Langdurige rondvraag na raadsvergadering Tuinbouw ontevreden over ruimtelijke ordening Onelegant Mman melen H /QT tï>r'u ER KKLENS Kandidaten voor gemeenteraad Kuikenziekte De avonturen van koning Puntbaard en de zeemeermin \\c 1 MULDER "lad VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 26 APRIL 1962. PAGINA 4 Problemen om tuinbouwwegbenzinepomp tennisbanen en aardstralenkastjes Behalve de winkelsluiting voor textielwinkels en de baggerrechten waarover op pag. 1 uitvoerig is geschreven, bevatte de agenda van de Waddinxveense raadsvergadering dinsdagavond nog enkele andere pun ten. Een aantal voorstellen van B. en W. werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Zo accepteerde de raad de schen king van een fraai Delfts wandbord van de N.V. Nederlandsche Kabel- fabriek. Voorts ging men akkoord met kredieten voor herstel van de vuilnisauto ten bedrage van 2500, de aanleg van water- en elektrici teitsleidingen, de bouw van een ga ragecomplex aan de Noordkade voor het rollend materieel van de gemeente en de verharding van het gemeentelijk opslagterrein aan de Noordkade. Met de bouw van het garagecomplex zal in de loop der jaren ca. 900.000 zijn gemoeid. Het eerste deel dat wordt uitge voerd, gaat 255.000 kosten. Benzinestation De verkoop van grond aan de Cal- tex voor stichting van een benzine station aan het einde van de Kon. Wilhelminasingel werd aangeno men, echter met de aantekening, dat de heer Ververs zijn stem hier aan niet kon geven. Hij achtte de plek uit het oogpunt van natuur schoon ongelukkig gekozen en meende ook, dat het verkeerstech nisch een verkeerde plaats was. Volgens de burgemeester hebben de bewoners op deze plaats vrijwel geen last van het station. De enige die minder gelukkig met dit ben zinestation kan zijn, is het restau rant Royal, waarvan het uitzicht enigszins zal worden belemmerd. Vijf raadsleden waren minder ge lukkig met het voorstel van B. en W. te komen tot een beplanting langs de Tüinbouwweg. Bij de stem ming kon het voorstel met een stemmenverhouding van zeven te gen vijf worden aangenomen. Bij de rondvraag merkte de heer Lips op, dat een deel van de be jaardenwoningen in de Oranjewijk voor auto's moeilijk is te bereiken, wat vooral voor zwaar transport, bv. van kolen, problemen oplevert. De voorzitter wees erop, dat men de zaak eerst eens wil aanzien. Zo dra er een weg komt, zal dit van nadelige invloed zijn op de rust, die men de bejaarden daar juist wil geven. De heer Van Beek meende, dat er misschien kansen zouden zijn, dat spoedig tot verbetering van de hoek Zuidkade-Jan Dorrekens- kade kon worden overgegaan. De burgemeester zeide, dat hiermee nu geen haast meer is, omdat de Sta tionsstraat wordt doorgetrokken, waardoor een* ideale verbinding ontstaat. Tennisactiviteiten Mevrouw Van der Tarren-Veen- dorp wilde voor zij met vakantie ging, nog een aantal vragen naar voren brengen. Ten eerste vroeg zij de burgemeester nadere uitleg over zijn opmerking in de vorige raads vergadering, dat de nieuwe bewo ners het wat betreft de financiële consequenties voor tde tennisbanen hadden laten afweten, terwijl er juist zoveel activiteit onder deze bevolkingsgroep is voor een tennis vereniging. Uitvoerig zette de bur gemeester uiteen, dat het bestuur Kantoormachinehandel Boskoop - Telefoon (01727)-3260 Alleen de beste merken ERKELENS betekent service Vraagt vrijblijvend demonstratie van de nieuwe club beducht was voor de financiële consequenties waartoe men zich aanvankelijk had verplicht en terug wilde. Naar zijn mening heeft deze club de contri butie te laag gesteld om aan de garantie te kunnen voldoen. Ten einde de onrendabele uren van de banen nog te vullen zal de gemeen te een advertentie plaatsen voor andere belanghebbenden of groep jes, die interesse hebben in baan- huur. De burgemeester geloofde wel, dat er het eerste jaar een te kort op de exploitatierekening zou zijn, die men zeker niet in z'n ge heel op de tennisvereniging zal kunnen gaan verhalen. Vuilstortplaatsen Met veel nadruk vroeg mevrouw