Weekblad voor -Waddinxveen van Eeuwen Te groot voor servet en te klein voor tafellaken Onafhankelijk nieuwsblad de jong's autohandel n.v. Politie wachtte zwembus op Primeur NeJÜDAMPO Voor al Uw financiële transacties De Twentsche Bank Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur 17e JAARGANG - Nr. 877. V er schijnt elke donderdag DONDERDAG 19 APRIL 1962. opel - beter dan best!-prijzen v.a.f6285,- tel. (01820) 4541 In het Spaardersbad te Gouda wor den regelmatig geldbedragen uit de kleding van de zwemmers en zwem sters ontvreemd. In het kader van een politieonderzoek naar deze diefstallen werd zaterdag de bus met Waddinxveense zwemmers bij terugkomst in de gemeente aange houden. Op het politiebureau wer den alle inzittenden aan een onder zoek onderworpen, voor de Wad- dinxveners gelukkig zonder resul taat. WADDINXVEEN VAN NU Gemeenteraad sprak uitvoerig over de forensenvestiging Precies een jaar nadat de Stichting voor Maatschappelijk Opbouwwerk in Zuid-Holland, een op verzoek van het Waddinxveense Gemeentebestuur ingesteld onderzoek naar het forensisme in Waddinxveen afsloot is het daarover verschenen rapport vorige week donderdag tijdens een min of :r besloten raadsvergadering aan een diepe beschouwing onderwor pen Aanvankelijk zou deze vergadering worden bijgewoond door het lid van' Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, mevrouw mr. C. A. de Ruij- ter-de Zeeuw, die voor dit rapport bijzonder grote belangstelling aan de dag had gelegd. In de aanvang van de vergadering deelde burgemeester C A. van der Hooft mede, dat zij in verband met plotselinge ambts bezigheden tot haar grote spijt verhinderd was de speciale raadsver gadering bij te wonen. Eenzijdig rapport Het raadslid A. Noorlander (Herv. Groepering), kreeg als aanstichter van deze bijzondere vergadering, zoals de burgemeester opmerkte, 't eerst het woord. Hoewel de heer Noorlander veel waardering voor het rapport kon opbrengen meen de hij toch, dat het rapport niet was ontkomen aan een zekere een zijdigheid. Naar zijn mening had de rapporteur niet voldoende af stand genomen van de tijdens de enquêtes medegedeelde feiten. De heer Noorlander vroeg zich af, waarom in dit rapport ook geen meningen van autochtone (oor spronkelijke) bewoners van Wad dinxveen waren opgenomen ten aanzien van de vraagstukken, die de toevloed van nieuwe bewoners aan de gehele gemeente stelt. De heer Noorlander wilde niet het gehele rapport aan een kritische beschouwing onderwerpen, maar wel ging hij wat uitvoeriger in op de wensen en opmerkingen van de nieuwe bewoners, die in het rap port worden aangehaald. Hij stelde de vraag of al die wensen en al de kritiek, die de nieuwe bewoners tot uiting brachten, wel ten volle zijn doordacht en of hier niet vaak meer het gevoel dan het verstand heeft gesproken. Het leek hem toe, dat in het rapport nogal eens met zekere instemming klachten en enigszins hautaine opmerkingen aan het adres van de kerken en met name de zg. Brugkerk zijn op genomen. Aan het hoor en weder hoor was naar de mening van de heer Noorlander niet ten volle vol daan. De lange waslijst met wensen van de nieuwe bewoners kon het raadslid niet serieus nemen. De meeste wensen leken hem nog niet Wel waren aanwezig mej. A. C. ter Kuilen, sociografe van de Stichting voor Maatschappelijk Opbouwwerk, onder wier leiding het rapport „Waddinxveen als vestigingsplaats van woonforensen" tot stand kwam, alsmede de rapporteur, drs. J. H. van der Wal. Tijdens een korte inleiding zeide mej. ter Kuile dat het rapport als een primeur kon worden be schouwd, omdat nog nimmer een gemeente als Waddinxveen een soortgelijk