Tir Koninklijke onderscheidingen voor twee plaatsgenoten Eremedailles voor mevr. Lazarus en de heer Van Berkel Polaroid Zonnebrillen SATON Ouderavond van twee scholen Waddinxveens gezelschap in Zweedse hootdstad Expositie van twee Haagse kunstenaars Wat is typisch vrouwelijk Paaszangdienst Twaalfduizendste inwoner r-V-i 1 Mei-viering DE KERKEN NODIGEN BURGERLIJKE WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 26 APRIL 1962. PAGINA Burgemeester Van der Hooft dinsdag twee Koninklijke onderschei dingen uitgereikt. Mevrouw F. Laza- rus-Weverting ontving de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassauterwijl de eremedail le in goud werd toegekend aan de heer J. A. van Berkel. Hoewel pas vrijdag a.s. de dag iswaarop de jaarlijkse Koninklijke onderscheidin gen worden uitgereikt, werd voor Waddinxveen een uitzondering ge maakt, omdat burgemeester Van der Hooft vrijdag in Stockholm verblijft. Bij zijn bezoek aan beide gedeco reerden was de burgervader verge zeld van gemeentesecretaris H. Jenné Merouw F. Lazarus-Weverling (66 jaar), kreeg de onderscheiding ter gelegenheid van het feit, dat zij op 1 juli a.s. veertig jaar het beroep van vroedvrouw zou uitoefenen. Van 1 juli 1922 tot 1 juni 1947 trad zij bo vendien op als zgn. gemeentelijk vroedvrouw en hield tevens armen praktijk. Deze beide laatste functies zijn in de na-oorlogse jaren echter overbodig geworden. Haar gezond heidstoestand dwong haar de werk zaamheden deze week echter te be ëindigen. De 65-jarige landbouwer J. A. van Berkel, die gisteren naar Canada ver trok voor familiebezoek heeft zijn onderscheiding te danken aan zijn verdienstelijke werkzaamheden in verscheidene functies en wel in 't bijzonder voor zijn werkzaam aan deel, dat hij heeft gehad in de op richting van de Chr. Landbouw- huishoudschoool te Waddinxveen. De heer Van Berkel is sedert 1930 bestuurslid van de kring Gouda van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Van de in 1932 opgerichte afdeling Waddinxveen was hij tot 1950 voorzitter en tot op heden vervult hij nog steeds de func tie van secretaris. Voorts is de heer Van Berkel mede-oprichter en be stuurslid van de Landbouwschool en de Tuinbouwschool te Gouda, secretaris van district 5 van 't Land bouwschap, secretaris van de Geref. Mannen vereniging, lid van het plaat selijk V.U.-comite en lid van de Ge ref. EvangeÜsarie-oonxmissie Alleenverkoop Een echte zonnebril heeft: glazen met het juiste lichtwerend ver mogen, houdt schadelij ke en felle lichtstralen tegen, wordt prettig sluitend afgepast. Opticiën de zaak met de buitenklok Tel. 2077 en 3080. Op de bovenste foto wenst de ie burgemeester mevrouw Lazarus-Weverling geluk met tiaar onderscheiding. Daar onder een foto van het ogen blik waarop de heer Van Ber kel zijn onderscheiding krijgt opgespeld. (Foto Sjaak Noteboom) In het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat werd vorige week een gecombineerde ouderavond ge houden van de Willem van Oranje- school en de Koningin Juliana- school. Voor de pauze werd het pro gramma door de jeugd verzorgd. Er werden o.m. enkele liedjes ten ge hore gebracht, door leerlingen van de Kon. Julianaschool, die met de blokfluit en de trompet werden be geleid. De leerkrachten van de Willem van Oranjeschool vertoonde enkele films. Door de. aanwezigen werden paasliederen gezongen Na de pauze sprak de heer C. Brou wer, leraar aan de Chr. Kweek