Waddinxveen's onstuimige groei vraagt wijs beleid De zaterdag blijft voorlopig nog een koopdag J. P. VAN OOSTEN Lijst 3 Irvvfl Foto Sjaak Noteboom Ine/ VVD lijst 4 - 1/Kwamuw f. T. van dcc Toccu+A/u- lijst 4 VVD Recht op teruggave van belasting Gewone burgers zoals U De avonturen van koning Puntbaard en de zeemeermin Stem li V nooc JAC. SATON Ongeval Chr. Leesbibliotheek CAMERA INRUIL-ACTIE WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 24 MEI 1962. PAGINA 3 (Advertentie) Werkelijkheidszin en toekomstvisie vereisten voor gemeenteraad WADDINXVEEN heeft de afgelopen jaren een stormachtige ont wikkeling doorgemaakt. En nog staat die ontwikkeling niet stil. Uitbreidingsplannen zoals Putte-Noord, Zuidkade en Groenswaardf zijn reeds in uitvoering of zullen in de nabije toekomst ter hand worden genomen. Andere grote plannen zijn in voorbereiding. Het nieuwe raadhuis, een nieuw zwembad en het recreatieoord „Het Weegje" zijn er enkele van. Dat alles zal er toe moeten bijdragen/ dat leven, wonen en werken in Waddinxveen voor onze gehele gemeenschap een genoegen en zelfs een voorrecht zal zijn. a ;rs, zoals u en wij. De Wad- dinxveense kiezers zullen volgend© week woensdag moeten beslissen aan wie van hun medeburgers zij een deel van de grote verantwoordelijk heid durven toevertrouwen. Die groei van ons dorp vraagt ex tra zorg voor sport- en speelterrei nen, bejaardenhuisvesting, verant woorde woningbouw, verkeersvoor- zieningen, onderwijs, recreatie iin de ruimste zin, openbare voorzieningen. De verantwoordelijkheid voor dat al les rust op het hoofd van de ge meente, de gemeenteraad. De leden van de gemeenteraad zijn gewone Van die burgers in deze snel groei ende gemeente zal men visie op de toekomst, werkelijkheidszin, en goe de trouw voor een goede zaak in het algemeen belang mogen verlangen. Gezonde ontwikkeling In de jaren die achter ons liggen heeft de WD in de gemeenteraad bewezen die verantwoordelijkheid te willen en kunnen dragen. Gebaseerd op haar beginselen, zal de WD po sitief medewerken aan een gezonde ontwikkeling van deze gemeente, waarbij zij zal streven naar open baarheid bij alle zaken, doelmatig werkende gemeentediensten, aan dacht voor kerken, sportvelden, kin derspeelplaatsen, scholen, parkeer ruimten, garages en winkelbebou wing in de nieuwe wijken. Andere zaken van bellang zijn de li chamelijke opvoeding, volksontwikke ling en zinvolle vrijetijdsbesteding, reinheid van openbare straten en wa teren, dempen van open riolen, ge zondheidszorg, stichting van een be jaardentehuis, een dorpshuis voor al gemene recreatie, en een bibliotheek. Voor dit alles ziet de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie haar verantwoordelijkheid. De candidaten op lijst 4, gewone burgers zoals U, durven voor u die verantwoordelijk heid te dragen. Kiest positief, stemt lijst 4. Omdat prins Jacobus en prinses Paula zulke stoute kinderen waren zoals heks Snabbel getoverd had, moest er een juffrouw op het paleis komen, die op ze kon letten. En leer mijn kinderen maar meteen sommetjes maken en lezen en schrijven, beval de koning. Jawel koning, antwoorde juffrouw Pring, want zo heette ze. Maar ze deed het niet. Welnee, ze liep te wandelen met een parasolletje en een tasje, dat de vorm had van een hart. Oh, wat zag ze er eigenlijk gek uit. Ze had een heel klein mondje en lange oogharen. En ze kleedde zich zo mal! Ze droeg een raar hoedje, met een punt er boven op. En dat hoedje was pimpelpaars. Daarbij had ze een ketting om haar hals van heel dikke kralen. Die waren om beurt blauw en rood, eerst een blauwe