Van der Torren een einde te maken aan de vuilnisstortplaatsen langs openbare wegen, met name aan de Sniepweg en de Prins Bernhard- laan, die naar haar mening het aan zien van de gemeente schaden en weinig bevorderlijk zijn voor de volksgezondheid. ELKE AUTO HEEFT DODE HOEKEN" "Dode! de hoek" voor hefuihzichf i de automobilist hier heeft ,fi!j een onduidelijk beeld van de siruah'e op de weg I IN DE4 "DODE HOEKEN" KAN PRECIES DAT GEVAAR ZITTEN WMR NIET OP VERDACHT. BENT, VOORAL B'J HET INHALEN Wat betreft de reis van burgemees ter, gemeentesecretaris en directeur van openbare werken naar Stock holm op uitnodiging van een plaat selijk architectenbureau en aanne mersbedrijf wilde meviTouw Van der Torren, ter geruststelling we ten, of deze reis voor de toekomst eventueeul verplichtingen voor de gemeente met zich zou medebren gen. Op deze laatste vraag reageerde de burgemeester aanvankelijk nogal fel, omdat hij meende dat zijn goe de trouw in twijfel werd getrokken. Toen mevrouw Van der Torren had verzekerd dat dit zeker niet de be doeling was van haar vraag kon de burgemeester haar gerust stellen. Aardstralenkastjes Een oud onderwerp, dat zij weer ter tafel bracht was de wijziging van het ambtenarenreglement wat be treft het artikel, dat een ambtena res, die huwt, een dag na haar hu welijk wordt ontslagen. „Hij lijkt wel een misdaad" zei spreekster. De voorzitter kon haar mededelen, dat op 17 mei deze aangelegenheid in het plaatselijk georganiseerd overleg zal worden besproken. Haar laatste vraag bracht 'n kwes tie in de openbaarheid, waarover tot nu toe van gemeentelijke zijde is gezwegen en waarvan de Wad dinxveense bevolking alleen ken nis heeft kunnen nemen uit publi- katies in een landelijk weekblad. Mevrouw Van der Torren wilde nu wel graag weten, hoe de proefne mingen met de zgn. aardstralen kastjes op de nieuwe sportvelden in de Oranjewijk waren verlopen. Aanvankelijk zouden de proeven drie maanden duren, maar ze zijn nu al vijf maanden aan de gang zei het YVD-raadslid, die zich tevens afvroeg, of Waddinxveen zich met deze zaak niet belachelijk heeft ge maakt. Uit de woorden van mevrouw Van der Torren, bleek dat zij toch maar weinig vertrouwen heeft in de aard stralenkastjes. Ook wilde zij wel weten, hoe het met de kosten stond. Burgemeester Van der Hooft kon haar mededelen, dat de eerste re sultaten gunstig lijken, maar dat het wachten nog is op een weten schappelijk rapport. In ieder geval verzekerde de voorzitter, dat de proefnemingen de aanleg van de velden niet nadelig beinvloeden. Waarschijnlijk als gevolg van het middernachtelijk uur werd over de ze aangelegenheid niets meer ge zegd en sloot de voorzitter de ver gadering. De raadsleden bleven daarna nog even bijeen om een glaagje wijn te drinken op de komst van de twaalfduizendste inwoner. Samengaan AR-CHU en van SGP en Herv. De lijsten met kandidaten voor de op 30 mei a.s. te houden verkiezin gen voor de gemeenteraad zijn thans definitief vastgesteld. De Anti-Revolutionaire Partij en de Christelijke Historische Unie komen uit met een gecombineerde lijst, v evenals de Staalkundig Gerefor meerde Partij en de Hervormde Kiesvereniging. De samenstelling van de lijsten is als volgt: Partij van de Arbeid I. S. Pille (wethouder); T. Ververs (zittend); 3. A. H. van Gent; 4. P. Lips (zittend); 5. H. van Egdom (zittend); 6. T. Lammertse; 7. M. Boere; 8. P. de Bruijn; 9. mevrouw G. C. van 't Slot-Kwaak; 10. A. Heij; II. J. van Oort; 12. R. J. Jenner; 13. G. Vis; 14. J. de Heer; 15. C. Broer. Katholieke Volkspartij 1. J. P. van Oosten (zittend); 2. mr. H. T. van Schaik; 3. H. M. Doele- man; 4. mevr. L. Kingma-de Vreeze (zittend); 5. A. J. van den Berg; 6. W. J. Moons; 7. J. Th. M. Lemm; 8. M. M. de Rijk. AR en CHU gecombineerd I. ir. J. P. H. Venema (AR, wethou der); 2. W. C. Slob (CHU, zittend); 3. P. Noordam (AR, zittend); 4. J. van der Roovaart (CHU); 5. C. van Beek (AR, zittend); 6. A. C. van den Bosch (CHU); 7. F. M. van Tol (AR); 8. P. Sliedrecht (CHU); 9. C. van der Sar (AR); 10. J. H. den