school te Gouda over het onder werp „Kinderen vragen onze aan dacht". Ouderavonden juich ik zeer toe, aldus de heer Brouwer. Er moet nu eenmaal samenwerking en contact zijn «tussen de ouders en de onder wijzer om het kind op de juiste wij ze op te kunnen voeden. Vaak wordt gedacht dat onderwijzers een gemakkelijk baantje hebben, het geen echter niet waar is. In de klas zitten allemaal verschillende kinde ren. Een bepaalde jongen of meis je heeft moeite met sommige vak ken, bovendien komen ze allemaal uit verschillende milieu's en ieder van hen heeft zijn of haar eigen structuur en karakter. Om het kind te kunnen opvoeden, moet de on derwijzer de jongen of het meisje eerst kennen, aldus de heer Brou wer. Terloops behandelde spreker het probleem van het stelende kind. Als een jongen of meisje steelt, heeft dit vaak een achtergrond. De sfeer thuis, de opvoeding en het milieu zijn ervan afhankelijk. Al de omstandigheden spelen een belang rijke rol. Ook moeten de ouders hun kinderen trachten te begrij pen. Zij moeten denken en rede neren vanuit het kind. Met betrek king tot het koppige kind, zei de heer Brouwer, dat deze karakter eigenschap vóór al op twee leeftij den sterk op de voorgrond treedt, nl. bij het vierde levensjaar en in de periode van 12-14 jaar. In het laatste geval leeft het kind in gro te spanningen. Er vindt zowel een psychologische als biologische over gang plaats. Ik heb respect voor leraren, die lesgeven op de Mulo- scholen, aldus spreker. Juist in deze jaren is de jeugd zeer onevenwich tig en moeilijk. De beste methode is om de kinderen tijdens deze pe riode van koppigheid, totaal te ne geren, terwijl in het eerste geval (koppigheid bij jonge kinderen) af leiding de beste manier is. Vandaag officiële ontvangst door stadsbestuur van Stockholm Zoals bekend verblijven burge meester C. A. van der Hooft, ge meente-secretaris H. Jenné en de heer A. C. Kraneveld, directeur van de dienst voor openbare werken en bedrijven op bet ogenblik in de Zweedse hoofdstad. Het gezelschap brengt daar op uitnodiging van het architectenbureau Fledderus en Koggeveen en het aannemersbedrijf Rehorst een studiebezoek. Gisteren is men per vliegtuig naar het hoge noorden vertrokken, vanwaar men morgen weer naar ons land zal te rugkeren. Vandaag werd het Waddinxveense gezelschap door het Stockholmse gemeentebestuur ontvangen, waar bij burgemeester Van der Hooft een korte rede uitsprak. Hij zeide hier in o.m.: „De ontvangst in uw stad en land is voor ons een bijzondere en heer lijke verrassing, omdat ons gezel schap - met uitzondering van twee eminente archi tecten - uit heel ge wone mensen bestaat. Een afvaar diging uit een dorp van 12.000 in woners. Als ik denk aan de meer Fraaie collectie vult de zaal van 'f Kunstcentrum Bijzonder te betreuren was de wel zeer geringe belangstelling voor de opening van de nieuwe expositie in het Kunstcentrum aan de Kerkweg op zaterdagmiddag jl. door ir. B. van Dam, voorzitter van het pro- duktschap Zuivel. Deze maal zijn het de Haagse kunstenaars Auke de Vries en Jac. Wassenaar, die de expositieruimte van het kunstcen trum met hun werk vullen. In feite heeft Waddinxveen hun komst te danken aan de hier woon achtige kunstschilder Har Sanders, die zich o.a. in de etstechniek be kwaamde bij de thans 25-jarige Auke de Vries. Dat onze plaatsgenoot ir. B. van Dam de expositie opende had niets temaken met de zuivel, maar