en daarnaast een rode en dan weer een blauwe. Ze deed heel erg verwaand. Daarvoor was dan ook wel een reden natuurlijk, want iemand doet zo maar niet ver waand. Juffrouw Pring dacht dat ze heel erg mooi muziek kon maken. Ze zat elke dag heel lang aan de vleugel dat is een heel dure piano met een dek sel, die je op kunt klappen. En zong daar liedjes bij, vals dat dat klonk, vals! Maar zij dacht dat het heel mooi was. Initiatief overlaten aan de maatschappelijke ontwikkeling Over het al dan niet sluiten van winkels is in de jaren na de oorlog heel wat gezegd en geschreven. Moest voorheen om sociale redenen ervoor ge waakt worden dat de winkels niet te lang open waren, de discussies der laatste jaren hebben meer de vraag belicht of de zaken niet te korte tijd geopend zouden zijn. De wettelijke regeling, die er is, waakt immers alleen tegen te lange werktijden. aangenaam gevonden. De kopers we ten door de grote verschillen niet meer op welke dag de 'kruidenier een halve dag sluit en wanneer de slager zijn messen en hakblok laat rusten. Het zou interessant zijn te weten in hoeverre door dat verschil in sluiting de branchevervaging in de hand is gewerkt, zodat een fles shampoo bij de 'kruidenier kan worden gehaald De werktijdverkorting voor winkels is een vraagstuk, dat door het perso neel aan de orde werd gesteld. Men constateerde na de oorlog alom een ontwikkeling in de richting van ver mindering van het aantal arbeids uren. Dit leidde er toe dat vele werknemers in het winkelbedrijf van betrekking gingen veranderen. Het vraagstuk van de arbeddsschaarste kwam het probleem accentueren en daaruit is de maatregel gevolgd dat alle winkels een halve dag per week gesloten zijn. Vanzelfsprekend kwam toen onmiddellijk de vraag boven welke halve dag voor sluiting moest worden gekozen. Het antwoord op die vraag verschilde naar branche en naar woonplaats. De oplossing is ten slotte ook plaatselijk geregeld meest al in die zin dat het gemeentebe stuur op aandrang van de meerder heid van bedtijfsgenoten een bepaal de middag of ochtend algemeen ver bindend heeft verklaard voor sluiting ProbLemen In tal van plaatsen wordt het sluiten van verschillende soorten winkels op andere middagen of ochtenden on omgekeerd. Er is stellig invloed van de sluiting uitgegaan op het assorti ment. Er zijn gegronde bezwaren van za kenmensen om op dezelfde middag of ochtend te sluiten, omdat het koopiythme naar de branche ver schut. In de praktijk is gebleken dat bijvoorbeeld de textielverkoop op maandagmorgen minimaal is en daar om zijn de meeste textielzaken in ons land op die morgen gesloten. VerschiL in branche Na de snelle invoering van de vrije zaterdag is de vraag aan de orde ge komen of nu de zaterdagmiddag voor alle branches niet als een verplichte moet worden geko zen. Dan kan immers vrijwel ieder een van een langer weekeinde genie ten. Ten dele bleek deze gedachte wel juist te zijn, want in de brede gezien heeft zich een deel van de kooplust verplaatst van de zaterdag middag naar de zaterdagochtend. Dat geldt echter niet voor alle goe deren. Voor tal van duurzame ge bruiksgoederen prefereren 'klanten op de zaterdagmiddag te komen om it zij dan in alle rust kunnen uit- eken. Bij de verdediging van de zaterdagmiddag-sluiting moet er niet alleen worden uitgegaan van het per soneelsbelang. Ook de 'klanten wen sen mee te spieken in het kiezen van het koopmoment en het belang van de klant loopt hier parallel met dat van de ondernemer. Wanneer voor bepaalde branches zaterdag- of zaterdagmiddagsluiting wordt bevo len, zal dit branchevervaging