mei... Foto Sjaak Noteboom lijst 5 S?a3w23ssr53SS5S| ti{st5 lijst5 Uftt 5 CAMERA INRUIL-ACTIE Gratis vlaggen voor bewoners nieuwe huizen Autozending komt in Waddinxveen Wetenschappelijk onderzoek is van groot belang Gemeenteraad smsj jssj IkSLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG™ PAGINA 2 S.G P. EN HERV. KIESVERENIGING Aan de overdracht van de door Janzen's Bouwbedrijf uit Arnhem aan de Koningin Wilhelminasingel gebouwde woningen werd vorige week een officieel tintje gegeven. Het aannemersbedrijf schonk name lijk alle bewoners een vlag, met stok en houder, daarmede tege moetkomend aan een wens van burgemeester Van der Hooft, dat er in Waddinxveen tijdens feeste lijkheden meer moet worden ge vlagd. De burgemeester was dan ook zeil bij de overdracht aanwezig, o.m. vergezeld van zijn secretaris, de heer H. Jenné, alsmede de heren A. C. Kraneveld en J. L. Koop man. Het gemeentelijke gezelschap als mede de directie van het Arnhemse bouwbedrijf kwamen bijeen in de woning van ir. C. Bergwerf, waar burgemeester Van der Hooft zijn waardering er voor uitsprak, dat aan de bewoners een vlag werd ge schonken. Zich richtende tot de nieuwe bewoners, sprak hij de hoop uit, dat deze zich spoedig in Wad dinxveen zullen thuisvoelen. Na zijn toespraak plaatste de heer Van der Hooft persoonlijk een van de vlaggen in een houder aan de gevel. Morgen komt de autozending in Waddinxveen. 's Middags om half 5 wordt een kinderuur georganiseerd op het grasveld voor de Chr. ULO- school aan de Beatrixlaan. Een jeugdgroepje van het Leger des Heils met instrumenten zoals ban jo, fluit en guitaar zal daaraan me dewerking verlenen, 's Avonds om 7 uur is er op dezelfde plaats een bijeenkomst voor ouderen, waarbij o.m. het Geref. kerkkoor zal zin gen. Wanneer de weersomstandigheden het samenkomen in de openlucht onmogelijk maken zullen de bij eenkomsten gehouden worden ir het verenigingsgebouw aan de Sta tionsstraat. Het geheel staat onder leiding van de heer Hoogendoorn uit Zeist. nog in het stadium der ontwikke ling, maar belooft een omwenteling te brengen op het gebied der ener gievoorziening. De regering heeft een aantal bure aus belast met het onderzoek van de ruimte. Onder het Leger ressor teert hoofdzakelijk research en ont wikkeling van de communicatie satelliet, die in de komende jaren een uiterst belangwekkende toe passing van het ruimteonderzoek te zien zal geven. Op dit terrein lopen de belangen voor militaire en niet- militaire toepassingen parallel. In- dien in een later stadium de parti- culiere industrie zich van de voor delen van dit soort communicatie zal meester maken is de dag niet ver meer, dat automatische telefoon gesprekken gevoerd kunnen worden die de gehele wereld omspannen. Deze en nog andere vindingen ten behoeve van de defensie zijn meest al van evenveel nut voor de bur gerbevolking. Hierbij dient er op gewezen te worden dat onlangs een bekend econoom heeft verklaard dat over twee jaar veertien cent van elke dollar die wordt uitgege- ven voor in de V.S. vervaardigde produkten bestemd is voor produk- ten die thans nog niet worden ge maakt." Hieraan moet echter wor den toegevoegd dat de helft daar van, dus zeven cent van elke dollar, bestemd is voor produkten, die worden ontwikkeld dank zij de door regering gefinancieerde research en ontwikkeling. te verSen en daarbij vooral het oog te richten op de beveiliging van de vrije wereld en op het ruimte-onderzoek. op burgerlijk terrein liggen. Hoewel de doelstellingen van militaire en niet militaire research en ontwik- Met de snelle vooruitgang op tech nologisch gebied in de afgelopen 20 jaar ging een verhoogde nadruk op de research gepaard. