Acuut reuma is grote vijand van mensheid HOED Spierweefsel geeit de mens zijn beweging Het is maar een weet MIJLDER ZOMERPOSTZfGELS 1962 De avonturen van koning Puntbaard en de zeemeermin „WAT DOEA WE MET MOEDER" WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 19 APRIL 1962. PAGINA 2 1 Vele hartziekten een gevolg van een vroegere reuma-aanval IN NEDERLAND is het besef nog lang niet voldoende doorgedrongen, dat acuut reuma een veel groter vijand is dan kinderverlamming, dan hersenvliesontsteking, dan kinkhoest, difterie, mazelen of roodvonk. Het acute reuma is veel kwaadaardiger dan vele van die infectieziekten van zuigelingen, kleuters en schoolkinderen, waaraan de ouders met zoveel angst plegen te denken. Het staat immers vast, dat een zeer groot deel van de hartziekten, zowel bij kinderen als bij volwassenen, berust op een in een vroegere levensperiode doorgemaakt acuut reuma. Dikwijls kunnen de betrokkenen zich daarvan niets herinneren, om dat de gewoonlijk karakteristieke verschijnselen van acuut reuma, zo als zeer pijnlijke zwelling en rood heid van de gewrichten, ook wel eens ontbreken. Dit acute reuma is allereerst een ziekte van kinderen op de lagere- schoolleeftijd. De zes- tot tienjari gen worden door dit lijden het meest getroffen, hetgeen echter niet wil zeggen, dat kleuters, oudere kinderen en volwassenen er tegen gevrijwaard zijn. De strijd tegen de hartziekten be hoort te beginnen bij de bestrijding van reuma. Kinderen die acuut reuma hebben gehad, moeten zich op geregelde tijden weer bij de dokter vertonen voor controle. Met deze zeer eenvoudige maatregel is veel narigheid te voorkomen, om dat een herhaling van de aanval - iets dat altijd kan plaats hebben en niet ten onrechte zeer gevreesd is - wellicht kan worden voorkomen. Wanneer er door de behandelende of door de controlerende arts be paalde beperkende voorschriften zijn gegeven, dienen die ook stipt te worden opgevolgd, omdat het hier om werkelijk zeer belangrijke dingen gaat. Heeft de dokter echter gezegd, dat het kind dat reuma heeft gehad, weer normaal mag spelen en aan sport mag doen, dan moet u dit ook gerust toestaan, want het kinder leven mag niet worden bedorven door onnodige en overbodige voor zichtigheid. Serieus opvatten. Het kind dat lijdende is aan acuut reuma, dient als een ernstige ziekte te worden behandeld. Verpleging in het ziekenhuis zal vaak de voor keur verdienen boven het „thuis houden". In elk geval moet het patiëntje ruimschoots de tijd krij gen om weer op krachten te komen. Het overgrote deel van alle hart ziekten berust op een klepgebrek. Dat is een afwijking van één of meer hartkleppen, waarbij het mechanisme van open-en-dicht niet meer werkt zoals het behoort. Zulk soort hartgebreken onstaan door 'n ontstekingsproces aan de klepvlie- zen. De ontsteking geneest onder littekenvorming en de schrompeling van weefsel die daarbij optreedt, heeft maar al te vaak tot gevolg, dat de kleppen niet goed meer funktioneren. Uw bloemen blijven langer vers als u een aspirinetabletje of een paar druppeltjes kampferspiritus in het water in de vaas doet. Het water in uw aquarium kunt u glashelder houden door er een hoornblad (deratophyllum) in te leggen. Deze waterplant trekt alle in het water zwevende deeltjes aan. Teervlekken op auto's kunnen ver wijdert worden met petroleum of dieselolie. U kunt deze vlekken insmeren met roomboter en deze enige tijd laten intrekken, als u geen petroleum of olie bij de hand hebt. Daarna afwrijven met een zachte doek. Bij gebrek aan poedersuiker kan men ook kristalsuiker tussen