Weekblad voor Waddinxveen HOUVAST Hardewoordenstrijdtijdens raadsvergadering Sparen geeft HEEMSKERK SPAAS Onafhankelijk nieuwsblad de jong's autohandel n.v. NUTSSPAARBANK TE WADDINXVEEN HETSTOFFENHUIS procent rente Uw geld bewaren De Twentsche Bank 3Mo.J»f3r> Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur V er schijnt elke donderdag DONDERDAG 26 APRIL 1962. Opel, de ideale gezinsauto!! prijzen vanaf fl. 6285.- tel. (01820) 4541 Gouda ^Vertrek naar elders van nieuwe inwoners In de periode tussen 1 april 1961 en 1 april van dit jaar zijn in de Oranjewijk en aan de Vijverlaan in totaal negentien van de nieuw bouwwoningen door hun eigenaars weer verkocht. Vier der hoofdbe woners keerden terug naar de Haagse of Rotterdamse agglomara- tie. Zeven bewoners verhuisden naar een ander deel van de provin cie en vier naar een ander deel van het land, voornamelijk als gevolg van overplaatsingen wat betreft het werk van de man. Vier gezinnen vertrokken naar het buitenland. zaak wel gedwongen te zijn geweest dieper op een en ander in te gaan. Uit zijn uitvoerig betoog bleek, dat de heer Lips inderdaad geen steen op elkaar had gelaten. Hij herin nerde o.m. aan een ministeriele uit spraak ten aanzien van de positie der Kamers van Koophandel, waar bij werd gezegd, dat de raad zoveel mogelijk rekening moeten houden met adviezen van de Kamer van Koophandel. Er moet wel een zeer gewichtige reden zijn voor de raad een verzoek van de Kamer niet te volgen. Ook de middenstanders kwamen volgens de heer Lips tot een eensluidend advies. Hij noemde dit een stukje democratie waarvan B. en W. iets kunnen leren. Hij achtte het absurd, dat de midden standers op woensdagmiddag wil den sluiten als dat zo'n goede koop middag was. De heer Lips was van mening, dat B. en W. er niet in waren geslaagd aan te tonen, dat er gewichtige redenen zijn om het verzoek niet in te willigen. Een ernstig woord wilde de heer Lips zeggen over de uitlatingen van de burgemeester tijdens een vorige vergadering aan het adres van de Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel is een wettelijk orgaan en het ligt niet op het ter rein van de gemeente buiten de Kamer om een enquête te houden. Dat zou kwade trouw kunnen ver onderstellen, meende de heer Lips. Ook was het zijn overtuiging, dat B. en W. de zaak verkeerd hadden behandeld, o.a. ten aanzien van de brief van de Kamer aan de raad, die de raadsleden niet tijdig was doorgezonden, zodat ze er uit de krant kennis van moesten nemen. „Er ontstaat een minder prettige verhouding, als men zelf in een taak tekort schiet en iedere andere mening als gezagsondermijnend be schouwt. „Het gezag is de gemeen teraad", zo zeide de heer Lips. De gedane uitlatingen doen niet ter zake en zijn volgens hem in strijd met de waardigheid van het ambt. Aanval op wethouders Het laatste deel van zijn betoog veroorzaakte de nodige opschud ding, toen de heer Lips zeide: Een wethouder, die dit alles meent te moeten dekken., doe mij denken aan een marionet" wat zijn partij genoot, wethouder S. Pille de op merking ontlokte „Nou, nou, dat is een persoonlijke belediging" en wat later tot de heer Lips „Je weet zelf niet wat je hebt geschreven", waar op de voorzitter zijn wethouder nog aanspoorde met de opmerking: Als ik wethouder was nam ik het niet." Ik zou me schamen een marionet te zijn" zei de heer Pille nog. Voordat de beide wethouders zich tegenover de aanval van de heer Lips verdedigden kwamen nog en kele raadsleden aan het woord. De heer P. Noordam (AR) begon met de opmerking, dat het onverkwik kelijk ging worden en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de mid denstanders niet eenparig met een aanvraag waren gekomen. Niette min meende hij de wens van de meerderheid te moeten respecteren en kon