onderzoek had laten in stellen. Voorts kon zij mededelen, dat de heer Van der Wal, die de nieuwe bewoners in Waddinxveen had geënquêteerd enkele dagen te voren zijn studie op het Waddinx veense rapport had kunnen afslui ten. Alvorens de raadsleden het woord kregen, besprak de heer Van der Wal enkele facetten van het rap port, waarbij hij de vraag stelde, of Waddinxveen zich nu aan de nieuwe bewoners moet aanpassen, of moeten beide partijen zich aan passen. Voorts vroeg hij zich af of de invloed van de stedeling zich al deed gelden. Uit hetgeen de raadsleden namens hun politieke groeperingen over het rapport hadden te zeggen, bleek dat men het beslist niet op alle punten eens was met de inhoud, maar an derzijds wel grote waardering had voor de verrichte arbeid in het al gemeen, die ongetwijfeld toch z'n nut kan hebben als vingerwijzing welke richting Waddinxveen uit moet gaan. zo urgent, dat daarvoor een dyna misch beleid noodzakelijk zou zijn. Dat de autochtone Waddinxveners in het rapport „apart" worden ge noemd vond de heer Noorlander een hachelijke bewering. De heer Noorlander besloot met te zeggen dat het rapport een spiegel moet zijn, die Waddinxveen wordt voor gehouden, maar dan mag niet wor den vergeten, dat ook een spiegel wel eens een vertekend beeld geeft. Rebellie tegen Synode De nestor van de raad, de heer H. C. Kooijman (SGP) stelde voorop grote waardering te hebben voor het rapport en niet aan de gege vens te twijfelen. Niettemin was hij van mening dat het een volko men vertekend beeld geeft en die gene, die het rapport objectief in handen krijgt, zal er zeker een verkeerde indruk door krijgen. Zijn bezwaren richtten zich echter voor al tegen het hoofdstuk, dat de ker kelijke oriëntering behandelde. De De Coöperatieve Raiffeisenbank Oranjelaan 42 WADDINXVEEN zal gesloten zijn van: GOEDE VRIJDAG t.e.m. TWEEDE PAASDAG Het Bestuur. Een grote sortering WIJNEN vindt U bij: WIJNHANDEL SLIJTERIJ sinds (1821) ZUIDKADE 3 TELEFOON 2105 heer Kooijman vroeg zich af welk nut het heeft om in een gemeente lijk rapport interne kerkelijke kwesties aan de orde te stellen. Men kan voor het toekomstige ge meentelijke beleid toch de kerke lijke onenigheid niet als basis ne men. Weinig gelukkig was de heer Kooijman ook met de cijfers over het kerkelijk leven. En wat voor zin heeft het in een rapport te ver werken, dat de predikant van Wet en Evangelie niet in de Brugkerk mag voorgaan" vroeg het raadslid zich af. Die man is hier zo maar binnengekomen. Dat zou buiten al le rechten zijn. Hij vergeleek daar bij de predikant van de kerk van Wet en Evangelie met een wild- I vreemde wethouder, die zo maar ineens in de Waddinxveense ge meenschap zou verschijnen. Deze woorden van de heer Kooijman ont lokte burgemeester Van der Hooft de opmerking, dat de heer Kooij man nu eigenlijk rebellie pleegde tegen zijn eigen Synode, het demo cratisch opgebouwde bestuurs lichaam van de Hervormde kerk dat had beslist een predikant te plaatsen voor de kerk van Wet en Evangelie. Er volgde 'n min of meer onduidelijke discussie over dit on derwerp, waarmede de andere raadsleden zich weinig gelukkig betoonden en die dan al spoedig werd beëindigd. Kleine stad Mevrouw F. T. van der Torren- Veendorp (WD) was van mening, dat dit rapport nooit zal mogen die nen om op voort te bouwen. Het is beslist niet het hoofdfundament van 't gebouw, dat de gemeente creëert Zij beschouwde het rapport als een vingerwijzing, waaraan men zich kan toetsen en waaruit men lering kan trekken. Maar het is gevaarlijk op het summiere aantal geënquê teerden te bouwen, zo zeide mevr. Van der Torren. Dit is beslist te klein om