„Waddinxveen" bestond veertig jaar HEROPENING d.a. Duyisieaj. A. vso der Helden Hfat 5 Verkoudheid 'ASPRO' Telefoonnet volledig geautomatiseerd tifst 5 Uist 5 Ongewenst bezoek in volkstuintjes KVP |.P. van OOSTEN MULDER Suikerbieten Nieuwe zomerdienst voor Citosa-autobussen Vleermuis vliegt in het donker Donderdag 24 mei 1962,9 uur voormiddags van onze Drogisterij WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 24 MEI 1962. PAGINA 2 S.GP. EN HERV. De aan de Parallelweg op Waddinx- veens grondgebied gelegen volkstuin tjes hebben de afgelopen dagen be zoek gelhad van ongewenste gasten. Glasramen werden vernield, in enke le tuinhuisjes werd ingebroken, ter wijl tevens dertig kroppen sla wer den meegenomen. Rillerig? Onprettig? Vlug: GESLAAGD Voor het ïen de heer praktijkdiploma typen heer L. Blonk, mevr. S. Bootsma, mej. J. Hoogendoorn, mei. M. Vis en mej. M. Visser uit Wad dinxveen. Zij weiden opgeleid door mej. E. Hofman. STEM OP 30 MEI LIJST 3 OOK IN DE GEMEENTE HET VOLLE POND Sneller telefoneren in district Rotterdam door verbeteringen Dinsdag wapperde van het post kantoor aan de Kerkweg de vlag. Het was een van de vele honder den vlaggen, die op 22 mei op alle PTT gebouwen in ons land waren gehesen, om uiting te geven aan de vreugde, dat die dag het Neder landse telefoonnet geheel was ge automatiseerd. In Warfum werd de laatgte PTT-knooppuntcentrale in gebruik gesteld door de directeur- AR - CHU Lijst 2 AR - CHU generaal van de PTT, prof. ir. G. H. Bast. Volgens de directeur- generaal is de PTT echter nog lang niet klaar. Na de voltooiing van de automatisering wachten nu nog grotere uitbreidingen en vernieu wingen, om het telefoonnet, dat op in 1930 nog maaT twintigduizend abonné's telde en nu reeds de 1,2 miljoen aansluitingen nadert, aan alle eisen te laten voldoen. Waddinxveen- Den Haag Een van de telefoondistricten, die zeker de aandacht van de PTT no dig had, was het district Rotter dam, dat over het algemeen door overbezetting van de lijnen veel moeilijkheden had om gesprekken met andere steden tot stand te brengen. Zeer moeilijk is het bv. reeds geruime tijd vanuit Waddinx- veen gesprekken o.a. met Den Haag snel tot stand te brengen. Speciaal tussen Rotterdam en Den Haag wordt thans het aantal tele foonlijnen aanmerkelijk uitgebreid, waarvan ook de Waddinxveense gesprekken met Den Haag, die via Het adres voor Dames- en Herenkleding naar maat Passage Telefoon 2127 Rotterdam gaan, zullen profiteren. In de loop van dit jaar komt nog een verdere uitbreiding van het aantal lijnen tot stand, waardoor dan een verdubbeling zal zijn be reikt ten opzichte van de situatie begin deze maand. De ongeveer 160.000 telefoonabon- né's in dit district zullen, naarmate het aantal lijnen wordt uitgebreid, steeds minder kans lopen op stag natie, wanneer zij Den Haag willen bellen. Bovendien krijgt de thans in aanbouw zijnde nieuwe centrale in Gouda een rechtstreekse verbin ding met Den Haag, Amsterdam en Woerden» wat nog betere verbin dingen betekent. Tal van andere verbeteringen in dit telefoondistrict tegen het ein de van dit jaar zullen er ook nog toe bijdragen, dat de telefonische verbindingen zowel met Den Haag als andere delen van Nederland, België 'en Duitsland beter worden. Sportvelden Oranjewijk thans in aanleg De aanleg van de drie sportvelden in de Oranjewijk, is thans in een ac tief stadium gekomen. Duidelijk is op het ogenblik te zien, dat er iets ren op de weilanden Nabij de