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het ons duidelijk, dat betere wapenen, ra dar en de atoombom slechts te dan ken waren aan het zuiver weten schappelijk onderzoek in de jaren dertig. Wil de Amerikaanse tech nologie zich verder kunnen ontwik kelen dan moet grote nadruk wor den gelegd op deze fundamentele research, die tot in de grensgebie den van de wetenschap doordringt. Zonder haar kunnen in de techno logie slechts beperkte verbeterin gen worden aangebracht. Een fa briek die er slechts op uit is in haar -bestaande produkten verbeteringen aan te brengen, is gedoemd ten onder te gaan. Op het brede terrein van het fun damenteel onderzoek draagt de ümrri'-aanse regering thans voor or - ue helft bij aan de bereik- I, fuci sen. Wij kunnen derhalve -,j' -iat de invloed van de we- Rmvhappelijke research door de Sderaie regering en de technolo gische vooruitgang zeer groot is. ,Vij zullen dit met enkele cijfers r illustreren. Naar schatting zullen de regerings uitgaven ten behoeve van de weten schappelijke research en ontwikke ling in het vorig jaar 9.100 mil joen hebben bedragen, waarvan 600 miljoen voor uitbreiding van gebouwen en installaties. Ongeveer 10 procent van genoemd bedrag •gfras bestemd voor zuiver weten schappelijk onderzoek. In de beide voorafgaande jaren waren deze bedragen 8.600 miljoen respectie velijk 7.400 miljoen. Men kan dus veilig zeggen dat dank zij deze regeringsprogramma's in belangrijke mate werd bijgedragen tot een voortgezette expansie van de technologie. In vele geyallen wordt evenwel niet gerealiseerd hoezeer deze ontwikkeling ook de niet-militaire produkten en tech niekelf ten goede komt. Defensie. De research ten behoeve van de defensie houdt zich bezig met het opdoen van nieuwe kennis en de ontwikkeling van nieuwe produk ten en technieken teneinde aan de steeds hogere militaire eisen te voldoen. De moderne oorlogvoering keling ver uiteen liggen, omvatten ze vaak activiteiten, die identiek zijn of grote gelijkenis met elkaar vertonen. In de loop der jaren heeft de bur germaatschappij veel te danken ge had aan tal van onderzoekingen met een zuiver militair doel. Wij noemen in dit verband de uitroei ing van de gele koorts, de chlore ring van water, kernenergie, ver vangingsmiddelen voor bloedplas- ma, moderne vliegtuigen, nieuwe alliages bestand tegen hoge tempe raturen en de moderne automati sche transmissie voor auto's. Enkele bijdragen aan niet-mihtaire door de regering gefinancieerde researchprodukten zijn minder be kend, b.v. krachtigere insecticiden, vuurbestendige weefsels, hittebe stendige en brandwerende verf, hef scbroefvliegtuigen, straalvliegtui- AR - CHU Lijst 2 AR - CHU gen, betere methoden van weers voorspelling, weefsel- en beenban ken, miniatuur onderdelen voor elektronische apparaten, silicium transistors, nieuwe metalen en au tomatische elektronische rekenma chines. Van deze laatste apparatuur is de ontwikkeling voornamelijk gegaan in de richting van steeds kleinere eenheden. Konden aanvan kelijk 250 onderdelen worden aan gebracht in een kubieke decimeter, thans is dit aantal gestegen tot 20.000. In sommige toepassingen kan dit aantal zelfs nog vertien voudigd worden. Atoomenergie. In enkele gevallen kon het ten be hoeve van militaire toepassingen gevondene direct ook voor burger lijk gebruik worden ingevoerd, b.v. de synthetische rubber, die tijdens de Tweede Wereldoorlog werd ont wikkeld. Ook met de moderne me tallurgie kunnen vele oude proble men tot oplossing worden gebracht. De research op medisch gebied is ook voor de burgerbevolking zo zegenrijk geweest, dat een opsom ming hiervan overbodig is. Van het allergrootste belang zijn ook de vreedzame toepassingen van de atoomenergie: de reactors DE MODE orviJEU DE MODE Roulette corsetry verkr. bij BROUWER Tel. 2285 \,-s3(- 3:.! Brieven van lezers (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Bij het commentaar in uw blad van vorige week op de Raadsvergade ring van 7 mei jl. wil ik graag enige kanttekeningen plaatsen. U stelt de Raad verantwoordelijk voor een volgens u operette-achtige voorstelling in haar vergadering van 24 april. Dat gaat mij te ver en om een en ander duidelijk te stellen moge ik in het kort de be treffende zaak in herinnering bren gen. De betrokken plaatselijke