastoor Van Drunen ten afscheid de hand te drukken. Tijdens zijn verblijf in Waddinx veen heeft pastoor Van Drunen veel vruchtbaar werk verricht o.m. werd het 300-jarig bestaan van de parochie op feestelijke wijze her dacht. Er werd voor de viering' hiervan een z.g. jubileumaktie ge voerd, waardoor het mogelijk was, dat de St. Victorkerk grondig werd gerestaureerd. Ook werd een By- zantijnsche mis opgedragen en de operette „Repelsteeltje" ten tonele gevoerd. Voorts werd de St. Jozef school met twee lokalen uitgebreid en één der toegangswegen naar de r.k. kerk (kanaalweg) aanzienlijk verbeterd. Pastoor Emmelkamp geïnstalleerd De St. Victórparochianen hebben vrijdag him nieuwe parochieherder op feestelijke wijze ingehaald. Op de grens der gemeente werd pas toor B. A. Emmelkamp begroet door de burgemeester, en het kerk- en armbestuur. Voorafgegaan door de r.k. jeugdbeweging met drum band begaf het gezelschap zich naar de pastorie waar pastoor Emmel kamp werd toegesproken door pa ter Slootjes en de burgemeester. De heer Van der Hooft eindigde zijn toespraak met de bede dat de nieu we herder in zijn parochie zegen rijk zou mogen werken, waarna een driewerf hoera op pastoor Em melkamp werd uitgebracht. Hier na ging pastoor Emmelkamp door een erehaag welke gevormd werd door de jeugdbeweging, de St. Vic torkerk binnen, waardoor parochi anen een welkomstlied werd ge zongen. Vervolgens volgde het zingen van een antifoon en de schriftlezing, waarna de hoogeerwaarde heer de ken G. P. Regeer uit Gouda de nieuwe pastoor toesprak. Deken Regeer verzocht de aanwezigen o.m. veel voor hun parochieherder te bidden, zodat hij zijn taak naar de wens van God zou kunnen vervullen Hierna volgde de installatie. De be noemingsbrief werd voorgelezen, waarna pastoor Emmelkamp de ambtseed aflegde. Voorts geschied de de oplegging van de stola, de overhandiging van de sleutels van het kerkgebouw, de overhandiging van kelk, missaal, kasuifel en sleu tels van het tabernakel. Pastoor Emmelkamp begaf zich hierna naar de doopvont en de biechtstoel om deze te aanvaarden en wendde zich tot de kerkmeesters om samen werking te beloven. Teruggekomen aan het altaar volg de de officiële installatie. Tot slot werd een avondmis opgedragen. Op de Henegouwerweg, nabij de N.V. Auto-industrie Verheul, kwa men een Citosa-autobus en een personenwagen met elkaar in bot sing. De bestuurder van de autobus, D.D. uit Boskoop, stopte om passa giers in te laten stappen. Een ach teropkomende automobilist uit Lei den, zag dit echter te laat en bot ste tegen de achterzijde van de bus. Beide voertuigen werden be schadigd. Op dezelfde plaats vond een soort gelijk incident plaats tussen twee personenwagens. De heer W. J. N. uit Waddinxveen rijdende in de richting Gouda, stopte nabij de af rit van de rijksweg. Achter hem naderde een andere personenwagen, bestuurd door A. de W., die de auto van N. te laat opmerkte. Ook hier was alleen materiële schade. Op de kruising Kerkweg-Juliana- straat kwam een personenwagen en een bakfiets met hulpmotor met 'elkaar in botsing. De bestuurder van de bakfiets A. de O. uit Wad dinxveen, bezeerde zijn enkel en liep een bloeduitstorting aan de hand op. De schade was gering. «puistjes PUROL-POEDER Henri Dunant was met- zieken in Waddinxveen De „Henri Dunant" het Roode Kruis-schip, waarmede geregeld tochten door Nederland worden ge maakt met aan boord chronische zieken, koos vorige week voor korte tijd ligplaats in de Gouwe nabij de Parallelweg. Hierdoor waren enke le plaatsgenoten in staat zieke ken nissen aan boord van het schip een bezoek te brengen. Gemeentelijk werkbezoek aan groeiende meubelfabriek Het gemeentelijke werkbe zoek aan de meubelfabriek H. A. van Berkesteijn, eindig de in de toonzaal. Burgemees ter Van der Hooft (links) be sprak hier problemen met de heren Mulleman en De Tater, terwijl de heer Jenné, (zit tend) zich door de heer Van Berkesteijn liet voorlichten over de kwaliteit van eender produkten. (foto