twee velletjes wit papier gebruiken. Strijk hierover met een warme bout en uw kristalletjes zullen in poeder veranderen. Wanneer u gewoon beruw haar te borstelen boven de \fastafelbak, kan men het verstopt' raken van de afvoer door uitgevallen haren voorkomen, door voor het bor stelen een vel papier (oude krant) in de bak te leggen. Kamerdennetjes kunnen bij een te hoge temperatuur in huis hun naalden verliezen. In dat geval sterven de takken af. Geef ze dus een lichte en koele plaats. Blank houten keukengereedschap mag men nooit met sodawater wassen. Doet u het wel dan wordt het hout grauw. moeten geregeld worden schoon gemaakt. Eventuele resten op de bodem en aanslag aan de wanden kunt u met kokend water ver wijderen. Indien men worteltjes goed schudt in water waaraan zout is toege voegd, behoeft men deze niet te schrappen. Alleen het afval moet worden verwijderd en de vitami nen blijven bewaard. Kopjes en bekers, die lekken, krijgt men waterdicht door ze in de melk mee te koken. Elektrische wasmachines moeten altijd geaard zijn, met het oog op dodelijke ongevallen; men denke hier goed aan, ook als men een machine huurt. De hoofdbewoner staat er buiten als inwonenden logé's ontvangen. Hij heeft daarmede niets te ma ken. Inwonenden zijn geheel vrij in hun doen en laten, mits zij geen OVER-last bezorgen. Een zak, gevuld met schoon wit scherp zand, heetgemaakt, is een goede bedwarmer. Kosten nihil en lekken uitgesloten. Natte schoenen mag u nooit in de nabijheid van de kachel laten drogen. Wrijf ze af en zet ze op een krant om ze te laten drogen. Indien men de aardappelen met kokend water opzet, blijft de smaak veel beter. Indien u last hebt van verstopt raken van een koffiefilter, strooi dan voordat u de koffie in de filter doet, wat suiker op de bodem der filter en het euvel is verholpen. Is de jus niet bruin en smakelijk, doe er dan een beetje engelse saus, een jusblokje of aroma bij, en bind de jus zonodig met mai- zena. Is de jus te vet, maar wel smakelijk schep de bovenste laag vet er dan af, inplaats van er water aan toe te voegen. Kalknagels kunt u bestrijden door 's avonds een lapje met vaseline om de vinger of teen te doen. Yoghurt kan wel eens opmerkelijke resultaten geven bij de bestrijding van aderverkalking. Op deze wijze ontstaan alle bewe gingen, die in verschillende orga nen en lichaamsdelen plaats heb ben. Ook verplaatsing van het li chaam in zijn geheel, komt tot stand door spiersamentrekkingen. Vanzelfsprekend kan de samentrek king van een spier door ontspan ning, verslapping, worden gevolgd. Maar nu zijn er nog verschillende soorten spieren Allereerst de willekeurige of de skeletspieren, ook wel dwarsge- streepte spieren genoemd, omdat ze bij microscopische beschouwing donkere dwars geplaatste strepen Veel extra werk. Bij iedere hartslag wordt er door de defekte kleppen heen weer bloed teruggepompt naar dat gedeelte van het hart waar het zojuist van daan is gekomen. Het is duidelijk, dat het hart op deze manier gemak kelijk overbelast raakt: bij iedere volgende samentrekking van de Dames! Voor een nieuwe naar FIEN Julianastraat 11 hartspier moet dus ook dat terug gevloeide bloed weer verplaatst worden. Deze gang van zaken her haalt zich bij klepgebreken bij iede re hartslag en dat door de jaren heen! In een dag trekt het hart zich 100.000 maal samen, gedurende één jaar „slaat" het hart veertig miljoen maal Behalve klepgebreken kan reuma echter nog andere hartafwijkingen veroorzaken Willekeurige en onwillekeurige spieren hebben hun functies ONS LICHAAM bevat tal van orgaanstelsels, die