wel met het feit, dat hijzelf bezitter is van een aantal werken van Auke de Vries en tevens bevriend is met diens vader. In zijn openingswoord sprak de heer van Dam er zijn waardering voor uit, dat de Kunststichting Waddinxveen werken van levende kunstenaars onder de aandacht van de bevolking brengt. Bijzonder ple zierig achtte hij het persoonlijk twee jeugdige kunstenaars te kun nen introduceren. Auke de Vries Over Auke de Vries vertelde hij, dat deze zich na het aflopen van de ambachtsschool geheel was gaan wijden aan de vrije kunst. Dat hij nogal erkenning voor zijn werk heeft gevonden blijkt uit een Ko ninklijke subsidie, alsmede een stu diebeurs om twee jaar in Parijs te kunnen werken en studeren. Auke de Vries maakte verscheidene rei zen, waarbij vooral Noorwegen en Spanje zijn geliefde reisdoelen wa ren. Op de expositie toont de heer De Vries tal van werken, die in dit laatste land tot stand kwamen. Jac. Wassenaar De heer Jac. Wassenaar, die in 1934 werd geboren, volgde een ge heel andere weg. Na het gymna sium studeerde hij aan de Haagse Academie voor beeldende kunsten en behaalde daar zijn A-acte. Voorts specialiseerde hij zich in vormgeving. Thans is de heer Was senaar docent aan de Académie en de Technische Hogeschool te Delft voor vormgeving. Naast zijn grote belangstelling voor deze specialisa tie vindt de heer Wassenaar toch ook nog veel bevrediging in zijn werk als vrij kunstenaar. Ir. van Dam vond het nogal moedig van jonge mensen om zich aan de kunst te wijden. Hij waardeerde het bovendien, dat zij niet de weg op waren gegaan van de on-figuratie- ve kunst, maar figuratief werken. De heer Van Dam achtte het erg verleidelijk aan de mode mee te doen, mede met het oog op de ma teriele omstandigheden van kunstenaars. Naar zijn mening was er in het Kunstcentrum bijzonder mooi werk tentoongesteld en hij sprak de hoop uit, dat veel Waddinxveners van deze fraaie kunstwerken zouden komen genieten. Zoals altijd is de expositie dagelijks toegankelijk van 10 tot 5 uur en bovendien nog op de dinsdag- en vrijdagavonden van 19 tot 21 uur. Waddinxveen Waddinxveen Z ontvangt Bergam bacht en kan de punten thuis hou den, zondag a.s. de grote strijd voor Waddinxveen 1, zij ontvangt dan Nieuwerkerk, bij winst zijn zij prac tisch gered van de rode lantaarn, maar of dit werkelijkheid zal wor den is de grote vraag. W'veen 2 ontvangt om 12 uur Boskoop 3 en bij winst zal aanvoerder van Ge loven niet lang meer op de bloe men behoeven te wachten. W.S.E. nieuws Zondag gaat WSE 1 naar RVC 1 Economisch gebondenen en woonforensen Dezer dagen publiceerde de ge meente een overzicht inzake de verhouding van de woningverdeling van economisch gebondenen en woonforensen in de particuliere nieuwbouwwoningen over de peri ode 1960-1962. De gegevens werden opgemaakt op 10 aprü 1962. In totaal kwamen gereed of zijn nog in uitvoering 537 woningen. Hier van zijn er inmiddels 448 toegewe zen. Bewoners van 351 huizen heb ben economische binding met Wad dinxveen. Dit getal wordt vooral sterk beïnvloed door de 108 flat woningen voor de industrie aan de Juliana van Stolberglaan, die in de premie-sector werden gebouwd. Van de in deze periode binnenge komen 97 forensen zijn er 35 af komstig uit Rotterdam, 37 uit Den Haag, 16 uit de provincie Zuid- Holland en 19 uit andere delen van het land. om te trachten 2 winstpunten te be machtigen, of dit lukken zal weten we na de