Noteboom) De meubelfabriek H. A. van Berke steijn heeft grote uitbreidingsplan nen. Zodra rijksgoedkeuring is ver kregen zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van een twee verdiepingen hoog pand, waarin kantoren en toonzalen worden on dergebracht. Dit werd bekend tij dens een werkbezoek, dat burge meester C. A. van der Hooft vorige week bracht aan deze fabriek. De burgemeester was vergezeld van zijn echtgenote, gemeentesecretaris H. Jenné met echtgenote en de directeur van openbare werken en bedrijven, de heer A. C. Kraneveld, met echtgenote. Ter gelegenheid van dit gemeente lijke bezoek wapperde de driekleur bij de ingang van de fabriek, waar het gezelschap werd verwelkomd door de heer J. A. van Berkesteijn jr. Na de koffie volgde een rond gang door de fabriek, waarbij voor al de moderne machines en de nieu we droogkamer veel belangstelling trokken. Het gehele produktie'pro- ces van ruwe plank tot gepolijste stoel, tafel of bank werd door de gasten nauwkeurig gevolgd, waar bij het personeel zijn uiterste best deed om de werking van de machi nes zo duidelijk mogelijk te demon streren. Het ongeveer twee en half uur du rende bezoek eindigde in de toon zaal waar de degelijke hollandse meubels de aandacht kregen. In de avonduren boden de directie- Vorige week kreeg de Sint Victorparochie zijn nieuwe pastoor. Vrijdagavond werd pastoor B. AEmmelkamp in gehaald en in de kerk gein- stalleerd door de hoogeerw. heer deken G. F. Regeer uit Gouda (midden). Links van 't altaar pastoor Emmelkamp. (foto Sjaak Noteboom) leden, de heren Van Berkesteijn en De Pater, welke laatste reeds 35 jaar aan het bedrijf is verbonden, het gezelschap een diner aan in restaurant Royal. De heer De Pa ter gaf hier een overzicht van de groei van het bedrijf en sprak voorts over de uitbreidingsplannen. Hij wees er daarbij op, dat het 40- jarig bestaan van het bedrijf in feite eigenlijk al achter de rug is. De viering van dit jubileum is echter na overleg met het personeel uitgesteld, tot de uitbreidingen gereed zullen zijn. Klein begonnen. De burgemeester sprak woorden van grote lof voor de initiatiefne mer, die veertig jaar geleden begon met een schuurtje als fabriek en met een voorkamertje als kantoor, maar die zoveel vertrouwen ver wierf door zijn noeste vlijt en dege lijk werk, dat hij al spoedig een mooie fabriek kon bouwen, waar nu alweer grote zoons meewerken. De burgemeester bracht ook dank aan de compagnon, de heer de Pa ter, - een stille medewerker, die maar weinig bekendheid geniet in Waddinxveen - die zoveel heeft bijgedragen tot de bloei van deze industrie „Door mannen als u bent, is de Waddinxveense industrie groot geworden", zo eindigde de burge meester zijn toespraak, „de gemeen telijke overheid mag blij zijn, zijn beste krachten voor de uitbreiding en grotere bloei te mogen geven". Bij de 163 deelnemers, die in de voetbalpool van afgelopen zondag dertien wedstrijden goed voorspel den, bevonden zich ook zeven leden van de verenigingen Bodegraven, Boskoop, Donk, Ona, Schoonhoven, Vep en Waddinxveen. Zij krijgen ieder 818,25 uitgekeerd. Vijfen twintig andere deelnemers uit Gou da en omgeving die twaalf wedstrij den goed hadden vermeld, ontvan gen veertig gulden ieder. Waddinxvener derde bij biertapwedsfrijden Vorige week werden te Gouda voor de tiende achtereenvolgende maal biertap wedstrijden gehouden. Bij de afdeling éénmanszaken, beproef den twaalf personen hun geluk, on der wie de heer H. Borst van café restaurant Royal. De heer Borst wist met nog twee andere deelne mers, de heren A. van Hilst van „Formosa" en J. Hoogerbrugge van café „St. Jan" beiden uit Gouda, tot de finale door te dringen. De drie gaven elkaar weinig toe. De jury keek nauwlettend toe of alles op de juiste wijze geschiedde. Tenslotte werd de heer Van Hilst eerste met 483 punten, de heer J. Hoogerbrugge tweede (477) en de Waddinxvener H. Borst derde met 473 punten.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1