in de hand werken voor de artikelen die het publiek op zaterdag wil kopen. Bovendien staan hier de postorderbe drijven klaar om een deel van de omzet 'bij de winkeliers weg te ne men. Onwikkeling De komst van de vrije zaterdag d VOOR EEN BEGINSELVASTE POLITIEK de vraag rijzen of d© drang naar 'n vrij lang weekeinde bij de winkelier en vooral bij de winkelbedienden zo groot zou zijn, dat hieruit vanzelf sprekend een algemeen vrije zater dag zou voortspruiten. Uit onder zoekingen iis gebleken dat dit niet het geval is geweest. Wel wensen velen een vrije zaterdagmiddag maar andleren willen op die middag wel werken om op een andere dag vrij te krijgen of om het inkomen aan te vullen. Het ziet er dus voor lopig naar uit dat de zaterdag als koopdag voor een igroot aantal bran ches behouden blijft. Een groot aantal Kamers van Koop handel in Nederland heeft de staats secretaris van economische zaken ge adviseerd om de betrokken groepe ringen vrij te laten in him beslissing over het al dan niet toepassen van sluiting tijdens de zaterdag. Wij ach ten dit advies van beslissende be tekenis omdat het uit het bedrijfsle ven zelf komt. Er wordt aangedron gen op vrijheid van halve-diag-slui- ting, zoals deze thans reeds gemeen telijk is geregeld met aanvaarding van de daaraan verbonden bezwa ren. Wij juichen dit advies toe omdat de zaterdag daarmee niet tot diode dag is veroordeeld, omdat duizenden winkeliers op die dag nog een zeer goede omzet boeken en omdat 'hier mede een eigen Nederlands stand punt wordt gekozen. In een tijd van overgang moet men niet drillen en bevelen maar het initiatief laten aan de maatschappelijke ontwikkeling. De keuze van die ontwikkeling blijkt meestal de wijste te zijn. In Gouda gevestigd de Markt Tel. 3031 Kleiweg 108. naast Kleiwegbrug HET IS HEEL EENVOUDIG Eerst naar de huisarts voor het ver wijsbriefje, dan naar de oogarts voor hét recept en voor EEN GOEDE BRIL DE ZAAK MET DE B UITENKLOK telefoon 2077 en 3080 Op de Henegouwerweg ontstond dinsdagmiddag weer eens een aan rijding. Aan de rechterzijde van de weg stond de personenauto gepar keerd van de heer B. uit Waddinx veen. Uit de richting Gouda naderde, een personenauto, die de stilstaande wagen wilde passeren. Op dat mo ment naderde echter uit de tegen overgestelde richting een vrachtauto waarvoor de personenauto, die be stuurd werd door de heer J. uit Lei den, moest uitwijken. Hierdoor bots te hij tegen de geparkeerde wagen. Er was fEnke materiële cshade. Jeugdnatuurwacht was dagje uit Ondanks de sterke wind' gingen de leden van de Jeugdnatuurwacht za terdagmorgen jl. op de fiets naar A- vifauma in Alphen a.d. Rijn. Na het vogelpark te hebben bezichtigd werd een tocht over de plassen gemaakt. Terug in Avifauna hebben de kinde ren zich nog een poosje in de speel tuin vermaakt. Hervormde Jeugdraad - achter de brugkerk Na onze heropening op 13 oktober 1961 hopen we onze 5000ste uitlening te doen en wel tijdens onze openingsuren VRIJDAG 25 MEI a.s. van 7.309 uur. We verrassen u met een boekenbon als u de gelukkige bent Dat kan iedere bezoeker zijn, ook van de Jeugdbibliotheek (van 6 tot 16 jaar) Lezen is verrijking van de geest" Bruidschat in moderne vorm „Je moet nog vóór het einde van het jaar trouwen", zeggen ze, dan krijg je belasting terugl Het klinkt als een blijde mare. Er zijn altijd van die weinig idealistisch denkende mensen die hun levensloop welbewust door de fiscus laten bepalen en dus het huwelijksbootje nog vóór Oudejaars avond haastig van wal duwen. Het bezorgt de gemeentehuisbode en de zijnen handen vol werk, maar de te behalen