wedstrijd. WSE 2 ont vangt Moerkapelle 3 die uit werd gewonnen dit maar weer gepro- beert. Van de junioren komen A in het veld tegen Nieuwkoóp A en B tegen Ona 2. Be F air-nieuws Thuiswedstrijden Lezing van Bond van plattelandsvrouwen De leden van de Ned. Bond aan Plattelandsvrouwen hebben vorige week in lunchroom van de Water, met belangstelling de lezing ge volgd van mevr. F. Th. v. d. Wind- Peereboom-Voller, arts te Aarlan- derveen, die sprak over het onder werp „Wat is typisch vrouwelijk?". Behalve de lichamelijke verschillen tussen man en vrouw, bestaan er vooral op geestelijk terrein ook tal van verschillen. De meeste mannen vinden de vrouwen ijdel en zacht, terwijl 't zwakke geslacht de man nen meestal nogal zelfzuchtig vin den. Dit zijn echter allemaal on deugden, die zowel de man als de vrouw bezitten. In de strijd om de man is de vrouw vaak een felle hyena, aldus spr. Bij mannen is dit in minder sterke mate het geval. In de strijd tegen de man echter, zijn de vrouwen voor elkaar zeer be trouwbaar. Ook het karakter geeft geen verschillen tussen man en vrouw te zien, evenals de verstan delijke ontwikkeling. Het gevoels leven is eveneens gelijk. De vrouw uithaar gevoelens echter eerder. Haar gevoelsleven is veel eerder in beweging. De man daarentegen zal proberen zijn gevoelens zoveel mo gelijk te beheersen. Tijdens de op voeding is hem al geleerd zijn ge voelsleven niet of zo weinig moge lijk te uiten. De vrouw leest over het algemeen graag romans, ziet graag films en toneelstukken en leeft intussen mee met de beleve nissen van de verschillende figuren, waarom het verhaal zich ontwik kelt. Dan is er nog een belangrijk verschil tussen man en vrouw. De laatste bezit namelijk de zg. vrou welijke intuitie, iets wat de man nen vrijwel altijd missen. Deze in tuitie doet zich vooral gelden op het terrein van dreigende gevaren (het voelen bijv. van een komend ernstig ongeval enz.) en op het terrein van de tussenmenselijke ver houdingen. Juist omdat er dus be paalde verschillen zijn tussen man en vrouw, kunnen beiden daarom het beste alles samendoen. ïn het gezin hebben man en vrouw ieder bepaalde taken, die door omstan digheden weieens kunnen verschui ven. Zo zal de vrouw het zonder meer als haar taak beschouwen, dat zij kookt en het huis schoonhoudt, terwijl de man het zwaardere werk (timmeren e.d.) vanzelfsprekend voor zijn rekening zal nemen, aldus mevr. v. d. Wind-Peereboom-Voller. dan één miljoen inwoners van groot Stockholm, is deze ontvangst toch wel bijzonder. Het dorp Waddinxveen waar wij vandaan komen, is echter een zéér riant dorp met veel fabrieken en bedrijven, maar ook met tal van mooie boerderijen. Een dorp waar nog kaas wordt gemaakt, waar de beroemde siroopwafelen worden gebakken, en waar de heerlijke amandelspijs wordt gemaakt. Maar ook een dorp, waar in een fabriek met vijfhonderd werknemers de luxueuse autobussen worden ge maakt die in geheel Europa en ver daarbuiten bekend zijn. Een dorp waar kort geléden de Nederlandse Kabelf abrieken zich vestigden, waar telefoonkabels worden ge maakt, die ook in uw land bekend zijn en worden gebruikt. Een dorp waar meubelen worden gemaakt - in de meest uitgebreide zin en die worden verzonden door heel de wereld. Maar ook weer een dorp waar in verwarmde kassen toma ten, salade, worteltjes, boontjes en komkommers worden gekweekt en dagelijks in grote koelwagens óók naar uw land