elk hun speciale funk- ties hebben in het grote geheel van de levensprocessen. Enkele voorbeel den: de longen en de luchtwegen is de taak van het ademhalen toebe deeld, het spijsverteringskanaal dient voor het opnemen en het verwerken van voedsel, de nieren zorgen voor de uitscheiding van stofwisselings- produkten. het speciaal-adres voor dameskleding naar maat PASSAGE telefoon 2127 vertonen. Deze spieren zijn aan beenderen vastgehecht en ze kun nen opzettelijk, dus als een uitvloei sel van onze wil, worden bestuurd. De onwillekeurige spieren vertonen onder het microscoop geen streping; er wordt dan van glad spierweefsel gesproken. Onwillekeurige spieren trekken zich samen en ontspannen zich geheel buiten onze wil om. Zulk glad spierweefsel bevindt zich in allerlei organen: maag, darm, galblaas. Hart slaat dóór. Het spierweefsel van het hart neemt een aparte plaats in. Het is wel dwarsgestreept, maar het wordt niet door wilsuitingen bestuurd. Men kan het hart niet naar eigen verkiezing sneller of langzamer la ten kloppen. Zoals gezegd, in veel opzichten vormt het steunweefsel, bestaande uit been, kraakbeen en bindweefsel een eenheid met het spierapparaat. De willekeurige spieren zijn vast gehecht aan de beenderen. Tal van spieren gaan bij hun oorsprong en aanhechting over in pezen, die uit Ook de steungevende weefsels: been, kraakbeen en bindweefsel, hebben samen met het spierweefsel belangrijke werkzaamheden voor de instandhouding van het leven te verrichten. Voor zover de funkties van het steun- en spierapparaat in elkaar grijpen, kan men de beide stelsels vanuit één gezichtshoek beschou wen. Men spreekt in dat geval van het bewegingsapparaat. Men kan de hier bedoelde stelsels ook afzonderlijk bezien en dan valt het al dadelijk op, dat het ge raamte of skelet driërlei taak heeft. Allereerst verleent het stevigheid aan het lichaam: wanneer wij geen skelet hadden, zou ons lichaam een slappe massa zijn. Een benen doos. Vervolgens verleent het skelet be scherming aan inwendige organen. Zo liggen de hersenen veilig ge borgen binnen de harde doos, die door de schedelbeenderen wordt gevormd. Hart en longen liggen in de borst- kas, een holte waarvan de wanden stevigheid krijgen door de ribben, het borstbeen en een gedeelte van de wervelkolom. Een gedeelte van de darmen en nog andere ingewan den worden omsloten door de been deren van het bekken; zij zijn op die manier beschermd tegen van buitenaf inwerkend geweld. Tenslotte biedt het skelet aan de willekeurige spieren gelegenheid om zich vast te hechten. Verbin dingen van kalk, fosfor en lijmge- vende stoffen vormen het materiaal waaruit beenderen bestaan; het ske let is depot van verschillende mine ralen. Het rode beenmerg in de pijpbeenderen is de plaats waar bij voortduring nieuwe bloedlichaamp jes worden gemaakt. Met onze wil. Van geheel ander karakter is het spierweefsel. Spieren bestaan uit samentrekbare cellen. De spiercel len - en daarmee de gehele spier - worden bij samentrekking korter: de aanhechtingspunten komen dich ter bij elkaar te liggen. bindweefsel zijn gevormd. De ge wrichten die er voor dienen, dat het samentrekken der willekeurige spieren inderdaad kan resulteren in het maken van een beweging, be staan uit de met kraakbeen bedek- teeinden van beenstukken en uit een kapsel en gewrichtsbanden van bindweefsel. Met de spieren hangen de gewrichten in anatomisch en funktioneel opzicht ten nauwste samen. Vijf foto's, die enkele unieke voorwerpen uit het Nederlandse museumbezit ot onderwerp hebben, vormden de basis voor de serie