Boer (CHU); 11. C. Graafland (AR) 12. G. Bos (CHU); 13. C. Boonstop pel (AR); 14. N. Vis (CHU); 15. C. H. de Vries (AR); 16. G. H. Grave- land (CHU); 17. C. Hoogendoorn (AR); 18. J. T. Voorbach (CHU); 19. F. Barendrecht (AR); 20. G. de Willigen (CHU). SGP en Herv. Kiesv. gecomb. I. H. C. Kooijman (SGP, zittend); 2. H. Huizer (Herv. Kiever.); 3. D. Uitbeijerse (Herv. Kiesver.); 4. H. Mulder (SGP; 5. F. Alblas (Herv. Kiesver.); 6. G. Huizer Azn. (SGP); 7. C. de Bas (Herv. Kiesver.); 8. J. Brouwer (SGP)9. S. P. Bax (Herv. Kiesver.); 10. G. van Tilburg (SGP) 11. P. Lamens (Herv. Kiesver.); 12. Joh. Visser (SGP). Volkspartij voor Vrijheid en Dein. 1. Mevrouw F. T. van der Torren - Veendorp (zittend); 2. J. H. Mol; 3. Ph. Kroes; 4. Mej. C. C. Blonk; 5. A. Kroes; 6. H. Schutte; 7. M. N. Boer. Onverantwoordelijk rijden van Hagenaar Een voorwaardelijke hechtenis van twee weken, ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van een jaar alsmede twee boetes, respec tievelijk van 40 of 8 dagen en 100 of twintig dagen luidde de uitspraak van de Goudse kanton rechter in de zaak tegen een 26- jarige Haagse elektricien, die „bij wijze van lolletje" zoals hij zelf zeide, in Waddinxveen met een snelheid van ongeveer vijftig kilo- metier met zijn auto op enkele vroegere vrienden was ingereden. Hierbij werd de heer Berends licht gewond. Drie getuigen, de heren Berends sr. en jr., alsmede de heer C. Rietveld bevestigden, dat verdachte op een hoogst onverantwoordelijke wijze had gereden. Noch de officier van justitie mr. W. Ritman, noch de kantonrechter, mr. J. J. A. Groene- veld hadden weinig goede woorden hiervoor over, temeer daar uit het proces verbaal voorts nog bleek, dat de auto van verdachte gebreken vertoonde aan de stuurinrichting. Voor dit laatste werd dan ook nog de tweede boete van honderd gul den opgelegd. In de Verenige Staten heeft men de laatste jaren te kampen met een vreemde kuikenziekte. Als oorzaak wordt nu genoemd: een giftige be standdeel in het dierlijk vet, dat aan het kuikenvoer wordt toegevoegd. Het kenmerk van de ziekte is een vocht- ophoging onder de huid. in de buik holte, en in het hartzakje, bij vele dieren ziekteverschijnselen op. Er is nog weinig aan deze ziekte te doen. Door proeven op grote schaal tracht men achter de oorzaak te komen. Ho pelijk komt men snel tot resultaten, daar deze ziekte ook voor onze pluim veestapel een groot gevaar kan bete- Nederlandse kassenbouw blijft geducht economisch bolwerk Tuinbouwkringen in Nederland zijn danig ontevreden over de manier, waarop de tuinbouw in het kader van de Nederlandse ruimtelijke ordening wordt behandeld. Op een vergadering, die onlangs in Scheveningen werd gehouden, zijn harde woorden gevallen over de Nederlandse Tuinbouw- raad. Van verschillende kanten werd daar het probleem belicht. Er was ook een woordvoerder van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, de „Braintrust" achter de ruimtelijke ontwikkeling in Nederland. Het was ir. Th. Quené, landbouwdeskundige van deze rijksdienst. Ir. Quené zei: „het platteland wordt in toenemende mate leef ruimte voor geheel ons volk. Het is niet alléén woon- en werkgebied van de agrarische bevolking. Daar om is een ruimtelijke planning noodzakelijk. Als er in een bepaald gebied tuinbouwcentra worden ge vestigd, verandert dat de gehele ruimtelijke structuur van het lan delijk gebied. Daarom moet de overheid het recht hebben de plaatsbepaling van tuinbouwcentra voor planologische maatregelen te beïnvloeden." „Natuurlijk", zei dr. H. W. Rem mers, financieel directeur van het ie- «e Koning Puntbaard en prinses blondje leefden heel gelukkig in het grote paleis. Ja, eigenlijk was het paleis veel te groot voor twee mensen, ook al zijn ze koning en prinses en daarom was het erg fijn, dat er nadat er een tijd was voorbij gegaan, twee kindertjes geboren werden. Een tweeling, dat is altijd erg leuk! Het was een jongen en een meisje en ze kregen als namen: prins Jacobus en prinses Paula. Alle kranten in het hele land van koning Puntbaard stonden vol over de tweeling. 