Willem de Zwijgerlaan zal tegelijkertijd een rolsohaatsbaan wor den aangelegd. Het is dè bedoeling, dat die dlrile sportvelden, met de aanleg waarvan f 149.000 is gemoeid, in de loop van 19Ö3 kunnen worden 1 11 Het is algemeen bekend, dat op vele bedrijven de suikerbiet 'eigenlijk on misbaar is in de vruchtwisseling. Nu de arbeidskrachten schaars en duur worden, ziet de suikeilbietenteler uit naar mogelijkheden om ook onder de huidige omstandigheden met gewin suikerbieten te verhouwen. Het is een goed idee, dat zaadleveran- vier en werktuigconstructeur beide zoeken naar mogelijkheden, om de problemen bij de arbeidsintensieve teelt van suikerbieten op te lossen. Tastbare resultaten zijn reeds verkre gen: De kweker heeft met succes ge zocht naar rassen, welke door haar hoge éénkiemdgheid arbeidsbesparend zijn bij het voor voorjaarswerk; de constructeur heeft voor bewerkte zaadtypen, welke veelal zeer gelijk matig van grootte en gewicht zijn, een bruikbare zaaimachine ontworpen, dunmachines zorgen voor een verdere verlaging van de arbeidstop, terwijl enkele rassen door een vroegere en snelle bladontwdkkellng uitermate ge schikt zijn voor een aanpassing van de grotere rijafstand aan de oogst met roodmachines. De rassenkeuze, welke gedurende en kele jaren van minder belang scheen, komt weer aandacht vragen, nu stem men uit de suikerindustrie er op dui den ,dat binnen afzienbare tijd ook een betaling op kwaliteit overwogen wordt .waarbij rassen met een laag gehalte aan schadelijke bestanddelen beter betaald zullen worden dan die met een hoger asgehalte. Zonder andere rassen tekort te doen, kan gesteld worden dat een ras, ge schikt voor alle leveringen en gedu rende een reeks van jaren de hoogste economische opbrengst gevend, de Klein Wanzlebener Polybeta, welk ras in 1961 zelfs 39 pet van het areaal in nam, voor teler en fabrikant het meest aantrekkelijke is. Eenmansbediening door conducteurstekort Wegens een tekort aan conducteurs ziet de autobusondememing Citosa N.V. zich genoodzaakt op het traject Gouda-Waddinxveen-B oskoop - Ha- zerswoude- Leiden over te gaan op eenmansbediening. De directie hoopt dat deze maatregel van tijdelijke aard zal zijn. Deze omschakeling is van enige in vloed op de rijtijden der bussen. De vertrektijd uit Waddinxveen richting Gouda ondergaat een wijziging, waardoor de bussen nu om negen minuten voor het,hele uur vertrek ken. In Gouda komen ze vier minu ten over het hele uur aan. In omge keerde richting blijven de vertrektij den ongewijzigd. Van de zijde van Citosa wordt een beroep gedaan op het reizend pu bliek om mede te werken het ver voer met de éémmanswagen vlot te dioen verlopen -door vlug in- en uit te stappen, met gepast geld te beta len en retourbiljetten of abonnemen ten bij het instappen gereed te hou den. Voorts mogen met ingang van 27 mei alleen nog reiswiegen, klapwa- gentjes, autopeds, ejd. worden mee genomen, voor zover de omvang, het gewioht, beschikbare tijd en pi ruimte in de autobus dit toelaat en dit voor andere reizigers geen hin der of gevaar oplevert, noch de au tobus beschadigt. Niet opvouwbare kinderwagens zijn van vervoer uitge sloten. Het plaatsen van voorwerpen in de gangpaden is niet toegestaan Evenmin kan het consumeren van pa tates frites en ijs, alsmede het laten rlen van draagbare radio's e.d. in autobussen warden Lichaamstemperatuur stijgt bij opwinding VAAK HOORT men over iemand die zich kwaad maakte: zijn ogen schoten vuur. Nu