Zomerpostzegels, die op 27 aprü a.s. voor het eerst in verkoop zal komen. De bekende fotograaf Cor van Weele kreeg ter gelegenheid van de zesde conferentie van de internationale museumraad, die deze zomer in ons land, wordt gehouden, en van het eeuwfeest van het Haarlemse Frans Hals Mu seum, de opdracht vijf voorwerpen van kunst- en natuurhistorische waarde op de gevoelige plaat vast te leggen. Zijn keus viel op het zeventiende-eeuw- se schegbeeld van het model van het fregat van Cornelis Evertsen, dat wordt bewaard in het Amsterdamse Rijksmuseum (links boven). In het Rijksmuseum^ voor de geschiedenis der Natuurwetenschappen in Leiden fotografeerde hij de originele door Christiaan Huygens ontworpen slingerklok foto midden, boven). De fossiel-ammoniet, afgebeeld op de postzegel rechts boven, is meer dan honderd miljoen jaren oud en wordt bewaard in het Zoölogisch Museum te Amsterdam. Een in 1616 geschilderd schuttersstuk van Frans Hals, (Frans Hals Museum te Haarlem) inspireerde hem tot de foto (links onder) van een detail van dit beroemde schilderij. De beide figuren stellen voor Hendrick van Berckenrode, burgemeester van Haarlem (links) en Jacob van Lourensz,\ kapitein van de Haarlemse burgerwacht (rechts). Fascinerend is 't beeld van een kat, dat uit het Winschoterdiep werd opgehaald en vermoedelijk van Ro maanse oorsprong is. Cor van Weele zag dit beeld in het Groninger Museum voor Stad en Lande (foto rechts onder). De extra toeslag op de Zomerpostzegels wordt door de PTT afgedragen, aan de Stichting Comité voor de Zomerpostzegels, die de jaarlijks op deze wijze verkregen gelden verdeelt onder plaatselijke, regionale, provinciale en landelijke instellingen op het gebied van de volksgezondheid, maatschajrpelijk werk en culturele zorg van r 1 Enkele voorbeelden van deze bestedingen in het afgelopen jaar zijn de aan koop van speciale spel- en leermiddelen voor gebrekkige kleuters in Den Haag bijdragen in het startkapitaal voor een tehuis voor alleenstaande zwakzinnigen te Leiden, voor het Katholiek maatschappelijk en cultureel opbouwwerk in, Amsterdam-Noord, voor de inrichting van het wijkgébouw in een te bouwen dorpshuis in Abbekerk, voor diverse meisjestehuizen in Limburg, aan de Stichting Gereformeerd Maatschappelijk werk in Gelderland^ aan het Groene Kruis in Leeuwarden. Maar ook astmabestrijding, oud verpleegsters, steun- fondsen voor kunstenaars en letterkundigen, blindenbibliotheken, revalidatie- centra enz. ontvangen hun aandeel uit de opbrengst van de Zomerpostzegels. Nu de koning rende natuurlijk gauw naar de vijver. Hup, daar kwam het hoofdje van prinses Blondje al boven het water. „Dag", zei ze lief, „wat kijk je benieuwd Puntbaardje". „Even wachten zei de koning, „even de ring pakken". Hij schoof de ring aan zijn vinger en de zeemeerminnenprinses werd een mens. Haar staart verdween. Ze klom uit de vijver en de koning rende vlug terug naar het paleis, om de vlag te laten uitsteken. Het werd een geweldig feest. Ieder kind in het land kreeg vrij van school, overal klonk vrolijke muziek en de mensen danstten en zongen dat het een lieve lust was. Maar daarmee was het feest nog niet ten einde. Wel nee. De prinses kreeg prachtige kleren en ze was de mooiste van heel het land. Ze verlangde helemaal niet terug naar de zee Jakkes" zei ze „daar is die nare Prins Kwalletje die altijd iedereen plaagt". Nee hoor, laat mij maar hier blijven". De koning kreeg een goed plan. „Jij bent een prinses", zei hij en ik ben een koning, eigen lijk horen we dus goed bij elkaar. Zullen we samen gaan trouwen? Dan kan je