'Ze hebben nog niet veel haar op hun hoofdjes, maar het krult wel'. 'En als de een lacht huilt de ander'. Het erge was, dat ook de lelijke heks Snabbel elke avond de krant las. Zij kon eenvoudig niet hebben dat iemand blij was. Dan probeerde ze altijd hen verdrietig te maken. En óh, wat werd ze boos toen ze las over de kindertjes van prinses Blondje. „Wacht maar," riep ze terwijl ze de krant in stukken scheur de, „ik zal die lieve prinses wel eens goed plagen Let maar eens op. Ik weet nog niet precies wat er gebeuren zal, maar ik ga naar het kasteel toe en dan: wee prinses Blondje Daarbij keek ze heel erg lelijk. Het was een valse vrouw, die heks Snabbel. centraal bureau van de tuinbouw veilingen. „Ook in tuinbouwkringen erkent men, dat een vrije vestiging van de tuinbouw, in alle vormen en overal, niet meer mogelijk is. Maar moet een regeling ten bate van de ruimtelijke structuur nu echt uit lopen in een discriminatie van be paalde vormen van de tuinbouw Dr. Kemmers doelde vooral op de kastuinbouw, een vorm van agra- rsche nijverheid, waaraan de pla nologen een hartgrondige hekel schijnen te hebben. Op het ogenblik mogen alle vormen van tuinbouw vrij worden uitgeoefend in het voor agrarische bedrijfsuitoefening aan gewezen gebied. Dat geldt echter niet voor de kastuinbouw. Die mag zich alleen vrij nestelen in weer speciaal voor dit doel aangewezen agrarische streken. „Een gevaarlij ke en ongemotiveerde beperking, die bepaald onaanvaardbaar is", meende de spreker. RECREATIE. De kassenbouw is vooral aan be perkingen onderhevig omdat vooral deze een bijzonder sterk stempel op het landschap drukt. Ieder, die wel eens in het Westland, de streek tussen Hoek van Holland en Den Haag, is geweest, kan dat beamen. De zogenaamde „warenhuizen", de glazen bouwsels, waarin de teelt onder zorgvuldig op peil gehouden temperaturen wordt uitgeoefend, geven een gebied een zeer bepaald en karakteristiek uiterlijk. De pla nologen zijn bang, dat dit de recre atie niet ten goede komt. Ieder warenhuis betekent tientallen toe risten minder, schijnen zij te den ken. Hoewel het tegendeel waar is, want de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer verspreidt in het buitenland geen reclameplaat zonder zich er van te verzekeren, dat er zo'n ty pisch Hollands „glazen huisje" op staat. Maar het lijkt wel of de pla nologen al deze glazen huisjes wil len intrappen. „Het algemene motief', zei de heer Kemmers, „is, dat het voor de re creatie belangrijke open groene landschap verloren gaat door kas senbouw. Men gaat in de practijk echter veel verder dan een kassen- bouwverbod voor gebieden van bijzonder landschappelijke waarde. Het ziet er naar uit, dat men de bouw van kassen op alle agrarische grond wil verhinderen, terwijl men dan een uitzondering maakt voor die plaatsen, waar uitbreiding van de tuinbouw echt wel onvermijde lijk lijkt". ECONOMIE. De Nederlandse kassentuinbouw is een geducht economisch bolwerk. Er zijn pessimistische profeten, die zeggen, dat deze Nederlandse tuin bouw het in de Euromarkt wel niet zal kunnen winnen van de verse Italiaanse natuurtomaatjes, bloe men en komkommers. Maar de fi nancieel directeur was het daarmee toch beslist niet eens. Hij becijferde dat de waarde van de onder glas geteelde groenten en vruchten in tien jaren tijd steeg van 95 miljoen gulden tot 290 miljoen (in 1960). De bloemen kropen van 40 miljoen in 1950 omhoog tot 100 miljoen in 1960. De export groeide voor groen ten en fruit tot 270 miljoen in 1960 en voor bloemen tot 60 miljoen. Uit Nederlandse kassen verdween in 1960 dus voor 330 miljoen gulden naar het buitenland, kostbare de viezen, die onze economie best kan gebruiken. Uit deze cijfers maakte dr. Kem mers op, dat de slagen, die de Nederlandse kassenbouw nu moet opvangen, toch wel in de verkeerde hoek terecht komen. Hij rekende uit, dat de netto opbrengst, die de kassenbouw per jaar uit één hec tare grond kan halen bij groente teelt 60 duizend gulden en bij de bloemisterij 