vergelijkingen te kunnen maken. Zij stelde de vraag of we de mensen, die naar het dorp kwa men, in een dorp moeten laten wonen of dat we ze moeten laten overgaan naar een kleine stad. In dit verband maakte zij de opmer king dat het wenselijk zou zijn, dat de raad zich eerst eens zou gaan beraden hoe ver men moet gaan met die kleine stad. „Waar ligt on ze grens" zo vroeg mevrouw Van der Torren, mede met het oog op de wensen van de nieuwe inwo ners. Zij wilde een duidelijke uit spraak over het maximale aantal inwoners, dat gewenst is en be heerst kan worden door ons ge- meentelijk apparaat. Zowel mevrouw Van der Torren als enkele andere raadsleden con stateerden in hun beschouwing een fout in het rapport, waar wordt op gemerkt, dat het college van B. en W. van Waddinxveen in een raads vergadering besloot een bedrag te voteren voor het onderzoek, terwijl het in feite de raad is, die in een dergelijk geval een bedrag voteert, waarmede ze duidelijk tot uitdruk king wilden laten komen, dat het de raad was geweest, die op initia tief van B. en W. tot het onderzoek had besloten. Integratie De heer P. Noordam Wzn. (AR) zeide, dat het in zijn fractie wordt betreurd, dat onkerkelijkheid bij de nieuwe inwoners belangrijk groter is. Onjuist acht de heer Noordam het, dat deze nieuwe bewoners zich zo afzijdig houden van het bestaan de verenigingsleven. Wel achtte hij het verheugend, dat er tussen de nieuwe en oude bewoners van Wad dinxveen al contacten ontstaan. Ten aanzien van de wensen van de nieu we bewoners merkte de heer Noor dam op, dat er in Waddinxveen wel degelijk gelegenheid is voor het geven van concerten, het houden van films e.d. maar dat de belang stelling daarvoor van de nieuwe bewoners nog gering was. Hieruit meende hij de conclusie te kunnen trekken, dat de noodzaak voor een algemeen verenigingsgebouw niet zo bijster groot is. Indien men ech ter van die andere zijde een derge lijk gebouw wel urgent acht, laat men dan de handen ineenslaan, maar niet alle financiële offers op de gemeente willen afschuiven. Ten aanzien van tal van wensen zeide de heer Noordam, dat deze al zijn vervuld of op korte termijn zullen worden vervuld. Aanpassingsproces De heer P. Lips, sprekende namens de PvdA-fractie, stelde o.m. de vraag hoe de rapporteur zich de meest wenselijke bevolkingsopbouw voorstelt. In dit verband dacht de heer Lips aan een vestigingsvergun ning alleen voor hen, die econo- Landelijk erkend installateur voor electro-techniek voor LICHT-en KRACHT INSTALLATIES Passage 133 Telefoon 3003 Kranenburg gdegruin De burgemeester, gemeente- j secretaris en de directeur van j openbare werken zullen op 25 j 26 en 27 april in Stockholm j vertoeven om daar op uitno- f diging van het architectenbu- reau Fledderus en Roggeveen J en het bouwbedrijf Rehorst 'n studie te maken van de wo- ningbouw en winkelcentra. j Vooral in de verschillende j nieuwe voorsteden van Zwe- j den's hoofdstad zijn knappe j staaltjes van stadsuitbreiding j te zienBovenstaande foto geeft een overzicht van een H vrij van het verkeer liggend j! winkelcentrum in het Stock- holmse VaUingby, de oudste der nieuwe voorsteden. (lees voor vervolg pagina 3) Bankrekeningen Depositoboekjes, rente 3%°/o Zakelijke kredieten Persoonlijke Leningen Handelsvoorlichting Beleggingsadviezen Aan- en verkoop van effecten Effectenbewaring Vreemd geld Reischeques Assuranties Ambtenarenspaarregeling Verhuur van safeloketten Kantoor Waddinxveen Kerkweg 224, Telefoon 3091 Koopavond In verband met Goede Vrijdag zullen de winkels DONDERDAG (heden) inplaats van vrijdag TOT 9 UUR GEOPEND ZIJN.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1