hier altijd blijven wonen De prinses knikte. „Graag". De koning had haar im mers gered. En zo gebeurde het. Familieroman door Maart je Zeldenrijk HOOFDSTUK II - Nr. 4 Aaltje lachte. „En daar had hij wel een antwoord op, denk ik?" „Allicht. Hij antwoordde: Meid, waarom heb je dan ook zo'n verleidelijke mond? Ja, dat zegt-ie nog wel eens. Enfin, weken heb ik hem niet aangekeken. Hij was gewoon lucht voor me. Maar op een avond fiets ik naar huis en toen kwam hij me achterop. Zei die gek: Tonnie, als die zoenen, die ik je gegeven heb, je nog dwars zitten, mag je ze me wel teruggeven, hoor. Ik schoot toen in een lach. Nu ja, we hebben samen een eindje rondgefietst en toen maakt enwe een afspraakje voor zondag. Nadien is het aangebleven. En kwam ik al gauw hier overhuis." De ander knikte. „Ja, en als-ie hier eens een paar minuten is, dan zegt meneer: Zo, nu ga ik gauw weer eens naar m'n kleine tonnetje „Die gekIk kan toch niet helpen, dat ik klein ben Aaltje keek op de keukenklok. „Het wordt tijd om de aardappels op te zetten. Eet je mee?" „En Wim dan? Nee, vanavond komen we samen. En nu ga ik ook maar, want 't is toch altijd nog een kwartiertje fietsen". In de grote voorkamer was er een geroezemoes van vele stemmen. In het ene hoekje bij het raam zat mevrouw Dinkla tevreden te kijken naar haar kinde ren. Dirk zat in vaders stoel aan de andere kant en zoog aan een grote sigaar, die hij van zijn zwager Gerard had gekregen. Naast de oude vrouw zat de jarige. Dat hadden de zussen zo beslist. „Aal, jij bent vanavond het feestvarken en je bent dus buiten dienst. Wij bedisselen verder alles wel, hoor. Stel je voor, jarig zijn en dan nog hard werken. Niks hoor." En hoewel Aaltje aanvankelijk hevig had geprotesteerd, legde ze er zich tenslotte bij neer en babbelde dus maar wat met de anderen. Af en toe streek ze haar tienjarig nichtje Elske over het haar. De kleine meid zat op de grond in een boek met platen te bladeren. In de loop van de avond waren ze allemaal geko men. Ter ere van de jongste dochter, die vandaag meerderjarig was geworden. Bep en haar man waren de eersten geweest. Wel een beetje griezelig, vond Aaltje achteraf. Want Ge rard had haar hoofd in zijn handen genomen en onver wacht een dikke zoen op haar lippen gedrukt. „Zo, nu ben je een en twintig, dus een volwassen vrouw, bovendien mijn knappe schoonzus, dus mag ik je op je verjaardag ebn kus geven. Maar aan een kus alleen heb je niet veel, daar geeft de slager nog geen onsje leverworst voor. Zusjevele jaren in blakende gezondheid en dat je nog veel knapper mag worden als je bent. Dit is van Bep en mij. En denk er om, dat je het voor jezelf besteedt." Het was een gesloten envelop en zenuwachtig scheurde ze het papier los. Moeder had al een speld uit het haar genomen - hier, kind, met een haarspeld gaat het beter - maar Aaltje had zo lang niet kunnen wach ten. En uit de envelop kwam een briefje van vijf en twintig. Ze wist het nog precies: ze was rood geworden van verrassing. En toch was ze er niet echt blij mee geweest. Misschien wel, als Bep het had gegeven. Maar Bep had er alleen maar met een lachend gezicht bij gestaan, haar arm door die van haar man. En ze wist het: Bep was blij, dat zij en haar man zoveel geld konden geven. Bep schepte immers altijd graag op over de zaak van haar Gerard Nu ja, ze had natuurlijk bedankt met een kus. Minder kon bij Gerard zeker niet, dat wist ze. Achter af vijf en twintig gulden was een hoop geld. Wat kon je er niet allemaal voor kopen. Ze dacht aan die mooie zwarte schoentjes, die ze in de stad had gezien. Ze zou