Weekblad voor Waddinxveen 1 Vreemd vervolg op verhit debat in gemeenteraad Bromfietsongevallen onvoorzichtigheid \r~ Onafhankelijk nieuwsblad de jong's autohandel n.v. Moeilijkheden Een beleggingsadvies De Twentsche Bank HEEMSKERK Herdenking voor gesneuvelden mei 1940 Openbare bekendmaking Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen 17e JAARGANG - Nr. 880. V er schijnt elke donderdag Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. C Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur DONDERDAG 10 MEI 1962. OPEL REKORD altijd en onder alle omstandigheden betrouwbaar prijzen vanaf fl. 6285.- tel. (01820) 4541 Gouda Enkele wegen werden weer hersteld De Kanaaldijk en de Tweede Bloks- weg, die de laatste tijd weer volkui len en andere oneffenheden zaten, zijn dezer dagen onder handen geno men. De wegen werden hersteld en op verschillende plekken van nieuw grind voorzien. Ook de wegranden langs de bermen die op sommige plaatsen waren afgebrokkeld, werden Lijst 2 Verklaringen van twee partijen weinig verhelderend Het verhitte debat tijdens de op 24 april jl. gehouden raadsvergadering heeft maandagavond een enigszins vreemd vervolg gekregen. Krachtens artikel 46 van de gemeentewet was op verzoek van een zevental raads leden een raadsvergadering belegd, waarop verklaringen werden afge legd door de fractievoorzitters van de Anti Revolutionaire Partij en de Partij van de Arbeid. Beide verklaringen hadden betrekking op hetgeen zich op 24 april afspeelde tijdens de discussie over de winkelsluitings verordening voor de textielwinkels. Zoals uit ons verslag over die ver gadering bleek, toonde de PvdA- fractie zich bij monde van de heer Lips weinig gelukkig met de wijze, waarop B. en W. de zaken rond de winkelsluitingsverordening in het openbaar hadden behandeld, waar bij de heer Lips zich vooral ont stemd toonde over uitlatingen van de zijde van de voorzitter ten aan zien van de Kamer van Koophan del. De heer Lips meende toen, dat wethouders, die dergelijke opmer kingen dekken, zich als marionet ten gedroegen. In een nogal verhit te discussie zeide de heer Lips ter wille van de vrede zijn woorden dan wel min of meer te willen terugnemen. Het was toen reeds duidelijk, dat de moeilijkheden daarmede niet uit de wereld waren. Stukken helen Gezien het feit, dat zowel de AR als de PvdA maandagavond een ver klaring in de raad wilden afleggen, bestond de indruk, dat men wilde proberen de stukken te helen. Met hooggestemde verwachtingen be traden daarom tal van raadsleden en een vrij groot publiek de raads zaal om na de opening door burge meester C. A. van der Hooft eerst de verklaring aan te horen van de heer P. Noordam (AR). Woordelijk zeide deze „Nader beraad over hetgeen in de raadsvergadering van 24 april be sproken werd inzake een verzoek tot wijziging van de winkelsluitings verordening, is voor de AR-raads- leden aanleiding geweest te verzoe ken een vergadering van de meenteraad te beleggen. Lijst 2 Mijn fractie stelt het op hoge prijs, dat aan dit verzoek reeds thans is voldaan. Hierdoor ben ik in de gelegenheid om, mede namens mijn fractiege noot, de heer C. van Beek, de na volgende verklaring af te leggen. Ik wil voorop stellen, dat het niet mijn bedoeling is om terug te ko men op de beslissing, welke de raad in de eerder genoemde vergadering genomen heeft met betrekking tot het verzoek om wijziging van de winkelsluitingsverordening", aldus de heer Noordam. Ongepast en misplaatst „Wel achten mijn fractiegenoot de heer van Beek en ik het noodza kelijk in te gaan op de aanval, die door de woordvoerder van de P.v. d.A., de heer Lips, in die vergade ring werd gedaan op de