zich dus niet met het voor stel van het college verenigen. De heer C. van Beek (AR) liet zich in vrijwel dezelfde bewoordingen uit. Volksvermaak Het raadslid J. P. van Oosten (KVP) die zich bij vroegere bespre kingen geen tegenstander van het standpunt van B. en W. had ge toond, handhaafde zijn mening en zegde het college zijn steun toe. Hij onderschreef de door het college aangevoerde argumenten ten volle Raad contra B. en W. inzake sluiting textielwinkels op woensdagmiddag Er zijn tijdens de dinsdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering harde woorden gevallen. De verheugende mededeling van de voorzitter in de aanvang van de vergadering, dat Waddinxveen zijn twaalfduizend ste inwoner had gekregen, kon de raad niet in een feestelijke stemming brengen. De behandeling van de kwestie van de sluiting van de winkels in de textielbranche op woensdagmiddag wekte eerder de indruk dat er een koude oorlog aan de gang was tussen het college van B. en W. en enkele raadsleden. Het grote aantal toehoorders, dat de publieke tribune overbevolkte, heeft waar voor zijn geld gekregen. Zo hoog liep op een gegeven ogenblik de strijd, dat het er op ging lijken, dat de beide wet houders na een opmerking van het raadslid Lips niets anders konden doen dan hun portefeuille beschikbaar te stellen. Tot een crisis in deze raad, die nog maar zo kort zitting heeft, is het echter niet gekomen, maar ongetwijfeld is er binnenskamers nog lang over deze vergadering „nagekaart". Aanleiding tot de scherpe tegenstel lingen was een oud raadsvoorstel, dat het verzoek behelsde van een aantal winkeliers in de textielbran che om de maandagochtendsluiting te mogen vervangen door een woensdagmiddagsluiting. In een uitvoerig overzicht hebben B. en W. de raad nogmaals uiteengezet, wat er allemaal was gepasseerd. Ondanks het verzoek van een meer derheid der winkeliers meende het college destijds de raad te moeten adviseren niet in te stemmen met het verzoek, omdat er tal van argu menten waren tegen een sluiting op woensdagmiddag en ook niet alle winkeliers in deze branche het ver zoek ondersteunden. Evenmin kon de commissie voor middenstands aangelegenheden van de Kamer van Koophandel zich achter het verzoek scharen, hoewel de Kamer van Koophandel later adviseerde in het belang van het personeel toch aan het verzoek van de winkeliers te voldoen. Gezagsondermijning Een voorstel tijdens een in oktober gehouden vergadering van de heer J. P. van Oosten (KVP), om de kwestie intern in de middenstands verenigingen te behandelen en daarbij te overwegen of een slui ting op donderdagmiddag mogelijk zou zijn, werd met vier stemmen tegen en acht vóór aangenomen. De middenstandsvereniging bereikten echter geen overeenstemming en moesten B. en W. berichten, dat drie bedrijven tegen sluiting op woensdagmiddag waren en negen vóór. Er waren tal van argumenten over en weer waarom de woensdag middag wel en niet geschikt zou zijn om te sluiten, waarbij het col lege van B. en W. haar standpunt handhaafde, dat de woensdagmid dag niet geschikt was. Men baseerde dit op uitspraken van middenstandsorganisaties, vrouwen organisaties, het wel en niet vrij zijn van scholen, op de bewuste Zoals de schipper zich vei lig gemeerd weet bij zwaar weer, zo voelt de spaarder zich veilig bij tegenslag met zijn spaartegoed achter de hand. Minstens drie maal het maandinkomen op het spaarbankboekje is de stel regel waaraan velen zich houden. U spaart veilig bij de KANAALSTRAAT 9 middag en de belangen van het personeel in de bedrijven. In zijn nieuwe voorstel aan de raad zeide het college niet overtuigd te zijn van de onjuistheid van het vroegere voorstel, maar eerder ge sterkt te zijn, dat het standpunt van destijds juist was geweest. Bo vendien baseren B. en