moeder vragen of ze het goed vond. En daarna Piet en Ploon. Van haar dat mooie doosje zakdoeken. En vanavond, als ze naar bed ging, zou er ergens wel weer een gulden liggen van Ploon. Dat was zo haar gewoonte: „Aaltje, mag ik me even wat opmaken in je kamertje? Ja hè?" En dan zonder het antwoord af te wachten, was ze de trap al op. Wat ze daar deed, was haar een raadsel, maar ze liet er altijd wat achter. Die goeie Ploon Win) en Tonnie waren het derde paar geweest. Van Tonnie had ze al een cadeau: de nylons. En Tonnie was niet eens gaan zitten, maar ging dadelijk mee helpen bedienen. Zo was Tonnie. De laatsten waren Corrie en Henk, omdat Henk pas om zes uur vrij was. Ze waren zo vlug mogelijk naar de Beemster gereisd. Van hen had ze ook een prachtig cadeau gehad: een nieuwe, moderne paraplu. En net in een kleur, die ze mooi vond. „Voor de zon dag, als het slecht weer is, zusje," had corrie op harte lijke toon gezegd. Ja, Corrie en zij, ze waren altijd een beetje intiem met elkaar geweest, meer dan de anderen Dirk was al vroeg in de avond gekomen met twee van zijn kinderen: de tienjarige Elske en de veertien jarige Evert. „Als ik die thuis laat, is er binnen een half uur ruzie. En nu kan Fien het wel aan met de kleintjes," had hij gezegd. Onopgemerkt was tenslotte Catrien, het huissloofje binnengekomen. Ze had de kleinsten, de éénjarige tweelingen nog moeten helpen en dat vertrouwde ze de vijftienjarige Fien niet al te best toe. Nu zat ze naast Aaltje in een gemakkelijke stoel, want de zussen hadden gezegd: „Catrien, jij blijft^van- avond rustig zitten. Je zult wel doodmoe zijn. En Gerard had er sarcastisch aan toegevoegd: „Dat is ook niet te verwonderen: een winkel en een kleuterschool gelijktijdig verzorgen." Aaltje had verschrikt naar haar oudste broer ge keken, want ze wist, dat Dirk het niet erg begrepen had op de soms tactloze uitdrukkingen van zijn zwager. Maar Gerard had hem al eens financieel geholpen, dus hield hij zich in. Dat had hij ook gedaan, toen Gerard naast hem was gaan zitten, hem een van zijn grote sigaren had gegeven en gevraagd: „En zwagertje, hoe gaat het met de fokvereniging Waarop Ploon hoofdschuddend had geproest en Bep haar man met een zekere blik van verstandhou ding had aangekeken. Dirk stak rustig de brand in zijn sigaar, trok er nog eens een paar maal aan en antwoordde op afge meten toon: „Wat je daarmee bedoelt, zwager, is me niet helemaal duidelijk". „Vergeet het dan maar" lachte Gerard. „En kun je je peulvruchten een beetje kwijt? Of is het nu het seizoen niet Dirk zette de toppen van zijn vingers op elkaar. ,Dit is voor ons niet de beste tijd, voor wat betreft blikgroenten en peulvruchten, omdat er nu veel verse groenten in de tuin zijn. Afgezien daarvan is er wel reden tot zorg. Neem bijvoorbeeld de rijst. De rond- graanrijst - dat is de niet droogkokende - is de laatste weken op de Beurs sterk opgelopen in prijs. Hierdoor is bijvoorbeeld de Siamrijst ook zeer vast in de markt en we doen al ons best - onze bescheiden financiële mogelijkheden in aanmerking nemende - onze voor raad flink op peil te houden. Volgens berichten uit Indonesië is de rijst opnieuw gerantsoeneerd wegens het grote tekort en daar Indonesië een rijst-etend volk is, zullen zij, hoe dan ook, rijst aan moeten kopen. Hierdoor zullen we rekening moeten houden met flinke prijsverhogingen in de naaste toekomst." Gerard keek zijn zwager met open mond aan, ter wijl ook Wim belangstellend luisterde. „Krimmenele zeg, jij bent ook goed op de hoogte?"

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2