midden- standsbedrijven kwamen met een voorstel voor een verplichte winkel sjuiting op woensdagmiddag. De Kamer van Koophandel adviseerde te dien aanzien gunstig, waarmede normaal gesproken de voorwaarden waren vervuld, genoemd verzoek als hamerstuk door de Raad te doen aanvaarden. Om een of andere re den was dit B. en W. niet welgeval lig; maar die reden is ons nimmer geheel duidelijk geworden. Daartegen is de heer Lips in de vergadering' van 24 april jl. goed gedocumenteerd ten strijde getrok ken. Zijn grootste bezwaar was ech ter de manier, waarop de voorzitter van de Raad zich in een openbare vergadering tegen de K.V.K. meen de te moeten keren. Volgens de heer Lips waren deze uitlatingen niet in het belang van de gemeente gesproken en volgens hem in strijd met de waardigheid van het ambt (van burgemeester). In het slot van zijn betoog stelde de heer L., dat de beide wethouders zich van dit beleid moesten distanciëren, wilden zij zich niet als marionetten gedra gen. Deze uitlating is door de heer L. in de daaropvolgende discussie teruggenomen. Maar nadrukkelijk moet erop worden gewezen, dat de kritiek op de voorzitter bleef be staan en jammer genoeg is zelfs geen poging gedaan die te beant woorden. Er is slechts emotioneel gereageerd op eén detail. Daarom meen ik, m.d.r., dat niet de Raad verantwoordelijk moet wor den gesteld. De Raad had genoeg werkelijkheidszin om het voorstel van B. en W. te verwerpen en als nog mogelijk te maken, dat de on derhavige winkeliers hun zaken op woensdagmiddag kunnen sluiten hore niet wat men horen wil, maar alleen wat werkelijk gezegd wordt moet worden uitgelegd, zoals in diens verklaring is gedaan: „De fractie van de PvdA handhaaft haar kritiek op de wijze waarop, ik herhaal de wijze waarop van de zijde van B. en W. het voorstel in het openbaar is verdedigd". Dit lijkt mij niet onduidelijk of voor tweeerlei uitleg vatbaar. Het is mij een raadsel, hoe u deze verklaring nietszeggend kimt noe men en zelfs onwaardig, daarvoor een raadsvergadering bijeen te roe pen en de presentiegelden 12,50 per lid!!). Dit laatste overigens herinnert aan een bekende stijl, welke uw blad niet siert. U meent verder een brevet van onbekwaamheid aan de Raad te moeten uitreiken en de vergade ring van 7 mei ziet u als een her examen, waarvoor men weer is ge straald. Het is allemaal nogal over dreven gesteld en onjuist boven dien. Mijns inziens was na het af leggen van de verklaringen van AR en PvdA het woord aan de voorzitter, omdat de kritiek van de heer Lips echt wel serieus was te nemen en de fractie van de PvdA deze kritiek in feite nogmaals aan de orde stelde. Aan deze kern van de zaak gaat u geheel voorbij. Tenslotte moge er op worden ge wezen, dat geen der raadsleden op de door de heer Lips geuitte kritiek is ingegaan. Daaraan kan men al dan niet conclusies verbinden. Ik ben het met u eens dat de kwestie van de winkelsluiting op zichzelf tamelijk onbelangrijk is. Daarom gaat het echter niet. Het is de com petentie van de Raad, welke in het geding was. U dankend voor de plaatsruimte, teken ik hoogachtend, S.G.P. EN HERV. KIESVERENIGING Zeg, heb jij al vaantieplannen Wij gaan van 't jar naar Griekenland O nee, niet meer naar Rivièra. Daar ligt je melkioer aan het strand; Dat blulfen hoor er ook zo bij In mei. M. Boere, Eikenlaan 72. Prijs bij puzzelrit De motor- en automobielclub ^Gou da" organiseerde afgelopen zondag een puzzelrit over 50 km. Er had den slechts 50 deelnemers inge schreven. Bij de categorie motorrij wielen behaalde onze plaatsgenoot, de heer G. Oskam, een eerste prijs met twee strafpunten. Hij werd op de voet gevolgd door J. van Stave ren uit Hazerswoude, die één straf- punt meer had. Mijn Dick zit var zijn De béste van dt h.b.s. Zijn paasrapportvol n Alleen voor gymhad-ie een zes U kent die oudes-snoeverij In mei. De schilder blijf nu nog twee weken Voordat hij alle-heeft gedaan; Mijn man gooit jan behang en verfjes Er zo'n tweediiend tegenaan 1 De maand de ylke hovaardij