beide wet houders, toen hij opmerkte, dat him houding hem meer deed denken aan marionetten dan aan ambtsdragers, die zich van hun verantwoordelijk heid bewust zijn." Zo ging het AR- raadslid verder. „De omstandigheid, dat op deze aan val noch door mijn fractiegenoot, de heer van Beek, noch door mij in die vergadering werd gereageerd zou twijfel hebben kunnen opwek ken naar ons vertrouwen in de bei de wethouders, in zonderheid wat betreft de AR wethouder ir. Vene- ma. uitgebracht door De Twentsche Bank, biedt U een verantwoorde keuze, aangepast aan het doel van Uw belegging. U vindt ons steeds bereid tot een vertrouwelijke be spreking van Uw financiële belangen. Gaarne noteren wij Uw adres voor regelmatige toe zending van ons Weekbericht, dat van week tot week een eigen kijk geeft op het hoe en het waarom van het koersverloop aan de effectenbeurzen. Kantoor Waddinxveen Kerkweg 224, telefoon 3091 Wij stellen er daarom prijs op, uit drukkelijk te kunnen verklaren, dat wethouder Venema - en het zelfde geldt voor wethouder Pille - ten volle ons vertrouwen genieten. Wij achten het dan ook noodzake lijk ons alsnog van de aantijging, die door de heer Lips tot de wet houders werd gericht, te distancië- ren en te verklaren, dat wij deze aantijging hoogst ongepast en mis plaatst vinden. Wij hopen, dat door deze uiteen zetting de zaken volkomen duide lijk zijn gesteld. Even was er stilte na de verklaring van de heer Noordam. Toen werd er koffie rondgedeeld en kreeg de heer T. Ververs namens de Partij van de Arbeid het woord. Vertrouwen „Mijn fractie heeft er behoefte an om naar aanleiding van hetgeen is gebeurd in de raadsvergadering van 24 april jl., de zaken duidelijk te stellen en de besproken kwestie tot zijn proporties terug te brengen." zo begon hij z'n verklaring. „De fractie van de Partij van de Arbeid handhaaft haar kritiek op de wijze, waarop, ik herhaal, de wijze waarop van de zijde van het college van B. en W. het voorstel inzake een wijziging van de winkel sluitingsverordening in het open baar is verdedigd. Mijn politieke vrienden en ik achten achten deze kwestie echter volledig afgedaan. Wel stelt de fractie van de Partij van de Arbeid er prijs op te verkla ren dat het uiten van de genoemde kritiek niet het opzeggen van het vertrouwen in het college van B en W heeft ingehouden en zal inhou den. Wij herinneren aan onze op merking gemaakt bij de algemene beschouwingen over de begroting 1962: „men hore niet wat men ho ren wil, maar alleen wat er werke lijk gezegd wordt". AR - CHU Lijst 2 ar - CHU De fractie van de Partij van de Ar beid blijft het beleid van het col lege van B en W met vertrouwen volgen en natuurlijk kritisch bege leiden," aldus de heer Ververs. Voorzitter ontstemd Zo kort was ook zijn verklaring, dat de beide wethouders, de andere raadsleden en de belangstellenden op de publieke tribune nog niet eens hun koffie hadden kunnen leegdrinken, toen burgemeester Van der Hooft zichtbaar ontstemd de vergadering slocrt en daarbij niet afweek van het uitspreken de tra ditie om een dankgebed uit te spre ken, hoewel hij het vermoedelijk niet met veel overtuiging deed. De burgemeester verdween daarna on middellijk naar zijn kamer, de aan wezigen in de raadszaal enigszins verbouwereerd achterlatend. Wij geloven dat burgemeester Van der Hooft alle reden had om op de ze wijze uitdrukking te geven aan zijn verontwaardiging. Want anders kan naar onze mening zijn reactie toch niet zijn geweest op de verkla ringen van beide raadsleden, waar voor hij deze extra vergadering bij een had geroepen. Na de raadsvergadering van 24 april noemden wij in een korte be- Dorpsstraat 33 Telefoon 