is dit laatste wel figuurlijk bedoeld, maar toch is bekend dat bij opwinding de warm te van het lichaam stijgt. Vooral bij schoolkinderen en boksers bleek dit zeer duidelijk. Hoe groter de opwinding, hoe hoger de lichaams temperatuur oploopt. Over het algemeen zijn vooral jonge mensen hieraan onderhevig. Een van de opvallendste dingen bij deze verhoging is, dat zulk een verhoog de lichaamstemperatuur soms wel jarenlang kan blijven bestaan. Het is een verhoging die zich zelfs door koortswerende middelen niet laat onderdrukken. Volgens Renbourn wordt deze temperatuursverhoging veroorzaakt door een chemische stof die door opwinding wordt ge activeerd. Deze stof, aethie chola- nolon, heeft pyrogene eigenschap pen. Druk bezochte receptie in lunchroom van de Water Zaterdagmiddag ft. herdacht de voet bal- en atletiekvereniging „Waddinx veen" met een receptie in lunchroom van de Water hei veertig jarig be staan. Zeer veleno.io. burgemeester van der Hooftmaakten van de ge legenheid gebruik om het bestuur ge lukwensen en in tal van gevallen ook geschenken, ter gelegenheid van dit achtste lustrum te komen aanbie den. van der Hooft 'hield een toespraak, waarin hij er op wees, diat de in de bondsvlag verwerkte Nederlandse kleuren moeten worden verdedigd, het bondsembleem in ere moet worden gehouden en dat bo vendien verenigingskleuren de leden steeds weer moeten inspireren de naam van „Waddinxveen" in andere gemeenten hoog te houden. Als afgevaardigde van de Koninklij ke Nederlandse Voetbal Bond was aanwezig de heer J. v. d. Anker, di- stdctjsbejstuurder uit Garkum. De heer van der Anker, die als geschenk de bondsvlag overhandigde, herin nerde aan de moeilijkheden, die tal van clubs in dorpen onder de rook van grote steden ondervinden door de trek van het platteland naar de stad. Hij aohtte het verheugend, dat de clubs in Waddinxveen geen nade lige invloed ondervinden van de trek naar de stad. Een voetbal was het geschenk van de afdeling Gouda, die werd aangebo den door de heer M. Slingerland, voorzitter van de afdeling, daarbij zijn vreugde uitsprekende over de steun van het gemeentebestuur aan de sport. De voorzitter van het sportweekco mité, de heer T. Ververs, bood de gelukwensen en een stel nieuwe doel- netten aan namens de gezamenlijke Waddinxveense sportverenigingen en de muziekgezelschappen Voorwaarts en Concordia. Andere sprekers waren nog de heren J. van Tilburg, voorzitter van die sportvereniging Gouda, K. School meester, voorzitter van ONA, A. van Prooyen, namens de Waddinxveense scheidsrechters, E. Boere, voorzitter AR - CHU Lijst 2 AR - CHU van de voetbalvereniging Moor drecht, J. de Beer, namens de nost- duivenvereniging De Sperwer en F. Rinaheval namens de muziekverem- S.G.P. EN HERV. KIESVERENIGING ging Voorwaarts. De lange rij spre kers werd gesloten door de voorzitter van „Waddinxveen", de heer F. H. Lensen, die hartelijk dlank bracht voor dè gelukwensen en geschenken. Vrijdag 25 en zaterdag 26 mei. is er een jubileunl feestavond voor leden en donateurs in lunchroom van de Water.Op het programma staat Flo rida Show 1962, o.t.v. Kees Nouwens Al heel vroeger heeft het probleem van de In het donker vliegende vleer muis nieuwsgierigen geïntrigeerd. Men liet ze vliegen in een donkere kamer waarin overal draden waren gespan nen. Het bleek dan dat de vleermuis tussen de draden door zwenkte zonder een van de draden aan te raken. Men kwam er toen achter dat dit bij de vleermuis mogelijk