W. hun af wijzend advies in de tweede plaats op de omstandigheid, dat zes van de betrokken winkeliers welbtfwust en opzettelijk niet hebben geant woord op een verzoek van het col lege, dat werd gedaan in recht streeks verband met het door de ondernemers getekende verzoek schrift. „Indien men van een gezags Dorpsstraat 33 - Telefoon 2218 ondermijnende houding als deze blijk geeft, kan en mag ons college geen ander standpunt dan een af wijzend innemen" zo schreven B. en W. in de vijf pagina's tellende toelichting. Geen nieuwe punten Het raadslid H. C. Kooijman (SGP) meende, dat sedert de vergadering in oktober weinig nieuwe gezichts punten naar voren waren gekomen. Volgens de heer Kooijman is uit de stukken niet te vinden dat de con sumentenbelangen werkelijk wor den geschaad. De vergaderingen van de middenstandsverenigingen pleiten evenmin voor het standpunt van B. en W. Bovendien is de win kelsluitingswet niet voor het perso neel, omdat dit toch al sociale ze kerheden heeft, ook wat betreft werktijden. Van deze zijde zijn er ook geen bezwaren naar voren ge komen. De heer Kooijman was van mening, dat de hierover ontstane moeilijk heden de positie van de raadsleden in diskrediet zou brengen. Wij moe ten niet afgaan op suggesties en ons laten overtroeven of beïnvloe den, zo zeide hij, waarbij hij zijn mederaadsleden adviseerde een ei gen mening naar voren te brengen. Zeer nadrukkelijk wilde burge meester Van der Hooft, zowel van de heer Kooijman als van de andere raadsleden weten, hoe zij dachten over het feit dat een aantal mid denstanders een verzoek van B. en W. had genegeerd. De heer Kooijman zeide het niet op zijn plaats te vinden, dat de win keliers niet op het schrijven van B. en W. hadden geantwoord. Kwade trouw Vervolgens zorgde de heer P. Lips (PvdA) voor de sensatie van de avond. Hij zeide door de vijf vellen papier van het college over deze Onze sortering is enorm, ook in EXCLUSIEVE DESSINS Markt 16 Gouda Wat U zelf maakt, is het eerste verdiend!! De Koninklijke familie bij het plastiek, dat door de vier prinsessen aan Koningin en Prins is aangeboden ter ge legenheid van het zilveren huwelijksfeest. Het plastiek werd vervaardigd door de Italiaanse beeldhouwer Gual- berto Rocchi. (foto Max Koot) bepaalde winkelier van dienst wil len zijn („Zeker onze buurman" merkte de voorzitter er tussendoor op). Alleen al om hier vanaf te zijn, moet men toch maar overgaan tot de woensdagmiddagsluiting. Ook mevrouw Van der Torren was wei nig gelukkig met het feit, dat het college de brief van de Kamer van, Koophandel zo laat aan de raads leden had doorgezonden en dat zij de inhoud eerder in de krant had gelezen. (lees verder op pag. 2) tot max. f. 25.000.-, op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. Kantoor Waddinxveen, Kerkweg 224, telefoon 3091 en meende, dat noch het personeel, noch de consument bij het plan van de winkeliers werden gediend. Ove rigens vreesde de heer Van Oosten, dat hoe meer er over deze zaak werd gezegd, hoe overkwikkelijker het zou worden en dat het zou uit lopen op een bepaalde vorm van volksvermaak. Mevrouw F. T. van der Torren- Veendorp handhaafde ondanks de „papierlawine van B. en W." zoals zij de voorstellen noemde, haar vroeger ingenomen standpunt om wel tot woensdagmiddagsluiting over te gaan. Zij geloofde niet in alle aangevoerde tegenargumenten. „Ik vraag me af, waarom het colle ge zich zo druk over deze zaak maakt" zeide mevrouw van der Torren, die meende, dat er toch wel belangrijker zaken zijn te be handelen. Maar ten koste van veel moeite schijnt het college een en keling te willen steunen. Deze zaak wekt een verkeerde indruk zo meende zij. Er wordt gefluisterd en men suggereert, dat B. en W. een

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1