premie is belangrijk genoeg: velen hebben zich de huwelijksdis extra goed laten smaken, vooral om dat die maaltijd - naar hun gevoelen door de belasting betaald werd. Een bruidschat in moderne vorm. Terruggaaf Is het waar, dat men door het slui ten van een huwelijk in één der laat ste maanden van het jaar door de wordt kan dit een belangrijke belastingbesparing opleveren. Omdat die teruggaaf van belasting aan ze kere voorwaarden is verbonden en dus op de situatie van tallozen geen betrekking heeft, wordt dit onder werp ditmaal in deze rubriek aan Wat toch is het geval? Zij, die in dienstbetrekking zijn, ontvangen we- lijks of maandelijks het verdiende loon of salaris, nadat de fiscus er reeds haar deel van heeft afgeno men. Met andere woorden: men be taalt loonbelasting. De verschuldigde loonbelasting wordt van tabellen af gelezen door de werkgever, die de inhoudingen van zijn werknemers periodiek afdraagt aan de Ontvanger der Belastingen. De hoogjte van de in te houden loon belasting is afhankelijk van de bur gerlijke staat (gehuwd of ongehuwd) op het moment van loonuitbetaling, Zo zal van iemand die op 1 novem ber trouwt over tien maanden (ja nuari tot en met oktober) loonbelas ting moeten betalen naar het onge- huwden tarief en twee maanden (no vember en december) naar het tarief geldend voor gehuwden. De Inkomstenbelasting rekent an ders. Blijkens de wettekst kijkt men voor de tariefstoepassing uitsluitend naar de toestand op het eind van het jaar, dus naar de toestand per 31 december. Is men op die datum ge huwd, dan wordt men geacht het gehele jaar gehuwd geweest te zijn. Nu is de loonbelasting een voorhef fing op de Inkomstenbelasting. Dat wil zeggen: bij het opleggen van de aanslag Inkomstenbelasting wordt er rekening mee gehouden, dat er reeds een bedrag aan loonbelasting is in gehouden. Het tarief van de Inkom stenbelasting is in beginsel gelijk aan dat van de loonbelasting. Bij het be- AR - CHU Lijst 2 AR - CHU rekenen van de aanslag Inkomsten belasting, dat over een jaar-inkomen gaat, wordt rekening gehouden met een tarief, geldend voor gehuwden, terwijl er een groter bedrag aan loon belasting wordt verrekend (de loon belasting is immers gedurende het grootste deel van het jaar naar het ongehuwdentarief berekend). Op de ze wijze geschiedt een teruggaaf van „teveel betaalde loonbelasting". Eert aanslag Bij de aangifte Inkomstenbelasting worden alle inkomsten (ook het loon) bij elkaar geteld. Kan men nu om een aanslag in de Inkomstenbelasting verzoeken, als daaruit een restitutie voortvloeit? Neenl Daar zit nu juist het venijn, want om voor een aan slag in aanmerking te komen, moet men: 1. een bruto-loom genieten, dat bo ven de loongrens 8.000,—) uit komt; 2. andere (met aan loonbelasting onderworpen) inkomsten hebben van meer dan f 200,—; 3. langer dan één maand twee of meer dienstbetrekkingen hebben vervuld; 4. oudte verhezen van meer dan 200,— in te halen hebben. Voldoet men aan geen der vier ver eisten, dan zal geen aanslag in de Inkomstenbelasting worden opge legd en zal dus ook geen teruggaaf volgen. Men kan dus welbewust veroorzaken dat men in enig jaar door bv. „bij verdiensten'' dn de Inkomstenbelas ting wordt „aangeslagen" waardoor AR - CHU Lijst 2 AR - CHU een teruggaaf wordt verkregen, die men in het andere geval zou missen. Eens te meer aanleiding om ook een fiscaal budget te maken! Jac. Booy, Belastingconsulent te 1 tot en met 9 juni uw oude fototoestel is f 7.50 f 10.— of f 15.— waard 1 VaocujI infiMLnqen hij,: Passage 143 Telefoon 2477

Weekblad voor Waddinxveen | 1962 | | pagina 3