was door een soort echo-stelsel, dat veel lijkt op ons so nar systeem. Men vroeg zich toen af of een dergelijk systeem ook niet bij de mensen mogelijk zou zijn. Er werden proefnemingen gedaan met een elec- tronisch apparaat waarmee misschien blinden weer zouden kunnen „zien". Resultaten zijn nog niet bekend, maar men heeft wel meegedeeld dat men nog steeds bezig is verbeteringen aan te brengen. Er zullen dus waarschijn lijk wel enige resultaten zijn verkre gen. Wie weet zullen we straks naast het gehoorapparaat ook nog een „kijk apparaat hebben. WIJ ZIJN ER TROTS OP U TE MOGEN ONTVANGEN IN ONZE GEHEEL VERGROOTTE EN GEMODERNISEER DE ZAAKI Wij hebben er dan ook voor gezorgd U een fantastische aanbieding te kunnen presenteren Bij aankoop van f 6.- ontvangt u GRATIS een toilettas (verkoop 1.75) Bij aankoop van f 7.50 ontvangt u GRATIS een toilettas (verkoop 2.25) Bij aankoop van f 10.- ontvangt u GRATIS een toilettas (verkoop 2.75) DEZE AANBIEDING GELDT 24 - 25 EN 26 MEI. Bij aankoop van f 2.50 ontvangt elke klant een zakje monsters l Zuidkade 1 - bij de hef brug - telefoon 01828-2135 Geneesmiddelen - Parfumerieën - Cosmetica - Byoux „WAT DOES WE METHOEDER" Familieroman door Maartje Zeldenrijk HOOFDSTUK V - Nr. 9. Automatisch legde ze haar hand in de zijne. „O, best." „En? Al een nuttige bestemming aan het geld gegeven Ze schudde lachend haar hoofd. „Welnee, dat heeft de tijd wel. Ik heb niks nodig." Hij keek haar onderzoekend aan. „Kijk, kijk dat pleit voor u, juffrouw Dinkla. De meeste andere jonge vrouwen zouden minstens een complete garde robe gekocht hebben, maar u hebt daar blijkbaar nog niet aan gedacht. Apropos, al thee gedronken?" Ze lachte. „Kom nunauwelijks drie uur." „Nou, maar ik heb de thee al gaar. Woensdag heb ik ze bij u gedronken, mag ik u nu- uitnodigen voor een kopje thee in mijn huis?" „Er zat zestienduizend en vier honderd gulden in' de portefeuille en tien procent is „Ach, wat kan mij het schelen, hoeveel tien pro cent is. Die lange opzichter bracht het vanmiddag. Ik wou het helemaal niet hebben, maar ik moest wel". Dirk blies zich op. „Je zoudt stapel geweest zijn, als je het niet aangenomen had." Loop rond," antwoordde ze verstoord; „ik heb dat geld heel niet nodig. Ik heb toch zeker alles, wat m'n hart begeert." „Nou, ik zou het wel weten. Enfin, als je er soms mee zit.dan zeg je het maar." Vrijdagmiddags, toen ze even naar de stad moest voor een boodschap - moeder deed toch haar middag- meer naar achteren in een afgeschoten gedeelte, waar dutje - stond ze S.G.P. EN HERV. KIESVERENIGING eensklaps op de kippenmarkt vlak voor hem. Hij lachte en stak zijn hand uit. „Ha die juffrouw Din kla. Hoe maakt u het sinds woens dag Hij lachte voluit. „Tijdelijk. Gaat u maar mee, het is hier vlakbij." Als in een droom volgde ze hem naar de Kanaal kade. Daar stond vlak bij het water, een grote woon wagen. Hij wees ernaar. „Dat is mijn tehuis." Ze liep er heen en Aaltje las: Direktiekeet Firma H. Huurdeman en Zoon. „Hier werken we en woon ik in m'n eentje. De oude baas gaat altijd weer naar huis, als hij hier geweest is. Hij komt niet iedere dag, hoor. Het meeste laat hij toch aan mij over. Maar de boekhouder werkt hier en de tekenaar. Kom maar mee. Hij hielp haar het trapje op en opende de deur met een sleutel. Ze stapte binnen en keek nieuws gierig rond. „Dit is het kantoor," legde hij uit. Hier zitten twee man te werken. De tekenaar is al naar huis en de boekhouder is met