2218 AR - CHU Lijst 2 AR - CHU schouwing de gehele affaire onele gant en verweten wij de beide wet houders niet krachtiger op de Pvd A aanval te hebben gereageerd en de AR-fractie, dat deze zijn eigen AR-wethouder niet in bescherming had genomen. Het brevet van onbekwaamheid dat de gemeenteraad zich naar onze mening daar toen mee had gegeven is na de vergadering van maandag avond, die men als een herexamen kon beschouwen, niet vervallen. Integendeel, wij geloven dat de zaak alleen maar erger is gemaakt. Voor de objectieve toehoorder blijft de situatie bestaan, dat de drie PvdA raadsleden tijdens de verga dering van 24 april doelbewust, en weloverwogen een aanval hebben geopend op de beide wethouders, maar in het bijzonder toch wel op de eigen wethouder, de heer Pille. De heer Lips, die toen mede na mens zijn beide fractiegenoten de heren Ververs en Van Egdom sprak deed zijn uitlating niet als onder deel van een op dat ogenblik ver- AR - CHU Lijst 2 AR - CHU hitte discussie. Zijn toespraak stond op papier en naar onze mening heb ben de andere PvdA raadsleden van de inhoud van die toespraak kennis gehad. Dat de heer Lips daarna zijn woorden enigszins wil de terugnemen sluit niet uit, dat de verklaring, waarin hij de wethou ders marionetten noemde, een vreemde nasmaak bleef houden. De beide wethouders hadden een bijzonder sterke positie ingenomen, wanneer zfj dit hadden beschouwd als het opzeggen van het vertrou wen en hun zetels ter beschikking hadden gesteld. Om een of andere reden hebben zij daartoe niet de moed kunnen opbrengen en hebben zij, ongetwijfeld na uitvoerig in tern beraad, besloten akkoord te gaan met een openbare verklaring die olie op de golven zou moeten werpen. Spotten met gemeentegeld Wij hadden de indruk, dat de wet houders met de verklaringen dan ook zeker vrede hadden. Naar onze mening was het echter onwaardig om voor deze nietszeggende ver klaringen een raadsvergadering bij een te laten roepen. Dit lijkt op spotten met gemeentegelden, want tenslotte hebben de aanwezige raadsleden ieder weer hun 12.50 presentiegeld ontvangen. De verklaring van de heer Noor dam kwam veertien dagen te laat en kon met meer goed maken, wat toen was verzuimd, namelijk een krachtige verdediging van de eigen wethouder ir. Venema. De verkla ring v^fi de heer Ververs spreekt zegt „men hore niet wat men horen wil, maar alleen wat er werkelijk gezegd wordt". Wij hebben niet an- ders dan gehoord dat de PvdA wethouders, die bepaalde uitlatin gen van de burgemeester dekken, marionetten noemt. In marionetten had de heer Lips en met hem zijn fractie, duidelijk geen vertrouwen en naar onze mening kan dit ver trouwen met de verklaring van de heer Ververs niet zfjn hersteld. De Waddinxveense gemeenteraad en in Ket bijzonder de raadsleden van AR en PvdA heeft zich in een moeilijk parket gebracht, door een eigenlijk onbelangrijke aangelegen heid als de winkelsluitingsverorde ning aanleiding te laten zijn voor de operette achtige voorstellingen van de afgelopen veertien dagen. Wij zijn benieuwd hoe de Waddinx veense kiezers op 30 mei a.s. op deze plaatselijke politieke wanorde zullen reageren. M. AR - CHU Lijst 2 ar CHU Gebrek aan vaardigheid en behoorlijke ver keer skennis Als er ooit van een spectaculaire ont wikkeling gesproken mag worden dan is het wel bij de opmars van de bromfiets in Nederland. Waren er in 1950 55.000 en in 1955 503.000 brommers op onze wegen, op het ogenblik zijn dat er plm. lM miljoen. Dagelijks stappen tientallen van de fiets over op de bromfiets en als die ontwikkeling doorgaat zullen - zo heeft men berekend - er over een kleine tien jaar omstreeks twee mil joen