In mei. Gelukkig gaat nou wat Het is zo schrajl en droog Een beetje zo; een beetje regen, Wat een genoiyoor mens en beest; Dat klinkt thai op de boerderij In mei. van leuke binken ook jezelf; de hond uitlaten kwart voor elf. m in 't gevlei AP MIJDERWIJK De woorden van de heer Ververs CHÜ j AR - CHU I (vergadering van 7 mei jl.) „men 1 Ik droom vnj Zoals je broei Ik ga nog s Des avonds Zo komt In mei. Jll. lliUUCiliC uuiiugvufciwife w J j is een uitgebreid geheel van activi- en de toepassing van de radio- teiten, waarvan de meeste ook nog actieve isotopen. De brandstofcel is tQt.en met 9 juni uw oude fototoestel is f 7.50 f 10— of f 15— waard VJvacujt inUMuigen. fcj.: Aaibesteding Door gemeatewerken van Zoeter- meer werd en aanbesteding gehou den voor he verrichten van grond-, riolerings- a bestratingswerkzaam- heden in d| gemeente aldaar. Van de vijftien inschrijvers was de fa P. Rehorstuit Waddinxveen de laagste mei/ 44.300. De raming be droeg 55.p0. O ngeval De Rottedamse "chauffeur K.T. kwam voige week donderdag op de Wilheninakade, toen hij met zijn vrachauto nog juist tussen een aldaar gearkeerde vrachtauto en personendto wilde doorglippen in botsing rnl de van de andere kant komende pVaoncnauto van de heer v. S. Er wa alleen materiele scha de. Zwenbad weer open Passage 143 het en van het spoedig door ee: Telefoon 2477 „WAT DOEES WE MET MOEDER" Familieroman door Maartje Zeldenrijk HOOFDSTUK V - Nr. 8. De volgende morgen zaten moeder en dochter 's middags aan de thee, toen er plotseling een auto voor het hekje stopte. Er stapte een lange man uit, keek op een stukje papier en toen naar het huis, waarna hij voldaan knikte. Hij liep naar de voordeur en belde aan. „Wat zou die man moeten, me kind?" opperde mevrouw Dinkla. Aaltje stond op en liep naar de deur. „Weet ik niet. Hij zal wel verkeerd zijn." Ze trok de knippen los en draaide de sleutel in het slot om. Pie pend ging de voordeur open en ze keek de man vra gend aan. Ben ik hier bij Dinkla? begon hij, maar gelijk tijdig begon hij verrast te lachen. Kijk, kijk, we heb ben elkaar al eens eerder ontmoet, denk ik. Gisteren of eergisteren, nietwaar? Méteen her kende ze hem. Hij was de man, die haar bij de schoenwinkel o- ver dat diepe gat had getild toen ze niet meer over de smalle plank durfde te lopen. Dinkla is hier ja. Moet u mijn moeder hebben? Hij grijnsde en schudde het hoofd. Dat denk ik niet. Een zekere juffrouw Aaltje Dinkla. Die ben ik. Dan wilde ik wel even met u praten, als het kon. Komt u dan maar binnen. Even later stond de lange man in de kamer en kwam met zijn hoofd bijna tegen de zoldering. Gaat u zitten, nodigde Aaltje uit. Dank u wel. Ik kom van de firma Huurdeman. U hebt een portefeuille gevonden met nogal wat geld er in, klopt dat? O, komt u daarom? Ja, die portefeuille vond ik gisteravond op de Purmersteenweg, in de buurt van het ziekenhuis. de oude baas was gisteravond wanhopig, Nou, toen hij zijn verlies ontdekte. En hij had geen idee, waar hij de portefeuille verloren had. Nu begrijp ik van het geld naar wel een kopje thee, Aal. het wel. We hebben gisteravond nog even naar het geld.^Misschien wu meneerw=+iiiir1.pt af Hee] werk gekeken en daar zal de oude baas wel een paar ten van honderd gulden Ze leken nog haast nieuw. Toen schudde ze opeens haar hoofd. Maar dat mag dat kan ik toch niet aannemen? De man borg de portefeuille weer weg en ging achterover zitten. Maar natuurlijk kunt u dat. Hetis de beloning voor uw eerlijkheid en de baas willet zo. Hij zei: ik ben liever zestienhonderd gulden armer dan zestienduizend. Ze keek nog steeds als gefascmeerd naar de brief jes van honderd. Wat moet ik met al dat geld doen, menDart? is iets dat u zelf maar met uw moeder moet uitmaken juffrouw Dinkla. Ik ben ontzettend blij, dat ik u dit geld mag geven. Besteed het goed en ik hoop, dat u er veel genoegen aan zult beleven. Kind, 't is toch zonde, wat een hoop geld. Me vrouw Dinkla schudde haar grijze hoofd en keek het geld naar de