de lonen rond. En daar - hij wees naar achteren - is mijn woon- en slaapvertrek. Kom maar mee, de thee zal intussen wel sterk genoeg zijn en ik heb zelfs koek in huis." Ze liep door naar het tweede vertrek en dat was smaakvol gemeubileerd. Er stonden enkele crapauds en een laag tafeltje. In een hoek stond een divan. Nog an hij nu het gordijn wegschoof, zag ze een miniatuur keukentje en op een oliestel een theepot. Verder was er een kraan. Voor alle ramen hingen gordijntjes, die niet bepaald helder waren. Maar verder zag alles er netjes uit. „Ga maar ergens zitten, waar u wilt. Ik zal nu eens voor gastheer spelen. Veel of weinig suiker En soms melk erbij „Geen melk en een beetje suiker." Hij lachte. „Moet u soms om uw lijn denken Maar een koekje neemt u toch wel Ze knikte en legde de tas naast zich op de grond. Ze keek nog eens rond in het vertrek. „Hoe vindt u het „Leuk. Zo echt gezellig. Intiem, zou ik haast zeg gen. En woont u hier al die tijd, zolang u hier aan het werk bent „De weekeinden ga ik naar huis. Straks, als het werk afgelopen is, om half zes. Dan ga ik alles nog even na, of de pompen goed werken en de lampen bijgevuld zijn en de waarschuwingsborden goed staan en zo. Je moet overal aan denken. Dan ga ik me op m'n gemak verkleden en daarna eten. Tenslotte rijd ik naar huis. Maandag ben ik er dan weer in de loop van de morgen." Hij zette de thee voor haar neer en opende een blik met koekjes. „Neem er maar twee," zei hij, ,ze zijn niet groot van stuk". Dank u wel. En slaapt u hier dan van maandag tot vrijdag Hij knikte en wees naar de divan. „Dat is 's nachts mijn bed. Lakens en dekens berg ik overdag weg. Dat staat anders zo ongezellig, vind ik." „En houdt u het zelf ook schoon „Ik? Ik heb wel wat anders te doen. Nee, 's mor gens komt er een vrouw de boel aan kant maken. Die zorgt er wel voor, dat alles weer schoon wordt." Behalve dan de gordijnen, dacht ze. Ze dronk van haar thee, terwijl hij tegenover haar ging zitten. „Sigaret Ze schudde lachend haar hoofd. „Ik roök niet," antwoordde ze. Hij knikte. „Een echt buitenmeisje. Die zijn er dus inderdaad nog. Woont u daar alleen met uw ouders Haar gezicht betrok even. „Met m'n moeder. Vader is al jaren dood." „Hebt u geen broers of zusters „O ja, we zijn met z'n zessen. Ik heb nog drie broers en twee zusters. Maar die zijn allemaal ge trouwd. Ik ben nog alleen thuis." „En lijkt u dat Ze keek verbaasd op. „Natuurlijk, het is wat fijn bij moeder. Waarom niet „O, ik dacht zo maar. U bent*tenslotte jong. En misschien is het een beetje saai, zo samen met een oudere vrouw." „Moeder is helemaal niet saai." Hij glimlachte en er kwam een zachte trek op zijn gezicht. „U hebt gelijk, juffrouw Dinkla, moeders zij" nooit saai. Moeders zijn de liefste wezens in de hele wereld." Ze dronk haar thee leeg en keek hem een S00^,® aan. „Gaat u vrijdagsavonds ook naar uw moeder Hij knikte. „Ik ben enige zoon. Enig kind. (Het is wel prettig, de weekeinden thuis te zijn. Ik freb er m'n vrienden." I „Vindt u de avonden in de week niet vervelend Hij haalde zijn schouders op en trok aari zijn sigaret. „Kom, kom, ik rijd wel eens een avondj; jnaar Amsterdam. En soms heb ik werk. Er is altijd v, J wat te doen." Ineens stond hij op. „Mag ik u nog eerïs|P0PJe inschenken? Of was mijn thee niet goed gezet?" Ze lachte „Uw thee was zelfs bij zonder lekker. Graag nog een kopje." S.G.PEN HERV. KIESVERENIGING

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 2