100 duizend gulden be draagt. Deze cijfers zijn voor de akkerbouw en voor de veeteelt ge wassen. Het adres voor DAMES- EN HERENKLEDING naar maat Passage Telefoon2127 Dezer dagen heeft de heer J. Verheul in verband met zijn afscheid als directeur van de N.V. Auto - industrie Verheul wat tevens een definitief af scheid van Waddinxveen be tekent, de gemeente een schil derij aangeboden van de kunst schilder Peizel, voorstellende de oude draaibrug over de Gouwe, gezien vanaf de zuid zijde. Dit gebeurde in aanwezigheid van het college van B. W. en mevrouw Verheul. Op de foto de heer Verheul met het schilderij, daarnaast mevrouw Verheul en burgemeester Van der Hooft. (foto Sjaak Noteboom) Dit woord zouden wij willen ge bruiken ter betiteling van hetgeen dinsdagavond in de Waddinxveense raadszaal is voorgevallen. Wij wil len ons verre houden van een oor deel over de kwestie van de woens dagmiddagsluiting voor de textiel winkels, die de directe aanleiding vormde tot een voor de toehoorder enerzijds vermakelijk, maar ander zijds beschamend woordenspel. Wij hebben nog niet meegemaakt, dat een raadslid op zulk een on dubbelzinnige wijze de wethouders, waaronder een partijgenoot, een brevet van onvermogen heeft gege ven, door ze té vergelijken met marionetten, welke opmerking ken nelijk werd onderschreveh door zijn fractiegenoten. Men zou achter de PvdA aanval op de beide wethou ders meer kunnen zoeken, speciaal ten aanzien van de PvdA wethou der. Niettemin werd ook de AR-wethou- der duidelijk in de aanval betrok ken en het is ten enemale onbegrij pelijk, dat zijn partijgenoten-raads leden deze aanval zonder meer over hun kant lieten gaan, inplaats van voor hun wethouder in de bres te springen. Dat omgekeerd de wethouders hun verdediging min of meer moesten steunen op overigens duidelijk hoorbaar gefluisterde raadgevin gen van de voorzitter, versterkte naar onze mening hun positie niet. Hun enige antwoord op de aanstij- ging had moeten zijn dat zij hun zetels ter beschikking stelden, in dien het betrokken raadslid zijn woorden niet duidelijk terugnam. Met de gemeenteraadsverkiezingen in zicht is er dinsdagavond van bei de zijden aan de groene tafel een weinig gelukkig politiek spel ge speeld als men het dat tenminste nog mag noemen, met opmerkingen en bedekte dreigementen, die hier niet op zijn plaats waren. Eerder geloven wij, dat de gemeenteraad zich een duidelijk brevet van poli tieke onbekwaamheid heeft gege ven. M. De toepassing van „autometrologie" - autometrologie'- automatische me ting - ter vergroting van de nauwkeu righeid in de produktie is zo hand over hand toegenomen dat voor de daarvoor benodigde meetapparaten in 1961 een bedrag van ruim 16 mil joen werd uitgegeven. Op robots ge lijkende apparaten en inspectiemachi nes stelden de industrie in staat be tere produkten van allerlei soort af te leveren. Automatisch wordt een grotere precisie bereikt dan waartoe de mens in staat is. De automatise ring der fabrieken is de voornaamste oorzaak van de grote vraag naar deze apparaten, die gedurende de gehele loop van de fabricage er voor zorgen dat afwijking van de ingestelde maten niet mogelijk is. In de Verenige Staten zijn thans reeds meer dan 5.000 elektronische reken machines in gebruik bij banken, fa brieken, wetenschappelijke instellin gen en regeringsinstanties. Soms blijkt het nodig te zijn computers aan el kaar te koppelen, waardoor het moge lijk is gegevens van een dochteronder neming, een opslagplaats, fabriek of laboratorium op het hoofdkantoor te verwerken. Deze machines praten met elkaar via de gewone telefoonlijnen, waarbij gebruikt wordt gemaakt van telex zend- en ontvangtoestellen en een nieuwe methode voor het telefo nisch overbrengen van gegevens. Er is een elektronische vertaalmachine ontworpen waarbij een computer au tomatisch de taal van de en,e instal latie doorgeeft aan een andere. Op deze wijze kunn endus ook rekenma chines van verschillende type met el kaar praten.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 3