man en van de man naar het - *1 ..ml Vatmo fhriP Aal. S.G.P. EN HERV. KIESVERENIGING keer gebukt hebben. Bij zo'n gelegenheid zal het geld wel uit zijn binnenzak gegleden zijn, zonder dat hij er erg in had. Ik moet u namens de firma heel harte lijk bedanken, dat u zo eerlijk bent geweest om het meteen naaf het politiebureau te brengen. Vanmor gen gaven we het verlies aan en toen werd ons ver teld, dat de portefeuille daar al op ons lag te wach ten. U begrijpt, dat dit een hele opluchting was. Er moeten morgen enkele betalingen gedaan worden en daarvoor was het geld bestemd. U bent dus Aaltje Dinkla? Ze knikte. En dit is mijn moeder. De man boog even. Toen haalde hij de bewuste portefeuille uit zijn zak en lachte. Dit was 'm, niet? Ja. Hebt uis hij van u? Nee, hij is van de oude baas zelf. Maar u krijgt natuurlijk een beloning voor uw eerlijkheid. De baas heeft gezegd: tien procent is voor de jongedame. Er zat zestienduizend gulden in alstublieft, juffrouw Dinkla, zestien briefjes van honderd" gulden als be loning. Dat is voor u. Aaltje keek met wijdopengesperde ogen naar het geld, dat de lange man uittelde. Zestien grote biljet- Nou mevrouw, dat sla ik natuurlijk niet af. Heel graag. Aaltje begon de vrouw, maar het meisje was al opgestaan en even later zette ze een kop thee voor hem neer. Hij dankt haar met een vriendelijke blik, die haar verwarde Werkt u aan de riolering m de stad, meneer.' Ja, mevrouw, ik ben de opzichter. Dat is een heel werk, meneer. Ik heb er fotos van in de krant gezien. -+ Ja, mevrouw we kunnen voorlopig nog wel vooruit. Volgend jaar moeten we klaar zijn. En gaat u nu de hele stad door? Nou, alleen het oude gedeelte. In de nieuwe wij ken is de riolering wel in orde. Wij vergroten en vernieuwen de oude stukken, ziet u? De winkeliers hebben er veel last van, heb ik gelezen. haalde zjjn schouders op. Dat is overal zo, mevrouw. Ze kijken ons nooit vriendelijk aan, waar we ook komen. Maar het is noodzakelijk en nuttig werk. Hij bleef nog een minuut of vijf praten en stond toen op. Heel erg bedankt voor de thee en veel ple- Ondanks i ijsheiligen heeft het Waddinxvense zwembad dezer da gen weerlijn deuren geopend. Veel belafestelling was er uiter aard nog iet voor een .verkoelend CHÏ Lijst 2 ar-CHU a het kwik een voor deze tijd fan het jaar redelijk peil zal bereiten, zal ongetwijfeld ook e voor het zwem- openlucht weer toene- ■al bij de plaatselijke van de beste klanten embad, dat we overigens jrvangen hopen te zien an de eisen des tijds aan- 'REEKUUR VOOR NINGZOEKENDEN Het eeivolgende spreekuur voor woning? ikenden zal worden gehou- Toensdag 23 mei 1962 van ur n.m. in het gebouw van .telijke dienst voor sociale iet zier met het geld. Laat jij meneer evei/uit, Aaltje. En wel bedankt, voor al dat geld, meneei Hii wuifde met zijn hari Geen dank, mevrouw. Zo n ferliTke dochter als de fw dient beloond te worden. Trouwens, de oude baasjvilde het zo. n In de gang drukte ze zijn brede hand. Dank u wel, meneer, voor al d£| Seld- Dat bedanken heeftliw moeder al voor u gedaan- Laten we zeggen: tot jens. Ik. ontmoet u nog wel eens een keer in de stl Tenminste, dat hoop ik. Aaltie voelde een bos opkomen en sloot gauw de deur achter^hem dicht, laardaarn, liepvfugnam: de kamer terug en kek hem vanuit het raam na. Hij s^k nog even zijrand op ten groet, toen de wagen optrok en Aaltjj wuifde terug. Kind kind, wat.el geld. ik heb nog nooit zoveel bij elkaar gezier zoveel geld in huis. Wat moet je er all O, dat zullen we niets nodig. Maar het je ineens zestienhondi de\ Avonds wist DIk het, toen hij even kwam juffrouw ^D^uit iuTcpt-Beemster heeft de por- tefeuille gevon den en een belo ning van 10 pro cent gekregen. Dat is dus zestien honderd en veer tig gulden. Zes tienhonderd gul den, verbeterde Aaltje hem. wordt vervolgd. jaal mee doen? I eens zien. Voorlopig heb ik toch wel leuk te weten, dat gulden rijker bent gewo^ S.G.PEN HERV kiesvereniging

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2