worden vervoerd. Daarnaast maken wij speelgoed voor kleine kinderen en sportarti kelen voor grote kinderen - en nog veel meer. Een nijver dorp met harde werken de mensen, die initiatief kunnen nemen en verantwoording willen dragen. Van dit dorp is Zijne Ko ninklijke Hoogheid ae Prins der Nederlanden „ereburgèr", aldus de heer Van der Hooft. Nadat hij waarderende /voorden over de stad Stockbomy had ge sproken, bood burgenjséster Van der Hooft aan zijn Stockholmse ambtsgenoot als herinnering aan dit bezoek een etsje aan van de Nesse, waar een deel van de huizen spoe dig zal worden afgebroken, zodat dit smalle straatje dan nog slechts historie zal zijn. De heer Van der Hooft besloot zijn toespraak met het uitbrengen van een dronk op de verbondenheid van het Zweedse Koninklijk Huis met dat van Ne derland, temeer omdat leden van de Zweedse Koninklijke familie in Ne derland de viering van het zilveren huwelijksfeest van ons Koninklijk Paar zullen bijwonen. Op 2e Paasdag werd in de Gerefor meerde Kerk een Paaszangdienst belegd, waarvan het Gereformeerd Kerkkoor o.l.v. dirigent D. van den Bosch en de organist H. van Nielen meewerkten. Na de laatste uitvoering van het koor waren onze verwachtingen ten aanzien van hun prestaties hoog gespannen. We zijn daarin niet be schaamd. Er is duidelijk een stij gende lijn te constateren bij het geen het koor presteert. Ook op 2e Paasdag is dat opnieuw geble ken. De zwakste schakel in het ge heel waren ongetwijfeld de teno ren: vooral bij het laatste nummer Ps. 150 van G. Jellesma - was dit bijna storend merkbaar. Wij von den het „Jezus mijn Heiland" (Feike Asma) heel goed. Ook de overige nummers werden gebracht op een wijze, die varieerde van ruim voldoende tot goed. Op een „schoonheidsfoutje" willen we nog even wijzen. Juist omdat het koor uitgroeit tot een zeer re delijk peil, komt het ons gewenst voor dat alle leden er op letten, bij het zingen hun muziek niet te dicht bij hun mond te houden. En kelen vergaten dit nog. Voor het overige niets dan lof! De samen werking tussen dirigent en organist was voortreffelijk, de begeleiding prima en de honderden aanwezigen zullen van de zang stellig ruim schoots genoten hebben. Het geheel werd door samenzang omlijst, ter wijl de declamatie en meditatie was toevertrouwd aan de ervaren lei ding van ds. J. Snoey. O. Spaarbankboekje voor Frederik v. d. Klauw Dinsdag werd bij de burgerlijke stand van Waddinxveen de twaalf duizendste inwoner ingeschreven, Het was Frederik Gabriël Adrianus van der Klauw, die op zaterdag 21 april 's ochtends om 0.30 uur werd geboren. Hij is de zoon van het echtpaar F. P. van der Klauw-Pijn- acker, woonachtig aan de Maurits- laan 61, De heer en mevrouw van der Klauw-Pijnacker, die beiden 28 jaar zijn, traden op 22 jtmi van het vorige jaar met elkaar in het hu welijk. Voor Waddinxveen betekende de geboorte van deze twaalfduizendste een belangrijke mijlpaal, die eerder werd bereikt, dan aanvankelijk was verwacht. Met twaalfduizend inwo ners gaat onze gemeente nl. 