bromfietsen op onze wegen rij den. Dat overstappen op de bromfiets doet de gemiddelde Nederlander met een gezicht van wie doet men wat? En niemand zou üem ook iets doen ware het niet dat de bromfiets nu eenmaal een andere instelling vraagt dan de fiets. De Nederlander moge - althans in de ogen van de buitenlanders - ongeveer met de fiets op de wereld komen, de toevoeging met hulpmotor was daar bepaald niet bijHet is overigens niet de aard van de bromfiets maar die van de berijder die maakt dat - naar bet Centraal Bureau voor de Statistiek beeft berekend - de ongevalsfré- quentie (per één miljoen gereden fan) voor de bromfiets met 6,6 aan zienlijk boven die van de fietsen a,5) ligt. B romfietsong* dukken zijn - helaas - aan de orde van de dag. Dat het daarbij niet in de allereerste plaats gaat con gebrekkige kennis van de verkeersregels, maar veelal eerder om onbegrijpehjke onvoorzichtigheid of nonchalance blijkt ook weer uit de resultaten van een recent onderzoek. De verkeersgroep Bilthoven van de Rijkspolitie heeft de oorzaken van alle in 1961 gebeurde bromfietsongeluk- ken in bet district Utrecht (nagenoeg provincie Utrecht) nauwkeurig gea- naliseerd. Daarbij kwamen als voor naamste oorzaken van 615 ongeluk ken naar voren situaties (kwestie van regelkennis), onvoorzichtig inhalen, niet rechtshouden, onvoorzichtig oversteken, tegen stilstaand voertuig oprijden uitrit onvoorzichtig uitgereden. Onvoorzichtigheid Wie deze fouten beziet moet toege ven dat bij het merendeel van deze oorzaken niet in de eerste plaats de gebrekkige verkeerskennis, maar wèl onvoorzichtigheid en gebrek aan vaardigheid een rol spelen. Het Verbond voor Veilig Verkeer richt zich in deze manden - nu spoe dig met het aanbreken van de mooie AR - CHU Lijst 2 AR-CHU dagen de bromfiets weer extra favo riet zal zijn - met een appèl tot alle bromfietsende Nederlanders om de (voorrangs)regels grondig te leren en toe te passen maar vooral om zich te realiseren dat rijden op een brom fiets nog meer dan het rijden op een gewone fiets, voorzichtig en extra vaardigheid vraagt. De extra vaardigheid namelijk om sneller te voorzien, te doorzien en te handelen AR - CHU Lijst 2 AR-CHU Bas wie ach daarin bewust traint en met z'n zwakke punten op dft terrein rekening houdt door nooit risico's te nemen of gevaar situaties te schep pen, kan zeggen dat hij veilig bromt. Evenals voorgaande jaren wordt van avond op de algemene begraafplaats een herdenkingsplechtigheid gehou den ter herinnering aan het grootste offer, dat Nederlandse militairen in mei 1940 bij de strijd tegen de Duit se overweldigers hebben gebracht. Zoals bekend zijn er ook in onze ge meente enkele graven van strijders, die bij de iritoefemng van hun mili taire taak zijn gevallen. 't Comité tot onderhoud en instand houding van grafplaatsen der in 1940 g in onze gemeente begraven militairen nodigt allen uit deze plechtigheid die v om Kalf acht aanvangt bij te wonen. Van de aanwezigen zal een kleine financiële bijdrage warden gevraagd, teneinde een bloemenhulde te kun nen brengen. De burgemeester van Wad dinxveen maakt bekend, dat hij in plaats van op dinsdag morgen (15 mei a.s.) op dins dagmiddag (15 mei a.s.) van 1.30-2.30 uur spreekuur houdt. Fuikenlichter door politie betrapt De Waddinxveense politie heeft vori ge week in de polder Bloemendaal de Gouwenaar G. J. v. L. op heter daad betrapt, toen hij bezig was met lichten van fuiken, die toebehoren aan de visser W. v. d. Hengst. Van L. had ongeveer 5 pond paling buit gemaakt. Na op het politiebureau te zijn verhoord, werd de man weer op vrije voeten gesteld.

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 1