'n grens overschrijden, die voor de gemeen- tè bepaalde voordelen kan opleve ren. Dinsdagavond heeft burge meester C. A. van der Hooft het ouderpaar persoonlijk zijn geluk wensen aangeboden met de geboor te van de nieuwe inwoner. Zijn gelukwensen gingen vergezeld van een spaarbankboekje met f 100, voor de toen vier dagen oude Fre derik en bloemen voor mevrouw van der Klauw, die haar door me vrouw Van der Hooft werden aan geboden. Ter gelegenheid van het heugelijke feit gingen reeds dins dagmiddag de vlaggen op de ge meentelijke gebouwen in top. De plaatselijke middenstand heeft zich bij dit bijzondere feit evenmin onbetuigd gelaten en heeft de nieu we wereldburger goed bedacht. Op 25 juli 1958 noteerde Waddinx veen zijn tienduizendste inwoner en op 27 september 1960 de elfduizend- De ouderavond voor de eerste communicantjes van de St. Jozef school, zal niet, zoals enige tijd ge leden werd aangekondigd worden gehouden op 9 mei, doch op dinsdag 8 mei. Burgemeester en mevr. Van der Hooft kwamen persoonlijk de twaalf duizendste inwoner van Waddinxveen begroe ten. (Foto Sjaak Noteboom) Dinsdag 1 mei zal vanwege de Waddinxveense Besturenbond en de Partij van de Arbeid de tradi tionele 1 Mei-feestviering plaats hebben in het r.k. verenigingsge bouw. De burgemeester van Slie- drecht hoopt de Mei-rede uit te spreken. Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur ds. J. R- Cuperus. Nam. 6.30 uur ds. D. v.d. Ent Braat, Monster. Hervormd Wijkgebouw, Esdoornl. V.m. 9.30 uur ds. H. Stolk, Scheveningen. Nam. 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. N.H. Kring „Wet en Evangelie". V.m. 9.30 uur ds. W. F. v. d. Staat, Zevenhuizen. Nam. 7 uur ds. E. H. Kalkman. Chr. Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur ds. Verloop Woensdag 2 mei, nam. 7 uur ds. Verloop. KERKDIENSTEN Parochie St. Victor, Zuidkade Pastoor: B. Emmelkamp, telef. 2425 Missen: 's zondags 7 uur de vroeg mis; 8.30 uur de Hoogmis; 11 uur de late mis; elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis; door de week 8 uur. Zaterdag biechtgelegenheid 4-8 uur. De ZONDAGSDIENST wordt waar genomen door dr. J. W. H. Helle man, Kerkweg 222, telef. 2979. Be Fair 3Sportief, 4 uur Be Fair C3—Soccer Boys 2, 4 u Pupillen APupillen B, 2.30 u. Zwervers 2Be Fair 2, 4.30 u. Esto A—Be Fair A, 4 uur Zwervers BIBe Fair BI, 3.15 Ona B4Be Fair B2, 4 uur Groeneweg C2-Be Fair C2, 2.45 W.Z.C. De Gouwe GouweGZC (meisjes) 3-0. GouweGZC (jongens) 3-2 Gouwe IGZC II (dames) 0-1 Gouwe III—SZ PC I (heren) 2-2 Gouwe I—GZC II (heren) 2-2 Programma voor dinsdag 1 mei a.s. 8.15 uur GouweOZV (meisjes) 8.35 uur Gouwe—AZC (jongens) 9730 uur Donk IGouwe II (heren) Aangiften van 19 tot 25 april 1962. Geboren: Wijnanda Johanna, dv H. J. Voskuilen en A. M. Atema, Noordkade 243; Elisabeth, dv H. van der Laan en T. G. Staal, Onderweg 63; Egbert, zv W. de Lange en A. J. de Lange, Dorpsstraat 85; Frederik Gabriël Adrianus, zv F. P. van der Klauw en G. R. Pijnacker, Mauritslaan 61; Arend, zv A. Lugthart en P. Ande- weg, Noordeinde 51. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: P. Bontenbal en W. Bor- man; G. H. Berendsen en H. M. van Vliet; Overleden: Geen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 zwarte portemonnaie; 1 zakradio; 1 loupe; etui met vul pen en potlood; 1 biljet van f 10; 1 bruine portemonnaie. Verloren: 1 donker groene dames- portemonnaie; 1 leren dameshand tas; zwarte dames handschoen; 1 portemonnaie (marokkaans leer). WandelverJP.I.K.' Op vrijdag 27 april om 7 uur is er weer club. Jongens en meisjes komt zoveel mogelijk op dieavond,want wij gaan bij goed weer trainen en dat is nodig voor ons allemaal en daarom komt allen. Tot onze spijt moesten enkele be richten blijven overstaan.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 4